Strona główna > felietonik > Afera #TaśmyKaczyńskiego dla bystrzaków

Afera #TaśmyKaczyńskiego dla bystrzaków


Oto, drogi czytelniku, jest spółka Srebrna. Spółka Srebrna jest osobowo powiązana z Jarosławem Kaczyńskim. Jej większościowym właścicielem jest Fundacja „Instytut Lecha Kaczyńskiego”. Fundacja obsadzona jest znajomkami Kaczyńskiego (kierowca Pis, pani Basia, itd.). Sam Jarosław Kaczyński zasiada w ramach rady Fundacji. A więc nie w samej spółce Srebrna, a w radzie jej właściciela. Formalnie to ważne, bo za wszelkie działania spółki odpowiada zarząd spółki, a właściciel zgodnie z prawem nie może nawet wydawać spółce poleceń. Dziś, po opublikowaniu taśm, wiemy, że faktycznie to Jarosław Kaczyński rządzi spółką Srebrna. Decyduje, co kupować, a czego nie i kogo, kiedy spłacać. Słowem, nie tyle formalnie, co faktycznie, dysponuje wielomilionowym majątkiem spółki Srebrna. Spółka posiada milionowy majątek, bo dysponuje działkami, które przejęła w ramach uwłaszczenia się na Ekspresie Wieczornym. 

Punkt wyjściowy jest więc taki, że Jarosław Kaczyński, jako, bodajże jedyny, polityk w kraju, faktycznie rządzi spółką z gruntami wartymi miliony. I pośrednio prowadzi działalność gospodarczą. I teraz Kaczyński chce, aby spółka wybudowała dwa wieżowce na swoich działkach. 

Plan idzie powoli, bo na gruntach spółki stał zabytkowy budynek. Jak opisuje Miasto Jest Nasze

„Spółce Srebrna udało się zdjąć ochronę konserwatorską ze stojącego na działce budynku Zakładów Mechanicznych „Bormann, Szwede i spółka” – pod opinią o braku wartości zabytkowych budynku podpisał się aktualny MWKZ Jakub Lewicki, który nominację na to stanowisko otrzymał kilka lat później z rąk… PiS.”

Srebrna próbuje też sprzedać działkę za pośrednictwem spółki na Cyprze. Nie udaje się.

Nowy plan biznesowy jest więc taki: Srebrna obejmuje udziały w spółce krzak Nuneaton, której prezes Gerald Birgfellner, (nazwijmy go Austriak), będący nb. mężem córki innego kuzyna Kaczyńskiego, ma zacząć proces biznesowy. Srebrna nie będzie jednak płaciła Nuneatonowi, który zatrudni m.in. kancelarię prawną, lecz to Nuneaton dostanie pożyczkę od Srebrnej, którą to pożyczkę Nuneaton spłaci Srebrnej kredytem uzyskanym od Pekao SA i pewnie zabezpieczonym hipoteką na gruntach. Słowem oficjalnym kredytobiorcą będzie Nuneaton, on wybuduje, a Srebrna tylko pożyczy im na chwilkę pieniądze, aby zaraz Nuneaton tę pożyczkę z kredytu oddał.

Mówi o tym wprost kuzyn Kaczyńskiego.

GJT – Bo przecież wy sami wiecie, że wy nie chcieliście, żeby Srebrna zapłaciła, tylko żeby dała chwilowo pożyczkę, że jak dostaniecie kredyt, to tę pożyczkę oddacie, ale ponieważ proces jest wstrzymany, to nie ma sensu brać pożyczki, bo nie pojawią się pieniądze.

No więc teraz pojawia się problem. Austriak jako prezes Nuneatonu i kancelarie swoje zrobiły, są projekty umów z wykonawcami, promesa kredytowa, masa spotkań, no i domagają się kasy, to jest obiecanej pożyczki. Ale Srebrna pożyczki nie chce dać, bo już wie, że Nuneaton, mimo promesy, nie dostanie kredytu, bo proces jest wstrzymany. Dlaczego? Po pierwsze, Kaczyński nie ma swojego człowieka w ratuszu, takim może być dopiero Patryk Jaki, więc teraz Kaczyński wie, że nie dostanie warunków zabudowy na pstryknięcie palców. Ratusz HGW ma, zdaniem Kaczyńskiego, opóźniać wydanie warunków zabudowy złośliwie, ale Kaczyński nie ma żadnych prawnych argumentów, żeby zmusić ratusz do wydania takiej zgody. Więc albo PIS wygra wybory i będą wieżowce albo nie wygra i ich nie będzie. Druga sprawa to groźny Jan Śpiewak, który budowę nagłośnił, a właśnie trwa kampania PISu, który oficjalnie walczy z mafią developerską. Dlatego Kaczyński wstrzymał proces otrzymania kredytowania, chociaż, jak pokazuje fragment rozmowy o dofinansowaniu Gazety Polskiej, kredytowanie jest dość łatwe, niemal na telefon.  

Austriak jako prezes Nuneatonu i zatrudniona przez niego kancelaria prawna chcą więc zapłaty za robotę, a więc rzekomej, umówionej już na gębę części pożyczki. Kaczyński, co ważne, umowę potwierdza, nie podważa kwot za „wykonaną robotę”. Kaczyński jedynie twierdzi, że teraz, jak inwestycja została wstrzymana, i Nuneaton nie ma kredytu, trudno będzie spółce Srebrna uzasadnić taką pożyczkę. Bo przecież nie ma żadnego zabezpieczenia spłaty i dodatkowo nie ma nawet żadnej umowy o pożyczkę na piśmie. Jest tylko uchwała zarządu Srebrnej i tylko ustalenia ustne między środowiskiem Kaczyńskiego a Austriakiem. Więc jak Srebrna pożyczy teraz pieniądze, to wrogowie Kaczyńskiego oskarżą go o wyprowadzenie kasy ze spółki Srebrna. Potrzeba więc DOROBIĆ uzasadnienie do spłaty.

Dlatego Kaczyński żąda dodatkowych rachunków za pracę albo upozorowanego powództwa zakończonego ugodą jeszcze przed rozprawą. Nie, nie chodzi mu o to, że go Austriak oszukuje. Nie chodzi o to, że Kaczyński chce faktur, bo nie wierzy Austriakowi. Chodzi mu o to, że Srebrna musi mieć uzasadnienie do pożyczki  dla, za przeproszeniem, „gołodupca” Nuneatona i zatrudnionej przez niego kancelarii, więc albo Nuneaton pokaże bardzo szczegółowe wyliczenia + uchwałę zarządu albo fikcyjnie ich pozwie, a oni, niby ojoj przestraszeni, zawrą ugodę. Słowem, chodzi o wyprodukowanie kwitu ex post, tzw. dupokrytki, pozwalającej na wypłaceniu kasy ze Srebrnej dla wykonawcy, z którym nie ma pisemnej umowy. Poniżej kluczowy fragment:

JK – No gdyby zawrzeć już tam rok temu umowę współpracy z (niezn. słowo) a Srebrną…

GJT – No tak, trzeba by było to dzisiaj zapisać, że będzie pokrywać wydatki finansowe.

JK – Będzie pokrywać związane…

GJT – Z tą realizacją…

JK – Z tą realizacją, ale nie ma takiej…

GJT – Nie ma takiej umowy.

JK – Nie ma takiej umowy. I stąd, powtarzam, stąd jest kłopot, dlatego wymyśliłem tę metodę, bo zastanawiałem się nad tym, co zrobić, żeby zapłacić. I to ja innej metody…

Chodzi więc o metodę, aby Srebrna zapłaciła, bo nie ma pisemnej umowy Austriaka/Nunetaonu ze Srebrną. Metodę dokładnie opisuje Kaczyński i jego kuzyn:

JK – (niezn. słowo) więc według mnie to jest najprostsza droga, żeby tę sprawę załatwić, a ja wtedy będę mógł być może w takiej sytuacji też jakoś przekonać zarząd do tego, żeby też jakoś poszedł…

GJT – na ugodę.

JK – Na ugodę.

GB –…

T – żeby zarząd na ugodę.

GJT – Zarząd, zarząd, potem wy założycie sprawę, wezwany zostanie zarząd do wyjaśnienia czy tam jakiś świadków, kogo powołacie, i tak dalej. Ale na przykład zarząd może wystąpić, nie widząc szans wygrania na przykład, może wystąpić o ugodę sądową.

I teraz możliwe są dwa, a właściwie może nawet trzy, rozwiązania, tego, co chciał Kaczyński: 

Pierwsze: Kaczyński chcę naprawdę spłacić/dać pożyczkę, więc kombinuje, jak formalnie wyciągnąć kasę ze Srebrnej, aby zapłacić Nuneatonowi, mimo że Nuneaton nie wziął kredytu, więc oficjalnie nie ma kasy na spłatę pożyczki i Nuneaton nie zawarł ze Srebrną pożyczki. Ugoda przed sądem nada się jak ta lala. Przypomnijmy, tak właśnie wypłacano kolejną kasę wdowom smoleńskim. One pozywały, a MON, ojoj przestraszony, zawierał ugodę. Najprostszy numer świata, bo sąd, co do zasady, nie może zakwestionować ugody, gdy chcą jej obie strony, a ugoda ma oficjalny stempel sądowy.

Wersja druga: Kaczyński nic nie chce dawać pożyczki/płacić, dopóki nie wygra wyborów, bo tylko wtedy zbuduje wieżowce. Prosi więc o szczegółowe rachunki, o których wie, że ich Austriak nie ma albo o pozorowany proces sądowy, który jest dla Austriaka nie do wygrania, bo nie ma pisemnej umowy pożyczki ze Srebrną. Austriak jest na łasce Srebrnej i nie może Srebrnej wystawić żadnych faktur. Jest tylko problem z kancelarią, bo ona ma bardzo dokładne rachunki, co zrobiła dla Austriaka.

Wersja trzecia: Kaczyński zwróci się do kancelarii, której ma zapłacić, aby ta coś wymyśliła, bo oni są „prawnikami czynnymi”.

Austriak wybiera rozwiązanie drugie i w zemście ujawnia taśmy.

Na czym więc polega kłopot. Otóż kłopot polega na tym, że Kaczyński w imieniu Srebrnej zawarł ustną umowę pożyczki ze spółką  będącej developerem Srebrnej, i teraz Kaczyński potrzebuje na gwałt uzasadnić udzielenie tej pożyczki, więc wymyśla pozorowany spór sądowy. To jest podręcznikowy więc przykład prowadzenia działalności przez słupa w formie spółki kapitałowej. Opowieści, że Kaczyński jest arcyuczciwy, bo chciał faktur, jest komiczne w świetle proponowanej przez Kaczyńskiego ustawki przed sądem, dzięki której można było metodą na wdowę smoleńską wyprowadzić kasę ze Srebrnej, w której zarządzie Kaczyński nawet nie zasiada. Powtórzmy: spółka krzak wykonała usługę, bez pisemnej umowy ze Srebrną, ale ustną umową ze środowiskiem Kaczyńskiego i przez całe nagranie Kaczyński kombinuje, jak ze spółki Srebrna wyciągnąć kasę dla owej spółki krzak, która nie ma pisemnej umowy.  Bo istotą spółki kapitałowej, jaką jest Srebrna, jest właśnie to, że nie możesz sobie do niej wejść z ulicy jako członek rady jej właściciela i wypłacić kasy za to, że coś komuś naobiecywałeś. Wiec musisz DORABIAĆ kwity. Jak Kaczyński jutro obieca, że Orlen zapłaci Kowalskiemu za malowanie ścian, to nie może formalnie (jeszcze) wejść do Orlenu i krzyknąć, żeby zapłacili Kowalskiemu, tylko Orlen musi mieć prawną podstawę do wypłaty kasy (np. umowę albo wyrok sądowy). Więc cała rozmowa Kaczyńskigo polega na wykombinowaniu tej podstawy prawnej ex post. Nie na żadnym sprawdzaniu rachunków Austriaka, któremu wierzy na słowo (wiem, że robota była zrobiona), ale na wykombinowaniu rachunków albo jeszcze lepiej sądowej ugody, która pozwoli tę podstawę prawną znaleźć.  Oto chodzi w całej tej sprawie. Politycznie to jest „nie do obrony”, prawnie to, jak już obecna (i przyszła) władza sobie uzna. W tym oligarchistanie, jakim jest państwo polskie, wszystko jest przecież możliwe.

PS Niniejsza notka nie odpowiada na pytanie: czy dr nauk prawnych Jarosław Kaczyński miała rację i były inne prawne możliwości zapłaty Austriakowi przez Srebrną. Niniejsza notka wyjaśnia, o czym rozmawiali panowie na taśmach. A rozmawiali o tym, że Kaczyński w imieniu Srebrnej, uznał roszczenie i wymyślił metodę, jak poprzez upozorowaną czynność przed sądem, uzasadnić wyjęcie pieniędzy ze Srebrnej i zapłacić Austriakowi, z którym nie była zawarta pisemna umowa ze Srebrną.

 1. Yuki Saiko
  29/01/2019 o 11:19 pm

  Jednak ten cały Kaczor ma smykałkę do geszeftów.

 2. 29/01/2019 o 11:26 pm

  Smykałkę to ma Rydzyk, Jarek to ciągnie jeden wielki biznes od lat w Srebrnej i daje parasol skokom. Natomiast fakt, że się tak ustawił finansowo na kilkaset lat.

 3. 29/01/2019 o 11:38 pm

  wkońcu doktór :)

 4. 30/01/2019 o 7:32 am

  Akurat wbrew zachwytom kaczystów, z tej rozmowy wynika, że Kaczyński JEST safandułą i niewiele z biznesmeństwa kuma (np. te jego zdziwka na procenty i miliony zysku, zero jakiejś fachowej termonologii), no ale kaczyści potrafią się nawet zachwycić dukającym po angielsku, z sarmackim akcentem, Morawieckim, jaki to światowiec.

  Spec od geszeftów to mówi coś mniej więcej: jest tak – Friedmann ma weksel Szapira z żyrem Glassa, rewindykator jest Barmsztajn… On daje dwadzieścia procent, franko loco towar jest u Lutmana, tylko ten towar jest zajęty przez Honigmanna z powodu weksel Reuberga. Za ten weksel Reuberga można dostać gwarancję od jego teścia Rozencwajga, tylko on jest przepisany na Rozencwajgową, a Rozencwajgowa jest chora… co by i jej nie było, to my dziedziczymy dwadzieścia procent, tylko Lutmann musi mieć pewność, że Honigmann go wypuści, oczywiście, jeżeli Rozencwajgowa jeszcze dziś się przeniesie na łono Abrahama, to Malwina Fajnsztajn nie ma nic przeciwko, tylko Lipszyc musi dostać pięćset dolarów… nie gotówką, tylko połowę, na resztę zwolnienie od protestu. Jasne?

 5. Anonim
  30/01/2019 o 10:36 am

  Dzięki, że udostępniasz bezpłatnie tak dobre i merytoryczne artykuły. Taka spółka jak Srebna to podstawa dla polityka. Stały dochód, posady dla zaufanych ludzi, możliwość całkowitego poświęcenia się polityce nawet przy utracie władzy i kasy publicznej.

 6. rt
  30/01/2019 o 10:38 am

  Dzięki, że udostępniasz bezpłatnie tak dobre i merytoryczne artykuły. Taka spółka jak Srebna to podstawa dla polityka. Stały dochód, posady dla zaufanych ludzi, możliwość całkowitego poświęcenia się polityce nawet przy utracie władzy i kasy publicznej.

 7. jaja
  30/01/2019 o 12:24 pm

  „czy dr nauk prawnych Jarosław Kaczyński miała rację i” – strasznie seksistowskie to „miała”.

  „o czym rozmawiali panowie na taśmach. A rozmawiali o tym, że…” – poza tym, rozmawiali o tym, że Konus jest żałosnym oszustem politycznym (muszą wstrzymać biznesy bo Śpiewak i „taka jest polityka”).

 8. Konan Katoda
  30/01/2019 o 12:47 pm

  W sumie dobrze się stało, że Austriak się wkurzył i narobił smrodu wkoło Srebrnej. Bo Srebrna nie jest li tylko przedsięwzięciem czysto gospodarczym.

  Owszem. Srebrna może być świetną chłodnią do przechowywania przyjaciół królika na wypadek przerżnięcia wyborów. Ale tak na prawdę dla OPOZYCJI a nie PiSu może być czymś dużo większym.

  Do tej pory PiS finansował się z mafijno – oligarchicznych powiązań ze SKOKami. Może to nie Bierecki osobiście rozwalił Kwaśniakowi łeb ale ten atak, oraz to jak długo PiS bronił się przed objęciem SKOK nadzorem pokazuje jak ważne to było źródło finansowania. PO w końcu zakręciło im ten kurek wprowadzjąc nadzór wtedy niezależnego KNF.

  Takie Duck Towers mogą być zdecydowanie lepszym kurkiem z kasą i mogą skutecznie zastąpić SKOKi. W tym sensie budowa tych wieżowców stanowi na scenie politycznej typowy game-changer. PiS zyska źródła finansowania na dekady. A opozycja skazana li tylko na składki i dotację budżetową zostanie wdeptana w glebę jak na Węgrzech. Po rozkręceniu imperium gospodarczego na zapleczu PiS w przyszłości będzie można w ogóle opozycji odciąć tlen i dotacje budżetową skasować „Patrzcie jacy jesteśmy skromni! Robimy oszczędne Państwo i ograniczamy wydatki na partie”. Nie chwyci? Chwyci.

 9. Konan Katoda
  30/01/2019 o 1:36 pm

  A czytając ten artykuł jestem prawie pewien, że tam doszło dodatkowo do grubego naruszenia Prawa Bankowego więc szykują się zapewne zmiany w zarządzie Pekao :)

  https://www.rp.pl/Biznes/301299951-Pekao-i-wieze-Kaczynskiego-Jak-powinny-byc-finansowane-takie-inwestycje.html

 10. MiM
  30/01/2019 o 10:26 pm

  @Konan Katoda
  Jeśli nie wyjdą żadne dodatkowe kwity lub taśmy, to ludzie z Pekao bez trudu będą mogli się wyprzeć. Tyle, że w ten sposób jeszcze bardziej wkopią Kaczyńskiego (bo oznaczałoby to, że Kaczyński okłamywał Austriaka w sprawie finansowania).

 11. 30/01/2019 o 11:25 pm

  Na moje to prezes Peako jest nagrany i wypada tam w bardzo negatywny świetle.

 12. MiM
  31/01/2019 o 12:14 am

  Zobaczymy. Ja w ogóle podejrzewam, że to mogła być dopiero rozgrzewka i prawdziwe hity dopiero przed nami.

 13. 31/01/2019 o 12:37 am

  Ofkors, oczywiście znowu przegrzeją.

 14. MiM
  31/01/2019 o 1:25 am

  Zobaczymy. Nie jestem żadnym ekspertem, ale chcąc zmaksymalizować zniszczenia i mając większy zbiór kompromitujących materiałów (powiedzmy o średniej sile rażenia), zacząłbym od przynęty. Czegoś względnie niegroźnego, ale przykuwającego uwagę mediów i zmuszającego „ofiarę” do publicznego kręcenia: zaprzeczenia zarzutom i wymyślenia na szybko jakiejś legendy usprawiedliwiającej…
  Po czym, gdy już napięcie nieco opadnie i #kapiszon, wrzuciłbym kolejne materiały, które sprawę stawiają w nowym świetle i fałszywe usprawiedliwienia bezdyskusyjnie obalają.
  Nie dość, że publika kocha dramatyczne zwroty akcji, to do oryginalnej kompromitacji dochodzi dorodne kłamstwo, a kolejne wyjaśnienia i usprawiedliwienia stają się coraz mniej wiarygodne. Jakoś tak mi się Clinton przypomniał, choć u nas oczywiście kłamstwo polityka to znacznie mniejszy kaliber (nawet przed sejmową komisją).
  Możliwe jednak, że albo się nie znam na czarnym PR, albo przeceniam możliwości Giertycha i spółki w tym zakresie. Fakt firmowania takich akcji własnymi nazwiskami może wskazywać, że są raczej kiepscy.

  [To jest w ogóle największa chyba przewaga PiS nad liberałami, że pisowcy nauczyli się uprawiać propagandę i obrzucać gnojem zza winkla (jako anonimowi hejterzy, „niepokorni dziennikarze” czy „zwykli obywatele mówiący jak jest”). Natomiast liberalna opozycja musi koniecznie robić wszystko pod własną banderą i na widoku. Bo kurna każdy chce zabłysnąć i nie rozumie, że wielu wyborców coś takiego zraża.]

 15. 31/01/2019 o 1:27 am

  Liberalna opozycja po prostu nie rozumie tej afery, to są prawdziwe jaja, bo piaskowcu kumają, a liberałowie nie.

 16. MiM
  31/01/2019 o 1:52 am

  Myślę jednak, że przynajmniej Giertych rozumie, a to on najwyraźniej rozdaje taśmy. Nie jest może takim asem palestry, za jakiego bywa uważany wśród zje… opozycji, ale ostatnim patałachem też nie jest. Pytanie tylko, o co dokładnie gra, bo jego podwójna rola w tej sprawie mnie niepokoi.

  A tak w ogóle, to byłeś jedną z pierwszych osób, które wzięły się za wyjaśnianie w sposób zrozumiały dla przeciętnego konsumenta mediów. Bo Wyborcza poległa tu na całej linii. Czyli dzięki.

 17. 31/01/2019 o 8:08 am

  Słabością tych taśm (cokolwiek jeszcze zawierają) jest to, że nagrywający to jest jednak jakiś pionek, którego Kaczyński słabo poważa i próbuje wydymać. To nie jest poziom szczerości np. omawiania strategii biznesowo-politycznej między Kaczyńskim a Lipińskim, nagrany przez osoby trzecie. Więc jakichś wielkich bomb na pewno nie będzie. To jest jeszcze jedna rzecz, która jest tu taka potwornie asymetryczna w porównaniu do „Sowy”, a która to asymetria się nigdy w życiu nie przebije do mainstreamu…

  A co do „przegrzewania”, to ja się nie znam na marketingu politycznym, zwłaszcza współczesnym, ale sorry – cały sukces PiSu w 2015 to żadne „ofiary transformacji” i inne wosio-sroczyzmy, to własnie konsekwentne przez lata „przegrzewanie” przez PiS i okolice dosłownie wszystkiego, co się choć tli, od Smoleńska począwszy, przez wszystkie „afery” PO, gdzie hiper-duper-skandalem jest syn Tuska wykonujący jakąś podrzędną robotę dla firmy gościa, którego inna firma zrobiła duży przekręt finansowy, przy którym to przekręcie cała odpowiedzialność spada na Tuska, jako że dupy dali mianowani i awansowani przez Ziobrę prokuratorzy, nadzorowani przez mianowanego przez Lecha Kaczyńskiego Seremeta.

  Więc powtarzam – nie znam się na marketingu, i mogę nawet przyznać, że owo „przegrzewanie” wygląda źle, ale to wcale nie znaczy, że jest błędem – wygląda źle, bo wszystko, co dziś robi PO, GW czy, jak wiem, Sąd Najwyższy, „wygląda źle”, więc trzeba robić tak, żeby wyglądało źle, zamiast wyglądać bardzo źle, przejebanie źle albo zupełnie fatalnie. Najwyraźniej takie nam zostały wybory w tych arcysymetrycznych czasach, gdzie „zapach naftaliny” to hejt przebijający Międlara i Wszechpolaków.

 18. 31/01/2019 o 2:25 pm

  „… konsekwentne przez lata „przegrzewanie” przez PiS i okolice dosłownie wszystkiego, co się choć tli…”
  I jeszcze wcześniej. Cała ta prawica, od której PiS się wywodzi (plus Leppery i podobne) już od samego początku 90′ przyjęły tę strategię. Liczba osób mówiąca o politykach złodziejach, państwo marnotrawi, a prywatny jest racjonalny tylko zabiera mu się wolność, jest pokłosiem tych strategii. Napierdalanka trwa już ze ćwierć wieku.
  Więc jak najbardziej się zgadzam. Tylko nie ograniczałbym tego wyłącznie do PiSu. Ale PiS zrobił z tego własny modus operandi.

 1. 03/02/2019 o 4:26 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: