Strona główna > felietonik > Do liberalnych mediów: nie szafujcie polexitem

Do liberalnych mediów: nie szafujcie polexitem

Dawno, dawno temu, gdy byłem jeszcze młody (i miły), codziennie o 19.30 siadałem do słuchowisk w Polskim Radiu. Czasami opowiadali tam bajki. Na przykład tę Stanisława Jachowicza, jak to młody pasterz co chwila nawoływał pomocy, że niby mu zły wilk owieczkę porwał, a gdy się reszta pasterzy zjawiała, to drwił sobie z nich i śmieszkował. Aż w końcu pewnego razu wilk naprawdę owce porwał, tyle że wtedy na kolejne wołania reszta pasterzy już tylko wzruszyła ramionami.

Bajeczka ta przypomina mi się za każdym razem, gdy słyszę o polexicie. A słyszę niemal do początku objęcia rządów przez Kaczyńskiego.

Tyle że Kaczyński żadnego Polexitu nie chce.

Czytaj dalej na stronie Krytyki Politycznej

 1. banach
  17/07/2021 o 7:24 pm

  Czasy gdy komuniści mówili medią o czym mają pisać a o czym nie mienły.

 2. 17/07/2021 o 7:35 pm

  Tak, PiS nie chce Polexitu. Brexit to były trzy lata negocjacji i okresów przejściowych robionych tylko po to, żeby nie zniszczyć gospodarki. W Polsce stwierdzenie przez pozostałe kraje wspólnoty, że naruszenia naszego kraju są tak uporczywe i poważne, iż można uznać, że Polska jednostronnie zerwała międzynarodowe traktaty, nastąpi z wtorku na środę. Ci którzy nie zdążyli zatankować we wtorek, będą tego bardzo żałować. Marnym pocieszeniem będą relacje telewizyjne ze wspólnego posiedzenia TK, SN i episkopatu stwierdzające, że to się nie liczy, bo na wspólnym posiedzeniu ustalono sobie, że Polska jednak nie wyszła z EU, wiec ustalenia innych krajów się nie liczą.

 3. Lord Cox
  17/07/2021 o 8:44 pm

  Wiara że Kaczyński czegoś chce i to się spełni albo że czegoś nie chce to tego nie będzie to najtwardsze jądro PiS. Przez grzeczność dodam że pewnie lewe jest, to jądro.

  Ghost – a mówiłem że Włodek powinienbył odejść. To bajlando które teraz odp… plasuje go w jednej lidze z Biejat i Anną Marią.

 4. Amgneto
  17/07/2021 o 10:54 pm

  Cameron tez nie chciał brexitu aż sam sie zakiwał i go dostał.

 5. 17/07/2021 o 11:50 pm

  Czego chce lub nie Kaczyński nie ma większego znaczenia.
  Kaczyński (Theodore) też nie chciał być złapany.
  Kaczyński (Jarosław) jest najwidoczniej zdania, że w ramach pokazywania światu, że impossybilizm jest chujowy, należy wyrzucić Unię z Unii.

 6. ale.sobie.konto.wymyslilem
  18/07/2021 o 8:23 am

  Tak, Kaczyński nie chce Polexitu, a Unia nie chce takiej Polski jak obecnie. Stosunki na linii Polska-Bruksela to bezustanna zabawa w cykora, czyli Kaczyński co chwila kieruje samochód ‚Polska’ w stronę samochodu Brukseli, idzie na czołówkę i dociska gazu. Major pociesza nas że nie ma powodu do obaw bo przecież obydwaj kierowcy muszą zachować się racjonalnie i któryś z nich skręci… No fajnie, ale przyznasz Majorze że pasażerowie mogą się trochę bać że za którymś razem taka zabawa zakończy się w inny sposób?

  BTW, przecież PiS nie chce też tak naprawdę prześladować LGBT, to ‚tylko’ taka polityczna zabawa (jakieś strefy LGBTfree których wstydzą się sami ich twórcy – no nie ma o czym mówić…). Czy lewicowe media przestaną w końcu ‚szafować’ tymi prześladowaniami?

  BTW II, jak zwykle okazuje się że jedyny prawdziwy problem to libki. Wróbel dopytuje się co chwila o aktualizacje heatmapy, w końcu doczeka się stwierdzenia że owszem, sytuacja w Polsce jest craz gorsza – libki są liberalniejsze niż były…

 7. lubicz56
  18/07/2021 o 2:00 pm

  Piszesz Majorze, że – Kaczyński polexitu nie chce, bo chce unijnych pieniędzy – całkiem logicznie i zgodnie ze stanem rzeczy. Ale równie logicznym jest, że jeśli tych pięniedzy nie dostanie (dużo szybciej niz Polska stanie się płatnikiem netto) to mu się nagle zachce. I o tym gadają tak nielubiane przez Ciebie libki.

  Przepychanki z TSUE trwają od kilku lat, zgoda (także co do oceny skuteczności jednej i drugiej strony), jadnak obecnie sytuacja jest diametralnie różna od tej jeszcze sprzed kilku miesięcy. KE jeszcze się kryguje (z Węgrami już jakby przestala) ale sygnały dochodzące z PE są jednoznaczne. Jeśli rząd PiS się nie cofnie, to nie będzie pienążków a jak pieniążków nie będzie, to cały misterny plan, wszystkie te Nowe Łady, obiecanki cacanki i inne wierzbowe gruszki, wylądują razem z PiS na śmietniku.

  Nota bene, na tym samym śmietniku w kierunku którego dziarskim krokiem zmierza właśnie Nowa (stara?) Lewica. Może warto by o tym napisać, bo tu sytuacja jest na tyle dynamiczna, że zaplanowany cel (czytaj śmietnik) Lewica może osiągnąc jeszcze przed PiSem (zdaniem Millera już tam jest). Mimo wszystko, szkoda by było.

 8. kmat
  18/07/2021 o 2:32 pm

  UK nie wyszło przez składkę członkowską. UK wyszło przez „brak kontroli nad imigracją”. Nalazło się Polaczków, Rumunów, Bułgarów itp podludziów, prace, mister, obierajo, surowe śledzie i zgniłe ogórki, mister, żrejo, jak rzyć, mister, jak rzyć.

  „Ale przypadek ten jest tak głośny i znamienny właśnie dlatego, że żaden poważny polityk, który nie chce wyjścia z UE, nie będzie bawił się po cameronowsku antyunijnymi zapałkami.”
  Wiecie, jest taki dowcip o PiSie i tr00lewicy:
  – Dlaczego blondynka ma siniaki na pępku?
  – Bo blondyn też jest głupi.

  @Lord Cox
  Ale kogo Włodek teraz właściwie wypierdala? Którą frakcję?

 9. Jeż
  18/07/2021 o 3:40 pm

  lubicz56
  18/07/2021 o 2:00 pm

  „zdaniem Millera”
  Tylko pogratulować ałtorytetu.
  Facet który od prawie dwudziestu lat snuje się, jak pijane dziecko we mgle, po scenie politycznej, a jedynym sukcesem w tym czasie to wypromowanie doktor Ogórek, którą można podziwiać w TVP Info.

  Oczywiście jego rzyg na lewice bardzo podoba się liberalnym mediom.

  kmat
  18/07/2021 o 2:32 pm
  „Ale kogo Włodek teraz właściwie wypierdala? Którą frakcję?”

  Kolegów Milera.

 10. 18/07/2021 o 4:03 pm

  Problem z Kaczyńskim polega na tym, że chyba zdążył już wyrzucić ze swojego otoczenia wszystkich, którzy cokolwiek rozumieli z zachowań drugiej strony. Sam tego też w przeciwieństwie do Orbana czy Putina chyba nie rozumie. Bawi się wiec z Unią w cykora, tyle, że dodatkowo ma zamknięte oczy. Możliwe, że już się rozbił o ścianę, tylko jeszcze o tym nie wie. O ile jeszcze wcześniej mógł być przez towarzystwo traktowany, jako typowy wschodni cwaniaczek, który kombinuje, jakby tu zminić treść umowy, gdy nikt nie patrzy, tak teraz zadeklarował, że tak w zasadzie to nie ma zamiaru przestrzegać umów. A na takie deklaracje w poważnym towarzystwie jest tylko jedna odpowiedź.

  Problem z libkami jest za to taki, że chyba niezbyt rozumieją, iż jeśli po PiSie cokolwiek z Polski zostanie poza zgliszczami, to będzie musiała być unijną prymuską integracji.

 11. banach
  18/07/2021 o 4:14 pm

  Nie mamy problemu z większą integracją Lewica ma takie problemy

 12. lubicz56
  18/07/2021 o 4:25 pm

  @Jeż Miller nie jest dla mnie autorytetem i nigdy nim nie byl, co jednak nie zmienia stanu rzeczy, że w jego ocenie sytuacji (niewatpliwie subiektywnej i umotywowanej osobistymi interesami) jest tym razem bardzo dużo prawdy. Sytuacja w NL jest bowiem, delikatnie ujmując, daleka od idealu i to z przyczyn niezaleznych od Millera, Ogorek czy tez Tuska.

  … jego rzyg na lewice bardzo podoba się liberalnym mediom … Ha, ha, żeby tylko liberalnym. Te powszechnie uznawane za lewicowe, tez mają niezlą zabawę. Okazuje sie, ze nie cala lewica kocha Czarzastego tak, jak na to (niewątpliwie) zasluguje :)

  PS. Tak z ręką na sercu, nie dziwi (niepokoi?) Cie cisza z prawej strony?

 13. Lord Cox
  18/07/2021 o 6:53 pm

  @kmat
  Czarzasty robi kęsim antyfanom Razem. Co prawda obie frakcje znalazły sobie powód pośredni jakim jest nadmierne wzmacnienie przez Czarzastego lewej-lewej nogi w postaci Wiosny ale clou sprawy jest prowadzenie lewicy pod próg wyborczy przez Czarzastego zaczynając od upodmiatawiania przy okazji funduszu odbudowy. Oczywiście, o ironio losu – major murem za Czarzastym.

  Bardzo czekam na kolejne rady majora dla lewicy bo albo zostaną wypełnione i będzie kolejny sondażowy zjazd albo się nie posłuchają i będzie sondażowe odbicie.

 14. mall
  18/07/2021 o 8:20 pm

  Wiosna to lewa noga Lewicy? dafaq?

 15. Koniew
  18/07/2021 o 10:49 pm

  Lord cox@ ale wiosna to raczej jest prawa nogą lewicowej koalicji a nie lewa. Tu problem jest w czym innym. Czarzasty chce mieć partie ręcznie sterowaną i najlepiej z wycięciem wszystkich działaczy SLD którzy mają pozycję. Wraz z kieszonkowym biedroniem pozwoli mu to kierować wszystkim. Reszta nie chce się na to zgłosić. Z drugiej strony jak widzę szerowana wersję o spisku Tuska to nie mam wątpliwości że w antytuskowym pierdolcu wznieśli się na poziom Macierewicza. To rzecz jasna ośmieliło buntowników do działania bo widzę że średnia sondaży za ten miesiąc ukształtowała się na 6 do 7. To oznacza rychły koniec jeśli nie zmienia linii.

 16. ereandel
  19/07/2021 o 12:59 am

  @koniew
  Zauwaz, że zarówno PO jak i PiS przeszły przez ten etap. Bez zagłady lokalnych baronów partyjnych, żaden przywódca nie może czuć się pewnie.
  „To rzecz jasna ośmieliło buntowników do działania bo widzę że średnia sondaży za ten miesiąc ukształtowała się na 6 do 7.”
  Co tylko świadczy o informacyjnej dominacji libków. Średnia na lipiec wynosi nieco ponad 7%, a te szerowane na twitterze „5%” to sondaże tak renomowanych pracowni jak CBOS i Kantar. Choć zgodzę się, że to wynik gorzej niż niezadowalający dla partii z ambicjami jezyczka u wagi.

 17. banach
  19/07/2021 o 1:02 am

  KAntar to najlepsza pracownia w ostatnich wyborach błąd łaczny tylko 4,28

 18. Ajgor
  19/07/2021 o 7:53 am

  „Kaczyński polexitu nie chce”

  Ale może stwierdzić, „Nie chcem, ale muszem”. On ma sporo lat i wygodne życie, a ma w dupie życie przeciętnych ludzi. Ma swoje chore idee „nowego Polaka” dla których jest w stanie poświęcić wszystko. Wszystko ich, nie swoje.

 19. tuciu
  19/07/2021 o 8:58 am

  @major: Kaczynski moze nie chciec Polexitu, ale wkracza na droge jaka poszli brytyjscy konserwatysci pare dekad temu: wyhodowali sobie zajadlych przeciwnikow EU jako betonowy elektorat jednej z dwoch dominujacych partii. Tak bedzie teraz z betonowym elektoratem PiSu, ktory predzej czy pozniej, a najpozniej w momencie gdy zaczniemy byc platnikiem netto, doprowadzi do referendum nt. Polexitu i bedzie zajadle do tego dazyl. Przy ktoryms z kolei wahnieciu nastrojow spolecznych w koncu im sie uda i zaczniemy towarzyszyc Ukrainie w strefie buforowej pomiedzy Rosja a EU. Wszystko dzieki zamachowi ministra Ziobry ze wsparciem nadprezesa Kaczynskiego na niezaleznosc sadow i ciag na upartyjnienie wszystkiego co sie rusza.

  @ale.sobie.ko: w pelni zgadzam sie z pierwszym BTW: „przecież PiS nie chce też tak naprawdę prześladować LGBT, to ‚tylko’ taka polityczna zabawa (jakieś strefy LGBTfree których wstydzą się sami ich twórcy – no nie ma o czym mówić…). Czy lewicowe media przestaną w końcu ‚szafować’ tymi prześladowaniami?”

 20. 19/07/2021 o 9:59 am

  @tuciu: Betonowy elektorat tej konkretnej partii dominującej do czasu ewentualnego referendum przegra z PESELem. Poważniejsze problemy tkwią w konfederacji i w tym, że PiS nie idzie ścieżką Polexitu, lecz ścieżką naruszeń prawa międzynarodowego.

 21. tuciu
  19/07/2021 o 10:15 am

  @bloglolka: dlugosc zycia sie wydluza, mlodsze prounijne roczniki sa mniej liczne niz starsze, a PiS zradykalizuje anty-unijnie pewna czesc boomersow, ktora dotychczas byla neutralna lub pro-europejska. Tak wiec PESEL moze nie wystarczyc, bo to beda wyborcy obwiniajacy EU o wszelkie zlo tej ziemi z uporem maniaka i wbrew wszystkim faktom. WE najlepszym wypadku bedzie sie to odbijalo czkawka przez pare dekad, a w srednio optymistycznym dojdzie do Polexitu pare lat po zostaniu przez Polske platnikiem netto.

  „PiS nie idzie ścieżką Polexitu, lecz ścieżką naruszeń prawa międzynarodowego” – nie widze roznicy, moze napisz konkretniej co masz na mysli.

 22. tuciu
  19/07/2021 o 10:19 am

  @Lord Cox: „clou sprawy jest prowadzenie lewicy pod próg wyborczy przez Czarzastego” – poki co ta sztuka udala sie Millerowi i jego fanom, a Czarzasty wprowadzil Lewice spowrotem do Sejmu i otworzyl ja na nowe srodowiska, co daje jej szanse na przezycie jako samodzielna partia. Rozumiem, ze Miller ma z tym problem, ale jesli problem Millera stanie sie problemem calej partii, to Miller po raz drugi wyprowadzi Lewice z Sejmu, byc moze skutecznie i ostatecznie.

 23. Koniew
  19/07/2021 o 11:08 am

  Ereandel@ mówiłem o średniej 6 do 7. Ty: to tylko dominacja informacyjna libkow bo średnia to 7, xd.
  Ok niech będzie 7 3 punkty spadku od średniej że strajku kobiet. 5 punktów spadku od momentu wejścia do sejmu. To jest katastrofa i coraz bardziej realne balansowanie na granicu progu wyborczego. Koniec się zbliża ile by się tam Majorki i im podobne śmiały z kantara (w sumie nie wiem dlaczego).

 24. 19/07/2021 o 11:22 am

  Rozumiem że temat progu dla koalicji ignorujemy. Lewica da radę. Jak w 2015.

 25. Koniew
  19/07/2021 o 11:46 am

  Marchewa79@ tak ignorujemy. Bo lewica nie będzie startować z koalicji tylko jednej listy jak w 2019. Ale to i tak bez znaczenia. 7 procent to niewiele więcej niż 5. A tendencja jest spadkowa i gdzie się zatrzyma tego jeszcze nie wiadomo.

 26. 19/07/2021 o 11:58 am

  @dlugosc zycia sie wydluza
  Od 2016 w Polsce jest w stagnacji (danych za 2020 jeszcze nie ma). Dodajmy do tego, że mówimy o zaszurzonej antyszczepionkowo Polsce z niedomagającym systemem ochrony zdrowia. Ale fakt, ZP pozwala różnym teoriom spiskowym sobie hasać, co zapewne działa wzmacniająco na konfederację.

  @nie widze roznicy, moze napisz konkretniej co masz na mysli
  Polexit, to byłoby uruchomienie art. 50 traktatów. Taka analogia do Brexitu z jego trzema latami okresów przejściowych i negocjacji, jak poukładać dalszą współpracę, np. handlową. Ścieżka obrana przez Zjednoczoną Prawicę nie jest nawet zbliżona do Brexitu bezumownego. Bo skoro ZP nie widzi potrzeby przestrzegania jednego prawa międzynarodowego, to dlaczego miałaby przestrzegać innych traktatów. Zresztą zapewne zaczną je łamać w momencie, gdy okaże się, że wysokie kary czy wstrzymanie funduszy nie oznacza, że Polska może po prostu przestać regulować swoje zobowiązania, np. wobec firm, które realizują przetargi. To ścieżka watażków reprezentujących nieuznawane przez nikogo kraje. Podejrzewam, że obrali taką ścieżkę dlatego, iż nie ostał im się tam żaden prawnik, który rozumie działanie UE. Zdaje się, że od czasów przynajmniej Turowa popełniają proste, a zarazem krytyczne błędy w swojej obronie.

 27. Wróbel
  19/07/2021 o 1:22 pm

  Klituś bajduś.
  Aktualizację heatmapy poproszę.

 28. Wróbel
  19/07/2021 o 1:26 pm

  „Wróbel dopytuje się co chwila o aktualizacje heatmapy, w końcu doczeka się stwierdzenia że owszem, sytuacja w Polsce jest craz gorsza – libki są liberalniejsze niż były…”

  Hehe, właśnie dlatego się nie mogę doczekać ;-). Ciekawi mnie, cóż wymyśli Major, żeby nie przyznać tego, co odnotowują co roku wszystkie światowe rankingi demokracji, korupcji czy wolności mediów.

  A że coś wymyśli… o to jestem spokojny ;-).

 29. banach
  19/07/2021 o 2:05 pm

  19/07/2021 o 10:15 am
  @bloglolka: dlugosc zycia sie wydluza, mlodsze prounijne roczniki sa mniej liczne niz starsze, a PiS zradykalizuje anty-unijnie pewna czesc boomersow, ktora dotychczas byla neutralna lub pro-europejska. Tak wiec PESEL moze nie wystarczyc, bo to beda wyborcy obwiniaja

  Bzdury 95 % młodych jest za unią byle tylko poszli na referendum.

 30. banach
  19/07/2021 o 2:08 pm

  reandel@ mówiłem o średniej 6 do 7. Ty: to tylko dominacja informacyjna libkow bo średnia to 7, xd.
  Ok niech będzie 7 3 punkty spadku od średniej że strajku kobiet. 5 punktów spadku od momentu wejścia do sejmu. To jest katastrofa i coraz bardziej realne balansowanie na granicu pro

  Koniew do sejmu Lewica miał 13 więc jeśłi teraz ma 7 to straciłą 6 a nie 5 , matematyka na poziomie 3 klasy.

 31. Koniew
  19/07/2021 o 2:13 pm

  Banach@ do sejmu miała 12.2 teraz ereandel mówi że średnia ponad 7. To jest pięć procent. Ale to dalej ponad połowa poparcia. I to spektakuralna klęska.

 32. G.host
  19/07/2021 o 2:24 pm

  To, że na Lewicy cały czas kluczowe znaczenie, jedną z jej dwóch ścierających się wewnętrznie sił, reprezentuje 75-letni były polityk Samoobrony i kreator sukcesu Magdaleny Ogórek, jest jakieś takie… smutne strasznie, i beznadziejne. I w sumie trudno pewnej współwiny tej sytuacji odmówić Grzegorzowi Schetynie, którego ogromna przysługa oddana swojego czasu Lewicy okazuje się dziś cokolwiek niedźwiedzią.

  Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że Czarzasty się zagubił. Być może nie miał wyjścia, ale sorry, ludziom plasującym się w spektrum możliwości bycia moją ideową i moralną reprezentacją stawiam wysokie wymagania – jeżeli nie dało się bez skurwienia utrzymać władzy, należało ją oddać, nawet kosztem rozpadu czy wręcz anihilacji formacji, która tak czy siak uczciwej spójności ideowej w takich warunkach zachować nie może.

  Wydaje się bowiem, że niektórymi w tym kraju kieruje pewna upiorna, z gruntu fałszywa, a na dodatek autodestrukcyjna logika, która sprowadza się mniej więcej do następującego ciągu rozumowania:
  1. Nowoczesna zachodnia lewica pozycjonuje się w kontrze do neoliberalizmu;
  2. Chcemy być nowoczesną lewicą na wzór zachodni;
  3. W Polsce neoliberalizm to Rzońcabalcerowicz, czyli PO, oczywiście;
  4. Jak zachowujemy się jak anty-neoliberalna zachodnia lewica, to dostajemy w porywach do 1%;
  5. Jedyną skuteczną anty-neoliberalną narrację w Polsce potrafią stworzyć jedynie katofaszyści;
  6. Katofaszyści w warunkach polskich to nasze ziomki, pomiziajmy się z nimi.

  Ja bym w zamian proponował inną logikę. Zamiast na siłę szukać antyneoliberalnego świętego graala, warto najpierw jednak postawić sobie warunek zerowy bezwzględnego odrzucenia katofaszyzmu i przyjrzenia się, co pozostaje, co w ostanich latach bywało realnie, przynajmniej okresowo, skuteczną alternatywą. No i wychodzi, że albo alt-katofaszyzm (Kukiz), albo turboneoliberalizm (.N), albo kato-faszo-turbo-neoliberalizm (Konfa), albo kato-neoliberalizm (P2050), albo Zjednoczenie Lokalnych Kółek Chrześcijańsko-Rolniczych (PSL).

  Naprawdę trudno nie dojść do wniosku, który od dość dawna tutaj głoszę, że w polskich warunkach jedyną realną, a jednocześnie mającą szansę na polityczne powodzenie lewicą jest… PO. W którym – co dla niektórych może być szokiem poznawczym – nie ma ani Rzońcy, ani nawet Balcerowicza, za to jest Nowacka, Joński, Arłukowicz oraz koalicjant: Zieloni.

  Negacja powyższego wniosku prowadzi szczerego, pełnego zapału i ideałów lewicowca do jednego z dwóch skutków:
  1. Jesteśmy tr00 i dostajemy mocne 1% w sondażach/wyborach;
  2. Zostajemy kaczystowską kurwą w stylu Wosia.

 33. 19/07/2021 o 3:19 pm

  @g.host
  To co jest intrygujące to b. słaba rola antyklerykalizmu. Wydawało by się że w dobie skandali pedofilskich czy ogólnej laicyzacji to będzie paliwo dla lewicy. Tymczasem kwestia prawie nieobecna w agendzie. Przeważa ogólna ludofilia i rozdawinctwo socjału. Dziwne bo w innych czasach na antyklerykalno/obyczajowej agendzie palikot wykręcał 2 cyfrowe wyniki.

 34. koniew
  19/07/2021 o 3:24 pm

  Marchewa79@ Bo to jest nie wystarczająco ludowe czy jakoś tak. Zresztą jak napisał chyba okopress to jest kwestia wyboru strategii polegającej na przyciągnięciu wyborców PIS po tym jak ten pis już upadnie. Zalążki takiej strategii były i są. Teraz pozostaje pytanie czy Czarzasty zauważy że ta strategia jest samobójcza czy nie. Jeśli nie, to koniec pieśni. Trzy sztandary trzeba będzie wyprowadzić i iść do domu. Jeśli zauważy to piłka jest w grze i można się jeszcze ocalić. Ta druga opcja jest lepsza dla wszystkich tu piszących poza pisolewakami. Bo lewica bez zmiany tej strategii jakieś 3 procent wykręci. i te 3 albo nawet 2.5 procent pójdą na konto pis i mogą być kluczowe.

 35. banach
  19/07/2021 o 3:28 pm

  Koniew 12,6

 36. banach
  19/07/2021 o 3:30 pm

  Na zachodzie true lewica też wije i kwiczy 1 kraj co w miarę się trzyma i tak w Opozycji to Grecja

 37. banach
  19/07/2021 o 3:32 pm

  marchewa79
  19/07/2021 o 3:19 pm
  @g.host
  To co jest intrygujące to b. słaba rola antyklerykalizmu. Wydawało by się że w dobie skandali pedofilskich czy ogólnej laicyzacji to będzie paliwo dla lewicy. Tymczasem kwestia prawie nieobecna w agendzie. Przeważa ogólna ludofilia i rozdawinctwo socjału. Dziwne bo w innych czasach na antyklerykalno/obyczajowej agendzie palikot wykręcał 2 cyfrowe wyniki.

  Bo antyklerykalizm wyklucza kurwienie się z Pis

 38. G.host
  19/07/2021 o 3:55 pm

  @marchewa79, koniew – otóż to. Antyklerykalizm to najbardziej naturalne, być może jedyne naprawdę powszechne i trwałe spoiwo lewicy w Polsce, w dodatku w wybitnym trendzie od pewnego czasu. Podczas gdy socjal i (zwłaszcza!) rozdawnictwo raczej walczą gdzieś o pozycję w trzeciej dziesiątce.

  Niestety, niektórym chłopomania się straceńczo rzuciła na mózg (jeśli miałbym o tym pisać kolejny doktorat z socjologii w przyszłym wcieleniu, to stawiałbym tam, że jest ona jednak wtórna w stosunku do kaczystowskiego ustawienia PO w roli elit do zwalczania, jaki w wyniku anty-„libkowego” bólu dupy dała sobie narzucić lewicowa smarkateria), ale że akurat tej brzytwy postanowił (musiał?) się chwycić Czarzasty, to naprawdę przykre…

 39. Koniew
  19/07/2021 o 3:58 pm

  Banach@ krakowskim targiem więc spadek o 5.5 i nie bawmy się dalej w te szczegóły.

 40. kmat
  19/07/2021 o 5:29 pm

  @Lord Cox
  Tylko kim właściwie są ci antyfani Razem. Jeśli, jak pisze @Jeż, millerowskie złogi to ich wycięcie jest dobrą rzeczą. Ogólnie jeśli Czarzasty musi balansować między cwelami od Millera a kurwami od Zandberga to sytuacja nie jest za ciekawa. I pozornie bezsensowne ruchy stają się zrozumiałe. Czarzasty może potrzebować tr00lewicy do rozprawy z betonem, i musi iść wobec niej na ustępstwa. Pytanie co będzie po pacyfikacji millerystów. Jeśli Włodek ma cokolwiek pod kopułą, to skręci do centrum. Jeśli nie..

  Z wiosną jest chyba taki problem, że miała być prawą nogą, ale to nie wyszło. Za dużo działaczy, łącznie z Biedroniem łyknęło kurwilewicową agendę płynącą z Razem.

 41. Koniew
  19/07/2021 o 6:31 pm

  Kmat@ To jest bunt ludzi z których część jest związana z Millerem a część jest jego śmiertelnymi wrogami. prawdę mówiąc uważam że Miller nie ma z tym nic wspólnego. Stronników partii on już prawie nie ma.

 42. ereandel
  19/07/2021 o 7:55 pm

  @banach
  Znam ten spin. Ale wiesz, że nie ma sensu porównywać sondaży o innej metodyce?

  @Koniew
  Ja wiem, że to trochę pedanteria i dzielenie włosa na czworo, ale tak jest w istocie ;)
  „Ok niech będzie 7 3 punkty spadku od średniej że strajku kobiet.”
  Wiele można mu zarzucić, ale Majorek trafnie przewidział, że emocja napędzająca Strajk Kobiet wypali się z czasem. Natomiast, w dalszym ciągu będąc małostkowym, to były pojedyncze sondaże po 10. Średnia była mimo wszystko bliżej 8.

  „5 punktów spadku od momentu wejścia do sejmu.”
  A to już jest faktyczny problem i celny zarzut do przywództwa tercetu. Najwięcej zaszkodził Lewicy debiut Hołowni i katastrofa w wyborach prezydenckich. O ile na pierwsze nie mieli wpływu, drugie spotkało ich na własne życzenie.
  Tak w skrócie – odmawiam głosowaniu „z PiSem” znaczenia, które mu przypisujecie. To już więcej zaszkodził hot-dog na Orlenie, bo został odnotowany przez elektorat. IMO niezła egzemplifikacja fatalnego marketingu politycznego razemków, którzy bezrefleksyjnie uczepili się fetyszu „podmiotowości” Lewicy.

  @ghost
  Twoje zdanie znam, raczej się nie przekonamy. Ale spytam o co innego – czy uważając PO za „jedyną realną, a jednocześnie mającą szansę na polityczne powodzenie lewicę”, nie widzisz zagrożenia dla tej (mimo wszystko) nowej tożsamości, związanego z nowym dyktatorem partii?

 43. Koniew
  19/07/2021 o 8:10 pm

  @ereandel. Ja też odmawiam uznania przyczyny za głosowanie za FO bo po tym nie spadło nic a nic. Hot dogi z Orlenu. W punkt o to właśnie chodzi. O przekaz. O medialna histerię po pojawieniu sie Tuska. Generalnie o to że w retoryce nie wiedzą kogo atakować. I mityczne PiS po jedno zło które na ten elektorat działa bardzo źle. 10 procent było po odrobieniu strat przy strajku kobiet. I spada bo zmienili medialny kurs.

 44. banach
  19/07/2021 o 8:56 pm

  To jednak warto brać najlepszą pracownie międzynarodową któa była najlepsza w ostatnim niż lokalnę firmy krzaki

 45. banach
  19/07/2021 o 8:57 pm

  Zrsztą Ereandel Lewica w innych też tracić i nie warto obrażać się na rzeczywistość

 46. kmat
  20/07/2021 o 2:16 am

  @Koniew
  No właśnie tak dziwnie ten bunt wygląda. Z jednej strony jakieś betony, z drugiej Rozenek..

 47. Wróbel
  20/07/2021 o 3:24 am

  > Banach@ do sejmu miała 12.2 teraz ereandel mówi że średnia ponad 7.
  > To jest pięć procent. Ale to dalej ponad połowa poparcia. I to spektakuralna klęska.

  Toż to realizacja protokołu Majora: „zejść do 6% ale uzyskać podmiotowość”. Czy jakoś tak to szło.

 48. Koniew
  20/07/2021 o 4:12 am

  Wrobel@ ja tam nie pamiętam co w tym protokole majora było ale mi pasuje do części lewicowych działaczy. To jest pozbędziemy się tego linkowego elektoratu bo elektorat jest fuj. Jak on śmie na naszą partie głosować. Zejście do 6 to jest nieuchronne zbliżenie się do poziomu w którym lewica spadnie pod próg bo ludzie nie chcą marnować głosu. Ale już widać kto będzie winne libki i Tusk.

 49. tuciu
  20/07/2021 o 8:17 am

  @Ghost: ” autodestrukcyjna logika (…)” – z Twoich punktow jedynie 2 i 5 sa jakos bliskie prawdy: „W Polsce neoliberalizm to Rzońcabalcerowicz, czyli PO, oczywiście! i „Jedyną skuteczną anty-neoliberalną narrację w Polsce potrafią stworzyć jedynie katofaszyści;” i na Lewicy wszyscy to wiedza, z tym, ze dodaja „poki co” do drugiego zdania i probuja zmienic ten stan rzeczy laczac to z obrona praw mniejszosci, na ktora duza czesc neoliberalnej PO patrzy jako na temat zastepczy do poswiecenia w imie dogadania sie z kosciolem. Reszta TWoich punktow to tylko jakies projekcje czy urojenia po przedawkowaniu lektory Wosia i Okraskow. Mam nadzieje, ze pierwszy doktorat z socjologii pisales analizujac wyniki badan, a nie swoje wyobrazenia na ich temat. Jesli nie, to pewnie kariera akademicka nie trwa w nieskonczonosc…

  @”słaba rola antyklerykalizmu. (…) Tymczasem kwestia prawie nieobecna w agendzie” – jesli udzial w protestach i nawalanie na ten temat w programie i w swoich social media jest dla Ciebie „prawie nieobecnoscia”, to jak opiszesz reprezentacje tematu przez PO, PSL, Tuska, czy kogokolwiek innego?
  Palikot potrafil w media, tak jak potrafi Tusk i byl w stanie grzac takie tematy. Obecnej Lewicy brakuje takiej charyzmatycznej osobowosci medialnej, wiec tego nie robia. Nadzieja byl Zandberg ze swoim expose do expose Morawieckiego, ale temat nie zostal medialnie pociagniety i umarl smiercia naturalna.

  @ „Zostajemy kaczystowską kurwą”, „kurwienie się z Pis”, ” łyknęło kurwilewicową agendę” – pozdrawiam z tego miejsca rozlicznych krytykow wspolnego glosowania PO z PiSem w tej kadencji. O faktach historycznych typu powolanie CBA i IPN, zamiecenie pod dywan sprawy smierci Blidy, kult zolnierzy wykletych i setkach innych tematow milosiernie nie wspomne.

  @Koniew „To jest bunt ludzi z których część jest związana z Millerem a część jest jego śmiertelnymi wrogami.” – to bez znaczenia dlaczego sie kloca o stolki – na wyborcach robi to slabe wrazenie. Widac, ze czesc aktywu SLD chce wycofac sie ze zjednoczenia z Wiosna, bo nie chca oslabic wlasnej pozycji. Jeszcze przyjdzie pochwalic Razemkow za chec pozostania osobno, bo widac ze SLD nie umie odejsc od starych nawykow.

  @bloglolka „Od 2016 w Polsce jest w stagnacji…” – nadzieja umiera ostatnia, ale wyzsza umieralnosc musialaby zastapic nizsza liczebnosc starszych rocznikow w stopniu przywracajacym chociaz symbolicznie piramide wiekowa. Do tego trzebaby dzumy bez mozliwosci leczenia a nie COVID 19, wiec ten argument mnie nie przekonuje, chociaz zgadzam sie, ze antyszczepionkowosc bedzie silniej zmniejszala elektorat anty-unijny niz pro-unijny.
  @banach „Bzdury 95 % młodych jest za unią byle tylko poszli na referendum.” – pelna zgoda, tyle, ze mlodzi sa czesto madrzy po szkodzie i wlasnie slabo u nich z frekwencja, a u nas roznica miedzy obozem za i przeciwko Polexitowi bedzie jeszcze mniejsza niz w UK.

  @bloglolka „PiS nie idzie ścieżką Polexitu, lecz ścieżką naruszeń prawa międzynarodowego” – nadal nie widze roznicy pod wzgledem efektow. PiS wymusi na EU albo zamrozenie naszego czlonkostwa poprzez wstrzymanie srodkow europejskich, albo przyjecie lamania przez nich prawa jako lokalnej sprawy, do ktorej EU sie nie miesza. Poki co wyglada to na pierwszy scenariusz, ale rozlozony na lata. Wtedy bedzie czas na wzmozenie propagandy anty-EU, krzyczenie o brukselskim dyktacie, itd. Moze blokada funduszy wymusi zmiane polityki i cofniecie partyjnego skoku na sadownictwo, ale po takiej traumie prawicowi wyborcy uznaja, ze zyja pod butem Brukseli i predzej czy pozniej doprowadza do referendum ws. Polexitu – najprawdopodobniej w momencie gdy staniemy sie platnikiem netto, bo tych ludzi w EU trzyma tylko kasa i to tylko taka, ktora moga wrecz namacalnie policzyc jako zysk, bo wspolny rynek to dla nich abstrakcja i podobnie jak dla Torysow cos danego od Pana Boga na wieczne uzywanie, a wspolne wartosci to oni maja z muzikami typu Putina, a nie z „zachodnim oszalalym lewactwem”.

 50. Koniew
  20/07/2021 o 8:26 am

  Tuciu@ to wszystko zależy która wersja jest prawdziwa. Ludzie czarzastego mówię że chodzi o wiosnę. Ludzie którzy się buntują mówią że chodzi o to że po formalnym zjednoczeniu ma tych warunkach czarzasty mając mniejszość wytnie z partii wszystkich nie swoich o zamieni ją w swoją ręcznie sterowana zabawkę. A faktycznie może to zrobić gdyś ponieważ 1.5 tysięcy członków wiosny i 20 tysięcy SLD będzie miało parytet we władzach a potem razem będą głosować we wszystkim to wystarczy cała wiosna i niewielka część SLD by przejąć kontrolę nad partia. Kto ma rację i kto mówi prawdę nie wiem. Stawiam że obie strony kłamią ale czarzasty prawdę mówiąc zachowuje się trochę jak prezes zarządu robiący wrogie przejęcie. Brakuje jeszcze notariusza przywiezionego w bagażniku.

 51. G.host
  20/07/2021 o 8:30 am

  @ereandel

  „Twoje zdanie znam, raczej się nie przekonamy.”

  Ale niby do czego? Jak na razie jedynym, kto podjął z tym moim dość oczywistym poglądem jakąkolwiek polemikę, był nieszczęsny Lego, który zresztą przyznał mi rację, wdał się jedyne w pewne karkołomne negacje semantyczne w rodzaju: „nawet jeśli nie ma nic bardziej na lewo to czy coś automatycznie jest lewe?”, które de facto stoją w kontrze do samej natury takich pojęć jak „lewo”, „prawo”, „na górze”, „na dole” itp., niejako z definicji relatywnych.

  „Ale spytam o co innego – czy uważając PO za „jedyną realną, a jednocześnie mającą szansę na polityczne powodzenie lewicę”, nie widzisz zagrożenia dla tej (mimo wszystko) nowej tożsamości, związanego z nowym dyktatorem partii?”

  Nie bardzo rozumiem, o jakiej tożsamości mówimy. Tusk wprowadza do PO nie żadną nową tożsamość, tylko nową jakoś retoryczną. Nie da się ukryć, podnosząc na tym polu PO o kilka lig do góry.
  Sam Tusk w oczach ludożerki jest raczej dość skrajnym lewakiem, który nie zajmuje się absolutnie niczym innym poza niszczeniem polskiej energetyki w imię urojonej walki o klimat raz niszczeniem poskiej tradycji i kościoła w imię propagowania ideologicznych nowinek z Zachodu, jak a przykład prawa LGBT. Co nie jest dziwne, skoro tyle czasu spędził w zlewaczonej Europie, w dodatku pod protektoratem ultra-lewicowej Angeli Merkel.

  You seem to underestimate the power of the dark side, my young padawan…

 52. tuciu
  20/07/2021 o 8:48 am

  Ghost „Naprawdę trudno nie dojść do wniosku, który od dość dawna tutaj głoszę, że w polskich warunkach jedyną realną, a jednocześnie mającą szansę na polityczne powodzenie lewicą jest… PO. W którym – co dla niektórych może być szokiem poznawczym – nie ma ani Rzońcy, ani nawet Balcerowicza, za to jest Nowacka, Joński, Arłukowicz oraz koalicjant: Zieloni.”
  – rozumiem, ze „kotwica konserwatywna” Schetyny, „kolo konserwatystow” Rasia i zolnierze wykleci Komorowskiego to wytwory PiSowskiej propagandy, na ktore nie warto zwracac uwagi?
  Wczesniejsi czlonkowie zalozyciele PO wierni idei ochrony tradycji judeo-chrzescijanskiej w stylu p. Biernackiego, tenor PO Rokita zyczacy teraz zwyciestwa PiSowi oraz koalicjanci w postaci z trudem wiazacego koniec z koncem wice-prezesa PO p. Gowina, to pewnie senne mary, a stado politykow-uchodzcow z PiS zawierajacych ministrow edukacji, spraw zagranicznych i sprawiedliwosci to efekt glebokiej przemiany swiatopogladowej i dlugiej drogi osobistego samodoskonalenia?

 53. G.host
  20/07/2021 o 9:07 am

  @tuciu – „pozdrawiam z tego miejsca rozlicznych krytykow wspolnego glosowania PO z PiSem w tej kadencji. O faktach historycznych typu powolanie CBA i IPN (…)”

  Dobrze wiesz, że chodzi o tu i teraz, i nie chodzi o „wspólnie głosowania” za pierdylardem ustaw nowelizujących zapis, że dziś jest wtorek, ponieważ nadeszła środa.
  Ale tak, PO ma bardzo wiele historycznych grzechów antykaczystowskich zaniedbań, głównie motywowanych katastrofalnym pijarem „bo my jesteśmy inni i nie robimy czystek”. Nie widziałem, żeby ich tutaj ktoś za to specjalnie bronił, a już na pewno nie ja.

  Tym niemniej, rozmywanie swojego dzisiejszego „tak bardzo nienawidzę libków, że aż wolę się pomiziać z PiSem” tego typu argumentacją jest cokolwiek schizofreniczne. No i przede wszystkim – może i ja osobiście jestem superinteligentnym wizjonerem, nie będę negował przez grzeczność, ale jestem wyrozumiały i nie skreślam permanentnie ludzi, którzy mi w tym ustępują. I tak, ja już w 2005 roku ostrzegałem, że Kaczyńscy to jest materiał na faszystów, z których pierwszy (Lech) jest nieobliczalnym fanatykiem, a drugi (Jarosław) cynicznym kołtunem bez zasad i skrupułów. Ale niektórzy nie tylko wtedy, ale i nawet po Smoleńsku, aż do 2015 roku uważali ich za normalną konserwatywną partię, a radykały to są w LPR/Konfie. Mam do nich żal, ale akceptuję ich nawrócenie na prawidłową percepcję rzeczywistości, jak już całe gówno kacze się wylało na wierz i obryzgało ich po twarzach.
  Niemniej dla tych, co je sobie zlizują z mordek twierdząc, że nie jest takie i warto w nim poszukać wartościowych walorów smakowych, nie ma już żadnej tolerancji.

 54. G.host
  20/07/2021 o 9:09 am

  @tuciu – „rozumiem, ze (…)

  Ja za to rozumiem, że najwyraźniej nie umiesz czytać. A już na pewno nie rozumiesz co trudniejszych słów, zwłaszcza cztero- i więcej sylabowych, takich jak np. „relatywny”.

 55. procyon
  20/07/2021 o 10:03 am

  Żeby Polska stała się efektywnie płatnikiem netto wystarczy, żeby nam potrącili kary finansowe z funduszy. A obecnie procedury nieco przyspieszyły i to się może stać bardziej na przestrzeni tygodni-miesięcy niż lat. Tak, to jest ten moment kiedy trzeba panikować, albo się przynajmniej solidnie przygotować do paniki.

 56. tuciu
  20/07/2021 o 10:43 am

  @procyon – pelna zgoda
  @ghost „Ja za to rozumiem, że najwyraźniej nie umiesz czytać” – co wykazalismy juz w sasiednim watku analiza Twoich postow nt. klamstwa i lewicy ktora mizia sie z PiSem. Napiszesz w koncu, ze sie zagalopowales, czy wrodzona skromnosc nie pozwala Ci na podwazenie swojego geniuszu?

  Zdecyduj sie, czy
  1. „Dobrze wiesz, że chodzi o tu i teraz” – to wtedy wspolne glosowanie PO razem z PiS przeciwko Ikonowiczowi, to mizianie sie i zlizywanie potem z mordki, albo
  2. „nie chodzi o „wspólnie głosowania” za pierdylardem ustaw” – to wtedy nie masz sie co czepiac Lewicy, ze poparla Europejski Fundusz Odbudowy, zeby gruba kasa nie przeszla Polsce kolo nosa.
  Chyba, ze wobec lewicy obowiazuja inne standardy i wymagania niz wobec PO. Wtedy rozumiem: kolejny fanboy z klapkami na oczach, milej zabawy i do niezobaczenia.

  Jak juz sie zdecydujesz i przy okazji wycofasz z obarczania Polskiej lewicy i Polskiej Lewicy swoimi fantazmatami, to napisz.

 57. 20/07/2021 o 10:51 am

  @”nadal nie widze roznicy pod wzgledem efektow. PiS wymusi na EU albo zamrozenie naszego czlonkostwa poprzez wstrzymanie srodkow europejskich”

  Różnice są takie, że UK wyszło i ma działającą gospodarkę, a Polska nie wyszła i nie wiadomo czy będzie miała działającą gospodarkę. Tzn. zakres działania tej gospodarki będzie zależał wyłącznie od skali zamrożenia członkostwa przez partnerów zewnętrznych, a ewentualne przyszłe negocjacje polexitowe będą odbywać się w warunkach pożaru tej gospodarki.

  PiS osiąga powoli to, z czym rzekomo walczy – pełną wasalizację Polski. Bo po jego podręcznikowych przykładach, czemu służy niszczenie praworządności połączonych z równie podręcznikowymi zakusami na przymusową nacjonalizację pewnej amerykańskiej inwestycji medialnej, absolutnie nikt na świecie nie będzie uznawał Polski za poważnego partnera biznesowego. I nie ma tu znaczenia, że komuś na prawicy wydaje się, że to oznaka wybijania się na suwerenność. Widzę tu znaczne podobieństwo do zachowań incelów, którzy umawiają się na randki nie po to, żeby przestać być incelami, lecz po to, żeby podkreślić, jak bardzo nie powinno się z nimi umawiać na randki.

 58. G.host
  20/07/2021 o 11:06 am

  @tuciu, żebyś ty jeszcze był jakoś sprawny w tej swojej bieda-erystyce…

  Nie, nie chodzi o „wspólne głosowania” ani tak w ogóle, ani jakieś szczególne. Zbudowałeś tu serię piętrowych nieporozumień – ani uwalenie świra Ikonowicza* nie jest porównywalne, ani nawet głosowanie za FO (i PSL, i P2050 też głosowali za, ale bez kurwienia się). Nie „wykazałeś” też żadnych „kłamstw” w poprzednim wątku, jakoś nikt poza tobą nie ma problemów z rozumieniem tematu i kontekstu, kiedy na blogu antylibkowego świra z rodziny wosiowatych komentuje się konkretne działania i retorykę konkretnej „lewicy”, kiedy, niestety, ostatnio z wewętrznych i niemal osobistych pobudek lider Lewicy zaciera u tej drugiej cudzysłów.

  Standardy i wymagania są proste – nie pozostawiać złudzeń, że nie tylko najwyższym, ale wręcz jedynym celem obecnej polityki, wobec której wszystkie inne odkłada się na dalszy plan i czas, jest uwalenie PiS, za wszelką cenę. Słuchałem dziś w TOKu Treli, wydaje się, że po moim powyższym wymaganiem podpisałby się obiema rękami. To cieszy. Bo jako deklaratywny przedstawiciel lewicy bezcudzysłowowej bardzo chciałbym, żeby takowa zachowała się w tym kraju jako siła polityczna.


  * Swoją drogą, jego działania i gadanie plasuje go dość jednoznacznie w spektrum symetryzmo-mizio-kaczyzmu, więc akurat nawet gdyby „wspólne głosowanie” było jakimś istotnym kryterium, tutaj odbyło się ono z zupełnie przeciwnych pobudek.

 59. Ajgor
  20/07/2021 o 11:49 am

  @tuciu

  „wspolne glosowanie PO razem z PiS przeciwko Ikonowiczowi,”

  Gdyby Ikonowicz był jedynym kandydatem całej opozycji, miałbyś rację, ale tak nie było. To słaby kandydat i to nie był żaden deal, czasami tak się zdarza, że z przeciwnikiem głosuje się identycznie. A PO miała rację, bo RPO zostanie kandydat ponad podziałami.

 60. banach
  20/07/2021 o 12:44 pm

  G.host
  20/07/2021 o 9:07 am
  @tuciu – „pozdrawiam z tego miejsca rozlicznych krytykow wspolnego glosowania PO z PiSem w tej kadencji. O faktach historycznych typu powolanie CBA i IPN (…)”

  Dobrze wiesz, że chodzi o tu i teraz, i nie chodzi o „wspólnie głosowania” za pierdylardem ustaw nowelizujących zapis, że dziś jest wtorek, ponieważ nadeszła środa.
  Ale tak, PO ma bardzo wiele historycznych grzechów antykaczystowskich zaniedbań, głównie motywowanych katastrofalnym pijarem „bo my jesteśmy inni i nie robimy czystek”. Nie widziałem, żeby ich tutaj ktoś za to specjalnie bronił, a już na pewno nie ja.

  Tym niemniej, rozmywanie swojego dzisiejszego „tak bardzo nienawidzę libków, że aż wolę się pomiziać z PiSem” tego t

  JA mogę pobronić PO proste jak ktoś jest bandydtą nie odpowieda się tym samym tylko dzwoni na policje.

 61. Wróbel
  20/07/2021 o 12:47 pm

  @Koniew, myślałem, że może to pamiętasz. To była wypowiedź Majora, raczej w komentarzach niż we wpisie, dziś będzie to trudno odnaleźć, chyba, że ktoś ma dobrą pamięć i wie, gdzie szukać. To było właśnie coś w rodzaju „trzeba zejść do 6% ale odzyskać podmiotowość i budować na tym”. Jakoś tuż po wyborach, kiedy było tych procentów prawie 13 i atmosfera wokół powrotu lewicy była dość optymistyczna.

  Współrozmówcy określili to wtedy żartobliwie protokołem Majora.
  A tymczasem… słowo staje się ciałem.

 62. banach
  20/07/2021 o 12:55 pm

  Teraz mam RPO a Ikonowicz to był świr i musiliśmy go uwalić

 63. kmat
  20/07/2021 o 2:02 pm

  Za uwalenie Ikonowicza to Czarzasty powinien wysłać Budce kosz róż czerwonych. Na miłość boską, kto wpadł na pomysł, żeby tego wariata wystawiać? Ikon to człowiek poniżej elementarnego RIGCZu, czort wie czy Ogórek nie była mniejszą wtopą.

 64. tuciu
  20/07/2021 o 2:10 pm

  @banach „rozmywanie swojego dzisiejszego „tak bardzo nienawidzę libków, że aż wolę się pomiziać z PiSem” tego” – nigdzie nie napisalem niczego takiego, wiec polemizujesz tu ze swoja wlasna projekcja. Zreszta ani Tobie ani Ghostowi, to odklejenie od rzeczywistosci w ogole nie przeszkadza.

  @ ajgor „Gdyby Ikonowicz był jedynym kandydatem całej opozycji, miałbyś rację” – czy to oznacza, ze gdyby uwalenie Europejskiego Planu Odbudowy w imie ulotnej nadziei, ze Gowin wyjdzie z rzadu a Bosak zgodzi sie wejsc do rzadu anty-PiS bylo planem calej opozycji, to wtedy Ghost mialby racje, ale tak to juz jej nie ma?

  @Ghost: no wiec jednak fanboy i inne standardy dla swoich, czyli sad sadem, ale sprawiedliwosc musi byc po naszej stronie.

  „uwalenie świra Ikonowicza* nie jest porównywalne, ani nawet głosowanie za FO” – nic nie jest porownywalne, gdy chodzi o polityczna milosc Twojego zycia, bo milosc slepa jest, wybacza, nie unosi sie gniewem, cierpliwa jest, itd. Kochajmy wszyscy PO – to taka piekna gra.

  „Nie „wykazałeś” też żadnych „kłamstw” w poprzednim wątku” – pokazalem ci Twoje wlasne wpisy w ktorych najpierw oskarzasz cala lewice o „wosio-okraskizm”, a potem nieudolnie sie z tego wycofujesz, ale nie masz jaj zeby przyznac, ze sie zagalopowales. O klamstwa posadziles mnie, bo smialem Ci to wytknac i tez nie doczekalem sie za to nawet malego przepraszam. Wot, taka PiSowska moralnosc i obyczaje teraz panuja.

  „Standardy i wymagania są proste – nie pozostawiać złudzeń, że nie tylko najwyższym, ale wręcz jedynym celem obecnej polityki, wobec której wszystkie inne odkłada się na dalszy plan i czas, jest uwalenie PiS, za wszelką cenę.” – no wlasnie PO przez ostatnie 6 lat pokazywala, ze najwazniejsze jest bycie nr.1 na opozycji, a uwalanie PiSu, to taka nierealna bajka dla maluczkich. PiS pokazywal, ze tez w to gra i uchwalal przepisy pozwalajace na podmiane kandydata w wyborach prezydenckich. Taki maly deal, bo w koncu chlopaki dobrze sie rozumieja i dogaduja poza kamerami.

  „lewicą jest… PO” – w tej perspektywie, Konfederacja to szacowna tradycjonalistyczna prawica, PiS to centrum, Lewica to komunisci, a Razem trockisci-maoisci. I o taka wlasnie Polske i takie rozumienie polityki walczy prezes Kaczynski. Halo Ghost, tu Ziemia, co slychac na orbicie, przestan przyspieszac, bo osiagniesz druga kosmiczna i bedzie Ci ciezko wrocic.

  @bloglolka „PiS osiąga powoli to, z czym rzekomo walczy – pełną wasalizację Polski.” – pelna zgoda

  „Różnice są takie, że UK wyszło i ma działającą gospodarkę, a Polska nie wyszła i nie wiadomo czy będzie miała działającą gospodarkę.” – Moim zdaniem Polska wychodzac z EU i tak rozwali kompletnie swoja gospodarke, bez wzgledu na trzyletnie negocjacje lub ich brak. Stad moje niezrozumienie dla istotnosci Twojego rozroznienia.

 65. tuciu
  20/07/2021 o 2:25 pm

  @kmat & banach : „Ikonowicz to był świr i musiliśmy go uwalić” „kto wpadł na pomysł, żeby tego wariata wystawiać? Ikon to człowiek poniżej elementarnego RIGCZu, czort wie czy Ogórek nie była mniejszą wtopą” – Lewica to w optyce fanow PO w ogole swiry jakies sa. Co oni z tymi prawami LGBT sie tak obnosza, i jakimis prawami lokatorow na naszym pieknym wolnym rynku, i to rozdawnictwo jako inwestycja w kapital spoleczny zamiast porzadnych inwestycji w instrumenty finansowe, no kosmos jakis po prostu. Akurat odmawianie RIGCzu Ikonowiczowi, to juz odlot wyszej klasy, ale co tam fakty, gdy trzeba pilnie uzasadnic watpliwa teze. Buziaczki dla Borysa i jeszcze kwiaty, bo taki dzielny jest chlopak.

  @Wrobel: „Współrozmówcy określili to wtedy żartobliwie protokołem Majora” – po poczatkowm entuzjazmie Lewica nie ma jakis super osiagow, co widac w sondazach i zadaje sobie teraz slynne pytanie G. Schetyny: co robic i jak, ale nie osiagnela jeszcze poziomu samoswiadomosci B. Budki, zeby powiedziec, ze nie ma co robic, bo wybory sa za 3 lata i co oni moga. Skladaja swoje projekty w Sejmie, robia kampanie w mediach spolecznosciowych, bo z innych zostali wycieci skuteczniej niz nasza biedna i uciemiezona PO i juz od dawna staraja sie orac w terenie, co od paru dni zaleca znany coach D. Tusk. wiekszosc komentujacych tutaj „lewicowcow z PO” uwaza, ze to granda, ale pozwole sobie miec na to inne, bardziej pozytywne zdanie.

 66. koniew
  20/07/2021 o 2:43 pm

  Tuciu@ ani ja ani chyba kmat nie jesteśmy lewicowcami z po. A jeżeli z poparciem o ponad polowe zjechales to nalezy się zastanowić co zrobić zanim zjedziesz do 2. Przekonanie fanboji że kazdy kto lrytykuje dzialanie lewicy to zwolennik PO jest żenujące. Gdzieś ta polowa utraconych wyborców zyje. A ja się jeszcze do wyborców lewicy zaliczam. Jeszcze bo jak przejdzie nowy wal albo czarzasty zasiedli listy samymi klonami tej swojej kretynki dwojga imion to nie.

 67. 20/07/2021 o 2:46 pm

  „ Moim zdaniem Polska wychodzac z EU i tak rozwali kompletnie swoja gospodarke, bez wzgledu na trzyletnie negocjacje lub ich brak. Stad moje niezrozumienie dla istotnosci Twojego rozroznienia.”

  Ale PiS na razie w ogóle nie wychodzi z UE, tylko zwyczajnie gra na rozpad polskiej gospodarki, bo najwyraźniej uznaje to za akceptowalne ryzyko w dążeniu do jego celów albo raczej w ogóle nie rozumie tego ryzyka. Jedyny związek, jaki to ma z Polexitem jest co najwyzej taki, że jak już będzie do niego dochodzić, to Polska nie będzie jak UK negocjować zasad korzystania z łowisk, lecz co najwyżej zasady eksterytorialności inwestycji zagranicznych i procent redukcji niespłaconych kar.

 68. G.host
  20/07/2021 o 3:03 pm

  A pomyśleć, że wystarczy iść w full-palikotyzm – czyli radykalny antykaczyzm i antyklerykalizm – i można mieć dwucyfrowy wynik na starcie, zwłaszcza że dzisiaj obydwa w/w czynniki palikotyzmu mają znacznie lepsze podglebie niż w czasach Palikota. Plus niepowtarzanie błędów Palikota, plus struktury SLD, plus (wykreowany przez Palikota właśnie) Biedroń, plus Zandberg… Wbrew pozorom „recepta a lewicę” jest prostsza niż się wydaje. Trzeba się tylko pozbyć tego bólu dupy.

  Zresztą, opisana wyżej postawa byłaby bardzo ładnie komplementarna dla antykaczyzmu typu PO-wskiego, który cały czas był i jest, ostatnio wprost wyrażany przez Tuska, bardziej w stronę „Lech Kaczyński był nawet spoko, a KRK też sam w sobie nie jest zły, tylko PiS go zniszczył”. Obydwa poglądy to oczywiście bzdura :), ale w Polsce to jest skuteczny i niestety konieczny front walki z kaczyzmem.

  A więc, niniejszym ja się pobawiłem w doradcę Lewicy. Drogi Włodku, oto Droga, którą nakreślam. Taka Lewica byłaby unikalna i podmiotowa, z podniesioną głową mówiąca „nie zgadzamy się z waszym światopoglądem, Ludu Tuskowy, ale póki co będziemy szli razem, ramię w ramię, wypalić kaczystowskie ścierwo ogniem naszego wspólnego gniewu”. Parafrazując Balina: za taką Lewicą będę podążał, Włodku Dębowa Tarczo.


  PS. @tuciu – jesteś modelowym wprost przykładem „lewicowca” napędzanego wyłącznie anty-POwskim bólem dupki. Już mi się nie chce prostować twoich bredni i projekcji. Znajdź sobie kogoś innego do stalkowania.

 69. tuciu
  20/07/2021 o 3:33 pm

  @bloglolka „Ale PiS na razie w ogóle nie wychodzi z UE, tylko zwyczajnie gra na rozpad polskiej gospodarki, bo najwyraźniej uznaje to za akceptowalne ryzyko w dążeniu do jego celów albo raczej w ogóle nie rozumie tego ryzyka” – moim zdaniem to drugie, ale wynik i tak bedzie ten sam: rozpad naszej gospodarki

  @Ghost „wystarczy iść w full-palikotyzm” – no to jest chociaz jakis konkretny pomysl, ale palikotyzm bez Palikota wyjdzie jak Tusku musisz, bez Tuska, wiec obawiam sie, ze to malo realistyczne, chociaz pomysl moze sam z siebie jest niezly

  „Już mi się nie chce prostować twoich bredni i projekcji. Znajdź sobie kogoś innego do stalkowania” – wyjales mi z ust te slowa gorzkiej prawdy, wiec Ci je dedykuje. No i jak sie juz zdecydujesz ktore z dwoch wykluczajacych sie, napisanych prze Ciebie zdan jest prawdziwe, to napisz.

  „napędzanego wyłącznie anty-POwskim bólem dupki” – no moze nie ta czescia ciala, ale na PO jako partii sie sparzylem i zamierzam unikac kontaktu z tym tworem.

  @koniew: „”ja się jeszcze do wyborców lewicy zaliczam. Jeszcze bo jak przejdzie nowy wal albo” – ja rowniez i tez mam swoje czerwone linie, jesli zaczna sie bic o stolki albo wzajemnie wycinac. bo nie podoba im sie Razem, albo Wiosna, albo SLD. Tylko kupie maja szanse cos ugrac i fajnie byloby gdyby to zrozumieli. No ale lewica nie bez powodu jest tak slaba w Polsce, wiec moze sie pogryza i sami zaorza, bo to taka narodowa tradycja.

 70. kmat
  20/07/2021 o 3:41 pm

  @tuciu
  Ja nie jestem fanbojem PO, przestańże już dupcyć tego chochoła. Co do Ikonowicza pytam po raz enty: prawda czy fejk?

 71. G.host
  20/07/2021 o 3:51 pm

  @kmat – ale po co wyciągać mu aż egzotyczną Wenezuelę? „Są pisowscy sędziowie, są platformerscy sędziowie” – oto symboliczny cytat-kwintesencja z tego osobnika, który się po prostu dobrowolnie skreślił ze zbioru ludzi cywilizowanych.

 72. kmat
  20/07/2021 o 5:41 pm

  @G.host
  Bo ta Wenezuela (a jeszcze bardziej to Naddniestrze) sugeruje jednak dużo wyższy stopień ochujenia niż przeciętny kurwilewicowy symetryzm. Przestają dziwić plotki, jak ponoć w siedzibie PPSu wisiały okolicznościowe plakaty z okazji bitwy warszawskiej utrzymane w tonie żałoby nad wielką porażką postępu socjalizmu.

 73. G.host
  20/07/2021 o 5:49 pm

  @kmat – oczywiście, niemniej te sprawy wynikają z pewnością po prostu z nikczemnej erudycji naszego pajaca, chociaż oczywiście są znacznie bardziej jednoznacznie dyskwalifikujące, szczególnie w kontekście stanowiska, które miał objąć. Naddniestrze jako inspiracja dla roli obrońcy praw obywatelskich… Toż to niemal poetyckie! :)

 74. banach
  20/07/2021 o 6:37 pm

  tuciu
  20/07/2021 o 2:10 pm
  @banach „rozmywanie swojego dzisiejszego „tak bardzo nienawidzę libków, że aż wolę się pomiziać z PiSem” tego” – nigdzie nie napisalem niczego takiego, wiec polemizujesz tu ze swoja wlasna projekcja. Zreszta ani Tobie ani Ghostowi, to odklejenie od rzeczywistosci w ogole nie przeszkadza.

  @ ajgor „Gdyby Ikonowicz był jedynym kandydatem całej opozycji, miałbyś rację” – czy to oz

  To cytat ghoasta zresztą nie brał bym go dosłownie taka jest twoja skurwiała linia zreszyą w momencie gdy Pis niszczy wolny media.

 75. banach
  20/07/2021 o 6:39 pm

  tuciu
  20/07/2021 o 2:25 pm
  @kmat & banach : „Ikonowicz to był świr i musiliśmy go uwalić” „kto wpadł na pomysł, żeby tego wariata wystawiać? Ikon to człowiek poniżej elementarnego RIGCZu, czort wie czy Ogórek nie była mniejszą wtopą” – Lewica to w optyce fanow PO w ogole swiry jakies sa. Co oni z tymi prawami LGBT sie tak obnosza, i jakimis prawami lokatorow na naszym pieknym wolnym rynku, i to rozdawnictwo jako inwestycja w kapital spoleczny zamiast porzadnych inwestycji w instrumenty finansowe, no kosmos jakis po prostu. Akurat odmawianie RIGCzu Ikonowiczowi, to juz odlot wyszej klasy, ale co tam fakty, gdy trzeba pilnie uzasadnic watpliwa teze. Buziaczki dla Borysa i jeszcze kwiaty, bo taki dzielny jest chlopak.

  @Wrobel: „Współrozmówcy określili to wtedy żartobliwie protokołem Majora” – po poczatkowm entuzjazmie Lewica nie ma jakis super

  Dobrze wiesz zę nie o lgbt chodzi tylko o że nie potrafi się odciąć od Basira AL Asada na skutek działań którego zgineło poł miliona ludzi. Po 2 mamy normalnego RPO teraz,

 76. kmat
  20/07/2021 o 6:40 pm

  @G.host
  Po temu pytam, czy to nie fejk. Ikona zawsze miałem za idiotę, choć może z dobrymi intencjami, Ale jeśli to autentyczne, to nie tylko idiota, ale i zwykła menda.

 77. banach
  20/07/2021 o 6:40 pm

  ciu@ ani ja ani chyba kmat nie jesteśmy lewicowcami z po. A jeżeli z poparciem o ponad polowe zjechales to nalezy się zastanowić co zrobić zanim zjedziesz do 2. Przekonanie fanboji że kazdy kto lrytykuje dzialanie lewicy to zwolennik PO jest żenujące. Gdzieś ta polowa utraconych wyborców zyje. A ja się jeszcze do wyborców lewicy zaliczam. Jeszcze bo jak przejdzie nowy wal albo czarzasty zasiedli listy samymi klonami tej swojej kretynki dwojga imion to nie.

  Ja cię koniew namawiam byś poparł zielonych zamist tych pro pisowskich kurw.

 78. banach
  20/07/2021 o 6:42 pm

  którą nakreślam. Taka Lewica byłaby unikalna i podmiotowa, z podniesioną głową mówiąca „nie zgadzamy się z waszym światopoglądem, Ludu Tuskowy, ale póki co będziemy szli razem, ramię w ramię, wypalić kaczystowskie ścierwo ogniem naszego wspólnego gniewu”. Parafrazując Balina: za taką Lewicą będę podążał, Włodku Dębowa Tarczo.


  PS. @tuciu – jesteś modelowym wprost przykładem „lewicowca” napędzanego wyłącznie anty-POwskim bólem dupki. Już mi się nie chce prostować twoich bredni i projekcji. Znajdź sobie kogoś innego do stalkowania.

  tuciu
  20/07/2021 o 3:33 pm
  @bloglolka „Ale PiS na razie w ogóle nie wychodzi z UE, tylko zwyczajnie

  Tyciu mnei mozesz postalkować

 79. ereandel
  22/07/2021 o 9:26 pm

  @ghost
  Krótko mówiąc – twierdzisz, że PiS faszystowski jest, a Konfa jedynie bywa. Co stoi w sprzeczności z moimi własnymi obserwacjami i przekonaniami, ale again, nie ma sensu się kłócić o to, jaki wzorzec kołtuńskiej degrengolady przyjmujemy.

  „Nie bardzo rozumiem, o jakiej tożsamości mówimy. Tusk wprowadza do PO nie żadną nową tożsamość, tylko nową jakoś retoryczną.”
  Przez „nową tożsamość” rozumiem tożsamość lewicową. Pisałeś wyżej, że PO na chwilę obecną jest jedyną sensowną lewicą. Jeśli tak, to jest to ogromna przemiana w stosunku do konserwatywno-liberalnej proweniencji i kościółkowych struktur partyjnych (które znam z autopsji). Dlatego piszę o tożsamości zupełnie nowej
  Co do zdolności retorycznych Tuska – nie spieram się.
  „Sam Tusk w oczach ludożerki jest raczej dość skrajnym lewakiem, który nie zajmuje się absolutnie niczym innym poza niszczeniem polskiej energetyki w imię urojonej walki o klimat raz niszczeniem poskiej tradycji i kościoła w imię propagowania ideologicznych nowinek z Zachodu, jak a przykład prawa LGBT. Co nie jest dziwne, skoro tyle czasu spędził w zlewaczonej Europie, w dodatku pod protektoratem ultra-lewicowej Angeli Merkel.”
  Uciekasz od pytania w bok. To, że w klubach KASE można usłyszeć, że „Hayek to jednak trochę socjalista”, nie stanowi wcale żadnego argumentu w sprawie klasyfikacji jego poglądów ekonomicznych. Obiektywnie patrząc na to, co jest na stole, Tusku jest politykiem konserwatywnym – dziś o wiele bardziej niż 10 lat temu. Czy nie widzisz w tym zagrożenia dla przemiany PO w „prawdziwie” nową progresywną Lewicę?

 80. kmat
  22/07/2021 o 11:11 pm

  Konfa to jeszcze większy gnój od PiSu. Jest korzystna na dziś o tyle, że odbiera PiSowi część głosów, ale to wszystko.

 81. 23/07/2021 o 9:15 am

  PO lewicą nigdy nie będzie co jest jasne już w pierwszych „miękkich” deklaracjach Tuska w kwestii KK. Ale one też nie wynikają z osobistych poglądów a są wynikiem badania otoczenia. Zapotrzebowanie na lewicową progresywność obyczajową w PL okazało się o o rząd wielkości mniejsze niż wieszczyli to wielkomiejscy lewicowi publicyści. A jest na tyle radioaktywne na prowincji ze kosztuje PO więcej głosów niż ta pozyskuje w dużych miastach. Papierkiem lakmusowym poważnych reform pozostanie wynik lewicy. Jeżeli ta wprowadzi na hasłach pro-choice i antyklerykalnych 12-15% reprezentację do Sejmu to dla Tuska będzie naturalne alibi do podjęcia odpowiednich działań. Jak nie to wracamy do sytuacji sprzed 2015.

 82. G.host
  23/07/2021 o 10:12 am

  @ereandel – „Krótko mówiąc – twierdzisz, że PiS faszystowski jest, a Konfa jedynie bywa”.

  Coś w tym stylu. W sensie, że np. w PiSie nie ma ludzi typu Dziambor, czyli irytujących, ale mało groźnych, a ich najbardziej chyba reprezentatywna postać (jakkolwiek to w Konfie karkołomne), czyli Bosak, to jest dla mnie coś w rodzaju „jak wyglądałby PiS, gdyby Polska była cywilizowanym krajem”, czyli niewiele się od PiSu różni w kwestiach ogólnoideowych, tylko we wszystkim jest wersją ‚light’ w porównaniu z PiSem (nacjonalizm itd.), natomiast estetycznie to przepaść (porównajmy go np. z Dudą, w końcu walczyli o to samo stanowisko), poza tym nie kojarzę, żeby Bosak np. kłamał, fabrykował dane itp. sprawy, które to praktyki sytuują PiS na dnie den populizmu.

  Natomiast ludzie typu Braun to oczywiście PiS-mainstream, czyli ‚agentura’ Pisowska w Konfie. Tych ludzi nie ma żadnych szans przerobić na cywilizowaną opozycję, oczywiście.

  „Przez „nową tożsamość” rozumiem tożsamość lewicową. Pisałeś wyżej, że PO na chwilę obecną jest jedyną sensowną lewicą. Jeśli tak, to jest to ogromna przemiana w stosunku do konserwatywno-liberalnej proweniencji i kościółkowych struktur partyjnych (które znam z autopsji).”

  To niezupełnie tak. „Nową tożsamość” to PO robi puszczająca się z PiSem lewica, która tym samym siebie samą eliminuje z zestawu partii cywilizowanych, i tym samym przesuwając spektrum. PO ląduje bardziej na lewo zupełnie nic nie robiąc, w tym sensie. I oczywiście sam Tusk swoim powrotem czy czymkolwiek innym nic specjalnie ‚lewiejącego’ z PO nie robi, chyba nic takiego nie sugerowałem?

  A swoją drogą, „prowieniencja i realna struktura” stają się mało ważne, jeżeli mówimy o percepcji gawiedzi – a ta jest z jednej strony non-stop bombardowana retorycznym wpychaniem PO na skrajną lewicę przez PiS i jego szczekaczki (lekceważących realną lewicę w tej kwesii, ku rozpaczy Razem), a z drugiej strony naturalny – skrajnie atykaczystowski – elektorat lewicy jest przez Lewicę pozostawiany w konfuzji w kwestii jej dla tegoż elektoratu najistotniejszego obecnie elementu ‚lewicowości’.

  Niemniej moja ogólna teza, przejawiająca się w komentarzach przychylnych odnośnie PO, jest taka, że PO po pierwsze bardzo się zmieniła od 2001-2005 roku, przeszła ewolucję mocno na lewo, chociaż oczywiście pozostając partią centroprawicową w rozumieniu europejskim. Natomiast po drugie, i niejako w efekcie pierwszego, jej rządy były stosunkowo najbardziej lewicowe w historii III RP (najlepsze wskaźniki Giniego, największe dofinansowanie usług publicznych, największe inwestycje w publiczną infrastrukturę, najszybszy wzrost płacy minimalnej, itd. – wszystko _relatywnie_ do innych polskich rządów, a nie do Skandynawii, co porkreślam), więc ostro sprzeciwiam się wszelkim tru-lewicowym tendencjom do przedstawiania tych rządów jako jakiegoś największego zła III RP. Relatywnie, z rządów rządzących, to było największe dobro, również w tym sensie, że (relatywnie) najbardziej lewicowe.

  Wszystko powyższe nie zakłóca mi w ogóle percepcji PO jako partii nielewicowej w sensie absolutnym, i akurat ja zawsze chętnie zagłosuję na coś bardziej na lewo, jeżeli tylko się pojawi (obecnie nie widzę).

 83. banach
  23/07/2021 o 11:40 am

  rzez „nową tożsamość” rozumiem tożsamość lewicową. Pisałeś wyżej, że PO na chwilę obecną jest jedyną sensowną lewicą. Jeśli tak, to jest to ogromna przemiana w stosunku do konserwatywno-liberalnej proweniencji i kościółkowych struktur partyjnych (które znam z autopsji).”

  O czym ty mówisz?

 84. kmat
  23/07/2021 o 5:03 pm

  Z cywilizowanym Bosakiem to bym uważał. To jest jednak tylko młodsza wersja Brauna. Nawet PiS nie usiłował na taką skalę grać resentymentami antysemickimi i antyukraińskimi. Konfa to zasadniczo jednak jest odpowiednik ziobrystów.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: