Strona główna > felietonik > Wybory prezydenckie prawdopodobnie w maju

Wybory prezydenckie prawdopodobnie w maju

Gdy kilka dni temu dla Krytyki Politycznej napisałem tekst o majowych wyborach prezydenckich, postawiłem dwie hipotezy. Pierwsza, że majowe wybory do podpucha, na która PIS łapie opozycję, aby odwrócić uwagę od katastrofalnych zaniedbań. Druga to, że wybory odbędą się naprawdę.

Dziś o wiele bliżej mi do tej drugiej. Tak, wybory prawdopodobnie odbędą się w maju. Ale nie, nie odbędą się w ten sposób, że wszyscy będą w  lockdownie, albo zostaną w domu. Nie, wszyscy, poza seniorami, po prostu wrócą do normalnej pracy.

Dlaczego? Po pierwsze, dlatego że gospodarka więcej nie wytrzyma. PIS ani nie ma pieniędzy w budżecie, ani nie da rady teraz puścić tanio obligacji, ani nie zabierze socjalu, bo to tylko zarżnie popyt wewnętrzny i jeszcze kryzys pogłębi. Dlatego stać ich jedynie na bieda tarczę, którą dzisiaj będą głosować. Na kolejną ich nie stać. Zresztą przy kolejnych tarczach mniej się nakradnie, bo ludzie będą bardziej wyczuleni na szwindle. Więc trzeba coś zrobić. Co?

Ano wrócić do roboty. Pisze o tym ten śmieszny Norbi Maliszewski, mówi o tym wprost Gowin u Karnowskich. Ma to już nawet swoją propagandową nazwę „druga faza walki z wirusem”.

Po drugie, zachorowań nie będzie tyle, iloma tu wszyscy panicznie straszą. Oczywiście zachorowań oficjalnych. Na Krypolu przywołuję model, wedle którego będzie 9000 zakażań. Na fejsie Robert Migas-Mazur wylicza, że to może być jakieś 14 000. Załóżmy, że będzie 20 000. Przy liczbach z innych krajów to niewiele. Krzywa się zacznie spłaszczać, a wtedy ruszy cała machina propagandowa, jak to rząd sobie poradził świętym plackiem pod okiem ministra Szumowskiego. I należy mu hehe ufać. A zgony? Cóż, przy 1% śmiertelności, to będzie do 200 osób. Cena niska, zwłaszcza że przecież nic im już życia nie zwróci.

Ludzie się trochę poburzą, samorządy może nawet zaczną buntować, ale wtedy wprowadzi się komisarza na podstawie obecnych ustaw, specustawy albo po prostu bez żadnego trybu, czyli na mocy konstytucji hehe. Ba, będzie nawet dopuszczona oficjalna kampania wyborcza. 

Mówicie, że zabraknie osób w komisjach? Cóż, miało zabraknąć nauczycieli przy egzaminach podczas strajku, a jednak pomogli katecheci i inne antyzwiązkowe łachudry. Sprowadzi się więc księży, zakonnice, WOT, wojsko, policję i kluby Gazety Polskiej. 

Wybory odbędą się więc w maju, opozycja i liberalni dziennikarze się zachłysną z oburzenia, dziennikarze otwarcie i nieotwarcie pisowscy zaczną kiwać głową, że jak wszystko działa, to także i wybory. Zacznie się awantura, Sąd Najwyższy znowu będzie targany, opozycji rzuci się brunatną kuleczkę, za którą będą ganiać. Ludzie machną na to wszystko ręką, a do wyborów pójdzie w większości elektorat pisowski, zwłaszcza wiejski. Tam przecież żadnej epidemii nie ma, bo nikt ich nie bada. Zresztą brak maseczek u Kaczyńskiego, czy pajacowanie Cymańskiego nie jest przypadkiem. Oni, na prawicy po prostu mniej ufają nauce, którą mają za szwindel, toteż mniej się boją niż spanikowana wielkomiejska klasa średnia. I do wyborów pójdą.

Acha, social distancing zostanie, więc żeby zagłosować w dużym mieście, będziecie musieli stać w godzinnych kolejkach. Ilu z Was zrezygnuje? No właśnie.

 1. Anonim
 2. Anonim
  27/03/2020 o 11:17 am

  Jak można w ogóle mówić serio o liczbie zachorowań w kraju, w którym robi się najmniej testów na mieszkańca w całej Europie? Skalę problemu w Polsce może pokazać tylko i wyłącznie jakiś shitstorm na Twitterze, ludzi wrzucających historie o babci umierającej w domu na duszności, w dużej liczbie i mocno retwittowanych. Ta władza zrobi wszystko, żeby ukryć prawdę o epidemii do maja, lekarze i pielęgniarki zastraszani są już teraz.

 3. RK
  27/03/2020 o 11:20 am

  Jest jeszcze problem wyborów wśród Polonusów. Ale pewnie się też jakiś szwindelek wymodzi.

 4. 27/03/2020 o 11:28 am

  Major, ja rozumiem, że przy takim natłoku notek nie pamiętasz, co pisałeś tydzień temu, a tym bardziej miesiąc wcześniej, ale zanim 7 raz zmienisz zdanie w tej sprawie, to pozwól, że napiszę Ci krótko:

  WYBORÓW W MAJU NIE BĘDZIE

  nawet nie będę pochylał się na Twoimi teoriami spiskowymi, po prostu ich nie będzie.

 5. Anonim
  27/03/2020 o 11:29 am

  Kamilok – oczywiście, że będą.

 6. Suomalainen
  27/03/2020 o 12:07 pm

  Ja myślę, że w tej chwili po prostu nie ma żadnego planu. Jest tylko, jak zwykle zresztą, uchylanie różnych drzwi, przez które będzie można w razie czego sprytnie uciec przed rzeczywistością lub przed utratą władzy.

 7. 27/03/2020 o 12:13 pm

  @Kamilok – to nie jest teoria spiskowa. To jest OFICJALNE stanowisko rządzącej partii. Gdybys czytał tekst, dowiedziałbyś się, że to są dwie hipotezy. I jestem zdania, że ta druga jest bardziej prawdopodobna, bo media Wyolbrzymiają zagrożenie.

  Ja już wiele razy, chyba także od Ciebie, słyszałem, że Kaczyński się na pewno nie odważy. I za każdym razem się odważył.

  Mało tego, jak ludzie wrócą po świętach do pracy, będziesz biegał po twitterze i wyśmiewał opozycje, że to oczywiste, że wybory musza się odbyć.

  Ale możemy się założyć, że jeśli będą wybory, przez miesiąc na twitterze będziesz krytykował PIS. Stoi?

 8. 27/03/2020 o 12:18 pm

  @Suomalainen – jeśli będzie 20 000 zakażeń to wybory będą. Musiałoby skoczyć gigantycznie.

 9. Wróbel
  27/03/2020 o 12:24 pm

  A tymczasem

 10. 27/03/2020 o 12:28 pm

  @Major – stoi (tylko muszę wymyślić, co Ty zrobisz, jak przegrasz). Moje przypuszczenia opierają się na jednym prostym założeniu. Otóż ja nie wierzę, że ten rząd poradzi sobie tak szybko z epidemią, za miesiąc (czyli 2 tyg. przed wyborami), będziemy tu już prawdopodobnie szabrować sklepy, a nie myśleć o kampanii.

 11. 27/03/2020 o 12:38 pm

  @Kamilok – a wiec doszliśmy do momentu, kiedy ja wierze w ten rząd bardziej niż ty:) A tak naprawdę nie w rząd a społeczeństwo. Krzywa się spłaszczy, bo ludzie siedzą w domach i trzymają dystans. A jak się splaszczy to będą wybory.

  Założenie mojej tezy jest takie: jeśli do końca maja będzie mniej niż 20 000 zakażeń, to będą majowe wybory. Podzielasz ten pogląd?

 12. F L
  27/03/2020 o 12:39 pm

  „Ja już wiele razy, chyba także od Ciebie, słyszałem, że Kaczyński się na pewno nie odważy. I za każdym razem się odważył.”

  Nawet nie wiem, jak to skomentować, if you know what I mean… :)

  Chyba tak:
  lol, wybory w maju, puacze, hihi, tak tak, sfałszują wybory, leżę

  Ech major, major… Jeszcze żebyś miał ten honor przeprosić i wyrazić skruchę…

 13. 27/03/2020 o 12:52 pm

  Cześć Kamilu.
  20 trupów dziennie. Do 20 kwietnia.
  Imho to jest granica poniżej której wybory się odbędą.

 14. F L
  27/03/2020 o 12:56 pm

  aadas, przecież nie wiemy ile jest trupów dziennie, i się nie dowiemy. Ludzie umierają w domu na duszności i tego typu choroby, bez żadnych testów, których brakuje. Może okopress za parę miesięcy pogrzebie w statystykach marca ogólnych zgodnow i porówna do poprzednich lat, czy coś. I tak przepadnie w propagandzie.

 15. Jeż
  27/03/2020 o 1:00 pm

  Wybory się nie odbędą tylko w dwóch przypadkach:
  1. rokosz w PiS, gdy tam parę osób zacznie się zastanawiać, z kogo Prezes zrobi kozłów ofiarnych gdy po wyborach skoczy liczba zgonów, i/lub rezygnacja Adriana ze startu.
  2. kompletne załamanie się struktur państwa (nie mam tu na myśli ochrony zdrowia, która załamie się do Wielkanocy).

 16. 27/03/2020 o 1:00 pm

  @aadas – ale wtedy jaka musiałby być smieretlenosc? Jakieś 10%?

 17. Lazy sod
  27/03/2020 o 1:06 pm

  @major

  Zakładam że „do końca maja” to pomyłka w komentarzu.

  Do końca kwietnia jest 35 dni. Żeby do tego momentu utrzymać poziom 20,000 zachorowań musimy mieć 8% wzrostu liczby chorych dziennie. Mamy dwa razy tyle. Jaki cud przewidujesz?

 18. 27/03/2020 o 1:08 pm

  FL
  ale wiesz, że autor książki o Holocauście Polaków przez Kopacz jest teraz ambasadorem?. W Czarnogórze co prawda. Biedna Czarnogóra.

  Sami z siebie się śmiejecie jak powiedziałby niegdyś Adam Bielan.

 19. 27/03/2020 o 1:10 pm

  @Lazy SoD przyrost spadnie

 20. 27/03/2020 o 1:13 pm

  Majorze, tak naprawdę nie wiemy jaki teraz nas czeka scenariusz. Jeśli włoski, w wersji soft, to za dwa tygodnie nadejdzie załamanie, akurat na święta. I niestety tu ilość trupów będzie najważniejsza.

  BTW ktoś mi podał na Ćwitku, że poparcie dla rządu… we Włoszech wzrosło.

  W ogóle jak przebiega koronowirus wiemy na razie „najlepiej” z doniesień Chin, i co mamy im wierzyć?

 21. clrs
  27/03/2020 o 1:13 pm

  @model Imperial College
  No to jest w ogóle ciekawe, bo ta instytucja zdobyła de facto monopol na modelowanie medycznie, mimo wielu błędów w przeszłości. Są też inne modele: zespoły z Oxfordu, ze Stanforda.

 22. 27/03/2020 o 1:15 pm

  BTW
  już widać jak idiotyczna była koncepcja opozycji czekania na kryzys. Co prawda wtedy taki ładny, z1% wzrostu,10% bezrobociem i ciocią Angie z pomocą za miedzą.

  Kaczyński ich tradycyjnie ograł jak dzieci.

  To już teraz część zaplecza medialnego sufluje, że za rok będziemy mieć rewolucję społeczną. I bunt.
  Są niewyuczalni.

 23. 27/03/2020 o 1:25 pm

  @aadas – ale szabrowania sklepów sugeruje kolega Kamilok.

  PS Gra ba kryzys ma sens, ale w dłuższej perspektywie. W krótkiej prawie zawsze wygrywa władza. Dlatego wybory w maju. Am

 24. 27/03/2020 o 1:26 pm

  @aadas – wzrosło dla Premiera ale nie dla rzadu i partii. W PL będzie podobnie, słupki ledwo drgną, poza Konfederacja

 25. 27/03/2020 o 1:32 pm

  Majorze, granie na kryzys nie ma sensu. Nie z neoprawicą zmierzającą ku rozwiązaniom autorytarnym.

  Tak jak my, kiedy mamy PiS u władzy, który wykorzystuje każdą okazję,do jej realnego wzmocnienia.
  I kiedy absolutnie nie jesteś w stanie przewidzieć jego rozmiarów, przebiegu, czasu trwania i narzędzi – użytych przez możniejszych, w naszym przypadku przez Berlin, potem Brukselę i może Waszyngton.
  ale tu już geopolityzuję.

 26. Mateusz
  27/03/2020 o 1:45 pm

  Do wyborów pozostało 44 dni. 44 dni temu nikt się nie spodziewał tego, co dzieje się obecnie na naszych oczach. Wszelkie prognozy na dalej niż kilka dni do przodu to wróżenie z fusów. Nikt nie wie, jak sytuacja się rozwinie.

 27. lazy sod
  27/03/2020 o 2:02 pm

  @major

  „Przyrost spadnie”

  Ponawiam pytanie jaki cud nastąpi, że przyrost spadnie o ponad połowę w ciągu tygodnia czy dwóch.
  Przy obecnym wzroście 20,000 będziemy mieli za trzy tygodnie.

 28. Wróbel
  27/03/2020 o 2:13 pm

  Lista zmarłych z powodu COVID (nieoficjalna) (Loża Szyderców)
  https://sites.google.com/view/statystyki-covid/
  Dość wiarygodna, oparta na przekazach medialnych.

  (wyszukał kolega na niepublicznym forum)

 29. 27/03/2020 o 2:14 pm

  Mateusz, jest jednak pewna różnica.

  Politycznie PiS ma zawsze kilka scenariuszy. Złych, dobrych, niedopracowanych, totalnie chujowych. Ale ma. Reszta nie ma.
  Wiem, ze to brzmi jak robienie z prawicy żelaznego wilka, ale imho po prostu tak jest. Dla prawicy cała rzeczywistość jest po prostu polityczna. Dotyczy to także w sporej mierze jego twardego elektoratu, który jest najszerszy w historii całej III RP.

  Prawica jak najbardziej rozpatruje koronowirusa i jego następstwa także,a może GŁÓWNIE, politycznie. Przy okazji oskarżając o to wszystkich wokół i gadając o zgodzie narodowej i wspólnym wysiłku.

  To zaczęło się od wymyślonych z reguły „traum” lat 90, zostało wzmocnione przez.charakter samca alfa od 2006 i ostatecznie Smoleńsk. Dlatego liberałowie i także my – jak ja wieszczyłem, ze najpóźniej do jesieni 2016 PiS się skłóci i wywróci – nie byliśmy gotowi w 2015.I nadal nie jesteśmy.

 30. Wróbel
  27/03/2020 o 2:23 pm

  P.S. Ta „(Loża Szyderców)” to nazwa rzeczonego niepublicznego forum. Wkleiło mi się przez pomyłkę, bo to mało istotne.

 31. 27/03/2020 o 2:25 pm

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25825335,mateusz-morawiecki-w-sejmie-unia-europejska-nie-dala-eurocenta.html#s=BoxMMtImg3

  Patrzajcie, specjalnie z gazetapeeel, Piękna ilustracja mojego powyższego bredzenia:

  Po prostu są doskonali w te klocki.

 32. 27/03/2020 o 2:26 pm

  Aha. Kamilu, wię, że brzmię jak Rafał Aleksander gdzieś na przednówku 2012.

  Ale żadnego Smutniaka nie napiszę.No szanujmy się.

 33. 27/03/2020 o 2:28 pm

  @lazy sod – nie tygodnia a miesiąca, bo podejrzewam, że peak będzie przed wielkanocą. To samo zreszta mówi rząd.

 34. 27/03/2020 o 2:30 pm

  @aadas – Wszyscy mają w dupie UE, każdy dziś liczy pieniądze i patrzy na konto. Jeśli będzie kolaps gospodarki, to ludzie będą ostro wkurwieni. Na kim się skupią? Nie wiem, natomiast oczywiste jest, że będą czekać na pomoc rządu. Popatrz jak PIS sie ugina z ZUSem. Oni się bardzo boją drobnego biznesu, a drobny biznes liczy hajs i ma w dupie resztę.

 35. 27/03/2020 o 2:50 pm

  Nie hejtuj tak Kamila.

  I nie przeceniaj siły polskiego przedsiębiorcy.

  Jak UE nie zareaguje, to co ma do zaoferowania opozycja?
  Jak zareaguje, to musi się dogadywać z rządzącymi.
  Tak czy siak dupa opozycji goła.

  Jak jebnie cała Europa, to PiS podkręci narodowe bredzenie: I nie będzie się do kogo porównywać.Lepiej? Gorzej? W dupie, ale pod biało-czerwoną.

  BTW w kontekście polskim jest ważniejsze ile w stanie jest utrzymać gospodarczo Berlin i władować we własny przemysł. To był klucz do Tuskowej zielonej wyspy. Inna rzecz, że u piku – Uwaga: w 2013 – i tak mieliśmy 13% bezrobotnych i 1,6% wzrostu. Ale to nie musi budować analogii na teraz.

  Jako znany czarnowidz po prostu uważam, że PiS totalnie zmienił warunki gry wewnątrz Polski,a teraz się prawdopodobnie posypie wokół Polski. Możliwe, że 2016-19 to był szczęśliwy interwał. Dla nas i dla PiS.

 36. WAM
  27/03/2020 o 2:51 pm

  Majorze, jak widac dzisiaj, to nie sa zadne – niestety – zarty. TESTUJA dzisiaj logowania i glosowania, na zywym organizmie. Bosze….
  To jest infrastruktura krytyczna… nie jakies YT czy inny Netflix… to musi byc porzadnie przemyslane, zaprojektowane, zrealizowane, przetestowane i wdrozone… z hardware’owym zabezpieczeniem… z backupem i rozwiazaniami, co zrobic, jak serwery sa zablokowane…. nie mniej wazne, niz dostep do konta bankowego, tak mi sie wydaje… Czy taki gotowy system istnial wczoraj, przed glosowaniem??? to co najmniej naiwne oczekiwac, ze caly ten proces da sie przeprowadzic i zakonczyc w 12 godzin…
  I tam podobno byli informatycy na sali, wsrod poslow – tak przynajmniej o sobie pisza… Nie slyszalem, aby domagano sie pokazania testow czy certyfikatow – wiedzieli, ze to nazajutrz ma byc uzyte… Zandberg i Nowacka to informatycy…

  Przeciez zrobia z nimi – opozycja – co chca… Nie bedzie reasupcji… Odetnie sie dostep paru ludziom – i co??? Dali sie zrobic jak dzieci – kury im szczac prowadzac…

  Oczekuje paru epickich iwentow: nowa konstytucja na 10. kwietnia, polksie ustawy norymberskie, delegalizacja paru partii – kto im teraz zabroni????

 37. Wróbel
  27/03/2020 o 3:44 pm

  Lewica się budzi z ręką w nocniku…

 38. Koniew
  27/03/2020 o 4:01 pm

  Samozaoranie. Chociaż muszę przyznać że moim idolem jest jednak Zandberg. Wczoraj cieszył się jak dziecko, że dostał bezpiecznik w regulaminie sejmowym zawarty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Dzisiaj nie wie po co pracownikom stan klęski żywiołowej bo Ustawy o Stanie nadzwyczajnym nie przeczytał.

 39. lazy sod
  27/03/2020 o 4:03 pm

  @major

  Jak przyrost spadnie w dniu dzisiejszym o połowę to za 35 dni, czyli koniec kwietnia, mamy 20,000. Jeśli będzie spadał w przeciągu miesiąca to mamy odpowiednio więcej.
  Bez cudu nie ma takiego scenariusza że na koniec kwietnia jest 20,000

 40. Lord Cox
  27/03/2020 o 5:12 pm

  „Postawiłem dwie hipotezy, wybory się odbedą albo nie”.
  Powinieneś pisać dla „Rabini się wypowiedzieli” a nie „Krytyki”.

 41. Gąsior
  27/03/2020 o 6:42 pm

  @Wróbel
  typie, przecież ta „dość wiarygodna lista oparta na przekazach medialnych” zaczyna się od lekarza który walnął samobója bo nie mógł znieść krytyki że mając wirusa nie dochował środków ostrożności

 42. Wróbel
  27/03/2020 o 7:22 pm

  „Typie” ;-).
  No to go odejmij.

 43. Gąsior
  28/03/2020 o 12:07 am

  @wrobel
  przecież to ty bredzisz że ktoś ukrywa trupy

 44. Wróbel
  28/03/2020 o 1:00 am

  Pfff ;-). Dyskutuj z pozostałymi przypadkami.

 45. Wróbel
  28/03/2020 o 4:00 am

  Dzisiejsze nocne głosowanie jest jasną wskazówką, że wybory mają być. I kto ma wygrać.
  Tak, że Kamiloka czekają krótkie cierpienia, ale przecierpi, bo Duda wygra.

  Pod żadnym, ale to absolutnie żadnym pozorem nie wolno się było wczoraj zgadzać na zdalne głosowania. Za późno.

  Nie wiem, jak my się pozbędziemy tych $%#^%#$*$*, I jak i kiedy po nich posprzątamy. Wiecznie się ^*%&*(%^ nie da dogadać, żeby się przeciwstawić złu…

  Jestem wsciekły. Dobranoc.

 46. Gąsior
  28/03/2020 o 9:32 am

  @wrobel
  jak już wrzucasz na listę samobójców to może dorzuć jeszcze Barbare Blide i tego typka co się spalił pod PKiN, to też ofiary reżimu never forget

  (i oczywiście rację, długo się nas nie pozbędziecie, przykro mi)

 47. kmat
  28/03/2020 o 10:04 am

  Kiedyś się pozbędziemy. I wrócą te straszne, okrutne czasy, kiedy trzeba się było wstydzić burdeli w poakowskich kamienicach i obracania nieletnich Ukrainek.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: