Strona główna > felietonik > Wszystko, czego nie chciałeś dowiedzieć się o zamieszkach przez to, że nie bałeś się pytać

Wszystko, czego nie chciałeś dowiedzieć się o zamieszkach przez to, że nie bałeś się pytać

Dlaczego nie protestują pokojowo?

Bo pokojowo protestowali już wielokrotnie. Ruch Black Lives Matter powstał jako ruch przeciwko zabijaniu czarnych przez władzę z powodu koloru skóry. Podobnie jak inne ruchy, przykładowo Occupy Wall Street też jest i był ruchem pokojowym. Tylko że pokojowe ruchy nic nie zmieniły. Wiesz, ile było tych protestów w ciągu ostatnich 6 lat? Wliczając w to te ostatnie ponad 3 tysiące. To sporo, prawda, a jednak upierasz się, że protestują tylko w formie zamieszek. A jeśli chodzi o przyczyny, w 2004 na ulicy Eric Garner został przez policjanta uduszony i nie było zamieszek. Wybuchły dopiero, gdy morderca został uniewinniony. W 2020 uduszony przez policjanta została George Floyd, a policjantowi nie postawiono zarzutów, tylko zwolniono go z pracy. Zamieszki wybuchły, gdy znowu miał być bezkarny. Pokojowe protesty nic nie zmieniły. Czarni są prześladowani przez policję od lat, więc wystarczyła iskra, żeby to wszystko wybuchło. W kraju, w którym prześladowano opozycje w czasach PRL powinno być to dość zrozumiałe, ale jak widać, jak się siedzi w ciepełku domowym przed komputerkiem, to sobie trudno wyobrazić desperację ludzi, których pokojowe protesty od lat spuszczane są w kiblu, a policja śmieje im się w twarz. Więc nagle wybuchają niepohamowaną agresją.

Przestańcie usprawiedliwiać rabunek

Nikt nie usprawiedliwia rabunku. Tylko wiele osób, zwłaszcza na lewicy, wskakuje na to, co jest przyczyną protestów. I co jest w nich najważniejsze. Podpowiem: życie ludzkie jest najważniejsze. Potem zdrowie ludzkie: na przykład wzrok dziennikarzy, do których strzelają gumowymi kulami. Potem nietykalność cielesna. A na końcu szyba sklepowa, zwłaszcza globalnej korporacji, która ma to i tak ubezpieczone. Polskie (i nie tylko) media tę piramidę odwrócili. Najważniejsze w tej sprawie mają według mediów być zbite szyby, a nie policjanci rozjeżdżający tłum ludzi radiowozami. Coś jakby sprawę torturowania Stachowiaka relacjonować głównie jako przewracanie koszów na śmieci przez protestujących pod komisariatem. Niby jedno i drugie się zdarzyło, ale co jest ważniejsze, jak myślisz?

Czarni rabują, taka prawda!

Nie, rabują i biali i czarni. Czarni też bronią rabowania sklepów. Ale Ty w tej społeczności nie widzisz ludzi, o różnych poglądach, rolach i zrachowaniach. Ty widzisz w nich masę, gdzie za grzechy, nawet 10% najbardziej agresywnych, odpowiada cała spółczesność. Tak jak muzułmanie, których jest blisko 2 miliardy, odpowiadają zbiorczo za swoich terrorystów, ale już nie za tych muzułamanów, co z terroryzmem na pierwszej linii walczą. Tylko Ty, jako biały Europejczyk, nie odpowiadasz za holocaust albo gułagi, bo cóż to za bezczelna generalizacja, prawda?

Gdy w Polsce torturowali Stachowiaka to nic nie ukradłem

Torturowanie Stachowiaka było wypadkiem jednostkowym. Żeby zrozumieć, jak działa systemowe prześladowanie, codziennie gdzieś w Polsce iluś Stachowiaków powinno być przez policję zastraszanych, bitych. Co rusz powinny być naloty na domy Stachowiaków. Stachowiaki, tylko za to, że są Stachowiakmi nie powinny dostawać lepszej pracy. Gdy jedzie autem nie-Stachowiak to jego auto powinno być puszczane, a auto Stachowiaka trzepane pod kątem narkotyków. Rzecz jasna rodzina Stachowiaków, powinna jeszcze kilkaset lat temu być w niewoli u nie-Stachowiaków, z której, co za przypadek, mogli się wybić tylko do biednego życia w bieda-chatach, bo przecież nikt im żadnego odszkodowania za lata niewoli nie wypłacił. Więc dopiero wówczas, gdy dostaniesz lata prześladowań Stachowiaków, może zrozumiesz, dlaczego ziomki Stachowiaków przy kolejnym uduszeniu wkurw mają tak mocny, że demolują, kradną i wyżywają się na wszystkim, co się rusza.

Biali nie wywołują burd jak czarni

Owszem, wywołują. Powodem burd białych są tak ważne sprawy jak: przegrana ich drużyny, wygrana ich drużyny, przyjazd kibiców innej drużyny, odjazd kibiców innej drużyny itd. Bardzo ważne sprawy, albowiem #WhiteTeamsMatter czy jakoś tak.

Dlaczego nie podnoszą, że czarni zabijają policjantów?

Dlatego, że gdy oburzamy się na torturowanie i Stachowiaka, to oburzamy się na torturowanie Stachowiaka, nie krzyczymy jednocześnie, że w Nadarzynie ktoś strzelał do policjantów. A gdy oburzamy się na gwałcenie kobiet nie krzyczymy jednocześnie, że kiedyś jakaś kobieta kogoś zastrzeliła. Gdybyśmy mieli się przy każdej akcji oburzać na wszystko, co złe na świecie, musielibyśmy najpierw odczytać list kilkudziesięciu miliardów ofiar.  Problem rasizmu w USA polega na systemowym traktowaniu czarnych Amerykanów jako ludzi gorszej kategorii, a nie jednostkowych przypadkach zabójstw białych przez czarnych. Tak jak problem życia Polaków pod carskim zaborem polegał na systemowym traktowaniu Polaków jako ludzi gorszej kategorii, a nie na jednostkowym przypadku, że Polak carskiemu oficerowi dał w mordę.

Ha, ale gangi czarnych mordują policjantów

Gangi białych też mordują policjantów, przy czym to właśnie gangi białych neonazistów mają kontrolować więzienia. Policjantów mordują też gangi meksykańskie. Po prostu gangi amerykańskie tak mają, że się z policją strzelają. Nie ma to nic wspólnego z rasą, bo gdyby miało, to gangi białych by do policjantów nie strzelały, prawda? A strzelają wszyscy.

No dobrze, ale to czarnych jest więcej w więzieniu i więcej mordują białych!

Wyobraź sobie, że masz dwie ciężarówki owoców: truskawki i maliny. I dziesięć godzin trzepiesz ciężarówkę z truskawkami a 15 minut tę z malinami. W której znajdziesz więcej zepsutych owoców? A potem sobie uświadom, że masz dwoje oskarżonych. Jeden ma adwokata za 20 000, a drugi aplikanta z urzędu. Który ma więcej szans na uniewinnienie? A potem sobie przejrzyj statystykę sędziów najniższej instancji, jaki mają kolor skóry? Tak, przestępczość w społeczności afroamerykańskiej jest poważnym problemem, ale jesteś pewien, że system drastycznych kar dystrybuowany jest na pewno właściwie? I że nie pogłębia patologii? Zresztą, jeśli tak lubisz statystyki, podrzucam raport.

Czarni też dyskryminują białych, dlatego Trump wygrał!

Nie, białych i czarnych dyskryminują bogaci. Nawet jeśli nie chcą, to dyskryminują. Bo tak działa przywilej klasowy. Jest naturalny jak powietrze, dlatego tak trudno go dostrzec. Chyba że nagle ktoś ci odcina powietrze, to jest przywilej, to wtedy zaczynasz się dusić i dostrzegać jego braki. To stary i dobrze znany mechanizm. Jesteś nisko na drabinie społecznej i nagle widzisz obcego, który też jest nisko, ale z jakiś względów uważasz, bądź ktoś ci wmówił,  że obcy powinien być jeszcze niżej. Jak biali w stosunku do czarnych albo Polacy w stosunku do Ukraińców. A bogaci jak Trump albo cyniczni jak polscy faszyści, tylko jednych napuszczają na drugich.

Czy kiedykolwiek byłeś w USA, żeby krytykować, co tam się dzieje?

Czy jeśli kogoś zatłuką kijami na polskiej wsi, to fakt, że w tej wsi nigdy nie byłeś, deprecjonować ma Twoje oburzenie? Ba, czy możesz się oburzać na archipelag Gułag, skoro nigdy w nim nie zostałeś zamknięty? Czy jesteś pewny, że tylko naoczne świadectwo uprawnia cię do oburzenia? Czy jak skrzywdzą Ci dziecko w Poznaniu, a Ty tego nie widziałeś, albo, o zgrozo, byłeś wtedy w innym kraju, to też nie możesz się oburzać? Serio?

Byłem w USA, więc coś o tym wiem

Byłem w Polsce, jestem od urodzenia. Coś o niej wiem. Ale Ty też byłeś w Polsce i mieszkasz w niej od urodzenia. I też coś o nie wiesz. Ale możesz o niej mieć inne zdanie. Jak myślisz, czy z faktu, że obaj byliśmy w Polsce i w niej mieszkamy, możemy wnioskować, który z nas ma rację? Pamiętaj, na każde Twoje „byłem w USA, więc coś o tym wie” masz kontrę od innego, który też „był w USA, więc coś o tym wie”. Dlaczego mamy wierzyć akurat Tobie?

No dobrze, ale jeden amerykański profesor, nie powiem nazwiska, to mi wytłumaczył, co naprawdę tam się dzieje, więc wiem.

No dobrze, a teraz wyobraź sobie, że Amerykanin przylatuje do Polski i rozmawia z polską profesorką. Nie powie jej nazwiska, ale on mu wytłumaczyła, co się tu, w Polsce dzieje. A tą profesorką jest Krystyna Pawłowicz. Na pewno facet zrozumie, co tu się dzieje, prawda? Albo tym profesorem jest prof. Niesiołowski. Albo dr Jarosław Kaczyński, czy dr nauk, niech se ten z klubu księgarza ryj głupi rozwali. Jesteś pewien, że ogląd sytuacji będzie trafny?

 1. Koniew
  03/06/2020 o 12:49 pm

  GM @ dobry tekst. Ładnie wylozona istota problemu. Oczywiście popierając i rozumiejąc protesty mam przekonanie że nic się nie zmieni. Po zamieszkach w 1992 w LA coś się miało zmienić. Po Flint. Oczywiście Trump to psychol. Ale czy wybór denokraty jeszcze tak establishmentowego jak Biden może coś zmienić?
  Jedyne na co można mieć nadzieję to że nie będzie gorzej. I może przez rok przełożeni będą bardziej pilnować policjantów.

 2. 03/06/2020 o 12:54 pm

  Autor żyje we własnym świecie. Nie widzi ,że to celowy mord aby doprowadzić do walk na ulicach , między lewakami a prawakami miedyz białymi a czarnymi miedyz pro trumpkami a anty trumpkami . Ten pożar potrzebny jest aby ludzie nie jednoczyli się w walce przeciwko PLANDEMI i jej reżyserami w administracji Trumpa . Mówiąc w skrócie pacyfikacja potencjalnych prostestów innymi protestami i zamieszkami .

 3. Realista
  03/06/2020 o 12:57 pm

  A widzę ,żę autor napisał powieść w której sugeruje ,że w Polsce prawica ma obecnie władzę. Zapomina dodać ,że to prawica izraelska z BB na czele rządzi w Polsce . PiS to łże prawica i kryptokomuna czyt. kaczyzm. Prawdziwa prawica i do tego ideowa jest tylko reprezentowana przez jedną partię czyli Konfederację. Jak tego nie wiesz to nic nie wiesz o Polskiej polityce. Oczywiście popełniam tu uproszczenia perfidne.

 4. 03/06/2020 o 1:07 pm

  Zazwyczaj lubię te wpisy i przymykam oko na pewne… rozjechanie z rzeczywistością. Tym razem jednak ideologia poszła o krok za daleko.

 5. 03/06/2020 o 1:12 pm

  @Realista – autor napisał powieść, której akcja toczy się w czasach, gdy władze mają liberałowie. Jeśli nie potrafisz przeczytać opisu na blurbie, to co w ogóle potrafisz?

 6. Anonim
  03/06/2020 o 1:22 pm

  To, co się dzieje teraz w Stanach, to skutek działań tamtejszej lewicy. W latach 60tych niecałe 25% czarnych wychowywało się w rodzinach niepelnych. Wtedy rozpoczęły się lewicowe programy naprawcze, w tym wypłacanie żywej gotówki matkom samotnie wychowującym dzieci. Dziś, bez ojcaz wychowuje się 75% czarnych. Przyczyna, skutek.

 7. Suomalainen
  03/06/2020 o 1:27 pm

  „Powodem burd białych są tak ważne sprawy jak: przegrana ich drużyny, wygrana ich drużyny, przyjazd kibiców innej drużyny, odjazd kibiców innej drużyny”

  To jest akurat rozrywka Europejczyków. Zdarzały się oczywiście i w Stanach jakieś zamieszki po widowiskach sportowych, ale nie ma masowych zorganizowanych subkultur wokół baseballa czy footballu amerykańskiego. Co więcej, mimo obecnie już dość dużej popularności piłki nożnej, chyba tylko w Ameryce (i Kanadzie?) nie udało się zaimplementować wokół tego sportu dobrze zorganizowanej kultury kibolskiej.

 8. 03/06/2020 o 1:42 pm

  @Someone – dokładnie 500+ spowodowało że czarni ojcowie znikają. To oczywiste hehe

 9. 03/06/2020 o 1:46 pm

  @Sumalainen – nie do końca. Kolega wpisze na twitterze Superbowl riots

 10. Suomalainen
  03/06/2020 o 1:59 pm

  @GM

  Wiem. Dlatego napisałem, że się zdarza. Ale nawet te zamieszki z Filadelfii ze 3 albo 2 lata temu, to jednak raczej wyjątek potwierdzający regułę. Zwłaszcza w porównaniu z przemocą „okołosportową” w Europie.
  Natomiast masz oczywiście rację co do burd białych. Wystarczy przypomnieć Charlottesville.

 11. Anonim
  03/06/2020 o 2:03 pm

  Dlatego u nas 500+ dla samotnych matek jest utrudnione, żeby nie hodować lewackiej dziczy. Sam płakusiałes nas tym.

 12. Luv
  03/06/2020 o 2:09 pm

  Z amerykańskich statystyk policyjnych, 2015r:
  Czarni zabici przez białych 1%
  Czarni zabici przez policje 2%
  Czarni zabici przez czarnych 97%
  Mozesz już skończyć pierdolić, komuszku.

 13. 03/06/2020 o 2:26 pm

  @500+ – jest tak utrudnione, że dają jak leci każdej matce.

 14. 03/06/2020 o 2:32 pm

  @Luv – Polscy biznesmeni skazani za posiadanie kokainy vs
  Polscy dresiarze skazani za posiadanie marihuany. Możesz już skończyć pierdolić, faszysto.

 15. ale.sobie.konto.wymyslilem
  03/06/2020 o 2:56 pm

  @ Major
  ‚Pamiętaj, na każde Twoje „byłem w USA, więc coś o tym wie” masz kontrę od innego, który też „był w USA, więc coś o tym wie”. Dlaczego mamy wierzyć akurat Tobie?’

  Najlepsze jest to że obydwaj ci co tam byli mogą mieć rację. Nie ma czegoś takiego jak ‚USA’, podobnie jak nie ma czegoś takiego jak ‚Polska’. W Polsce możesz zobaczyć i wesoły gejklab, i gminę gdzie przegłosowują że u nas seksa mieżdu mużczinami niet.

 16. Andrzej B.
  03/06/2020 o 3:24 pm

  Obrazek w temacie pokojowych protestów: https://asset.soup.io/asset/14946/6588_eee6_960.jpeg

 17. Anonim
  03/06/2020 o 3:24 pm

  Musisz się, major, zdecydować, kiedy kłamiesz, czy wtedy, gdy opowiadasz o niedoli samotnych matek pozbawionych 500+, czy teraz.

 18. A.
  03/06/2020 o 3:28 pm

  Dla wielbicieli procentów: jest jednak pewna różnica, czy dwóch gangsterów się pozabija w bójce, czy zabije kogoś policjant na ulicy.

 19. 03/06/2020 o 4:11 pm

  @Someone – musisz się zdecydować, czy świadczenia socjalne masz za zajebisty gest Kaczyńskiego dla ludzi, czy za utrzymywanie polskiej dziczy.

 20. 03/06/2020 o 4:12 pm

  @A. – nie dotrze

 21. Anonim
  03/06/2020 o 4:31 pm

  @major
  Lepiej być faszystą niż lewackim zwierzęciem.

 22. andy
  03/06/2020 o 4:59 pm

  „Stachowiak” to przypadek jednostkowy, czyżby? a te trupy wynoszone z komend policji i rozruchy w związku z tymi zdarzeniami? , a przypadek Kolendy, gdzie policjanci-bydlaki wrobili go w morderstwo, którego sprawę prokurator-drań skierował do sądu, a sędziowie idioci albo łobuzy, wyrok „przyklepali, a biegli,którzy dowodów świadczących na korzyść Kolendy nie „zauważyli”.Czym się różni nasze polskie bezprawie, od amerykańskiego, niczym i tu i tam jesteśmy w „łapach” degeneratów.I jak trzeba być durnym, żeby chodzić na „wybory” za tym „draństwem” głosować.

 23. 03/06/2020 o 6:07 pm

  @Andy – to jest wciąż inna skala.

 24. 03/06/2020 o 6:09 pm

  @Someone – tak, wiem, że lubicie faszystów.

 25. Anonim
  03/06/2020 o 7:47 pm

  Było tu, ostatnio, cmokanfo nad ingliszem Trzaskowskiego.
  Znawcy. Co za lol

 26. MiM
  03/06/2020 o 8:06 pm

  „Czym się różni nasze polskie bezprawie, od amerykańskiego”

  Choćby tym, że u nas jest to jednak bezprawie. W USA istnieją przepisy skutecznie utrudniające wymierzenie sprawiedliwości w takich przypadkach.

  Np. w USA nie obowiązuje zasada, że broń palna (ogólnie „deadly force”) może być użyta przez policję jedynie jako środek ostateczny w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ogólnie regulacje dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego pozostawiają policjantom bardzo duże pole do swobodnej interpretacji. Pod byle pretekstem mogą oni zgnoić zatrzymanego i w zasadzie poza poskarżeniem się przełożonemu (i być może zarobieniem w ten sposób zarzutu stawiania oporu) niewiele można im zrobić. Do tego dochodzi tzw. „qualified immunity”, który bardzo utrudnia (w wielu przypadkach uniemożliwia niezależnie od dowodów) pociągnięcie do odpowiedzialności funkcjonariusza popełniającego przestępstwo na służbie.

  https://eu.usatoday.com/story/opinion/2020/05/30/police-george-floyd-qualified-immunity-supreme-court-column/5283349002/

  To zresztą nie jest tylko problem Czarnych (choć oni są oczywiście najbardziej narażeni). Być może dlatego z sondaży wychodzi, że obecne protesty cieszą się dość powszechnym poparciem ogółu obywateli USA.

 27. 03/06/2020 o 11:00 pm

  „a to że niektórzy uczestnicy okradają przy okazji sklepy z markowymi ciuchami? Każdy lubi nosić Nike bez względu na zawartość portfela, a napad na takie sklepy to przy okazji szansa, by wykrzyczeć, że ciężko i legalnie pracując, trudno uczestniczyć nawet w przeciętnym dobrobycie.”

  Ech lewicowa ekstaza Razem i rzeczniczki Lewicy…
  Apoteoza Antify…
  Bruner nie z nami takie numery

 28. 03/06/2020 o 11:02 pm

 29. Ajgor
  04/06/2020 o 7:15 am

  @Anonim

  Samotne matki były zawsze traktowane jak małżeństwa ( w sprawie 500+). Jeśli miały jedno dziecko to nie dostawały, jak dwójkę to dostawały. W pierwszej wersji. Problem polegał na tym, że nie bogate samotne matki z jednym dzieckiem nie dostawały, a bogaci tak jak ty, z dwójką dostawali.

  Tyko pisowski elektorat łyka takie gówna jak twoje.

 30. Ajgor
  04/06/2020 o 7:17 am

  @smokeustachy

  Podczas zamieszek zawsze znajda się amatorzy cudzej własności, to nie jest tylko specyfika USA i Czarnych

 31. 04/06/2020 o 10:14 am

  Typowy lewicowy zakłamany bełkot. Od karania morderców są prokuratorzy i sędziowie a nie czarna, niewykształcona hołota. Problemem jest brak edukacji wśród czarnych i ich brak ambicji, aby COKOLWIEK sensownego ze swym życiem zrobić. Całe życie chcieliby sie gibać jak gibony i żyć na koszt innych. Czarne pasożyty społeczne. Gdyby nie biali to czarni nadal byliby niewolnikami, bo sami nie byli w stanie nic zrobić. Biali musieli ich wyzwolić, okazuje się, że chyba był to błąd. Zero wdzięczności.

 32. koniew
  04/06/2020 o 1:11 pm

  Eugeniusz twierdzi że niewolnicy powinnidziekowac właścicielom za niewolnictwo. W takim razie my Polacy powinniśmy dziękować Gestapo za Palmiry.

 33. kmat
  04/06/2020 o 4:48 pm

  Eugeniusz, skończ szkołę, znajdź robotę, znajdź babę, rozdziewicz się, zacznij regularnie współżyć. O, i bombelka dla pewności se zrób. Wtedy wróć i pisz.

 34. e.
  05/06/2020 o 4:29 am

  Warto też przypomnieć, że parę tygodni temu UZBROJENI biali protestowali pod statehouse’ami przeciwko lockdownowi i nikt ich jakoś nie psikał gazem.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: