Strona główna > felietonik > Za raj podatkowy Hurkacz nie powinien być sponsorowany

Za raj podatkowy Hurkacz nie powinien być sponsorowany

Pośród fantastycznych meczów na Euro2020, wygranej Wimbledonu przez Djokovicia i finałów NBA przemknął nam w mediach Hubert Hurkacz. Nie, nie tylko dlatego, że pokonał wielkiego Rogera Federera, aby później odpaść. Także, a może przede wszystkim dlatego, że, jak się okazało, Hubert Hurkacz przenieść miał swoją rezydencję podatkową do Monako. A więc do raju podatkowego.

Szczegółów nie znamy. Nie wiemy, gdzie Hurkacz tak naprawdę mieszka. Czy na Florydzie, na której, jak wiadomo, bywał miesiącami, aby przygotowywać się pod okiem trenera, czy może już od jakiegoś czasu w Monako, notabene obok Matteo Berrettiniego, jak donoszą inne media.I co ważniejsze, czy Hurkacz przeniósł swoją rezydencję podatkową do Monako z Florydy, czy może jednak bezpośrednio z Polski. W tym drugim przypadku jest to o tyle ważne, bo oznaczałoby, że Hurkacz, rozbijając się po świecie, wciąż mógł przez kolejne lata płacić podatki w Polsce i nic prawnie nie stoi na przeszkodzie, by płacił je dalej. Tymczasem nagle, latem 2021 pojawiała się rezydencja podatkowa w Monako. Akurat wtedy, gdy Hurkacz zaczął odnosić ogromne sukcesy, a wraz z tym – zarabiać ogromne pieniądze.

Przenosiny, a de facto ucieczka do raju podatkowego, bo tak to się nazywa, rzecz jasna, znalazły swoich obrońców. Argumenty obrońców milionerów w Monako są niemal zawsze te same – można od biedy oskarżać o ucieczkę do rajów podatkowych korporacje, ale już naszego sportowca, gdzie tam.

Przede wszystkim podnoszone jest to, że Hubert Hurkacz do wszystkiego doszedł sam i pomagali mu tylko rodzice. To jeden z najczęściej powtarzanych argumentów w sporcie, zwłaszcza indywidualnym. Problem w tym, że nie jest tak do końca.

Przede wszystkim sama możliwość trenowania w relatywnie zamożnym i bezpiecznym kraju jest już ogromnym wsparciem. Nie trzeba przywoływać kazusu Palestyny i zastanawiać się, dlaczego nie ma tam aż tak wielu szans na karierę. Można poczytać wywiady z Djokoviciem, co czuł, gdy na Belgrad spadały amerykańskie bomby.

W przypadku Hurkacza, wbrew rojeniom wielu kibiców, wsparcie poszło jednak o wiele, wiele dalej. Nie tylko mógł sobie układać program zajęć szkolnych pod swoje treningi, nie tylko trenował na polskich kortach, ale przede wszystkim otrzymał wsparcie finansowe. „Związek pomagał nam w jakiejś części, na przykład przy wyjeździe na mistrzostwa Europy, częściowo pokrywając koszty podróży na turnieje indywidualne – przyznaje Krzysztof Hurkacz, ojciec tenisisty, aby zaraz dodać – od KGHM otrzymaliśmy w krótkim okresie dwa granty, z kolei Siemens prowadził tenisowy team, do którego w pewnym momencie Hubert dołączył”. Owszem, wsparcie rodziców jest kluczowe, ale to nie jest przypadek, w którym sprzedawać należało kolekcję obrazów, jak dziadek sióstr Radwańskich, albo sklepy, jak ojciec Jerzego Janowicza. Pogląd, że akurat Hurkacz wszystko zawdzięcza sobie i rodzicom, a nic państwu polskiemu, jest po prostu bzdurny.

Czytaj dalej na stronie Krytyki Politycznej

 1. jedno_pytanie
  12/07/2021 o 9:24 pm

  Zastanowiła mnie ta informacja. Jakoś mimochodem to wyszło podczas komentowania ćwiartki albo półfinału, nie pamiętam teraz. Szybko się Hubert uwinął, pierwszy udany występ w lewie szlema i hyc do raju, trochę to słabe. Tym bardziej warto przywoływać sportowców którzy grzecznie płacą podatki w swoim kraju, chociaż mogliby niekoniecznie. Przy okazji wie ktoś gdzie rezyduje Iga?

 2. jedno_pytanie
  12/07/2021 o 9:26 pm

  Zastanowiła mnie ta informacja. Jakoś mimochodem to wyszło podczas komentowania ćwiartki albo półfinału, nie pamiętam teraz. Szybko się Hubert uwinął, pierwszy udany występ w lewie szlema i hyc do raju, trochę to słabe. Tym bardziej warto przywoływać sportowców którzy grzecznie płacą podatki w swoim kraju, chociaż mogliby niekoniecznie. Przy okazji wie ktoś gdzie rezyduje Iga?

 3. 12/07/2021 o 10:13 pm

  1. Tenis nigdy nie był sportem dla „pospólstwa”, nakład pracy i koszty wymagane go tego by jako tako odbijać te piłeczki oraz konieczność uczestnictwa w międzynarodowych turniejach skutecznie eliminuje 99% zdolnych dzieciaków niezależnie od poziomu pracowitości. Jak ktoś to lubi oglądać to chyba nie ma złudzeń że grają dzieci z faweli Rio czy paryskich przedmieść.
  2. To gdzie Pan Hurkacz płaci podatki ani mnie specjalnie nie obchodzi ani wpływa na moje polityczne decyzje. Życzę mu powodzenia ale uważam że mamy ogrom bardziej poważnych kwestii niż prześwietlanie każdego odnoszącego sukcesy polskiego sportowca.
  3. Co niestety staje się u majora motywem niepokojąco częstym. I jakoś nie potrafię przypisać takim działaniom szlachetnych pobudek. Raczej te płytkie.

 4. Lord Cox
  12/07/2021 o 10:45 pm

  Fajnie że major popiera wydawanie kasy przez spółki skarbu państwa na milionerów byle tylko ci płacili podatki w Polsce. Spoko że Kubicy Obajtek płaci o ile tylko Kubica składa PiTy w kraju.

  Panie Boże pobłogosław, tyle zawdzięczam Polsce bo tu bomby nie spadają. Jesteśmy narodem uprzywilejowanym, ba, wręcz ‚wybranym’ można powiedzieć. Jak się nie jest Tutsi ani Hutu i te sprawy to w tym kraju już się jest uprzywilejowanym. Jeszcze to literalne tłumaczenie potocznego wyrażenia o dojściu do czegoś samemu. Generalnie gdyby mama nie dawała cyca w wieku niemowlęcym to Hurkacz by nie urósł i nie grał tymi paletkami. Więc nie osiągnął sukcesu sam tylko dzięki cycowi przecież.

 5. banach
  13/07/2021 o 12:28 am

  Kim ty jesteś kretynie by obrażać naszego super sportowca.

 6. Komle
  13/07/2021 o 6:12 am

  Mimo calej sympatii dla patriotyzmu gospodarczego – prosze sobie przypomniec nagrania z Faszystoku i towarzyszace wypowiedzi Budynia, Zalka, czy ostatnio tej gnidy, co sie w oswiacie zalegla. Gdybym mogl teraz zaczac placic podatki gdzie indziej – zrobilbym to bez wahania. Nawet w raju podatkowym.

 7. Amgneto
  13/07/2021 o 8:52 am

  @Lord Cox to ty jesteś tym śmieszkiem z kanału na yt gdzie testujecie keczupy? Odstaw chlopie moze flachę bo co komentarz to kompromitacja.

 8. Lord Cox
  13/07/2021 o 9:43 am

  @Amgneto
  Tak to ja! Pozdrawiam fana moje yt twórczości. Mrugnę do Ciebie oczami na następnym filmiku.

 9. Lego
  13/07/2021 o 11:00 am

  @Marchewa
  Jednym z większych problemów Polski i świata w ogóle jest to, gdzie kto i jakie podatki płaci. Polska na optymalizacji podatkowej traci rocznie kilkadziesiąt miliardów złotych, na wypływie kasy wyprowadzanych przez korpo kolejne kilkadziesiąt, a kilkadziesiąt następnych na degresywnym systemie podatkowym. To jest kasa która nie idzie na szkoły, na ochronę zdrowia, na naukę, na transformację energetyczną i wiele innych rzeczy.
  Hurkacz to oczywiście symbol i warto o tym co zrobił rozmawiać, a z moralnego punktu widzenia zachował się jak skończona świnia i tyle. Dokładnie tak jak niestety zachowuje się większość bogatych ludzi, biedniejszych też.

  Zainteresowała mnie też kwestia Radwanskich, jakkolwiek ojca sióstr Radwanskich nie lubię za właśnie ostentacyjne i dość często męczące popieranie konkretnej partii, to szanuję za patriotyzm gospodarczy i płacenie podatków w kraju.

  Ale to też pokazuje ciekawy, szerszy kontekst pewnego sporu politycznego w Polsce, który tu świetnie został zarysowany w postaci POwskiego błazna @Banacha. Na normalny tekst Majora, słusznie zwracający uwagę na nieuczciwość Hurkacza, wyskakuje jak pierd z dupy pan Banach i bez odniesienia się do tematy zaczyna śmierdzieć. To doskonałe pokazuje dlaczego PiS ma poparcie, a libki je tracą. Bo nawet jeśli PiS nic nie zrobił w kwestii podatków, a sam kradnie jak pojebany, to chociaż potrafią w sferze werbalnej takie rzeczy potępiać i pozorować przywracanie sprawiedliwości. Natomiast libki nawet do tego poziomu jeszcze nie wyewoluowali.

  @Lord
  Ja osobiście na sport zawodowy kasy bym nie wydawał publicznej ani z żadnych państwowych spółek. Wydawałbym na amatorskiel i publiczny, w ramach profilaktyki zdrowia. Na sport pozostały wprowadziłbym coś na kształt posad dla sportowców, za wypłatę w wysokości średniej krajowej pensji. Czyli dla wszelkich zawodników startujących w wszelkich mistrzostwach, olimpiadach i innych takich zawodach. Jakimś horrendum wydaje mi się wypłacanie milionów choćby piłkarzom, Kubicy i innym. To jest chore. Zresztą podobnie jest z wszelkiej maści prezesami, generałami, menagerami i innymi tego typu rzeczami.

 10. 13/07/2021 o 11:18 am

  @Lego
  Teksty o Lewandowskim i teraz o Hurkaczu mają u gospodarza znamiona niezdrowej obsesji. Zwłaszcza że obaj są przypadkami nadzwyczaj rzadkimi a normalny los piłkarza czy tenisisty nie wiąże się z wielomilionowymi majątkami czy sutą emeryturą a raczej ruiną rodziny i smutkiem po niezrealizowanych marzeniach ew. mocno zapitym wraku w IV ligowym klubie.
  Osobiście uważam że lewicowa obsesja w kwestii opodatkowywania dochodów to błędny kierunek który zamożnym nie dopiecze a klasę średnią zirytuje. W ogóle ignorowana jest kwestia opodatkowywania konsumpcji zwłaszcza luksusowej (np. samochód z silnikiem ponad 200KM, 2 czy 3 domy). Dochody to jest kierunek który dość łatwo obejść.

 11. Manitou
  13/07/2021 o 12:01 pm

  @Marchewa Lewicowa obsesja? Problem nierownosci spolecznych i degresywnego odpodatkowania juz dawna nie jest żadną lewicowa fanaberią bo temat był poruszany i na forum w Davos i w The Economist i przez Bank Światowy. Nawet propozycja światowego CITu wysunieta została przez USA ktorej ciezko zarzucić lewicowe sympatie. Ja mam tylko takie pytanie na które póki co nikt nie potrafił mi sensownie odpowiedzieć: Jaka niesamowita przykrość spotkalaby Hurkacza gdyby rozliczał sie w Polsce? W tym roku Hurkacz zarobił 1,2 mln $. Gdyby zaplacił od tego te 32% i zostało mu 800 tyś $ czyli spokojnie ponad 3 mln zł (juz po podatku) to poszedlby na żebry? Czy chodzi o to ze mu to Obajtek z Morawieckim ukradno i rozdadzo?

 12. G.host
  13/07/2021 o 12:15 pm

  @Manitou

  Marchewa79 ma rację. A polskiej lewicy przydałoby się poczytanie np. Piketty’ego, to by zrozumieli o co chodzi.

  Opadkowywanie zakredytowanych ciułaczy z dużych europejskich miast to działanie pogłębiające nierówności, a nie je zwalczające. Nierównosci tworzy drastycznie nierówno zalokowany kapitał, a nie praca o sztucznie zawyżonej wydajności (sztucznie, bo wysokie zarobki mieszkańców bogatych miast wynikają z ogólnej drożyzny w tych miastach, a nie tego, że to jacyś uprzywilejowani krezusi są) w stosunku do niżej płatnej pracy w tańszych lokalizacjach, czy też jej braku. Takie podejście pompuje i uprzywilejowuje tylko szarą strefę.

  Skupienie się na dochodach to prostackie (bo łatwo) unikanie wyzwania, jakim są realne nierówności.

 13. Manitou
  13/07/2021 o 12:23 pm

  Hurkacz i Lewandowski to zakredytowani ciułacze? Nowe, nie znalem. Dużo by sie przydało- kataster, opodatkować spadki (od pewnego pułapu) czy zyski od kapitału. Ale likwidacja rajów podatkowych to absolutny mus jeśli chcemy porzadkowac krajowe i swiatowe finanse.

 14. 13/07/2021 o 1:04 pm

  @G.host „Opadkowywanie zakredytowanych ciułaczy z dużych europejskich miast to działanie pogłębiające nierówności, a nie je zwalczające” a co ma wspólnego z Hurkaczem?

 15. G.host
  13/07/2021 o 1:18 pm

  @Manitou & fronesis

  Mam w dupie Hurkacza, marchewa79 pisał o „lewicowej obsesji w kwestii opodatkowywania dochodów”, za co zaatakował go Manitou gadając o nierównościach.
  No więc polecam Piketty’ego ponownie, który de facto pisze to, co marchewa79 – że problem nierównosci to problem kapitału, a nie dochodów.

  I żeby się zaraz nie kłócić o znaczenie słów typu „obsesja”, rozmywając temat – polski mainstream publicystyczno-polityczny w kwestii podatków niemal całkowicie skupia się na dochodach, co w polskich warunkach prowadzi do różnych groteskowych rozważań, od ilu stówek na rękę jest „klasa średnia”, żeby jakiś Gowin mógł się potem ogłosić jej rzecznikiem.

  Polska rzeczywistość zaś jest taka, że cżłowiek zarabiający (legalnie, na etacie) 5 tysi na rękę w dużym mieście jest niemal żebrakiem, choćby w porównaniu do patola z podkarpackiej prowincji, co bierze zasiłek, pińcetplus, a ze zleceń na czarno z fixly.pl wyciąga nierzadko te same parę tysi na jakichś fuchach.

 16. Lego
  13/07/2021 o 1:27 pm

  @Marchewa
  No przecież Lewandowski z żoną należą do pierdyliaderów, zaraz trafi do tego grona Hurkacz. I to są ludzie jak już mówiłem symboliczni dla sprawy, bo znani i media wciskają ich do porzygu każdemu. I to są ludzie właśnie, którzy dzięki też polskiemu państwu doszli do miejsca w którym są i jebią to państwo na podatkach. To trzeba nazywać po imieniu i pokazywać na tych przykładach jak ten system działa. To żadna obsesja, to edukacja nieogarów jak dla mnie.

  A co ma do tego klasa średnia?
  Jeśli już jesteśmy w tym miejscu. To niech się ta klasa średnia do kurwy nędzy ogarnie i zacznie myśleć. Niech głosują za podniesieniem podatków majątkowych, zakazowi optymalizacji, za podniesieniem podatków dochodowych i luksusowych najbogatszym i wydawaniem kasy na usługi publiczne. A co robi ta klasa średnia? No głosują na libków i się dziwią, że ich z jednej strony jebio najbogatsi, a z drugiej pisowska szarańcza.
  Ale polska klasa średnia woli słuchać lobbystów wielkiego kapitału i głosuje jak karpie za wigilią. A tych, którzy im de facto chcą pomoc, czyli lewicę, nazywają bolszewikami, bo im tak pan Lis z innym Budką powiedzieli. KO klasy średniej w żadnym wypadku nie chroni i nie reprezentuje. Czas przejrzeć na oczy i zacząć myśleć. Przykład amerykański powinien dać każdemu do myślenia. Sęk w tym, że TVN tego nie pokaże, a w Polsce szukanie samodzielne wiedzy i samodzielne myślenie jest passe.

 17. Lego
  13/07/2021 o 1:31 pm

  @Ghost
  To opodatkowanie dochodów nie jest tyle obsesją, co jest chyba wynikiem tego, że nie wszyscy ogarniają do końca temat faktycznych nierówności w Polsce, a po drugie majątek jest jeszcze łatwiej wyprowadzić lub ukryć niż dochody.
  Z tym żebrakiem za 5 tysi na rękę, to Cię ociupinkę poniosło. Tym bardziej, że rodzina ma już razy dwa te pięć tysi najczęściej.

 18. G.host
  13/07/2021 o 1:52 pm

  @Lego

  „To niech się ta klasa średnia do kurwy nędzy ogarnie i zacznie myśleć. Niech głosują za podniesieniem podatków majątkowych, zakazowi optymalizacji”

  Klasa średnia chętnie zagłosuje za podniesieniem podatków majątkowych, niestety nikt tego nie proponuje (tak, wiem, Razem – o tym dalej). Na razie podatki uliniowiała lewica Millera, a podatki majątkowe (spadkowe) likwidował miły razemkowym sercom PiS.

  Innymi słowy, klasa średnia powinna głosować przede wszystkim za zaoraniem PiS, a więc przeciwko tym, co albo wprost nie są antykaczystami (okołorazemkowa lewica sroczyński-like), albo nie są w swoim antykaczyźmie wiarygodni (okazjonalnie reszta Lewicy, reprezentowana przez Żuczki).

  Klasa średnia powinna też głosować przeciwko popierającym pro-patolowe pińcetplus, które trafia głównie do bogaczy i bądź leniwych, bądź robiących na czarno patoli. W ogóle w tym temacie najbardziej pro-klasośredniowe jest podejście Ryszarda Petru, jakby to śmiesznie nie brzmiało.

  Ja się w ogóle w pełni zgadzam, że naturalnym reprezentatem klasy średniej powinna być lewica. Sam się zresztą uważam za jedno i drugie. Sęk w tym, że o lewicę w Polsce ostatnio ciężko, bo ta, która się najlepiej zapowiadała, uległa emocjom i potrzebie leczenia bólu dupy, więc poświęca lewicowe ideały kurwiąc się mizianiem się z ultraprawicowymi katofaszystowskimi troglodytami, m.in. poprzez mruganie okiem z sympatią do ich radykalnie anty-klasośredniowych i wybitnie nielewicowych, potęgujących nierówności postulatów podatkowych.

 19. banach
  13/07/2021 o 1:59 pm

  LEgo jak bedziesz obrażał wyborców to na pewno na twoje Razem nie zagłosują. I jeszcze raz anonimowy trolu lego odpierdol się od Hurkacza który ciężko trenuje całymi dniami gdy ty anonimowo obrażasz ludzi w internecie.

 20. Lego
  13/07/2021 o 2:06 pm

  @Ghost
  Ale to mizianie jest tylko Twoim wymysłem i innych Lisów, którzy właśnie propozycje Razem nazywają bolszewizmem, bo musieliby z swoich wielomilionowych majątków
  zapłacić po kilka procent więcej podatków, a i liczne układy zostałyby trochę popsute. Oczywiście, że trzeba zaorać PiS. Tylko, że tego się nie da zrobić antykaczyzmem. Co pokazuje nam ostatnie dobre 12 lat antykaczyzmu. Ale na tej operacji świetnie taki Lis i inne koncerny medialne zarabiają, zarabia też biznes i najbogatsi, bo wojenka POPiSowa oznacza ciągle raj podatkowy, prawny i eldorado dla budowania fortun.

 21. G.host
  13/07/2021 o 2:12 pm

  @Lego

  Aha. „Nie lubię Lisa, bo jest milionerem, więc na złość będę zwalczał antykaczyzm powtarzając kosmiczną alogiczną bzdurę, że PiSu nie da się zaorać antykaczyzmem”.

  Lego at his best! :)

 22. Lego
  13/07/2021 o 2:13 pm

  @Banach
  Ale Ty jesteś wyborcą lewicy? Prędzej korwinowi siądziesz goła dupą na kolanach niż na lewicę zagłosujesz. Nie odpierdole się od ludzi, którzy kradną. A korzystanie z optymalizacji czy rajów podatkowych to kradzież.
  I jak na razie to Ty udajesz polityka i powinieneś zabiegać o głosy wyborców, a nie robić z siebie debila. Choć w sumie to dobrze. Im prędzej szlag trafi PO, tym szybciej pójdzie w kibel PiS.

 23. Lego
  13/07/2021 o 2:21 pm

  @Ghost
  Nie lubię Lisa, bo to jeden z wielu, którzy zdewastowali ten kraj oraz doprowadzili i utrzymują PiS u władzy. Antykaczyzm zaczął się jak Tusk przegrał wybory w 2006 roku. Wtedy rozpadła się popisowa koalicja i narodził się antykaczyzm. Czyli mamy już 15 lat antykaczymu. Lis w tym czasie zarobil jakieś lekutko 10 milionów, płacąc podatki mniejsze w chuj niż Ty i co? I Kaczyński jest przy władzy i na relaksie wygrywa kolejne wybory XD
  Ale. Spoko możesz dalej w necie zapierdalać za darmo na majątek Lisa i pisowskich geszefciarzy. Może kiedyś Ci się uda XD

 24. banach
  13/07/2021 o 2:24 pm

  LEgo to co piszesz to już podchodzi pod zniesłąwienie. Bez POPis jak orban będzie miał kostytucyjną. IW starciu z tobą wybiorę Korwina natomiast w starciu z normalną LEwicą nie taką co kurwi się z Pis LEwicę.

 25. banach
  13/07/2021 o 2:24 pm

  LEgo a zmieniając temat co powiesz o ostatnich wyczynach Czarnka ???

 26. Manitou
  13/07/2021 o 2:59 pm

  @G.host co Ty chlopie za farmazony pleciesz? Notka o Hurkaczu i rajach podatkowych a Ty cos tutaj płaczesz o patolach z podkarpacia. I znowu te bajki o tym jak to sie swietnie zyje z socjalu he, he. Nkrmalnie bajka a nie zycie. To dlaczego tak nie zyjesz? Przeciez zycie z socjalu nie wymaga wykształcenia ani doswiadczenia. Rob dzieciaki, koś miliony.

 27. G.host
  13/07/2021 o 3:31 pm

  @Manitou – pajacu i analfabeto. Cytatami:

  marchewa79: „Osobiście uważam że lewicowa obsesja w kwestii opodatkowywania dochodów to błędny kierunek (…)”
  Manitou: „Lewicowa obsesja? Problem nierownosci spolecznych i degresywnego odpodatkowania juz dawna nie jest żadną lewicowa fanaberią (…)”
  Ghost: „Marchewa79 ma rację. (…) Opadkowywanie zakredytowanych ciułaczy z dużych europejskich miast to działanie pogłębiające nierówności, a nie je zwalczające”
  Manitou: (pierdolenie o Hurkaczu).

  Jak więc widzisz, odezwałem się w odpowiedzi na konkretną kwestię, którą poruszył marchewa79 – opodatkowania dochodów zamiast majątków. Nie, nie o Hurkaczu, nie o rajach podatkowych, mam dupie o czym jest notka, a także to, o czym ty byś sobie chciał pogadać i z kim.

  Polemizowałeś z marchewą79 na kokretny temat opodatkowania dochodów, i to w tę polemikę się włączyłem – a nie na temat Hurkacza, marchewa79 zresztą sam zaczął od deklaracji, że Hurkacz jest nieistotny i zaczął pisać o czym innym. I tylko w tym temacie się odezwałem, więc „farmazonem” to jest może twoja mamusia.

 28. 13/07/2021 o 3:38 pm

  @lego
  1. „Lewandowski pierdyliarderem” – nie, w skali polski człowiek dość bogaty, może da radę utrzymać standard życia po zakończeniu kariery. Do prawdziwej „upper class” jednakowo dość mu daleko. Jedna, dwie kiepskie inwestycje i po majątku. Masa przykładów ex sportowców którzy właśnie tak skończyli. „pierdyliarderzy” to osobna grupa. Tu opodatkowanie jest bardzo trudne. Dlatego za jedyne możliwe i trudne do obejścia uważam opodatkowanie konsumpcji luksusowej (auta, jachty i samoloty trzeba gdzieś rejestrować, zegarki i biżuterię kupić) oraz (tu trudniej) wysokie opodatkowanie inwestycji zabezpieczających kapitał np. w nieruchomości czy akcje.
  2. Lis – chyba ogólnie przeceniasz znaczenie redaktora. Ani z niego krezus ani człowiek szczególnie wpływowy. Traktowanie go jako swoistego „supermichnika” raczej śmieszy. Lis nigdy nie miał własnej agendy zawsze starał się utrzymać w mainstreamie co z sukcesem czynił ale przecież nie kształtował postaw. Jedyny przejaw większych ambicji to ta książeczka sprzed dwóch dekad.
  3. Optymalizacja=kradzież – nic prostszego, pozamykaj. Ale, ale optymalizacja to skutek uczoczny skomplikowanych systemów podatkowych. Lewica akurat podatków upraszczać nie zamierza a raczej rozbudowywać system. Pamiętasz francuski superpodatek lewicowy. Obśmiany i finalnie po prosu nieskuteczny. Zamiast dołożyć Rotshildom dostał Depardieu. Proste podatki to podatki które trudniej obejść. Nawet jeśli są wysokie.

 29. kmat
  13/07/2021 o 5:21 pm

  Ten Lis to chyba jakiś uogólniony symbol „neoliberalizmu” Tylko tu pojawia się jeden problem. Jakiś „neoliberalizm” był w Polsce non stop od 1989. Był to okres dynamicznego rozwoju, który wydźwignął upadłego demoluda do poziomu kraju rozwiniętego w skali świata. Jedyne zastrzeżenia jakie można tu mieć, to że było dobrze, ale można było to zrobić jeszcze lepiej. A tu jakiś kraj zrujnowany, cuda na kiju. To się da wyjaśnić tylko w jeden sposób. Dla zjebów z kurwilewicy ruiną był upadek PRLu i demontaż komunizmu.

 30. G.host
  13/07/2021 o 7:04 pm

  @kmat – no widzisz, niemniej rację mają (a raczej mieli) Razemki, że w drugiej dekadzie XXI wieku, po kryzysie, nadszedł w końcu czas na bardziej zdecydowaną socjaldemokrację i prawa człowieka. Dlatego zresztą na nich głosowałem. A PO mi podpadła paroma rzeczami – nie, nie tymi z (kłamliwej/paranoicznej) agendy trulewicowej, tylko np. odsunięciem Grabarczyka.

  Ja jednak będę przypominał kłamczuszkom od „PO miała pełnię władzy, a nie zrobiła X” (gdzie X jest jakimś lewicowym pomysłem), że ta „pełnia władzy” to był koalicjant kato-kmiotków, plus prezydent niby ich, ale jednak z frakcji gajowych-katolików.

  Tak, to wina PO, że trzymała Żalków i Rasiów, że kupę tam (było, bo już tego praktycznie nie ma) ciasnoty. Z drugiej strony – czy bez nich zgarniałaby po te 40%..?

 31. Katia
  13/07/2021 o 7:42 pm

  Patrząc z boku na rozumowanie Majora trudno oprzeć się wrażeniu, że jest ono na wskroś transakcyjne. Korzystałeś z „przywileju bycia Polakiem”, to teraz odwdzięcz się i płać podatki. Przy takim ujęciu sensownie jest spytać, czy jeśli Hurkacz spłaci zaciągnięte zobowiązanie (edukacja, pomoc związku, itp.), to czy z czasem bez łatki „podatkowego zdrajcy” będzie mógł wybrać sobie miejsc, w którym będzie je płacił. W lewicowym myśleniu ciągle tego typu schemat powraca – z jednej strony wszystko uzasadnia się indywidualnym zobowiązaniem wobec państwa / społeczeństwa, a z drugiej nie patrzy się, że oczekuje się później dożywotniej spłaty. Gdyby jakiś bank działał w ten sposób, to obawiam się, że zostałby odsądzony od czci i wiary.

 32. banach
  13/07/2021 o 7:54 pm

  ak, to wina PO, że trzymała Żalków i Rasiów, że kupę tam (było, bo już tego praktycznie nie ma) ciasnoty. Z drugiej strony – czy bez nich zgarniałaby po te 40%..?

  Ocywiście że nie

 33. kmat
  13/07/2021 o 8:11 pm

  @G.host
  Nie sądzę, że Razem To kiedykolwiek była normalna socjaldemokracja. To od początku było coś w stylu szurów typu Podemos czy Syriza. Najwyżej kamuflowali się w pewnym momencie.
  A tę socjaldemokrację to po prawdzie już Tusk zaczął budować. Niekonsekwentnie i wybiórczo, ale jednak. PiS to teraz przepierdala i buduje jakiś socjalkorwinizm, a zjebolewica przyklaskuje.
  Sam na PO głosowałem rzadko, do senatu bodajże, bo mi te gowinoidy też przeszkadzały. Tudzież PO jednak potrafiła mocno jechać populizmem, jak przy walce z dopalaczami, czy specustawie trynkiewiczowskiej. No i ten PiS to jednak hodowali.
  Czy mogli mieć te 40% bez gowinizowania.. SLD miało. Dało się.

 34. banach
  13/07/2021 o 8:41 pm

  Ciekawe co na to np Lego tylko 21 % wyborców o orientacji LEwicowej popiera LEwicę mniej jak KO i tyle samo co Hołownię. https://twitter.com/pio_tru/status/1414918520182349824

 35. banach
  13/07/2021 o 8:43 pm

  Kmat Sld od siebie na LEwo miało ścianę wiec odlicz wynik SLD PO i by było 27

 36. Lego
  13/07/2021 o 10:51 pm

  @Marchewa
  1. Lewandowscy są obrzydliwie bogaci jak na polskie warunki, nie top, ale blisko.
  Nie da się bogatych docisnąć tylko w jeden sposób, to nie lata 70 te. Dlatego trzeba mieć możliwie dużo narzędzi.
  2. Lis jest typowym przedstawiciele tego światka, który żyje z konfliktu i z takiej właśnie a nie innej rzeczywistości gospodarczej. To typowy beneficjent przemian, do tego zeszmacił media nie gorzej niż Karnowscy i wielu innych że strony PiS. Nie on jeden, ale to symbol i twórca patologii jakiej się dorobiliśmy przez 30 lat. Do tego podobnie jak kolesie z drugiej strony reprezentują interesy oligarchii rosyjskiej, tak Lis reprezentuje tu interesy amerykańskiego biznesu. Dla mnie to w sumie jedno gówno na pewnym poziomie uproszczenia.
  3. Nie zamykalbym, ja bym uspoleczniał. Dla mnie rozmowa o podatkach jest trochę ciężka. Polska ma patologiczny system podatkowy i ciężko o gorszy. I tu zrobienie czegoś na kształt typowy w UE powinno być czymś oczywistym i zrobionym dawno. I nie rozumiem dlaczego to nie zostało zrobione dawno temu. Jedyne sensowne wytłumaczenie to zahacza trochę o teorie spiskowe, czyli lobbing tych, którzy tu zarabiają najwięcej.
  Druga kwestia, i tu się z Tobą zgadzam, podatki trzeba ogarniać na poziomie minimum unijnym. A najlepiej jeszcze szerzej. Bo inaczej jest jak we Francji. I tu jest jakieś światełko z tą inicjatywa Bidena i podatkami korporacyjnymi. Ale ja mam tu żal trochę do lewicy, bo oni powinni cisnąć międzynarodówkę podatkową i to w najbardziej obrzydliwy i populistyczny sposób. Złodzieje, kradzież, zabieranie dzieciom, staruszkom oraz przyszłym pokoleniom powinno brzmieć w każdej wypowiedzi lewicowego polityka w UE, na dowolny temat. Ale nie brzmi, prędzej brzmi coraz bardziej absurdalna agenda tożsamościowa i mniejszościowa. To jest żenująca sprawa. Tym bardziej, że właśnie nacjonalosci wewnątrz unijni na smyczy Putina taką wspólną agendę zawiązali.
  Nie zrobiło tego też europejskie centrum, tu zachowują się jak Tusk. Z podobnych dla mnie powodów, tam musi być jakiś gruby lobbing i wałki jakieś, bo ciężko mi uwierzyć w czysty przypadek. Albo jakieś inne jeszcze układy.
  I takie opodatkowanie można dość proste zrobić. Tu nie trzeba wiele kombinować. Można też w ogóle zrezygnować z podatków od pracy, a opodatkować tylko konsumpcję, majątki i zyski kapitałowe oraz bardzo wysoko ustawić płace minimalne. Aha, podatki węglowe powinny być też w tej konsumpcji. To też można łatwo zrobić, bo ślad węglowy liczy się już bardzo prosto. No i ja osobiście bym krótko za ryj rynki finansowe wziął, bardzo krótko i zlikwidował spekulację na giełdach. Albo tak to opodatkował, że sama by zdechła.

 37. Lego
  13/07/2021 o 10:53 pm

  @Kmat
  Ale jaka socjal demokrację Tusk zaczął budować? No proszę Cię, szanujmy się ;)
  To taka socjaldemokracja jak ta Millera. Xd

 38. Lego
  13/07/2021 o 11:23 pm

  @Katia
  Ale weź mi powiedz proszę, czy to jest wielka różnica czy zarabia się na przykład pięć milionów rocznie w raju podatkowym, czy cztery i pół w Polsce? Bo mnie to w sumie ciekawi. Ja osobiście w ogóle uwagi na kasę nie zwracam, jeśli mam na rachunki, jedzenie, jakieś hobby i parę groszy ekstra, mówię o jakiejś takiej niższej klasie średniej jak na polskie warunki, to ja się czuje bogaty. I realnie należę do pewnie 10% najbogatszych ludzi na ziemi i realnie jestem bogatszy niż większość książąt sprzed kilkuset lat. Bo tak to wygląda. I mi w ogóle nie potrzeba więcej. W ogóle nie zrobię już nic, aby zarobić choć złotówkę czy tam euro więcej. Nie poświęcę na to żadnej minuty, wolę ją dać moim dzieciom, żonie, komuś potrzebującemu, lekturze książki czy robieniu zdjęć lub, nie wiem, medytacji. Powiedz mi, co pcha człowieka do tego, aby każdym możliwym sposobem próbować zarobić jeszcze więcej, mając już i tak więcej niż potrzeba na zajebiste życie?
  Osobiście ja bym zrobił limit bogactwa, poważnie, taki marksistowski. Dobrze by to zrobiło wszystkim i całej planecie. Za duże bogactwo, za dużo pieniędzy niszczy. To bogaci pierwsi zaczynają wierzyć, że w świecie, w którym mogą wszystko kupić, nie warto dbać o normy etyczne i dobre relacje z innymi. Badania przeprowadzone na University of California wykazały, że bogaci w mniejszym stopniu niż mniej zamożni są zdolni do odczuwania empatii. Na dodatek są bardziej skoncentrowani na sobie i częściej zachowują się nie fair, częściej popełniają przestępstwa i nadużycie, rzadziej też za nie odpowiadają w jakikolwiek. Są też kilkukrotnie bardziej dewastujacy dla środowiska i planety.
  P. S. Podatki mają wiele funkcji, nie jest nią tylko splata zobowiązań wobec społeczeństwa, dzięki któremu można żyć i zarabiać.

 39. banach
  13/07/2021 o 11:26 pm

  Lego SLD to dla ciebie prawica?

 40. 14/07/2021 o 12:19 am

  @lego
  Wybacz ale dyskusja z tobą ma niewiele sensu. Zwłaszcza że masz ogrom wartościujących i bardzo radykalnych sądów wobec ludzi którzy nie wydają mi się za nie zasługiwać. Póki co zgrywasz Robin Hooda ale w innych okolicznościach latałbyś w skórzanym płaszczu i z mauzerem c96 rozkułaczać burżujów. Mentalnie niestety nieszczególnie różnisz się od chłopaków od Bosaka. Żal.

 41. banach
  14/07/2021 o 12:42 am

  @Katia
  Ale weź mi powiedz proszę, czy to jest wielka różnica czy zarabia się na przykład pięć milionów rocznie w raju podatkowym, czy cztery i pół w Polsce? Bo mnie to w sumie ciekawi. Ja osobiście w ogóle uwagi na kasę nie zwracam, jeśli mam na rachunki, jedzenie, jakieś hobby i parę groszy ekstra, mówię o jakiejś takiej niższej klasie średniej jak na polskie warunki, to ja się czuje bogaty. I realnie należę do pewnie 10% najbogatszych ludzi na ziemi i realnie jestem bogatszy niż większość książąt sprzed kilkuset lat. Bo tak to wygląda. I mi w ogóle nie potrzeba więcej. W ogóle nie zrobię już nic, aby zarobić choć złotówkę czy tam euro więcej. Nie poświęcę

  To skoro nei zwracasz uwagi to trzemu chcesz innym ją zabierać?

 42. kmat
  14/07/2021 o 8:54 am

  @marchewa
  No i dla tego przestałem Lega czytać. To jest zwykły dogmatyczny komuch z obsranego śmietnika historii. Do tego intelektualnie nieuczciwy, Ta maniera dyskusji pod tytułem „ja rozumiem, że A jest ważne, ale trzeba też uwzględnić B”, po czym okazywało się, że A to trzeba jebać po całości, a B ma być na pełnej kurwie na pińćset procent. Pierdolić zjeba.

 43. G.host
  14/07/2021 o 10:05 am

  @marchewa79 i kmat

  No nie da się ukryć, symetryzm w wersji hardcore: „(Tomasz LiS) to typowy beneficjent przemian, do tego zeszmacił media nie gorzej niż Karnowscy” :D

  @Lego, ty jesteś zwyczajnie chorym człowiekiem. Nie rozumiem, co biedny Lis zrobił, że go tak nienawidzisz, to jest w sumie dość mainstreamowy w poglądach człowiek, typ celebryty, coś jak Hołownia. Ale spoko, nie lub go sobie, tym niemniej… Ty w ogóle wiesz, kto to są Karnowscy? Słuchałeś/czytałeś któregoś kiedyś? Osobiście wolałbym, żeby mnie ktoś porównał do Hitlera, albo do wszy, niż do któregoś z nich. Twoje „nie gorzej” świadczy o tym, że masz całkowicie zerowe kwalifikacje do komentowania czegokolwiek na temat polskiej rzeczywistości. Każdy performens ma jednak swoje granice.

 44. Lego
  14/07/2021 o 10:22 am

  @Marchewa
  Nie oceniam człowieka, bo go nie znam. Oceniam konkretne zachowanie czy postawę. I nie tylko tego konkretnego, co w ogóle taki typ zachowań. Hurkacz prywatnie może być, i pewnie jest, fajnym człowiekiem, ale takie zachowanie zasługuje na napiętnowanie.
  To jak Ty sobie wyobrażasz rozmowę o takich sytuacjach, kiedy ktoś zachowuje się w sposób zasługujący na napiętnowanie, a nie jest to formalnie przestępstwo?
  Nepotyzm i kumoterstwo nie są karane w prawie, są zupełnie legalne. Więc dlaczego się tak oburzacie na PiS? Przecież to mogą być całkiem fajne Ryśki i Mariole z pisowskich rodzin i kręgów towarzyskich, mogą nie zasługiwać na takie o nich mówienie i oburz.
  W którym miejscu przebiega granica między tym, że o kimś można mówić, że robi chujowo? Jakie są kryteria?

  To smętne psychologizowanie sobie daruj. Podobnie porównania do bolszewików czy nazistów. Nie każdy, kto ma inne zdanie musi od razu byc przyrownywany do zbrodniarzy. To świadczy raczej o Twojej bezsilności w argumentacji, a nie moich poglądach. Co będzie dalej? Jak się okaże, że na temat religii mam inne zdanie niż Ty to zostanę pedofilem? Ogarnij się trochę czlowieku.
  Zresztą ciekawe jest, że nie ma chyba innego takiego kraju, w którym każdy, ale to absolutnie każdy, może regularnie dostawać po głowie nazistą i bolszewikiem od rodaka, bo ma inne zdanie. A później zdziwienie, że w tym szambie nie ma żadnej debaty, żadnych reform, żadnych zmian na lepsze i rządzi coraz to gorszej jakości władza.

 45. Lego
  14/07/2021 o 10:31 am

  @Ghost
  Ale Ty poważnie nie masz problemu z tym, że najważniejsi dziennikarze i media w Polsce od lat, w sposób otwarty i jawny lobbują i działają na rzecz konkretnej partii politycznej i konkretnego środowiska biznesowo-towarzyskiego? To dlaczego masz problem z tym, że robią to po stronie kaczej? Nie rozumiem, bo piszą bardziej skurwiałe, obrzydliwe i debilne rzeczy? No piszą, ale ja nie o tym mówię. Bo nie tylko to media psuje. Psuje partyjniactwo i układy a nie pisanie jedynie kłamstw i gówna. To jest taki sam szajs, jak w USA. Gdzie masz media ściśle związane z konkretną partia i tym, co za nimi stoi, z wszelkimi tego skutakmi. Mi się takie coś nie podoba. Szczególnie w takim, dopiero budującym się kraju jak Polska. Dla mnie Lis i Karnowscy, jako symbole. To dokładnie taki sam sam szajs, jak Tusk i Kaczyński, jako symbole. Jedni niszczą media i debatę publiczna, drudzy politykę i państwo. Że jedna strona mniej? Tak, ale niszczą razem i jednych by nie było bez drugich.
  I nie, nie muszę się opowiadać po którejś stronie. Mam prawo do odrzucenia obu.

 46. Ajgor
  14/07/2021 o 10:33 am

  @Lego

  Każdy ma prawo do swoich poglądów, ale Twoim problemem jest totalna skrajność.

  Symetryzować też można, ale tylko do pewnego stopnia, bo potem popada się w absurd i tutaj przykładem jest właśnie porównanie Lisa i Karnowskich.

  Czytając ostatnio Terlikowskiego przecieram trochę oczy, bo jak widać, nawet po drugiej stronie są ludzie, którzy nie zamykają oczu na rzeczywistość.

 47. G.host
  14/07/2021 o 10:49 am

  @Lego – „dokładnie taki sam”. To powinno być motto, które ci wypiszą na nagrobku.
  Dlatego właśnie cały czas nazywam cię botem – bo cała twoja pożal się Cthulu „argumentacja” jest jakoś właśnie tak zalgorytmizowana, że PO/PSL/SLD to partia, PiS to też partia, partie mają „programy”, a dziennikarze poglądy – no więc wychodzi potem mnóstwo śmieszych rzeczy, m.in. że skoro Lis „lobbuje na rzecz partii politycznej”*, to jest jak Karnowscy – proste!

  Sorry, Lego, ale z twoim podejściem hipersymetryzującym, a tym samym humanizującym bandytyzm, prostactwo, bezeceństwo i kurestwo nigdy się nie dogadamy.


  * swoją drogą, nie bardzo wiem jakiej niby partii, Lis w początkach był chyba za UD, jak każdy normalny człowiek, a dzisiaj jest za zaoraniem PiS, jak każdy normalny człowiek – chociaż ma jakby większe powody, biorąc pod uwagę, co kaczyzm mu zrobił, a co zawiera m.in. nawoływania do pobicia, zabicia, czy publikację oszczerczych i ziejących nienawiścią książek i niezliczonych artykułów prasowych.

 48. Lego
  14/07/2021 o 11:18 am

  @Ajgor
  Ale doczytaleś w jakim aspekcie porównuje Lisa i Karnowskich? W pakowaniu się i mediów w działanie na rzecz konkretnej partii politycznej i konkretnego układu. I tym samym psucie rynku medialnego i współudział w niszczeniu etosu informacyjnego i rzetelności mediów. Nic nie piszę o poglądach, merytoryce czy jakosci.
  Odpowiedz sobie sam, czy Lis nie jest przubudówką medialną PO i głównym młotkowym antypisistą.

 49. G.host
  14/07/2021 o 11:24 am

  @Lego – „doczytaleś w jakim aspekcie porównuje Lisa i Karnowskich?”

  Ja doczytałem. Cytaty:
  „zeszmacił media nie gorzej niż Karnowscy”
  „To dokładnie taki sam sam szajs”

  Innymi słowy, porównujesz ich w apeskcie ich podstawowej, w zasadzie jedynej dla nas, odbiorców, istotnej działalności. Nie porównujesz ich ‚tak w ogóle’, jak wiem – ich zdolności kucharskich, czy jak traktują swojego psa.

  No więc takie stwierdzenia jak „nie gorzej” i „dokładnie taki sam szajs” w tym temacie powodują, że nazywanie cię bezmyślnym botem jest najłagodniejszym i najbardziej życzliwym, co można o tobie powiedzieć.

 50. Lego
  14/07/2021 o 11:38 am

  @Ghost
  PiS jest zarejestrowana partią polityczną i na takich warunkach funkcjonuje w polskiej rzeczywistości. Oczywiście za nimi stoi cały układ, w części pewnie sięgający Łubianki. Ale za PO też stoi cały układ czy jak wolisz sitwa. Choć inaczej jest to zorganizowane. Oba obozy mają swoje media, ale inaczej zorganizowane.

  Wytłumaczę Ci to obrazowo. Wyobraź sobie dziecko, które latami jest gwałcone i bite przez ojca. Matka o wszystkim wie, ale nic z tym nie robi, bo jak gwałcone i bite jest dziecko, to nie jest ona. I teraz ja uważam, że nienawidzić należy oboje rodziców, oboje się na rodziców nie nadają, oboje są nieludzccy, oboje powinni z życia tego dziecka zniknac, w więzieniach na długie lata. Choć oczywiście z innymi zarzutami i wyrokami. Ty zaś twierdzisz, że siedzieć powinien tylko ojciec, tylko on jest winny i tylko on jest zły. A matka to w sumie owsiankę robiła i dawała syropek na przeziębienie jak bolało gardło. Wiec może tytułu matki roku nie dostanie, ale w końcu to matka i matkę trzeba szanować i w ogóle to dalej rodzicem jest. No i ta owsianka i syropek, nie można zapominać.
  Ale musisz się pogodzić z tym, że jakas część ludzi obu rodziców będzie nienawidziła podobnie i mając świadomość różnic w winie, nie zechce mieć z nimi nic wspólnego. Nigdy. Mozesz to nazywać jak chcesz – symetryzm, botyzm, głupota, kurewstwo. Jednak dla mnie to zupełnie logiczna i w pełni uprawniona postawa. I wbrew pozorom dość powszechna.

 51. G.host
  14/07/2021 o 11:46 am

  @Lego, ale skończ się już pogrążać. Wszyscy poznaliśmy twoje patosymetrystyczne poglądy, dla mnie są obrzydliwe. Głupawe metafory w żaden sposób temu nie pomogą.

 52. Lego
  14/07/2021 o 11:49 am

  @Ghost
  No dokładnie tak. Gdybyśmy mieli media z jednej strony rzetelne, obiektywne, w bezpiecznej odległości od partii i układów, piszące prawdę w interesie czytelnika, a nie interesuje konkretnych środowisk. To z drugiej strony nie powstalby Karnowskie lub by powstały, ale były niszą bez znaczenia.
  Niestety tacy ludzie jak Lis z tej drogi zeszli i media zaczęły się sukcesywnie staczać w jakieś gówno. Jak sądzisz, dlaczego powstały takie inicjatywy jak Oko.press czy wszelkie fact checking portale? Bo media były rzetelne?
  A swoją drogą, ja Lisa zacząłem coraz mniej szanować i w końcu uważać za wroga mediów, demokracji i umacniacza PiS, po tym, jak za Tuska na korzyść właśnie PO był bardzo mocno, wraz z całą swoja prawie redakcją zaangażowany w operację „ujebać Palikota”. Niestety brała w tym udział też trochę Agora. Choć później się ogarneli i dziś są zdecydowanie bardziej obiektywni i rzetelni.

 53. Lego
  14/07/2021 o 11:58 am

  @Ghost
  Dla Ciebie mogą być obrzydliwe i patosymetrystyczne. Nic z tym nie zrobię. Ale takie właśnie mam. Ty masz prawo mieć swoje.

 54. Anonim
  14/07/2021 o 12:03 pm

  @Lego chyba się delikatnie „machnąłeś”. Podatek w Polsce od 4 mln na Twoje pytanie, czy jest różnica, czy zapłacę od 5 mln 30%-50%. Odpowiedź brzmi, tak i to dość istotna.

 55. Anonim
  14/07/2021 o 12:14 pm

  Poprzedni wpis wymknął się spod kontroli. Treść miała być mniej więcej taka:

  @Lego chyba się delikatnie „machnąłeś”. Podatek w Polsce od 5 mln to ok. 1.5 mln według 2 stawki, czyli zostaje 3.5 mln do wydania, a nie 4.5 ;-). Czy to coś zmienia? Dla Dalajlamy i Ciebie pewnie nie, ale nie wszyscy mają ochotę na tego typu strategie życiowe. Niektórzy lubią żyć w luksusie i dlatego trudno się dziwić, że mają kłopot, gdy zabiera im się 30 i więcej procent. W każdym razie, uzasadnienie ze „zobowiązania” wydaje się w tym kontekście dość słabe. Bardziej przekonujące są dla mnie badania dotyczące faktu, że zbyt duże nierówności wywołują agresję wśród osób na dole drabiny społecznej i dlatego bogatszym „opłaca” się dzielić swoim majątkiem, by żyć w miejscu względnie stabilnym.

 56. Ajgor
  14/07/2021 o 12:21 pm

  @Lego

  Ale to nie w tym problem, że Lis popiera PO, a Karnowscy PiS. Problem w kłamaniu, szczuciu, popieraniu łamania prawa przez Karnowskich. W tym sensie pitolisz bez sensu.

 57. Lord Cox
  14/07/2021 o 1:10 pm

  Czy to tylko mi się tak wydaje czy Lego jest bardziej odjechany niż drzewiej? Doszedłem do wniosku że jest to podręcznikowa absorbcja poglądów kręgów okołomajorowych, przyjęcie ich jako swoich a następnie zradykalizowanie. Np. od kiedy to Lis wyrósł na arcywroga? Lego się naczytał o Lisie i teraz głosi z ewangelicznym zacięciem jaki to łotr żeby nadrobić zaległości. Mnie by się po takim Sakiewiczu czy Kurskim nie chciało tak jechać.
  Major jest cyniczny w glupotach które głosi, Lego to bierze i wierzy całym sercem.

 58. G.host
  14/07/2021 o 1:21 pm

  @Lord Cox – ano, furia w kierunku Lisa dość zdumiewająca, nawet jak na tak ciężki przypadek. Ach, bo w czasach kaczystowskiej rozpierdolki problemem symetryzującym wszystko ostatecznie jest przychylność dla jakiejś partii, nieważne jakiej. Na szczęście taki Sroczyński nie sympatyzuje z żadną konkretną, ani trochę :D

 59. Ajgor
  14/07/2021 o 1:32 pm

  @Lord Cox, @G.host

  Fanatycy potrafią zniszczyć najwznioślejsze idee. Jakiś czas temu @Lego rzucał mi się do gardła, z wyzwiskami włącznie, bo na urlop jeżdżę samochodem.
  To nic, że kolej rachityczna, że do połowy miejscowości, jak nie więcej, nie dojedziesz, ale autem na urlop nie wolno i już. Nie pomagały tłumaczenia, że do pracy jeżdżę rowerem lub autobusem, ale na urlop się tak nie da.
  Nie wolno i już bo klimat.

  PiS szczuje na LGBT, ale PO nic dla nich nie zrobiła, i to ma być to samo.

 60. Lego
  14/07/2021 o 1:42 pm

  @Anonim
  Trochę źle to liczysz, bo Hurkacz chyba w Monako zapłaci podatek, z tym, że mniejszy niż w Polsce. Więc różnica ie będzie tak duża, jak ją rysujesz. Będzie mniejsza, wydaje mi się, że to jakieś pół miliona na pięciu milionach. Ale zaznaczam, że to strzelam bez sprawdzenia i policzenia.

  Rozumiem, że niektórzy lubią żyć w luksusie. Nie mam z tym problemu, pod warunkiem, że luksus nie jest czyimś kosztem. Ale tak się składa, że luksus jest czyimś kosztem. Zostawmy już ten wątek zobowiązań wobec Polski, to jeden z argumentów. Drugi Wymieniłeś Ty, też jest ważny. Ale trzeci argument i w mojej opinii na dzień dzisiejszy najważniejszy jest natury klimatyczno-ekologicznej. Zwyczajnie im kto bogatszy, tym bardziej obciąża planetę. To się przekłada na konkretne rzeczy, w jakiejś konsekwencji setkach milionów ofiar, wojen, śmierci głodowych, tragedii, gatunków które znikaja bezpowrotnie itd To jest dla mnie najważniejszy argument przeciw bogatym. Zwyczajnie jeden milioner niszczy planetę bardziej, niż takich 100 Lego jak ja. Jeszcze gorzej to właśnie wygląda jak zaczynasz nakładać na siebie te wszystkie argumenty.

  Jeśli dziś usłyszysz o właścicielu firmy, który wali do rzeki toksyczne odpady z swojej fabryki zabijając w niej życie i niszcząc życie żyjących z niej i nad nią ludzi to co powiesz? Że to uzasadnione, bo przecież ma gość prawo żyć w luksusie, a oczyszczalnia kosztuje? No nie powiesz. Ale jeszcze 100 lat temu, czy jeszcze dziś w Azji lub Afryce to jest normalne. Stąd takie umiłowanie kapitalizmu do globalizacji, niskich podstki i systemów autorytarnych i korupcyjnych. (BTW pouczającą jest aktualna historia z Muskiem i jego fabryką w Niemczech) A z punktu widzenia faktów i nauki oraz ekonomii, duża konsumpcja i duży ślad węglowy jest dokładnie tym samym, co wywalanie toksycznych ścieków do rzek i jezior. W skutkach to się niczym nie różni. Nie istnieje to jeszcze w pełnej świadomości społecznej i prawnej. Ale to kwestia najbliższej dekady lub dwóch. Już się zaczyna mówić o ekobójstwie i są plany wpisania takich rzeczy do prawa międzynarodowego i ścigania jak zbrodni wojennych i ludobójstwa.

  Dlatego jestem przeciwnikiem bogatych i bogacenia się. Nie chodzi mi o konkretnych ludzi, ale o w ogóle bogatych jako pojęcie. Bo bogaci, szczególnie dziś są zagrożeniem dla naszego gatunku wręcz, a na pewno dla cywilizacji. Weź zobacz sam. Kilkudziesieciu najbogatszych ludzi i korporacji na świecie nie robi z swoją kasą absolutnie nic dobrego dla ludzkości. Robią gnój i syf nie do opisania. Od dewastujacego lobbingu, przez dewastację systemu pracy, klasy średniej, sprawiedliwości, polityki, mediów, debaty i sporu politycznego, sądowego po dewastację planety. Co nie znaczy, że ja chcę aby wszyscy żyli jak w PRL czy uważam, że należy bogatych wieszać lub wsadzać do więzień. W żadnym wypadku. Ja chcę jedynie aby była większa sprawiedliwość i mniejsze nierówności oraz mniejsza i świadoma konsumpcja. To wystarczy aby naprawić większość szwankujących rzeczy. Nie samo w sobie, ale zwyczajnie to umożliwi i pomoże. Sądzę, że ludzkość jest na takim poziomie, że wszyscy możemy żyć bez większych problemów i obciążania na przyzwoitym poziomie.. Zresztą przy okazji warto zaznaczyć, że o jakości życia nie świadczy ilość rzeczy jakie się konsumuje i poziom bogactwa. Większość parametrów dobrego życia jest w ogóle nie związanych z rzeczami materialnymi.

  @Ajgor
  Ale to jest właśnie kolego problem, że konkretne media/dziennikarze są partyjnymi funkcjonariuszami i grają w polaryzację. To ma nawet swoją nazwę – polaryzacja afektywna. I To właśnie niszczy media, debatę publiczną, zaufanie i jakieś punkty odniesienia. To niszczy o wiele bardziej, niż pisanie ścieków i gówna. Bo ścieki i gówno było zawsze, ale istniała jakaś tama w postaci etosu zawodu dziennikarza i punktu odniesienia. Jak się tą tamę rozwaliło, to ścieki wylały na zewnątrz. Spójrz na ten proces z boku na przykład USA. Tu masz rozmowę z badaczem tego zjawiska. Przeczytaj proszę. Rzecz dotyczy USA i jest posunięta do ekstremum prawie, ale my idziemy taką samą ścieżką.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,27195473,komunisci-glupki-zlodzieje-jak-polaryzacja-niszczy-usa.html

 61. 14/07/2021 o 1:56 pm

  Po głębszym zastanowieniu: nie płaci podatków w Polsce, czyli nie jest Polakiem, czyli nie kibicuję mu z racji narodowości. IMHO, to jasne. Oczywiście, wciąż mogę zawodnika lubić i kibicować, bo ładnie gra. Ale na tej zasadzie kibicować mogę Nadalowi, który nie zarabia na kontraktach reklamowych w Polsce.

  Zastanawiam się, co na to przeciwnicy tansseksualnych sportowców, którzy ciągle dowcipkują z geparda, który uznał, że jest człowiekiem i wystartował w biegu na 100 metrów. Tam nie ma tak łatwo, że jakąś jedną decyzją idzie się na łatwiznę, bo są terapie hormonalne, które negatywnie wpływają na wydajność organizmu. A mimo to, budzi to hejt. Tu mamy sprawę oczywistą, a wystarczy wypowiedzieć słowa krytyki i się wychodzi na lewaka.

 62. Ajgor
  14/07/2021 o 2:00 pm

  @Lego

  „To niszczy o wiele bardziej, niż pisanie ścieków i gówna. ”

  A pisanie ścieków i gówna to nie jest polaryzacja?

  A jak napisać, że polityk kradnie, albo broni pedofili, żeby to nie była polaryzacja?

  Jasne, że jest pewna część dziennikarzy, którzy zachowują się jak funkcjonariusze, ale , opisywanie oczywistej patologii to jest polaryzacja, tylko praca dziennikarska.

 63. Lego
  14/07/2021 o 2:10 pm

  @Lord
  Ale Lis nie jest arcywrogiem, zeszło tu na niego przypadkiem, ale nie o samego Lisa chodzi. Podobnie jak nie o samego Hurkacza, nie o samego Tuska czy samego Kaczyńskiego. Mówimy o jakichś środowiskach, zachowaniach, procesach czy patologiach. Konkretne nazwiska je mniej lub bardziej przypadkowo firmują. Zamiast Lisa można wstawić mnóstwo innych nazwisk od Michnika czy Baczyńskiego, po Wróblewskiego, Ziemkiewicza, Kurskiego i Warzechę. I nie jeżdżę po Lisie, napisałem o co mi chodzi, a cała reszta jest odpowiedzią na Wasz oburz i wyzwiska pod moim adresem.
  Dla mnie tacy ludzie jak Lis wspolodpowoadaja za zniszczenie mediów w Polsce, za narastające podziały i dryf w szambie, świetnie przy tym i na tym zarabiając, co uważam za rzecz chujową. I to jest dla mnie koniec tematu i koniec jazdy.

  @Ghost
  Jaka furia? I wiesz dobrze, że nie chodzi o sympatyzowanie, a o konkretne działania na rzecz jednej partii politycznej i jednego środowiska politycznego od wieeeelu lat. Działanie wraz całym medialnym koncernem, z całą redakcją, z całym autorytetem swojej pozycji, zasięgów i powiązań. I to jest właśnie fundamentalna różnica, że Sroczyński sympatyzuje. Zrównując Sroczyńskiego z Lisem sięgasz już już Everestu symetryzmu w wydaniu jakiego nienawidzisz ;)

  @Ajgor
  Rzuciłem Ci się do gardła z wyzwiskami? Poważnie? Pobiłem Cię może jeszcze?
  I za to, że jeździsz na urlop samochodem? Z tego co pamiętam, ja pisałem w ogóle o transporcie samochodowym, a w międzyczasie zeszło na jeżdżenie po świecie na wakacje. Na latanie, na jeżdżenie wielkimi suvami, na jeżdżenie bez sensu autami. I na to, że w przyszłości będzie tylko pociąg na dalekie dystanse, a na krótkie małe elektryki z wypożyczalni. Ty się zaś upieraleś, że bez samochodu nie da się żyć. Dopiero później wyszło, że jesteś chory z dzieckiem, jedziesz małym autem, dużo zbiorkomem i po kraju. Co zresztą uważam za spoko zachowanie, co zresztą chyba wtedy powiedziałem. Więc po co w ten sposób manipulujesz naszą rozmową? To nieuczciwe.

  PiS szczuje na LBGT, a PO nic dla nich nie zrobiła. Fakt, ale dlaczego to ma być to samo? Ja twierdzę, że to nie jest to samo. Ja twierdzę, że jedno i drugie jest chujowe. I choćby fakt, że PO nie chciało zagłosować za karaniem za mowę nienawiści wobec mniejszości seksulanych spowodował to, że PiS i jego banda mogła bezkarnie szczuć. To chyba jasne. Oczywiście Czarne czy Duda wyroku by nie dostali, ale w polityce i debacie społecznej liczą się takie rzeczy, bo one kształtują postawy społeczne. Tam gdzie jest dziś normalny stosunek do mniejszości jeszcze 30 czy 40 lat temu też było pełno takich zachowań jak naszej paleoprawicy. Samo się nie zmieniło. Zmieniły to właśnie najpierw gesty, edukacja i konkretne działania rządzących. U nas PO na coś takiego nie stać. I mam prawo uznać to za zachowanie chujowe.

 64. Lego
  14/07/2021 o 2:16 pm

  @Ajgor
  Oczywiscie, że pisanie ścieków i gówna to jest polaryzacja. I Lis też ścieki i gówno pisze. Problemów tym, że polaryzacja obywa się na kilu różnych poziomach. Aby następowała polaryzacja, musi się dokonać szereg zmian, to jest wieloletni proces. I właśnie tacy jak Lis w tym brali czynny udział. On polaryzuje i niszczy na swój sposób, z swojej strony. Karnowskie robią to samo, w trochę inny sposób z swojej. A ja się zwyczajnie z tego wypisuję, odrzucam tak samo jedna i druga stronę. Nie mam obowiązku ani nie widzę sensu w opowiadaniu się po żadnej z nich.

 65. G.host
  14/07/2021 o 2:34 pm

  @Lego – no widzisz, jaki jesteś pięknie uczciwy intelektualnie inaczej oraz konsekwentny arebułr. Nagle nie o „sympatyzowanie z partią” chodzi, kiedy się kapłeś, że Sroczyński to fanatyczny agitator jednej konkretnej partii Razem. teraz pieprzysz o jakichś „konkretnych działaniach na rzecz” (LOL), najwyraźniej jakoś strasznie dla ciebie oczywistych. No i przede wszystkim – chodzi o „jedno środowisko polityczne” (btw, WTF?), którego po prostu (IMHO dość irracjonalnie) nienawidzisz. I racjonalizujesz tę swoją nienawiść w coraz bardziej groteskowy sposób.

  Nie zmienia to faktu, że jakie by nie miał poglądy, Lis jest profesjonalnym dziennikarzem i uczciwym człowiekiem. Robi co robi z przekonania, a jeżeli jest w czymś zawzięty i radykalny, to nie w żadnej agitacji na rzecz jakiejś jednej partii (w przeciwieństwie do Sroczyńskiego), ale w antykaczyźmie. Ja wiem, że ty i tobie podobni radykalny antykaczyzm utożsamiają dziś z „jednym środowiskiem politycznym”, ale nawet jeśli tak jest, to wina tych, co się do antykaczyzmu niezbyt chętnie przyłączają. Bo nazwa partii antykaczystowskiej brzmi: „Przyzwoitość”, to dziś 1:1 synonim słowa „antykaczyzm”. Twoje „jedno środowisko polityczne” nie każe się nikomu z kaczyzmem miziać, symetryzować, czy nazywać bydła niebydłem. Antykaczyzmu oczekują od polityków dzisiaj wszyscy normalni i przyzwoici ludzie, w tym również – a nawet, o zgrozo, przede wszystkim – elektorat Lewicy.

 66. Esencja duchowa libka
  14/07/2021 o 2:38 pm

  Z małżonką jesteśmy przedstawicielami typowych ciułaczy z europejskich przedmieść największych miast, zakredytowani oczywiście, szczęśliwie nie pod korek, i jesteśmy przedstawicielami klasy średniej, no być może wyższej z dochodami trochę ponad 10 tyś na rękę każde oraz trójką dzieci które oczywiście nie zarabiają. I teraz wg tutejszej lewicowej banieczki ja z żoną mielibyśmy głosować na RAZEM bo to nasi reprezentanci?

  Znaczy nasi reprezentanci to ludzi okrzykujący nas „libkami” ( w sumie dumnie przyjmujemy bo to dla nas nie obelga), zaliczający nas do … najbogatszych, klasy wyższej, elity normalnie (sic!) twierdzący że powinniśmy płacić nie 32 ponad próg ale nawet 50 czy tam więcej procent?

  Tymczasem poseł Gdula mający kilka mieszkań w Warszawie, żyje z wynajmu i w ostatnim bodajże sprawozdaniu majątkowym wyciągał z tego chyba 11k na łapkę i płacił od tego…8.5 procent podatku. I on chce takich jak ja zakredytowanych bogaczy dojebać podatkiem 50%.|

  To jest mój reprezentant?
  No jestem ciekawy co taki @Lego na to. :D

 67. G.host
  14/07/2021 o 2:39 pm

  A’propos „polaryzacji”. Rozumiem, że to jakieś pejoratywne określenie jest, tak? Że polaryzacja to, tak samo w sobie, coś złego? Rany Julek, trzeba wszystkie elektromagnesy powyrzucać teraz…

  Pozwolę sobie jednak wyrazić pogląd, że od kiedy istnieje kaczyzm, czy każda inna porównywalna forma kato-faszyzmu, a tym bardziej kiedy taki kato-faszyzm jest u władzy, polaryzacja jest czymś oczywistym, naturalnym i bardzo pożądanym. Zupełnie nie rozumiem, jak można to w ogóle krytykować?

 68. Ajgor
  14/07/2021 o 3:14 pm

  @Lego

  Nie pobiłeś, ubliżyłeś. Mało precyzyjnie się wrażasz, bo konkretnie miałeś do mnie ostre pretensje o jeżdżenie na urlop autem w Polsce i „dzisiaj”.
  Ja wiem, że powinno się rozwijać zielona energię, kolej itd, ale to to jest jakaś tam przyszłość, a ja na urlop muszę co roku :-).

  I o to mi chodziło, gdy pisałem, że fanatycy zabijają szczytne idee.

  Nieżyjący już K. Leski robił świetne zestawienia, po to aby wykazać, że kłamstwem jest porównywanie i symetryzowanie mediów niepisowskich i mediów pisowskich.
  Niestety nie ma już do tego dostępu.
  Więc nie, Lis nie robi takiego samego ścieku jak Karnowscy, Kurski, Sakiewicz i s-ka.

 69. Lego
  14/07/2021 o 4:34 pm

  @Ghost
  Ziew z tych Twoich coraz bardziej absurdalnych teorii o tym co ja piszę i dlaczego. Powiedz mi, po kiego chuja ciągle mi jakieś emocje skrajne wciskasz w gardło w tej swojej egzaltacji? Ja się tym nie emocjonuję jak Ty. Nie mam w sobie skrajnych emocji, nie wzmagam się na jakieś trigery, nie czuję nienawiści czy jakiejś miłości do polityków. Mam Zwyczajnie przemyślane na ile potrafię poglądy i ocenę poszczególnych elementów rzeczywistości polityczno-społecznej.
  Sroczyński to fanatyczny agitator Razem, a Lis to profesjonalny i obiektywny dziennikarz xd No w to już chyba tylko Ty sam i on wierzycie. Chociaż nie, Lis przecież swojego poparcia dla PO w żaden sposób nie ukrywa. Więc jesteś jedyny. Gratuluję.
  Rozumiem, że Ty uważasz, że Lis jest obiektywnym i rzetelnym dziennikarzem, który w żaden sposób i nigdy nie sprzyja PO i temu środowisku? A te ostatnie ejakulacje z powodu powrotu Tuska to ktoś inny mu trzepał, to nie była jego ręka?
  Już nawet o kilku wyrokach Lisa za pomówienie nie będę wspominać, czy o ostatniej, zupełnie obrzydliwej akcji z profesor Staniszkis, albo o tym jak traktował swoich współpracowników.

  Polaryzacja. Wkleiłem adres @Ajgorowi do wywiadu z gościem który to bada i wyjaśnia. Przeczytaj proszę. Nie chodzi o samą polaryzację, w sensie normalnych różnic, co ma zazwyczaj pozytywne skutki.. Chodzi o narastającą polaryzację, polaryzację afektywną. Bo ta jest już tylko destrukcyjna. I właśnie dzisiejszy PiS jest efektem narastającej polaryzacji.

 70. Lego
  14/07/2021 o 4:53 pm

  @Esencja
  Nie wiem czy Razem zalicza Cię do klasy wyższej, raczej klasy średniej. Ja do Razem nie należę. Nie wiem na jakiej Ty i małżonka jesteście formie zatrudnienia czy działalności.. Ale jeśli płacicie mniejsze podstki od kasjerki z Biedronki czy nauczyciela, to jest to jawna niesprawiedliwość. Podobnie jak płacicie takie same. Powinniście płacić wyższe. Czy 50%? Nie wiem tego. Zależy jakiej przyszłości oczekujesz dla tej swojej trójki dzieci. Jak lepszej, to 50% brzmi dobrze, jak chcecie aby mieli przejebane, to możesz kombinować jak Hurkacz. ;)

  Ja osobiście jestem za wyższym opodatkowaniem konsumpcji, majtków, kapitału i nieruchomości, a mniejszym pracy. Podobnie uważa partia Razem, w konkretnie kwestii nieruchomości czytam na ich stronie takie coś : „Zastąpimy podatek dochodowy od najmu podatkiem od nieruchomości. Podatek od pierwszej posiadanej nieruchomości pozostanie bez zmian. Każda kolejna będzie objęta stawką 0,5 proc. wartości nieruchomości rocznie.” Partia Razem z tych podatków proponuje Ci coraz lepsze usługi publiczne, coraz lepsze i fajniejsze paańtwo do życia i przeciwdziałanie skutkom katastrofy klimatycznej. Libki proponują rzeczy odwrotne, ale dziś będziesz miał trochę więcej kasy. Ja osobiście myślę i taka decyzję podjąłem właśnie dla moich dzieci, że wybieram wyższe podatki, mniejsze pieniądze i lepszą przyszłość dla moich dzieci, w zamian za niższy, ale dalej fajny poziom życia dzisiaj. A co do samego Gduli, on był doradcą Wiosny i mandat dostał z list SLD. Z Razem nie ma nic wspólnego. Więc jak widzisz, Razemki jednak myślą w kilku kwestiach podobnie jak Ty i mają sensowną ofertę w długiej perspektywie dla Twojej rodziny.

 71. Lego
  14/07/2021 o 5:06 pm

  @Ajgor
  Nie prawda. Nie ubliżałem Ci. Nie posłałem w Twoim kierunku żadnego wyzwiska. Ostro się spieraliśmy, to prawda, ale bez wyzwisk. I nie o konkretnie Twój przypadek, bo jak się okazało później jest on złożony. Ale o to, że broniłeś konieczności jeżdżenia samochodem na wakacje i sensu budowy mnostwa autostrad w Polsce kosztem budowy nowoczesnej sieci kolejowej. I co jest w tym fanatycznego? To mówi już cały świat nauki i to samo jest w strategiach unijnych od 10 lat. Fanatyk to by Ci to auto spalił, a nie spierał o potrzebę jego używania w internecie ;)

  Ale ja nie twierdzę, że Lis robi taki sam ściek. Ja mówię, że Lis do powstania takiego ścieku się wspolprzyczynił i bierze w tym czynny udział. Przecież to nie jest to samo. Nie porównuje go do Kurskiego czy Karnowskiego, mówię o współudziale w procesie dewastacji mediów i debaty publicznej. To dotyczy zresztą wielu aktorów tej sceny i jest to w ogóle trend światowy, nie tylko Polski. Lis jest tego jaksrawym przykładem. To się zaczęło w ogóle w USA i nic dziwnego, że akurat Lis, mieszkający i pracujący wiele lat w USA, to też do Polski przywiózł i się w tym świetnie czuje. Opisywałem wyżej na analogii z ojcem i matka oraz gwalconym i bitym dzieckiem jak ja to widzę, już bardziej obrazowo tego nie potrafię wytłumaczyć.

 72. Tamara
  15/07/2021 o 6:04 am

  „A tę socjaldemokrację to po prawdzie już Tusk zaczął budować.”
  O jezu, czym? Co jest socjal w propozycjach Tuska? Zaiste nie widzę w jego opowieściach cokolwiek bardziej transferowego, poza mało sensowną deklaracją, że wszystko co zrobił PiS jest złe i dlatego nie zabierze 500+

 73. K
  15/07/2021 o 6:11 am

  @ajgor
  W tej dyskusji o samochodzie i wczasach zdaje sie nigdzie nie wykazales, ze na wakacje bez samochodu ‚nieda sie’. Jezdze pociagiem wszedzie od lat, z dwojka dzieci. Da sie.
  ‚Do polowy miejscowosci, jak nie wiecej, nie dojedziesz’ no fajny argument, prawie jak ‚w polowie spozywczakow nie kupisz pomidorow’. Pewnie przykrywa z nawiazka to moje ‚dlaczego ja i moje dzieci maja wdychac twoje spaliny i przeciskac sie w drodze do szkoly miedzy waszymi samochodami’ ale co ja tam wiem…

 74. Ajgor
  15/07/2021 o 9:04 am

  @Lego
  Źle sprawdziłeś, ja nie broniłem budowy autostrad kosztem kolei, to Twój wymysł, pisałem że nie można krytykować budowy autostrad, a to coś innego. Przypadków takich jak mój są tysiące, i nie tylko o choroby chodzi.
  Cofam, że mi ubliżałeś.

 75. Ajgor
  15/07/2021 o 9:09 am

  @K

  Niesulice, Chrzypsko Wielkie z Opola. Proszę uwzględnić ubrania na 2 tygodnie dla 4-osobowej rodziny plus jedzenie BEZGLUTENOWE którego na miejscu nie ma. Wolno mi zabrać badmintona i kilka piw czy już nie?

 76. Ajgor
  15/07/2021 o 9:12 am

  @K
  Argument o pomidorach po prostu głupi. Ja piszę, że NIE MA MOŻLIWOŚCI dojechania koleją na wakacje bo nie ma torów lub połączeń.

 77. Lego
  15/07/2021 o 9:50 am

  @Ajgor
  Ale wiesz, że odrobina logiki podpowiada nam, że w sytuacji jakieś znajdowała i znajduje się nadal Polska, to był wybór albo trochę dróg ekspresowych i w miarę sensowna sieć kolojewa. Albo budowa autostrad i ekspresówek i jedna, dwie główne linie kolejowe oraz rozpierdalanie kolei lokalnych. Więc jeżeli bronisz budowy autostrad, jednocześnie jesteś za likwidacją planu budowy sensownej sieci kolejowej. Nie ma takiej możliwości aby w jednym czasie zbudować wszystko, mało tego, budowa autostrad kosztem kolei była idiotycznym pomysłem, bo transport samochodowy na duże odległości i tak zniknie w ciągu pewnie jakichś 20 lat. To znaczy, że to była z takiego, załóżmy na chwilę, procesowego punktu widzenia, niegospodarność. Z potocznego punktu widzenia, zwykla głupota i krótkowzroczność. Typowa zresztą dla polskich elit.
  I to, o co się kłóciliśmy, to właśnie fakt, że nie chciałeś tej dość prostej, jak dla mnie kwestii, jakby przyjąć do wiadomości. Ale już mniejsza z tym.

 78. kmat
  15/07/2021 o 10:18 am

  @Tamara
  Żłobki,orliki, inwestycje w infrastrukturę. Państwo wracające w sferę usług publicznych. Tusk był w o wiele większym stopniu socjaldemokratą niż razemowa chujnia z grzybnią.

 79. Hellk
  15/07/2021 o 10:28 am

  @ajgor
  Tak, racja, pewnie to coroczne jezdzenie koleja na wakacje po prostu mi sie przysnilo. Przeciez nie ma torow ani polaczen:)

 80. Hellk
  15/07/2021 o 10:31 am

  @kmat
  Wez mi nie gadaj do smichu bo mi wargi popekaja:) mam 2 orliki w okolicy, strach pilke mocniej kopnac tak sa dookola zaparkowane. Nke mowiac juz o glebszym oddechu w tej spalinoojczyznie:)

 81. Ajgor
  15/07/2021 o 11:23 am

  @Hellk

  Jak lubisz Zakopane, albo Miedzyzdroje lub Trójmiasto, Twój wybór, ja Ci nie mówię gdzie masz spędzać wakacje.
  Ja wolę, małe ciche miejscowości bez tłumów, podałem dwa przykłady; Niesulice i Chrzypsko Wielkie, dokładam Siemianówkę. Sprawdź jak tam dojechać pociągiem.

 82. Ajgor
  15/07/2021 o 11:28 am

  @Hellk
  Dodatkowo, ludzie którzy mieszkają w takich małych Pipidówkach, bez kolei i jednym PKS-em na dobę, też chcą jeździć na urlopy, do rodziny i na zakupy.

 83. Hellk
  15/07/2021 o 11:57 am

  Sprawdzilem swoje 2 ostatnie: liczba ludnosci odpowiednio: 4905 i 707. W obu przypadkach dojazd pociagiem do wiekszej miejscowosci, potem pol godziny/godzina lokalnym polaczeniem. No golgota.

 84. Ajgor
  15/07/2021 o 12:16 pm

  Ale Ty sprawdź moje, jeździsz z dwójką małych dzieci dla których musisz mieć ubrania na 14 dni? Musisz wozić ze sobą jedzenie, którego nie kupisz na miejscu, a jesteś na ścisłej diecie z powodu choroby?

  Weź do pociągu dwójke małych dzieci, wózek dla jednego z nich, walizki z ubraniami, jedzeniem, a potem przwieź to lokalnym busem :-).

 85. Hellk
  15/07/2021 o 12:48 pm

  Wszystko po za ‚dieta’, tak. Jeden plecak, jedna duza walizka na kolkach, jakies duperelne dzieciece plecaki, namiot plazowy. 2 doroslych, 2 dzieci. Jesli gdzies po drodze zdarzaja sie problemy, to ich geneza wydaje mi sie podobna do ‚problemow amerykanskich pieszych’, czyli wynikaja z samochodozy.
  Co do samej diety, mozliwe ze to by utrudnialo, ale znow, to nie jest argument za samochodoza w ogole, a jedynie samochodoza chorych, co juz jest jakims uzasadnieniem. Zaslugujacym na, powiedzmy, taka sama wyrozumialosc jak pluca osob zmuszonych wdychac cudze spaliny.

 86. Hellk
  15/07/2021 o 12:56 pm

  Btw, jezdze tak od kiedy sie urodzili, rok w rok, czyli od 12 lat. Namawiam do sprobowania – to przede wszystkim zmienia perspektywe (miejscami swiat naprawde wyglada jak Axiom z WALL-E w realu) aczkolwiek jak sobie przypomne objawy odstawienne mojego starego (nie majacego wowczas juz malych dzieci) po sprzedazy ostatniego auta, to, coz, moze byc trudno.

 87. Lego
  15/07/2021 o 1:11 pm

  @Ajgor
  Ale weź nie przesadzaj, jestem właśnie na dwutugodniowych wakacjach, z dwójką dzieci. Mamy raptem dwie duże torby na kółkach i plecak. W jednej ja z synem, w drugiej dziewczyny i w plecaku trochę dupereli. Po co mam na wakacje brać ciuchy na dwa tygodnie? Mam trzy zmiany letnich dla każdego i komplet długi awaryjnie. Jak sie wubrudzi to pierzemy. Tak, w rękach. Nie, nie musi być snieznoczyste, jesteśmy na wakacjach i w ogole w dupie mamy tak mało ważne rzeczy jak pokazy mody.

 88. kmat
  15/07/2021 o 1:11 pm

  @Hellk
  „Wez mi nie gadaj do smichu bo mi wargi popekaja:) mam 2 orliki w okolicy, strach pilke mocniej kopnac tak sa dookola zaparkowane. Nke mowiac juz o glebszym oddechu w tej spalinoojczyznie:)”
  No i?

 89. Ulte
  15/07/2021 o 1:33 pm

  @kmat
  Sport to zdrowie.

 90. Ajgor
  15/07/2021 o 2:28 pm

  @LEgo

  Czyste ubranie to pokaz mody, gdzie ty się wychowałeś? Powiedz jeszcze gdzie jesteś na tych wakacjach i w jakim wieku masz dzieci, bo to ma duży wpływ na częstotliwość brudzenia się.

 91. Hellk
  15/07/2021 o 4:58 pm

  Przeciez napisal ze pierze. A ja napisalem, ze daje zabierac tyle, zeby nie prac. W obronie 4 kolek najwyrazniej stac cie na wiele:)

 92. ale.sobie.konto.wymyslilem
  15/07/2021 o 9:40 pm

  Panowie, jesteście za mało postępowi. Na innych portalach można już poczytać że w ogóle wyjazdy z miejsca zamieszkania są objawem dziaderstwa i turystycznego kolonializmu.

 93. Ajgor
  16/07/2021 o 7:05 am

  @Lego, @Hellk
  Poddaję się, nie mam siły dyskutować z fanatykami:-). 3 komplety to znaczy że trzeba prac codziennie, lub chodzić śmierdzącym. Jest lato i są upały.

 94. Hellk
  16/07/2021 o 8:48 am

  @ajgor
  Bardzo wygodnie jest udawac, ze nie umie sie czytac, ale przeciez napisalem, ze od dluzszego czasu rok w rok zabieram te nascie par ubran dla kazdej z 4 osob z ktorymi jezdze. Co do samego prania to, well, kwestia skali. Ile cennego (przyrodniczo, wypoczynkowo) miejsca zajmowalaby w miejscu, w ktorym wypoczywasz – pralka ogarniajaca X gosci – a ile auta dla tej samej liczby ludzi?
  Warto jeszcze by dodac do rownania, ze znaczna czesc zchorzen realnie utrudniajacych/uniemozliwiajacych wakacyjne uzywanie kolei, to tzw. ‚choroby cywilizacyjne’ – nastepstwa tego samego wygodniczego stylu zycia, ktorego filarami sa ‚ wszedzie autem albo samolotem’, ‚ wszystko w jednorazowym plastiku’ i ‚fabryczne zarcie, inne towary i wszelkie uslugi z dowozem do domu’. Jak na tej slynnej fotce NG z Karaibow.

 95. 16/07/2021 o 10:45 am

  Przyznam że nie rozumiem tego trendu z samoograniczaniem się. Takie hipsterskie pierdololo. Dla planety? A myślcie że 5 miliardów ludzi w 3 świecie będzie się ograniczać? Wiec wasze „ograniczanie się” ma zerowe znaczenie. Odpowiedzią jest postęp. Tworzenie takich możliwości aby w jak największym stopniu te 9 miliardów ludzi mogło żyć owym wymarzonym życiem ale aby ich oddziaływanie na środowisko było możliwie jak najmniejsze. To jest osiągalne w odróżnieniu od oczekiwania że nagle wszyscy przesiądą się na rowery i pociągi. Jak widać polityczne naciski są w stanie w 30 lat przestawić motoryzację na prąd i wodór.

 96. Hellk
  16/07/2021 o 11:38 am

  No widzisz. Dla jednego ‚wymarzone zycie’ to kilkaset/kilka tysiecy kilo zelastwa i plastiku – zajmujace – niezaleznie od napedu – kilkanascie metrow kwadratowych wszedzie, gdzie sie pojawi. Generujace kilkaset trupow i kilkadziesiat tysiecy rannych rocznie, tylko w bolsce. I ja, powiedzmy, tego nie rozumiem. Ze wzgledu na swoje pluca, bezpieczenstwo na przejsciach dla pieszych itd. ale skoro przypisales mi motywacje planetarna, to niech bedzie i planeta.
  Ty z kolei nie rozumiesz czyjegos samoograniczania sie w kwestii, powiedzmy, jednorazowych plastikow i podrozy koleja. Pelna symetria, jak u Pawla i Gawla:)

 97. 16/07/2021 o 1:03 pm

  @Hellk
  Oczywiście że nie rozumiem. Bo to nie zadziała. Tu nie chodzi o to że ty się ograniczysz. Tu chodzi o to aby ludzie mogli realizować swoje ambicje i marzenia z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. A twoją odpowiedzą jest zmuszenie ludzi do rezygnacji z ich ambicji i marzeń. To może zadziałać tylko a autorytaryzmie gdzie władza dochodzi do wniosku że dwójka dzieci to za dużo. I jest w stanie to wyegzekwować. W demokracji skończy się wyborczą porażką i masz.. Trumpa czy Kaczyńskiego. Dlatego należy proponować działania które będą racjonalne.

 98. Hellk
  16/07/2021 o 3:15 pm

  Nie tragizuj. Nawet w demokracji zmuszanie do rezygnacji z ambicji/marzen czasem sie udaje. Zakladajac, ze nasz kraj przez ostatnie dekady byl demokracja, czasem sie to udawalo udawalo (lolocaust palaczy, aborcyjny katofaszyzm) a czasem nie (obowiazkowe szczepienia). Zreszta, popraw mnie, ale to nie dyskusja o wyborczej skutecznosci zmuszania do rezygnacji z autek, lecz proba przekonania, ze aktualny poziom wozidupstwa to, lagodnymi slowy, przesada, a zrobienie z tym.czegos we wlasnym zakresie jest rigczowe (dlaczego u ogarnietego czlowieka reczne przepranie ubran/ponoszenie wczorajszych jest trudniejsze od niezatruwania innych spalina?) I obiektywnie – nietrudne.

 99. Ajgor
  16/07/2021 o 3:27 pm

  @Hellk
  To było do Lego, ona napisał o 3 parach.

  Marchewa ma rację, ograniczać się można i należy, ale znowu z głową. 10 raz napisze, że do pracy jeżdzę autobusem, a latem rowerem, ale nie da się w Polsce wszędzie dojechać pociągiem i PKS-em czy innym busem. A oprócz tego dochodzą jeszcze inne ograniczenia. Choroby, wielodzxietność (zabierz 5 dzieci pociągiem z bagażem :-).

 100. banach
  16/07/2021 o 4:21 pm

  To co odpierdala LEgo to są tworki

 101. kmat
  16/07/2021 o 4:23 pm

  Zresztą na miłość boską, problem to nie jazda samochodem na wakacje przez pół kraju raz do roku, bo ani klimat tego nie zauważy, ani hemoroidy nikomu od tego nie wyrosną. Problem jest na poziomie dojazdów do oddalonego o 5 minut piechotą sklepu po trzy bułki.

 102. banach
  16/07/2021 o 4:43 pm

  Ajgor nie ma sensu z nimi gadać uroiło im się ze naprawiają klimat ziemi we 2 niech żyją w swoim świecie

 103. Hellk
  16/07/2021 o 5:25 pm

  @ajgor
  Bylo w liczbie mnogiej, z moim i lego nickiem.

  Moja ulica ma 300m dlugosci. Znajduje sie na niej/bezposrenio przy niej 16 parkingow, niektore.na.kilkadziesiat aut
  . Legalnych. Czyli zamiast zieleni – asfalt. ‚Miejsc’ nielegalnych sporo mniej, ale sa bardziej upierdliwe. Na przyklad uzeraj sie z gnojami o parkowanie na miejscu oznaczonym jako punkt odbioru gabarytow za kazdym.razem, kiedy.musisz eyniesc jakis mebel. W.miejscowosciach, do ktorych jezdze na wypoczyn, 99% bazy noclegowej to ‚budynek, parking, i pozory zieleni’. Bez obrazy, ale twoje auto, niewazne jak rzadko je uzywasz – zajmuje powierzchnie w tej ogolnej puli, ktora niechaj wolno bedzie.mi nazwac ‚przesadnie wielka’.
  Slucham od rana do rana melodii silnikow, zwlaszcza coraz popularniejszych, z podziurawionymi tlumikami. Spaliny. Dzieciak szkole ma naprzeciwko, wiec z tylu glowy codzinnie mam statystyke sprzed dwu lat o tym jaka ilosc Bolskich kierowcow przekracza dopuszczalna na przejsciach (90%). Codziennie widze reklamy coraz wiekszych i mocniejszych aut klamliwie okreslanych tam.jako ‚bezpieczne’. Na chodnikach ganiaja coraz szybsze i ciezsze UTO. Mozna moje podejscie do transportu indywidualnego (zmniejszyc do rozsadnych i nieuciazliwych dla otoczenia rozmiarow) okreslac jako fanatyzm, prosze bardzo. Ale w tych ‚motoryzacyjnych’ okolicznosciach, ktore codziennie obserwuje – to nic innego jak przejaw umyslowosci podhalanskiej (pisiej, jesli kto woli). Chyba rzeczywiscie nie ma o czym dyskutowac. Zegnam.

 104. banach
  16/07/2021 o 7:02 pm

  Helik masz jakąś fobie przed samochodami polecam wizytę u psychiatry.

 105. banach
  16/07/2021 o 7:36 pm

  Lewica ma 5 % w nowym sondażu jak to wyjaśnicie?

 106. ale.sobie.konto.wymyslilem
  17/07/2021 o 8:26 am

  Marchewa zwrócił uwagę na ważną rzecz. Lewica głośno krzyczy że gdyby neolibki na całym świecie zwracały uwagę na potrzeby ‚ludu’ to rozmaici populiści nie dorwaliby się do władzy. Ba, w Polsce 500 PLN co miesiąc podobno wystarczyło aby na trwale zmienić scenę polityczną kraju. A w sprawie klimatu zarówno lewica jak i ‚lewica’, zarówno na tym blogu, jak i w Gazecie czy UE, chce przewrócić życie większości ludzi do góry nogami. I to w najgorszy możliwy sposób – podwyżka cen biletów lotniczych i inne formy ograniczenia podróżowania dotkną klasę ludową i średnią (przynajmniej w Polsce, bo u nas klasa średnia to już jajogłowy z 4 tysiakami na rękę), natomiast ‚bogocze’ nawet tego nie zauważą. Dla typowego, szarego człowieka jedną z głównych zalet UE jest to ‚że mogę w każdej chwili pojechać gdzie chcę’. Ograniczenie tego prawa (od roku czytam zachwyty jak to lotniska opustoszały podczas lockdownu, a w ogóle to zamiast lecieć na Kanary czy jechać blachosmrodem nad Adriatyk możesz pojechać zbiorkomem do parku w mieście) sprawi że prawdziwy Polexit stanie się mniej straszny.

  Przyszłe pokolenia? Libki cały czas mówią że trzeba się samoograniczać bo inaczej przyszłe pokolenia będą musiały spłacać (wiem, długi można anulować a potem znowu je zaciągać i tak w kółko, i w końcu mamy perpetuum mobile :-) i nikt ich nie chce słuchać.

 107. ereandel
  17/07/2021 o 11:55 am

  O mój borze, co tu się odlibkowało?
  @askw
  ” I to w najgorszy możliwy sposób – podwyżka cen biletów lotniczych i inne formy ograniczenia podróżowania dotkną klasę ludową i średnią”
  80 procent ludności świata jeszcze nigdy nie leciało samolotem. Opodatkowanie podróży lotniczych będzie miało dla nich mniej więcej takie znaczenie, jak dla mnie opodatkowanie noszenia brody. Czyli żadne.
  Co więcej – 1% najbogatszych odpowiada za 50% emisji z lotnictwa – bo latają częściej. Podatek od latania spowoduje jedno z dwóch: a)bogaci ograniczą loty b)bogaci dołożą się do wspólnej kasy.
  Tak więc omówiliśmy „najgorszy możliwy sposób” ograniczenia emisji lotniczych. Twoja kolej – podaj lepszy. Górny limit podróży lotniczych na osobę? Zamykanie lotnisk? Kartki na paliwo lotnicze?

  „Dla typowego, szarego człowieka jedną z głównych zalet UE jest to ‚że mogę w każdej chwili pojechać gdzie chcę’. Ograniczenie tego prawa sprawi że prawdziwy Polexit stanie się mniej straszny.”
  Jeśli UE ma mieć jakąkolwiek przyszłość, musi mocniej stawiać na rozwój szybkich połączeń kolejowych. Bo inaczej złapie ją peak oil oraz wzrost kosztów energii i faktycznie – wolny przepływ osób stanie się fikcją. I zgadzam się w całej zupełności – jeśli jedna z podstaw integracji europejskiej runie, po co nam, Polaczkom, ta cała integracja?

  „Przyszłe pokolenia? Libki cały czas mówią że trzeba się samoograniczać bo inaczej przyszłe pokolenia będą musiały spłacać”
  Bo libki bredzą, żyjąc mentalno-ekonomicznie w XIX wieku. Nie uwłaczając, jak mawiał ojciec Dyrektor ;)
  A tak na poważnie – w systemie, w którym pieniądz stanowi oprocentowany dług, gdzie każda inwestycja wiąże się i musi się wiązać z zaciąganiem długu, takie podejście do tematu wydaje mi się cholernie archaiczne. Państwo to tylko konstrukt prawny, służący zaspokajaniu potrzeb obywateli. Jeśli jest ono na stałe zadłużone u swoich beneficjentów, to chyba nie tak źle, prawda? Na pewno lepiej, niż próbować zdzierać z nich te pieniądze – zwłaszcza, że to niewykonalne.
  To stanowi też odpowiedź na zarzut @Katii
  „W lewicowym myśleniu ciągle tego typu schemat powraca – z jednej strony wszystko uzasadnia się indywidualnym zobowiązaniem wobec państwa / społeczeństwa, a z drugiej nie patrzy się, że oczekuje się później dożywotniej spłaty.”
  To wzajemne zadłużenie – państwo zaciąga u nas dług płatny kiedyś tam w podatkach (albo nawet niepłatny nigdy), a my zaciągamy dług u państwa, z którego możemy korzystać kiedy tylko chcemy. Podkreślam tą asymetrię, bo jest kluczowa do właściwego zrozumienia sprawy. Taki Hurkacz może pewnego dnia stwierdzić, że wraca, bo chce leczenie onkologicznego w Polsce, chce przejechać się A1, chce sprawy cywilnej przed polskim sądem – i nikt nie będzie go pytał w pierwszej kolejności (podkreślam – w pierwszej kolejności, bo doskonale wiem, jak opresyjnie potrafi działać aparat fiskalny w Polsce, zwłaszcza wobec mniej zamożnych) o to, czy zapłacił należne podatki. Lewiatan jest tu bezzębny. Jedyne, co powinien robić moralnie, to próbować spłacać ten dług.
  Jeśli ja poprosiłbym sąsiada o pomoc przy układaniu płytek, a potem, gdy zapyta mnie o wsparcie w przeprowadzce powiedział „sorry, kolego, nie mam takiego obowiązku”, to każdy stwierdziłby, że jestem chujem. Tu raczej bez moralnej kontrowersji. Pojawiają się one za to w jednej chwili, gdy dyskutujemy o zobowiązaniach wobec Państwa. Co jest kolejnym dowodem na to, że ten moskiewsko-tatarski naród Polaczy poważnie nie zasługuje na ładne rzeczy.

  Dlatego może faktycznie błędem jest w Polsce mówić o moralności opodatkowania milionerów. Wyjdźmy od ekonomii: do czego służy podatek? Nie, nie do zwiększenia przychodów budżetu, bo rządy mogą sobie przecież dodrukować środki wydatkowe. Podatki służą ściąganiu pieniądza z ekonomii, zmniejszaniu inflacji. Dlatego naprawdę nie ma znaczenia, czy podatki dla osób zarabiających 5-6 koła na rękę są sprawiedliwe, czy nie. Jeśli ich nie zbierzemy, to klasa średnia (używając frazy Majora) „przepierdoli ten hajs na głupoty”, zwiększając inflację. A potem będą płakać nad ceną pietruszki i Big Maca, wstawiając awatary z ośmioma gwiazdkami.

  @ajgor
  Trochę Cię rozumiem, bo zawsze wkurwiała mnie ta maniera, gdy indywidualne osoby czyni się winne systemowej rozpierdusze – i to niezależnie od płaszczyzny, na której to się dzieje. To nie Twoja wina, że transport publiczny w Polsce wygląda jak wygląda (w zasadzie często nie wygląda), planowanie przestrzenne leży, a człowiek bez samochodu jest traktowany przez stepową swołocz jak obywatel drugiej kategorii.
  Niemniej nie masz racji, pisząc, że nie da się podróżować z dziećmi transportem publicznym. Jasne, z niespełna dwulatkiem bałbym się podjąć takiej podróży, podobnie z noworodkiem. Choć to raczej sprawa trudnego wieku, nie środka transportu. Ale z pięciolatkiem? 10-latkiem? Jedna osoba z pary przy wsiadaniu i wysiadaniu ogarnia bagaż, druga dzieci i jakoś idzie.
  Widziałem mnóstwo rodzin z dziećmi jeżdżących koleją. W Polsce faktycznie jest to rzadkie, ale Austriacy/Szwajcarzy nie robią z tego zagadnienia.

  @marchewa79
  Zostawię to wishful thinking o „rozwijaniu ludzkich ambicji i marzeń, bez ograniczania”, bo dość ładnie Hellk Ci opisał, dlaczego niekiedy trzeba te ambicje i marzenia przycinać. I zajmę się tym fragmentem:
  „Jak widać polityczne naciski są w stanie w 30 lat przestawić motoryzację na prąd i wodór.”
  Wodór to na dziś taki greenwashing metanu, choć może mieć znaczenie w przyszłym systemie energetycznym. Ale nie jako materiał do przepału w silnikach (co stanowi po prostu marnotrawstwo dla tak wymagającego energetycznie produktu), ale do redukcji dwutlenku węgla na przykład w produkcji biometanu do magazynowania energii.
  Natomiast co do prądu – owszem, elektryfikacja to przyszłość. Ale prąd też musi się skądś wziąć. Ba, musi go starczyć na wszystko – od ogrzewania domów, przez transport, po zasilanie komputerów obsługujących inteligentne systemy zarządzające podażą (a może nawet popytem) na energię elektryczną. Czy jest tu miejsce na elektryczne auto pod każdym domem? Śmiem wątpić, choć zobaczymy.

  @banach
  Bez Ciebie, banach, ten cyrk nie byłby taki sam :D

 108. banach
  17/07/2021 o 1:10 pm

  Marchewa zwrócił uwagę na ważną rzecz. Lewica głośno krzyczy że gdyby neolibki na całym świecie zwracały uwagę na potrzeby ‚ludu’ to rozmaici populiści nie dorwaliby się do władzy. Ba, w Polsce 500 PLN co miesiąc podobno wystarczyło aby na trwale zmienić scenę polityczną kraju. A w sprawie klimatu zarówno lewica jak i ‚lewica’, zarówno na tym blogu, jak i w Gazecie czy UE, chce przewrócić życie większoś

  Przykłąd USA , Węgier UK i Brazyli obala tą teorie po 2 ludzie nie tylko dla 500 głosują na Pis ale też dla konserwatywnego światopoglądy która Lewica będąca już obecnie w granicach nazywa naziolskim rónocześnie głosząc tolerancje poczywiscie dla konserwatystó narodowców czy katolikó to tolerancji nie ma , ostatanio walczą nawet z nowoczesnym patryjotyzmem typu kibicowanie Polskim sportowcom. Do tego tych ludzi co nazywają naziolami często stracili w czasie wojny lub byli prześladowani przez nazistó dziadka lub wujka , Taka Lewica to wielki sojusznik Pis

 109. banach
  17/07/2021 o 1:12 pm

  nie dorwaliby się do władzy. Ba, w Polsce 500 PLN co miesiąc podobno wystarczyło aby na trwale zmienić scenę polityczną kraju. A w sprawie klimatu zarówno lewica jak i ‚lewica’, zarówno na tym blogu, jak i w Gazecie czy UE, chce przewrócić życie większości ludzi do góry nogami. I to w najgorszy możliwy sposób – podwyżka cen biletów lotniczych i inne formy ograniczenia podróżowania dotkną klasę ludową i średnią (przynajmniej w Polsce, bo u nas klasa średnia to już jajogłowy z 4 tysiakami na rękę), natomiast ‚bogocze’ nawet tego nie zauważą. Dla typowego, szarego człowieka jedną z głównych zalet UE jest to ‚że mogę w każdej chwili pojechać gdzie chcę’. Ograniczenie tego prawa (od roku czytam zachwyty jak to lotniska opustoszały podczas lockdownu, a w ogóle to zamiast lecieć na Kanary czy jechać blachosmrodem nad Adriatyk możesz pojechać zbiorkomem do parku w mieście) sprawi że prawdziwy Polexit stanie się mniej straszny.

  Przyszłe pokolenia? Libki cały

  Tu pełna zgoda

 110. banach
  17/07/2021 o 1:12 pm

  Widzę ereandel zatkało kakao ale dziś dzień LEwica rozpada sie i po kurwieniu z Pis bardzo dobrze liżcie hemorojdy Kaczyńśkiemu za 500 plus dalej.

 111. banach
  17/07/2021 o 1:17 pm

  ajgor
  Trochę Cię rozumiem, bo zawsze wkurwiała mnie ta maniera, gdy indywidualne osoby czyni się winne systemowej rozpierdusze – i to niezależnie od płaszczyzny, na której to się dzieje. To nie Twoja wina, że transport publiczny w Polsce wygląda jak wygląda (w zasadzie często nie wygląda), planowanie przestrzenne leży, a człowiek bez samochodu jest traktowany przez stepową swołocz jak obywatel drugiej kategorii.
  Niemniej nie masz racji, pisząc, że nie da się podróżować z dziećmi transportem publicznym. Jasne, z niespełna dwulatkiem bałbym się podjąć takiej podróży, podobnie z noworodkiem. Choć to raczej sprawa trudnego wieku, nie środka transportu. Ale z pięciolatkiem? 10-latkiem? Jedna osoba z pary przy wsiadaniu i wysiadaniu ogarnia bagaż, druga dzieci i jakoś idzie.
  Widziałem mnóstwo rodzin z dziećmi jeżdżących koleją. W Polsce faktycznie jest to rzadkie, ale Austriacy/Szwajcarzy nie robią z te

  Pis za 6 lat nei naprawił zbior komu ale o tym nie piszecie tylko w waszej ochujałej bańće ciągle winny Balcerowicz któego młodzi ludzie tacy jak nie pamietą , A rozumiejąc po lewicowemu gdy Pis zamiast 500 plus dla bogatych dał kasę na zbiorkom to sytuacja była by inna ale Pis tego nie umei więc woli dać 500 by ktoś za to kupił tanie , 15 letnie trujące srodowisko auto

 112. banach
  17/07/2021 o 1:21 pm

  Jeszcze dodam ze eko szlaeńśtwo lewicy daje ogromne paliwo populistom. NP Clinton mówiłem ludzią w pasie rdzy że zamknie kopalnie i jakoś w tych miejscach wygrał Trump przypadek???

 113. ale.sobie.konto.wymyslilem
  17/07/2021 o 1:50 pm

  @ ereandel

  ’80 procent ludności świata jeszcze nigdy nie leciało samolotem. Opodatkowanie podróży lotniczych będzie miało dla nich mniej więcej takie znaczenie, jak dla mnie opodatkowanie noszenia brody. Czyli żadne’

  Toteż te 80% prawie zawsze głosuje na populistów (o ile w ogóle może głosować). Ja mówię że na populistów zacznie głosować także pozostałe 20%…

  ‚Co więcej – 1% najbogatszych odpowiada za 50% emisji z lotnictwa – bo latają częściej. Podatek od latania spowoduje jedno z dwóch: a)bogaci ograniczą loty b)bogaci dołożą się do wspólnej kasy.’

  No więc nawet jeśli ten podatek sprawi że ten 1% najbogatszych dołoży się do wspólnej kasy, to przy okazji ograniczy/zlikwiduje możliwość latania dla pozostałych 99%. Skutek?

  ‚Tak więc omówiliśmy „najgorszy możliwy sposób” ograniczenia emisji lotniczych. Twoja kolej – podaj lepszy. Górny limit podróży lotniczych na osobę? Zamykanie lotnisk? Kartki na paliwo lotnicze?’

  Akurat wszystkie w/w sposoby zostały już zaproponowane (btw, jak znam życie to lewica wprowadziłaby wszystkie hurtem). Ja tylko uważam że mamy do wyboru dwie drogi: albo lekceważymy zagrożenie dla klimatu/uważamy że to strachy na Lachy, albo wprowadzamy jakiś totalitaryzm – bo zgadzam się z marchewą, na dłuższą metę ludzie nie zgodzą się na samoograniczanie, szczególnie że relatywnie najmniej dotknie ono te 1% najbogatszych, a najbardziej szaraków (zanim gruby schudnie, to chudy…).

  ‚Państwo to tylko konstrukt prawny, służący zaspokajaniu potrzeb obywateli. Jeśli jest ono na stałe zadłużone u swoich beneficjentów, to chyba nie tak źle, prawda? Na pewno lepiej, niż próbować zdzierać z nich te pieniądze – zwłaszcza, że to niewykonaln’

  Ja mam lepszy pomysł – likwidujemy w ogóle podatki i każdego roku drukujemy przewidzianą w budżecie państwa kwotę pieniędzy. Na to samo wyjdzie a będzie taniej.

 114. 17/07/2021 o 3:34 pm

  @a.s.k.z.
  „Ja mam lepszy pomysł – likwidujemy w ogóle podatki i każdego roku drukujemy przewidzianą w budżecie państwa kwotę pieniędzy. Na to samo wyjdzie a będzie taniej.”

  Wypisz wymaluj Grecja przed przyjęciem Euro. Powszechnie ignorowany system podatkowy plus programowa 20-40% inflacja.

 115. ereandel
  17/07/2021 o 4:08 pm

  @ banach
  „Lewica głośno krzyczy”
  Zgoda. Ale co proponujesz w zamian, oprócz przemiany lewicy w wyznawców Twojego lib-konserwatyzmu w rodzaju prawego skrzydła Republikanów – bo to jest ideologia, która bije od Twoich wpisów?
  Ale żeby nie było – nie widzę świata w tak ponurych barwach, jak Ty. W tej chwili lewica jest po właściwej stronie barykady i w ostatecznym rozrachunku powinna zebrać za to punkty.

  „Widzę ereandel zatkało kakao ale dziś dzień LEwica rozpada sie”
  Rozpada, ale ja to jak Urban – mam to wszystko w dupie. Ciekawe ile Trele-morele zbiorą po tym ruchu poparcia?

  „Pis za 6 lat nei naprawił zbior komu ale o tym nie piszecie tylko w waszej ochujałej bańće ciągle winny Balcerowicz któego młodzi ludzie tacy jak nie pamietą , A rozumiejąc po lewicowemu gdy Pis zamiast 500 plus dla bogatych dał kasę na zbiorkom to sytuacja była by inna ale Pis tego nie umei więc woli dać 500 by ktoś za to kupił tanie , 15 letnie trujące srodowisko auto”
  Tutaj nie będzie między nami sporu. Są na chwilę obecną dwa pomysły w ekonomii na to, co zrobić, by skutecznie stymulować gospodarkę. Pierwszy to dochód obywatelski (postulowany szczególnie mocno przez biznes, który oczekuje, że w ten sposób ludzie kupią więcej dóbr i usług przez niego oferowanych), drugi – inwestycje. Ja jestem za drugą opcją, pierwsza będzie w najlepszym wypadku tylko półśrodkiem.

  @askw
  „Toteż te 80% prawie zawsze głosuje na populistów (o ile w ogóle może głosować). Ja mówię że na populistów zacznie głosować także pozostałe 20%…”
  Wiadomix, w przerwach między sraniem na wydmach. Wszystko przez podatek od podróży lotniczych/inny sposób zwiększenia ich kosztu. Może Cię to zszokuje, ale takie podatki w niektórych krajach już działają.

  „No więc nawet jeśli ten podatek sprawi że ten 1% najbogatszych dołoży się do wspólnej kasy, to przy okazji ograniczy/zlikwiduje możliwość latania dla pozostałych 99%. Skutek?|”
  Skutkiem będzie więcej pieniędzy na rozwój szybkiej kolei. Dla mnie ma sens. Ludzie nie potrzebują samolocików robiących „zium zium”, tylko szybkiego sposobu na dotarcie z punktu A do punktu B.
  A może prywatne przedsiębiorstwa się postarają i w końcu stworzą samoloty na wodór/elektryczne/na gaz? Hmm?

  „albo lekceważymy zagrożenie dla klimatu/uważamy że to strachy na Lachy, albo wprowadzamy jakiś totalitaryzm”
  Dlatego właśnie libki w Polsce nie mają absolutnie NIC wspólnego z prawdziwym liberalizmem i dlatego wywołują rechot po lewej stronie. Albo wierzymy w długoterminową skuteczność deliberatywnego procesu demokratycznego i racjonalność pojedynczej jednostki, albo przestańmy pieprzyć o PiSie „niszczącym demokrację”. Co nie?

  „Ja mam lepszy pomysł – likwidujemy w ogóle podatki i każdego roku drukujemy przewidzianą w budżecie państwa kwotę pieniędzy. Na to samo wyjdzie a będzie taniej.”

  Zacytuję sam siebie: „Do czego służy podatek? Nie, nie do zwiększenia przychodów budżetu, bo rządy mogą sobie przecież dodrukować środki wydatkowe. Podatki służą ściąganiu pieniądza z ekonomii, ZMNIEJSZANIU INFLACJI.”

  @marchewa
  „Wypisz wymaluj Grecja przed przyjęciem Euro. Powszechnie ignorowany system podatkowy plus programowa 20-40% inflacja.”
  Już w latach 90. spadła bliżej 10%, niemniej i tak była ogromna jak na dzisiejsze standardy. Ale tam było też wiele innych rzeczy – między innymi dysfunkcyjny system pomocy społecznej, faworyzujący emerytów względem osób w wieku produkcyjnym. Tak jest też w sumie do teraz.

 116. ale.sobie.konto.wymyslilem
  17/07/2021 o 4:18 pm

  @ marchewa

  ‚Wypisz wymaluj Grecja przed przyjęciem Euro. ‚

  Czyli nieważne jaki żart się wymyśli, ktoś już to gdzieś kiedyś zrobił na poważnie… Przypomina mi się jeden z lepszych skeczy z ‚Czarnej Żmiji’ z Rowanem Atkinsonem jako brytyjskim oficerem sztabowym z okresu I wojny. Jego generał mówi:
  – Wymyśliłem genialny plan jak pokonać Niemców ale muszę być ostrożny bo tu mogą być szpiedzy!
  Atkinson patrzy na niego z pogardą:
  – Czy ten pomysł polega na tym że wszyscy żołnierze nagle wstaną, wyjdą z okopów i pójdą prosto na niemieckie karabiny maszynowe?
  – Wiedziałem że będzie jakiś przeciek!

 117. banach
  17/07/2021 o 4:52 pm

  @ banach
  „Lewica głośno krzyczy”
  Zgoda. Ale co proponujesz w zamian, oprócz przemiany lewicy w wyznawców Twojego lib-konserwatyzmu w rodzaju prawego skrzydła Republikanów – bo to jest ideologia, która bije od Twoich wpisów?
  Ale żeby nie było – nie widzę świata w tak ponurych barwach, jak Ty. W tej chwili lewica jest po właściwej stronie barykady i w ostatecznym rozrachunku powinna zebrać za to punkty.

  „Widzę ereandel zatkało kakao ale dziś dzień LEwica rozpada sie”
  Rozpada, ale ja to jak Urban

  Nie wiem jaka ma byc taka jest w Poslce ma 5 % , I neich się rozpada. Lewica raczej proponuje rozdawnictwo na usługi. Dochó gwarantowany w Polsce w polsce to mżonka

 118. banach
  17/07/2021 o 5:00 pm

  Skutkiem będzie więcej pieniędzy na rozwój szybkiej kolei. Dla mnie ma sens. Ludzie nie potrzebują samolocików robiących „zium zium”, tylko szybkiego sposobu na dotarcie z punktu A do punktu B.
  A może prywatne przedsiębiorstwa się postarają i w końcu stworzą samoloty na wodór/elektryczne/na gaz? Hmm?

  „albo lekceważymy zagrożenie dla klimatu/uważamy że to strachy na Lachy, albo wprowadzamy jakiś totalitaryzm”
  Dlatego właśnie libki w Polsce nie mają absolutnie NIC wspólnego z prawdziwym liberalizmem i dlatego wywołują rechot po lewej stronie. Albo wierzymy w długoterminową skuteczność deliberatywnego procesu demokratycznego i racjonalność pojedynczej jednostki, albo przestańmy pieprzyć o PiSie „niszczącym demokrację”. Co nie?

  „Ja mam lepszy pomysł – likwidujemy w ogóle podatki i każdego roku drukujemy przewidzianą

  Emisje w Europie spadają może pora by zamaist się ogranicząć być bardziej solidarna byłą reszta swiata. Po 2 Polacy w skali swiata jakoś dużo nie latają

 119. kmat
  17/07/2021 o 7:06 pm

  Z innej beczki – ponoć Czarzasty robi jakąś dziką czystkę w NL. Wiadomo o co idzie?

 120. banach
  17/07/2021 o 7:24 pm

  O to że jak by nie zrobił to by odwołali

 121. ereandel
  17/07/2021 o 11:39 pm

  @askw
  Ty patrz, to dokładnie tak jak z powrotem Tuska.

  @banach
  „Emisje w Europie spadają może pora by zamaist się ogranicząć być bardziej solidarna byłą reszta swiata.”
  Najs pojnt. Mam jednak z takim podejściem trzy zasadnicze problemy.
  Primo – historycznie Europa wyemitowała najwięcej, w największym stopniu odpowiadając za współczesną zmianę klimatu. Przypominam Ci, że bardziej od emisji liczy się skumulowane stężenie CO2 w atmosferze.
  Secundo – solidarność polega na tym, by najszersze barki dźwignęły większy ciężar. Europa ma high-techową gospodarkę, ma potencjał do stworzenia innowacyjnej gospodarki zeroemisyjnej. „Reszta świata” nie ma takiego, nie bójmy się tego słowa, przywileju
  Tertio – takie podejście, gdzie każdy kraj będzie oglądać się na inne w sprawie walki ze zmianą klimatu, prowadzi donikąd. Może zamiast mówić, co powinien zrobić sąsiad, sami zmieńmy przepaloną żarówkę na klatce schodowej? Koszt nie jest wielki, a nawet jeśli damy LEDa, to zwróci się to w rachunkach wszystkich mieszkających.

  @kmat
  „Z innej beczki – ponoć Czarzasty robi jakąś dziką czystkę w NL. Wiadomo o co idzie?”
  Moim zdaniem NL idzie za duchem historii przekształca się w partię wodzowską. Większości partii wyszło to na dobre, ale zobaczy się

 122. banach
  18/07/2021 o 12:55 am

  1 jeśłi wykluczysz zsrr i kraje blogu wątpie 2 solidarnosć ma dziąłać w 2 strony nie w 1 3 powiedz to pis oni rządzą od 6 lat

 123. ale.sobie.konto.wymyslilem
  18/07/2021 o 8:42 am

  @ ereandel

  ‚Wiadomix, w przerwach między sraniem na wydmach. Wszystko przez podatek od podróży lotniczych/inny sposób zwiększenia ich kosztu. Może Cię to zszokuje, ale takie podatki w niektórych krajach już działają.’

  Nie rozumiem aluzji do srania na wydmach. Wiem, libki nie lubią że klasa ludowa się szwenda po kurortach. Ale lewica też chce ograniczyć intensywność w/w srania bo ma ono miejsce dzięki podróżom… (PiS dał w postaci 500+ to się odbierze w podatku lotniczym) A co do ‚działania podatków lotniczych’, no to widać jest ono wciąż niewystarczające, skoro dalej trzeba ograniczać podróżowanie…

  ‚Skutkiem będzie więcej pieniędzy na rozwój szybkiej kolei. Dla mnie ma sens. Ludzie nie potrzebują samolocików robiących „zium zium”, tylko szybkiego sposobu na dotarcie z punktu A do punktu B.’

  Samolot to akurat bardzo szybki sposób…

  ‚A może prywatne przedsiębiorstwa się postarają i w końcu stworzą samoloty na wodór/elektryczne/na gaz? Hmm?’

  Już za chwilę, podobno wszyscy młodzi są oburzeni na umierającą planetę jaką pozostawiają im dziadersi, pewnie już za chwilę stworzą ekosamoloty. Oczywiście gratis (how you dare żądać pieniędzy skoro chodzi o naszą Planetę?).

  ‚Dlatego właśnie libki w Polsce nie mają absolutnie NIC wspólnego z prawdziwym liberalizmem i dlatego wywołują rechot po lewej stronie. Albo wierzymy w długoterminową skuteczność deliberatywnego procesu demokratycznego i racjonalność pojedynczej jednostki, albo przestańmy pieprzyć o PiSie „niszczącym demokrację”. Co nie?’

  Ależ ja właśnie uważam że ‚pojedyncza jednostka’ niekoniecznie uważa za racjonalne samoograniczanie się. I największy problem z tym ma lewica, mniejszy libki, a najmniejszy – niestety! – zamordyści którzy wprost twierdzą że mądra jednostka ma narzucić przemocą innym Wspólne Dobro…

  ‚„Ja mam lepszy pomysł – likwidujemy w ogóle podatki i każdego roku drukujemy przewidzianą w budżecie państwa kwotę pieniędzy. Na to samo wyjdzie a będzie taniej.”
  Zacytuję sam siebie: „Do czego służy podatek? Nie, nie do zwiększenia przychodów budżetu, bo rządy mogą sobie przecież dodrukować środki wydatkowe. Podatki służą ściąganiu pieniądza z ekonomii, ZMNIEJSZANIU INFLACJI.”’

  To zwracam honor bo przekonanie że można se wydrukować co się chce jest wcale nierzadkie. Ale sam twierdzisz że podatki mają także służyć WYMUSZANIU na ludziach określonych zachowań…

  ‚Ty patrz, to dokładnie tak jak z powrotem Tuska.’

  No wrócił, i co z tego? Jeśli to głupi pomysł to lewica powinna się cieszyć że się libki dalej samozaorywują…

 124. ereandel
  18/07/2021 o 1:25 pm

  @askw
  „Nie rozumiem aluzji do srania na wydmach.”
  Fakt, niejasno się wyraziłem. Skoro zwiększenie ceny podróży lotniczych ma sprawić, że w tym „lepszym” 20% świata obudzą się zwierzęce demony PiSizmu, to stąd już bliska droga do zanieczyszczenia kurortów.

  „A co do ‚działania podatków lotniczych’, no to widać jest ono wciąż niewystarczające, skoro dalej trzeba ograniczać podróżowanie…”
  Może wyrównajmy pole do dyskusji. Najpewniej jesteś świadomy faktu preferencyjnego opodatkowania paliwa samolotowego, bo informacje na ten temat można znaleźć w wielu miejscach, chociażby:
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kerosene_tax

  Natomiast kilka krajów unijnych opodatkowalo podróże lotnicze. https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Air_passenger_taxes_in_Europe.svg#mw-jump-to-license
  Wyraźnie jednak widać, że nie są to nawet wszystkie kraje unijne, co utrudnia egzekucję prawa. Nie jestem chyba radykałem twierdząc, że wprowadzenie takiego rozwiązania na poziomie całej UE (łącznie np z dolnym limitem ceny biletu lotniczego, jak w Austrii) byłoby z korzyścią dla klimatu, społeczności lokalnych w overtouryzmowanych miastach (bo nie dałoby się tam już opłacalnie polecieć na 2 dni) i stanowiłoby bodziec do rozwoju HSR lub zeroemisyjnego lotnictwa.

  „Samolot to akurat bardzo szybki sposób…”
  Jasne. Podobnie jak samochód w źle zaplanowanym i urządzonym mieście. Dlatego np. burmistrz Kopenhagi, gdy zamknął pierwsza ulicę w mieście dla ruchu samochodowego, zaczął dostawać pogróżki. Przetrwał i teraz nikt nie proponuje powrotu do poprzedniego modelu transportowego. Dlaczego? Bo ludzie zobaczyli, że szybciej, zdrowiej i bardziej komfortowo mogą teraz dotrzeć do pracy czy sklepu.
  Takie przykłady można mnożyć, ale wszystkie służą zobrazowaniu jednego faktu – ludziom zależy na usłudze, nie sposobie w jaki zostanie dostarczona.

  „Już za chwilę, podobno wszyscy młodzi są oburzeni na umierającą planetę jaką pozostawiają im dziadersi, pewnie już za chwilę stworzą ekosamoloty.”
  Ale wiesz, że jeśli już, to stworzą je właśnie młodzi?

  „Ależ ja właśnie uważam że ‚pojedyncza jednostka’ niekoniecznie uważa za racjonalne samoograniczanie się.”
  Choć mógłbym to wyszydzić, poruszyłeś na tyle ciekawy temat, że postaram się odpowiedzieć poważnie. Owszem – to co jest korzystne krótkoterminowo nie zawsze będzie przynosić zysk w długim terminie, a decyzje korzystne indywidualnie, jeśli podejmowane są przez wszystkich, stają się w rezultacie niekorzystne.
  U podstaw demokracji leży założenie, że gdy obywatele będą podejmować decyzje jako ogół, prywatne interesy poszczególnych grup ulegną supresji, a na wierzch wypłynie wspólne dobro. Widząc, że bywa z tym różnie, ludzkość wymyśliła liberalną demokrację, gdzie rządzi większość przy poszanowaniu praw mniejszości. To wszystko opiera się jednak na tych samych założeniach – że ludzie są racjonalni i będą w stanie dyskutując ze sobą w sposób parlamentarny dojść do rozsądnych, nie destrukcyjnych ustaleń. Jeśli odrzucić te założenia, to pytam ponownie – po co nam demokracja?

  „To zwracam honor bo przekonanie że można se wydrukować co się chce jest wcale nierzadkie.”
  Ale to chyba wśród Wosiów i podobnych im hispter-ekonomistów od MMT. Zasadniczo mają rację – można, gdyby nie można bylo Pambuk inaczej stworzyłby świat. Kwestia skutków.
  Tak przy okazji – MMT nie jest w całości błędna, zwłaszcza cześć o konieczności finansowania inwestycji przez państwo. Stanowi po prostu duże uproszczenie i pomija aspekt czasowy (wdrożenie polityki fiskalnej trwa ponad rok, monetarnej – tygodnie) oraz praktyczny (większość państw świata denominuje długi w obcych walutach – tak jest łatwiej ściągnąć inwestorów).

  „Ale sam twierdzisz że podatki mają także służyć WYMUSZANIU na ludziach określonych zachowań…”
  Modyfikowaniu i adaptacji rynku. Dlatego stanowią rozwiązanie rynkowe, w przeciwieństwie do górnych limitów wylatanych kilometrów rocznie.

  „No wrócił, i co z tego?”
  To z tego, że jego pomysł na pokonanie PiS mieści się w podobnej kategorii co wojskowa taktyka generała. I najlepsze jest to, że sporo osób ironicznie przewidywało strategię „moralnej wyższości” i „aferanckiego PiSu”. Tym razem musi się udać, ratowniku demokracji, prowadź ku zwycięstwu!

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: