Strona główna > felietonik > Marsz niepodległości jako ludowy festyn

Marsz niepodległości jako ludowy festyn

Mimo wszystko trudno się nie uśmiechnąć, patrząc, jak tysiące polskich patriotów krzyczy na marszu „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” w rocznicę umownego dnia odzyskania niepodległości, w którym to czerwony przecież Piłsudski odbiera władzę od niemiecko-austriackich kolaborantów z Rady Regencyjnej. Jeszcze śmieszniejsze wydają się w tym kontekście błagania uczestników marszu skierowane do duchownych o przywództwo, albowiem w owej Radzie Regencyjnej znalazł się przecież znany carski lizus arcybiskup Kakowski. A już najbardziej komiczna wydaje się obecność dzieci na marszu, które na co dzień chronione są przed okrutnymi obrazkami tęczy, dyni na Halloween, Harrym Potterem, tolerancją i strajkiem szkolnym, tylko po to, by w dniu niepodległości pośpiewać za tatusiem i mamusią o wieszaniu ludzi na drzewach i mordowaniu wrogów Ojczyzny.

W tym sensie marsz ten jest nie tyle groźny, ile po prostu komiczny. Coraz bardziej też przypomina ludowy festyn z… czytaj dalej na stronie Krytyki Politycznej.

 1. kmat
  12/11/2019 o 8:53 pm

  W sumie ciekawe spostrzeżenie. Horror ewoluuje w komedię. Coraz mniej wozów transmisyjnych zjaranych, coraz mniej mordobić, za to Adrian uciekający przed Fuerza Nova.. Pewnie kolejnym etapem ewolucji będzie melodramat.

 2. Konan Kaoda
  12/11/2019 o 10:43 pm

  To już od co najmniej czterech lat przypomina bardziej komedię. Największą bekę zawsze mam z tekstów o „rodzinach z dziećmi” na tle obrazków zamaskowanych małpiszonów w kominiarkach, drących mordy o wieszaniu na drzewach.
  Problem z tą komedią jest jedynie taki, że w normalnej sytuacji po pięciu minutach tego cyrku, po tym co tam się odpieprza, służby powinny rozwiązać teatrzyk goniąc armatkami wodnymi te „rodziny”. A niestety z roku na rok akceptacja tych groźnych idiotyzmów przesuwa się coraz dalej. Choć w odbiorze społecznym to faktycznie nie jest już wielkie coś, tylko folklor. Co niestety też świadczy o tym, że społecznie ci kretyni coraz mniej oburzają, straszą i są coraz bliżej „mainstreamu”. Granica się przesuwa.

 3. Smok Eustachy
  13/11/2019 o 10:34 am

  Lewica to se może Kiszczaka poopiewać na swoim marszu albo Komitet Białostocki. W tym roku obserwowałem przez net ale byłem w zeszłym i było super. Super impreza.

 4. 13/11/2019 o 10:56 am

  Lewica wspomina jak to było pięknie gdy w 1918 czerwony sztandar zawisł na Zamku królewskim.

 5. Wróbel
  13/11/2019 o 1:46 pm

  W świetle rac, na zdjęciach z 11.11, wszystkie sztandary wyglądaja jak czerwone…

 6. Ajgor
  13/11/2019 o 2:09 pm

  @Smok

  11.11.1918 roku Józef Piłsudski należał do Lewicy, i nie tylko on. Marsz jest was, OK, ale rocznicy sobie nie przywłaszczycie, choćbyście chcieli.

 7. Ajgor
  13/11/2019 o 2:09 pm

  Marsz jest wasz.

 8. 14/11/2019 o 1:58 am

  Ale weźcie z tym Piłsudskim co opowiadacie. Co prawda macie wsparcie Unii Europejskiej, gdzie 15 sierpnia obchodzą raczej porażkę w 1920 a nie zwycięstwo. Taka była lewica z Piłsudskiego że jednak was pogonił wtedy a nie na odwrót: nie przyjął chlebem i solą. O. Taka to była lewica.
  2. Takie fotki do mnie dotarły:
  https://drive.google.com/file/d/1BLJxbq9b-sFd2clbN1wTG4RPgb5nQ9fz/view?usp=sharing
  M. I.
  3. I to ie jest tak, że ktoś se chce przywłaszczać rocznicę. Jedni chcą obchodzić niepodległość a inni nie. Wolą obchodzić podległość. Niepodległość = faszyzm. Skoro obecnie w Parlamencie Europejskim mogą zasiadać komuniści to czemu nie mogą faszyści. Duce w porównaniu ze Stalinem to był jednak pikuś.

 9. Paskud
  14/11/2019 o 5:27 am

  @smokeustachy Taka jest lewica, że jedynym posłem na Sejm który poległ w bitwie warszawskiej broniąc odrodzonej Polski przed bolszewikami był Aleksander Napiórkowski z Polskiej Partii Socjalistycznej.

 10. Ajgor
  14/11/2019 o 8:31 am

  @Smok
  ZSRR czy wcześniej Rosja Radziecka to nie była żadna lewica, tylko Komuna. I z tą komuną w 1920 walczyli wszyscy, od Endecji po PPS. Wszyscy normalni chcą obchodzić rocznicę, tylko że sposobów może być wiele nie tylko Marsz. A Ty jak stary PZPR-owiec – kto nie z nami, ten przeciw nam. Mam na myśli Marsz.

 11. ale.sobie.konto.wymyslilem
  14/11/2019 o 9:06 am

  smoku, o ile wiem to taka Naprawdę Prawdziwa Prawica uważa Piłsudskiego za niemieckiego agenta który sabotował odzyskanie Śląska, w 1920 spanikował i dopiero endeccy Napoleonowie przygotowali plan zwycięskiej bitwy, za co później byli mordowani przez sanacyjną kamarylę. Wiesz bo sam pisujesz na tych forach historycznych :-) Tak więc musisz szukać tej ‚dobrej patriotycznej lewicy’ gdzie indziej… Może wśród konserwatystów z Teki Stańczyka, którzy ‚stali i stać chcieli’ u boku zaborcy?

 12. Mietek
  14/11/2019 o 9:10 am

  Zawsze widzisz człowieku to co chcesz widzieć.Trudno Ci jednak dostrzec i pogodzić się z tym że Polacy to naród który ma swoje tradycje a w Demokracji liczy się większość.Ja widziałem tu więcej dobrego niż złego a Ty ciągle galopujesz za nowoczesna głupotą.

 13. Paskud
  14/11/2019 o 9:26 am

  @Mietek W demokraturze liczy się większość. W demokracji liczą się wszyscy.

 14. tuciu
  14/11/2019 o 9:50 am

  Kochany Eustachiuszu, po pierwsze, nie kłam, że : „w(…) Unii Europejskiej (…) 15 sierpnia obchodzą raczej porażkę w 1920”, i bacz, że w 1920 Polacy uważali, że obronili cały ten znienawidzony przez Ciebie zgniły Zachód bo sami do niego należeli i poczuwali się do niego , w przeciwieństwie do obecnych nacjonalistów, którym od zawsze bliżej do Rosji, nieważne czy białej czy czerwonej.

  Po drugie, nie gospodaruj oszczędnie prawdą, bo były też takie fotki: https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Foko.press%2Fimages%2F2017%2F11%2FFaszy%25C5%259Bci-na-marszu2-1440×720.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Foko.press%2Fnacjonalisci-z-czarnego-bloku-aresztowano-wielu-naszych-czlonkow-ale-i-tak-bedziemy-na-marszu%2F&tbnid=xOH1Sa9AiAEX6M&vet=12ahUKEwjg8_vhlOnlAhWkT1AKHeRBChcQMygCegUIARDUAQ..i&docid=0Cjs1Fq_84SUxM&w=1440&h=720&q=czarny%20sektor%20marsz%20niepodleglosci&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwjg8_vhlOnlAhWkT1AKHeRBChcQMygCegUIARDUAQ a rzecznik prasowy MW pochwalał rasizm pod przebraniem rzekomo politycznie poprawnego „separatyzmu rasowego”, co razem z zaproszonymi faszystami z Włoch pokazuje która fotka była bliższa organizatorom marszu.
  Major ma rację, że pod naporem prasy i opinii publicznej, MW zmuszone było ukrywać swoje poglądy i ojtam-ojtamować z całej siły, bo nawet w dzisiejszej Polsce pod sztandarem otwartego rasizmu nie można trwale wejść do głównego nurtu – i za to chwała rodakom. Kto wie, może presja opinii publicznej skłoni MW do porzucenia całej tej wątpliwej i nieprzystającej do współczesności rasitowskiej ideologii. Wasz idol Dmowski określiłby Was dzisiaj jako zwolenników przebrzmiałej szlachetczyzny, czy jakoś tak.

  Po trzecie, jako przedstawiciel antyzachodniego i proputinowskiego środowiska proponujesz obecnej Polsce podległość wobec Rosji. Byłaby to podległość znacznie dalej idąca, znacznie kosztowniejsza i dająca znacznie mniej praw i możliwości kształtowania swojego losu niż zależności w jakich znajdujemy się z powodu przynależności do Unii Europejskiej i do NATO. Dlatego nie przypisuj innym swoich grzechów i daj nam się cieszyć niepodległością i zminimalizowaną zależnością od wpływów zewnętrznych, a nie jak to czynią nacjonaliści niezależnością od logiki, zdrowego rozsądku, koniunktury międzynarodowej i geopolitycznego interesu naszego kraju. Co więcej, publiczne wypraszanie rodaków z obchodów święta niepodległości z powodu ich poglądów politycznych jest właśnie jej zawłaszczaniem, a to właśnie robisz i ty i najnowszy hit narodowców, pan Bosak.

  Co do „dorobku” Duce: skoro chcesz porównywać masowych morderców, to faszysta Hitler zabił więcej Polaków niż komunista Stalin, więc gloryfikacja jego poglądów i/lub jego ówczesnych kolegów bardzo źle świadczy o twoim rozumieniu istoty Polskości i patriotyzmu. To że zapraszanie włoskich neofaszystów jako oficjalnych gości na marszu Ci nie przeszkadza, pokazuje tylko w jakim stopniu Ty i Twoje środowisko olewacie Polskie ofiary IIWŚ i okupacji niemieckiej oraz Polskich kombatantów walczących z faszystowskim, niemieckim okupantem, jak instrumentalnie traktujecie hasło patriotyzmu, jak jesteście zaczadzeni ideologicznie, że potraficie odwrócić znaczenie każdego pojęcia pod z góry ustaloną tezę i jak bezpłodna staje się przez to dyskusja z Wami. W następnej odsłonie definiujecie sobie, że zbrodni wojennych i masowych mordów z definicji mogą dokonywać tylko lewacy, więc Pinochet, Franco, Musolini i Hitler albo nie byli mordercami, albo musieli być lewakami. Najśmieszniejsze jest, gdy staracie się udowadniać obydwie tezy naraz i nie widzicie jak kompromituje Was zaprzeczanie zbrodni w jednym zdaniu, by w następnym ją potwierdzać i przerzucać winę na „lewactwo” czy zmyślone twory typu masoneria, homolobby, potwora dżender albo ideologię LGBT.

 15. ale.sobie.konto.wymyslilem
  14/11/2019 o 10:44 am

  @ tuciu
  A propos Dmowskiego – mało który lewak tak atakował dawną Rzplitę jak Dmowski w ‚Myślach nowoczesnego Polaka’. Ech, i weź tu znajdź Prawdziwego Patriotę…

 16. kmat
  14/11/2019 o 11:33 am

  Panowie, ze strumieniami świadomości Eustachego się nie dyskutuje. Strumienie świadomości Eustachego się kontempluje.

 17. Mieciu
  14/11/2019 o 12:20 pm

  Z Piłsudskiego była taka lewica, że by was kazał batem ćwiczyć.

 18. Paskud
  14/11/2019 o 12:26 pm

  @Mieciu Piłsudski był redaktorem gazety „Robotnik” bo myślał że chodzi o doktora Robotnika z gry Sonic the Hedgehog?

 19. tuciu
  14/11/2019 o 1:08 pm

  Mieciu jest może fanem dyktatury, nawet nie jest tak bardzo ważne z jaką ideologią, ale ćwiczenie batem, a najlepiej od razu obozy koncentracyjne dla opozycji to juz program obowiązkowy – i za to kocha Piłsudzkiego, a nie za jakąś tam walkę o wyzwolenie.

 20. 14/11/2019 o 1:56 pm

  @Mieciu:
  Lewica to baardzo szeroki prad.
  Lewica nie rowna sie ZSRR.
  To bylo tak, ze ta szeroka lewica podzielila sie przed pierwsza wojna swiatowa na socjalistow (ktorzy optowali za dzialaniem w ramach demokracji w panstwach narodowych — tu np. Pilsudski, ale tez pierwszy premier odrodzonej RP — Moraczewski, czy szef rzadu lubelskiego — Daszynski; zasadniczo przytlaczajaca wiekszosc to socjalisci), a komunistow (ktorzy optowali za wspolnym bojkotem przez klase robotnicza burzuazyjnej wojny — tu Lenin, czy Roza Luksemburg — byla ich mniejszosc).
  Szczerze mowiac, trudno powiedziec, czyj wybor byl lepszy etycznie. Komunistow skompromitowal Lenin i jego nastepcy, ktorzy cynicznie wykorzystali rewolucje w Rosji. Tyle, ze na ile lewicowcem byl wieczny rozbijaka Lenin*? (Tak, wiem, to jak pytac, na ile chrzescijaninem jest Marek Jedraszewski, na przyklad. Formalnie nalezy do ruchu chrzescijanskiego, jakim jest katolicyzm, ale czy to co glosi ma zwiazek z Ewangelia? Dla wiekszosci jednak, po obu stronach, formalna przynaleznosc i odwolywanie sie do pojec z zakresu danego ruchu jest wystarczajaca miara przynaleznosci…)

  *) Zeby nie bylo — mial cechy autentycznie lewicowe. Jak na swoje czasy byl dosc „feministyczny”; „ekologiczny”; szanowal wszystkie rasy i narody (w ZSRR jego czasy byly dla niektorych narodow jedynym okresem mozliwosci kulturowego rozwoju). Ale jednak wiele, w tym sprawa wolnosci, posiadania srodkow produkcji, wrazliwosci spolecznej, podejscia do kultury, stawialy go po stronie prawicy. Stworzony przez niego system byl takim miksem wlasnie.

 21. Wróbel
  14/11/2019 o 2:40 pm

  Mnie jest mimo wszystko nie bardzo do śmiechu, że rok w rok grube tysiące „rodzin z dziećmi” chcą uczestniczyć w marszu obok jawnych faszystów.

 22. Andrzej B.
  14/11/2019 o 3:52 pm

  @GM
  W zdaniu „najlepsze, co może robić lewica, to zamiast pchać się w środek z jakimiś blokadami, robić swoje marsze, czcić swoich bohaterów bez krwi na rękach, a przede wszystkim zalewem lewicowych projektów ustaw spełniać obietnice wyborcze” na pierwszy rzut oka trudno się zorientować, gdzie kończy się „zamiast” a zaczyna to, co robić powinna.

  Podpisuję się też pod wypowiedzią Wróbla. Nie tylko jesteśmy w d…, ale zaczynamy uważać sytuację za komiczną?

 23. 14/11/2019 o 4:04 pm

  @Mieciu- towarzysz Wiktor walczył z socjalistami, dla których dzisiejsza lewica jest za mało socjalistyczna, jeszcze w czasach gdy Dmowski kolaborował z caratem.

 24. 14/11/2019 o 4:05 pm

  @Wróbel – w tym przepisie jest „lub spełniają wymogi do NSA” czy jakoś tak.

 25. Konan Katoda
  14/11/2019 o 6:13 pm

  @tuciu
  Że też Ci się chciało z Eustachym w taki elaborat wchodzić!
  Doceniam. Ale przestrzegam,że marnujesz tylko energię i własny bezcenny czas, którego nikt Ci nie zwróci. A Eustachy, nawet jeśli poświęcisz mu sto razy więcej czasu na resocjalizację, i tak zostanie już forever skończonym, niereformowalnym zjebem o wizji historii tak plastycznej,że jakiego argumentu nie użyjesz, to po prostu dupą się obróci

 26. 15/11/2019 o 1:16 am

  Putina to opiewał redaktor Michnik więc nie wiem skąd idea Putina tu. A co się stało z PPS po 1945 roku? Pepeesiarzem był Jan Olszewski, a jego sympatycy byli wyzywani przez owego Michnika od olszewików. A Kurski reaguje na Niepodległość tak, że spierdzielił do lasu zbierać śmieci. Reżimowa TV pokazywała zaś wypowiedzi uczestników marszu podległości, którzy wywodzą, że niepodległość to może tak, ale jednak nie. Że nie bardzo się czuja Polakami itp.
  Jak się dobrze przeanalizuje różne tam enuncjacje obecne to okazuje się, że cierpią funkcyjni eurupejscy z powodu Bitwy Warszawskiej, bo dopiero teraz przez nią trzeba przeprowadzać rewolucje w Europie. Podobnie Krytyka Polityczna zaangażowana w blokowanie Marszu tez poczuwa się do Komitetu Białostockiego raczej.

 27. Paskud
  15/11/2019 o 10:38 am

  Olszewski nigdy nie był pepeesiarzem. Kłamiesz czy fantazjujesz?

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: