Strona główna > felietonik > Deklasacja

Deklasacja

O ile 3 punkty procentowe przewagi, to gra na styk, o tyle 8 punktów procentowych przewagi PIS, to już kompletna deklasacja. PiS wygrał te wybory i już tylko jakaś katastrofa może im odebrać władzę na jesieni. 

Co zadecydowało o aż tak wielkiej porażce?

Po pierwsze, 500+ na pierwsze dziecko oraz emerytury wypłacone w dniu wyborów. To jest realny gamechanger. Co wybory pieniądze będą zrzucane z helikoptera, bo to po prostu działa.

Po drugie, demobilizacja elektoratu liberalnego. Frekwencja 43% to jest frekwencja, gdzie stawia się elektorat PiS, a elektorat KE w znacznej zostaje w domu. Film Sekielskiego, zmiana w sondażach, nawet działka Morawieckiego – wszystko to spowodowało myśl, że sprawa jest raczej wygrana. Jak widać nie jest.

Po trzecie, kompletny brak kampanii wyborczej po stronie KE. PIS gryzie trawę, bo wie, że be tego odciągną ich od koryta i już mogą nie wrócić. KE kampanię miał fatalną, pisał o tym Wojciech Szacki.

Po czwarte, kompletny brak programu wyborczego po stronie opozycji. Jeśli głównym Twoim postulatem jest brak demokracji, a społeczeństwo nie widzi tego braku na co dzień, to wzrusza ramionami. PiS robi kampanię z krową plus i wygrywa na wsi, która wiele na ich rządach straciła. No ale PIS jest partią polityczną, a nie związkiem dysydentów III RP. Targetuje wyborców i przedstawia im program, a nie biega przebrana za dzika.

Po piąte TVP.  Owszem, TVP się non stop politycznie szmaci, ale to działa. Zawsze przecież działało. Morawiecki i Kurski uważają, że wyborcy są głupi i krok po kroku realizują swoją propagandę. Jak widać skuteczną.

Po szóste powstanie Biedronia. Z Biedroniem KE ma na papierze remis z PIS. Bez niego pewnie wynik byłby lepszy, ale czy aż tak bardzo? 

Powody do nadziei? 

Nikłe. Zbyt dużo „jeśli”. Jeśli będzie całkowita mobilizacja elektoratu na jesieni, to pewnie pozwoli opozycji trochę urosnąć. Jeśli Konfederacja i Kukiz się nie zjednoczą, zabiorą głosy podprogowe. Jeśli Biedroń otrzyma głosy lewicy i zrobi lepszą kampanię, to wykręci lepszy wynik. Jeśli upojony zwycięstwami letni elektorat PIS się zdemobilizuje. Jeśli młodzi tym razem nie oleją wyborów i pójdą głosować, zwłaszcza młode kobiety. Jeśli wszystko powyższe się spełni to Sejm z trzema blokami PIS + KE + Biedroń to jest niewielka, ale jednak szansa. 

Jaka więc nadzieja bardziej realna? Jedynie w wyborach prezydenckich. Druga kadencja PIS, to trudniejsze zadanie dla Dudy w walce z Tuskiem. Problem jednaka w tym, że zamiast Dudy, PiS może wystawić Szydło i tutaj to Tusk miałby bardzo pod górę. 

Cóż, trzeba się przyzwyczaić do podziału węgierskiego w Polsce. Przez lata miasto wybierało Polsce władzę, teraz wybiera Polsce władzę wieś. Jak widać do zmiany kraj potrzebuje zmęczenia rządami PiS, tak jak potrzebował zmęczenia rządami PO, gdy ta oddawała władzę. Cztery lata to za mało, osiem lat to w polityce wieczność.

Reklamy
 1. 27/05/2019 o 9:23 am

  wincyj motzniej!

 2. 27/05/2019 o 9:24 am

  To nie ma znaczenia, coraz bardziej mam wrażenie, że banieczka politycznego Twittera zaburza obraz.

 3. marcin_be
  27/05/2019 o 9:57 am

  Oczywiście, że zaburza. Mnie nurtuje jedno: a jeżeli Grzegorz celowo nie robił kampanii by zobaczyć ile wykręci jeżeli będzie leżał i patrzył? Pis robił jak 8 ręka bogini Kali – gryzł trawę, jeździł, wystawił swój top wszechczadów itp. I co? Teoretycznie w mandatach remis. #samaniewiem

 4. tuciu
  27/05/2019 o 10:05 am

  Jest jeszcze taka opcja, ze KE bedzie mialo jakis polityczny program dla tej wsi, ale to political fiction.

 5. fernando_llort
  27/05/2019 o 10:07 am

  Ten kraj nie przeżyje drugiej kadencji PiSu. Gdyby nawet nastąpiła jakaś magiczna anihilacja kaczystów, to może jakoś uda się odbudować inwestycje i zahamować rozdawnictwo zmierzające do Grecji, ale już nie reputację i przynależność do zachodniej cywilizacji, na to potrzeba dekad. Przy okazji kaczyści do spółki z Orbanem raczej na dobre zamknęli drogę do UE Ukrainie. Teraz stwierdzenie, że te wschodnie dzikusy nie należą do europejskiej cywilizacji i nie ma co ryzykować, to już zwyczajny fakt.

  Ale przecież kaczyści nie anihilują. Zawsze będą przyciągać głupków, co nic nie czytają i nie weryfikują, tępymi kłamstwami. I zawsze będą mieć Sroczynskich, kamuflujacych ich kłamstwa po rozsądnej stronie.

  Mało się mówi o tym, że w zasadzie KE miała strasznego farta, bo mamy jakby powtórkę z 2015, tylko na naszą korzyść – kiedy przeciwnik z własnej głupoty zmarnował ponad 8% głosów. Przecież na neofaszystow w tych wyborach głosowało grubo ponad 50%, więcej, niż kiedykolwiek na Hitlera. To jest problem, którego wszyscy zdawaja się nie dostrzegać. Żadna taktyka kampanijna nie zmieni tego, że u nas nie ma żadnej siły jakkolwiek kontestujacej podstawy faszyzmu – te wszystkie „patriotyzmy”, „dla dobra Polski” itp. Na problemy demograficzne nikt nie podaje oczywistej recepty, jaką jest na potęgę przyjmowanie każdych imigrantów jak leci i hiper-liberalne rozdawanie obywatestw. Mimo że to, czysto utylitarnie, znacznie efektywniejsze od rozmnażania istniejących obywateli (którzy przez ponad 20 lat generują dla państwa tylko koszt). Nikt nie podaje, bo przecież oczywiste jest, że genetyczny Polak jest bardziej wartościowy od jakiegoś brudasa, co nie? Wszystko, co z gruntu faszystowskie, jest w tym kraju, kurwa, oczywiste i nie podlega dyskusji. Na pytanie „co Tusk zrobił dla Polski?” wymienia się, a jakże, zasługi dla Polski… Polacy nie tylko nie wiedzą, że mówią prozą, ale nawet nie czują, jak na każdym kroku hajlują…

 6. 27/05/2019 o 10:20 am

  Btw czy może ktoś napisać mojemu oddanemu fanowi koledze Zeligowi na twitterze, że akurat wszyscy postkomuniści weszli do Europarlamentu? Z góry dziękuję.

 7. 27/05/2019 o 10:21 am

  @tuciu – KE nie ma programu nawet dla wyborców w miastach.

 8. MałaMi
  27/05/2019 o 10:29 am

  GM
  mogli wystawić w ich miejsce kartony po lodówkach i też by weszły.

  Remis zmienił się w deklasację ha ha ha

 9. 27/05/2019 o 10:35 am

  @MałaMi – czyli nie tylko nie rozumiesz, dlaczego 3% to nie pogrom i czemu Belka i Miller przeszli, a czemu Halicki w Warszawie nie przeszedl. Rozkoszna jesteś w swojej głupocie.

 10. ale.sobie.konto.wymyslilem
  27/05/2019 o 10:38 am

  @ fernando
  ‚Na problemy demograficzne nikt nie podaje oczywistej recepty, jaką jest na potęgę przyjmowanie każdych imigrantów jak leci i hiper-liberalne rozdawanie obywatestw. ‚

  Czy w takim razie na świecie jest jakiekolwiek niefaszystowskie państwo?

  A co do porad: albo się pogodzić, albo wyemigrować, albo czekać na wielki kryzys.

 11. w00dp3ck
  27/05/2019 o 10:55 am

  1. Lewica Razem dziękujemy, nie widzę przyszłości, w której przekroczą 5%. U mnie w komisji 1 głos – mój. Pytanie czy pójdą z Biedroniem.
  2. Większa szansa, że Kukiz lub Konfederacja przekroczą próg wyborczy, niż że się PiSowi uleje
  3. Jeżeli PiS na jesieni znowu wygra to możemy oficjalnie przywitać wariant węgierski i czekać tylko czy zmiana konstytucji będzie w tej czy następnej kadencji.
  4. Czy KE będzie chciało iść na wybory blokiem? Jak się porozbijają to może być jeszcze większy lament.

 12. kmat
  27/05/2019 o 10:58 am

  @fernando
  Spokojnie i bez nerwów. To nie Jarosław Hitler, de domo Schickelgruber. To tylko Jarosław Mugabe. Mimo wszystko inna kategoria wagowa.

 13. Lancki
  27/05/2019 o 11:01 am

  „Schetyna, jak już pisałem, zrobił bardzo dobre listy”

  „PIS jest partią polityczną, a nie związkiem dysydentów III RP”

  Czy kolega mógłby się zdecydować?

 14. 27/05/2019 o 11:05 am

  @Lanthsky – powtarzam od dłuższego czasu: bardzo dobre listy, bardzo słaba kampania i brak programu. Same listy to za mało, to nie 2011 po Smoleńsku.

 15. Anonim
  27/05/2019 o 11:10 am

  Czyli bardzo dobre listy dysydentów z III RP, którzy niczym nie przekonali wyborców.

  Seems nie legit, jednak.

 16. 27/05/2019 o 11:13 am

  Nie rozumiemy się, Miller i Belka nie są dysydentami, dysydentami są obecni politycy PO, których uciska pisowski reżim. Ci co najgłośniej krzyczeli Demokracja sie nie dostali. Postkomunizm przestał być przeklety i staje się retro sexy.

 17. ale.sobie.konto.wymyslilem
  27/05/2019 o 11:24 am

  Ludzie, czy ktokolwiek w ogóle zauważa jakąkolwiek postkomunistyczność? Prawica straszy wszystkim ale nie postkomuną (w sumie nie dziwota, ich marzenie to 1/3 Gomułki, 1/3 Gierka, 1/3 Kościoła). Liberałowie patrzą tylko na kasę. Truelewica raczej ostentacyjnie odcina się od PRLu i postkomuny twierdząc że tylko skompromitowała idee lewicowe w oczach Polaków.

 18. kmat
  27/05/2019 o 12:15 pm

  Sentymenty antykomunistyczne miały jakąś podstawę we wczesnych latach 90-tych. Po SLD-PSL trzymało się to tylko siłą przyzwyczajenia. A potem Kaczyński zrobił Leppera wicepremierem i przestało to kogokolwiek obchodzić.

 19. 27/05/2019 o 1:03 pm

  kmat: ja nie jestem przekonany, bo antykomunizmem gra się. I to przeciwko razemom w miarę skutecznie. Że antykomunizm nie jest skuteczny w walce PO i PiS? Cóż, to powiedz mi najpierw kto tam jest komunistą, a kto anty…

 20. 27/05/2019 o 3:58 pm

  @”ale już nie reputację i przynależność do zachodniej cywilizacji, na to potrzeba dekad.”
  Za przynależnością do zachodniej cywilizacji zagłosowało 7,3% wyborców. Obawiam się, że rzeczywiście dekady zajmie nam przekonywanie tzw. „europejczyków”, żeby nie dissowali Sekielskich i Biedronia za to „zmusili KE” do negatywnego wyrażenia się o klerze wciskającym swoje penisy w kilkuletnie dzieciątka. A zamiast tego czy też modlitw o scenariusz grecki, np. zaczęli na poważnie prowadzić kampanię wokół tego czy droga do surowcowego nieliberalnego mocarstwa, którą chce podążać obecna władza, dobrze się skończy dla kraju, którego jedynym surowcem jest trochę gruntów i względnie tania siła robocza.

 21. jaja
  27/05/2019 o 5:29 pm

  @GM
  „Sejm z trzema blokami PIS + KE + Biedroń to jest niewielka, ale jednak szansa”

  A ja uważam, że jesienne wybory są szansą na głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem (a nie zgniłe kompromisy), wreszcie na TrueLewicę! Wtedy będą to „Najfajniejsze wybory ever, zwłaszcza dla lewicowego wyborcy”, hi, hi… (ale ci się ten tytuł udał :)

  A poważniej. KE uzyskała dokładnie tyle, ile można było się spodziewać: http://ewybory.eu/eurowybory-2019/sondaze/
  Natomiast dupy dało skrajne prawactwo i lewactwo, które zostało pożarte przez niedoszacowany PIS.

  PS
  No, i doceniam również tę zajebistą schizofrenię statystycznego wyborcy Razem, jak zwykle:
  -przed wyborami: Razem! Do boju, do boju, Ra-zem-ki! Teraz to już wygramy!
  -po wyborach… cisza w tym temacie, pisanie tylko, że to KE/PO poniosła klęskę :)

 22. 27/05/2019 o 5:37 pm

  @jaja – ach znowu ból dupy o Razem, jeśli będzie duża przewaga PiSu przed wyborami poważnie rozważę ponowny głos na Zandberga.

 23. jaja
  27/05/2019 o 5:47 pm

  @ale.sobie.konto.wymyslilem
  „Truelewica raczej ostentacyjnie odcina się od PRLu i postkomuny twierdząc że tylko skompromitowała idee lewicowe w oczach Polaków”

  Wystawiając PZPR na swoich listach (w tym 1)?

 24. jaja
  27/05/2019 o 6:00 pm

  Jaki ból dupy? Jaja* sobie robię :)

  „jeśli będzie duża przewaga PiSu przed wyborami poważnie rozważę ponowny głos na Zandberga” – już nie mogę się doczekać uzasadnienia ;)

  *patrz nick

 25. kmat
  27/05/2019 o 6:11 pm

  Tak z tą klęską KE to bym nie szalał. Właściwie nic nie robiąc utrzymali poziom poparcia, gdy cała reszta niePiSu zaliczyła spadek (w tym konsumpcję przez PiS). I zmusili PiS aby podkręcił rozdawnictwo o dwucyfrowy procent, co zwiększa szansę, że się to w końcu finansowo nie zepnie. Tym bardziej, że jakieś roszczenia pojawiły się na horyzoncie.

 26. ale.sobie.konto.wymyslilem
  27/05/2019 o 7:17 pm

  @ jaja

  To tylko pokazuje że postkomunistyczność nie przeszkadza już nawet jej przeciwnikom :-)

 27. 27/05/2019 o 7:58 pm

  Moim zdaniem jedyne co PO może zrobić to mocniej promować Zielonych. Jest grupa ludzi których to może poruszyć do pójścia na wybory. Nowy, świeży temat. Olać Śląską narrację odnośnie górnictwa, zaproponować tylko płynne przejście i atomówka pikuś farmy na morzu i ułatwienia do zakładania farm na nieuzytkach. Pod rolników. Co myślisz?

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: