Strona główna > felietonik > Rollo Jaśkowiak jako zagrożenie dla Flokiego Biedronia i Adriana Ragnara Lodbroka

Rollo Jaśkowiak jako zagrożenie dla Flokiego Biedronia i Adriana Ragnara Lodbroka

Od tygodni czytamy o fali zandbergizmu, o Adrianie Ragnarze Lodbroku, o Magdzie Biejat Lagerthcie, o wikingach z Razem, którzy podbijają Polskę aż cała prawica szlocha w popłochu. Tyle tylko, że nijak nie przekłada się to na sondaże. A nie przekłada się, bo się przekładać nie może. Polska jest bowiem podzielona nie na trzy, jakby chciała lewica, ale de facto na dwa wielkie bloki. I tylko w ramach tych bloków następują przepływy wyborców. Dlatego, gdy PiS ma problemy z Banasiem rośnie poparcie dla Konfederacji, a gdy Platforma ma problemy z… powiedzmy, że ze wszystkim, to rośnie poparcie Lewicy.

Nie powinno to dziwić nikogo, kto jest na tyle stary, żeby pamiętać o tym, że blok lewicowy powstał głównie dzięki Schetynie, który odrzucił umizgi Włodzimierza Czarzastego. A skoro nie dziwi, to powinno się z tego wyciągnąć wnioski.

Czytaj dalej na stronie Krytyki Politycznej

 1. lefthand
  07/12/2019 o 8:46 pm

  Dla mnie kandydat na prezydenta powinien przede wszystkim przełamywać w jakiś sposób prawicowo-konserwatywny monopol w byciu „prezydentem wszystkich Polaków”. Co z tego jak będzie zwolennikiem sprawiedliwych podatków, jak zavetuje lub poprze wszystkie próby zmiany status quo? Naprawdę, nużące są już te głosy, nie rozumiem, czemu Lewica tchórzy i nie wystawi Zandberga lub Biedronia, nikt nie będzie idealny, ale już by ruszyli z kampanią. A tak to już nawet PO ich wyprzedza, bo COŚ robi.

 2. kmat
  08/12/2019 o 2:30 am

  Zandberg jest niewybieralny. Większość zwolenników Lewicy to SLDowcy i biedroniowcy, czyli jak to mawiają w rezerwacie, libki i boomery. Jak Lewica wystawi jakiegoś razemitę, to zagłosują na Kidawę, albo nawet na Błońską.

 3. 08/12/2019 o 10:32 am

  Lewica ma za kilka dni wystawić kobietę. Zandberg jest bardzo wybieralny i dla libkow i dla boomerów z lewicy. Nikt z lewicy nie zagłosuje na Kidawe bo jest dla lewicy lolem.

 4. Suomalainen
  08/12/2019 o 12:13 pm

  Polska to jest dziwne miejsce. Z jednej strony skansen, w którym np. prawa reprodukcyjne kobiet respektowane są mniej niż na Ukrainie.
  Z drugiej kraj w awangardzie feminizmu.
  Nie znam innego miejsca, w którym wszystkie ważniejsze partie tak frenetycznie poszukiwałyby kobiet do kandydowania na stanowisko prezydenta (czy wcześniej premiera). W takim natężeniu zjawisko to nie występuje nawet w Szwecji.
  Samo w sobie byłoby pozytywe, gdyby nie przekraczało tej cienkiej linii pomiędzy chęcią odzwierciedlenia zmian społecznych lub zapewnienia sprawiedliwej reprezentacji a tym, co w USA nazywa się „identity politics”. A więc uczynieniem z tożsamości, płci, rasy itp. wartości nadrzędnej i wartości samej w sobie.
  Jak to miało miejsce, gdy kandydatką Demokratów stała się Clinton a nie Sanders, pomimo iż była niemal w każdym aspekcie gorsza. Poza tym jednym, iż po pierwszym czarnoskórym prezydencie, byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku.
  Zandberg ze swoją charyzmą jest jedynym lewicowym kandydatem, który miał duże szanse na dobry wynik. Być może któraś z kobiet z Razem niebawem wyrośnie na drugiego asa lewicy i stanie się wspaniałą kandydatką na przyszłe wybory. To prawdopodobne i trzymam kciuki, by tak się stało. Na razie jednak król tej formacji jest jeden.
  Aczkolwiek trochę się cieszę, że nie będzie kandydował. Przyda się w Sejmie.

 5. goldwarf
  08/12/2019 o 1:54 pm

  Ludzie, ogarnijcie się plis. Zandberg to bardzo młoda góra lodowa. Sorki za to prostackie porównanie, jednak oddaje sens tego co widzimy. Nie widzimy 5/7 tego co pod nim. Nie widzimy zdecydowanej części lewicowego balastu, który budzi niepokój i wręcz odrzucenie nadziei na prawdziwego lidera, tego żądanego ponad podziałami.
  Nie, Zandberg nie jest wybieralny, a na pewno nie teraz. Tylko w oczach kogoś, kto operuje podziałami na trulewicę, lewicę, pseudo lewicę, libki, boomery i co tam jeszcze, Zandberg może być mężem opatrznościowym. Być może tak będzie, ale droga do tego, to jakieś jeszcze 20 lat albo wcale. Trawestując gospodarza – nikt spoza lewicy nie zagłosuje na Zandberga bo jest lolem. Jaki jest w zwiazku z tym cel tego ćwiczenia intelektualnego?
  Tak, Polska to „dziwna kraj”, i bezsensowne jest przykładanie miary typu – bo na zachodzie, albo w USA, no co to sie u nas dzieje panie. Może by tak wychylić się trochę z silosu?
  Nie niszczcie młodego człowieka zapowiedziami końca jego kariery politycznej, nie palcie polityka, chętnie kiedyś na niego zagłosuję.

 6. kmat
  09/12/2019 o 12:25 pm

  @goldwarf
  „Trawestując gospodarza – nikt spoza lewicy nie zagłosuje na Zandberga bo jest lolem.”
  Na dziś to nawet dla dużej części lewicy jest lolem. Jedyne, czego może być pewien to te 2% poparcia wniesionego przez Razem. Cokolwiek ponad to będzie sukces.

 7. 09/12/2019 o 12:46 pm

  Oczywiście że Zandberg dostałby głosy całej lewicy u kilku % Fajnopolaków i małomiasteczkowych wyborców. Czyli ponad 15%. Do drugiej by nie wszedł, bo Kidawa 23%

 8. PJ
 9. kmat
  09/12/2019 o 3:27 pm

  Wystarczy, żeby konkurencja zaczęła wyciągać co ciekawsze punkty programu Razem i będzie po Zandbergu. Np. ” Uruchomimy w oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego państwowy fundusz celowy inwestujący w budowę nowego przemysłu ..” Po czymś takim przeciętny fajnopolak a w sumie i przeciętny SLDowiec czy biedroniowiec dostanie zawału.

 10. 09/12/2019 o 4:30 pm

  @kmat – nie, nie dostanie. Ty dostaniesz a oni nie dostaną, mają na to wyjebane.

 11. Suomalainen
  09/12/2019 o 7:55 pm

  Wyborcza opublikowała niedawno artykuł o tym, że w 3. mieście Polski – Łodzi – mnóstwo ludzi nie ma w domu toalety. Ostatni raz, gdy czytałem o czymś takim, dotyczyło to Indii i Rosji.
  Skala nędzy w tym kraju jest porażająca. Temu nie są winne tylko „libki”. W końcu mamy też taką a nie inną historię.
  Ale jeśli ktoś ma dostawać zawału z powodu faktu, iż jedna formacja polityczna ma jakieś pomysły, by to zmienić, to przepraszam bardzo, ale niech dostaje. Oczywiście nie takiego prawdziwego, którego nikomu nie życzę. Rozumiem jednak, że jest to metafora dla szoku poznawczego.
  Ten jest Polsce potrzebny. Tak samo, jak ktoś wreszcie musi przesunąć wajchę z obrony symbolicznego komfortu większości i obsikiwania przez nią kolejnych terenów ku szacunkowi dla praw człowieka, należy ją także przesunąć ku realnej dyskusji o finansowych przywilejach i biedzie. Martyrologią pracodawców, których „roszczeniowi” pracownicy nie chcą pracować za jałmużnę lub na zasadzie wolontariatu, żyliśmy przez 25 lat,. Już wystarczy. Podobnie jak wystarczy już paru innych pierdół, które stanowiły tutejszą mantrę.
  Nie mam złudzeń. Nie wierzę, że Lewica zajmie miejsce PO i z programem Razem wygra wybory. Ale może choć trochę zmieni punkt ciężkości debat.
  Jeśli nie, to społeczeństwo sobie wybierze Konfederację i będzie miało to, co w doktrynie fundacyjnej tego kraju, czyli kościół + wolny rynek, tylko level hard. Trudno.

 12. kmat
  09/12/2019 o 9:45 pm

  @Suomalainen
  „Skala nędzy w tym kraju jest porażająca. Temu nie są winne tylko „libki”. W końcu mamy też taką a nie inną historię.”
  Nie. Temu są winni przede wszystkim ludzie, którzy twierdzili, że państwo powinno zajmować się przemysłem i realizowali to w praktyce.

  „iż jedna formacja polityczna ma jakieś pomysły, by to zmienić,”
  A ma? Ja tam pamiętam jak państwo budowało fabryki. Też klopa w domu nie mieliśmy.

  „Martyrologią pracodawców, których „roszczeniowi” pracownicy nie chcą pracować za jałmużnę lub na zasadzie wolontariatu,”
  Widać są niekonkurencyjni :)

  „Nie mam złudzeń. Nie wierzę, że Lewica zajmie miejsce PO i z programem Razem wygra wybory.”
  Z programem razem na pewno nie. Jedyny moment, gdy lewica wygrywała wybory, to gdy miała program w stylu lewego skrzydła UD/UW.

  „Ale może choć trochę zmieni punkt ciężkości debat.”
  Do tego musi mieć program, który nie wywoła zbiorowego facepalma.

  „Jeśli nie, to społeczeństwo sobie wybierze Konfederację”
  Nie wybierze. dokładnie tych samych powodów, dla których nie wybierze Razem.

 13. 09/12/2019 o 10:02 pm

  „Nie. Temu są winni przede wszystkim ludzie, którzy twierdzili, że państwo powinno zajmować się przemysłem i realizowali to w praktyce.”

  Chodzi o Roosvelta?

 14. Suomalainen
  09/12/2019 o 10:05 pm

  @kmat

  Zandberg nie wygra, bo PiS daje ludowi prostszy przekaz socjalny + poczucie „naszości” + mitologię narodową + wrogów, kozły ofiarne i czarownice do palenia na stosie.
  Ale nie z powodu facepalmu. Facepalm to jest Balcerowicz, obecnie. Zarówno w zestawieniu z polityką światową, jak i w zestawieniu z własnym ego. Facepalm to także lament nad Zandbergiem, który tak czy inaczej nic jeszcze zrobić nie może, jakby już był co najmniej premierem.

  Konfederacja najpewniej podzieli los LPR, jak tylko Braun zacznie otwierać usta na mównicy. Tak na 90%. Ale istnieje też 10% możliwości, że PiS upadnie z hukiem a Konfederaci pochowają Brauna i paru innych, po czym przejmą pałeczkę na prawicy. Mają wspaniałe podglebie ideowe wyryte im przez prawą medialną szujnie, która zajebiście się zdziwi i przerazi, że wyhodowała opcję proputinowską w kraju. I równie genialne podglebie w postaci 25-letniego prania mózgu neoliberalizmen à la prawe skrzydło Republikanów, przeszczepione z najpotężniejszego kraju świata na grunt kraju, w którym nie ma gdzie srać.

 15. 09/12/2019 o 11:42 pm

  Krytyka Polityczna kwikła? I nie ma gdzie tego czytać?
  2. Polska to jest taki dziwny kraj gdzie kobitki rządzą od zawsze i mają pozycję maksymalną. W sensie że więcej się nie da.

 16. kmat
  10/12/2019 o 12:43 am

  @Suomalainen
  „Zandberg nie wygra, bo PiS daje ludowi prostszy przekaz socjalny + poczucie „naszości” + mitologię narodową + wrogów, kozły ofiarne i czarownice do palenia na stosie.”
  Bez znaczenia. Nie z PiSem Razem konkuruje.

  „Ale nie z powodu facepalmu. Facepalm to jest Balcerowicz, obecnie. Zarówno w zestawieniu z polityką światową, jak i w zestawieniu z własnym ego.”
  Może i Balcer jest facepalmiczny. Ale czy Zandberg przez to nie jest?

  „Konfederacja najpewniej podzieli los LPR, jak tylko Braun zacznie otwierać usta na mównicy.”
  A czy to źle? :)

  „Ale istnieje też 10% możliwości, że PiS upadnie z hukiem a Konfederaci pochowają Brauna i paru innych, po czym przejmą pałeczkę na prawicy.”
  Wątpię żeby mogli to zrobić w ten sposób. Prawe skrzydło pisowców może wziąć właśnie Braun z narodofcami. To właśnie Korwina powinni schować/pogonić. Inna rzecz, że największym beneficjentem upadku PiS t o będzie raczej PSL.

 17. Suomalainen
  10/12/2019 o 9:43 am

  @kmat

  „Nie z PiSem Razem konkuruje”.

  Jeśli Lewica miałaby przejąć władzę, to siłą rzeczy z PiSem także.

  „największym beneficjentem upadku PiS t o będzie raczej PSL”

  Na razie sondaże wskazywały chyba na co innego.

  “Może i Balcer jest facepalmiczny. Ale czy Zandberg przez to nie jest?”

  Nie jest. I właśnie z tego wynika ta panika, której jesteśmy świadkami.

 18. kmat
  10/12/2019 o 10:49 am

  @Suomalainen
  „Jeśli Lewica miałaby przejąć władzę, to siłą rzeczy z PiSem także.”
  Lewica może przejąć władzę tylko w szerszej koalicji (KO, PSL). W tejże koalicji ma najmniejsze szanse urwać cokolwiek PiSowi bo jest od niego najdalej.

  „Na razie sondaże wskazywały chyba na co innego. ”
  Jakie sondaże?

  „Nie jest. I właśnie z tego wynika ta panika, której jesteśmy świadkami.”
  Jaka znowu panika?

 19. Suomalainen
  10/12/2019 o 12:00 pm

  @kmat

  W sondażach powyborczych Konfederacja miała więcej procent poparcia niż w wyborach. Na razie żadna to prognoza na przyszłość, ale warto sobie przypomnieć przypadek Brauna w Gdańsku i jego wyniku, gdy nie było „lepszego” kandydata z PiS.

  Jaka panika? No np. taka, że jeśli się nie mylę, do niedawna chyba sam twierdziłeś tutaj, iż istnieje ryzyko, że PiS zastąpi kiedyś Konfederacja. A obecnie jesteś tak skoncentrowany na widmie zandbergizmu, że aż polemizujesz ze mną, gdy twierdzę to samo :)

 20. kmat
  10/12/2019 o 1:20 pm

  @Suomalainen
  Jeśli PiS faktycznie się zacznie sypać, to najłatwiejsze do urwania będzie centrowe skrzydło, które kiedyś popierało PO, potem Kukiza, a teraz PiS, a w ogóle dba głównie o pińćsetplusy. Konfa nie ma tym ludziom nic do zaoferowania. Musi atakować PiS z prawej strony, gdzie lud smoleński i psychofani Jarozbawa. Są tu możliwe jakieś przepływy wśród ludzi typu fani Ziemkiewicza, ale nie ma tego szczególnie dużo.
  Inna rzecz, że czort wie ile z tego wzrostu Konfy to PiS, a ile PO.

  Zauważ, że o ile Zandberg ostatnio zabrylował w sondażach, to samo Razem ma dalej te marne około 1,1%. Chłop po prostu dobrze wypadł w sejmie, ale nie poszło za tym żadne zainteresowanie programem. To jest efemera.
  Zresztą o czym ta dyskusja, Lewica chce wystawić kobietę i to raczej z kręgów SLD-W.

 21. 10/12/2019 o 1:33 pm

  Haha znacz dalej są ludzie, co mierzą poparcie Razem osobno poza Koalicją? I jeszcze myślą, że Lewica boi się wystawić Zandberga, bo ten ma małe poparcie? XD

 22. kmat
  10/12/2019 o 3:20 pm

  „Haha znacz dalej są ludzie, co mierzą poparcie Razem osobno poza Koalicją?”
  A co Razem już zadnego poparcia poza Koalicją nie ma i nie ma sensu traktowania tego inaczej niż jako przystawki do SLD? Coś jak Gowin, który też już poza ZP nie istnieje?

 23. 10/12/2019 o 6:59 pm

  Hihi widziałem te przystawkę przy Limicie na ZUS. Ale swoją drogą skoro taka przystawka, to nie musisz się bać, nic nie znaczą, prawda?

 24. kmat
  10/12/2019 o 8:27 pm

  Prawda.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: