Strona główna > felietonik > Teraz już rozumiecie, dlaczego Polska przez tyle lat była pod zaborami?

Teraz już rozumiecie, dlaczego Polska przez tyle lat była pod zaborami?

Zastanawialiście się, jak to było, że kraj, który był ogromny jak pół Europy, w sto lat się zwinął? Zastanawialiście się, jak to się stało, że gówniane mini państewko niemieckie, narodowy kocioł pod Habsburgami i zacofana, komicznie wręcz zacofana, barbarzyńska Rosja potrafiła Polaczków na ponad sto lat wziąć za pysk i na smyczy do budy przypiąć? Zastanawialiście, się dlaczego po 7 lat odzyskania niepodległości, Polaczki znowu miały autorytaryzm, obozy koncentracyjne? Zastanawialiście się, dlaczego kampania wrześniowa padła w dwa tygodnie, a większość elit, w tym generalicja, po prostu, za przeproszeniem, spierdoliła? Albo zrobili debilne powstanie, które skończyło się taką rzezią, że Stalinowi lata by zajęło takie wypatroszenie polskiej młodzieży? Zastanawialiście się?

To teraz już wiecie. Teraz macie przedsmak tego, czym są polskie elity rządowe.

W momencie, gdy wszystko się wali, ludzie płaczą, błagają pomoc, gdy z dnia na dzień tracą pracę, maja kredyty, ci robią wszystko, wszystko, co robią, to knują. Nic innego ich nie obchodzi, tylko jak tu ograć, okraść, na czym się wzbogacić i kogo oszwindlić.

W momencie, gdy lekarze błagają o maseczki, ci blokują kupno ich w Chinach, blokują samolot od Owsiaka. A po co? A po to, żeby narodowe czempiony, do których powsadzali pociotków i kuzynów, mogły se fotki w TV Pereiera robić. Jak bardzo trzeba być zdemoralizowanym, żeby ryzykować życie lekarzy i pielęgniarek, bo trzeba zrobić fotkę podejścia do lądowania?

Co szósty zakażony to ktoś z personelu szpitalnego. Tak, tego personelu, na który szczuli jak naziści na Żydów, a teraz nawet odmówili im podwyżki na czas epidemii. Bo Senat śmiał to zgłosić. Co chwila pada cały oddział do kwarantanny. I co? 

I najpierw zastraszają, prześladują, zwalniają z pracy tak, że personel medyczny boi się już z dziennikarzami pod nazwiskiem mówić. A potem włazi wiceminister zdrowia i wyzywa lekarzy, że to ich wina, że nie przestrzegają procedur.

Jakich, kurwa, procedur, jak wysyłacie po pinć na krzyż maseczek na szpital? Jakich procedur, jak fejs zalany jest błaganiami o pomoc?

Sklepiki na 3 osoby zamknięte, ale markety budowalne przez tygodnie otwarte, kościoły otwarte, parki otwarte. A potem sobie order do pyska wsadzają i krzyczą, jacy są najlepsi z najlepszych.

Jak zrobili akcję Lot do domu, to nawet po 6 tysi od ludzi ściągali, chociaż UE robi dofinansowanie na 75%. Jak robili kwarantannę to tak, że domownicy mogli bez przeszkód wychodzić, więc roznosili tego wirusa szybciej niż Kaczyński się moczy na myśl, że właaaadza właaaadza będzie ciągle w jego rękach.

Na cholerę nam Twoja władza, jak zaraz wszystko może pójść z dymem?

Patrzcie na Merkelową, patrzcie na premiera Włoch i Francji na polityków, którzy, jak to politycy, masę w życiu zrobili złego, czasami nawet bardzo złego. Ale patrzcie, jak działają w obliczu katastrofy, jak rozumieją, bo ktoś im do łba wbił, nie wiem, może społeczeństwo, że teraz nie czas jest na gierki. Teraz jest czas na służbę.

A teraz patrzcie na Kaczyńskiego, który, gdy ludzie cali przestraszeni o własną przyszłość i ze łzami w oczach, wynurza się i mówi, ale o co Wam wszystkim chodzi, przecież można iść normalnie do sklepu, nie przesadzajcie. Wszystko działa. Robimy wybory. Facet, którego od 20 lat partia-matka wozi, karmi i przewija, w momencie tsunami gospodarczego, zamkniętych granic, walącego się biznesu i świata pracy, wojska na ulicach, bredzi coś o konstytucji, którą na oczach milionów podcierał się non stop przez ostatnie lata. I tylko knuje, knuje, jak kogo oszwindlić bez względu na cenę życia ludzkiego. Jak bardzo trzeba gardzić własnym narodem, jak bardzo trzeba mieć życie tych wszystkich listonoszy, seniorów kompletnie w rzyci. Odjedź, starcze, uwolnij ten kraj od siebie, bo zaraz przez Ciebie trupy będziemy tu liczyć w tysiącach. 

A za nim ciągnie, niczym muchy do gówna, cała ta zgraja politycznych przydupasów, dla których najważniejsze jest by ze stołu pańskiego coś spadło i by się mogli nażreć. Bo w życiu czymś pożytecznym się nie zajmowali.

I żaden się nie sprzeciwi, żaden. Każdy kilo w majtkach i przestraszony. A teraz wyobraźcie sobie tych wszystkich przydupasów, jak przychodzi do nich Gestapo albo NKWD? Jak oni się jednemu Kaczyńskiemu boją w oczywistej sprawie postawić. Gdzie Wam to tych wszystkich powstańców, gdzie Wam do tych wszystkich wyklętych, zgrajo kundli z podwiniętym ogonem. Wszystko, co potraficie to tylko merdać i aportować.

Mają przykład Czech z maseczkami. To biorą przykład wyborczy z Bawarii. Z tej Bawarii, która od 60 lat ma korespondencyjne wybory. Wcześniej z tej Bawarii podobno mieli ściągać jakieś reparacje, a skończyło się tak, że Saksonia robi testy Polakom z Dolnego Śląska. Tak, Niemcy oprócz siebie, testują także Polaków. Bo w Polsce testów przez tygodnie nie było, a połowę ich robi prywatna spółka na uniwersyteckim sprzęcie, gdyż tak Szumowski był przygotowany, gdy ze stoku cały uśmiechnięty zjeżdżał i śmiał się, że grypa jest groźniejsza. 

A teraz cały w strachu boi się nawet mruknąć, że szaleniec u władzy powinien se wybory odpuścić i wreszcie zająć się społeczeństwem, które przerażone o własnej jutro.

Wiecie, co powiedział Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny w kraju, na komisji senackiej, gdy go senatorka w LUTYM spytała o epidemie w Chinach: Żeby se pograła w Chińczyka. W Chińczyka, hehe, rozumiecie, w Chińczyka!

Biorą przykład z Bawarii, ale oczywiście nie ten o tym, jak pieniądze obywatelom teraz dawać, bo jeśli lada moment kilka milionów ludzi nie będzie miało pieniędzy, to co do garnka włożą? Cała Europa robi wszystko, by przelać jak najwięcej kasy. Cała. Nawet USA neoliberała Trumpa to samo. Tylko Polska mówi, ojdobrze przesuniemy Wam ZUS. Albo może nawet zwiesimy, ale tylko jak udokumentujecie straty powyżej 50%. Jaki ZUS, jaki ZUS, jak z dnia nadzień idą zwolnienia po kilkaset osób na zakład. 

Pięć lat pierdolili, pięć lat o kraju mlekiem i miodem płynącym. Pięć lat, o najlepszych wynikach, o budżecie bez deficytu. I się, za przeproszeniem, zesrali już w pierwszym miesiącu tąpnięcia. Ile osób ma zemrzeć z braku kasy na leki, ile osób ma się zapożyczyć u mafii lichwiarskiej? Ile ma być samobójstw, żeby do Waszego pustego łba dotarło, że teraz jest czas na pomoc? Nie wiem, nazwijcie se je matkoboskowe, jarkowe, 1000+,ale teraz jest czas na bezpośrednią pomoc finansową dla każdego obywatela. Na duży deficyt i przelewanie kasy bezpośrednio na konto. Już nawet neoliberalny Financial Times o tym pisze.

Nie ja, nie my, ale historia was oceni. Tak jak oceniła Smoleńsk, mimo setek pomników, jako jeden wielki polaczkowy rozpierdolnik, aż sami musieliście ze wstydu pochować te wszystkie dojne komisje. Bo ludzie już wiedzą, co tam się stało. Nawet Wasi wyborcy wiedzą, więc taktycznie milczą. Tak samo historia oceni to, jak się zachowaliście w trakcie narodowego dramatu. I Wy już to wiecie. Dlatego tak panicznie boicie się wyborów za rok. Bo wtedy wyjdzie, jak koszmarnie daliście dupy i żaden Kurski tego nie przykryje.

Jesteście hańbą, największą hańbą rządów po 1989 roku. Jeszcze żaden rząd tak kompletnie nie odwrócił się od społeczeństwa w tak krytycznym momencie. I to tylko po to by się nażreć i nażreć władzy. 

 1. pepe92
  04/04/2020 o 6:58 pm

  W tekscie ani razu nie padło słowo Duda. Bardzo znamienne,

 2. Pablo
  04/04/2020 o 6:59 pm

  Bycie pisowcem to synonim bycia skurwysynem. Change my mind.

 3. 04/04/2020 o 7:04 pm

  @pepe92 – myślę, że jak poszukasz, to znajdziesz w tekscie.

 4. 04/04/2020 o 7:05 pm

  @Pablo – nie wiem, wiem natomiast, co ludzie piszą w smsach i na forach i jak im bieda zagląda właśnie w oczy. Coś strasznego.

 5. Szmonces boy
  04/04/2020 o 7:08 pm

  Nadaje komunikat z klasy ludowej: Kaczyński dba o przestrzeganie konstytucji i dlatego chce wyborów w maju, Szumowski to bokser, fighter, walczy i ma zdjęcie na którym jest zmęczony, Morawiecki tarczą ochrania gospodarkę, obrona terytorialna to był strzał w dziesiątkę, jest kryzy a jednak 13 wypłacili, Europa zachodnia umiera a u nas tak mało, zarazę przywieźli ci z zza granicy co wrócili a wcześniej szkalowali, nauczyciele niech w końcu uczą a nie tylko na wolnym, kościół pomaga ale się tym nie chwali.

 6. 04/04/2020 o 7:09 pm

  @szmonces boy – klasa ludowa dostanie jak zawsze najgorzej. Brak słów, gdy się na to patrzy.

 7. 04/04/2020 o 7:13 pm

  Ja bym napisał. „oszwindolić”
  Beton, szwagrowie memu nie przekszadza 2 mld na TVP w czasie pandemii, i jak mi się nie podoba mogę nie oglądać. Będzie miał lepszy zasięg (sic!)

 8. Suomalainen
  04/04/2020 o 7:14 pm

  No, właśnie. Ja się cały czas zastanawiam, co on ma na tych ludzi, że tak się go boją. Nawet teraz, gdy mają do wyboru albo gniew społeczeństwa albo gniew jednego odklejonego od rzeczywistości faceta, boją się bardziej tego drugiego.
  Rozumiem, że można wiedzieć, że ktoś tam był w UB a kto inny miał 5 dziwek. Ale żeby mieć haki na tylu ludzi? I to tak poważne, żeby oni srali po sobie na myśl o ich ujawnieniu? To jest zupełnie niesamowite. Już się cieszę na moment, gdy im to wszystko jebnie i się dowiemy.

 9. ale.sobie.konto.wymyslilem
  04/04/2020 o 7:18 pm

  Hm, ja tylko w kwestii historycznej – to ‚gówniane mini państewko niemieckie’ już w drugiej połowie XVII wieku pokonało Szwecję, a tuż przed I rozbiorem potrafiło walczyć jednocześnie przeciwko Francji, Austrii i Rosji.

 10. jajo-do-biura
  04/04/2020 o 7:22 pm

  Major wściekły, w chuj agresywny najlepsze teksty dalej. Ciężko sie z tym wszystkim nie zgodzić

 11. prospołeczny pis
  04/04/2020 o 7:23 pm

  Po tym, jak od 5 lat robilą politykę czysto instrumentalnie, to będzie bardzo satysfakcjonujące, gdy to społeczeństwo ich wreszcie tak potraktuje i da im kopa w dupę.

 12. 04/04/2020 o 7:23 pm

  https://twitter.com/NaTTjuzbylo/status/1223567155297497088?s=20 Pinkas, koniec stycznia

  nadal mnie nosi
  szczególnie to leczenie w domu
  przy polskim zaufaniu do służby zdrowia i kupowanie ton „lekarstw” nie na receptę

 13. Życzliwy
  04/04/2020 o 7:37 pm

  Majorze Galopujący, świetny tekst. Jak tak dalej będziesz pisał, to w Krakowie, będą musieli przedłużyć Aleje Trzech Wieszczów i nazwać to przedłużenie Alejami Galopującego Majora. Albo może most Dębnicki zmienią na Most Dudniący Galopem Majora. Jeszcze za życia!
  Posłałem ten tekst w Polskę i w świat.

  Pozdrawiam.

 14. Ghost
  04/04/2020 o 7:45 pm

  GM dziś: Jesteście hańbą, największą hańbą rządów po 1989 roku. Jeszcze żaden rząd tak kompletnie nie odwrócił się od społeczeństwa w tak krytycznym momencie. I to tylko po to by się nażreć i nażreć władzy.

  GM parę dni temu: uwaga, nadal wolę ekonomiczne pomysły PIS na czas kryzysu niż pomysły PO. (…) (PiS) jest zajebisty, ładnie bił Tuskowe rekordy również po czasie kryzysu. (…) gdyby Kaczyński nie miał odpałów antyobywatleskich to masa lewicy, w tym ja, serio by się zastanawiała czy na niego nie głosować. Bo wyniki miał zajebiste.

  (i już pomijając, że te „zajebiste wyniki” i „bicie tuskowych rekordów” to kłamstwa, albo przekłamania na poziomie „w Polsce jest lepiej niż w przedwojennej Szwecji, bo tam nie mieli smartfonów”)

 15. 04/04/2020 o 7:55 pm

  @galopujący major ja bym ten fragment o prostytutkach wyciął, seksworkerki nie zasługują by je obrażać porównywaniem do tych kreatur

 16. Malgo Malpa Z Paryza
  04/04/2020 o 8:12 pm

  czyli zadnych zmian nad Wisla wbrew Heraklitowi :(

 17. Anonim
  04/04/2020 o 8:25 pm

  Dobrze, już dobrze. Wstawaj, zesrałeś się …

 18. 04/04/2020 o 8:31 pm

  @sumalainen – ale gdzie taki Błaszczak albo Brudziński robotę dostanie jak nie od partii?

 19. 04/04/2020 o 8:32 pm

  @Ghost – ale polityka ekonomiczna to jedno. A kompletne olania całego społeczeństwa, by knuć to drugie.

 20. 04/04/2020 o 8:32 pm

  @fronesi – racja, wziąłem to od Smecza, nie powinienem używać.

 21. Anonim
  04/04/2020 o 8:34 pm

  To sa po prostu, jeśli chodzi o historię, bzdury.

 22. Marianna Nygren
  04/04/2020 o 8:36 pm

  Podpisuję się pod każdym słowem
  PiS to hańba Polski

 23. 04/04/2020 o 8:37 pm

  @galopujący – dzięki

 24. 04/04/2020 o 8:37 pm

  @askw – bardziej chodzi mi o potencjał wyjściowy. Małe państwo, a popatrz, gdzie zaszło.

 25. 04/04/2020 o 8:38 pm

  @gm może zmień na „muchy” za „gównem”

 26. tuciu
  04/04/2020 o 8:38 pm

  bravo majorze. Co do klasy ludowej, to tak, jest inercja, ale wkwia ją i kwarantanna i potem wkwi ją kryzys ekonomiczny. To okienko się niedługo zamknie i to też powód dlaczego Kaczyński napiera do przodu z wyborami za wszelką cenę. Niemniej zirenko wątpliwości kiełkuje i trzeba je podlewać, może zakwitnie choc trochę do maja.

 27. Ghost
  04/04/2020 o 8:38 pm

  @fronesis – w tym problem, że dla takich jak Major to nie są żadne „kreatury” – ot, lekko błądzące owieczki, które potrzebują jedynie wsparcia fachowców od tego, jak jeszcze lepiej rozdawać kasę z sejfów w MinFin. „Kreaturą” to nam jest ew. Gowin, bo jest, uwaga – neoliberałem. I to jest prawdziwie kreaturywna kreaturowość. Teraz jest ciężko i walenie we władzę to zawsze punkty do lansu, ale nie zapominajmy, jak bardzo gorzej mogło być, gdyby rządzili, uwaga – neoliberałowie!

  Chociaż notce, trzeba przyznać, można by przybić piątkę, gdyby się nie znało reszty twórczości blogera sprzed ledwie paru dni.

 28. 04/04/2020 o 8:40 pm

  @Ghost chyba pomyliłeś Majora z własnymi projekcjami. To, że Major jak i ja nie lubimy PO, nie oznacza, że kiedykolwiek lubiliśmy PiS p.s. tak neoliberałowie odpowiadają za to, ze mamy szpitale z patyków i gówna. PiS tylko kontynuował tę politykę

 29. Wojtek Bocianski
  04/04/2020 o 8:42 pm

  Wszystko to prawda Ale jak zrobić, aby przeczytali to ci do których ta prawda nie dociera.!

 30. 04/04/2020 o 8:43 pm

  @Wojtek Bociański – zrobić to, co robił przez 8 lat PIS w opozycji. Szerować, szerować i jeszcze raz szerować.

 31. Wojtek Bocianski
  04/04/2020 o 8:45 pm

  Wszystko to prawda Ale jak zrobić, aby przeczytali to ci do których ta prawda nie dociera.!
  Podobno ktoś identyczny treść już zamieścił. Cieszy mnie i inni tak myślą

 32. Paulus
  04/04/2020 o 8:45 pm

  Ale tak trochę chory z nienawiści to jesteś?
  Nie chce mi się wszystkiego wypunktowywać na bieżąco.
  Drobne bzdury o obecnej sytuacji, za to o historii już horrendalne.

 33. 04/04/2020 o 8:51 pm

  @gm – no bo nie mogę zaszerować, a bardzo chcę

 34. 04/04/2020 o 8:53 pm

  @fronesis – już

 35. Ghost
  04/04/2020 o 8:55 pm

  @fronesis – nie pomyliłem Majora z niczym innym, jak jego własnymi notkami, w których nie chodzi o nielubienie PO, tylko o kłamliwe przydawanie zasług PiSowi wtedy, kiedy trzeba dowalić specyficznie PO. Major wali w PiS póki się nie pojawi kontekst PO, wówczas kontrfaktycznie chwali „zajebiste wyniki gospodarcze” PiS i nie waha się nawet przywoływać w tym celu (równie kontrfaktycznie zresztą) „zajebistych”, choć tym razem bezwstydnie „neoliberalnych” wskaźników typu PMI.

  Jego (wasz?) problem polega na tym, że z nienawiści do PO wybielacie barbaryzm PiSu. Tylko i wyłącznie na lewicy widzę takie postawy, nawet goście typu Jerzy Skoczylas wyleją na was wiadra jadu, ale nigdy, przenigdy nie powiedzą że jesteście gorsi niż ta faszystowska banda, dzisiaj już formalnych morderców. W najgorszym razie zwyzywają was od pożytecznych idiotów.

  Notka jak powyższa jest bardzo fajna, ale jakoś mam dziwne wrażenie, że post scriptum do niej brzmi jakoś tak: ceterum censeo (…)

 36. Enes
  04/04/2020 o 8:59 pm

  Lęk przed koronawirusem, któremu nie można publicystycznie przyłożyć powoduje wzmożoną agresję w stosunku do znienawidzonego PiSu…
  Ten czynnik, plus kilka kropel (?😉) alkoholu sprzyja tworzeniu podobnych felietonów, czy twittów.
  A ten ancymon Migalski twierdzi, że przez jakieś „konserwatywne fałdy w mózgu” to wyborcy PiSu się boją…
  Tyle trolowania, a merytorycznie – nie ma co szarpać Szumowskiego za nogawki, ani to w tym momencie słuszne, ani propagandowo skuteczne.
  1. Jak dotąd to państwo „lepione z plasteliny i sznurka” radzi sobie całkiem nieźle. Francja, Włochy lepiej? Wolne żarty.
  2. Społeczeństwa Naszej części Europy zniosą więcej wyrzeczeń niż te z drugiej części kontynentu.
  3. Jeśli społeczeństwo już „Po” oceni działania rządu dobrze, ci co w trakcie sztormu bujali łódką będą delikatnie mówiąc – niewiarygodni.

  Poczekajmy z oceną.

 37. 04/04/2020 o 9:02 pm

  @Enes – Włochy to epicentrum wirusa przywiezionego z Chin. Francja to bezpośredni sąsiad Włoch. Wirus zaraża drogą kropelkową. Spójrz na mapę i popatrz, gdzie są Włochy, a gdzie Polska. Rozumiesz już gdzie popełniasz błąd?

 38. 04/04/2020 o 9:04 pm

  I jeszcze jedno: tekst nie jest o ilości zakażonych. Tekst jest o tym, czym zajmuje się teraz rząd.

 39. joannaarczewska60@gmail.com
  04/04/2020 o 9:07 pm

  W samo sedno napisane, bardzo mądra analiza sytuacji, ukłony dla autora tekstu

 40. E
  04/04/2020 o 9:12 pm

  10/10

 41. Anonim
  04/04/2020 o 9:18 pm

  Edyta zapytaj taty o ile wzrastała mu emerytura za czasów rządów Po? TWÓJ TATA NIE KŁAMIE. A ile w ciągu OSTATNICH 5 LAT ZA CZASÓW RZąDÓW PIS?! To taki niedobry Rząd, ALE Z 500 PLUS NIE pobierasz?! …

 42. Iwona
  04/04/2020 o 9:20 pm

  Nie byloby Smoleńska byłoby inaczej.Zemsta to podłość,której doświadcza Polski Naród od 10 lat.To się w głowie nie mieści jak jeden człowieczek skłocil cały naród. Cynik i szyderca.Podzielone rodziny.To jest wirus i szukajmy wszyscy szczepionki póki czas. Póki nie jest za późno.Plakac się chce -co czeka nasze dzieci i wnuki.Wszystkiego za pieniadze nie kupisz Jak wielka i okrutna potrafi być nienawiść.

 43. 04/04/2020 o 9:20 pm

  Reblogged this on komp13 i skomentował(a):
  całe szczęście, że mamy XXI wiek, ale teraz inaczej się rozbiera (warcholstwo) – panny (Polska)

 44. Anonim
  04/04/2020 o 9:24 pm

  No I co z tego ze rozumiem !!! Konia z rzedem kazdemu kto pomoze zrozumiec to wszystko 50 % spoleczenstwa polskiego. Jezeli tego nie zrobicie to starry dziad bedzie Was dalej ogrywal a Wy bedziecie dalej placic za jego posrane pomysly !!!!

 45. 04/04/2020 o 9:35 pm

  a kto ma mu powiedzieć? Błaszczak albo Brudziński? Jedyny z całego obozu, który (chyba) ma buławę i nóż w rękawie, czyli Ziobro ostro się przejechał na próbie rebelii i chyba teraz czeka aż sytuacja gospodarcza wtoczy PiS w lot spiralą w przepaść. inna sprawa, że przy Ziobrze na czele ZP możemy zatęsknić za dziaduniem :)

 46. karroryfer
  04/04/2020 o 9:36 pm

  żeby zrobić paralelę to Wettynowie = Sanacja = PiS to nie wystarczy byś sukinsynem. trzeba wykazać się też piramidalną głupotą

 47. Piotr Kanikowski
  04/04/2020 o 9:37 pm

  Dziękuję. Od wielu dni czuję ten wkurw i od wielu dni czekałem na taki tekst. Sam bym go napisał, gdybym potrafił. Posłałem po internetach, niech ludzie czytają i niech skończy się w końcu ten szwindel. Dziękuję.

 48. Load
  04/04/2020 o 9:44 pm

  Od jesieni 2015 powtarzam że to są Zdrajcy, a z takimi się nie dyskutuje o niczym, wogole się nie rozmawia,,, na takich jest tylko Infamia

 49. p
  04/04/2020 o 9:46 pm

  W Polsce międzywojennej były obozy koncentracyjne?

 50. Bernard Wybierała
  04/04/2020 o 9:46 pm

  Świetne, wrzucam udostępniam.

 51. 04/04/2020 o 9:53 pm

  No cóż, nie jest to nazbyt imponujące osiągnięcie, Anonimie. Jak na najlepsze lata Polski od połowy XVI wieku.
  Choć doceniam ten myk z trzynastką, czyli 80 złotymi więcej miesięcznie.

 52. Minister
  04/04/2020 o 9:59 pm

  Słabe… Tusk to chyba pisał z nostalgia jak tworzył Ambera

 53. Życzliwy
  04/04/2020 o 10:03 pm

  Kolega „p” coś widzę niedokształcony z historii. A słyszałeś o takiej przedwojennej potrawie „bereza kartuska”. Sprawdź jaki to smakołyk w internecie.

 54. steelman
  04/04/2020 o 10:09 pm

  Preaching to the choir obawiam się. Mam anecdata, że elektorat PiS wciąż mocno wierzy. I moim zdaniem nie przestanie wierzyć.

 55. NaucZyciel
  04/04/2020 o 10:10 pm

  „Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”
  J. Kochanowski, XVI wiek!

 56. Anonim
  04/04/2020 o 10:16 pm

  Tych skurwieli z rzadu pod trybunał stanu i każdemu po dwa razy kula w łeb jak w Rumunii

 57. Anonim
  04/04/2020 o 10:31 pm

  dużo tu strachu, histerii i agresji, ble!

 58. Enes
  04/04/2020 o 10:33 pm

  @Major

  Mówimy o tej Francji, która beztrosko zorganizowała wybory, o tych Włoszech, które sobie grały w piłkę i nie zamykały własnych granic, o tych Niemczech, którym zachodnie media zarzucają „kreatywną księgowość zmarłych”, a wcześniej się denerwowały że Polska zamyka przed nimi granice?
  Ekstremalne przykłady.
  Gdzie Hiszpania się pytam.

 59. Ignacx
  04/04/2020 o 10:35 pm

  Kurwa mać te pieniądze o które proszą ludzie to są ich pieniądze nie wasze!!!!! Wy dostaliście je tylko do zarządzania i to za niezłym wynagrodzeniem.

 60. 04/04/2020 o 10:38 pm

  Dawno czegoś tak zatrważającego, ale niestety prawdziwego, nie czytałem. Rozsyłam jak mogę najszerzej z dopiskiem: must read!

 61. Anonim
  04/04/2020 o 10:38 pm

  @major Czemu Owsiak robi kolejną ściepę na koronavir jak ma podobno 400 baniek na koncie ?

 62. poziomka
  04/04/2020 o 10:46 pm

  Z tą historią, to się nie przebijesz. Nawet komuna na historii powtarzała bzdury o wielkości i niewinności IRP. Dziś Polacy sa jak murzyni z południa wspominający z nostalgią wspaniałą Konfederację.

 63. Zofka
  04/04/2020 o 10:48 pm

  W punkt

 64. p
  04/04/2020 o 10:49 pm

  Hmmm… Bereza była ciężkim więzieniem, dla dokształcenia proponuję sprawdzić liczbę ofiar, byle nie w „fachowej literaturze białoruskiej”…

 65. Anonim
  04/04/2020 o 10:49 pm

  👏👏👏👏

 66. Anonim
  04/04/2020 o 10:49 pm

  Pandemia to nic, ale potem… tzw. suwener (czyli sutener) dostanie po dudzie i to konkretnie. Czy czegoś się nauczy, to przypuszczam, że wątpię. Zawsze twierdziłem że może określenie „homo” się zgadza, ale „sapiens” to już jest zdecydowanie na wyrost.

 67. Maciek
  04/04/2020 o 10:49 pm

  Nic dodać,nic ująć.
  Nie bójmy się mówić o tym co wykracza poza najzwyklejszą ludzką przyzwoitość. Sytuacja w której wszyscy się znaleźliśmy powinna każdemu z nas uświadomić JEDNO!!! Dziś jesteśmy a jutro Nas nie ma!!! Władza??? Jaka władza???
  Ocknij się Kaczorze!!!
  Jeszcze chwila i będziesz mógł rządzić tylko swoim kotem.

 68. 04/04/2020 o 10:52 pm

  Dziękuję pięknie

 69. Anonim
  04/04/2020 o 10:52 pm

  Takie pierdolenie co to wszyscy wiedzą…historia z podstawowki.

 70. naturalucka
  04/04/2020 o 10:58 pm

  A to Macierewicz miał być ten teges.

 71. filip
  04/04/2020 o 11:00 pm

  Język bardzo ostry ale treść niezwykle prawdziwa. Gratuluję.

 72. GS
  04/04/2020 o 11:08 pm

  A moze musimy wyjść na ulice ? Wszycy! Oburzenie nic nie pomoze. Musimy coś zrobić.

 73. czocherrski
  04/04/2020 o 11:15 pm

  jest tylko jeden problem ONI nie mają ŻADNYCH pieniędzy. Wykoncypowali sobie budżet zrównoważony czyli policzyli ile kasy z nas zedrą i co tym opłaca. Tymczasem wirus ich zweryfikował. Podatki sa za niskie. Niewykorzystane unijne środki to 50 mld czyli tyle co program tarczy. O czym to świadczy? Ze ONI nie maja ZADNYCH pieniędzy. ŻADNYCH rezerw. Wydrukowali 11 mld – i nie mogą więcej – bo wpadniemy w wielką inflacje i chleb bedzie kosztował 200000 PLN. Pożyczyć tez nie mogą bo w pożyczkach jest ok 70 mld euro – długu państwowego, 130 mld długu spółek skarbu państwa, 120 mld kredytów hipotecznych we frankach. CZYLI 600 MLD kredytów – NIKT juz nam więcej nie pożyczy.

 74. Ghost
  04/04/2020 o 11:20 pm

  Major, chyba ktoś znany Cię zalinkował, przez co masz wysyp krępujących wpisów, że tak, piątka, PiS to samo zło! Jak sobie teraz z tym poradzisz? ;)

 75. adam
  04/04/2020 o 11:21 pm

  niech oni lepiej gdzieś wyjadą bo jak się to skończy to ludzie ich (resztę sobie dopisz)

 76. Przemysław
  05/04/2020 o 12:01 am

  „Jeszcze żaden rząd tak kompletnie nie odwrócił się od społeczeństwa w tak krytycznym momencie.” – Ale też trzeba przyznać, że żadna inna ekipa rządząca nie miała takiej okazji do spierdo***nia.

 77. Ruti
  05/04/2020 o 12:01 am

  Bardzo delikatnie powiedziane o tych cynicznych kłamcach. I co z tego, większość narodu jest niedouczona i wierzy we wszystko co im się wmówi.

 78. Anonim
  05/04/2020 o 12:06 am

  Kurwa!!! Kim jesteś? To co piszesz jest rzetelne do szpiku! Tacy jesteśmy. Rozbiory nastąpiły w wyniku niewyobrażalnej korupcji w Polsce w ówczesnych czasach. I tak zostało do dzisiaj!!!!!!

 79. Xy
  05/04/2020 o 12:10 am

  Tacy kurwa włašnie my Polaczki jesteśmy. Trzy rozbiory Rzeczpospolitej nastąpiły w wyniku nie spotykanej korupcji. I tak zostało do dzisiaj.

 80. 2021polska
  05/04/2020 o 12:53 am

  Gościu z artykułu co ty bredzisz.. jakie inne kraje ?co Merkelowa?? Co premier Włoch i Francji ??, jak działają w obliczu katastrofy,? Z chujem się na łby pozamieniales czy celowo napisałeś artykulik aby jechać na PiS ? Jebnij się w łeb ok? Zobacz co ludzie z tych krajów mówią o swoim rządzie .. jak wieszają psy że nic nie robią politycy.. zobacz sobie filmy na YT jak wypowiadają się Niemcy Francuzi czy inni o swoim rządzie … .. to właśnie o Polsce mówią ,że zrobiła dobry manwerw w obliczu wirusa.. za leb i o ścianę takich jak ty … Ty się ciesz że jest PiS , bo dziś byś żarł tynk że ściany jakby rządziło P0

 81. Anonim
  05/04/2020 o 1:46 am

  Myśle, że skoro Owsiak tak dobrze zarządza kasą to może on zamiast Kidawy ? Będziemy nie drugą Irlandią ale Szwajcarią hehehehe.

 82. Krzysztof Cwynar
  05/04/2020 o 1:47 am

  Fenomenalny dramatyczny prawdziwy tekst !
  Tylko napewno zgodzą się z nim ludzie kochający swój kraj a nie faszystowscy bandyci zaprzedani pisowi który okradł i zniewolił Polaków i zgnoił na lata nasz Kraj !
  Podpisuję się pod każdym zdaniem tego tragicznego esseju, tej strasznej prawdy o skurwysyństwie nazistowskiej bandy kaczyńskiego.

 83. 05/04/2020 o 1:55 am

  Ojciec jest lekarzem w powiatowym szpiralu, przemianowanym na „jednoimienny”. Opowiadał mi jak przywieźli pacjenta z koronawirusem z innego powiatu a z karetki wysiedli tatownicy z workami na śmieci zalożonymi na głowy, bo nie mieli maseczek. Tych maseczek, którymi bawił się CYmański i spólka zakładając je na czoło. To jest najlepszy obraz tych rządów. Ludzie się cieszą, bo malo zakażeń… tylko jest przynajmniej jeden przykład osoby, która w kwarantannie nie doczekała się testu. Dlatego najlepiej rzeczywiście siedzieć na dupie w domu, jeśli ktoś może, bo jeśli sami się o siebie nie zatroszczymy… Tak, zostałem bez pracy, w zasadzie jako jeden z pierwszych, bo usługi i inne rzeczy jako pierwsze są wycinane z wydatków obywateli w razie kryzysu.

 84. Wróbel
  05/04/2020 o 3:52 am

  No to szeruję.

 85. Sos
  05/04/2020 o 4:12 am

  Brawo…w punkt

 86. jkw Wasilewski
  05/04/2020 o 6:51 am

  Z niejasnych powodów jakoś pominąłeś Solidarność w swoim syntetycznym skrócie marnej historii narodowej Polski, a to przecież przypadek też się w tę marność wpisujący gładko. Jak już było można, to ponoć dziesięć milionów się ‚odważnie’ zapisało – ale gdy Wojciech w Ciemnych Okularach zaciągnął hamulec, to niemal wszyscy znikli – gdzieś się rozpłynęli na osiem długich lat…

 87. PAblo
  05/04/2020 o 7:08 am

  A ja to widzę zupełnie inaczej. Widzę co robi Marcin , Merkel i Włosi i musze tez przyznac ze jedyne co zawalili to zabezpieczenie ochrony osobistej . Wybaczcie ale ten artykuł to ewidentny przejaw tego czego się zarzuca obozowi władzy żarcia o władzę. Zamiast pomagac to stawia sie wymagania nie do zrealizowania. W niemieckich mediach i opozycja ciagle jatrzy w sprawie wyborow pomimo ,ze wszystko wskazuje ze przegraliby z kretesem. Tak oni zyskali paliwo na mlyn dla swoich kampanii obecny kryzys nie proponując nic budującego.widze już tytuły w Polsce zamach na demokrację stan wyjątkowy. Może i obecny rząd nie radzi sobie najlepiej na świecie, ale wiem dwie rzeczy że radzimy sobie lepiej niż państwa które mają lepsze środki mu temu a poza tym nie widzę na polskiej scenie nikogo kto zrobiłby to lepiej. Może ten rząd popłynie na tym kryzysie , ale jestem pewny, że nikt z obecnej opozycji nie zajmie ich miejsca. Jedyną szansą to że kryzys tak wstrząśnie ludźmi, że w końcu do władzy zaczną się pchać ludzie co mają warunki i umiejętności.

 88. Anonim
  05/04/2020 o 7:50 am

  Jezy piekny literacki. A widza typowa dla nieuka.

 89. Jan
  05/04/2020 o 7:51 am

  Kim Ty Jesteś że mieszasz jedne fakty z innymi w tym samym garnku.Historia też jest Tobie obca.A Koronowirus jeszcze nie było.To nowość.Skąd uciekłeś i teraz mieszasz.

 90. Jan z Czarnolasu
  05/04/2020 o 8:03 am

  Śmieszne pisowskie anonimy won do psiarni. Wpłacajcie na zbiórki obywatelskie, bo tylko dzięki temu w tym kraju to jeszcze nie jebło.
  W Sosnowcu została jedna pielęgniarka na oddziale, gdzie leżą ludzie zdrowi i z wirusem. Tak świetnie działa wasze państwo z gówna i kartonu.

 91. Gryf
  05/04/2020 o 8:14 am

  Zacytuję pierwszy akapit,który jest nie tylko skrajnie chamski,ale też świadczy o zerowej wiedzy historycznej i politycznej danych okresów..
  Ten tekst to skrajne samozaoranie.. fanem PiSu nie jestem ale też warto sobie spojrzeć na to jak współczesne potęgi sobie właśnie radzą..USA,Niemcy,Włochy, Hiszpania,Francja,UK…ale lepiej się skupić na tym że Polacy najgorsi. Wstyd

  „Zastanawialiście się, jak to było, że kraj, który był ogromny jak pół Europy, w sto lat się zwinął? Zastanawialiście się, jak to się stało, że gówniane mini państewko niemieckie, narodowy kocioł pod Habsburgami i zacofana, komicznie wręcz zacofana, barbarzyńska Rosja potrafiła Polaczków na ponad sto lat wziąć za pysk i na smyczy do budy przypiąć? Zastanawialiście, się dlaczego po 7 lat odzyskania niepodległości, Polaczki znowu miały autorytaryzm, obozy koncentracyjne? Zastanawialiście się, dlaczego kampania wrześniowa padła w dwa tygodnie, a większość elit, w tym generalicja, po prostu, za przeproszeniem, spierdoliła? Albo zrobili debilne powstanie, które skończyło się taką rzezią, że Stalinowi lata by zajęło takie wypatroszenie polskiej młodzieży? Zastanawialiście się?”

 92. Stonoga
  05/04/2020 o 8:19 am

  Gryfie, a na kim mamy się skupiać na Singapurze, Australii i Korei Południowej?
  Przeczytaj ten akapit jeszcze z 10 razy może klapki opadną jak jesteśmy dymani przez ekipę z orzełkiem na klapie od setek lat.

 93. Janek Wiśniewski
  05/04/2020 o 8:20 am

  Trzeba zacząć zabijać ludzi, nie ma innej drogi na ulice rozpierdalc markety i inne galerie media markty i wszystkie te moloch zagraniczne w kominiarkach palić rozpierdalać Pod jego domem stać wyciągnąć za szmaty myslice ze policja bedzie go bronić? Wszyscy go nienawidzą nawet jego koledzy z partii wiedza Że mu odjebalo, przestać sie mazać organizować sie i robić rozpierdol nie mamy nic do stracenia!!!

 94. Stonoga
  05/04/2020 o 8:22 am

  A na kim mamy się skupiać? Na Singapurze, Wietnamie i Australii?
  Może niech wam w końcu narodowe klapki z oczu spadną i zobaczycie jak jesteśmy dymanii przez ekipę z orłem na klapie i patriotyzmem na zakłamanej na mordzie od setek lat.

 95. Hellk
  05/04/2020 o 8:24 am

  Wez nie strasz rozbiorami – w mojej dzielnicy to byl okres najwiekszej prosperity, teraz tez nie mialbym nic przeciwko, gdyby cale to dorzecze Wisly poszlo sobie wlasna droga tutaj bylaby moze w koncu Europa.

 96. Mazurek
  05/04/2020 o 8:35 am

  Piekne sumowanie. Tragiczne jest to
  , ze niczego nie zmieni

 97. Wutanklan
  05/04/2020 o 8:46 am

  Co to jest głównoburzany artykuł?
  Jest to pseudo artykuł domorosłego pismaka sporządzony na podstawie zlepka informacji które do niego trafiły w postaci memów. Ma on na celu wywołać niezdrową podnietę, która wzbudzi nieprawdziwe odczucia jakoby czytelnik czuł się, że jest oszukiwany.

 98. Wutanklan
  05/04/2020 o 8:46 am

  Co to jest głównoburzany artykuł?
  Jest to pseudo artykuł domorosłego pismaka sporządzony na podstawie zlepka informacji które do niego trafiły w postaci memów. Ma on na celu wywołać niezdrową podnietę, która wzbudzi nieprawdziwe odczucia jakoby czytelnik czuł się, że jest oszukiwany.

 99. Anonim
  05/04/2020 o 8:56 am

  Sporo prawdy tylko te obozy koncentracyjne mówią kto to napisał i nie Polaczki tepoto bo wielu wspaniałych oddało życie nawet całych rodzin

 100. Anonim
  05/04/2020 o 9:00 am

  Ale gowno

 101. Anonim
  05/04/2020 o 9:15 am

  Bardzo trafna ocena sytuacji katastroficznej

 102. Tomas Neumann
  05/04/2020 o 9:16 am

  Zgadzam się. Taka niestety jest prawda o Polsce, kraju, który był i nadal jest „ludzi wielkich prochem”. Precz z J. Kaczyńskim i jego partią!

 103. Lazy sod
  05/04/2020 o 9:21 am

  @major

  Ciekawe jaka liczba musi się pojawić na liczniku zachorowań żeby wszystkie anonimy doszły do wniosku że w tym wpisie to może jednak coś jest.

 104. Filip
  05/04/2020 o 9:31 am

  Ogólnie zgadzam się z treścią wpisu z jednym zastrzeżeniem. Obok premiera Włoch pana Conte i kanclerz Merkel, którzy stanęli na wysokości zadania nie można stawiać w jednej linii premiera Francji, w której przeprowadzono wybory samorządowe przy poziomie 5500 zachorowań ! Tylko dlatego że Macron byl żądny władzy, potem gdy rozwinęła się we Francji epidemia długo okłamywano opinię publiczną podając jedynie zgony szpitalne. Dopiero pod naciskiem mediów i opinii publicznej ujawniono przypadki pozaszpitalne. W efekcie Francja, która miała więcej czasu na przygotowanie do epidemii niż choćby Włochy ma aż 6800 pacjentów na OIT- światowy rekord. Do tego dochodzi około 90 tys zachorowań i 7500 zgonów. Liczby byłyby z pewnością mniejsze gdyby nie zwlekano z zamknięciem szkół chcąc za wszelką cenę przeprowadzić wyborów samorządowych. A tak magazyn warzyw i owoców pod Paryżem przerobiono na kostnicę, a starszych ludzi w Alzacji się nie leczy tylko wstrzykuje im morfinę by umierali bez cierpienia.

  Myślę że warto o tym pamiętać, bo katastrofa do jakiej doszło we Francji i późniejsze okłamywanie społeczeństwa, to przestroga dla nas wszystkich.

 105. Konan Katoda
  05/04/2020 o 9:43 am

  A jak tam Majorze Twoja Heatmapa? Naniosłeś w końcu korektę? Czy Kaczyński dalej cacy wujek? Piszę bez satysfakcji.

 106. Wieslaw
  05/04/2020 o 9:46 am

  Cala prwda o Polsce i o elitach wladzy. Nigdy w Polsce nie było wladzy ktora walczyla o ludzi ktorzy sami walczyli o swój byt i swoje jstectwo

 107. Maniek
  05/04/2020 o 9:50 am

  Autor jest lekko zjebanym czlowiekiem

 108. Mike
  05/04/2020 o 9:54 am

  Piękne bzdury… ale jakie piękne. W gruncie rzeczy typowo krajowe. Żadnej logiki ekonomi światowej tylko o kraju i propagandzie aby udowodnić, że inna opcja polityczna to skończone zło a autora „opcja” to normalnie czysta świętość. A to właśnie takie myślenie spowodowało rozbiory, 1939 rok itp itd. Zgodnie z zasadą starożytych Rzymian „dziel i rządź”… ale ten „inteligent” tego w życiu nie zrozumie.

 109. 05/04/2020 o 9:54 am

  Aby rozdawać pieniądze trzeba je mieć. Możliwości polskiego rządu są niewielkie. Drukowanie to dewaluacja oszczędności, pensji, emerytur i przedłużenie władzy oszustów.
  Nie ma łatwych rozwiązań.

 110. kmat
  05/04/2020 o 9:55 am

  Co do tej służby zdrowia: za PO w czasach kryzysu szpitalom jakoś się budżet spinał. Za PiSu w koniunkturze wpadły w spiralę zadłużenia. Zasługi obecnej waadzy dla degeneracji służby zdrowia przebijają wszystko.

 111. Wolska
  05/04/2020 o 9:57 am

  Cała prawda

 112. Tomasz Fandrich
  05/04/2020 o 10:02 am

  Napiszę krótko. W 100% się zgadzam z tym tekstem. Niestety to w moim przekonaniu prawda. Musi umrzeć przynajmniej jeszcze jedno pokolenie aby w Polsce może pojawiła się prawdziwa demokracja. Brak słów na tych baranów z PIS. Niestety przewiduję że fanatyczny wiejski elektorat ich nie opuści bo dają się Ci ludzie świetnie manipulować. Kościół a raczej precyzyjniej kler też jest bardzo współwinny w praniu muzgów starszym ludziom z prowincji. Wygra kundel Duda. Tak czuję.

 113. Tomasz Fandrich
  05/04/2020 o 10:02 am

  Napiszę krótko. W 100% się zgadzam z tym tekstem. Niestety to w moim przekonaniu prawda. Musi umrzeć przynajmniej jeszcze jedno pokolenie aby w Polsce może pojawiła się prawdziwa demokracja. Brak słów na tych baranów z PIS. Niestety przewiduję że fanatyczny wiejski elektorat ich nie opuści bo dają się Ci ludzie świetnie manipulować. Kościół a raczej precyzyjniej kler też jest bardzo współwinny w praniu muzgów starszym ludziom z prowincji. Wygra kundel Duda. Tak czuję.

 114. Marian
  05/04/2020 o 10:06 am

  Bardzo trafnie. Lepiej bym nie napisał PiS to najgosze zło dla Polski.

 115. Fred
  05/04/2020 o 10:07 am

  – ale zbiegowisko wiadomej opcji….

 116. Anonim
  05/04/2020 o 10:08 am

  Kolejny tekst w stylu: ponarzekam na wszystko.

 117. Rob
  05/04/2020 o 10:10 am

  Brawo!

 118. Elżbieta Laskowska
  05/04/2020 o 10:12 am

  To jest tekst ,który pisze prawdę znaną połowie społeczeństwa,a którego druga połowa nie pozna i nie zrozumie.

 119. Silentwatcher
  05/04/2020 o 10:18 am

  11/10!

 120. Anonim
  05/04/2020 o 10:22 am

  👍

 121. Scyzoryk
  05/04/2020 o 10:24 am

  UTRATA NIEPODLEGŁOŚCI ? ?? na 100 lat – to dzięki takim „patriotom” Lemingom jak Autor wpisu. Niestety instynkt samozachowawczy u Lemingów skarłowaciał totalnie. Największym zarzutem wobec

 122. 05/04/2020 o 10:24 am

  Dosadnie,
  Ale czysta prawda

 123. Suomalainen
  05/04/2020 o 10:25 am

  Piszący o świecie mają rację. Zostawiłbym tylko Włochów. Oni byli pierwsi. Wiele rzeczy musieli testować na sobie. Niemcy? Nic nie cieszy polskiego prawicowego umysłu jak błędy Niemiec. Tych było wiele, ale być może nie były najbardziej spektakularne.
  Ale tak. To, co robiła przez pewien czas Wielka Brytania, to, co nadal dzieje się we Francji i Hiszpani jest istnym dramatem. A kompromitacja Szwecji i Holandii jest po prostu historyczna. Zwłaszcza tej pierwszej. „Moralnego mocarstwa”, które przez lata umoralniało cały świat w rozmaitych kwestiach a teraz postanowiło wystawić swych obywateli na ryzyko śmierci dla ratowania gospodarki. Nie mówiąc o kreatywnej księgowości i różnych innych metodach zakłamywania rzeczywistości w stylu białoruskim.
  No i kwestia społeczeństw. W Polsce wystarczył tydzień, kiedy biedni (niekoniecznie finansowo), przestraszeni ludzie polecieli do supermarketów po zupy w proszku i srajtaśmę, by powstał wysyp memów o Polakach Cebulakach – tej klasyki rodzimego samobiczowania. Dopiero informacje z Zagramanicy – nota bene również pozbawionej już srajtaśmy – zatrzymały na chwilę tę karuzelę śmiechu. A nawet nie jednego wprawiły w osłupienie.

  Tak że tak. Było w Polsce dobrze. Nawet początkowe decyzje rządu uważam za niezłe. Nie żeby wynikały z jakiegoś geniuszu. Zrobiono po prostu to, co parę dni wcześniej Czechy, Słowacja, Estonia, Litwa i inne kraje o podobnym do naszego poziomie zamożności.
  Rząd dostał pewien podstawowy kredyt zaufania. Nawet u krytycznych wobec niego mediów. Miał szansę wyjść z tego twarzą.
  I wtedy przyszedł ON i wszystko spierdolił. Właśnie dlatego, że jego upór jest takim kontrastem wobec mobilizacji społeczeństwa, mediów, nawet durnych celebrytów na swój celebrycki sposób, że jest aż niesmaczny. I tu się nie ma co zasłaniać Macronem, bo on przynajmniej być może za te swoje zasrane wybory odpowie. Kaczyński nie.

 124. dobrasfmiana
  05/04/2020 o 10:30 am

  Ale ONI chcą przetrwać. Przetrwać do wyborów. A nawet przetrwać do czasów po wyborach i jakimś ograniczeniu pandemii. Nawet do rezerwatów. Dlaczego przetrwać?

  Bo musi ….. nadciągnąć pociąg z forsą.

  Długi pociąg. Bardzo długi. Taki długi przy którym składy z węglem bledną.

  Nikt nie ratowałby pojedynczego kraju po epidemii – trochę restrukturyzacji długów, prolongaty, zrzeczenie się jakiś rodowych sreber, wpuszczenie obcej firmy w jakieś złoże miedzi czy dobrze rokujący odwiert…..

  Ale teraz trzeba będzie ratować CAŁY ŚWIAT. Cały, calusieńki i jeszcze kawałek.
  I nie będą to tylko takie pożyczki gierkowskie które spłaciliśmy dopiero w 2014 /ostatnia rata dla rządu Japonii/.

  To musi być taki 10 lub 100 x większy Plan Marshalla.

  Kasa – kasa globalnie jest, na razie jeszcze nie wiadomo od kogo ją weźmiemy ale …weźmiemy. Unia się w końcu obudzi, biura na Wall Street zaczną działać, szejkowie wrócą z boutikowych, wydzielonych campów na pustyni…. .

  Trzeba będzie tą kasę obsłużyć, przelewać, pisać wnioski, kupować, rozliczać , rozwijać się …. etc.

 125. Anonim
  05/04/2020 o 10:32 am

  Generalnie to co piszesz to prawda i masz cholernie dużo racji, ale w Polsce nie mamy żadnej partii która istnieje by służyć ludziom. ŻADNA! Myśle że PO równo lub jeszcze gorzej dałoby dupy i po cichu by wyprzedawali nasz majątek dla niemców…

 126. Matka polka
  05/04/2020 o 10:35 am

  Najlepiej i najbardziej konstruktywnie napisana krytyka, jestem pod wrażeniem

 127. Hanna Adamkowska
  05/04/2020 o 10:36 am

  Święte słowa. Ja też po wielu, wielu latach pojęłam ostatnio, jak mogło dojść do zaborów. To takie oczywiste. Polacy totalnie nie są zdolni do demokratycznego rządzenia się sobą. Ale… ja mam na to prostą receptę, która od jakiegoś czasu kołacze mi się w głowie. Nie wszyscy Polacy nie są zdolni do sensownego zarządzania państwem, mało tego, jest nas całkiem dużo. Rozwiązanie?
  Po co te kłótnie i wzajemne obrażanie się? Rozwiazanie jest proste i skuteczne: PODZIELMY SIE. Każdy będzie zadowolony. Powstaną dwa państwa polskie, z których:

  PISLANDIA:
  – występuje z Unii
  – księża nie podlegają prawu karnemu w żadnym zakresie
  – dzieci rodziców ze ślubem kościelnym dostają 1000+
  – niezamężne kobiety wychowujące dzieci płacą 500- od każdego „bękarta”
  – lekarze leczą przy pomocy „klauzuli sumienia” oraz wody święconej,
  – nie trzeba nikogo na nic szczepić
  – lekarze decydują, czy kobieta ma urodzić, zdechnąć, cierpieć, czy co tam
  – słowo prezesa ma rangę ustawy
  – co tydzień ogólnopislandzka impreza smoleńska
  – figurka lub portret Lecha K. obowiązkowo w każdym domu
  – geje idą do obozu koncentracyjnego, gdzie pałami wybija im się z głowy gejostwo
  – w szkołach codziennie lekcja religii,
  – wracają paszporty (co oczywiste, skoro Pislandia nie jest już w strefie Schengen)
  – wypędzane są wszystkie osoby pochodzenia żydowskiego (lub zamykane w gettach), podobnie muzułmanie i ateiści. A przynajmniej muszą nosić na ramieniu stosowną odznakę i ustępować Prawdziwym Polakom miejsca na chodniku
  – bicie kobiet, gwałcenie, jest mile widziane, bo w końcu po to są
  – za użycie słowa gender resocjalizacja w obozie pracy
  – zastrzelony przez myśliwego jest sam sobie winny
  – jako że ochrona przyrody jest wymysłem lewaków można znęcać się nad zwierzętami, wycinać, co się chce, palić oponami, plastikiem, itp
  – wungiel, wungiel i jeszcze raz wungiel. Pislandia na wunglu stoi.

  PO-JEBISTAN (jak go będą nazywać rodacy za bliską granicą):
  – wprowadza euro
  – wprowadza podatek liniowy
  – obciąża Kościół podatkami, takimi samymi jak wszystkie organizacje mające dochód
  – następuje rozdział Kościoła i Państwa
  – politycy są pod stałą kontrolą społeczeństwa
  – nauczanie religii odbywa się w salach katechetycznych
  – dochód z kościelnych podatków idzie na możliwie najwyższe pensje dla nauczycieli, lekarzy i pielęgniarek
  – w leczeniu wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia nauki
  – rodzice nie muszą szczepić dzieci, ale nie mogą one przebywać w placówkach oświatowo-wychowawczych z dziećmi szczepionymi
  – Jurek Owsiak jest noszony na rękach
  – prowadzi się akcje społeczne w celu równouprawnienia kobiet, mniejszości seksualnych i narodowych
  – rodzice dostają dotacje celowe na każde dziecko, ale tylko na wykształcenie,
  – podejmowane są duże przedsięwzięcia służące walce ze smogiem i degradacją przyrody
  – węgiel jest powoli, ale nieustająco, zastępowany czystą energią
  – znęcanie się nad zwierzętami jest surowo karane
  – przemysłowy chów zwierząt jest kontrolowany i w miarę możliwości ograniczany
  – osoby z Pislandii sa traktowane jak cudzoziemcy: muszą mieć zezwolenie na pracę, nie mają praw wyborczych, nie dostają zasiłków ani nie maja prawa do bezpłatnej służby zdrowia. Jednym słowem – nie pasożytują.

 128. Anonim
  05/04/2020 o 10:48 am

  Co za bzdury, nie dało się nawet do końca doczytać

 129. Bohdan Pietrasiewicz
  05/04/2020 o 10:49 am

  to gdzie ta druga Japonia i Irlandia ze szpitalami technologią i powracającymi z zagranicy ? Gdzie są pozamykane szpitale, laboratoria i pielęgniarki ? gdzie jest rozmontowany i sprzedany przemysł ??? od końca IIwś systematycznie niszczono Polskę a teraz chcecie mieć to wszystko z powrotem w 5 lat ? no kurwa debile!

 130. kolo
  05/04/2020 o 10:49 am

  Strasznie emocjonalny wpis. Szkoda ze przyklady nie poparte faktami tylko doniesieniami medialnymi lub plotkami. Ktos kto wie jak dzialaja media i polityka w zyciu by czegos takiego nie napisal. Ktos blokowal samolot Owsiaka? Jakies szczegoly? Wypowiedzi dwoch stron zeby miec pelen obraz. A gdzie tam. Emocje jak u dziecka. A najlepsze podawanie jako przykladu wladz Francji, Wloch i Niemiec. Przywodcy tych krajow beda miali procesy (Macron juz ma) za brak i za bledne decyzje. Umyslowy misz masz bez argumentacji na rozsadnym poziomie.

 131. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 10:53 am

  @ Hanna Adamkowska
  ‚Ja też po wielu, wielu latach pojęłam ostatnio, jak mogło dojść do zaborów. To takie oczywiste. Polacy totalnie nie są zdolni do demokratycznego rządzenia się sobą.’

  Jak ja to lubię… Nasi zaborcy byli silniejsi od nas ponieważ posiadali zdolność do ‚demokratycznego rządzenia się sobą’. A potem litania typowych pomysłów z serii ‚Inteligent naprawia świat w jeden weekend’.

  Naprawdę, risercz ziemkiewiczowski dotyczy także lewicy…

 132. Anonim
  05/04/2020 o 10:54 am

  Rozumiemy, to przez takich, jak wy: zdrajców i złodziei. Teraz musimy, z mozołem, odbudowywać to, co zniszczyli wasi dziadkowie na służbie u Sowieta i co rozkradli wasi ojcowie przemalowani na liberałów. Trochę to jeszcze potrwa, ale damy radę.

 133. 05/04/2020 o 11:00 am

  Dużo emocji we wpisie. Osobiście wydaje mi się że trzeba na wszystko patrzeć przez pryzmat poszczególnych ludzi. Polacy są zaradni i sobie poradzą tylko żeby ich nie tłamsić …

 134. Pan Buka
  05/04/2020 o 11:02 am

  Świetny tekst, wkleiłem na swoją tablicę FB. Zabrakło tylko jednej, ważnej konkluzji, być może przez jej oczywistą oczywistość: te sparszywiałe elity są dokładnie takie, na jakie zasługujemy jako społeczeństwo. Takie sobie wybieramy, lub cześciej – nie wybieramy, grilując i żłopiąc alkohol w wyborcze niedziele.

 135. Małysa to gej
  05/04/2020 o 11:09 am

  Komunistyczny bełkot dla pedałów jak Małysa.

 136. Piotr
  05/04/2020 o 11:16 am

  Nic dodać, nic ująć, trafione punkt. Niestety 😥😥😥

 137. Ghost
  05/04/2020 o 11:16 am

  @Suomalainen – „Nawet początkowe decyzje rządu uważam za niezłe.”

  Nawet bym się zgodził, gdyby nie ta ich zakichana propaganda i kłamstwa, od pierwszego dnia – Mateuszek kłamiący jak to byli „pierwsi”, o UE, o 212 mld (które liczy jak Tym w „Nie ma róży bez ognia”, itd. Gęby nie potrafi otworzyć bez tych bolszewickich kłamstw, zasraniec.

 138. 05/04/2020 o 11:17 am

  Świetne spostrzeżenia, świetna perspektywa spojrzenia na rzeczywistość. Naprawdę warto przeczytać. Gratulacje

 139. Bigmac1
  05/04/2020 o 11:17 am

  Prawda, tylko co nam z tego że ich historia rozliczy. Żyjemy tu i teraz, ta banda powinna cierpieć jak będą cierpiały miliony z nas. I powinni odrobić to co rozwalili, przywłaszczyli, za michę ryżu roztłukiwać głazy w kamieniołomach razem rodzinnie z pociotkami itp. A całe ich majątki na skarb państwa. I te z rajów podatkowych, zagranicznych banków, nieruchomości gdzieś na drugim końcu świata skonfiskować.

 140. Elżbieta
  05/04/2020 o 11:17 am

  To się nazywa panika! Są czasy trudne i radzić sobie niełatwo, ale inwektywy i zozedrgane emocje nikomu nie pomogą. Ten wpis jest jak awantura w domu. Czas nie na krytykę, a na współdziałanie

 141. Anonim
  05/04/2020 o 11:28 am

  Bardzo trafne i w sumie smutne, bo tacy jesteśmy.

 142. Alicja
  05/04/2020 o 11:29 am

  Podpisujemy się dziesięcioma palcami pod całym tekstem,szkoda tylko że to wszystko takie smitne,strach się bać,nie pozostaje mi nic innego jak mocno trzymać kciuki,i życzyć wszystkiego najlepszego dlanaszych bohaterów

 143. Lukasz
  05/04/2020 o 11:29 am

  Brawo za konstruktywność i styl!

 144. Darko
  05/04/2020 o 11:32 am

  Większych głupot już dawno nie czytałem! Brawo jednak dla propagandy lewicowej , jedno trzeba wam przyznać jesteście w ty mistrzami!! :)

 145. wojtek badura
  05/04/2020 o 11:32 am

  fajny początek majorze ale końcówka niestety w krzakach. to nie rząd i klasa polityczna jest winna temu co się dzieje i jak się dzieje, tylko my, wyborcy, bo to myśmy ich wybrali, a oni są tylko obrzydliwą emanacją tego, co w naszym „wybranym” narodzie dominuje. poza tym szacun za publiczną psychoterapię. pohamletowałeś, a teraz ruszaj do roboty i jestem gotów Cię wspierać. tylko proszę, nie rób żadnej, kolejnej rewolucji, bo wtedy sam osobiście poderżnę ci gardło …

 146. Gość
  05/04/2020 o 11:39 am

  Straszny bełkot ! same kłamstwa

 147. Profesor na poziomie
  05/04/2020 o 11:42 am

  Antypaństwowe i szkodzące dobremu imieniu Polski wpisy powinny być karane. Tylko Polacy w tak wulgarny sposób przedstawiają swoje opinie. To takie podstawy doprowadziły do rozbioru Polski.

 148. nidhogg
  05/04/2020 o 11:42 am

  Władza jest wybrana przez ludzi, to nie jest problem, że oszołom jest na czele narodu. Problemem są ludzie, którzy go wybierają. On się tam nie wziął znikąd…

 149. 05/04/2020 o 11:47 am

  Wszyscy politycy to prostytutki żeby nie użyć słowa na k. i nie ma znaczenia z której strony. Wy się lepiej zastanówcie kto teraz na waszych/naszych oczach rozpierdala gospodarkę światową i do tego rozpierdalania używa głupków z wszystkich rządów również polskiego. To że wirus jest i zabija ludzi to jest pewnik, ale dlaczego teraz i tu ( w jednym miejscu o wiele bardziej w innych prawie wcale) to jest pytanie. Dlaczego wprowadza się na ogromną skalę panikę i zastrasza ludzi oraz rzady. Dlaczego pomimo pandemi giełda działa a ktoś przejmuje za bezcen przedsiębiorstwa na całym świecie lub poprostu je kiluje. Kto właśnie kosztem szaraczkow ( okradając nas robi się jeszcze bogadszy)? Kto?

 150. Anonim
  05/04/2020 o 11:56 am

  Cała prawda nic dodać nic ująć

 151. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 11:57 am

  @ Profesor na poziomie
  ‚Antypaństwowe i szkodzące dobremu imieniu Polski wpisy powinny być karane. (…) To takie podstawy doprowadziły do rozbioru Polski.’

  O, mamy kolejną hipotezę na temat przyczyn rozbiorów! Reasumując to czego się dzisiaj zdążyłem dowiedzieć: demokratka Katarzyna II poczytała sobie teksty Polaków szkalujące Polskę i dlatego zdecydowała się zrobić rozbiory.

 152. Piotr
  05/04/2020 o 12:02 pm

  Bardzo mądre i popieram to co jest napisane

 153. Beata
  05/04/2020 o 12:13 pm

  No pewno taka niska smiertelnosc z powodu coronavirusa toz to wstyd. Za PO juz by umarło tysiac osob. POtuskowe sieroty bez rozumu. PiS jest mierny i tak najlepsze co się trafiło Polakom od 1989roku. Kiedy Grodzki wróci do szpitala albo Kopacz?

 154. Anonim
  05/04/2020 o 12:18 pm

  Jakie smutne,jakie prawdziwe….

 155. Sylwia
  05/04/2020 o 12:20 pm

  Prawdziwe.

 156. Anonim
  05/04/2020 o 12:27 pm

  nie zgadzam się z tym co autor tutaj napisał. Na całym świecie nie jest za wesoło. Lepiej mieć takich rządzących co coś planują ii chcą robic niż knujaca tak! knująca opozycja ( PO, PSL,SLD itp maszkary, które od koryta oderwano). Wystarczy popatrzeć co się dzieje we Fracji – żółte kamizelki, W UK tam premier kończy kadencję i się nie przejmuje rodakami uważa że zbiorowa odporność jest lepsza w walce z pandemią niż izolacja. Trzeba popatrzeć nie na 5 lat ostatnich tylko na całe 75 lat po wojnie co władza robiła i jak się zachowywała a szczególnie rządy czasów SLD PO PSL jak oni zrójnowali PL, jak wspierali siebie co mowią taśmy i jak wszystko optymalizowali ( brak podatków dla obcego kapitały, zamykanie państwowych przedsiębiorstw strategicznych dla kraju, likwidacja PKS, prywatyzacja sł€żby zdrowia, niezawisłe sady jakie wyroki dawały przestępcom, wyłudzenia VAt, reprywatyzacje i wyrzucanie obywateli, płaca minimalna i wiek emerytalny). A niby tak za niemcami byli ale drugich niemiec w pl opozycja po-psl nie chciała zrobić . I jeszcze darmozjadów imigrantów ze wschodu i południa pościągać to dopiero byśmy na nich podatki łożyli.

 157. Leon
  05/04/2020 o 12:29 pm

  Nie wiem jakim trzeba być… żeby taki tekst splodzic. Za dużo czasu trzeba mieć chyba. Generalnie widać że gościowi się pomyliły lata bo to za takich złodziei i cwaniaków jak byli w PO Polsce groziła niewola.

 158. Yakuza
  05/04/2020 o 12:30 pm

  No dobrze, wszystko, WSZYSTKO się zgadza, popieram w 100%, ale co z tego wyniknie?? NO CO Z TEGO TWOJEGO WYWODU wynika??? Nic. Bo teraz to już tylko rewolucja i siłowe wypierdolenie tych pojebów nam zostało, nic więcej, a kto się na to pokusi??? Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

 159. 05/04/2020 o 12:32 pm

  W punkt, ale jeszcze trzeba dodać, że niczego innego niż pogardy władza nas nie uczy. Gardzimy górnikami, bo domagają się kasy za swoją harówkę, gardzimy lekarzami j.w, a teraz przyszła pora na „niedouczone nauczycielki”. Pogarda w tym kraju rozlewa się jak szlam, bo cała polityka opiera się na szczuciu jednych przeciwko drugim. A naród to kupuje. Cały czas.

 160. Anonim
  05/04/2020 o 12:38 pm

  Co tu komentować !przeciez wszyscy wiemy .

 161. M
  05/04/2020 o 12:38 pm

  Pierdolisz.

 162. Suomalainen
  05/04/2020 o 12:40 pm

  Lekcja na dzień dzisiejszy:

  chcesz wkurzyć prawaków? Daruj sobie analizy, porównania i argumenty.
  Napisz emocjonalny tekst z odwołaniami do historii. Mocne słowa o aktualnych wydarzeniach + odwołanie do Rozbiorów, Potopu, może Targowicy. Warto też użyć słowa ZDRADA.
  Cudowny ból dupy wszystkich, którym się wydawało, że mają monopol na historyczne metafory i czują się absolutnie bezradni, gdy używa ich kto inny.
  Nie, kochani prawacy. Wojna pomiędzy Prawdziwymi Polakami a Giejiewropejczykami się skończyła. Jeśli ambicja Waszych idoli i propaganda Waszych mediów przyczyni się do jakiejś klęski, to Wy traficie na stronę Zdrajców Rzeczpospolitej we wszystkich porównaniach historycznych. I Wasze brandzlowanie się tym, że Sikorski parę lat temu powiedział o silnych Niemczech, Merkel siedziała na meczu obok Tuska a Putin podał mu rękę, będzie znaczyła tyle, co kot srający na puszczy.
  Choć nie jestem tak cyniczny, by na to czekać i mam wciąż nadzieję, że rząd się opamięta.

 163. Profesor na poziomie
  05/04/2020 o 12:43 pm

  @ Wymyślone konto.
  Nie chodzi o przyczynę rozbiorów. To nie było meritum wpisu. Martwi mnie brak zrozumienia treści pisanych. Wyciąganie wątków obocznych które wymagają bardziej dyskusji akademickiej niż kłótni przekupek. Wpis miał charakter wizji socjologicznej. Choć wg. Szanownego interlokutora teza na temat rozbiorów może wydawać się dziwna ma jednak swoje uzasadnienie z punktu widzenia psychologii społecznej. Nie sądzę że nauczy się Pan tutaj czegoś więcej niż złośliwość.

 164. Obserwator niepartyjny
  05/04/2020 o 12:45 pm

  Kto ty jesteś, wszystko dokładnie opisujesz a nie widzisz co robią twoi ulubieńcy (opozycja z rodowodami niemieckimi, ruskimi i innymi) którzy dążą do zagrabienia tego co obecna władza zdążyła odbudować i zdobyć zaufanie prawie 3/4 narodu polskiego, zaczęła bronić Polski na arenie międzynarodowej. A ty powiadasz że naród to tylko Wasza zdradziecka elita pozostałość po UB, SB i komunistach szukająca wsparcia za granicami Polski nawet na forum UE to tylko pogratulować Ci za twój patriotyzm.

 165. zyga
  05/04/2020 o 12:47 pm

  Typowo sowieckie rozumowanie i tłumaczenie. Akurat na miarę myślenia „YNTELIGENCJY” Gratuluję!!!

 166. Włodzimierz
  05/04/2020 o 12:51 pm

  Bardzo trafna analiza działań władzy pod kierownictwem Kaczyńskiego. W pełni zgadzam się z każdym zdaniem.

 167. kmat
  05/04/2020 o 12:54 pm

  Strasznie się nam pisoskie kurewki rozemocjonowały. Czyżby major trafił w jakiś wrażliwy punkt?

 168. Stefan
  05/04/2020 o 12:57 pm

  Nic dodać, nic ująć. Obraz miernoty naszych „elyyt” od wieków, nie tylko obecnie. Kaczyzm to jest ewenement na minus.

 169. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 12:59 pm

  @ Profesor co szybuje

  ‚Nie sądzę że nauczy się Pan tutaj czegoś więcej niż złośliwość.’

  O przepraszam! Ja już się dzisiaj dużo nauczyłem z historii!

 170. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 1:04 pm

  @ Suomalainen, kmat

  Faktem jest że chyba żaden tekst Majora nie miał takiego tempa komentowania. Chyba jednak atak na historię Polski (nawet jeśli nie do końca słuszny) jest tym samym czym kpina z XIII legionu dla Titusa Pullo.

 171. Anonim
  05/04/2020 o 1:08 pm

  Doskonałe. I prawdziwe… niestety….

 172. Artur Werbylo
  05/04/2020 o 1:16 pm

  Artykuł napisany w żałosnym i tendencyjnym stylu ewidentnie pod dyktando lub przynajmniej w klimacie sprzyjającym ofermom obywatelskim, którzy przez lat rządzenia robili dobrze tylko swoim. Gdyby to opozycja rządziła w chwili wybuchu epidemii Polska najpierw pytałaby o zgodę Niemiec czy możemy we własnym kraju zamknąć granice. Opozycja gromiła że nie ma pieniędzy na 500+ a Chytrusek Tusek pierdzielił, że gdyby ten program wypalił to on byłby najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi ale kraju nie stać na jego wprowadzenie. Ten obecny rząd mimo wielu niedoskonałości coś robi dla przeciętnego Kowalskiego i to dobija konkurencję bo ich obietnice były zawsze obietnicami a obecny rząd pokazuje że realizując obietnice zyskuje poparcie społeczeństwa dlatego wygrywa i wygrywać będzie … ku wściekłości pieniaczy sprzyjających opozycji :)

 173. Tomek
  05/04/2020 o 1:16 pm

  Czas na służbę w UB.

 174. Adam Zieliński
  05/04/2020 o 1:23 pm

  Drogi Autorze,
  mylisz skutki z przyczynami. Upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów zaczął się od Dymitriad, a szczyt osiągnął w trakcie Potopu Szwedzkiego. Najbardziej znaczącym, dla późniejszych losów Polski, wydarzeniem była rzeź polskich jeńców pod Batohem. W kolejnych bezsensownych wojnach kraj tracił młode elity. Sarmacki Katyń był „kropką nad i”. Państwo przetrwało ale w przeciągu 50 lat straciło najlepiej wykształconych i patriotycznie nastawionych, młodych ludzi. Takich strat nie odbudowuje się w 10 – 20 lat. Takie straty odbudowuje się przez 3 – 4 pokolenia. W Polsce nastąpiło to zbyt późno. Nasza młodzież ponownie poszła „pod nóż”, najpierw w trakcie Konfederacji Barskiej, a później w trakcie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Ci słynni, napoleońscy dowódcy: Kazimierz Małachowski, Józef Poniatowski, Józef Bem, Józef Zajączek…, oni nie wzięli się znikąd. Jednak znów, ci wychowankowie ostatnich lat wolności Rzeczpospolitej. O nich wiem, byli oficerami, a ilu zginęło w szeregach? To byli ludzie wykształceni, patrioci. Ilu z nich zginęło w bitwach, które były toczonego w imię, otoczonego w Polsce kultem, Napoleona?
  Później 100 lat nieudanych powstań i zsyłek… To nie jest przypadek, że udane powstanie było jedno: Wielkopolskie. Tylko w tym zaborze, zamiast bezsensownego machania szablą wybrano pracę u podstaw. Tworzenie silnych struktur społecznych i gospodarczych. Pech prawdziwy, że koniec, końców wygrała tradycja Królestwa Polskiego, a nie tradycja Księstwa Poznańskiego… być może II Rzeczpospolita była by inna, gdyby tworzyli ją wychowankowie myśli poznańskiej, a nie wileńskiej i lwowskiej.
  Piłsudski – mimo wielu jego przywar i błędów – był człowiekiem, który świetnie potrafił rozpoznać sytuację na arenie międzynarodowej, wraz z jego śmiercią takiej osoby w obozie Sanacji zabrakło… zostali jednak megalomani. Skutki faktycznie odczuła Polska w postaci hekatomby II WŚ.
  Znów – strat, które ponieśliśmy, jako społeczeństwo, w trakcie akcji AB, w Katyniu, w Palmirach, na Pawiaku, po akcji Burza i w latach pięćdziesiątych, przez cały okres PRL nie zostały odrobione. Przez ostatnie trzydzieści lat osiągnięto w tej kwestii pewien postęp, widać to wśród samorządowców i młodych polityków, praktycznie każdej partii. Do ideału jednak wciąż wiele brakuje, bo po za politykami potrzebujemy społeczeństwa, które zrozumie, na czym polega demokracja, że to coś więcej niż „wolność Tomku w swoim domku”, że to odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie. Że prawdziwa wolność to zupełnie coś innego niż opieka socjalna państwa…
  Dziś widzimy pokłosie 300 lat wiecznych zrywów i walk. 120 lat zaborów i 50 lat wywrócenia norm społecznych „do góry nogami”. Oczywiście, każdego możemy nauczyć savoir-vivre’u, można to zrobić szybko i skutecznie. Jednak nauczenie kogoś zarządzania majątkiem i ludźmi to już zupełnie inna sprawa. Podobnie jest z zarządzaniem państwem. Nie problem jest „włożyć kogoś w garnitur”, zatrudnić z specjalistów od PR i stworzyć „polityka”. Problem jest wychować mężów stanu, a to wymaga czasu. Podobnie jak nie da się w 30 lat stworzyć stabilnej i odpornej na głębokie kryzysy gospodarki. Powód jest ten sam: kumulacja zasobów. Polacy przetrwali XVIII i XIX w. jako naród, tylko dla tego, że mięli skumulowane zasoby materiałowe i ludzkie. Przy czym z rezerw i jednych i drugich czerpano już od połowy XVII w. Obecnie, od 80 lat odtwarzamy zasoby ludzkie i intelektualne, a zaledwie od ok. 30 lat zasoby materialne.
  Nie sposób więc spodziewać się, że znikąd spadną nam mężowie opatrznościowi. Cudu nie ma i nie będzie. Nie ma znaczenia, czy mówimy o PiS, PO, czy KorWiN. Polska nie ma prawdziwej klasy politycznej, bo ta dopiero się tworzy. Na plus zaliczę zachowania społeczne. Na plus zaliczę reakcje samorządowców i właścicieli firm. To są oznaki, że powoli idzie ku lepszemu, że w kolejnym pokoleniu doczekamy się wreszcie zmian na lepsze… ale do parlamentarnych standardów, znanych z krajów anglosaskich, to jeszcze trochę ciągle będzie brakować.

 175. Jot88
  05/04/2020 o 1:25 pm

  Posylam dalej i…tyle

 176. Valdi
  05/04/2020 o 1:25 pm

  Jak można być świadomie takim podłym skurwysynem oraz otaczającą go bandą bezmyślnych , kretyńskich dupowłazów Valdi

 177. Piotr.
  05/04/2020 o 1:28 pm

  Nie zauważył Pan że oni i tak już dużo biedocie dali,, do władzy każda władza się pcha, a największą hańbą dla naszego kraju były struktury z których podejrzewam Pan major się wywodzi.

 178. Malyksiaze
  05/04/2020 o 1:30 pm

  No prawda…prawda ….i tylko prawda

 179. JJ
  05/04/2020 o 1:31 pm

  Nic bardziej trafnego dzisiaj nie przeczytam. Niestety.

  Mimo wszystko dzięki za diagnozę.

 180. Prawda
  05/04/2020 o 1:34 pm

  Od początku rządów PiS nic dobrego się nie działo. Zamiast dawać wszystkim, trzeba było zrobić kryterium. Pozwolić kobietom opisującym się niepelnosprawnymi , podejmować pracę A nie pozbawić ich za to świadczeń. Teraz nic dziwnego, że kasy brak na to co konieczne. Konieczna jest pomoc dla służby zdrowia i przedsiębiorców. W innym przypadku nie tylko ludzi Polska straci, ale i zdolność do przeżycia jako Państwo. Te rządy to tragedia
  .

 181. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 1:42 pm

  @ Adam Zieliński
  ‚Później 100 lat nieudanych powstań i zsyłek… To nie jest przypadek, że udane powstanie było jedno: Wielkopolskie. Tylko w tym zaborze, zamiast bezsensownego machania szablą wybrano pracę u podstaw. ‚

  Znowu korekta historyczna – to jest jedyne udane powstanie bo jako jedyne dostało realną pomoc od Zachodu. Ciekawe co zrobili Wielkopolanie gdyby wiosną 1919 naprzeciw nim stanęło kilkaset tysięcy weteranów Westfrontu a Francja uznałaby że rozejm nie obejmuje tłumienia lokalnych ruchawek na terenie Rzeszy (jacyś komuniści, Polacy i inne takie tam).

 182. Realista
  05/04/2020 o 1:45 pm

  Zapomniales napisac, że rozbiory część elit przyjęła jako całkiem naturalna na zasadzie „w końcu będzie porzadek”…
  I zamiast cieszyć się z Unii Europ.ze dała pokój i dobrobyt (bo celem UE było osłabienie silnych państw jak Niemcy/Francja przez narzucona konfederację i wspólna walute) i wspierać ten twór w interesie Polski, to nasz rząd za sojusznika i sprzymierzenca obrał Wielką Brytanie (która wychodziła z UE i chciała ja max oslabic , z uwagi na konieczność późniejszych korzystnych dla W.Brytanii negocjacji)…Nie mówiąc już o ukrytym wspieraniu Rosji i jej promowaniu poprzez tzw.media narodowe (opłacane przez wywiad rosyjski).

 183. Franek
  05/04/2020 o 1:45 pm

  Zgadzam się z większością tez w tekście. Tylko co z tego? Nie sądzę, żeby tego typu artykuły w czymkolwiek pomagały. Tu nie ma żadnego nawołania do działania i solidarności. Jest rzyganie hejtem. Każdy rozsądny człowiek już wie, że PiS powinien wylecieć, tylko co z tego? Jak radzić sobie z obecną sytuacją? Mamy mnóstwo instytucji i inicjatyw, które funkcjonują pro publico bono niezależnie od sympatii i antypatii politycznych. Mamy sporo akcji społecznych nawołujących do wspólnego działania. Jestem absolutnie przeciwny rządom PiS, przy czym w żadnym wypadku nie sądzę, że publikacja polegająca na zebraniu dotychczasowych działań i narracji w stylu Bukowskiego cokolwiek zmieni poza dalszym wywołaniem negatywnych emocji i polaryzacji społeczeństwa.

 184. 05/04/2020 o 1:57 pm

  Przeczytałem cały tekst i taki wyciągnąłem wniosek jako prosty człowiek, wielu ludzi z rządu może coś palnąć czy gafę strzelić, czasem w wyniku presji dziennikarzy, i to się tyczy i rządzących i opozycji, jednak patrzę na całokształt podjętych kroków przez rząd i porównuję je z działaniami innych krajów, oczywiście dla opozycji statystyki ,liczby , zgony, wszystko jest zakłamane , a odpowiedzialność za zarażanie spada na nie wiem kogo? Tylko jątrzyć potraficie i siać zamęt.

 185. Mietek
  05/04/2020 o 2:00 pm

  Historia kołem się toczy.Dzisiaj też jak niegdyś jeżdżą skarżyć zdrajcy i obłudnicy którym tylko o pieniądze chodzi.Żadnych skrupułów żadnych wartości im w głowach tylko jedno: koryto i żądza pieniądza.Być może i Oni się opamiętają bo w tej chwili to brzmi jak w tej pieśni: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara Panowie o czynszach radzili”.Oby tylko w porę bo nawet jak ich zaraza nie dosięgnie to dosięgnie ich ręka sprawiedliwości.

 186. Kssxiba
  05/04/2020 o 2:01 pm

  Trzeba dodać, że duża część narodu tę porąbaną władzę popiera. Ale opinia autora – gorzka i prawdziwa.

 187. Risto
  05/04/2020 o 2:05 pm

  Haniu,podoba mi się ten pomysł :)

 188. Marian Piotrowski
  05/04/2020 o 2:09 pm

  Ale ktoś ich wybrał. Przecież Kaczyński wyraźnie powiedział, że za Gierka nie wszystko było złe. Pamiętacie? PiS jest SKUTKIEM a nie przyczyną. Co zatem? EDUKACJA!!! Dopóki wiara, a nie wiedzą jest wartością, dopóty Polacy będą polaczkami.

 189. hellk
  05/04/2020 o 2:17 pm

  @Ciekawe co zrobili Wielkopolanie

  Zakładam, że nie wywołaliby powstania. Koledze powyżej chodziło nie o to że Wielkopolanie to jacyś terminatorzy, tylko że w wielu przypadkach (nie wszystkich: wygranych powstań wielkopolskich było więcej, niż jedno:) dawali radę nie zabierać noża na strzelaninę.

 190. ale.sobie.konto.wymyslilem
  05/04/2020 o 2:28 pm

  @ hellk
  ‚Zakładam, że nie wywołaliby powstania.’

  OK, tylko decyzje Francuzów które zadecydowały o powodzeniu powstania zostały powzięte już po jego wywołaniu… Nie przeczę że Powstanie Wielkopolskie było solidnie przygotowane itp. – ale gdyby Ententa dała Niemcom wolną rękę w jego tłumieniu musiałoby upaść niezależnie od wszystkich wielkopolskich cnót…

  Tym niemniej to jest tylko alternative history.

 191. Anonim
  05/04/2020 o 2:45 pm

  Niestety tacy jestesmy zawistni pazerni i bez empatii oczywiscie cale szczescie ze czesc wie po co natura dala nam mozgi tylko nie wszyscy z nich korzystaja a szkoda mamy taki piekny kraj tylko tak na przyszlossc wybierajmy z glowai

 192. P.
  05/04/2020 o 2:52 pm

  No super, ale pieniądze od rządu niewiele dadzą. Po pierwsze – rząd nie ma pieniędzy, to nasze pieniądze z podatków (których w kryzysie będzie coraz mniej). Po drugie – jak gospodarka stanie, to za żadne pieniądze nie kupisz tego, co potrzebujesz, bo nikt tego nie będzie produkował. Więc ceny wystrzelą w górę. Tak naprawdę trzeba ocenić ryzyko – kiedy umrze więcej osób. Z biedy, czy z powodu wirusa. Czy np. izolacja starszych ludzi i wypuszczenie z domów do pracy młodszych nie jest lepszym wyjściem. I tak wirusa nie zlikwidujemy, zawsze ktoś będzie chory – możemy się tylko na niego uodpornić przechorowując. Na szczepionkę poczekamy 1-2 lata. Po takim czasie z gospodarki nie zostanie nawet popiół. Więc obecna izolacja to droga donikąd. Oczywiście, wśród młodych też będą zgony – teraz piszą o 0,2-0,4%, ale to jest odsetek spośród zdiagnozowanych ludzi z objawami. Jeśli faktycznie 80% przechodzi to bezobjawowo, to oznacza to poniżej promila zgonów. I z ym trzeba się pogodzić. 0% zgonów nigdy nie będzie, nawet dojazd do pracy samochodem to większy odsetek zgonów (w skali całego życia)

 193. Nick
  05/04/2020 o 2:52 pm

  Za dużo w tym tekście szczucia, jadu i po prostu w wielu miejscach naciągania prawdy i przeinaczania faktów. Szkoda, bo ja nie jestem za pisem, ale lubię czytać rzetelne teksty, a ten taki nie jest… Szkoda, że kiedy powinniśmy się choć trochę bardziej jednoczyć, jest wciąż taki hejt w przestrzeni publicznej oraz podważanie w celach politycznych jakiegokolwiek zaufania do takiej czy innej władzy, kiedy wielu ludzi akurat siedzi samotnie w domach i szuka oparcia wśród swoich własnych leków, niepokojów, obaw, co będzie dalej… A tu tylko nagonka, a szczucie i hejt… To jest dopiero typowo polskie u autora, dowalić innym w trudnej sytuacji, by samemu poczuć się przez moment lepiej!!!

 194. Ewkaniespadlazdrzewka
  05/04/2020 o 2:53 pm

  Klarowne przedstawienie obecnej sytuacji. Pamiętajcie o proroczych słowach
  ,,Zamknijcie swoje zdradzieckie mordy”

 195. Normalny
  05/04/2020 o 2:58 pm

  Ale jadu wtym tekscie o moj boze. Spojrz w lustro czlowieku bo jestes dokladnie taki sam jak osoby opisywane w twoim tekscie ktory zreezta porusza sie po populistycznych argumentach z naglowkow. I nie, nie glosuje na PiS ale na opozycje w twoim wydaniu tym bardziej nie zaglosuje. Plujesz żółcią podobnie jak polowa osob w komentarzach. Myslicie ze jestescie lepsi a jestescie tacy sami a nawet gorsi.

 196. Piotrek Markowicz
  05/04/2020 o 3:02 pm

  Jak zwykle w takich przypadkach, warto powtórzyć i przypomnieć: PiS nie przyleciał z Marsa i nie zahipnotyzował społeczeństwa przez telewizję.
  PiS to ulubieńcy tego społeczeństwa. Partia, której ufa 40% wyborców i których uważa za idealnego reprezentanta ich potrzeb. Jeśli masz głupie, chciwe, zadufane w sobie społeczeństwo, takich polityków dostajesz. Garbage in, garbage out.

 197. LosPablo
  05/04/2020 o 3:04 pm

  O testach bzdura. Wykonujemy ich tyle samo a nawet wiecej niz inne kraje NA TYM ETAPIE EPIDEMII. Jak nas masz porownywac do niemiec to wez pod uwage kiedy u nich zostal wyjryty pacjent zero. Porownuj jablko do jablka a nie jablko do jabloni. Tekst pisany przez jakiegos zafiksowanego goscia ktory łyka wszystko bez sprawdzania faktow a moze ich nawet sprawdzac nie chce. Szkoda czytac. Mozna zarzucac innym bledy a nawet powinno sie wytykac wladzy bledy ale nie powinno sie tego wytykania opierac na bzdurach i emocjach bazujacych na nienawisci.

 198. Ghost
  05/04/2020 o 3:39 pm

  @LosPablo – powtarzasz kłamstwa za pisowskimi bandytami. W Europie mniej testów na megamieszkańca robi tylko Ukraina i Bułgaria. A większość krajów jest „na tym etapie epidemii”. Estonia robi 7x więcej, Czechy 4x. Poza tym, jak sobie wyobrażasz wejście na „ten etap epidemii”, że dziennych przypadków będzie np. 5-10 tys, skoro się nie robi nawet tyle testów, logiczny analfabeto?

 199. Bernadeta
  05/04/2020 o 3:44 pm

  Zakładam, że pisząc ten tekst wiesz co należałoby uczynić w obecnej sytuacji aby szczęście i wdzięczność narodu spłynęła strumieniem……..zaręczam, że jest Was wielu….

 200. Malyksiaze
  05/04/2020 o 4:08 pm

  Jeszcze Was …..

 201. Anonim
  05/04/2020 o 4:23 pm

  Jakim idiotą być trzeba i nieukiem, żeby spłodzić taki antypolski tekst. Gratuluje.

 202. Bogdan Kidacki
  05/04/2020 o 4:26 pm

  Epidemia dobiega końca, za 2tygodnie będzie po wszystkim i niestety ale wszystko zostanie tak jak było do tej pory. Znowu wygrają wybory i będzie jeszcze większą propaganda. Nic się nie zmieni.

 203. Marek Gadomski
  05/04/2020 o 5:23 pm

  Podpisuję się.

 204. Ja
  05/04/2020 o 5:27 pm

  Do łez mnie bawi gdy czytam takie teksty. Wyciągnięte wyrywkowo fakty które mają uzasadnić frustracje piszącego. Ale nawet w tak selektywnie wybranych tematach pozostaje tak wiele nieścisłości, że mówienie o poważnym tekście, który coś wnosi do debaty politycznej jest sporym nadużyciem. Jeśli KO i KOD mają takie intelektualne „elyty” to nie dziwi już fakt że kandydatką na prezydenta została złotousta.

  A teraz do meritum. Jak było dobrze to mówiliście o niewidzialnej ręce rynku. O tym, że państwo nie powinno wchodzić w droge przedsiębiorcom a oni sobie poradzą. O tym, że jak ktoś sobie nie radzi to jego wina. A teraz po dwóch tygodniach od rozpoczęci problemów, gdy dostaliście w twarz tą niewidzialną ręką rynku, skomlecie i wręcz żebracie z wyciągniętymi rękami że niby państwo ma obowiązek wam wszystkim pomagać. Otóż nie ma. Jeśli podważacie istnienie 500+, wyciągając argumenty o rozdawnictwie, to schowajcie swoje wyciągnięte ręce spowrotoem do własnych kieszeni. A jeśli słuchaliście Bronka i na pytanie jak żyć wzieliście kredyt to teraz piszcie do Bronka że macie ból … czterech liter. Nikt nie kazał wam brać kredytów. Chcieliście mieć nowy samochód, telefon lub telewizor to wasz problem. Na tym polega liberalny kapitalizm!

  O Owsiaku to już nawet nie będę pisał bo on dawno temu przestał być wolontariuszem a stał się politykiem.

  Co do cen biletów, to mówienie że były za drogie jest wielkim nadużyciem. Pamiętać należy, że ludzie ci polecieli na dalekie wycieczki i wracając z nich też musieliby pokryć koszty przylotu. A jeśli uważacie, że powinni wracać na koszt obywateli, to jest to chyba duża niesprawiedliwość w stosunku do tych których nie stać nawet na wycieczkę krajową. Ale o czym ja piszę, przecież takich którzy się nie ogarniają macie jak ta pani z rządu Tuska która za 6 tysięcy nie wstałaby z łóżka w głębokim poważaniu.

  O tak, patrzcie w szczególności na Emmanuela Macrona który dla własnej korzyści politycznej przeprowadził w środku pandemi wybory. Ilość zakażonych i zmarłych chyba potraficie sobie sami odszukać w internecie? Faktycznie jako przykłady wybraliście sobie prawdziwe tuzy świata polityki. Jeszcze powinniście dodać Borisa Johnsona (z jego wizją, pożegnajcie się z bliskimi bo wielu z niech umrze) i mamy elitarny klub polityczny. Brawo!

  Pytanie. Dlaczego pada wyrywkowo przykład Czechów z maseczkami? A już nie ma ani słowa o tym, że Czesi i Hiszpanie zakupili w Chinach trefne testy na wirusa. No tak, ale gdyby PIS je kupił to …

  Co do Bawarii to są to półprawdy. Faktycznie mają zapis o możliwości głosowania korespondencyjnego od 60 lat. Jednak do tej pory korespondencyjnie głosowała tylko część społeczeństwa. I tu ciekawostka, my też mamy takie zapisy i u nas też część społeczeństwa w poprzednich wyborach głosowała korespondencyjnie. Całe społeczeństwo Bawarii natomiast głosowało dopiero pierwszy raz.

  Jeśli natomiast mówicie, że ten rząd w odróżnieniu od poprzednich nie troszczy się o obywateli to nie wiem dlaczego ale od razu przypomina mi się rada pewnego pana który mówił że jak ktoś się nie ubezpieczył to nie może płakać. Takie jest życie moi drodzy, taki mamy klimat.

  No i na koniec, co do określenia Polaczki. Takiego poziomu pogardy dla drugiego człowieka nie spotyka się zbyt często. Dziwi to tym bardziej że „Wy” mieliście być tą lepszą, inteligentnieszą, wykształconą, bardziej empatyczną i otwartą na drugiego człowieka częścią Naszego społeczeństwa. No … przynajmniej tak twierdzicie.

 205. Bartek
  05/04/2020 o 6:01 pm

  Stworzyliśmy sobie państwo z dykty i gdyby nie czasy względnego pokoju to tego państwa już by dawno nie było. Ostatnie 5 lat to dobitnie pokazało. Każdy świadomy człowiek nie powinien mieć wątpliwości. Ale to nie tylko politycy są winni, ale i społeczeństwo, które na to pozwoliło. Taką sobie wybrali władzę. Pora na konsekwencje.

  Aha.
  Proszę nie obrażać psów, kundelków dokładnie. To szlachetne istoty. W przeciwieństwie do ludzi, do jakich śmiał ich Pan porównać.

  Pozdrawiam serdecznie.

 206. Anonim
  05/04/2020 o 6:43 pm

  Wreszcie można przeczytać prawdę. Tak bardzo mi przykro że tak późno się o tym mówi. Ale nic straconego. Nagłaśniać nagłaśniać gdzie się da aby ludzie wiedzieli i niech użyje mózgu. Dzięki tym i innym co mają odwagę mówić głośno o sytuacji jaka jest. Bravo

 207. Wuj
  05/04/2020 o 6:46 pm

  A najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, że te patafiany dały się nabrać razem z resztą świata na tę całą „plan-demię”. Za klika miesięcy dotrze do łbów, że zagrożenie koroną nie jest szczególnie większe niż innymi „epidemiami” w przeszłości, że w 2017 znacznie więcej ludzi umarło na grypę niż obecnie na COVID-19. Ale już będzie za późno, bo naszą kasę i miejsca pracy szlag trafi i będziemy się modlić, żeby ktoś chciał nas zatrudnić za miskę ryżu. I będziemy wtedy chcieli wyjść na ulicę rozliczyć drani, ale tam już będzie wojsko i policja, i stan wyjątkowy. Po wyborach Dudy, po zmianie I prezesa SN, stan wyjątkowy na długie lata. U nas i pewnie w całej Europie. Zapamiętajcie.

 208. Anna Podlecka
  05/04/2020 o 6:48 pm

  Jeśli o sytuacje aktualną to się nie wypowiadam…ale co do naszych sąsiadów w czasie rozbiorów to się nie zgodzę. Już wyżej podkreślono, że to „niemieckie państewko’ to nie było takie byle co. Podobnie z resztą z Rosją.

 209. Anonim
  05/04/2020 o 7:19 pm

  Cała prawda o PiS bolszewi

 210. Anonim
  05/04/2020 o 7:46 pm

  Filozofek,dupek i wyglupek.

 211. Sebas
  05/04/2020 o 8:08 pm

  To nie jest wina jednego rządu, ale wszystkich po kolei po 89, że taka a nie inna sytuacja w tym kraju jest. Jak złodzieje, dorobkiewicze dostaną łupnia i w końcu będą spoglądać na społeczeństwo, to może wtedy będą lepsze czasy, a póki co to sprzedają, nagrody sobie rozdają itp itd…

 212. MPK
  05/04/2020 o 8:16 pm

  BISMARK mial racje.

 213. Anonim
  05/04/2020 o 8:16 pm

  Beznadzieja. To właśnie takie zachowanie i tworzenie podziałów przyczyniło się do upadków naszej Ojczyzny. Więcej miłości i Wybaczenia a mniej Nienawiści.

 214. Rodak
  05/04/2020 o 8:18 pm

  Nazlatywało ci sie tutaj pislamskich patologii tyle, jakbyś wychwalasz naszych debili u wladzy a klakiery mialy prikaz im bic brawo.

  KOCHANE PISLAMSKIE PATOLOGIE.

  Jestecie i zawsze bedzieci tylko przypisem w historii. Bedzie jakąś tam wspominką, na jej kartach
  W histori Polski było coś takiego jak PZPR na co nie mielismy wpływu, i było też takie guano jak wy. Sami sobie to zrobiliśmy, i bedziecie umieszczeni w tym samym miejscu w ksiazkach co TARGOWICA, ZDRAJCY NARODU I opis SZARANCZY.

  Gratuluje wpisu do historii, mozecie byc z tego dumni, wiekszych mend ten kraj nie widzial w swojej historii.

 215. Anonim
  05/04/2020 o 8:23 pm

  PUSZCZAM

 216. Adam
  05/04/2020 o 8:29 pm

  Mocne bardzo , lecz nic dodać nic ująć

 217. Pawel Wehr
  05/04/2020 o 8:30 pm

  Czy Morawiecki pojedzie 10-go do Smoleńska na rocznicę? Czy tak będzie się bał kaczora aby odmówić? Przecież wie jakie to ryzykowne, dla niego, jego rodziny. A jednak! W imię czego? Tak pragnie tej uluzorycznej (bo przecież prawdziwą dzierży kaczor) władzy.Typowa tragikomiczna postać pisowca obok Sasina, Terleckiego, Witek, … tylu innych.
  Szczególne wyrazy pogardy dla Kurskiego przypominającego Goebbelsa. Stał się teraz jak Urban w późnym PRLu, którym wtedy zapewne gardził. Może mieliście kiedyś ideały, ale skundliliście się!

 218. Pawel Wehr
  05/04/2020 o 8:36 pm

  Nie ma się absolutnie czym chwalić, ale już dawno „mówiłem” całej tej klasie politycznej „miałeś chamie złoty róg”, mogliście poprowadzić nas do dobrobytu i spokoju, ale woleliście się nażreć aż wam górą wychodzi. Najszczersz wyrazy pogardy!

 219. Życzliwy
  05/04/2020 o 8:46 pm

  Rany boskie, a gdzie się podział Major? Czy przyszły juz po niego „czarne sotnie Ziobry”, czy może wirus?

 220. Zwykły Polak
  05/04/2020 o 9:46 pm

  Cała prawda o tych półmózgach z pisu, i ich głodzie kasy, głupocie i niekompatencji i o starym zdziadziałym kaczorze, który najpierw zabił brata i wszystkich w samocie a teraz opętany władzą chce zabić cały Naród.
  Odpalę fajerwerki w dniu jego śmierci.

 221. Anonim
  05/04/2020 o 9:59 pm

  bardzo ciekawy tekst:) choc z tym krajem na pol Europy to mamy jakas manie wyzszosci narodowej:) chwilke sie rozepchalismy na mapie dzieki Uni z Litwa.. i najwyrazniej nie byly nam te granice pisane bo szybko sie skurczyly:)
  zreszta nie trzeba byc duzym krajem zeby byc krajem bogatym, gdzie czlowiek ma godziwe zycie:)
  pozdrawiam.

 222. artut
  05/04/2020 o 11:09 pm

  bilet x Chicago, IL do Warszawy to $425 . to nie 6000 pln.

 223. Aaa
  05/04/2020 o 11:43 pm

  Co za tlumok to pisal???

 224. Rzymski
  06/04/2020 o 1:07 am

  „Polaczki” . Tak „Polaczki” najbardziej Polaczków zapiekły xD
  Nie wiem co gorsze: czy to opłacane trole pisowskie czy serio ludzie są w tym kraju tak durni

 225. BSdetector
  06/04/2020 o 2:28 am

  Z jednym to sie nie zgodze – wladze innych krajow tez sobie pogrywaja. We Francji np.: https://jacobinmag.com/2020/03/emmanuel-macron-covid-19-crisis-coronavirus Nie mowie, ze nasi nie sa gorsi, ale gdzie indziej nie jest rozowo. Doktryna szoku aka disaster capitalism niestety jest w akcji wszedzie :/.

 226. m
  06/04/2020 o 5:20 am

  Od siebie dodam tylko jedno. Ament. Curwa jego mać.

 227. Anonim
  06/04/2020 o 6:24 am

  Trafna wypowiedź

 228. 06/04/2020 o 6:42 am

  @tekst:
  Popieram, chociaż nie wiem, czy którykolwiek szczegół się zgadza. W sensie: szczegół historyczny.

  @BSdetector:
  Polska zareagowała szybko. W innych krajach: Francja, nawet Niemcy, o Włoszech nie zapominając, start działań rządu był spóźniony. Plus dla rządu PiS.
  Tyle, że potem to poszło w drugą stronę. Inne kraje, po wstępnym szoku, wyraźnie ogarniają się. A u nas, coraz bardziej wychodzi z działań chaos, bałagan i sobiepaństwo.

 229. kmat
  06/04/2020 o 7:14 am

  @pak4
  Zareagowała szybko ale kretyńsko. Cały ten system kwarantanny na początku to był kabaret. Tłumy wracających z zagranicy mieszających się na lotniskach i w busach, izolacja nie obejmująca domowników, nie objęcie kościołów zakazem zgromadzeń, itp. Więcej to zaszkodziło niż pomogło.

 230. Artur
  06/04/2020 o 8:50 am

  No nie tylko ci jedni taki dupy. Wszyscy gadali i nic nie robili.

 231. Combacik
  06/04/2020 o 8:51 am

  Sama smutna i przykra prawda. Wytrwałości.

 232. Obco
  06/04/2020 o 8:56 am

  Cos nie tak, o ile pamietam to najbardziej w dupie polakow miały partie sld psl po aws. Za PIS zyje sie lepiej, wystarczy popatrzyc na sondaze.

 233. Czad
  06/04/2020 o 9:03 am

  Moim zdaniem, uznać Dudę na następne 5 lat a pieniadze na wybory 500 mln dać na ratowanie ludzi.

 234. adjan
  06/04/2020 o 9:04 am

  Przeciez to zwykly hejt….. szmatlawej opozycji
  .
  .

 235. ktoś
  06/04/2020 o 9:14 am

  Po co ten cały jad?

 236. Anonim
  06/04/2020 o 9:45 am

  Przesadna opinia o 1939roku iklamliwa prymitywna reszta niestety prawdziwa Alek J

 237. Ad44
  06/04/2020 o 9:47 am

  Jesteś menda autor. Doczytałem do słowa „polaczków” i podziękowałem za antypolskie słowa. Bujaj wora.

 238. weiser
  06/04/2020 o 9:59 am

  To wiemy ile zlego narobili.Nie wiemy tylko kto odwazy sie ich wszystkich rozliczyc.To nie moze im ujsc bezkarnie,läcznie z hierarchami kosciola katolickiego.Oni tez powinni byc rozliczeni.Oni nawet papiezowi sie sprzeciwiajä.Wogöle sie go nie bojä,bo oni sä bogami na ziemi.

 239. Ona
  06/04/2020 o 10:13 am

  Wulgarne i szydercze. Brak treści.

 240. Anonim
  06/04/2020 o 10:19 am

  Wszyscy wiedzą a będzie jak było…

 241. Anonim
  06/04/2020 o 10:31 am

  To się kupy nie trzyma. Choćby maseczki: proszę przyjrzeć się szpitalom zarządzanym przez władze z PO KO. Tam giną. Te Pana zarzuty nie pod tym adresem.

 242. Ryszard
  06/04/2020 o 10:35 am

  Brawo, to jest cała prawda o klice. nami rządzącej

 243. Ryszard
  06/04/2020 o 10:35 am

  Brawo, to jest cała prawda o klice. nami rządzącej

 244. chuć zwierzęca
  06/04/2020 o 11:18 am

  Widzisz Majorze, o Polsce można pisać tylko dobrze albo wcale. Zupełnie jak o trupie…
  Czyżby już do tego doszło? Kiedy zatem nastąpi rozkład?
  Obraz tych wszystkich komentarzy o „antypolskości”, „braku treści i sensu” itp. obnaża miałkość systemu edukacji; tj. jakieś dziwne przeświadczenie, że jeśli cię krytykują, punktują błędy, to jest to hejt; natomiast, czyniący dobro, apologetyk lub „prawdziwy patriota” ma błędów i wypaczeń nie zauważać i uciszać każdego kto się ośmieli. To takie kibolskie, nie można docenić dobrej akcji przeciwnika, bo skończysz na urazówce.
  Kompletna nieumiejętność dyskusji i wypracowywania stanowiska wspólnego. Ta słabość polskiej edukacji rozciąga się od podstawówki przez studia i pracę, aż do grobowej deski.
  Taka narodowa przywara, wystarczy nas chwalić, a pokochamy chwalącego. Co kuriozalne widać to w stosunkach dyplomatycznych, Ameryka nas wychwala jako dzielnych i walecznych, więc opierdala nam samoloty w cenie z dupy, a UE wytyka nam błędy, więc „walcie się poprawni politycznie piewcy sodomii”. Takich ludzi, którzy mają nieskomplikowane reakcje, można doskonale rozgrywać.

 245. 06/04/2020 o 11:34 am

  @kmat:
  Tak. Im dłużej to trwa, tym bardziej widać jakie za tym kryły się braki. Także ten, że zamrażamy gospodarkę trochę dłużej.
  Ale wstępny chaos nie był jedynie polską specjalnością. Ja nie cierpię tego rządu, ale po pierwszym tygodniu-dwóch, Polska na tle „średniej europejskiej” wypadała dobrze, działając, gdy inni się wciąż zastanawiali i nawet urządzali wybory…

  BTW. Im więcej czasu płynie, tym bardziej rośnie we mnie przekonanie, że ten brak wahań i szybkosć były efektem poczucia słabości i niekompetencji…

  @chuć zwierzęca:
  Są tacy, są siacy.
  Jak dla mnie to brakuje w ogóle dobrej miary do dyskutowania o polskości. Staram się czytać historie krajów ościennych i tam też było różnie, była niekompetencja, prywata, zapóźnienie (to przecież wciąż peryferie Europy)… Ba, na tym tle, to często Polakom szło wyjątkowo dobrze.
  Ale powiedz coś takiego? Jest albo absolutnie dobrze i należy potępić każde słowo krytyczne, a historia ma służyć masażowi sumień i świadomości; albo jesteśmy narodem do niczego, który idzie od klęski do klęski…

 246. Baltazar
  06/04/2020 o 11:42 am

  Ale o co sie czepiacie
  Malo kto z Was zwrocil pewnie uwage ze w Katolandzie mamy system wyborczy ktory funkcjonuje tylko na ukrainie i w mongolii. Tak.
  Sami chcieliscie wybierac PARTIE to teraz kurwa se wybierzie inna partie – najlepiej ta co autostrad nie budowala, telekommunikacje polska sprzedala za roczny zysk, kghm za kwartany zysk i o malo co lot sprzedala. Ni bo w niemczech maja to po co u nas.

  Popytajcie znajomych jak sie glosuje na wschodzie i zachodzie, w wiekszosci posel ma status prezydenta miasta tzn jest wybierany przez ludzi i gowno go moze obchodzic co mowi szef partii z ktora chwilowo sympatyzuje.
  W pl jest na odwrot.
  A brzuch rosnie, dlug tez.

 247. Piot
  06/04/2020 o 11:45 am

  Oczyma wyobraźni widzę rząd Tuska, Kopacz, Arłukowicza i Komorowskiego jak dają ciała w obecnej sytuacji.

 248. Taka prawda
  06/04/2020 o 12:15 pm

  Pisowcy to zbrodniarze, bo ludzi na śmierć chcą narazić. A głupie ludzie chcą na nich głosować … i potem będą zdychać po wyborach.

 249. Anonim
  06/04/2020 o 12:18 pm

  Święte słowa panie tylko czy wszyscy to pojmóją.

 250. Henryk Czajkowski
  06/04/2020 o 1:22 pm

  Niestety to wszystko smutna prawda.

 251. Jeż
  06/04/2020 o 1:26 pm

  @chuć zwierzęca:
  „o Polsce można pisać tylko dobrze albo wcale. Zupełnie jak o trupie…”

  Jakim trupie?
  Przecież to Polska (właściwie polska prawica) to zwykła osobowość narcystyczna.
  Kryteria DSM-IV:

  1. Jednostka ma wyolbrzymione poczucie własnej wartości (wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań).
  2. Pochłaniają ją fantazje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy, wybitnych zdolnościach, urodzie czy miłości idealnej.
  3. Przekonana jest o własnej wyjątkowości i unikatowości, którą mogą zrozumieć lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi bądź zajmujący wysoką pozycję ludzie lub instytucje.
  4. Wymaga przesadnego podziwu.
  5. Ma poczucie posiadania specjalnych uprawnień, tzn. bezpodstawnie oczekuje szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się innych jej oczekiwaniom.
  6. Nastawiona jest eksploratorsko wobec innych ludzi, tzn. wykorzystuje ich do osiągnięcia własnych celów.
  7. Brak jej empatii, niechętnie rozpoznanie cudzie uczucia i potrzeby oraz nie jest skłonna z nimi się identyfikować.
  8. Często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą.
  9. Swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.

  Pomocny w ustaleniu rozpoznania zaburzeń osobowości jest ustrukturyzowany wywiad SCID-II, oparty na kryteriach DSM-IV. Oto przykładowe pytania z obszaru osobowości narcystycznej:
  Czy uważa Pan/Pani, że zasługuje na szczególne traktowanie?
  Czy uważa Pan/Pani, że jest naprawdę niewiele osób zasługujących na uwagę czy poświęcenie im czasu?
  Czy uważa Pan/Pani za ważne spędzanie czasu z ludźmi wyjątkowymi albo wpływowymi?

  Chyba dalszy komentarz jest zbędny.

 252. kmat
  06/04/2020 o 3:08 pm

  @Jeż
  Tam jest też dużo osobowości paranoicznej. Kryteria diagnostyczne ICD-10:
  1) wrażliwość na niepowodzenia i odrzucenie,
  2) tendencja do długotrwałego przeżywania przykrości,
  3) podejrzliwość, postrzeganie obojętnych działań otoczenia jako wrogich lub pogardliwych,
  4) sztywne poczucie własnych praw,
  5) podejrzenia dotyczące wierności (partnerów i przyjaciół),
  6) przecenianie własnego znaczenia,
  7) pochłonięcie wyjaśnieniami wydarzeń.
  Noż prezes jak w mordę strzelił.

 253. chuć zwierzęca
  06/04/2020 o 3:10 pm

  @jeżu, to oczywiste, masz zupełną rację. dlatego piszę o tym, bo szkoła i społeczeństwo nie uczy jak unikać takich postaw, a wręcz je pielęgnuje. zwróć uwagę na wasalne podejście do bogatszych z których coś skapnie, a kopanie słabszych i piętnowanie jako nieudaczników. Społeczeństwo jako konformistyczny tłum.

 254. Krzysztof Ratman
  06/04/2020 o 3:16 pm

  Niestety, zbyt wielu ludzi daje upust frustracji obrzucając władze inwektywami. Znać tu brak zrozumienia sytuacji ogólniejszej. Faktu zasadniczego, że ze społecznego wyboru rządzą nami nieudacznicy!

 255. Halko
  06/04/2020 o 3:17 pm

  To bardzo dobry tekst! Ale tak naladowany
  faktami, ze trudny do przelkniecia za jednym
  razem!

  Powinien byc jak najszerzej opublikowany!

  Moze jeszcze wyrazniej podzielic na „pod-
  rozdzialy”?

 256. Jacek
  06/04/2020 o 3:28 pm

  Galopujacy imbecyl, uczyles sie historii na you tube?

 257. Tylko nie PO
  06/04/2020 o 3:45 pm

  A gdyby PO było przy władzy byłoby lepiej ????? Nic by nie było NIC już pokazali na co ich stać było duuuzo gorzej

 258. hellk
  06/04/2020 o 4:05 pm

  @Tylko nie PO
  PO to zwykły cwany szuler. Złapali go na grze znaczonymi kartami i wykopali z saloonu. Z PiSem jest gorzej – przejął cały saloon i ma bramkarzy i swoich szulerów na posługi. Jak powie, że dziewiątka bije asa, to tak będzie, a jak się nie podoba – to wypad z miasteczka. Nie dziwota, że szulerem u niego może być pierwszy lepszy stajenny. Naprawdę nie wiem, co trzeba mieć pod czerepem, żeby nie widzieć różnicy.

 259. Zupelnypoganin.blogspot.com
  06/04/2020 o 5:15 pm

  Nie ma co komentować rzetelnej diagnozy problemu pt państwo polskie. Jeszcze tylko nakleic znaczek z wizerunkiem z serii „Wirusy Polskie” i można posłać na świat, niech podziwia…
  Skansen Głupoty Narodowej.

 260. tuciu
  06/04/2020 o 8:14 pm

  @ Piot: „Oczyma wyobraźni widzę rząd Tuska, Kopacz, Arłukowicza i Komorowskiego jak dają ciała w obecnej sytuacji.” – fani dżumy cieszą się z niepopularności cholery.

  Moim zdaniem chuć i Jeż mają niestety więcej racji niż pak4 i to widać po komentarzach zarzucających antypolskość, albo inne odjechane prawicowe mantry.

  @Baltazar: żaden system wyborczy nie będzie w stanie myśleć za ludzi. Pewnie, że władza liderów partyjnych jest obecnie zbyt duża: to częściowo wina systemu d’Hondta i systemu finansowania partii ułożonego wspólnie przez PiS i PO. Z drugiej strony to współobywatele są gotowi ślepo zawierzyć jakiejś partii i głosować na jej lidera bez względu na poziom lub brak poziomu ludzi reprezentujących partię na dole oraz z zadziwiającą wiarą, że wszystkie gierki i machinacje robione na szczytach można uzasadnić wyższym dobrem w postaci umocnienia „swojej” partii i to istniało również przed epoką POPiSu.

  To nawalanie w druga magnacką famillię bez względu na fakty i bezsensowność zarzutów to np. kolega Anonim skarżący się że w szpitalach zarządzanych przez samorządowców z PO „giną” maseczki. Przez implikację, w szpitalach, które są zarządzane przez PiSowskich samorządowców maseczki są zapewne bezpiecznie eksponowane za szybą i bezczelny roszczeniowy personel lekarsko-pielęgniarski nie ma okazji go zużywać, więc „nie ginie”?

  PiSowski „suweren” w 99% przypadków nawet nie widzi, kiedy sam sobie strzela w stopę, żądając np. „demokratyzacji” sądownictwa za cenę jego niezależności i fachowości, a co dopiero wymagać od niego dojrzałości w oglądzie historii, albo zagłosowania za sensowną koncepcją zrównoważenia władzy partii politycznych. Zapóźnienia edukacyjne i mentalność promująca nawet największą, byle swojską głupotę są tak duże, że nie wiadomo, czy faktycznie nie dożyjemy Polexitu.

 261. Oregano
  06/04/2020 o 8:44 pm

  Panie Majorze trudno się nie zgodzić ale ten skurwialy rząd nie jest przyczyną. Źródło problemu to przygłupie społeczeństwo.

 262. Anonim
  06/04/2020 o 8:56 pm

  Hańba tak manipulowac

 263. Marek
  06/04/2020 o 10:14 pm

  Idiota

 264. orthis
  06/04/2020 o 10:46 pm

  Ten Galopujący Major trochę się zagalopował. Prując bez opamiętania poprzez wyświechtane, stereotypowe brednie, nieopatrznie obnażył swoją wątłą wiedzę historyczną. Żałosny stek bzdur obliczony na poklask durnej gawiedzi, której niestety u nas (wśród „Polaczków”) nie brak. Jakieś marginalne Niemcy (a od kogo Bolek dostał koronę?), Rozbiory, Wrzesień, Powstanie. Co słowo to większa głupota. Pani Galopujący Majorze, jest w Europie kilka starszych, bardziej zawołanych nacji niż ta opluwana przez Ciebie Polska, które tylko w 20 wieku połknęły takie żaby, które w zdrowym organizmie powinny wywołać wieczną sraczkę. Obrzydliwe jest to, że są wśród nas takie galopujące podłoty, które potrafią tak plugawie bryzgać zatrutą śliną, nie mając nic do zaoferowania poza swoim nieuctwem. Panie zaGalopowany Majorze, PIS to tylko choroba, która w końcu minie, ale przyczyny pozostaną nadal. Pan jesteś jedną z nich

 265. 06/04/2020 o 11:02 pm

  Sama prawda o Polsce i polskim rządzie.

 266. Zibi
  06/04/2020 o 11:03 pm

  Żałosne , płytkie trudno doczytać , dla pieniaczy Tuska super pożywka

 267. Anonim
  06/04/2020 o 11:14 pm

  Własny naród? Czyj? Kaczora? Od kiedy jest on Polakiem?

 268. Włodzimierz Rutkowski
  06/04/2020 o 11:24 pm

  Z przyjemnością przeczytałem.
  Gdybym ja to pisał, brzmiało by tak samo.

 269. 07/04/2020 o 12:18 am

  No i super… Wiele racji… A jakieś konkretne ruchy (oprócz daj 1000zl)?
  A może ktoś inny powinien rządzić?
  Ale kto? Jakieś propozycje?
  Ja awruk wrażenie że niektórzy żałują że nie mamy w Polsce drugich Włoch albo drugiej Hiszpanii…. Szkoda bo wtedy by było łatwiej się dp wszystkiego przypierda….
  Pozdrawiam i życzę zdrowia… Także psychicznego.

 270. Ajgor
  07/04/2020 o 7:08 am

  @orthis

  Bolek dostał, koronę w 1025, 500 lat później to my byliśmy potęgą, a jeszcze później daliśmy dupy.

 271. Anonim
  07/04/2020 o 9:40 am

  Powiedzialbym to samo ale bez mało cenzuralnych określeń.Z drugiej jednak strony rozumiem altora, bo na ten bezmiar szaleństwa ze stronylokatora nowogrodzkien i spółki pewnie trudno jest zachować kulturę.

 272. Filip 52
  07/04/2020 o 10:00 am

  Niestety bardzo to przykre, ale jakże prawdziwe.

 273. Agnieszka
  07/04/2020 o 10:26 am

  Oj tam ,oj tam przecież my w takim „cuuudnym ” kraju żyjemy ,takie eldoradu ,cała Europa nam zazdrości jak twierdzi TVP ….ja nie do końca na temat ,ale …. dostałam wakacje kredytowe w Millenium…realnie na 1 miesiąc ,choć Millenium stwierdziło ,że dało mi na 2 miesiace ,bo …ratę miałam 8 marca ,a że wniosek o wakacje złożyłam 23 marca to cóż…moja wina ,że oni marzec zaliczą też jako wakacje i według nich mam wakacje na 2 miesiace ,nie omieszkali policzyć sobie za ów 2 miesiace ….aneks dopiero dostałam po wysłaniu wniosku ,wcześniej nie wiedziałam na jakich zasad korzystam (nei było takiej opcji). Co dalej…w warm-maz testy z dnia nadzień robi się mniej i mniej ,niedawno było po 300 ,3 dni temu 188 ,wczoraj 181 …

 274. chuć zwierzęca
  07/04/2020 o 11:34 am

  @Agnieszko pamiętaj, mniej testów – mniej wykryć! Spada zatem liczba zakażeń, czego nam Europa może zazdrościć. Ja nawet nie zaczynam z bankiem, wolę grzecznie płacić ratę, niż otrzeć się o całą ich machinę „pomocy”.

 275. Anonim
  07/04/2020 o 12:10 pm

  Cała prawda odbilismy się od dna znalazła się menda z karierowiczami których wybrał ciemny lud i mamy to co przed wiekami byle se sakwe napełnić a reszta niech zdycha

 276. Wróbel
  07/04/2020 o 3:12 pm

  Polityka pięciu maseczek na szpital daje wymierne efekty:
  – 17% zakażonych to pracownicy służby zdrowia,
  – za 40% zakażeń odpowiada służba zdrowia.

  Za chwilę jej nie będziemy mieć. A już służba zdrowia zamiast leczyć – zaraża.

  Dlatego tematy zastępcze w cenie.
  Nie wystarczą widocznie wybory, skoro znów odżywa zamach, aborcja, mienie pożydowskie, edukatory seksualni – same najpilniejsze tematy podczas zarazy.

 277. Rozsądny liberał
  07/04/2020 o 3:28 pm

  Jebać pis.

 278. FRED
  07/04/2020 o 3:37 pm

  Historia oceniła Tuska i co? I lisek wystartuje w przyszłych wyborach.
  Ale jak to? Tak…

 279. Andrzej Kowalski
  07/04/2020 o 3:56 pm

  Nie darmo Duda tak się spieszył z ułaskawieniem Kamińskiego i zrobieniem o szefem wszystkich służb specjalnych. Mają”kwity” na wszystkich, prawdziwe, albo wyprodukowane w służbach.

 280. Wróbel
  07/04/2020 o 4:05 pm

  Kamiński jest podstawą tego systemu.

  I być może jego początkiem – nie zdziwiłbym się, gdyby to on zaaranżował gejbombera.

  Megaskandalem jest, że do dzisiaj nie wiemy, czyja to była sprawka.

 281. Iwona
  07/04/2020 o 4:08 pm

  A tak było pięknie: wystarczy nie kraść, dobra zmiana, suweren tak chciał, rozdawnictwo przedwyborcze. A dla swoich: posady w spółkach, 25 ministerstw, 200 wiceministrów…
  BIZANCJUM.

 282. Andrzej Kowalewski
  07/04/2020 o 4:18 pm

  Nie można zapominać o szlachetnej roli kościoła. Teraz jak i przy obalaniu Konstytucji 3 Maja. I jak to papież błogosławił Targowicę.

  Wtedy i teraz też i Rosja maczała w tym swoje łapy.

 283. Dara
  07/04/2020 o 5:11 pm

  Oni nie czytają.

 284. Lord Cox
  07/04/2020 o 5:55 pm

  Eee… chłopaki, co z nim? jakoś zamilkł nagle.

 285. olek
  07/04/2020 o 6:13 pm

  ++++++++, święta prawda

 286. Anonim
  07/04/2020 o 6:52 pm

  nie przejmujcie się rząd jaki by nie był to się wyżywi i wyleczy a jak nie to spierdoli za granice a później dostaną jeszcze medale odznaczenia i odszkodowania

 287. Anonim
  08/04/2020 o 9:19 am

  Brednie, Wirus nie jest grozny dla wiekszosci spoleczenstwa ,trzeba odizolowac ludzi starszych i chorych a reszta spoleczenstwa do roboty … Panstwo powinno sie odpierdolic od obywatela

 288. Anonim
  08/04/2020 o 4:59 pm

  Do wszystkich ktorzy glosowali na pislam w ostatnich wyborach: „skumbria w tomacie jak glosowaliscie take polske macie”. Jedno mnie tylko dziwi, zaraz po wyborach kogo nie zapytalem to gmowil ze glosowal na pislam, teraz pytajac tych samych ludzi czy glosowali ostatnio na pislam, prawie wszyscy sie wypieraja. Jaka ta pamiec ludzka zawodna. I zeby nie bylo pelo i pislam sa siebie warci, to sa dwie bandy na zmiane dorywajace sie do koryta.

 289. Anonim
  08/04/2020 o 8:50 pm

  Świetny artykuł, zgadzam się z każdym zdaniem. Daje dużo do myślenia. Trafnie obrazuje tragiczną historię Polski, najczęściej spowodowaną nieudolną i sprzedajną władzą. Tragiczne jest, że historia na naszych oczach się powtarza i niewiele możemy teraz zrobić. Miejmy nadzieję, że Naród, w swej zdrowej części, się opamięta. Tymczasem abyśmy zdrowi byli i w pogodzie ducha przeżyli Święta Wielkanocne. Serdecznie tego życzę. Czesław.

 290. PiS ior.
  09/04/2020 o 11:20 am

  Tak,tak ,jak do władzy dojdą komuniści Czarzastego i demokraci Budki ,to Polska będzie miodem i mlekiem spływała.Ta rozpaczliwa obrona układu postkomunistycznego już nie działa.Unia Europejska też jest już bankrutem moralnym.

 291. Barbara
  09/04/2020 o 3:27 pm

  Dużo, bardzo dużo nienawiści w tym tekście
  Co można zrozumieć ale dlaczego Przechodzi się od faktów historycznych do srania -wulgarność nie jest ostateczna bronią Polaków

 292. Ewa
  09/04/2020 o 3:33 pm

  Stek klamstw i malipulacji, pełen pogardy i prymituwny. Ot, chocby to ze Owsiak NIE KUPIŁ kombinezonow ochronnych od Chin bo Chiny z prywatnymi fundacjami nie sprzefają. Ale Owsiak klamal ze kupił, poprosił o darmowy transport LOTem, sklamał że kancelaria dała jakieś warunki i PRZESTAŁ ODBIERAĆ TELEFONY. Jesteście zaklamanym gownianym serwisem fejknewsów. Gowno na gównie.

 293. Elżbieta
  09/04/2020 o 6:37 pm

  Trzeba by podpisać ten stek inwektyw, spoza których przebija jedynie nienawiść do rządzących. Nie przychodzi piszącemu myśl, że są ludzie, którzy pozytywnie oceniają postawę rządzących i chcą z wolnej woli zagłosować na Dudę? Chyba piszący wpadł w panikę i stracił obraz rzeczywistości, w której nadal nauczyciele powinni uczyć, a wybrani w wolnych wyborach rządzić – także myśląc o wyborach. Trochę dystansu, bo tak panikować nie przystoi.

 294. 11/04/2020 o 2:22 am

  DIAGNOZA POLSKICH ELIT POLITYCZNYCH OGÓLNIE TRAFNA. SĘK W TYM, ŻE ZACZĄĆ MOŻNA BY JUŻ OD ROZBICIA DZIELNICOWEGO… HISTORIA POLSKI JEST SINUSOIDĄ, A JEST TAK ZAPEWNE DLATEGO, ŻE POLACY SĄ Z DUCHA SEMI-ANARCHSTAMI, DO TEGO MAJACYMI PROBLEM Z ROZUMIENIEM TEGO, CZYM JEST KOOPERACJA I KOMPROMIS ZE WZGLĘDU NA DOBRO WSPOLNE. NIE MÓWIĄC O UCZENIU SIĘ NA (HISTORYCZNYCH) BŁĘDACH… Sorry za caps locka, ale czasami słowa powinny też krzyczeć.. Pozdrawiam.

 295. Piotr
  12/04/2020 o 11:54 pm

  Polska to taki dumny kraj, bóg, honor i ojczyzna. Tylko ani boga bo KK r0zjeba1 tą wiarę molestując dzieci, wyzyskując ludzi ciągnąc kasę na wszystkie możliwe sposoby i wiele tego brudu,spermy i pewnie krwi ma na rękach, honor obdarty do samych gaci przez misia któremu Polski żołnierz salutuje, ojczyzna podzielona przez zawistnego kurdupla któremu nigdy nie stanął. I tak po przeczytaniu tego powyższego tekstu, uważam że własnie taka jest Polska. I taką musimy zaakceptować naszą ojczyznę, nie zmienili tego nasi przodkowi patrząc nawet nie 5,10,100 ale nawet 1000 lat wstecz i nie zmienimy tego my. Widzą o tym nawet nasi sąsiedzi. A wszystko to upatruję w polskiej służalczości, przede wszystkim kościół katolicki ciągnie tą ojczyznę na samo dno, bo im to na rękę zawsze było.

 296. jan
  14/04/2020 o 9:00 pm

  Wyobraźcie sobie gdyby teraz rządzili szpece od ośmiorniczek i rżnięcia w gałę, nic by nie było ani masek ani płynów ani konspiratorów, nie mówiąc o lekcjach w TV. A stan wyjątkowy to wielkie odszkodowania dla firm i to nie naszych i skargi totalnych do uni że prezydent urzeduje nielegalnie. Koledzy myślcie więcej samodzielnie.

 297. 14/04/2020 o 9:03 pm

  Tak, wiem ośmiorniczki po 40 dychy i Puszcza TV za 24 banki. Pamiętaj, jak przyjdzie diabeł, posmaruj go salcesonem!

 298. redysz
  15/04/2020 o 9:34 pm

  Za ten stan rzeczy należy podziękować wyznawcą religii zwanej PIS, którzy przy znaczącym udziale KK ich na stołkach posdzili.

 299. Anonim
  15/04/2020 o 10:54 pm

  Co ty debilu pierdolisz.Po 7 latach od odzyskania niepodległości były obozy koncentracyjne?Podaj mi te daty i obliczenia.

 300. Tecnomasz
  20/04/2020 o 9:01 am

  No i kolejny, pusty głos krytyki. Podpowiedź cwoku, co należałoby zrobić lepiej. Aaaaa, na to już jesteś zbyt cienki półinteligencie.

 301. Krzysztof
  29/04/2020 o 5:04 pm

  Moim zdaniem jedna z najznakomitszych, trafnych, rzeczowych ocen aktualnej sytuacji w RP. Dziękuję za tę analizę Panie Łukaszu.

 302. Plati
  08/05/2020 o 6:21 am

  A jaki to Major? A… Mazguła! tak? Tan co wyżyć nie może i głodny chodzi.

 303. Zenon
  15/05/2020 o 2:26 pm

  Toż to społeczeństwo pozorantów, hipokrytów i bogobojnych cwaniaczków. Chamstwo i kler dyktują rozkład akcentów społecznych. i ustanawiają porządek wartości
  A naród zamiast dumny, jest po prostu durny.

 304. Anonim
  31/05/2020 o 7:26 pm

  Jak to było w piosence: „Panowie w stolicy kurzyli cygara, radzili o braciach zza Buga”

 305. Historyk
  31/05/2020 o 11:33 pm

  Trochę słabo zna Pam historię Prus, które nazywa Pan błędnie państewkiem, podobnie jak nie docenia Pan Austrii jako europejskiego mocarstwa. Ale generalnie ma Pan słuszność w ocenie polskiej anarchii.

 306. Nadprzecietny
  10/07/2020 o 8:35 am

  Boże.co za.gowno
  Chwali nawet działania.merkel i premiera Włoch ahahha z perspektywy czasu to na niezłego debila autor wyszedł a tak się staral bo tyle porównań historycznych ahhahaha co za faja

 307. Ktos
  28/12/2020 o 1:35 pm

  Co za debil to pisał ⁉️

 1. 04/04/2020 o 9:45 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: