Strona główna > felietonik > Stryczek w celi

Stryczek w celi

 

Historyczny wyrok w Polsce!

Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał mojej bohaterce Kasi milion złotych zadośćuczynienia od Kościoła i 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.

Kasia miała trzynaście lat, gdy ksiądz porwał ją od rodziców. Więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Zakon wynajął mu świetnego adwokata. Jego matka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych opłaciła drugiego.

Justyna Kopińska

„Zakon wynajął mu świetnego adwokata”. Ze wszystkich tekstów okołopedofilskich, opisów dramatów i zakłamania, te jakoś uderzyły mnie najbardziej. Zakon za swoje pieniądze wynajął świetnego adwokata facetowi, który więził i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Zakon nie chciał płacić ofierze, chciał płacić adwokatowi sprawcy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak oceniać Kościół, który, owszem, nie jest w stanie wprowadzić absolutnie skutecznej prewencji (bo nikt nie jest), nie potrafi w krótkim czasie poprawić detekcji (to rzeczywiście trudne), to zawsze możesz spojrzeć na to, jak działa u niego korekcja. Jak zachowuje się, gdy już mleko się rozleje i krzywda nastanie.

Czy lituje się nad dziećmi, czy nad księżmi, które przez dzieci są kuszeni? Czy płaci ofierze, czy adwokatowi sprawcy?

Teraz Kościół znów ma szansę.  Pojawiła się sprawa księdza Stryczka. Chociaż słowo „sprawa” to pewien eufemizm. Pojawił się dramat kilkudziesięciu osób wyzywanych, pomiatanych, wykorzystywanych przez neoliberalnego księdza, który władzę i pieniądze, pieniądze i władzę ukochał bardziej nad Jezusa i tych, których miał zbawić. Zwykle nazywamy to mobbingiem, co jest słowem zbyt obłym i pustym emocjonalnie. Powinno to się nazywać wprost: znęcaniem.

Wedle ofiar, ksiądz Stryczek znęcał się nad swoimi pracownikami.

Bacznie obserwujcie teraz, jak Kościół zareaguje na poniżanie i gnojenie ludzi. Komu opłaci adwokata, kogo przeniesie do innej parafii, kogo usunie z swojego stanu, kogo ukaże, kogo da do celi, nawet jeśli tylko klasztornej. Bacznie obserwujcie reakcję księży na twitterze, którzy na codzień tak wiele i często potrafią pisać o tym, z kim macie sypiać i dlaczego. Pytajcie, wyjaśniajcie, a potem zestawcie to z karami za „zbrodnie” księdza Lemańskiego i Bonieckiego.

I zapytajcie siebie, czy to jest ta wspólnota, bez której „człowiek staje się zwierzęciem”.

 1. MiM
  20/09/2018 o 12:30 pm

  Różnica taka, że Stryczka będzie teraz bronić Wyborcza, TVN i cała reszta neolibu. Kościół nie będzie się musiał nawet zbytnio wysilać.

 2. 20/09/2018 o 1:02 pm

  Moim zdaniem nie będzie, zwłaszcza że to liberalny onet opisał. Będzie za to obrona szlachetnej paczki jako super idei.

 3. 20/09/2018 o 1:35 pm

  Zastanawia mnie milczenie wiernych. Tych, którzy ewentualnie mają wątpliwości, którzy się nie zgadzają. Dlaczego milczą?

 4. MiM
  20/09/2018 o 2:19 pm

  „Moim zdaniem nie będzie”
  Zobaczymy. Obym się mylił. Moim zdaniem Maziarskie, Majcherki i reszta coś wymyślą. Reszta zacznie rozprawiać o tym, że może Stryczek jest „trudny we współpracy” i „wymaga zaangażowania”, ale „dzięki temu tak dużo dobra udało się osiągnąć”. No i oczywiście „nikt nikogo nie zmuszał”, „jeśli ktoś uważał, że doszło do przestępstwa to powinien…” itd.
  A przecież nie mówimy nawet o mediach prawackich (z TVPiS na czele), bo tam już nie będzie żadnych hamulców.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: