Strona główna > felietonik > Wrócił stary, nagi Tusk

Wrócił stary, nagi Tusk

Jeśli ktoś się zastanawiał, a ja się na przykład zastanawiałem, czy powrót Donalda Tuska oznacza, że wróci polityk, którego lata obcowania z polityką europejską czegoś nauczyły, to właśnie dostaje odpowiedź. Otóż wygląda na to, że nie nauczyły go niczego. Dostaliśmy bowiem Tuska odmrożonego, jakby przez te lata trzymano go w politycznej chłodni i nagle wyskoczył, żeby zacząć mówić rokiem 2010. Na jego tle taki Rafał Trzaskowski, nie mówiąc o pośle Franku Sterczewskim, wydają się kompletnie nową wyborczą jakością na centroprawicy.

Pierwsze bowiem, co powiedział Tusk, zanim oświadczył, jak bardzo za nim tęskniono, to że PiS jest złem. Nowe, prawda? Pewnie tego nie słyszeliście dotychczas.

Ale mało tego, że jest złem. Tusk dodał, że „może PiS jest zły, ale parę rzeczy… – furii dostaję, jak to słyszę, bo to zło, które czyni PiS, jest tak ewidentne, bezwstydne i permanentne. Ono się dzieje każdego dnia w każdej właściwie sprawie”.

Cóż, po sześciu latach dostaliśmy więc diagnozę na poziomie absolutnego PO-wskiego politycznego betonu, bo czym jest oświadczenie, że PiS robi zło w KAŻDEJ właściwie sprawie?

Żeby było jednak śmieszniej, następnego dnia Tusk oświadczył, że 500+ i wszystko, co władza dała, zostanie zachowane. Skoro więc PiS robi zło w każdej właściwie sprawie, to chyba 500+ też jest złem, a jak jest złem, to czemu Tusk chce owo zło zostawić? Chyba nie chce znowu dostać ataku furii? Powie ktoś, że to łapanie za słówka, ale to nie jest żadne łapanie za słówka, tylko typowe platformerskie zaplątanie, bycie za, a nawet przeciw. Obserwowaliśmy tę ideologiczną pulpę przez lata i w pierwszym wystąpieniu Tusk tylko ją potwierdził.

Zresztą w swoim przemówieniu wspominał też o drożyźnie, długu publicznym, rozdawnictwie, co znowuż wydaje się zabawne w zestawieniu z zachowaniem 500+. Bo właściwie to nie wiem, czy Tusk będzie ciął wydatki, żeby ratować nas przed tym okropnym długiem, czy jednak będzie zostawiał zdobycze socjalne PiS.

Czytaj dalej na stronie Krytyki Politycznej

 1. 06/07/2021 o 9:31 pm

  Czyżbym słyszał wycie…

 2. Esencja duchowa libka
  06/07/2021 o 10:03 pm

  True lewica już pobudziła pościel treścią fekalną bo w ostatnich sondażach Lewica 6 procent a teraz powrót Tuska zwiastuje zejście jej pod próg. I całe szczęście.
  PiS to katastrofa ale PIS plus Razemki to już poważne zagrożenie dla kogokolwiek kto chce w tym kraju uczciwie się czegokolwiek dorobić

 3. spin
  07/07/2021 o 12:15 am

  Cała ta operacja Tusk to próba reanimacji trupa. Przestraszyli się że w takim tempie przy następnych wyborach nie wejdą do sejmu, a Trzaskowski stworzy coś swojego, co z Hołownią i lewicą dałoby alternatywę dla pisu.
  Bo pis dopiero wtedy przegra gdy po zejdzie z tego świata (politycznego), nudne to ale trzeba o tym przypominać.
  Oczywiście że Tusk to odgrzewany kotlet, ale niczego innego nie byli w stanie wymyślić. Tusk też zamiast legendarnego programu po zabawia się w taniego moralizatora.
  pis jest zlem, a po (w domyśle) dobrem?
  Tylko że dla wielu ludzi w PL jest dokładnie odwrotnie, a dla jeszcze innych pis, po – jedno zło. Może by tak Tusk zszedł na ziemię i zamiast moralizowania pokazał konkrety, czym chce przekonać ludzi a wtedy wszyscy zakrzykniemy Donald Polskę zbaw.

 4. 07/07/2021 o 12:36 am

  A może by tak, zwyczajnie i po ludzku zignorować? Opcja warta moim zdaniem poważnego rozważenia.

 5. banach
  07/07/2021 o 12:42 am

  Słychać wycie znakomicie

 6. Lord Cox
  07/07/2021 o 5:54 am

  Tak bardzo brakuje opinii majora na temat spadającego poparcia lewicy. Jakich rad udzieliłby swoim milusinskim? Jaka strategię obmyślił na przebicie progu wyborczego przez niedawno upodmiotowionych?

 7. Jeż
  07/07/2021 o 7:03 am

  A pamiętacie jak parę tygodni temu były tu komentarze, jak to Tusk wróci i PO skręci w lewo?
  Macie odwagę cywilną by się przyznać do głupoty?

  To że facet w Brukseli był „wzorcowym progresywnym liberałem” (cytat za jakimś geniuszem z tygodnika Polityka), nie oznacza, że Warszawie będzie taki.

  To trochę jak z nowoczesnymi muzułmanami.
  Panienka poznaje gdzieś w Europie nowoczesnego muzułmanina, który jest nowoczesny, religią się nie przejmuję, bo żre szynkę, pije wódeczkę, i jest za wolnością obyczajową

  A potem jadą do jego rodziny w Pakistanie czy innym Maroku i wielkie zdziwienie, co się z nim stało? Bo nagle przestał być nowoczesny, a jak protestowała to zaczął jej robić pranie.

  Otóż nic się nie stało.
  W Europie dostosował się do otoczenia, a w ojczyźnie z ulgą wrócił do siebie.

  I tak samo jest z Tuskiem, w Brukseli udawał Europejczyka, bo gdyby zaczął pierdolić, co naprawdę myśli, to by bardzo szybko skończył europejską karierę, a w Polsce z ulgą może pokazać swoje prawdziwe konserwatywne neoliberalne oblicze.

 8. Ajgor
  07/07/2021 o 7:18 am

  @ Woś zhakował konto majora :-)

  @Jeż
  Dajcie mu trochę czasu, @major pitoli, że Tusk się nie zająknął o LGBT, gdy PiS LGBT jebie, a kolega majora, Woś oraz Razemki mają LGBT w dupie.

  Ja cierpliwie poczekam jak się sytuacja rozwinie, nie przesądzając ani w jedna ani w drugą stronę.

  Trzaskowski miał roku od wyborów i coś niespecjalnie się rozwinął, stwierdzam fakt, bo dobrze mu życzę, ale może potrzebował żeby go „żubr ugryzł w dupę?”

  A PiS złem jest, więc dlaczego o tym nie mówić?

 9. Komle
  07/07/2021 o 7:21 am

  Nie wiem co tam dokladnie Jan Donald 2 powiedzial o 500+, ale przeciez mozna wiedziec o dajmy na to szkodliwosci palenia, werbalizowac to, a jednoczesnie – palic. Z roznych przyczyn.
  Ale fakt, to mumia.

 10. Lord Cox
  07/07/2021 o 8:41 am

  „A pamiętacie jak parę tygodni temu były tu komentarze, jak to Tusk wróci i PO skręci w lewo?
  Macie odwagę cywilną by się przyznać do głupoty”

  To ja mówiłem. Ale mówiłem że POWINIEN to zrobić a nie że to zrobi. Nawet nie za bardzo mu wierzę że by to przeprowadził ale niechby chociaż zaczął o tym gadać żeby takie koncepcje zaczęły przebijać się w debacie publicznej, żeby debata zaczęła skręcać w tę stronę. Gdyby wystarczająco wielu łyknęło haczyk to może wreszcie PO zebrało się na odwagę i oficjalnie poszło w te stronę.
  Na razie czekamy co tam zaproponuje pontym pierwszym wystąpieniu.

 11. mall
  07/07/2021 o 8:46 am

  @Lord Cox: zaproponuje więcej kościoła, wsparcie deweloperów i kategorycznie sprzeciwi się jakimkolwiek podwyżkom podatków dla bogatych.

 12. Ajgor
  07/07/2021 o 9:08 am

  @mall
  O co zakład, że nie?

 13. Lord Cox
  07/07/2021 o 9:14 am

  @mall
  Chciałbyś, co nie?

 14. G.host
  07/07/2021 o 10:17 am

  @Ajgor – dokładnie :)

  Tusk mówi, że 500+ zostanie, bo nie można ludziom odbierać danego i tym samym rozwalać zaufania do państwa, a logiczni analfabeci, oczywiście w ramach zacietrzewienia antytuskowego, na siłę szukają w tym jakichś niekonsekwencji poglądów.

  Dodatkowo, jak mówisz – psycholewica opętana w swym zacietrzewieniu co i rusz szuka niedostatecznie głośnej postawy pro-LGBT w kręgach KO, podczas kiedy aktywne działania w obronie LGBT czy ofiar KRK podejmują takie osoby jak Scheuring-Wielgus (wywodząca się z .N) czy Nowacka, czy też członkinie Strajku Kobiet i okolic, na które psycholewica spogląda ze wstrętem, bo ośmielają się paktować z „libkami”. Tymczasem samo Razem nie robi nic, a sprzyjające im Wosie czy Sroczyńskie notorycznie wybielają kaczystowsko-katolickie gwałty na prawach cżłowieka.

  Noaleprzecież, wiadomo – wina Tuska! Nawet w tęczowej koszulce nie przyszedł na konferencję, zaściankowy homofob jeden, co Europejczyka udaje!

 15. G.host
  07/07/2021 o 10:21 am

  @Lord Cox – przecież w sensie klimatowo-prawoczłowieczym Tusk skręca w lewo, i to od dawna już. W sensie gospodarczym raczej nikt tego po nim nie oczekuje, w tym być może przede wszystkim nierazemkowaty elektoral Lewicy. Niemniej Tuska w tym kierunku popchnął już wcześniej Wiatr Dziejów, jeszcze za swoich rządów zrobił z PO prawicę w stylu CDU (nie: CSU) i raczej przy tym zostanie. Europa w nim siedzi po dziurki w nosie i już nie wywietrzeje.

 16. lubicz56
  07/07/2021 o 10:55 am

  Nigdy, przenigdy, nawet w najczarniejszym majaku nie śniło mi się, że dożyję czasów, w których Major za pośrednictwem Krytyki nadaje wspolnym przekazem z… Matką Kurką. Jedyna różnica to to, że Wielgucki od dłuższego już czasu rzyga PiSem a Major nagle zacząl dostrzegać jego (PiSu) „pozytywne” strony. Co za pojebany kraj.

 17. Lord Cox
  07/07/2021 o 11:09 am

  @Ghost
  Potrzebuję jasnych deklaracji, wielokrotnych tu, w Polsce. Nie bądźmy Lego i nie interpretujemy wszystkich aluzji które Tusk czyni na korzyść Tuska.
  A poza tym Tusk faktycznie potknął się na kwestii klimatycznej.

 18. Lord Cox
  07/07/2021 o 11:20 am

  @Lubicz
  Nie tak znowu „nagle”. Ta degrengolada postępuje ale to myślę dlatego że chce sobie wyrobić taką markę niepokornego analityka, takiego vice-Wosia, Wosia light, Woś-bezalkoholowy.
  Może sobie popierać PiS ale zabawne są te jego zderzenia ze ścianą faktów.

 19. G.host
  07/07/2021 o 12:30 pm

  @Lord Cox

  Poczepiałbym się rzekomej oczywistości tego „potknięcia”, ale wobec porównania z Lego pozostaje mi już tylko skapitulować. :)

 20. 07/07/2021 o 12:45 pm

  Było takie opowiadanie Głowackiego: „Coraz trudniej kochać” (chyba).
  Ktoś pamięta? ;)

 21. banach
  07/07/2021 o 12:55 pm

  Włąśnie gdzie 30 % dla LEwicy według LEgo a wy o spadaniu miało rosnoć

 22. banach
  07/07/2021 o 12:57 pm

  Jeż progresja to przepis na kolejne lata w opozycji jak tego nie rozumiesz to masz problem.

 23. banach
  07/07/2021 o 12:59 pm

  Lord Cox dlaczego PO ma być Lewicą jak zawsze było liberalnym centrum a LEwica wszędzie jest w odwrocie?

 24. tuciu
  07/07/2021 o 1:29 pm

  @banach „Słychać wycie znakomicie” – to komentuje sie samo: ” a dla jeszcze innych pis, po – jedno zło”, bo jak widac psychofani obydwu partii sa swoimi lustrzanymi odbiciami.

  Czy naprawde slychac wycie? Major punktuje oczywiste slabosci Tuska, bo jest w Polsce spora grupa osob, ktora ma dosyc dawania kredytu zaufania politykowi, ktory to zaufanie juz wielokrotnie zwiodl i podejscie Lorda C, pt: „Na razie czekamy co tam zaproponuje po tym pierwszym wystąpieniu” sie u nas nie przyjmie.

  Tusk liczy, ze glosna nawalanka z PiSem przykryje niewygodne dla niego fakty dotyczace jego rzadow i tak skupi uwage opinii publicznej na nawalnace z Kaczynskim, ze prowadzona przez niego PO zdola ponownie wchlonac lub zmarginalizowac Polske2050, Lewice i PSL. To strategia na „ciemny lud wszystko kupi” i „luzie sa tak glupi, ze to dziala”. Patrzac na histeryczna reakcje PiSu i TVP na Tuska, moze tak sie to udac, ale z mojego osobistego punktu widzenia Tusk nie ma szans na odzyskanie poparcia, bo to wszystko wlasnie zbyt Kurskie, cienkie programowo i juz na starcie ograniczone do okraglych slowek z uwaznym omijaniem konkretow, zeby potem nikt nie mogl zlapac wielkiego zbawcy narodu za slowo. Dlatego uwazam, ze Tusk nie pozbawi Lewicy elektoratu i ciezko uznac mi krytyczny oglad Tuska za wycie z zalosci po odebranych glosach.

  Co do chwiejnego elektoratu PiS, to za pare miesiecy zobaczymy, czy polowanie z nagonka, ktore prowadzi na Tuska TVP okaze sie skuteczne czy przeciwskuteczne. Na razie Tusk mial spektakularne zwyciestwa (rzekomy nepotyzm odnosnie jego syna), ale tez musial spektakularnie rejterowac z placu boju (Nowak jako wiezien polityczny, Ziobro wymuszajacy haracz od oskarzonych), co slabo swiadczy o przygotowaniu swoich pozycji na tym froncie. Jako zwolennik anty-PiSu, trzymam kciuki, zeby Tusk czesciej zwyciezal niz uciekal, ale moj optymizm jest niestety raczej skromny, bo jesli przyjeta przez Tuska bedzie skuteczna, tooznacza, ze propaganda TVP wobec samego Tuska tez bedzie skuteczna z wysoce niepewnym bilansem.

 25. banach
  07/07/2021 o 1:51 pm

  Tyciu tak to jest wycie bo kiedy ludzie mają dość Pis to wy w najlepsze wylewacie fekalia na lidera opozycji. Czarzasty też już był tyle razy i też już rządziliście. Nie musi się Tusk przyjąć w waszej chorej bańce co wiecej jeśłi w waszej bańće się nie przyjoł to tym lepiej bo decyduje przeciętny wyborca a nie wy o wyniku wyborów. Lewica sama sie marginalizuje wylewaniem fekaliów na każdego kto inaczej myśli chodź w 5 % od nich. Psl jest tam gdzie zawsze Hołownia niech ma te swoje 15 % jest w miarę ok Tyciu kiedy Tusk miał twoje poparcie ??

 26. banach
  07/07/2021 o 1:54 pm

  LEwica trasi w sondażach o 2,3 miliona głosów z 2019 mogą zapomnieć bo Elektorat LEwicy jest nie lewicowy tylko progresywny. ale wy jesteś obrażeni na rzeczywistość/ Kmat wam to lepiej ode mnie wyłoży. W pakcie senackim i tak muszisz wybrać między nami a Pis

 27. Ajgor
  07/07/2021 o 2:14 pm

  @Tuciu
  Moim zdaniem, Tusk nie ograniczy się do samej nawalanki, bo on jednak głupi nie jest, co do Nowaka, to moim zdaniem wpadka, ale niewielka, bo dowodów na polityczność Prokuratury są tuziny.

 28. Lord Cox
  07/07/2021 o 2:37 pm

  „ktory to zaufanie juz wielokrotnie zwiodl i podejscie Lorda C, pt: „Na razie czekamy co tam zaproponuje po tym pierwszym wystąpieniu” sie u nas nie przyjmie”

  Tusk zawiódł zaufanie bo ludzie przypisywali mu że zrobi wszystko co sobie wyobrażali że zrobi mimo że sam Tusk nawet połowy tych rzeczy nie obiecywał. Dlatego teraz chcę deklaracji, jasnych, wyraźnych i powtarzanych. Niech to się nawet zacznie samo napędzać, niech ci którym te deklaracje nie będą w smak – niech odpadną. Z drugiej strony, na kogo mi zostaje oddać głos żeby było normalnie? Hołownię? Albo właśnie zamknąć oczy, pogodzić się na jakieś połowiczne poluzowanie aborcji, związki partnerskie kiedyś tam a na początek może tylko te dla partnerów różnej płci… takie ciagłe rozwadnianie tematów które zamiast popchnąć sprawy do przodu znowu na dekadę zaczopują status quo. Było go stać na kontrowersyjne podwyższenie wieku emerytalnego przed samymi wyborami, niech sobie wybierze jakieś taki punkt typu aborcja od reki dla wszystkich, mega reforma sluzby zdrowia i niech z tym jedzie. Byłaby jakaś idea wokół ktorej mozna się jednoczyć.

  Sprawy podatkowe sa dla mnie drugorzędne. Na pewnym poziomie burżujstwa nie traktuję tych rzeczy osobiście, jakieś podatki zawsze będą, szeroko rozumiane wartości sa dla mnie ważniejsze. Na lewicę głosowałem właśnie żeby platformie pokazać kartkę i wzmocnić lewą nogę ale miziania się z PiSem nie będę tolerować.

 29. tuciu
  07/07/2021 o 3:27 pm

  @banach argumenty majora to nie fekalia, ale dziekuje za praktyczne zobrazowanie zjawiska „wycia”. Te dwa posty robia to swietnie. Wygladaja jak wylewanie fekaliow na ludzi, ktorzy nie zgadzaja sie z toba w 5%. Co do poparcia Tuska i PO to owszem w 2005, ale to se ne vrati.

  @Lord Cox: ” bo ludzie przypisywali mu że zrobi wszystko co sobie wyobrażali że zrobi mimo że sam Tusk nawet połowy tych rzeczy nie obiecywał” – no i wiarydognosc Tuska raczej na tym nie zyskala. Mam dokladnie takie same odczucia czego potrzeba, tyle ze Tusk nie pojdzie moim zdaniem w jasne wyraznei powtarzane deklaracje, bo nie chce sobie ogranicac pola manewru. Niech chlop objedzie chociaz 1/10 tych wszystkich powiatow, to bedzie wiedzial jaki ma program i moze cos zadeklaruje, a moze nie, ale na pewno tak zeby nikt go za reke nie zlapal. Na razie jest czysty show i ujadanie nagonki, ale na dluzszy dystans to zdecydowanie za malo.

  @Ajgor: „dowodów na polityczność Prokuratury są tuziny” – tylko trzeba je przekonywujaco komunikowac nawet przy pytaniach o Nowaka, a tego Tuskowi zabraklo. Moze sie jeszcze podciagnie, ale zwyciestwo to to nie jest i z czasem bedzie raczej trudniej niz latwiej – stad moj sceptycyzm wobec powrotu krola, czy raczej efektywnosci powracajacego krola na wspolczesnym polu walki politycznej.

 30. banach
  07/07/2021 o 3:45 pm

  Wiek emerytalny nie był podniesiony przed wyborami i był docelowo od 2040 roku jak w wieksozści europy. w tym np w Niemczech. Po nie jest nie była i nie bezie LEwicą , Lewica wam z pisiała więc zostają Zieloni

 31. banach
  07/07/2021 o 3:48 pm

  Tyciu W 2005 zapewne popieraliście SLD a nie PO i nie uwierzę jak nie zobazę karty wyborczej. w 2005 PO miało 24 dziś już tyle jest i rośnie. Szczyt byłw 2007 więc ci się lata mylą. Po 2 LEwica ciągle o Tusku a 0 o sobie gdzie jest zawieszanie ludzi i sondaże ledwo nad progiem. Do tego zaraz was opóści 1 z Europosłów jak wczoraj zaczoł się wachać to wasi fanatycy wylali na niego fekalia tacy tolerancyjni a tak obrażacie każdego kto myśłi inaczej.

 32. Lord Cox
  07/07/2021 o 5:22 pm

  „Niech chlop objedzie chociaz 1/10 tych wszystkich powiatow, to bedzie wiedzial jaki ma program i moze cos zadeklaruje,”

  To też nie za bardzo że on ma teraz jeździć i się dowiadywać. Znaczy, dobra niech zobaczy jak ludzie żyją w tym Zawierciu, się pointegruje do kamer ale ja bym właśnie oczekiwał jakiejś lotnej wizji pochodzącej od niego, to ma być lider a nie jakiś taki trzaskopodobny goguś. Gadaj chłopie o czymkolwiek przyszłościowym z tym zapałem z którym jechałeś po PiSie. Bo w tym Zawierciu wyjdzie mu jakaś biuściasta ruda nauczycielka i powiem mu że „Balcerowicz” i tyle się Tusk dowie.
  Sam powinien sprzedac jakiś temat, może być niepopularny ale zacznij chłopie do niego przekonywać.

 33. 07/07/2021 o 6:37 pm

  Ogromną zaletą Tuska jest to że to jest KTOŚ każdą jego wypowiedź musi skontrować TVP i do każdej musi się odnieść i Hołownia i Ziobro. To jest wejście smoka. Tragedią całego pokolenia liderów opozycji była kompletna bezbarwność i przezroczystość. Przyjazd do powiatowego miasteczka nawet Hołowni to żadna sensacja. A Tuska jedni pójdą opluć inni wyściskać a najwięcej ludzi pójdzie po prostu zobaczyć. A „młodzież” od Zandberga po Trzaskowskiego miała 6 lat hamletyzowania i „chciałbym/chciałabym ale boję się”. Władza leżała na ulicy. Nikt nie wziął. To wrócił leśniczy i kto wie czy partyzantów z lasu nie pogoni. I tak Tusk ma wady ale ludzie znają jego wady. Większość opozycji nawet wad nie ma.

 34. Muchomor
  07/07/2021 o 7:54 pm

  Lewica stała się już oficjalnie memem. Wystarczy kilka dni pobytu Tuska w Polsce by rozbić cały statek pod nazwą zjednoczona Lewica, żądać zwołania Zarządu Krajowego nowej Lewicy i uruchomić kwik porównywalny z najbardziej ujadający PiSowcami.

  Ten człowiek nawet nie powiedział niczego specjalnego, a miał największy wpływ na krajową politykę od ostatnich wyborów prezydenckich :)

 35. Wojciech Małecki
  07/07/2021 o 7:56 pm

  „Na zewnątrz też są siły, które niszczą Kościół – to PiS i Kaczyński są tego przykładem – stwierdził Tusk. Zastanawiam się czy pan Tusk chce ratować krk czy państwo, które jest przez kościół niszczone.

 36. Lord Cox
  07/07/2021 o 8:27 pm

  Ze wszech miar bawi mnie implozja obecnej lewicy i całkowite bankructwo rad majora. Nawet nie spodziewałem się że tak szybko przyjdzie weryfikacja majorowego sposobu upodmiatawiania się. Wątpię jednak żeby wyciągnął z tego jakąś naukę. Tym czasem jest co raz bliżej sytuacji gdzie lewica nie będzie już ani koalicjantem PiSu ani KO.

 37. banach
  07/07/2021 o 8:34 pm

  Wojciech Małecki bez Katolików nie wygrasz w Polsce wyborców zrozum to

 38. 07/07/2021 o 9:45 pm

  Polska 🇵🇱 | IBRIS dla „Wydarzeń” w czasie powrotu Tuska
  PiS – 34% (bz)
  KO – 20% (+3)
  PL2050 – 16% (-1)
  Lewica – 8% (-1)
  Konfederacja – 7% (-1)
  PSL – 5% (-2)

  Hehe Lewica upada po raz 567 hehe

 39. 07/07/2021 o 10:28 pm

  Ja tak tylko nieśmiało przypomnę o istnieniu progu dla koalicji…

 40. Lord Cox
  08/07/2021 o 6:28 am

  @marchewa
  Wszystko sie zgadza. Lewica jest w trakcie rozwiązywania swojej wewnętrznej koalicji.

 41. Ajgor
  08/07/2021 o 7:03 am

  @major
  Dlatego ja się nie rajcuję sondażami, które potrafią się zmienić z powodu jakiegoś wydarzenia. Czas pokaże.

 42. G.host
  08/07/2021 o 9:08 am

  Ludzie, wartością Tuska jest to, że potrafi normalnie, wprost i bez ogródek mówić jak jest, w taki sposób, w jaki ludzie to czują. Nie chcę teraz się jakoś lansować i może źle to zabrzmi, ale to jest mniej więcej coś takiego, jak ja się wyrażam o sytuacji politycznej – bo uważam, że tego najbardziej w sferze ogólnomedialno-ogólnopolitycznej brakuje. W sensie, żeby przestać wreszcie gadać o jakichś „programach” (LOL), czy nawet powoływać się na konkretne decyzje i działania. PiS to jest przede wszystkim dno, totalny upadek – również (a może przede wszystkim?) w sferze estetyki. Wszystkie gadki o przeszłości, różnicach „programowych”, osobistych urazach, bólach dupki itp. mają zejść na dalszy plan, póki to gówno istnieje i śmierdzi.

  Ja tam nie mam zamiaru szydzić z Lewicy, bo jej dobrze życzę. W ogóle byłoby zajebiście, gdybym mógł znów na nich głosować. Ale póki nie wróci do trybu, za jaki Czarzastego tak lubiłem („będziecie siedzieć” mówił, w czasie gdy PO pizdowato gadała o tym, że coś jest haniebne, niegodne i że na coś nie ma zgody), to siedzi u mnie w życzliwej przegródce pozytecznych idiotów.

 43. Lord Cox
  08/07/2021 o 9:31 am

  @Ghost
  Mnie się wydawało że Czarzasty dilował z PiS ale się nie cieszył ale wygląda że jednak popierał tę koncepcję z przekonania. A wygląda to z powodu ostatnich ruchów odśrodkowych w nowej lewicy. Więc dlatego się dla mnie zgrał, tym bardziej że brak odcięcia od tej koncepcji nawet przy dołujących notowaniach. Z drugiej strony pojechał na Śląsk robić wycinkę za paktowanie z PiSem. Skomplikowany człowiek.
  Szydera z lewicy w moim przypadku to szydzenie z majorowych koncepcji na to co lewica „powinna” i jakie to ma potężne poparcie. Siedzi jak ten Hitler w bunkrze w ’45 i rozstawia nieistniejące dywizje żeby osiągnąć taktyczne zwycięstwo.

 44. G.host
  08/07/2021 o 9:36 am

  @Lord Cox

  Na mieście mówią, że Czarzasty uległ frakcji Razem. A wcześniej chyba w samym Razem wystąpiła jakaś czystka, gdzie chyba wylatywało się za nadmiarową niechęć do kaczyzmu kosztem nienawiści do „libków”.

  A major to żadna lewica, on osobiście jest generalnie trochę za głupi, żeby okreslić jego poglądy, to raczej przekaźnik komunałów tej części freak-lewicy o najbardziej obolałych pośladkach.

 45. Koniew
  08/07/2021 o 10:06 am

  Ghost@ ja też za to czarzastego lubiłem o w sumie dalej lubię. Ale powiem tak czarzasty za bardzo istotnie przytulił się do razem. Ale nie uwierzę że serio i szczerze chce iść ich linią. Może to jest cynik. Na, na pewno to jest skrajny cynik i cwaniak. Ale nie kretyn. I on już się zaczął z tego razemkowego przytulenia wycofywać. Najpierw deklarował że podatków pisowskich i składki jednak nie poprze. Teraz czyści przynajmniej oficjalnie za popieranie PiS. Jedna rzecz czarzasty chce być na lewicy jednowladca. I nowy status i całe to połączenie ma mu to umożliwić. I chcę się uniezależnić od swojego aparatu i go po prostu wyciąć. Dlatego ma bunt na pokładzie nie dlatego że pójdzie na zbliżenie z PiS czego nie zrobi. On wie że oficjalne jest wuja ale tak naprawdę w razem go nienawidzą jako pstkomucha z establishmentu. Więc nie może się na nich oprzeć.
  Drugie pytanie leninowskie co robić? Bo jak już się podzieli władza i bunt przycichnie (wewnątrz SLD) to trzeba będzie rozegrać głosowanie o nowy wał. I tu pojawia się pytanie ile będzie kosztować nawet przegrane głosowanie nad nowym wałem w którym sześcioro razemkow i Dziemanowicz Bąk zagłosują za? Wypierdolić ich z klubu i list? Owszem można ale te 1.4 procent razemkow pójdzie z nimi. I to że na kanapę neo rozwiązuje sprawy bo tych 1.4 może zabraknąć.

 46. tuciu
  08/07/2021 o 10:09 am

  @Lord Cox: nie ma co jezdzic po powiatach zeby sie integrowac do kamer, tylko po to zeby:
  – integrowac sie nie do kamer i pokazac udziom na miejscu ze sa wazni dla liderow, a ich potrzeby sa brane pod uwage,
  – dyskutujac z ludzmi opracowac i doszlifowac przekaz zdolny do przelamania rzadowej propagandy,
  – dopasowac program do potrzeb i oczekiwan elektoratu – to juz czesciowo sie stalo w przypadku 500+ i wieku emerytalnego czy tez odciecia sie od doradztwa prof. Rzoncy i oceniam ze jeszcze pare krokow jest tu do zrobienia, jesli mysli sie o powaznym powalczeniu o odsuniecie PiSu od wladzy

  @banach: „W 2005 zapewne popieraliście SLD a nie PO i nie uwierzę jak nie zobazę karty wyborczej” mam znajomego pisowca ktory uwaza ze wie co mysla wszyscy inni, wie ze tylko on ma racje i ze tylko on i jego partia chca dobrze dla Polski. Dzieki Tobie mam tez namiar na takiego samego zwolennika PO.

  @marchewa: „Władza leżała na ulicy. Nikt nie wziął. To wrócił leśniczy i kto wie czy partyzantów z lasu nie pogoni.” – no wlasnie pozyjemy to zobaczymy, Jesli Tusk rozpedzi PiS wyborach to oczywiscie szacun. Niestety jest poki co wysoce hipotetyczny scenariusz, no ale jestem pewnie czlowiekiem malej wiary.

  Co do rzekomej implozji Lewicy @Lord Cox, tez jestem sceptyczny, bo wyborcy „teczowi” juz widzieli jak wygladaja ochrona ich praw pod Tuskiem i chca rozwiazan systemowych, a nie panskiej laski, a odzyskanie poparcia wyborcow socjalnych jest trudne i na pewno nie przesadzone w obecnej chwili

 47. tuciu
  08/07/2021 o 10:27 am

  @Ghost, Koniew, Lord Cox „Czarzasty vs. Razem”: tworzycie jakies bardzo skomplikowane teorie, zeby przylepic cos Lewicy jak jakis zlot publicystow GP dyskutujacy o Komorowskim i jego rzekomym wsparciu dla agentury SB. Lewica zachowala sie rozsadnie w sprawie europejskiego funduszu odbudowy, tak samo jak PSL i Polska 2050. KO/PO odstawila szopke, na ktora Tusk w zyciu by nie pozwolil, gdyby wczesniej przejal stery w partii, a zagorzali fani partii nie umieja sie wycofac i przyznac do bledu. Smutne to i pokazuje dlaczego wspolpraca opozycji wyglada tak jak wyglada. Tu cala nadzieja w Tusku, ktory wasza ukochna ale rozlazla partie wezmie w koncu w karby i bedzie mozna w koncu ustalic cos zobowiazujacego z waszymi reprezentantami.

 48. G.host
  08/07/2021 o 10:39 am

  @koniew

  IMHO lewica swoimi działaniami kroczy pod 5%, a ewidentny wewnętrzny konflikt im nie pomaga. I wbrew temu, co twierdzi @tuciu, lewicowy elektorat ma gdzie uciec, a tym bardziej ten „tęczowy”. Trochę mnie rozczulają te rojenia, jak to nie uciekną do PO z Tuskiem, którzy tak niewiele zrobili dla LGBT i praw człowieka. I nie jest tak, że to nieprawda – sęk w tym, że lewica razemkowata w ogóle nie ciśnie w tę stronę, bo całkowicie skupiają się na swojej chłopomanii i walce z „libkami” na polu wyłącznie gospodarczym. To jest straceńcza strategia na walkę o wyrwanie elektoratu patoli PiSowi, zamiast właśnie walczyć z PO na polu, na którym ta nie jest zbyt mocna.

  Dziś idea walki o prawa LGBT i okolic ma twarz Scheuring-Wielgus (swoją drogą, ciekawe jaki % wyborców wie, że ona jest z Lewicy?), Nowackiej i – tak tak – Trzaskowskiego. Nie kojarzy się z Razem, za to Razem kojarzy się z neokaczystą Wosiem, który nabrał już wszystkich najgorszych cech kaczysty, włącznie z homofobią.

  Co by nie mówić, wzorem powinien być jednak Palikot. Wszedł z buta do polityki na pewnym grubo ciosanym wycinku lewicowości, wprowadzając do Sejmu geja *, osobę trans i agresywnych antyklerykałów w rodzaju Kotlińskiego. I na takiejż retoryce, sprowadzającej się de facto do kilku punktów – właśnie tam, gdzie PO była słaba i mało wiarygodna. Czyli zupełnie odwrotnie niż Razem, którego retoryka jest w zasadzie w całości nakierowana na elektorat, który dawno jest z PiSem i raczej go na rzecz hipster-gówniarzerii od sojowej latte nie porzuci.


  * A potem tenże gej się usamodzielnił, porzucił retoryczne gejostwo na rzecz razemkowania, za co w nagrodę dostał 1,5%. Kurtyna.

 49. G.host
  08/07/2021 o 10:45 am

  @tuciu – „Lewica zachowala sie rozsadnie w sprawie europejskiego funduszu odbudowy, tak samo jak PSL i Polska 2050”

  Zaklinasz rzeczywistość, demagogią w stylu trochę kaczystowskim, sorry. Lewica w sprawie funduszu zachowała się ZUPEŁNIE INACZEJ niż PSL i Polska 2050. Próbujesz w Kurskim stylu sprowadzić tę kwestię do głosowania, które jest w niej najmniej ważne (zwłaszcza gdy mówimy o medialno-społecznym odbiorze). Grzechem Lewicy było nie głosowanie, tylko próba lansu na „rozsądnych, co to w Ważnej Sprawie pokażą, jacy są nietotalni i umieją skutecznie negocjować z PiSem”. Parafrazując porzekadło o cnocie i rubelku – PSL i Polska 2050 jedynie nie zarobili rubelka, Lewica dodatkowo dała się spenetrować analnie pilnikiem do drewna.

 50. Koniew
  08/07/2021 o 11:23 am

  Tuciu@ mylisz mnie z kimś. Ja decyzje o głosowaniu za Funduszem odbudowy wielokrotnie popierałem. A zachowanie ko krytykowałem i jestem wyborcą SLD nie platformy. Platforma nie była ukochaną dla mnie, nawet na nią nigdy nie głosowałem.

 51. Lord Cox
  08/07/2021 o 11:42 am

  @tuciu
  „Lewica zachowala sie rozsadnie w sprawie europejskiego funduszu odbudowy,”

  Zaklinanie rzeczywistości. Wyborcy odpływają, bunt wewnątrzny. Więc obiektywnie – nie, nie zachowali się rozsądnie. Było wiele sposobów na rozegranie tego, wybrali najgorszy, majorowy.

 52. KoviBZ
  08/07/2021 o 11:49 am

  @G.host
  twoja odpowiedź dla koniewa to złoto i trafniej się tego nie da ująć. Przekleiłem ją kilku znajomym dodając cudzysłowy.

  Dawno nie widziałem naiwnych i obszernych rojeń Lego – może powinniśmy zgłosić zaginięcie?

 53. banach
  08/07/2021 o 12:57 pm

  Tyciu więc na kogo głosowałeś w 2005 roku? Ja nie maiłęm praw wybrczych wtey.

 54. banach
  08/07/2021 o 1:02 pm

  A skąd pomysł zę osoby lgbt nie patrzą na gspodarkę i mają ochotę oddawać 75 % podatku na patologie pisu? JEśli chodzi o głosy LGBt to w USA 30 % osób LGBT pparło Trumpa

 55. banach
  08/07/2021 o 1:04 pm

  Koniew mylisz mnie z kimś. Ja decyzje o głosowaniu za Funduszem odbudowy wielokrotnie popierałem. A zachowanie ko krytykowałem i jestem wyborcą SLD nie platformy. Platforma nie była ukochaną dla mnie, nawet na nią nigdy nie głosowałem.

  To co mam zrobić byś 1 raz zagłosował?

 56. tuciu
  08/07/2021 o 1:21 pm

  @Ghost: gdy mowimy o odbiorze medialnym, to widzialem histerie dziennikarzy i innych fanow popierajacych od lat PO jako jedyna opozycje zdolna pokonac PiS i to mnie nie zdziwilo. Jesli chodzi o odbior spoleczny, to nie widzialem wiekszych reakcji, ale widzialem oczekiwanie, ze na zlosc PiSowi nie odmrozimy sobie jako Polska uszu.

  zaklinanie rzeczywistosci to przepowiadanie od lat, ze Lewica nie wejdzie do Sejmu albo oczekiwanie, ze nic nie robi w sprawie LGBT, albo ze przyjmie strategie Milera bycia cieniem PO.

 57. lubicz56
  08/07/2021 o 1:52 pm

  @Lord Cox…
  Lewica jest w trakcie rozwiązywania swojej wewnętrznej koalicji. …. Coś chyba jest na rzeczy a medialna aktywnosć Leszka Millera wskazuje na to, ze następny „emeryt” szykuje się do powrotu. Jeszcze będzie ciekawie ale chyba niekoniecznie tak, jak to sobie Sroczyński z Majorem wymyslili.

 58. lubicz56
  08/07/2021 o 2:23 pm

  @tuciu
  … ale widzialem oczekiwanie, ze na zlosc PiSowi nie odmrozimy sobie jako Polska uszu … Hmm, my, Polska, czyli kto? Tak tylko z ciekawosci pytam. Zawsze mnie ciekawosc dopada gdy ktos sie wypowiada w imieniu Polski lub Polek i Polakow.

 59. banach
  08/07/2021 o 3:17 pm

  zaklinanie rzeczywistosci to przepowiadanie od lat, ze Lewica nie wejdzie do Sejmu albo oczekiwanie, ze nic nie robi w sprawie LGBT, albo ze przyjmie strategie Milera bycia cieniem PO.

  Będąc w opozycji nic nie zrobi a z poparcie w okoliach progu bezie, Problem wasz polega na czym boicie się że jak w UK to PO z Hołownia wprowadzą zwiażki partnerskie i wtedy LEwica bezie dalej w niebycie bo to liberalne wprowazi ich psotulat.

 60. 08/07/2021 o 3:40 pm

  Trzaskowski jest taką nową jakością, że od wyborów nie potrafi się obudzić. Teraz wydaje mi się, że tylko „nagi” Tusk potrafi zebrać to towarzystwo do kupy (rozmemłanego Hołowni w ogóle nie biorę pod uwagę).

 61. Koniew
  08/07/2021 o 4:00 pm

  BanacH@ musiałbym nie mieć alternatywy. Czyli lewica idzie w full razem i głosuje za nowym wałem na przykład.

 62. kmat
  08/07/2021 o 7:41 pm

  Są już nowe sondaże: https://ewybory.eu/sondaze/
  KO zaczęła zjadać Hołownię, PiS spadł poniżej 30%, reszta stoi w miejscu. Czyli powrót króla zabanglał.
  Tak se dumam, że Czarzasty może być trochę w dupie. Niewykluczone, że on musi się do razemków i innej kurwilewicy przytulić, bo stoi przed większym zagrożeniem. Wspominaliście o jakichś ruchach Millera. Może właśnie o to chodzi – betonowy aparat się buntuje a Miller jest jego naturalnym liderem. Czarzasty może poparcia kurwilewicy potrzebować, żeby go SLDowscy dziadersi nie zdjęli ze stołka. To jednak oznacza, że musi im się opłacać – stąd takie idiotyczne ruchy jak cyrk z FO, czy wystawienie małpy z brzytwą na RPO.

 63. banach
  08/07/2021 o 7:43 pm

  Koniew np po to by z list go weszły osoby progresywne jak np Jahira a nie Zalewski

 64. banach
  08/07/2021 o 7:45 pm

  Miler nei jest cżłonkiem SLD

 65. koniew
  08/07/2021 o 9:37 pm

  Banach@ Czas pokaze ale mam nadzieję ze będę mógł spokojnie zzostać przy swoich wyborach. Ps. Panowie wybrano dzisiaj RPO. Uczcijmy minutą ciszy genialny tekst majora.

 66. banach
  08/07/2021 o 10:48 pm

  Koniew ale serio masz lewicowe poglądy gopdoarczo?

 67. 08/07/2021 o 10:51 pm

  @koniew
  Touche! Swoją drogą to chyba pierwsza tak spektakularna porażka PiSu. I to po tylu odsłonach walki. O co gra Prezes?

 68. Lord Cox
  09/07/2021 o 1:26 am

  @marchew
  Moim zadaniem genitalny strateg przespał moment na ogłoszenie wyborów. Przecwelowana lewica, schyłkowa KO, Porozumienie i Solid Polska wystawiona do odstrzału… głosy opozycji i quasi opozycji rozbite pomiędzy partyjki, PiS skonsolidowany Funduszem Odbudowy i obietnicą nowego Ładu. Kanikuła, nie ma wirusa.
  A tu teraz wjeżdża Tusku, lewica zaczyna się odwrzadzać… niedobrze. Będą trwać myślę nie do końca kadencji. Będąc u władzy rośnie ego a przez ego faceci robią głupie rzeczy.

 69. tuciu
  09/07/2021 o 7:31 am

  @banach: „jak w UK to PO z Hołownia wprowadzą zwiażki partnerskie i wtedy LEwica …” – myslalem, ze rozmawiamy o horyzoncie najblizszych 10 lat a nie o perspektywie 20 letniej i dalszej. Jesli w rzadzie nie bedzie Lewicy, to i zwiazkow pewnie nie bedzie, a na aborcje sie nic nie poradzi bo wicie rozumicie mamy wyrok TK, a w ogole to mamy teraz wazniejsze sprawy niz tematy obyczajowe, bo musimy odbudowywac Polske po rzadach PiS, w ogole „nie afiszujcie sie” tak i nie „atakujcie kosciola”, bo bez katolikow sie nie da …

  @kmat – Miller ma juz niezapomniane osiagniecia w prowadzeniu SLD poza parlament. Moze znajdziesz gdzies jakis dzialaczy SLD marzacych o powrocie tego stanu i tego przywodcy, ale poslow to juz chyba nie.

  @Pudelek „tylko „nagi” Tusk potrafi zebrać to towarzystwo do kupy”: tego jeszcze nie wiemy. Musialby przekonac wyborcow Lewicy, Holowni i PiS, ze jest lepszym gwarantem ich interesow niz ich obecne afiliacje partyjne. Osobiscie jestem sceptyczny, ale niech probuje: Tusku musisz, do dziela, Kaczynskiego gon, gon, gon, itp., itd. pocieszne pokrzykiwania publicystow z obozu „najwiekszej partii opozycyjnej”. Najlepiej niech pan Michalski napisze felieton, ze nie popieranie Tuska to zdrada Polski, a red. Baczynski napisze, ze nie ma dla Tuska zadnej sensownej alternatywy, do tego wywiad red. Lisa z prof. Balcerowiczem i sprawa jest zalatwiona.

 70. tuciu
  09/07/2021 o 8:16 am

  widze, ze nie postnela sie odpowiedz dla @lubicz56: Polska nieprzystepujac do Europejskiego Planu Odbudowy zablokowalaby wsparcie pocovidowe dla wielu krajow poludnia Europy, zmusila reszte EU do formalnego obejscia naszego weta w postaci mowy miedzyrzadowej i pozbawila sie mozliwosci ubiegania sie o 770 mld PLN.

  Moim zdaniem to byloby polityczne samobojstwo sil proeuropejskich w Polsce. PO zaglosowala przeciw razem z Konfederacja i Solidarna Polska nie dlatego ze Konfederacji i SP tak zalezalo na obaleniu Kaczynskiego, tylko dlatego ze te sily chca Polexitu.

 71. G.host
  09/07/2021 o 8:18 am

  @KoviBZ – dziękuję, aż zarumieniłem się. A za jedną przeklejkę biorę tylko 15 zł, może być w Bitcoinach. ;)

 72. G.host
  09/07/2021 o 8:29 am

  @tuciu – pięknie, najpierw piszesz kłamstwa o tym, że Lewica zachowała się jak PSL/P2050, „bo zagłosowała”, kiedy zupełnie nie o głosowanie chodziło przecież, a teraz kłamiesz o „nieprzystępowaniu do EPO” jako tym, do czego rzekomo dążyła KO. Brawo, na etat u Kurskiego spore szanse ;)

  „Najlepiej niech pan Michalski napisze (…) Baczyński napisze (…) Lis napisze (…)” – hej, a to może niech ta lewicowa publicystyka napisze, że ważne związki partnerskie i aborcja? Cały czas to postuluję przecież – niech lewica atakuje PO tam, gdzie jest od PO lepsza i wiarygodniejsza w stosunku do barbarzyństwa i kołtuństwa PiS.

  No ale przecież właśnie o to chodzi – lewica NIE CHCE pokazywać tych wad PO, które przy okazji akcentują to, jaki PiS jest nieporównywalnie gorszy. Lewica (a przynajmniej ta jej część, którą Włodek, mam nadzieję, szybko zaora) woli na siłę wyszukiwać rzeczy, w których „PiS nie jest taki zły, za to ta straszna PO, której szefem jest Balcerowicz…” Wbrew swojemu elektoratowi. Wbrew nawet przetestowanym już, katastrofalnym dla siebie efektom takiej postawy.

 73. Koniew
  09/07/2021 o 9:04 am

  Banach@ w gruncie rzeczy tak. Ale nie w rozumieniu majora oczywiście. Od początku tu pisałem że jestem za istnieniem usług publicznych na porządnym poziomie i respektowaniem prawa pracy. I tak uważam że bez progresji podatkowej która trochę mnie uderzy tego się nie sfinansuje. Poza tym jestem antyklerykalem dość zajadłym a i polityka historyczna mi się bardzo nie podoba. I to nie tylko pisowksa. Platformiana też.
  Choć nie uważam Tuska za diabła przeciwnie doceniam wiele rzeczy które zrobił.

 74. Koniew
  09/07/2021 o 9:24 am

  Marchewa79@ sprawa jest moim zdaniem prosta. PiS wygrał pierwsze głosowanie bodajże dwoma głosami. Dzięki konfederatom. Konfederaci popełnili zaś błąd. Bo oprócz turbonacjonalistow którzy i tak nie lubią PiS za stosunek do Żydów są tam trubowolnorynkowcy. Jak zobaczyli osobe o deklaratywnie socjalnych poglądach za to idiotkę która zresztą konfederatów olala i w przeciwieństwie do wiacka nie przyjęła zaproszenia na ich debatę to się wkurwili. I czytając to konfiarze pewnie przynajmniej w części zdecydowali się głosować za wiackiem. PiS uznał że jak masz przegrać to lepiej się przyłączyć. Od i cała tajemnica.

 75. lubicz56
  09/07/2021 o 10:04 am

  @tuciu
  Aha, dziekuje.

  … Moim zdaniem to byloby polityczne samobojstwo sil proeuropejskich w Polsce. …

  Pozwole sobie miec inne zdanie. Unii nic by sie nie stalo (byla przygotowana na takie scenario, proponuje czesciej czytac „Politico”)

  … PO zaglosowala przeciw razem z Konfederacja i Solidarna Polska nie dlatego, ze Konfederacji i SP tak zalezalo na obaleniu Kaczynskiego, tylko dlatego ze te sily chca Polexitu….

  Bez obrazy, to nie tylko kompletna bzdura ale na dodatek kalka z przekazu kurwizji.
  Faktem jest, ze to dzieki glosom Lewicy Kaczynski utrzymal sie przy wladzy. Byla okazja wywrocic koryto. Dzieki Lewicy stracona. Jesli teraz PiS przejmie reszte mediow (TVN i Rzepe) to drugiej juz moze nie byc.

 76. tuciu
  09/07/2021 o 10:11 am

  @Ghost: piszesz na blogu przy krytyce politycznej, ze „lewica NIE CHCE pokazywać tych wad PO, które przy okazji akcentują to, jaki PiS jest nieporównywalnie gorszy. Lewica (…) woli na siłę wyszukiwać rzeczy, w których ” – to albo brak wiedzy, albo bezczelne klamstwo.

  W tym samym wpisie zarzucasz mi klamstwo, bo pisze o tym co bylo dla mnie wazne, a nie o tym co bylo wazne dla Ciebie. Moze najpierw napisz co jest twoim zdaniem wazne, a potem podyskutujemy, czy nie bredzisz bez sensu.

  Rozumiem, ze Lewica jest dla Ciebie be i nic tego nie zmieni, ale takie prymitywne PiSowskie chwyty jakie tu stosujesz kompromituja tylko Ciebie i Twoje poglady.

 77. kmat
  09/07/2021 o 10:36 am

  @tuciu
  Ja wiem, że powrót Millera to ryzyko spadku pod próg. Ale to było jasne już w 2011. Niemniej znaleźli się idioci, którzy go wybrali na prezesa.
  A Ghost ma rację. Jak zapytać kogoś, jaki polityk mu się kojarzy z OSK to przed oczami stanie mu nie ktoś z Lewicy, tylko gazowana Nowacka z KO.

 78. G.host
  09/07/2021 o 11:21 am

  @tuciu

  „piszesz na blogu przy krytyce politycznej (…)

  LOL. Krytyka Polityczna to dla mie przede wszystkim Sierakowski. Skonfrontuj sobie jego poglądy z galowosiującym majorem Okraską.

  I dokładnie jest tak, jak piszę – „lewica” w tematach aborcjo-LGBT lubi symetryzować, że pispełojednozło, co jest ze wszystkich symetryzowań symetryzowaniem zdecydowanie najgłupszym.

  „pisze o tym co bylo dla mnie wazne, a nie o tym co bylo wazne dla Ciebie”

  A kogo obchodzi, co było ważne dla dwóch anonimowych łosi z komci pod blogiem, którego nikt nie czyta? Ja mówię o tym, o co w tym chodziło – Lewicy (żeby pokazać, jacy są „nietotalni” i „sprawczy”) i KO (żeby udupić PiS gdzie się ylko da i jak się da) oraz jak o wyglądało w oczach ludożerki.

  „Rozumiem, ze Lewica jest dla Ciebie be i nic tego nie zmieni, ale takie prymitywne PiSowskie chwyty jakie tu stosujesz kompromituja tylko Ciebie i Twoje poglady.”

  LOL. Jestem tutaj jednym z nielicznych o naprawdę lewicowych poglądach. Ale takich naprawdę lewicowych, a nie tych nowych, lansowanych przez jedną śmieszną banieczkę, że true-lewicowość oznacza tolerowanie barbarzyństwa PiS w imię bólu dupy z tego powodu, że politycznie w Polsce znacznie lepiej sobie radzi cywilizowana chadecja. A co gorsza, dla psychoprawicowych faszystów to właśnie owa chadecja robi za „lewaków” – tych od aborcji, pedalstwa, ekoterroryzmu i tej całej agendy, z którą chciałaby (i powinna, zresztą) być kojarzona rzeczywista lewica. Co tru-lewicę wpędza w taką frustrację, że zapominając o swojej tożsamości robi z siebie idiotów i nawilża faszystom w swojej oszalałej nienawiści do „libków”.

 79. tuciu
  09/07/2021 o 11:48 am

  @ghost: ty juz tak wszystko wiesz najlepiej, ze az sie dziwie, ze jeszcze z kimkolwiek dyskutujesz. Z taka wiedza nt. „o co komu naprawde chodzi” i „co oni mysla” zacznij lepiej inwestowac na gieldzie i z zyskow zaloz „prawdziwy” lewicowy portal o „prawdziwie” lewicowych pogladach. Nim ten szczesliwy moment nastapi, pokaz prosze te artykuly na krytyce politycznej ktore wypisuja farmazony ktore sobie uroiles. Smialo husarzu, rzuc linka.

  @kmat: nie wiem co powie ktos, ale ja powiem ze straj kobiet to Marta Lempart i p. Suchanow a wsparcie przyszlo od wszystkich frakcji lewicy (nie wylaczajac Nowackiej, jej gazowania przez policje i jej kola w PO, ale tez nie mozna moim zdaniem powiedziec, ze Nowacka stala sie twarza SK), no ale co ja tam wiem.

 80. G.host
  09/07/2021 o 12:24 pm

  @tuciu – ojej, popuściłeś. No jakież typowe dla kacz-lewicy.

  KP nie czytuję zbyt często, słucham Sierakowskiego za to – polecam, mądrze chłop mówi. W skrócie i generalnie – parafrazuje osiem gwiazdek na różne sposoby, praktycznie wyłącznie.

  Prawdziwie (bez cudzysłowu) lewicowe poglądy akurat w Polsce identyfikuje się dość banalnie, bo rządzą tu ultraprawicowi faszystowscy barbarzyńcy – więc, którko mówiąc, im ktoś bardziej chce, żeby ich zajebać, tym jest bardziej lewicowy, a wszelki symetryzm i szukanie wroga poza PiSem jest parafaszyzmem i żadne niuansowanie tego nie zmieni.

  Paczpan, jakie to proste. Nie ma za co.

 81. tuciu
  09/07/2021 o 1:13 pm

  @lubicz „Unii nic by sie nie stalo” – zgoda, ale Polsce by sie stalo: wymusilibysmy na Unii obejscie nas i utrudnili samym sobie dostep do srodkow europejskich.
  „Faktem jest, ze to dzieki glosom Lewicy Kaczynski utrzymal sie przy wladzy. Byla okazja wywrocic koryto” – to prawda byla okazja wywrocic koryto razem z wywroceniem zakotwiczenia tego koryta w UE – dlatego Konfederacja i SP glosowaly za. Dlaczego za glosowala PO to slodka tajemnica jej fanow i jej kierownictwa. Ggdyby rzadzil tam Tusk, PO zaglosowalaby za i zrobila wielki show z ponadpartyjnego wsparcia dobra kraju ponad politycznymi podzialami i wymusila od PiSu jakies tam koncesje dla samorzadow – mozna dyskutowac czy wiecej czy mniej niz Lewica, ale nie ma o czym bo zwyciezyla opcja wywracania koryta.
  „kalka z przekazu kurwizji” to rowniez liczne wypowiedzi czlonkow PO o socjalizmie, komunizmie i teczowosci Lewicy. Lewica jest juz od czasu slynnej afery Jaruckiej jest traktowana jako wrog przez PO i PiS. Czy wynika z tego, ze PO to to samo co PiS?

  @Ghost: gdzie ten link misiu? Tylko na tyle Cie stac?

  Na przyszlosc naucz sie odrozniac swoje wyobrazenia od faktycznych wypowiedzi ludzi ktorych nie lubisz. Wez moze sobie do serca slowa jakie seniorzy PO przekazali Trzaskowskiemu gdy wyrazil chec kandydowania na przewodniczacego PO. Tylko praca i jeszcze raz ciezka praca, mlody czlowieku.

 82. kmat
  09/07/2021 o 1:49 pm

  @tuciu
  Twoja idealna percepcja nie ma większego znaczenia. Liczy się to co widzi ogół. A ogół widzi symetryzowanie, obwąchiwanie się z PiSem po dupach i rojenia o socjaliźmie bez wypaczeń. To się zaczęło robić jasne w okolicy wyborów prezydenckich. I dziwnym trafem poparcie spadło od tego czasu o połowę. Psipadek?

 83. G.host
  09/07/2021 o 2:14 pm

  @tuciu – ale jaki kurwa link, o czym ty do mnie wypisujesz?
  Zapytałeś mnie coś o KP, nie wiem zupełnie po cholerę i o co Ci z tą nieszczęsną KP chodzi – z KP znam Sierakowskiego, porządny chłop, powtórzę po raz trzeci.

  Skąd w ogóle wziąłeś sobie jakieś rojenia, że ja coś mam do powiedzenia na temat jakichś publikacji KP? Ty weź trochę zbastuj z internetem, bo chyba Ci się okienka dyskusji pomyliły.

 84. tuciu
  09/07/2021 o 2:39 pm

  @Ghost moze Ci powtorze, bo chyba nie doczytales: pisanie, ze „lewica NIE CHCE pokazywać tych wad PO, które przy okazji akcentują to, jaki PiS jest nieporównywalnie gorszy. Lewica (…) woli na siłę wyszukiwać rzeczy, w których „PiS nie jest taki zły, za to ta straszna PO, której szefem jest Balcerowicz…” Wbrew swojemu elektoratowi.” jest po prostu klamliwe. Na potrzeby usprawiedliwiania tej idiotycznej tezy wylaczyles juz z lewicy, czyli calego ruchu lewicowego w Polsce zarowno krytyke polityczna jak i red. Sierakowskiego, ktorzy z mojego punktu widzenia sa jadnym z filarow polskiej lewicy. Poza KP i Sierakowskim masz na lewicy partie, czyli na chwile obecna Lewice i Inicjatywe Polska Nowackiej w parlamencie i ich wyborcow. Swoje rojenia usilujesz im wszystkim wcisnac, bo Wos i Okraskowie cos tam naplodzili w internecie. Tu dochodze do tematu poruszonego przez
  @kmat „Twoja idealna percepcja nie ma większego znaczenia. Liczy się to co widzi ogół.” – pelna zgoda. U mnie na wsi nawet najzaorzalsi anty-PiSowcy nie kojarza ani krytyki politycznej, ani Majora a juz Wos czy Okraskowie to jakis kosmos dla banieczki w banieczce – sam tego nie czytam i nie znam prawie nikogo kto w ogole wiedzialby o istnieniu tych bytow. Odrzucenia kasy z UE tez nikt tu nie chce, a ja bylem jedynym indywiduum, ktore powaznie zastanawialo sie czy nie bylaby to cena warta obalenia Kaczora przez kryzys. No wiec sorry: dla 99% spoleczenstwa nie bylaby. To, ze rozemocjonowana banieczka fanow PO uwaza inaczej, to problem tej banieczki – na szczescie Tusk was uleczy z wyrzucania niewycisnietych brukselek. Dziwie sie, ze tak idziecie w to w zaparte, ale w koncu kluby GP tez ida w zaparte z teoriami o zamachu smolenskim, wiec widac jest takie zapotrzebowanie spolczne wsrod czesci betonowego elektoratu i juz to z nami zostanie, mimo obciachu.

 85. tuciu
  09/07/2021 o 2:52 pm

  @kmat: „ogół widzi symetryzowanie, obwąchiwanie się z PiSem po dupach i rojenia o socjaliźmie bez wypaczeń” – u mnie lewica jeszcze z czasow SLD rzadzi razem z PiSem i stara sie zalatwiac przy tym swoje interesy, bo PiS dal jako jedyny historii Polski kase dla ludu i lud nie rozumie i nie zrozumie, ze moznaby ten PiS za to zwalczac. Mozna zwalczac za zlodziejstwo, afery i co tylko zechcesz, ale 500+ i obnizenie wieku emerytalnego trzeba chwalic, bo inaczej mozesz sobie dac spokoj z kandydowaniem, wiec moze jestem dla was malo zrozumialy, ale takie sa realia w duzej czesci kraju zwanej, zapewne bez zadnego poczucia wyzszosci, prowincja.

  O socjalizmie bez wypaczen to moze sobie jacys dzialacze w stolycy moga opowiadac, a tu socjalizm jakos strasznie zwalczany nie byl, a teraz nie jest zwalczany socjal. Podpowiedzcie temu swojemu Tuskowi, zeby przeprosil sie z min. Bonim i zainteresowal o co chodzilo z ta polityka socjalna. Moze chopak w koncu cos zakmini i moze faktycznie bedzie jakas szansa, ze PiS nie wygra nastepnych wyborow. Na razie to zanosi sie na trzecia kadencje PiS, albo klincz z rownowaga w parlamencie, PiSowskim prezydentem i przejetymi TK i SN.

 86. G.host
  09/07/2021 o 2:58 pm

  @tuciu – łolaboga… Toś rozczłonkował włosa na czworo.

  Otóż oczywiście, moje: „lewica NIE CHCE pokazywać tych wad PO (…)” to był to skrót myślowy, oczywisty w kontekście rozmowy o ostatnich błędach strategicznych lewicy (w zasadzie dla jasności w takich przypadkach faktycznie powinienem dawać zawsze cudzysłów) najwyraźniej zdominowanej przez strategów okołorazemkowych.

  A Sławomir Sierakowski jest chyba moim top-idolem obecnie wśród publicystów, obok Żakowskiego, Najsztuba i jeszcze paru. Pisałem tu o tym nieraz.

  Tyle tylko, że Sierakowski właśnie przyjmuje postawę taką jak ja, czyli mniej więcej „przestańcie już symetryzować i wypominać jakieś grzeszki PO, kiedy mamy do zwalczenia kaczyzm na pełnej kurwie”. Za to majorowosiowaty Twitter i okolice pełen jest myślenia typu: „PO niczym się nie różni od PiS w sprawie LGBT, przecież mogli uchwalić związki partnerskie (nie mogli, przez PSL, btw. – przyp. G.host), to ja już wolę głosować na PiS, bo dali 500 zeta”. Tyle że, jak piszemy z kmatem, to tu jest właśnie hiper-banieczka, bo dla ludożerki obraz jest taki, że LGBT bronią Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej (hehe), Trzaskowski i Nowacka z PO (hehe), za to lewica ma w dupie LGBT, bo zajmuje się lizaniem PiSowi rowa za to, że podwyższają podatki hiper-bogaczom z czwórką na rękę, no i że nie są wstrętnymi „libkami”.

 87. banach
  09/07/2021 o 3:54 pm

  @banach: „jak w UK to PO z Hołownia wprowadzą zwiażki partnerskie i wtedy LEwica …” – myslalem, ze rozmawiamy o horyzoncie najblizszych 10 lat a nie o perspektywie 20 letniej i dalszej. Jesli w rzadzie nie bedzie Lewicy, to i zwiazkow pewnie nie bedzie, a na aborcje sie nic nie poradzi bo wicie rozumicie mamy wyrok TK, a w ogole to mamy teraz wazniejsze sprawy niz tematy obyczajowe, bo musimy odbudowywac Polske po rzadach PiS, w ogole „nie afiszujcie sie” tak i nie „atakujcie kosciola”, bo bez katolikow sie nie d

  Tyciu Wprowadzimy wszystko bez LEwicy spokojnie.

 88. banach
  09/07/2021 o 3:57 pm

  Koniew
  09/07/2021 o 9:04 am
  Banach@ w gruncie rzeczy tak. Ale nie w rozumieniu majora oczywiście. Od początku tu pisałem że jestem za istnieniem usług publicznych na porządnym poziomie i respektowaniem prawa pracy. I tak uważam że bez progresji podatkowej która trochę mnie uderzy tego się nie sfinansuje. Poza tym jestem antyklerykalem dość zajadłym a i polityka historyczna mi się bardzo nie podoba. I to nie tylko pisowksa. Platformiana też.
  Choć nie uważam Tuska za diabła przeciwnie doceniam wiele rzeczy które zrobił.

  Koniew czyli jest szansa na głos strategiczny na kogoś lewicowego z List PO np Nowacką?

 89. Koniew
  09/07/2021 o 5:02 pm

  Banach@ szansa jest zawsze na wszystko.

 90. kmat
  09/07/2021 o 6:46 pm

  @tuciu
  Na niskich szczeblach samorządu na prowincji w koalicjach mogą się dziać prawdziwe cuda. Choćby dlatego, że polityka tam jest personalna, a nie partyjna i ideologiczna. Lewica i lud na dziś to dwa niestykające się światy. To gdzie lewica może coś realnie ugrać to młodzi zadłużeni z wielkich miast, zwykle do bólu liberalni i do bólu progresywni. I świadomi, że za menelowe+ oni kiedyś z własnych podatków zapłacą.

 91. banach
  09/07/2021 o 8:44 pm

  Kmat w samorządzie tez LEwicy nie ma

 92. banach
  09/07/2021 o 9:21 pm

  Kmat ale zgodzisz sie że wybprcy Lewicy są średnio biedniejsi jak KO widać na przykłądzie wawy jak Lewica miała wiecej w beidnych dzielnicach a KO bogatych

 93. kmat
  10/07/2021 o 10:33 am

  Przede wszystkim są młodsi. To muszą być biedniejsi. Stara Lewica to w dużym stopniu emerytowani funkcjonariusze MO, SB, LWP, czyli elektorat coraz mniej liczny, a i średnio zamożny.

 94. banach
  10/07/2021 o 2:10 pm

  PO 2 wyborce LWicy z klasy sredniej który słyszy Zanberga łątwo przekonać do KO a beton Lewicy to ludzie z miast ale raczej nie najbogatsi w końcu Wilanów16 % dla Lewicy Śrómieście 20

 95. banach
  10/07/2021 o 2:11 pm

  A 27 w biedniejszym od wawy Sosnowcu i co ciekawe kilku moich znajomych z Sosnowca co popierają Lewicę w 2 turze głosowało jednak na dudę ale zakłądam że to wyjatek

 96. lubicz56
  10/07/2021 o 2:27 pm

  @tuciu
  Czyli trzy razy mialem racje ale… nie do konca :) Dyskusja z Toba, to jak boks z cieniem. Tanczysz, zmieniasz pozycje, odskakujesz aby na koncu napisac, ze „gdyby rzadzil tam Tusk, PO zaglosowalaby za”. A skad ta pewnosc? Wszystko jedno, odpuszczam bo na takie erystyczne wygibance brakuje mi cierpliwosci.

 97. Tamara
  11/07/2021 o 5:23 am

  Ja tu już wpadam tylko na momencik, bo widzę nieprawdopodobne wręcz zapętlenie jednego nudnego i fałszywego pomysłu @G.host, który z uporem jakiegoś maniaka utożsamia parlamentarną lewicę z Remikiem Okraską, Wosiem i Majorem. Dla porządku przypominam, że ŻADEN nigdy nie miał nic wspólnego z Lewicą i tym bardziej z Razem. Remik uważa, że nie ma w Polsce żadnej lewicy poza nim samym i jego żoną, bo oni sami tylko rozumieją Polski Lud Pracujący ™ i z oczywistych względów razemkami gardzą jako lewicą sojową z pianką. Woś dawno odleciał w kosmos w terytoria znane tylko jemu samemu i była gigantyczna inba o to, że po prostu odmówił widzenia szczucia na lgbt+. A Major – ej serioznie chcesz twierdzić że anonimowy „publicysta opinii” jest głosem partii? Zacznijmy być poważni.

 98. Lord Cox
  11/07/2021 o 9:46 am

  @Tamara
  Major jest apologetą partii Razem bezwarunkowo popierający każdy ich pomysł a czasem nawet z wyprzedzeniem prezentującym ich strategię. Dlatego choć to tylko fanboi jest z tą partią utożsamiany.

  ***
  „KOchani”, nastąpił zwrot w trendach poparcia.
  Robert Biedroń niemalże podwoił swój elektorat. 2,9% w wyborach a tu taki skok. A złośliwi ogłaszają 359 koniec lewicy.

  „Na którego kandydata oddałbyś głos w wyborach prezydenckich?” – sondaż Pollster dla SE.

  32 %. – Donald Tusk.
  26 % – Jarosław Kaczyński
  24 % – Szymon Hołownia
  10 % – Krzysztof Bosak
  5% – Robert Biedroń
  3% – Władysław Kosiniak-Kamysz

 99. Wojciech Małecki
  11/07/2021 o 12:12 pm

  Dodam jeszcze, że żaden z nich nie przyswoił sobie wiedzy płynącej z doświadczenia Leszka Nowaka. PiS odtwarza klasę trójpanów. Lewica to popiera, gdyż dał 500+

 100. ale.sobie.konto.wymyslilem
  11/07/2021 o 12:35 pm

  @ Tamara

  To ja też wpadnę tylko na momencik i do tego co napisał Lord Cox dodam że każdy tłit dziennikarza z szeroko pojętego liberalnego establishmentu jest na szeroko pojętej lewicy odbierany nieomal jako oficjalny program PO. No więc to działa w obie strony…

 101. banach
  11/07/2021 o 12:42 pm

  Skoro Major na każdy kroku podreśla i broni lewicy tak jak ja KO , To moja wpadka idzie na konto KO natomiast Majora na konto Lewicy proste.

 102. tuciu
  12/07/2021 o 8:23 am

  @ Ghost „Toś rozczłonkował włosa na czworo. Otóż oczywiście (…) to był to skrót myślowy, oczywisty w kontekście rozmowy o ostatnich błędach strategicznych lewicy ”
  – dla mnie to juz poziom „Antoni M”: obrzucasz kogos fekaliami, a gdy pokazuje Ci sie, ze nie masz zadnych argumentow, to dowiadujemy sie, ze to byl taki skrot myslowy, oczywista oczywistosc, itp., itd. Skoro zagorzali zwolennicy opozycji mysla jak PiS i dzialaja jak PiS, to trudno sie dziwic, ze orginalny PiS jest ze swoimi metodami malo kontrowersyjny i jakis taki zupelnie normalny. Zaczyna szokowac dopiero po przekroczeniu granicy Polski w kierunku nie wschodnim.

  @banach: „Tyciu Wprowadzimy wszystko bez LEwicy spokojnie”,
  – drogi burachu, czekam z niecierpliwoscia na ten historyczny moment i patrze z pogarda na krytykantow mowiacych, ze zatrzyma Was Wasza konserwatywna kotwica. Poki co nasza ukochana PO/KO nie ma tego chyba nawet oficjalnie w programie, a Tusk jest „znany” z tego jak konsekwentnie i pryncypialnie broni praw wszelkich mniejszosci i scislego trzymania sie litery prawa, ze przypomne Ci niesmialo ustawe o bestiach, skok na dopalacze i ochrone praw LGBT, ale trzymam za was kciuki. Powodzenia!

  @kmat & banach „zarobki wyborcow lewicy” – Warszawa to swiat diametralnie odmienny od tego co spotyka sie w miastach powiatowych i mniejszych, wiec pozostaniemy chyba kazdy przy swoim zdaniu. Nie zrozumie glodnego syty, bo ich roznia apetyty.

  @lubicz56: „Czyli trzy razy mialem racje ale… nie do konca :) ” – dokladnie tak.
  1. Zgadzamy sie, ze mozna bylo wywrocic koryto kosztem utopienia badz powaznego przytopienia tego koryta. Ja uwazam, ze to bylby strzal we wlasne kolano, ty uwazasz inaczej, wiec nie rozstrzygniemy kto ma tu racje. Moze w Warszawie ludzie sa gotowi poniesc ofiare polegajaca na zaglodzeniu prowincji w imie odbudowy demokracji i rzadow prawa na poziomie krajowym, ale na prowincji nie zaobserwowalem ani sladu takiego nastawienia.
  2. Zgadzamy sie, ze kurwizja uzywa argumentu dotyczacego poparcia dla Europejskiego Planu Odbudowy do wspierania rzadu i walenia w opozycje, ale uzywa tez slusznego oburzenia na pedofilie, do walenia w LGBT, ambicji samorzadowych i niepodleglosciowych do walenia w EU i buraczanych wypowiedzi niektorych bywalcow salonow warsiawki do walenia w elity. To nie oznacza, ze niektorzy bywalcy nie wypowiadaja sie idiotycznie, nie oznacza , ze nie trzeba subsydiarnie robic co sie da we wlasnych zakresie krajowym i samorzadowym, nie oznacza, ze pedofilia jest zla i nie oznacza tez, ze nie nalezalo popierac EPO. Kurwizja jest deklaratywnie przeciwna zlodziejstwu, gwaltom i wielu innym rzeczom i madra opozycja nie bedzie na zlosc kurwizji popierala tych wszystkich zlych rzeczy, albo odrzucala potezny zastrzyk finansowy dla calego kraju. Jesli to dla Ciebie dowod na to ze masz racje, to bozia z Toba, niech Ci bedzie. Trzeciego punktu nie bedzie, bo pierwszy zawiera dwie z Twoich „mam racji”.

 103. Lego
  12/07/2021 o 8:55 am

  W sumie to dość przykro patrzeć na tego Tuska. Miałem nadzieję jednak na to, że Tusk zrobił jakis krok w rozwoju, a tu jednak dupa. Koleś jest starym sobą. Świat gwałtownie zmienił się przez ostatnie 10 lat, jeszcze gwałtownie zmieni się przez następne 10 i mamy na to jakieś preparaty wyciągnięte z formaliny, wsadzone tam w latach 90 tych.

  Zresztą widać po sondażach, że Tusk nikogo prócz jego wyznawców nie porwał. Na tyle dmuchania tego balanonika w wszystkich mediach bez opamiętania okazało się, ze to był używany kondon.

 104. tuciu
  12/07/2021 o 9:31 am

  @Lego „przykro patrzeć na tego Tuska. Miałem nadzieję jednak na to, że Tusk zrobił jakis krok w rozwoju, a tu jednak dupa.”
  – daj mu szanse, dopiero wysiadl z samolotu i zaczyna sie rozgladac. Pogadamy na powaznie jesli objedzie chociaz 10% tych obiecanych powiatow. Tusk moze i jest z formaliny, ale to technolog wladzy: jak sondaze pokaza mu ze wygra na ekologii, to bedzie ekologiczny, a jak na konserwatywnej kotwicy, to bedzie konserwatywny. Na razie wyszlo mu, ze ma byc jak Holownia i abrakadabra: staje sie do zludzenia podobny do Holowni i zaraz zacznie zapraszac Holownie do zapisania sie do PO w imie realizacji wspolnego programu i budowy wielkiej centrowej koalicji. Nawet jesli zgodnie z przewidywaniami nie dowiezie wygranej z PiSem, to moze zmieni troche i reanimuje „najwieksza partie opozycyjna”, ktora obecnie jest muzeum skamielin i wlasnie zegnala sie z politycznym bytem. Zmieni moze tez chociaz troche myslenie popierajacego go srodowiska, bo to jednak najbystrzejszy i najaktywniejszy facet w tamtym zespole. Juz sa jaskolki zmiany: banach pisze mi tutaj z przekonaniem, co to KO/PO nie wprowadzi jesli tylko odzyska wladze. Pobudzonych wyborcow wlasnej formacji zawsze trudniej zignorowac niz wyborcow uspionych i przekonanych o nieomylnosci przywodztwa i nawet najglupszym przywodcom wyjda nowe tematy w sondazach wewnetrznych. Z czasem ta fala dojdzie i na szczyty i np. taki red. Lis juz nie pozwoli sobie na „rozmowe o powaznych sprawach” polegajaca na przemilczaniu praw podstawowych jakiejs grupy, ktora akurat mu zwisa na tyle by nazwac ja tematem zastepczym.

  Sa tez niestety wady: Tusk dokonal cudu i naprawde zjednoczyl zjednoczona prawice, bo nawet najwieksze petaki z tej bandy wiedza, ze z Tuskiem moga przegrac, boja sie i beda sklonne do samoograniczenia sie, zeby moc sie schowac pod skrzydla Kaczynskiego. To samo dotyczy elektoratu negatywnego PO/KO, ktory jest potezny, przynajmniej na mojej prowincji. Moim zdaniem, bez rownie poteznego pozytywnego programu dla wyborcow socjalnych Tusk dal juz Kaczynskiemu trzecia kadencje. Jesli taki program sie pojawi w trakcie mitycznego objazdu powiatow, to jest moim zdaniem 50/50 i duzo zalezy od wyniku Lewicy, Konfederacji, PSL i Holowni, jesli ten przetrwa do wyborow podgryzanie mu elektoratu przez Tuska, czyli polityka wraca do Sejmu z siedziby partii.

 105. lubicz56
  12/07/2021 o 9:55 am

  @Lego
  Prosta rada – nie patrz, nie bedzie Ci przykro. Nota bene, z najnowszego z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wynika, ze Donald Tusk jest juz na czele rankingu najbardziej wpływowych polityków opozycji. Zastapil Trzaskowskiego a wszystko to w tydzien. Jak widac, ocena sytuacji zalezy od konta spojrzenia i z obiektywna ocena ma niewiele wspolnego. Kazdy widzi to, co chce widziec.

 106. Lego
  12/07/2021 o 10:03 am

  @Tuciu
  Ale ja mu szanse daję od 20 lat i zawodzi dokładnie zawsze. To człowiek będący tylko mniej niż średniej wielkości politykiem na europejskiej arenie. Co jest w sumie dramatyczne, bo to jednocześnie jeden z lepszych polityków w Polsce. Co daje obraz jaką nędzą są nasze elity. Przecież on nawet w tej UE żadnej kariery nie zrobił, posadziła go Merkel w dwóch miejscach, Merkel odchodzi i znika też z tamtych rejonów Tusk. Merkel miała silną potrzebę jedności UE i sentyment do wschodu, stąd wzięła tego Tuska. Teraz zmienia się władza w Niemczech i bez różnicy kto wygra, już nikt się nie będzie pierdolił w tańcu z Polską. Więc tym bardziej w tym smetnym kraju potrzeba fundamentalnych i rewolucyjnych zmian. A nie formaliny. I mało tego, Polacy są na takie zmiany gotowi i takich zmian chcą. A dostają mumię.
  PiS upada tak czy inaczej, niezależnie od Tuska i całej KO. To kwestia kilku lat najwyżej i tyle. A od opozycji należy oczekiwać propozycji tego co dalej, co po PiS? Ciepła woda i inżynieria polityczna to ma być recepta?

 107. kmat
  12/07/2021 o 10:19 am

  @tuciu
  Ale co Ty mi tu o Warszawie i prowincji, jak w takiej metropolii jak Rzeszów elektorat Lewicy to progresywny antypis. To o czym piszesz to może banglać w jakichś Myciskach Dolnych na dość niskim szczeblu samorządowym, gdzie właściwie nie ma polityki tylko nepotyzm.

 108. Lego
  12/07/2021 o 11:23 am

  @Lubicz
  Ale ja nie odbieram Tuskowi wplywowosci w sondażach. Tylko co z tego? To jakiś kurwa konkurs piękności ma być? Tego oczekujesz od polityków? Ja oczekuję, w przypadku Polski i gigantycznych wyzwań jakie przed nami stoją, konkretnej, współczesnej i osadzonej w realiach propozycji reform i żelaznej woli jej realizacji. A w roku 2021 proponować politykę na najbliższe 30 lat opartą na pomysłach sprzed 30 lat? No to jest poważne? To niewiele mniej głupie i beznadziejne niż to co robi PiS. Dla mnie to żaden powód do radości. Zdecydowanie lepiej tu wygląda Trzaskowski, ale to pipa jest w dzialniu. Więc mamy klops.

 109. ale.sobie.konto.wymyslilem
  12/07/2021 o 1:19 pm

  @ Tamara

  Tak a propos znaczenia Majora jako głosu lewicy – akurat czytałem artykuł Gadomskiego, gdzie przytacza artykuł Majora… :-)

 110. G.host
  12/07/2021 o 1:20 pm

  @Tamara – G.host nie utożsamia wosiokraskomajorów z lewicą parlamentarną, nieprzypadkowo używam go ładnie takich pojęć jak wyżej, ewentualnie cudzysłowu lub określenia typu tru-lewica. Lewica parlamentarna posiada natomiast idiotki w postaci Żuczka czy jakiejś Maciejewskiej, które czasami wyraźnie ulegają samozwańczej frakcji lewicy kaczystowskiej w swojej retoryce, ale i niestety działaniu.

 111. G.host
  12/07/2021 o 1:22 pm

  @tuciu, zwyczajnie przestań już pierdolić. Wyrażam się jasno i wiem co piszę. To ty wyskakujesz z jakimiś wontami bez cytatów i z pierdoleniem o KP,
  którą akurat w osobie Sierakowskiego – wybitnego antysymetrysty – bardzo cenię.

 112. G.host
  12/07/2021 o 1:42 pm

  @Tamara (errata)
  *”go ładnie” = „właśnie”

 113. Wróbel
  12/07/2021 o 1:45 pm

  Nieśmiało przypomnę, że wciąż nie ma aktualizacji „heatmapy”.

 114. Koniew
  12/07/2021 o 3:12 pm

  Wróbel@ I nie będzie.

 115. Lord Cox
  12/07/2021 o 5:29 pm

  @wróbel
  Na tłiterze mu napisz, może zauważy.

 116. banach
  12/07/2021 o 6:00 pm

  LEgo miała mieć LEwica 30 % ma 7 % za to KO już ma 28 , Więcej symetryzmu lewicy a wypadniecie z sejmu.

 117. G.host
  12/07/2021 o 7:47 pm

  Mam nadzieję, że Tusk będzie na tyle mądry, żeby teraz Lewicy nie poniżać. Ich zjazd w okolice 5% i niżej jest raczej nieunikniony, a przecież bez jedności kaczyzm będzie trudno pokonać (zwłaszcza, że potrzeba nie 431, ale co najmniej 476 mandatów). Jeśli się to stanie, to w sumie wyjdzie wszystkim na zdrowie, bo dodatkowo utrze się nosa d’Hondtowi.

  Optymalne będzie finalne wkomponowanie Lewicy jakoś do KO, obok Nowackiej, jakoś maksymalnie godnościowo – najlepiej ze zmianą nazwy (chociaż semantycznie trudno o coś jeszcze bardziej ogólnego i sugerującego Jedyny Cel, niż KO właśnie – no ale to koniec końców jednak tylko etykietki).

  Jak Włodek ma łeb na karku, jak to pokazuje często, to zawczasu co bardziej beznadziejne przypadki „antylibkowych” razemków wywali, żeby nie fikali przy fuzji, co jest niestety u pewnych przypadków nieuniknione.

 118. G.host
  12/07/2021 o 7:53 pm

  *231 i 276, oczywiście :)

 119. 12/07/2021 o 10:16 pm

  Póki co lewica jest koalicją i przy orbitowaniu w okolicy 7-8% mamy ryzyko kolejnego wylecenia poza parlament. Ja Razemkowej mentalności nie ogarniam.

 120. Lego
  12/07/2021 o 10:18 pm

  @Ghost
  No nie wiem. Tusk i jego ekipa oraz media zajmowała się tępieniem lewicy z równie dużą zajadłością, jak i hodowaniem PiS jako straszak na lemingi. Zresztą widać często w wypowiedziach tuzów PO, że bliżej im nawet do Konfy, a Lewica to najgorsze zło.

 121. Lego
  12/07/2021 o 10:20 pm

  @Banach
  Nie pisz do mnie. Nie mam ochoty z Tobą rozmawiać. To jak napierdalanie młotkiem w oponę od traktora, szkoda mi czasu.

 122. Lord Cox
  12/07/2021 o 10:22 pm

  @Ghost
  To prawda, grunt żeby skończyło się mocarstwowe rojenie o podmiotowości wypracowanej na popieraniu PiSu i bycie panną na wydaniu konieczną do stworzenia koalicji. Wyciąć szurów-tropicieli libkizmu, posłuchać co mówi baza wyborcza tak jak (deklaratywnie) Tusk się wsłuchuje i budować własne poparcie a nie wkurwiać swoich wyborców wcielaniem w życie majorowych mrzonek. Bo na razie to wydaje się że to Tuskowi łatwiej będzie przemówić do rozumu żeby skrecił w lewo niż lewicy że kurs na pisizm to kurs na rafę.

  Ostatnia strategia majora polega na straszeniu że w przypadku nieprzekroczenia progu przez lewicę to PiS zyska na tym najbardziej i będzie sobie rządzić dalej, więc „No, no, no, liberałowie, nie dołujcie towarzyszy”.

 123. Lord Cox
  12/07/2021 o 10:56 pm

  Majorowo-razemkowa metoda uprawiania polityki jak widać wyraźnie prowadzi do neoliberalizmu w postaci koalicji KO Hołownia biorącej wszystko. Narzekanie że Tusk się nie zmienił, że to formalina nabierze rzeczywistego znaczenia gdy taka koalicja faktycznie przejmie władzę. Wtedy będzie mozna teoretyzować o technicznym rządzie Konf, PiS i Lewica kiedykolwiek PO bedzie brakować głosow w kluczowych głosowaniach.

 124. Lego
  12/07/2021 o 11:29 pm

  Lord
  Tusk się wsłuchuje , no przedni żart XD
  Razemkowa metoda uprawiania polityki daje miażdżące poparcie wśród najmądrzejszej i najmłodszej części tego zasranego społeczeństwa. I jeśli ktokolwiek ten garjdoł będzie w stanie kiedyś postawić na nogi, to właśnie ludzie mądrzy i młodzi, a nie dziaderska ekipa poststyropianowych wygrywów i przegrywów, dla których myślenie w kategorii czterech lat, to jest max możliwości intelektualnych. W ogóle to jest normalna sprawa, że istnieje swego rodzaju rozdźwięk i nawet konflikt między młodymi i starymi, między wyksztalconymimi i tymi mniej. W normalnej sytuacji to jest nawet pożądane i konstruktywne napięcie. Ale w Polsce to jest jakaś dramatyczna przepaść, która powoduje grzezniecie tego kraju po kolana w jakimś błocie i gównie.

 125. banach
  13/07/2021 o 12:30 am

  Lego
  12/07/2021 o 10:20 pm
  @Banach
  Nie pisz do mnie. Nie mam ochoty z Tobą rozmawiać. To jak napierdalanie młotkiem w oponę od traktora, szkoda mi czasu.

  Zatkało cię

 126. banach
  13/07/2021 o 12:32 am

  LEgo słychcać wycie znakomicie.

 127. G.host
  13/07/2021 o 7:18 am

  @Lego

  LOL

  Tusk rywalizuje dziś z niejakim Jarosławem Kaczyńskim, a nie z Maćkiem Koniecznym czy jakimś anonimowym hipsterem sączącym sojową latte, który pewnie dla Ciebie jest wzorcem polityka. Też mnie to nie cieszy, ale pogódź się z tym – naprzeciw Tuska występuje post PRL-owska skamielina, która mówi o „sputnikach” monitorujących rolnictwo, kościele katolickim jako jedynym depozytariuszu moralności i przymusie rodzenia półmartwych potworków „żeby mogły zostać ochrzczone i dostać imię”.

  Z tej perspektywy Tusk to hiper-lewak, co to uległ zgubym nowoczesnym modom rodem ze zgniłego Zachodu. Nie, mnie osobiście jego „nowoczesne lewactwo” nie imponuje, ale to nie moja opinia decyduje o tym, kto rządzi w Polsce, kto w niej będzię rządził i dlaczego.

  Przeczytaj sobie jeszcze raz mój pierwszy akapit i zastanów się, jak bardzo idiotyczne jest wytykanie Tuskowi że jest „dziadersem”, albo że jest za bardzo prawicowy. Albo po prostu nie komentuj polskiej polityki, skoro najwyraźniej nie masz pojęcia, jak ona wygląda.

 128. Lego
  13/07/2021 o 7:53 am

  @Ghost
  Ale Ty dalej nie rozumiesz tego, że aby PiS pokonać to nie trzeba wykonać bohaterskiego manewru odebrania wyborców Hołowni czy Lewicy, ale odebrać głosy PiS. I do tego nie wystarczy dmuchanie Tuska przez wszystkie platfusiowe media jak żaby przez słomkę aby się wydawał większy i mądrzejszy. Tu potrzeba czegoś więcej. Ciągle się odwołujesz do pisowskiej patologii i skrajnego skrzydłu partii Kaczyńskiego, ale w ogóle nikt nawet nie myśli o tym aby po tych ludzi sięgnąć. Tych co się da Kaczyńskiemu odebrać to są ludzie, którzy czują się przez Tuska wyjebani na sucho w poprzednim rozdaniu. I oni chcą pewnie różnych rzeczy, ale jednej nie chcą, nie chcą powrotu do władzy neoloberalnego szajsu uosobianego przez Tuska właśnie. I co im proponuje i obiecuje Tusk? XD

  Dla mnie Tusk, już to wiele razy mówiłem, nie musi być lewicowy. Niech on będzie sobie libkiem konserwatywnym, ale kurwa na jakimś współczesnym poziomie, a nie koprolitem z końca Zimnej Wojny, bo tym to on wiele nie zdziała. Gorzej, on w ten sposób, naturalny rozkład poparcia PiS może na kilka lat powstrzymać, jak 10 lat temu ten elektorat pisowi napędził.

 129. tuciu
  13/07/2021 o 8:39 am

  @ Ghost „zwyczajnie przestań już pierdolić”, „wyskakujesz z jakimiś wontami bez cytatów i z pierdoleniem o KP” – pelna zgoda, tyle ze w odniesieniu do Ciebie. Lekarzu, ulecz sie sam, a jak cos glupiego ci sie wymsknie, to mowi sie „przepraszam”, a nie idzie w zaparte i oskarza wszystkich w kolo o klamanie.
  Rozumiem, ze juz nie cala lewica tylko Okraskowie i Wos sa adresatami twoich wynurzen, ale szkoda, ze nawet sam nie potrafisz tego doprecyzowac, jak jakis PiSowiec o Smolensku doslownie.

  „naprzeciw Tuska występuje post PRL-owska skamielina” – no wlasnie ta skamielina razem ze skamielina Tuskiem zagospodarowywuje skutecznie horyzont mysli i aspiracji 80% wyborcow. Ja sie z tym godze, Lego sie z tym godzi, i nawet Lord Cox sie z tym godzi. Z tym, ze ja zgadzam sie z @Lego, ze „Razemkowa metoda uprawiania polityki daje miażdżące poparcie wśród najmądrzejszej i najmłodszej części tego zasranego społeczeństwa. (…) Ale w Polsce to jest jakaś dramatyczna przepaść, która powoduje grzezniecie tego kraju po kolana w jakimś błocie i gównie.” i dlatego budujemy sobie tu na sciernisku nowoczesna Lewice, ktora moze miec obecnie maksymalnie 10% poparcia, ale ma swietlana przyszlosc polityczna. Wam to tak bardzo przeszkadza, ze wypisujecie tu z zaangazowaniem wartym lepszej sprawy jakies zale do Razemkow, zadania do Wlodka itp. itd. Ogarnijcie sie chlopaki. Gorzkie zale nie przekonaja nikogo, ze Tusk jest super, ze sie zmienil i ze warto by go poprzec, skoro sami mowicie, ze sie nie zmienil, tylko „sie wsluchuje i pochyla” a skamielina nie jest tylko na tle Kaczynskiego.

  Realny scenariusz wyglada moim zdaniem tak, ze wiekszosc wyborcow Lewicy uznala, ze:
  1. rzady Tuska otwarly droge do rzadow PiS.
  2. Tusk sie nie zmienil, znowu bedzie tak zdolny jak ostatnio i po Tusku znowu przyjda rzady PiS
  Dlatego warto budowac cos, co nie rozwali sie po dwoch kadencjach i bedzie pilnowalo lewicowych postulatow bez wzgledu na to czy rzadzi prawica narodowo swirnieta i nieudolna czy balcerowiczowo swirnieta i miejmy nadzieje, ze chociaz troche mniej nieudolna.

  Jesli sie myle, to Lewica znowu wypadnie z parlamentu, a wiekszosc premii z jej glosow dostanie najwiekszy wygrany, czyli w chwili obecnej PiS. Zeby to PO zgarnela ta premie, musialaby poza Lewica polknac bez bekania caly Ruch Holowni 2050 i jeszcze zabrac PSL i Konfederacji. To raczej malo prawdopodobne, ale probojcie, modlcie sie do Tuska, itd. za pol rok bedzie widac czy w ogole macie na to szanse.

  Jesli PO nie przeskoczy spektakularnie PiSu, to bedziecie sie modlic razem z nami, zeby Lewica jednak weszla do parlamentu bez wzgledu na to ile bedzie w niej Razemkow, a ile Wiosny z SLD.

 130. tuciu
  13/07/2021 o 8:47 am

  @ banach „LEgo słychcać wycie znakomicie.” – no i naprawde popracujcie troche nad soba, zeby nie bylo tak latwo jak teraz powiedziec „PiS – PO jedno zlo”. Walicie PiSowskimi tekstami i dziwicie sie, ze wygladacie jak PiSowcy. Zdecydujcie sie, czy jestescie cywilizowani czy tylko przypudrowani, a w zasadzie to jednak PiS.

 131. tuciu
  13/07/2021 o 9:03 am

  @kmat „w takiej metropolii jak Rzeszów elektorat Lewicy to progresywny antypis” – w takiej metropolii jak Zgorzelec tez, ale w metropoliach wygrywa sie prezydentow miast i stosowne budzety, a nie wybory parlamentarne, o ktorych zdaje sie glownie tutaj mowimy

  „na dość niskim szczeblu samorządowym, gdzie właściwie nie ma polityki tylko nepotyzm” – jak patrze na takie wojewodzkie Opole, co najmniej tak metropolitarne jak Twoj Rzeszow, to wcale nie jestem przekonany, ze okreslenie „nie ma polityki tylko nepotyzm” jest takie malo trafne. Moim zdaniem zawsze jest i polityka i nepotyzm, szczegolnie na poziomie samorzadowym, gdzie ten nepotyzm latwiej zagadac i trudniej pokazac, bo nie ma zainteresowanych tym tematem i niezaleznych od lokalnej wladzy mediow o istotnej sile razenia. Na nizszym poziomie widac to jeszcze wyrazniej, wiec raczej nie zgodze sie z Twoja teza.

  Moim zdaniem to, ze wyborcy polityczni sa radykalniejsi i bezkompromisowi jest niezalezne od tego ze wyborcy socjalno-klientystyczni maja tematy polityczne gleboko w powazaniu. Ci drudzy wystepuja wszedzie, a ci pierwsi sa istotni statystycznie tylko w miastach, im wiekszych, tym wyrazniej.

 132. 13/07/2021 o 11:25 am

  @tuciu
  „rzady Tuska otwarly droge do rzadow PiS”
  Hasło często powtarzane ale dla mnie niezrozumiałe. Zawsze intrygowało mnie co tak realnie mógł zrobić Tusk (tudzież Kopacz) aby PiS do władzy nie dopuścić przy zachowaniu systemu. Bo oczywiście z perspektywy czasu błędem było nie przekształcenie TVP w liberalną machinę propagandową i nie likwidowanie koncesji wszystkim tym prawicowym mediom ale „libki” po prostu nie robiły takich rzeczy. Rozdawnictwo? Być może. Ale tego PO nie miała w partyjnym DNA zwłaszcza po wychodzeniu z kryzysu 2008/09.

 133. G.host
  13/07/2021 o 11:41 am

  @Lego – „aby PiS pokonać to nie trzeba wykonać bohaterskiego manewru odebrania wyborców Hołowni czy Lewicy, ale odebrać głosy PiS.”

  LOL. I właśnie dlatego Tusk powinien być jeszcze bardziej nowoczesny i jeszcze bardziej zachodnio-lewacki, to wtedy odbierze głosy PiS. Gonisz w piętkę, ale w sumie to chyba już tak od paru lat w nią gonisz :)

 134. Lord Cox
  13/07/2021 o 11:47 am

  @tuciu
  Naprawdę uważasz ze razemkowa metoda daje miażdżące poparcie wśród najmądrzejszej części społeczeństwa??? No, no. Więc albo trzeba podnieść poziom mądrości społeczeństwa (mhmmm… obozy reedukacyjne) albo może zmienić taktykę pod kretynów mojego pokroju którzy nie widzą sensu w układaniu się z PiSem.

  „i dlatego budujemy sobie tu na sciernisku nowoczesna Lewice, ktora moze miec obecnie maksymalnie 10% poparcia, ale ma swietlana przyszlosc polityczna. ”

  To raczej takie budowanie babek w piaskownicy. Wy budujcie ale nikt tu nikt nie będzie czekać aż już zbudujecie.

  „Wam to tak bardzo przeszkadza, ”

  Nam, mnie, przeszkadza zawłaszczanie sprawy lewicowej przez oszołomów de facto pogrążających tę sprawę. Przeszkadza mi że znowu będę musiał wrócić do myślenia życzeniowego że Tusk może jednak trochę skręci w lewo choć nawet tego nie obiecuje. A nawet jak nie to może chociaż będzie normalniej mimo że wrócimy co najwyżej do okresu przed PiS.

 135. G.host
  13/07/2021 o 11:51 am

  @tuciu – no więc dokładnie właśnie pierdolisz, cały czas. Komentuję na blogu wosiokraskowego „lewicowca” właśnie, i określone są moje do tej „frakcji” uwagi – która coś tam czasem poboczy się na homofobię kaczystów, ale jej główna emocja to nienawiść do „libków”, pieprzenie, jakoby jakieś strasznie złe rządy PO doprowadziły rzekomo do władzy PiS (w domyśle: bo było za bardzo ‚neoliberalnie’ – co jest bzdurą, do rządów PiS doprowadziła prozachodniość PO, otwartość na mniejszości i uhcodźców, oraz niezdolność do uprawiania polityki i chamskiej, prymitywnej, agresywnej i demagogicznej propagandy na nowym, trumpo-faszystowskim poziomie, rozplenionym w drugiej dekadzie XXI wieku po całym świecie, również w Europie, przy silnym udziale agentury rosyjskiej) i przede wszystkim ewidentna niechęć do nazywania po imieniu barbarzyństwa PiSu, klasyfikowania ich poza kategorią normalności, daleko poniżej akceptowalnego poziomu etyki i estetyki w polityce.
  Do samej Lewicy (w sensie polskiej siły politycznej) mam wiele sympatii, z lewicą jako nurtem ideowym się w 100% utożsamiam, moje wszystkie posty są jednoznaczne, a moja krytyka ma jasno określonych adresatów.

  Ponawiam więc apel – skończ już pierdolić, zajmij się czymś innym niż moja osoba, choć nie będę zaprzeczał, że to temat skądinąd fascynujący :P.

 136. Lord Cox
  13/07/2021 o 11:56 am

  Śmieszy mnie ta nowa płyta, zmiana z tej jak to lewica miała udzielać łaski jako przyszły koalicjant KO na taką że lepiej by było żeby chociaż weszli do sejmu bo inaczej to PiS zyska najwiecej. Gdzieś mam taką matematykę, wolę taką gdzie Hołownia z PO dzielili się miejscami na listach niż żeby iść na jakieś układy z Biejat, Bąk czy Anną Marią.
  Upodmiatawianie nie zaskoczyło?

 137. G.host
  13/07/2021 o 12:05 pm

  @marchewa79 – „Zawsze intrygowało mnie co tak realnie mógł zrobić Tusk (tudzież Kopacz) aby PiS do władzy nie dopuścić przy zachowaniu systemu.”

  To („błędy i złe rządy PO wyniosły do władzy PiS”) z lubością powtarzane hasło przez cierpiących na ból dupki tru-lewicowców (oraz kaczystów-neofitów) jest wygodne, bo nieweryfikowalne, chociaż dla każdego inteligentnego człowieka po prostu jest kompletną bzdurą. Zwłaszcza jeśli oceniać z sugerowanych przez nich kierunków socjalno-gospodarczych. Polska bowiem za PO była liderem w Europie zarówno we wskaźnikach gospodarczych, jak i „lewackich” (malejący Gini, najszybciej rosnąca płaca minimalna itp.) Braku rozdawnictwa o tyle nie kupuję, że rozdawnictwo to nie jest agenda „lewackiego” Zachodu/Skandynawii, tylko raczej Południa, gdzie rządy są jednak średnio znacznie mniej cywilizowane i stabilne niż w państwach Zachodu.

  Jedyny sensowny punkt zaczepienia dla tego poglądu to byłby ewentualnie brak (czy słabość) intensyfikacji działań kontrwywiadowczych. Być może udałoby się unikąć afery taśmowej, być może nawet wyłapać i udowodnić powiązania ważnych polityków PiS i ich „medialnych” wojowników z rosyjskimi służbami, doprowadzając może nawet ostatecznie do delegalizacji PiS i pozamykania w pierdlu co aktywniejszych jej działaczy. No ale tego tropu tru-lewica nie lubi, a nawet lubi sobie z niego dworować (np. Sroczyński).

 138. Lego
  13/07/2021 o 1:54 pm

  @Ghost
  Ta zachodnia nowoczesno lewacka rzeczywistość to co masz na myśli? Bo ja na przykład takie Niemcy z lat 70 i 80 tych. A nie USA z lat 90 tych czy za Trumpa. Ogarniasz różnice?
  Niech Tusk będzie klasycznym liberałem, z świadomością zmian klimatycznych. A nie neoliberałem stosującym nędzną inżynierię polityczną. Niech zapowie podniesienie podatków najbogatszym, podatki majątkowe i inwestycje w usługi publiczne oraz transformację energetyczną, rolną ekologiczną. Nie dość, że tego potrzebujemy, tego chcą ludzie, to jeszcze mieści się to w 100% w liberlanym paradygmacie im A. Smitha. A po za tym niech będzie sobie konserwatywny, katolicki, z przykurczem i hemoroidami. Jebie mnie to w sumie. I na taką propozycję to on wyciągnie z tego PiS na lekko 10% wyborców. O ile mu ktoś jeszcze uwierzy. Na to dostanie poparcie umiarkowane lewicy, sporo konfederaci poprą, Gowin wylezie z PiS, PSL i Hołownia też nie będą mieli problemów aby to klepnąć. To co mówię od dawna, jakieś poważne, sensowne i logiczne minimum potrzebnych rzeczy, na które zgodzi się większość ludzi. To poważnie nie jest jakiś kosmos.

  Opowiadasz bajki z tym wskaźnikami gospodarczymi i płacami aż brzuch boli ze śmiechu.
  Wyciągnąłeś kilka wskaźników z dupy, nie umieszczasz ich w żadnym kontekście, pomijasz większość innych i udajesz, że dokonałeś analizy.
  Co z tego, że rosła płaca minimalna jak, po pierwsze rosła z jakiejś otchłani, po drugie nie było stawki godzinowej, po trzecie Tusk wprowadził śmieciowki na które nagle zostało wyjebanych 2,5 miliona ludzi i po czwarte udział płac w PKB za Tuska osiągnął 47%, przy 55% w UE. No i tyle są warte te Twoje opowieści.

 139. Lego
  13/07/2021 o 1:57 pm

  @Ghost
  Aha. Dla mnie wątek rosyjski jest oczywisty. Rosyjskie służby prowadzą tu dowolne i spokojne działania od pierwszych rządów PiS i za Tuska i tego błazna Sienkiewicza, który za służby był odpowiedzialny, hasały tu jak chciały. Więc skoro Tusk nie był w stanie zadbać o tak oczywistą i elementarną rzecz jak kwestie służb, to wszystko mówi o poziomie tej ekipy. Pijar, inżynieria i demagogia.

 140. G.host
  13/07/2021 o 2:02 pm

  @Lego – hehe, no klasyka, pierdolłeś pan absurdalną głupotką, to teraz próbujesz po swojemu zagadać słowotokiem o tym samym po raz tysięczny.

  Przypomnijmy, o co poszło. Otóż o to, że najpierw napisałeś, że Tusk jakiś taki niedzisiejszy wrócił, za bardzo konserwatywny i za mało nowoczesny. A potem napisałeś, że powinien się starać odbierać elektorat PiSu, a nie Lewicy czy Hołowni.

  Innymi słowy, wg Lego, elektorat PiSu, którego guru gada o sputnikach i jedynej katolickiej moralności, odbiera się poprzez bycie jak najmniej konserwatywnym i jak najbardziej nowoczesnym. :)

  A na koniec, niejako polemicznie na to, jak już Cię wyśmiałem, słowotok o tym, co powinien zrobić Tusk, żeby go polubił konkretnie kolega Lego :).

 141. banach
  13/07/2021 o 2:02 pm

  tuciu
  13/07/2021 o 8:47 am
  @ banach „LEgo słychcać wycie znakomicie.” – no i naprawde popracujcie troche nad soba, zeby nie bylo tak latwo jak teraz powiedziec „PiS – PO jedno zlo”. Walicie PiSowskimi tekstami i dziwicie sie, ze wygladacie jak PiSowcy. Zdecydujcie sie, czy jestescie cywilizowani czy tylko przypudrowani, a w zasadzie to jedn

  To Razem jak zauważył Ghoast kurwi się z Pis więc wyjcie jebac Pis i Razem

 142. banach
  13/07/2021 o 2:03 pm

  3/07/2021 o 11:25 am
  @tuciu
  „rzady Tuska otwarly droge do rzadow PiS”
  Hasło często powtarzane ale dla mnie niezrozumiałe. Zawsze intrygowało mnie co tak realnie mógł zrobić Tusk (tudzież Kopacz) aby PiS do władzy nie dopuścić przy zachowaniu systemu. Bo oczywiście z perspektywy czasu błędem było nie przekształcenie TVP

  A Obamy do Trumpa, Luli do Bolsonaro, Gurnianiego do Orbana ,Browna do Brexitu

 143. banach
  13/07/2021 o 2:06 pm

  Lego – „aby PiS pokonać to nie trzeba wykonać bohaterskiego manewru odebrania wyborców Hołowni czy Lewicy, ale odebrać głosy PiS.”

  LOL. I właśnie dlatego Tusk powinien być jeszcze bardziej nowoczesny i jeszcze bardziej zachodnio-lewacki, to wtedy odbierze głosy PiS. Gonisz w piętkę, ale w sumie to chyba już tak od paru lat w nią gonisz

  Ten pan dawno do tworek się nadaje

 144. tuciu
  13/07/2021 o 2:11 pm

  @ghost: „moja krytyka ma jasno określonych adresatów” vs. „lewica NIE CHCE pokazywać tych wad PO, które przy okazji akcentują to, jaki PiS jest nieporównywalnie gorszy. Lewica (…) woli na siłę wyszukiwać rzeczy, w których „PiS nie jest taki zły, za to ta straszna PO, której szefem jest Balcerowicz…” Wbrew swojemu elektoratowi.” – pozwol, ze polece Ci Twoje wlasne slowa: „no więc dokładnie właśnie pierdolisz, cały czas”.

  @marchewa & Ghost: „co tak realnie mógł zrobić Tusk (tudzież Kopacz) aby PiS do władzy nie dopuścić przy zachowaniu systemu” – uprzejmie odpowiadam:
  1. odzyskac od Antoniego Macierewicza pieniadze jakie skarb panstwa wydal na odszkodowania dla osob wymienionych w raporcie o WSI. Bezkarnosc Macierewicza zapoczatkowala bezkarnosc PiSowcow w polskiej polityce, ale ta bezkarnosc byla Tuskowi na reke, bo mogl straszyc PiSem nie narazajac sie na starcie z jego fanatycznymi wyznawcami. Potem to sie zemscilo w casusie komisji smolenskiej.
  2. nie pozwolic na zamiecenie przez sluzby pod dywan sprawy smierci Barbary Blidy i doprowadzenie do oczyszczenia sluzb z ludzi, ktorzy rozposcierali parasol nad sprawcami. To znowu bezkarnosc PiSowcow, ale tez temat sluzb, ktore potem wydatnie pomogly w obaleniu rzadu PO poprzez afere osmiorniczkowa, bo pozostawiono tam ludzi lojalnych wobec partii PiS a nie wobec Polski i legalnie wybranych wladz.
  3. Brak polityki spolecznej – pisal o tym dlugo i namietnie min. Boni, pisalo tez wielu, wielu innych publicystow. „Tanie panstwo” jest znienawidzone przez obywateli i pozwolilo pozniej PiSowi na przedstawienie sie jako wladza, ktora kradnie, ale sie dzieli
  4. Olanie nadchodzacych wyborow i strefy budzetowej mimo zakonczenia kryzysu finansowego – brak odmrozenia plac w budzetowce, tylko gornicy dysponujacy grozba zadymy w Warszawie i paleniem opon byli w stanie cos wyjednac u Kopacz – wynikiajace chyba z tepego libkizmu a’la min Rostowski, bo inaczej nie umiem sobie tego wytlumaczyc. Jesli Wy umiecie, to prosze o wykladnie. Chyba ze taki libkizm to wlasnie to DNA PO jako partii.
  5. Bezczynne siedzenie na wlasnych rekach gdy posiadalo sie pelnie wladzy: Tusk sam publicznie wyznawal filozofie doraznego zarzadzania pojawiajacymi sie kryzysami zamiast aktywnie probowac zwiekszac inkluzywnosc i wspomagajaca role panstwa. Stad zajal sie np niepelnosprawnymi dopiero gdy zaczeli strajkowac w Sejmie i zagrazac jego wizerunkowi. Smierc Komisji Trojstronnej jako forum negocjacji plac i praw pracowniczych. Brak dzialan w sprawie epidemii chwilowek. Brak dzialan na rzecz przesuniecia debaty publicznej w strone liberalizmu obyczajowego, chociaz zrobil duzo by promowac liberalizm gospodarczy – co oznaczalo brak rownouprawnienia LGBT. Takiego ciulowego panstwa nie mial pozniej kto bronic, bo wszyscy skutecznie sie do niego zniechecili. Podam przyklad z woj. katowickiego: PO obiecywala tam od lat, ze wprowadzi ustawe metropolitarna dla miast GOP. Szef PO w regionie powiedzial przed kampania 2011, ze jesli tego nie zalatwi, to zeby na niego nie glosowac. Nie dozyl 2015, ale PO nie wprowadzila tej ustawy, bo m.in. min Boni stwierdzil arogancko, ze miasta konurbacji slaskiej nie sa zadna metropolia, a na taka ustawe zasluguje tylko Warszawa. Skonczylo sie to zniecheceniem do siebie Slazakow i przejsciem Gornego Slaska na strone PiS.

 145. banach
  13/07/2021 o 2:27 pm

  A wracając do porażki PO to sondaże się odbijały w 2015 i Pis nigdy samodzielnej więksości by nie miał gdyby nie uchodźcy. Więc jak Lewica chce uchodźców to powodzenia w walce o wyborców Pis.

 146. banach
  13/07/2021 o 2:35 pm

  i. Smierc Komisji Trojstronnej jako forum negocjacji plac i praw pracowniczych. Brak dzialan w sprawie epidemii chwilowek. Brak dzialan na rzecz przesuniecia debaty publicznej w strone liberalizmu obyczajowego, chociaz zrobil duzo by promowac liberalizm gospodarczy – co oznaczalo brak rownouprawnienia LGBT. T

  To brzmi jak przyznanie ze ludzie LGBT wsparli Pis w 2015

 147. tuciu
  13/07/2021 o 2:51 pm

  @banach: „rzady Browna otwarly droge do Brexitu” – raczej Blaira, bo to on w ramach solidarnosci w ramach coalition of the willing otworzyl bez ograniczen rynek pracy w UK dla Polakow, co razem z utrzymaniem libkowatych doktryn ekonomicznych wywolalo backlash ktory poniosl UKIP i ruch Brexitowy.

  Obama tez jest dobrym przykladem co sie dzieje, gdy obiecuje sie ludziom zmiane na lepsze a dostarcza tylko wiecej starego syfu od ktorego chcieli uciec. Biden juz jest madrzejszy, bo amerykanskie libki przemyslaly sprawe i wola „placic na nierobow” niz placic zarowno na nierobow jak i na korporacje i jeszcze w bonusie na biznesy ich ukochanego prezydenta, ktory ma gdzies rzady prawa.

  Na Bolsonaro i Gyurcsanym sie nie znam.

 148. tuciu
  13/07/2021 o 2:56 pm

  @banach „To brzmi jak przyznanie ze ludzie LGBT wsparli Pis w 2015” – ludzie LGBT w 2015 nie mieli na kogo glosowac, bo PO nie odroznialo sie dla nich niczym od PiSu, a nagonka jaka PiS rozpetal na nich po dojsciu do wladzy byla wtedy dla nich nie do pomyslenia. Innymi slowy, Tusk i PO na wlasne zyczenie zdemobilizowali sobie wtedy pare procent elektoratu. Teraz licza ze ich odzyskaja jako „najwieksza sila opozycji”. Sam jestem ciekaw czy to zadziala – obstawiam, ze Lewica ma tu duzo do wygrania i utrzymania. Stad ta histeria libkowych mediow w sprawie Funduszu Odbudowy i wpychanie Lewicy w niemalze koalicje z PiSem, bo Donald nadal moze zaoferowac jedynie „pochylenie sie nad problemami i swoj osobisty szacunek”, ale bron boze zadnej ochrony prawnej.

 149. tuciu
  13/07/2021 o 3:03 pm

  @banach „w 2015 i Pis nigdy samodzielnej więksości by nie miał gdyby nie uchodźcy” – w 2015 PiS nie mial by wiekszosci, gdyby na czele najwiekszej partii opozycji stal polityk z krwi i kosci jak np Tusk, a nie polityczna paprotka jaka byla, z calym szacunkiem i pochyleniem sie nad jej problemami, marszalek Kopacz. Dlatego PiS byl w stanie narzucic swoja histeryczna narracje i nabic sobie punktow. Do tego doszla porazka Lewicy bedaca duza zasluga Leszka Millera i jego buraczanej linii politycznej. Potem, po 2015, PO przegrywalo konsekwentnie wszystkie inne tematy narzucane przez PiS i nie bylo w stanie narzucic zadnego tematu w ktorym by dominowalo. Tak to sie toczylo az do pojawienia sie Holowni i rozpoczecia wewnetrznego rozkladu w ZP. Teraz na rozklad nie ma co liczyc, ale na pocieszenie mamy Tuska z bialym koniem w bonusie. Polscy wyborcy slyna z pamieci jetki jednodniowki, wiec jedyne pytanie to to czy mamy juz nowy dzien.

 150. banach
  13/07/2021 o 3:08 pm

  Blaira też ale Brown był ich kontynuacją więc też jest winnyzresztą to po nim i przez jego tasmy wygrali eurosceptyczni konserwatyści.

 151. banach
  13/07/2021 o 3:10 pm

  Nie znasz się bo nie masz argumentów a teraz na serio blair jest LEwicą a nie libkiem ile byś nie wył że jest inaczej. 2 jeśłi Obama wychodował Trumpa to nie ekonomicznie wyborcy Trumpa nie sąl ewicowi tylko światopoglądowo za bardzo na lewo i przeginaniem z poprawnością polityczną.

 152. banach
  13/07/2021 o 3:11 pm

  @banach „To brzmi jak przyznanie ze ludzie LGBT wsparli Pis w 2015” – ludzie LGBT w 2015 nie mieli na kogo glosowac, bo PO nie odroznialo sie dla nich niczym od PiSu, a nagonka jaka PiS rozpetal na nich po dojsciu do wladzy byla wtedy dla nich nie d

  Mieli Nowoczesną i Zjednoconą LEwicę nie wiem jakim trzeba być dziwnym by jako osoba LGBT poprzeć Pis ale fakt LEgierski to zrobił.

 153. banach
  13/07/2021 o 3:12 pm

  LGBT w 2015 nie mieli na kogo glosowac, bo PO nie odroznialo sie dla nich niczym od PiSu, a nagonka jaka PiS rozpetal na nich po dojsciu do wladzy byla wtedy dla nich nie do pomyslenia. Innymi slowy, Tusk i PO na wlasne zyczenie zdemobilizowali sobie wtedy pare procent elektoratu. Teraz licza ze ich odzyskaja jako „najwieksza sila opozycji”. Sam jestem ciekaw czy to zadziala – obstawiam, ze Lewica ma tu duzo do wygrania i ut

  Co za bzdura LGBT głosował w 2007 na LID a w 2011 na Palikota nigdy na PO

 154. banach
  13/07/2021 o 3:13 pm

  Donald wprowadzi ochronę prawną i włąśnei dlatego lewica wyje ze on to robi Lewica mogła to zrobić w latach 2001 2005 ale nie robiłą. Może weśmiemy was na naszych zasadach do koalicji.

 155. banach
  13/07/2021 o 3:16 pm

  Z Kopacz zgoda jednak kluczowa była niechęć do uchodźców to ona mobilizowała wyborców Pis i demobilizował rónież neichętnych uchodźcom wyborców PO, Z LEwicą też zgoda i podnoszeniem sobie progu.
  i teraz PO traci juz 5 punktów procentowych do Pis

 156. 13/07/2021 o 3:59 pm

  @tucio
  Dzięki, to jest konkret choć cierpi na dość standardowe „hindsight is better than foresight” bo w kwestiach społecznych pomija lata 2008/09. Owszem z dzisiejszej perspektywy różne ruchy wykonywane na rzecz opozycji przez Tuska wydają się naiwnością (pozostawienie Kamińskiego w CBA czy brak przejęcia TVP) ale przecież do 2010 rządził z otwarcie wrogim prezydentem i w trakcie największego kryzysu gospodarczego. Co jednak w jakimś stopniu tłumaczy brak antypisowkiej dintojry. Po Smoleńsku okoliczności się zmieniły. Myślę że bez Smoleńska klęska Lecha Kaczyńskiego w 2010 zniszczyła by PiS od środka. Samobójstwo rozszerzone Prezydenta dało PiS martyrologiczne paliwo któremu żadna z „normalnych” partii nie potrafiła sprostać. Każde bardziej zdecydowane działanie anty-PiS tonęło w morzu lamentu.
  I oczywiście wszyscy ignorujemy lewicowego słonia w pokoju bo gdyby nie głupota i nieporadność lewicy w 2015 to Kaczyński tak łatwo by nie miał.

 157. kmat
  13/07/2021 o 4:41 pm

  1) Podstawowy czynnik to była inba o uchodźców rozpętana przez Kukiza po zajściach na sylwestrze w Kolonii. Ogólnie warto przypomnieć, że ten przepływ PO->PiS wtedy szedł przez Kukiza, który właśnie zaczynał się lizać ze skrajną prawicą.
  2) W 2015 PiS ekonomicznie kojarzył się najwyżej z Gilowską. Nikt tam nie głosował na nich dla socjalu, bo kto wtedy wierzył w kiełbasę wyborczą.
  3) To uległo zmianie po wprowadzeniu 500+. Dopiero wtedy PiS zajął ten wykreowany przez siebie elektorat socjalny. Ino, że tego jest raptem jakieś 10% w porywach.
  4) Czarzasty ma chyba jakiś pełzający bunt baronów. Dlatego nie może teraz iść na zwarcie ze zjebami.

 158. banach
  13/07/2021 o 4:46 pm

  1 sylwester w koloni był w trkcie rzadów Pis i regresu Pis w sondażach. 2 bzdura socjalni wyborcy głosowali juz na Pis w 2015 bo niby na kogo. 3 moze i 10 % ale to kluczowe i doszło go więcej po 2016 4 bunt jest przez koalicje ze zjebami

 159. 13/07/2021 o 4:57 pm

  Gdyby w 2015 Razemki poszły z lewicą to (nomen omen) razem dostali by ponad 11% głosów około 40 mandatów i byliby 3 siłą w Sejmie. PiS nigdy nie objąłby samodzielnie władzy. Tylko o czym my mówimy. Wina Tuska ;).

 160. Tamara
  13/07/2021 o 6:01 pm

  @G.host przeca tyle razy tu już widziałam twoje wpisy, w tym wątku też, jak to Lewica jest beznadziejna i nie pozwala jebać PiS bo Woś i Remik coś powiedzieli. Obaj od dawna grają tylko na siebie, to nie jest przypadek Lisa, który po pierwsze a. ma zasięgi i lubczasopismo z dużym nakładem, po drugie b. jest aktywnym fanbojem konkretnej opozycyjnej partii.

 161. kmat
  13/07/2021 o 6:25 pm

  @banach
  Fakt. Ale Kukiz i PiS już wcześniej jechali retoryką antyuchodźczą.

 162. G.host
  13/07/2021 o 6:58 pm

  @Tamara – kłamiesz.

 163. Lego
  13/07/2021 o 11:03 pm

  @Ghost
  Ale weź daj spokój. Od dawna tu mówię, że wystarczy aby Tusku był taka chadecją, jaką jest starsza pani z NRDowa. Na zachodzie to klasyczny liberalizm, alte Schule. U nas byłoby to coś nowoczesnego i lewackiego, szczególnie jak na Tuska. Poważnie tego nie kumasz? Ciągle piszę to samo przecież. Miałem nadzieję, że jak Tusk wróci z tej UE, po tym wszystkim.co się tu stało , jaką ewolucję przechodzi świat i jak się samo polskie społeczeństwo zmieniło, to on, Tusku będzie trochę bardziej nowoczesny. Jak stare libki unijne właśnie. Rozumiesz, to taki trochę żart. Na polskie i POwskie warunki nowoczesne i lewackie byłoby zrobienie tego co Niemcy zrobili kilkadziesiąt lat temu, a nie kolejna reanimacja KLD i wywoływanie ducha Balcerowicza.

 164. banach
  13/07/2021 o 11:25 pm

  Lego kto ma więcej wolności gospodarczych Niemcy czy Polska ?

 165. tuciu
  14/07/2021 o 9:15 am

  @ banach: „blair jest LEwicą a nie libkiem” – jest Lewica w stylu naszego Millera, ktory wprowadzil najlibkowsze rozwiazania w Polsce i byl najbardziej zblatowany z kosciolem.
  „Co za bzdura LGBT głosował w 2007 na LID a w 2011 na Palikota nigdy na PO” – noo ale glosy na Palikota poszly de facto na PiS, bo lewica nie weszla do Sejmu.
  „Donald wprowadzi ochronę prawną” – trzymam kciuki, ale obstawiam, ze za rok mi powiesz, ze do trzech razy sztuka
  „Z Kopacz zgoda jednak kluczowa była niechęć do uchodźców” – Tusk w szczycie formy przyjmowal uchodzcow z Czeczenii, ktorzy chcieli tam zakladac republike islamska i nikt nawet nie warknal. Kopacz i reszta PO nie byli w stanie przeprowadzic nawet przyjecia symbolicznej ilosci uchodzcow wojennych z Syrii uciekajacych przed ISIS, ktore pomoglismy stworzyc nasza interwencja w Iraku, bo PiS przedstawial ich jako emigrantow ekonomicznych, a potem nie umieli skrytykowac PiSu za rekordowe hitorycznie i na tle EU ilosci emigrantow ekonomicznych. Takiemu dream teamowi jak PO nawet abdykacja Kaczynskiego nie pozwoli powrocic do wladzy. To jest armia skrojona pod wodza Donalda i tylko on potrafi z nich cos wykrzesac.

  @marchewa: „gdyby nie głupota i nieporadność lewicy w 2015 to Kaczyński tak łatwo by nie miał” – pelna zgoda i dlatego teraz wole popierac stabilna Lewice niz zamki na PO-wskim piasku.
  „Samobójstwo rozszerzone Prezydenta dało PiS martyrologiczne paliwo któremu żadna z „normalnych” partii nie potrafiła sprostać.” – to nie prawda. Komorowski wygral na samym poparciu Tuska mimo katastrofy smolenskiej i marszu Kaczynskiego do centrum. W Kampanii 2011 PO nie robila nic, ale Tusk wsiadl do Tuskobusa, oral w terenie i ta kampanie wygral. W kampanii 2015 PO nie robila nic, a Tusk juz byl w Radzie EU no i przegrali z kretesem i nadal przegrywali wszystko co tylko dalo sie przegrac az powrocil ich ukochany przywodca. PO ma innymi slowy wade o ktora oskarza sie ruch Holowni: wszystko wisi tam na jednym czlowieku i bez niego nic nie dziala.

  @kmat: „W 2015 PiS ekonomicznie kojarzył się najwyżej z Gilowską. Nikt tam nie głosował na nich dla socjalu, bo kto wtedy wierzył w kiełbasę wyborczą.” – pelna zgoda, ale PiS w 2015 cos w ogole obiecywal i pokazywal ze mu sie chce, gryzl trawe, malowal szkoly po powodzi, itp. itd. a PO jako partia nie robila nic, bo nie wpadli na to ze powinni, a pani Kopacz byla niestety zenujaco nieudolna w swoich staraniach.
  „To uległo zmianie po wprowadzeniu 500+. Dopiero wtedy PiS zajął ten wykreowany przez siebie elektorat socjalny. Ino, że tego jest raptem jakieś 10% w porywach.” – pelna zgoda, tyle, ze te 10% jest kluczowe dla zdobycia wiekszosci parlamentarnej. To te 10% dalo PiSowi samodzielna wiekszosc w drugiej kadencji i sprawilo, ze najwieksza partia opozycyjna ma polowe tego co PiS.
  „Czarzasty (…) nie może teraz iść na zwarcie ze zjebami.” – To sa dla Czarzastego partnerzy z klubu parlamentarnego, nawet jesli ich nie lubisz. To tak jak konfowy elektorat dla PO – bez tego ani rusz.
  Wg. mnie tak radykalnymi epitetami mozna okreslac politykow robiacych od 6 lat to samo w ten sam nieudolny sposob i ich fanow przekonanych nadal, ze tym razem efekt bedzie inny, a po porazce obwiniajacych zone sasiada, „bo afiszowala sie z dredami”, ale po co mamy sie obrazac wzajemnie na opozycji, skoro nadrzednym dobrem jest powrot pluralizmu i demokracji oraz naprawa instytucji panstwa po PiSowskiej demolce. Nieprawdaz?

  @Ghost: „@Tamara – kłamiesz.” – z twoich ust to prawie pochwala. Zrob porzadek w swoim ogrodku zanim zaczniesz czepiac sie sasiada ze nie przycial trawnika. Nawiasem mowiac, ciezar argumentow jakich tu uzyles jest porazajacy jak ustalenia sejmowej komisji sledczej.

  @Lego: „kolejna reanimacja KLD i wywoływanie ducha Balcerowicza” – mysle, ze to nam nie grozi, bo to przepis na kleske wyborcza, ale szczegolnie na poczatku Tusk bedzie troche jechal taka gadka, zeby odbic co sie da u Konfederacji. Im blizej wyborow, tym bardziej bedzie socjaldemokrata, a Kaczynski tym bardziej bedzie uprawial polityke milosci i zgody narodowej w obliczu pandemii.

 166. 14/07/2021 o 10:48 am

  @tuciu
  Ja tylko radziłbym unikać pułapek myślenia ahistorycznego. Z perspektywy 2021 widać np. że wybór Komorowskiego w 2015 na kandydata PO był wyborem fatalnym. Mimo wyborczego sukcesu. Ale w 2015 to tak nie wyglądało. Bo miał Komorowski swoje atuty (pamiętajmy że kontrkandydatem był ex-PiSowiec Sikorski) w postaci chociażby naprawdę porządnej biografii czy stanowiska p.o. Prezydenta po śmierci Lecha. Arogancja i bufonady doszły do głosu dopiero później. I nie ma gwarancji że Sikorski byłby lepszy.
  Dlatego wyrażam sprzeciw wobec narracji o totalnej klęsce PO w 2015 i to z „winy Tuska”. PiS wygrał dzięki kombinacji szczęścia i nieudolności ale głównie… Leszka Millera. Dzisiejsze Razem to efekt katastrofalnej decyzji wystawienia w 2015 Magdaleny Ogórek. Nikt nie przykrył w debatach Zandberga a potem kluczowe! 3% odjechało do fantastów. A dziś jest PiS. A lewica dalej brnie w te same błędy porwana przez tę przedziwną razemkową ludofilską agendę. Która adresowana jest dokładnie do nikogo. Lewica to były partie ludzi pracy nie beneficjentów socjału. Pracy! A teraz jak widzę satysfakcję lewicowców że nowy ład dowali warszawskim korpoludkom to się za głowę łapię. Przecież to wasz elektorat idioci! Jak za 2 tygodnie Tusk powie że akcja zabierania emerytur przez PiS sekretarkom z MSW była niesłuszna to z 7% zrobi się 3. I co wtedy?

 167. Lego
  14/07/2021 o 10:50 am

  @Tuciu
  Oczywiście, że to przepis na klęskę. Ale ja nie kupuje tego, że to jakaś strategia. Myślę, że to środowisko i Tusk właśnie tacy są. W nich nie ma krztyny socjaldemokracji, tak jak i w PiS nie ma krztyny lewicowości. Każda taka rzecz, to tylko czyste wyrachowanie, a w realu każdy jest małym Balcerowiczem skrzyżowanym z Korwinem i Thatcher. Rozwiązania z repertuaru lewicowego są tylko po to i wtedy, jak nie ma innej już opcji aby utrzymac/przejąć władzę. Poważnie, ja nie znam żadnych lewicowych poglądów tych kolesi i żadnych takich reform, które w uczciwy sposób zostały przygotowane. Dlatego właśnie PO się rozpada i traci, a zyskuje Hołownia. Trzask i jakaś tam część ludzi jest socliberalna, podobnie bardziej w tych okolicach znajduje się Hołownia. Teraz znów następuje konsolidacja PO z Tuskiem, ale ja uważam, że to tylko antypisizm ich łączy, który jest silniejszy niż poglądy. Jednak antypisizm to już za mało aby wygrać wybory, można odbić notowania PO, ale odbicie wyborców Kaczyńskiemu przez Tuska jest bardzo mało prawdopodobne.

 168. tuciu
  14/07/2021 o 11:47 am

  @marchewa: zgoda co do krytyki ahistorycznosci i bycia madrym po szkodzie. Skoro jednak juz mamy ta perspektywe, to jedynym dobrym kandydatem PO w 2015 byl Donald Tusk, ale zarzekal sie wtedy, ze chce walczyc o trzecia kadencje jako premier a nie siedziec pod zyrandolem. Jak przyszlo do walki o ta 3 kadencje, to mial wazkie zadania w radzie EU – taki byl klimat. Zwyciestwo PiS w 2015 to glownie efekt paralizu i skrajnej indolencji PO, bo to byla najwieksza i rzadzaca wtedy partia, ktora miala swoj Sejm, Senat, prezydenta, zyczliwe media, fanatycznie popierajace media i duzo atutow po przejsciu sucha noga przez kryzys finansowy 2008. Do tego doszedl jako wisienka na torcie „wybitny” kandydat Komorowski, ktory bez poparcia faktycznego lidera jakim byl i nadal jest w PO tylko Tusk potrafil polozyc wszystko co sie dalo, pokazac siebie i cala partie z jak najgorszej strony i to wlasnie zrobil.
  SLD jako partia niszowa tez ma troche winy bo kladac wybory prezydenckie i wyraznie bez checi i planu wchodzac w koalicje z Ruchem Palikota polozylo do tego wejscie do parlamentu, bo nie spodziewali sie, ze moze przyjsc jakis Zandberg i odebrac im glosy ktore uwazali za zagwarantowane tak jak PO uwazala swoich wyborcow za pewnych, „bo nie maja gdzie pojsc”. Wiec wyborcy jednak poszli gdzie indziej albo zostali w domu i PiS zdobyl samodzielna wiekszosc i nie musial wchodzic w uklad z PSLem. SLD odpokutowalo za swoja glupote wypadnieciem z Sejmu – miejmy nadzieje, ze zmadrzeli od tego czasu i nie zaczna teraz wojen frakcyjnych obliczonych na postulowane przez was wyrzucanie kogokolwiek z Lewicy, bo to prosta droga do utraty wyborcow i wepchniecia ich w objecia PO/KO.

  @Lego: „Rozwiązania z repertuaru lewicowego są tylko po to i wtedy, jak nie ma innej już opcji aby utrzymac/przejąć władzę” – to prawda, ale mimo to zmienilo to diametralnie polska polityke: obywatele WIEDZA juz, ze panstwo moze im pomoc, ze nie jestesmy super biednym panstwem od ktorego nie mozna niczego wymagac bo samo ledwie stoi na nogach i ze postawa panstwa zalezy od dobrej woli lub jej braku wsrod rzadzacych politykow. To zmienilo istote polskiej polityki i teraz partia ktora nie zrealizuje swoich obietnic przedwyborczych bedzie skonfrontowana ze znacznie wieksza presja niz kiedykolwek wczesniej zarowno ze strony mediow jak i swoich wlasnych wyborcow, ktorzy odwroca sie od liderow, ktorzy nie umieja realizowac tego co obiecali (nie mowie tu oczywiscie o twardych wyznawcach Tuska lub Kaczynskiego). To otwiera tez pole dla politykow Lewicy, ale raczej wsrod mlodszego pokolenia, ktore nie uznaje stosunkow feudalnych za dane przez Boga i nienaruszalne.
  „odbicie wyborców Kaczyńskiemu przez Tuska jest bardzo mało prawdopodobne” – tez sie zgadzam i uwazam, ze Tusk uratuje PO kosztem trzeciej kadencji PiS, bo nie dowiezie wyniku wyborczego, nie mowiac juz o konsolidacji opozycji uciekajac caly czas przed kombajnem TVP, choc wolalbym sie mylic.Tzn. Albo uda sie zjednoczenie, ale TVP zdola obrzydzic anty-PiS wiekszosci wyborcow, albo Tusk odeprze uniknie zmiazdzenia przez TVP poprzez orke w terenie, ale nie starczy juz energii na konsolidacje i laczenie list. Za to koledzy z forum sie uciesza, bo powyzej 10% pozostanie PiSPOp, a reszta bedzie statystami.

 169. Lego
  14/07/2021 o 12:04 pm

  @Tuciu
  W sumie zgoda. Szkoda tylko czasu niestety i dalszego rozkładu tego państwa. Osobiście uważam, że w obliczu katastrofy klimatycznej, to będzie stanowiło o niemal być lub nie być tego kraju i kolejna kadencja lub dwie PiS czy PO to będzie dramat na kolejne grube dziesiątki lat. Obawiam się, że po raz kolejny powtórzy się historia i polskie społeczeństwo przegra swoje szanse.

 170. 14/07/2021 o 1:32 pm

  @tuciu
  „partia, ktora miala swoj Sejm, Senat, prezydenta, zyczliwe media, fanatycznie popierajace media i duzo atutow po przejsciu sucha noga przez kryzys finansowy 2008”

  PO nigdy nie mała fanatycznych mediów. Nawet lubiący PO dziennikarze w skali Karnowskiego/Sakiewicza to była góra 10% w porywach 15. Znowu o tyle ahistorycznie że w 2015 roku wszyscy zakładali że o ile PiS będzie kradł i rozrabiał to jednak fundamentów nie ruszy. Z perspektywy to oczywiście był błąd ale nawet w „złotym” okresie SLD w TVP propaganda miała charakter subtelny i delikatny w porównaniu z tym co mamy dziś. No i przy wszusykich wadachKomorowskiego to „casus Ogórek” to jednak jest coś niesamowitego. Kandydatka dystansujaca się od partii która ją wystawiła w trakcie kampanii. Skąd oni w ogóle ją wytrzasneli. Takie piękne samobójstwo, książkę można by napisać.

 171. Esencja duchowa libka
  14/07/2021 o 2:15 pm

  To w sumie będzie zabawne jak takie majory, Lego i inne tucie będą płakać przy najbliższych wyborach gdy ich true-leftowa partyjka wyleci poza nawias polityki na kanapę gdzie ich miejsce.
  A najbardziej pośmiejemy się za 10 lat gdy to „najmądrzejsze i najmłodsze” pokolenia które jest tak podobno true-lewicowe wcale nie będzie głosowało za lewicą bo:

  1. kto nie był za młodości socjalistą…. z tego się wyrasta jak z korwinizmu kiedy orientujesz się ze 4k brutto czy tam nawet na łapę to nie klasa średnia ani burżuazja i ciężko za to utrzymać rodzinę a co dopiero kupić mieszanie.

  2. Na świecie obserwujemy odejście od tej wszechobecnej myśli progresywnej – ludzie są tym coraz bardziej zmęczeni – to będzie ogromne odbicie (kontrrewolucja) i nawet już w Szwecji badania wskazują że ogromna ilość elektoratu przesuwa się do centrum czy na prawo. Pokazuje to chociażby ostatnie wydarzenia z angielskimi piłkarzami, którzy padli ofiarą „rasizmu”. To pokazuje że pod skórą ten pozorny progresywizm jest sztuczny i powierzchowny.

  3. To najmądrzejsze pokolenie ma problem z pracą, ogarnięciem swojego pokoju a co dopiero z urządzaniem świata :D

 172. tuciu
  14/07/2021 o 3:05 pm

  @marchewa: „PO nigdy nie mała fanatycznych mediów. Nawet lubiący PO dziennikarze w skali Karnowskiego/Sakiewicza to była góra 10% w porywach 15.” – przypominam „Tusku musisz”, „nie ma innego wyboru” i slynne „musialby przejechac zakonnice na pasach”. Media sa zaangazowane i takie ich prawo, ale same media nie wygraja wyborow jesli partia jest rozlazla i leniwa, a taka byla PO w 2015.

  ” „casus Ogórek” to jednak jest coś niesamowitego” – to prawda, ale wplyw glupoty Millera i SLD byl jednak mniejszy niz wplyw glupoty PO i jej zaplecza, bo SLD bylo statysta a PO glownym rozgrywajacym. SLD moglo popelniac wszystkie bledy swiata i roznica polegala na tym, ze stracili 11% glosow (niecale 8% dla koalicji i cos z 3,5%, niech bedzie 4% dla Razemkow) nie wchodzac do Sejmu. PO stracila chyba z 7,5%, na rzecz Nowoczesnej, przynajmniej polowe z poparcia Kukiz’15, czyli ponad 10% i pewnie jeszcze z 1% na rzecz Korwina, ktory wtedy nie wszedl. Razem wchodzisz na ponad 18% w wersji minimum, a realnie patrzac raczej powyzej 20%. To wszystko juz po porazce jaka byla kampania Komorowskiego i referendum nt. JOWow, ktore to genialne posuniecia oczarowaly wprost wyborcow.

  @Esencja: „To w sumie będzie zabawne jak takie majory, Lego i inne tucie będą płakać przy najbliższych wyborach gdy ich true-leftowa partyjka wyleci poza nawias polityki” – widze, ze kolega zyczy PiSowi kolejnej kadencji w rzadzie, ale spoko, liberalowie maja tez prawo do sadomasochistycznych fantazji. Ja juz szlocham jak czytam niektore wynurzenia, wiec dobrze idzie.

  „pośmiejemy się za 10 lat gdy to „najmądrzejsze i najmłodsze” pokolenia które jest tak podobno true-lewicowe wcale nie będzie głosowało za lewicą” – „prognozowanie jest niezwykle trudnym zajeciem, szczegolnie gdy odnosi sie do przyszlosci”, wiec pozyjemy zobaczymy. Poki co:
  – „kiedy orientujesz się ze 4k brutto czy tam nawet na łapę to nie klasa średnia ani burżuazja i ciężko za to utrzymać rodzinę a co dopiero kupić mieszanie” – to glowne zrodlo wyborcow lewicy, ktorym polscy liberalowie pokolenia Solidarnosci radza zmienic prace i wziac kredyt.
  – „Na świecie obserwujemy odejście od tej wszechobecnej myśli progresywnej” – innymi slowy TINA, a przyplyw kiedys* podniesie wszystkie lodzie – w Polsce mysl progresywna jest daleka od obecnosci, a o wszechobecnosci nawet nie moze pomarzyc, wahadlo polityczne jest wychylone w strone narodowo-katolickiej prawicy z zakusami autorytarnymi. Na Twoim miejscu bardziej martwilbym sie jak wytlumaczyc ludziom, ze umiarkowany liberalny katolicki konserwatysta to nie to samo co PiSowski konserwatysta, zeby ta mlodziez w ogole poswiecila czas na spijanie perel madrosci padajacych z Twych warg zamiast zakrzyknac ci razno 8 gwiazdek i wy….
  – „To najmądrzejsze pokolenie ma problem z pracą, ogarnięciem swojego pokoju a co dopiero z urządzaniem świata” – No ale ta dzisiejsza mlodziez, to straszna jest po prostu…nie wspomniales jednak zeby mieli problemy z glosowaniem w wyborach, wiec nie bardzo rozumiem co ma wnosic ten argument. Udam tez, ze stojaca za nim arogancja nie wplynie na zdolnosc przekonania do siebie wyborcow. Nawiasem mowiac, pokolenie moich dziadkow mialo podobne zdanie o pokoleniu moich rodzicow, a oni o naszym pokoleniu. To pewnie ta wielowiekowa Polska tradycja? Ale nie martw sie, w koncu i dziadkowie i rodzice i moje pokolenie wyroslismy na w miare porzadnych ludzi.

  PS. Esencja: bardzo trafny nick – super pasuje do argumentow

 173. 14/07/2021 o 3:33 pm

  @tuciu
  „przypominam „Tusku musisz”, „nie ma innego wyboru” i slynne „musialby przejechac zakonnice na pasach”. Media sa zaangazowane i takie ich prawo, ale same media nie wygraja wyborow jesli partia jest rozlazla i leniwa, a taka byla PO w 2015”

  Chyba mamy inne rozumienie terminu „fanatyzm” to jednak o kilka kroków dalej niż „zaangażowanie”.

  ” To wszystko juz po porazce jaka byla kampania Komorowskiego i referendum nt. JOWow, ktore to genialne posuniecia oczarowaly wprost wyborcow.”

  Ja tam sytuację w 2015 z SLD porównałbym do 2000 kiedy skapitulowała Unia Wolności bo wobec miażdżącej przewagi Kwacha uznała że własny kandydat to strata czasu i pieniedzy (no i pokazując że Balcerowicz nigdy nie umiał w politykę). Po prostu marketingowo każde wybory są ważne. A prezydenckie wielokrotnie ważniejsze niż waga samego stołka bo to integracja i kreacja liderów. Dlatego PSL zawsze startował i zawsze bez szans. Ale aparat miał swojego kandydata. Teraz pomyśl co by było gdyby zamiast ogórkowej startował np. Paweł Deresz. W mojej opinii że SLD dowiozłoby minimum 15% w parlamentarych. Wszystko to oczywiście gdybanie bo błędów sie nie odwróci ale o ile w przypadku PO to ciężko bez ahistoiryczności wskazać miejsce i czas w którym „się rypło” to u SLDowców jest to łatwe a naczynia były powiązane.

 174. Lego
  15/07/2021 o 12:19 am

  @Esencja
  Ja mój drogi płakać nie będę, raz, że nie wyleci, dwa, że ja w Polsce nie mieszkam i w ogóle emocjonalnie mnie nie dotyka szambo jakie sobie tam urządzacie. Ale mam na tyle wyobraźni i współczucia dla Ciebie i Twojej rodziny, że nie uważam za zabawną perspektywę, w której jednak Twój ukochany Tusku nie da rady i kacze sysny w koalicji z Bosaka i, pociągną was wszystkich, z tym zajebistym domem na kredyt w kierunku Moskwy.

  Możesz się pośmiać za te 10 lat. Ale czy będziesz rozumiał otaczającą Cię rzeczywistość? Wątpię, skoro dziś już niewiele kumasz i progresję obyczajową mieszasz z postulatami lewicowymymi, jakieś denne przysłowia z rzeczywistością, a kibolskim rasizmem starasz sobie tłumaczyć zjawiska społeczne. Do tego te dziaderskie i pełne skrywanej pogardy i jakichś chyba kompleksów opisywanie młodych, jako niedorozwojów.

 175. Tamara
  15/07/2021 o 1:10 am

  @G.host
  nie bądź taki szybki.
  „aktywne działania w obronie LGBT czy ofiar KRK podejmują takie osoby jak Scheuring-Wielgus (wywodząca się z .N) czy Nowacka, czy też członkinie Strajku Kobiet i okolic, na które psycholewica spogląda ze wstrętem, bo ośmielają się paktować z „libkami”. Tymczasem samo Razem nie robi nic”
  kłamiesz
  „a sprzyjające im Wosie czy Sroczyńskie notorycznie wybielają kaczystowsko-katolickie gwałty na prawach cżłowieka.”
  manipulujesz, bo po pierwsze erystycznym fikołkiem obwiniasz Razem za Wosia, a co samo w sobie jest śmieszne, stawiasz Wosia jako sprzyjającego Razem – tu kłamiesz.
  Kłamiesz, że Sroczyński wybiela pisowskie gwałty

 176. banach
  16/07/2021 o 4:03 pm

  Tyciu?? Jak dla ciebie Blair jest prawicą to znaczy ze na serio jesteś od realniony . oo ale glosy na Palikota poszly de facto na PiS, bo lewica nie weszla do Sejmu.
  „Donald wprowadzi ochronę prawną” – trzymam kciuki, ale obstawiam, ze za rok mi powiesz, ze do trzech razy sztuka
  „Z Kopacz zgoda jednak kluczowa była niechęć do uchodźców” – Tusk w szczycie formy przyjmowal uchodzcow z Czeczenii, ktorzy chcieli tam zakladac republike islamsk

  Za rok dalej bezie raczej rządził Pis, Tyciu jedź na prowincje i powiedz że chcesz uchodźców to pogadamy.

 177. banach
  16/07/2021 o 4:07 pm

  rządzacie. Ale mam na tyle wyobraźni i współczucia dla Ciebie i Twojej rodziny, że nie uważam za zabawną perspektywę, w której jednak Twój ukochany Tusku nie da rady i kacze sysny w koalicji z Bosaka i, pociągną was wszystkich, z tym zajebistym domem na kredyt w kierunku Moskwy.

  Możesz się pośmiać za te 10 lat. Ale czy będziesz rozumiał otaczającą Cię rzeczywistość? Wątpię, skoro dziś już niewiele kumasz i progresję obyczajową mieszasz z postulatami lewicow

  Koalicja Konfederacji z Pis nei jest możłiwa.

 178. kmat
  16/07/2021 o 5:36 pm

  Na dziś KWiN z PiSem może się dogadać. Póki to była partia kuców to różnice mogły być zbyt duże, ale dziś elektorat to coraz bardziej to zwykłe szury i nazionaliści różniastego sortu. Konfa zaczyna się stawać czymś w rodzaju PiSu dla młodych – mniej pobożnego i etatystycznego, ale zamordystycznego w bardzo podobny sposób i z generalnie podobnymi fiksacjami.

 179. banach
  16/07/2021 o 7:37 pm

  Kmat wątpie to nei byłą by stablna koalicja tak jak z Samoobrona szur z szurem nie zawsze się dogada.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: