Strona główna > felietonik > Pomnik na swoim miejscu

Pomnik na swoim miejscu

 

Już na pierwszy rzut oka sprawa papieskiego pomnika w Ploermel budzić musi zdziwienie. Jak to, współczesne, katolickie pomniki we Francji? Tej muzułmańskiej Francji? I do tego pomnik „cenzurowany z krzyża” ma być cenzurowany, nie tyle za sprawą skargi muzułmanów, co to tak ponoć nienawidzą katolicyzmu, a rdzennych, ateistycznych Francuzów? Na koniec jeszcze sam burmistrz francuskiego miasteczka ma popierać zachowanie krzyża? Trzeba przyznać, że sprawa się trochę wymyka dotychczasowej narracji kraju „kolonizowanego przez Maurów”.

Wymyka się także narracji, że pomniki daje się tylko zasłużonym. Wszak, jakie zasługi Jan Paweł II miał dla samej Francji, poza ekumenizmem z Żydami i muzułmanami, co, zdaje się, na dzisiejszej prawicy nazywane jest zdradą cywilizacji. Co innego w przypadku Polski. Nie mówimy już o zaśmiewaniu się z dowcipów Adama Michnika w Castel Gandolfo, jak wspominał to bodajże Jacek Woźniakowski. Mówimy o popieraniu przez papieża Okrągłego Stołu, prywatnych audiencjach emerytowanego (!) generała Jaruzelskiego, słynnego „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, czy wreszcie wspólnej podróży papa mobile z Aleksandrem Kwaśniewskim. Jeśli istnieje człowiek, któremu III RP zawdzięcza swoje ramy, to Jan Paweł II jest jednym z jej największych symboli.

I teraz taki właśnie symbol sprowadzić do kraju chce Beata Szydło. Złośliwi pytają, czemu uchodźczy pomnik mamy do Polski sprowadzać, czemu mu nie pomagać tam, na miejscu? Odpowiedź jest oczywista.

Czytaj dalej na gazeta.pl

 

 

  1. Romana Kolarzowa
    01/11/2017 o 6:26 pm

    Na szybko – francuski ruch ekumeniczny zaczął się wtedy, gdy nawet najmądrzejsze wróble, tak w Krakowie, jak w Paryżu, nie ćwierkały o tym, że młody Karol Wojtyła zostanie papieżem. Kto nie wierzy, nich sprawdzi, kiedy we Francji ukazał się „Esej o myśli hebrajskiej”. I nie jest to jakaś data przełomowa; bo autor, też wtedy młody, gdzieś się uczył… a pisząc rzecz naówczas brawurową, jednak nie pisał jej do szuflady.

    Ale co do reszty, święta racja – pomnik to coś, co pozwala najniższym możliwym kosztem zarobić mnóstwo punktów.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: