Strona główna > felietonik > Poradnik dla głodujących rezydentów

Poradnik dla głodujących rezydentów

 1. Przestańcie opowiadać o swoich niskich pensjach. Większości Polaków to nie zainteresuje. Większość nawet będzie się z tego cieszyć. I uważać Was za naiwnych głupków. Dwadzieścia pięć lat neoliberalizmu zrobiło swoje.
 2. Zacznijcie opowiadać tym, jak dzieci operowane są przez osoby słaniające się na nogach. Jak nie odróżniacie skalpela od widelca, jak padacie na twarz przy pacjencie. Polacy to najbardziej strachliwy naród świata. Boją się przyjąć pięciolatka z Syrii i boją się sali operacyjnej. Informacja, że ich Tyberiuszek jest w TAKI sposób operowany, ich po prostu przerazi.
 3. Skasujcie fotki „na bogato” z instagrama, twittera, fejsa. Właśnie trwa polowanie na Wasze wakacje, auta, zegarki i telefony. To nic, że wakacje zasponsorowała Wam teściowa, która przy każdym obiedzie to wypomina. Zaguglajcie nagonkę na matki niepełnosprawnych dzieci sprzed kilku laty. I wyciągnijcie wnioski.
 4. Przestańcie szantażować wyjazdem za granicę. Ze łzami w oczach mówcie, że chcecie pracować w Ojczyźnie.
 5. Nie dopuszczajcie do siebie rządzących kiedyś polityków. Zwłaszcza Platformy. Nic nie zyskacie, a na pewno dużo stracicie. Schetyna jest obecnie politycznie trędowaty. Nie dotykajcie go!
 6. Wpisujcie do swojego programu konkretne cyfry, które szybko będzie można zweryfikować. Inaczej ograją Was jak dzieci.
 7. Sami wskazujcie, gdzie są do znalezienia pieniądze. Na przykład 650 mln na Polską Fundację Narodową, 800 mln na TVP, czy wreszcie 30 miliardów na Centralny Port Lotniczy. Spytajcie, czy lepiej dawać Kurskiemu i Świrskiemu, czy lepiej kupować wenflony dla dzieci.
 8. Starajcie się omijać funkcjonariuszy TVP. Oni są u Was „służbowo”.
 9. Rejestrujcie wszystkie rozmowy, inaczej nakłamią zaraz po wyjściu z sali.
 10. Nie czytajcie o sobie w sieci. Nie dyskutujcie w sieci. To tylko dla osób o stalowych nerwach, łatwo dać się ponieść emocjom. A wtedy przegracie.
 1. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 11:17 am

  Nie od rzecz byłoby też przystępnie objaśnić przynajmniej 2 kwestie:
  1. jak działa system kontraktowy i co to są nadwykonania – to powinno wszystkim uprzytomnić, skąd się bierze długie oczekiwanie na badania tudzież zabiegi;
  2. co to są ministerialne „zasady kwalifikacji” chorych do określonych programów leczenia i ile mają wspólnego z wiedzą medyczną.

  Całkiem możliwe, że to pozwoli pojąć, że lekarze na równi z pacjentami zostali wkręceni w machinę, obliczoną na całkiem co innego, niż (za przeproszeniem) dbałość o kondycję zdrowotną obywateli.

 2. 14/10/2017 o 11:19 am

  Przeszacowałaś zdolności poznawcze uczestników polskiego dyskursu politycznego ;)

 3. tomek
  14/10/2017 o 11:29 am

  A ktoś może to wyjaśnić tutaj, wiecie, gdyby pojawił się ktoś, kto nie wie o czym mowa i chciałby zabłysnąć na grobach?

 4. uuuu
  14/10/2017 o 1:06 pm

  „Dwadzieścia pięć lat neoliberalizmu zrobiło swoje.”

  jakiego neoliberalizmu? to zwykła ludzka zawiść. gdyby był neoliberalizm, to lekarze zarabialiby porządnie, bo i ch pracę wyceniłby rynek, a nie minister zdrowia.

 5. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 1:18 pm

  Spróbuję.
  1. Kontrakty i nadwykonania – jednostka publiczna musi przedstawić NFZ-owi roczną ofertę świadczenia usług. Każda usługa, od wykonania wkłucia do przeprowadzenia wieloetapowej operacji, ma ustalony cennik. Kryteria wyceny są, grzecznie mówiąc, dość arbitralne. Wynika z nich wszakoż, że są „procedury medyczne” opłacalne, tj. wyceniane mniej więcej realistycznie; i te wręcz przeciwne – czyli wycenione poniżej (niekiedy zatrważająco) realnych koszów. Oczywiście, każdy dyrektor szpitala wie, co jest, a co nie jest opłacalne – i modzi ofertę tak, żeby przynajmniej było wyzerowane.

  Rzecz w tym, że wcale nie jest powiedziane, że jednostka dostanie kontrakt dokładnie taki, jak oferta. Może dostać niższy. Tak czy owak – kontrakt jest wiążący. Jeśli jednostka dostała zamówienie, to musi bardzo uważać, aby go nie przekroczyć. Bo każda procedura medyczna, nieujęta w kontrakcie, to jest ryzyko długu. NFZ może przy rozliczeniu zapłacić za procedury niezamawiane – ale może też takiej, pozakontraktowej płatności odmówić. Nieważne, czy to był pacjent z wypadku, czy nagła, a ciężka choroba, czy kilkoro „nadkontraktowych” wcześniaków.

  Stąd biorą się ni tylko szpitalne zadłużenia; stąd bierze się też czekanie na badania i na zabiegi. Bo jeśli jest więcej potrzebujących, niż ujętych w kontrakcie, to nic z tego, że jest sprzęt i są specjaliści – dyrekcja ie zaryzykuje nadwykonań.

  To, co jednostka publiczna zrobić musi, jednostka niepubliczna zrobić może – na takich samych warunkach.

  2. Kryteria kwalifikacji – a to akurat proste, choć brutalne, a miejscami idiotyczne i szkodliwe. Na nic wiedza medyczna, skoro jest np. ustanowione odgórnie, że powyżej pewnej granicy wieku nie stosuje się nowych metod leczenia. Albo że nie leczy się nową metodą chorych, którzy już byli leczeni po staremu; albo że nową terapię można wprowadzić u chorego nieleczonego wcześniej, ale nie można tego zrobić w początkowym stadium choroby (kiedy rokowania są najlepsze). Żadne lekarskie mądrości ani chęci tu nie pomogą – owszem, lekarz może tej wiedzy użyć, ale pacjent musi za nią zapłacić, Nie dlatego, że to lekarskie widzimisię.

  ***
  Od razu zastrzegam – nie jestem ekspertką, a tylko żywo zainteresowaną kondycją służby zdrowia pacjentką. Z niejakim odchyleniem w stronę tropienia społecznych uwarunkowań braku szacunku do profesji, wymagających eksperckiej wiedzy.

 6. Aqq
  14/10/2017 o 2:00 pm

  Do punktu 7 dodałbym jeszcze przekręty poprzedniej ekipy rządzącej, co oddaliłoby zarzuty o politycznym charakterze protestu. Niestety politycy każdej opcji lubią rozdawać swoim nie swoje pieniądze.

 7. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 2:19 pm

  @Aqq, na poprzedniej ekipie świat się bynajmniej nie zaczął. Nie zaczęła się nawet deformacja tego świata. Jeśli ma się dyskutować o problemach – a jest o czym – to koniecznie trzeba zacząć od rozbicia fałszywej opowieści, że źródłem wszelkich nieprawości, systemowych i jednostkowych, jest partia rządząca poprzednio. Skrojona przecież w tym samym czasie i z tego samego sukna. Obie już od początku były symptomami choroby. A jej źródło jest ulokowane znacznie wcześniej i płynęło sobie praktycznie od 1990 r. nie tylko bez większych zahamowań, ale wręcz nabierając mocy. Zwiastuny stanu obecnego były bardzo wyraźne już w okolicach 2002 – 2004 r.

 8. Aqq
  14/10/2017 o 4:48 pm

  Romana, dyskurs jest prosty i dryfuje nie w stronę merytoryczną, a demagogiczną. Politycy wiedzą, jak zwieść elektorat, więc powinno się prostymi środkami zbijać pojawiające się ich absurdalne idee (typu inspiracja z zewnątrz), które spora część społeczeństwa może przyjąć jako prawdę.
  Próba rozwlekłego tłumaczenia problemów ochrony zdrowia jest nie na ten moment i nie na możliwości poznawcze przeciętnego Polaka.

 9. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 5:05 pm

  Naprawdę uważasz, że przeciętna inteligencja w Polsce jest na poziomie ociężałości umysłowej? Masz otóż skutek tego założenia, że „ludzie są za głupi, b coś im tłumaczyć” – skoro podaje się tłumaczenia prostackie, to potem trudno się dziwić, że ten przeciętny człowiek posługuje się tym, co dostał.

 10. S E
  14/10/2017 o 5:30 pm

  Obiektywnie to są tam aktywiści partyjni w tym proteście.
  2. Czy obecny reżim jest lepszy od poprzedniego czy nie? Bo jak podniesie to jest lepszy i trzeba głosować na pisiorstwo

 11. Szmonces boy
  14/10/2017 o 6:09 pm

  „Dwadzieścia pięć lat neoliberalizmu zrobiło swoje.”
  jakiego neoliberalizmu? to zwykła ludzka zawiść. gdyby był neoliberalizm, to lekarze
  zarabialiby porządnie, bo i ch pracę wyceniłby rynek, a nie minister zdrowia.

  Kolego a gdzieś Ty się uchował? Uciekłeś z korwingetta czy może redaktor Gadomski uwolnił pokraka?

 12. 14/10/2017 o 6:27 pm

  Drogi GM, odróżniasz litery od słów złożonych z liter? (Tak, czasami zdarza się słowo złożone z jednej litery. Pech, który komplikuje sprawę). To odróżniasz też cyfry od liczb zapisywanych cyframi (choć jak liczba jest malutka to tylko kontekst pomaga odróżnić ją od cyfry).

  Czepianie się drobiazgów? Może i tak. No ale gdy jedni walczą słusznie o Ważne Sprawy, innym pozostaje dbanie o Jakość Języka.

 13. 14/10/2017 o 7:32 pm

  @andsol – „wpiszcie jakieś cyfry” to jest powiedzonko branżowe. Pozdrawiam

 14. Huehue
  14/10/2017 o 7:36 pm

  Czyli: oszukujcie, oszukujcie, oszukujcie.
  I właśnie dlatego nie tylko nic z protestu nie będzie, za to kaczyzm będzie miał okazję wziąć się trochę za kastę w kitlach.

 15. Donald
  14/10/2017 o 8:04 pm

  Przede wszystkim zlikwidować NFZ. Zlikwidować Kasy Chorych. Szor bezpłatny, a reszta usług płatna. I w tedy byłby porządek tak jak jest w większości normalnych krajach. Ubezpieczasz się to się leczysz. Wtedy zarobki lekarzy byłyby adekwatne do ich wiedzy i umiejętności. Po prostu wolny rynek. Lepszy lepiej zarabia, a gamoń zmienia zawód.

 16. 14/10/2017 o 8:25 pm

  Nie, miejcie wyjebane na takich jak ty

 17. 14/10/2017 o 8:26 pm

  A jak się nie ubezpieczasz to umierasz. Fajny deal.

 18. Ziutek
  14/10/2017 o 8:50 pm

  Wszystkie te rady są na nic Majorze. Kierujesz swoje rady do ludzi, którzy innych mają za nic, którzy są egoistami i którzy są zakochani w sobie samych z wzajemnością. Oni nie będą chcieli słuchać. Będą brnąć i nie zauważą tego momentu w którym zostaną rozegrani. I co najważniejsze, nie ma w tym niczego złego. Taka jest po prostu kolej rzeczy. Trzeba dostać w dupę, poczuć gorycz porażki, oddzielić ziarno od plew i po odbudowaniu się zacząć na nowo ale już bez ułańskiej fantazji, tylko na zimno i z planem.

  A co do problemów służby zdrowia to rozwiążą je za następnej kadencji PiS (bo nie ma najmniejszych szans, żeby PiS nie wygrał następnych wyborów…) informatycy, ponieważ właśnie w tej chwili pojawiają się narzędzia informatyczne usprawniające służbę zdrowia przez rejestrację wszelkich danych, dynamiczne wyliczanie efektywności, wykrywanie błędów i wspieranie pacjenta i lekarza. Dobrzy lekarze będą zarabiać krocie a słabi będą narzekać na faszystowski system komputerowy, który będzie pokazywał ich błędy.

  W ciągu najbliższych 6 lat PiS od władzy może odsunąć tylko wojna.

 19. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 9:06 pm

  Porozmawiajmy jeszcze chwilę o konkretach. Godzina pracy lekarza rezydenta w jednostce publicznej to ok. 14 PLN. W tym czasie na endokrynologii, ginekologii czy internie przyjmuje się 3 -5, pacjentów. czyli „naprawa” zdrowia pacjenta to ok.4.70 – 2.20 PLN. Uczciwie? To proszę poszukać szewca, który za 4.80 przybije obcas.

 20. Romana Kolarzowa
  14/10/2017 o 9:06 pm

  Przepraszam za pomyłkę, widełki wynoszą 4.70 – 2.80 PLN.

 21. Jarek
  14/10/2017 o 9:42 pm

  Wszyscy oglądają, słuchają i komentują, ale nikt nie rozumie o co w tym chodzi, albo niektórzy rozumieją, ale udają głupich. Sprawa jest prosta, tzw. „służba zdrowia” jest ukierunkowana na eliminację pasożytów, czyli ludzi starych, chorych, nietworzących tzw.produktu krajowego brutto. Chodzi o to aby ludzie starsi pobierający emeryturę, ludzie młodsi, ale schorowani, czyli mniej wydajni, a często pobierający renty, ogólnie wszyscy nie pracujący i nie zasilający swoimi podatkami budżetu zostali wyeliminowani z systemu. Jeśli ktoś przepracował czterdzieści albo i więcej lat i pobiera świadczenia emerytalne jest pasożytem. Dotyczy to także rencistów i ludzi często chorujących. Jak legalnie przeprowadzić eutanazję pasożytów? To proste, odciąć ich od świadczeń zdrowotnych. Wyznaczać kuriozalne czasy oczekiwań na przyjęcie przez specjalistę, kilku lub nawet kilkunastoletnie czasy oczekiwań na nawet najprostszy zabieg. Oni nie doczekają i zdechną cichutko gdzieś w kąciku. Wszyscy będą zadowoleni bo „Jaś nie doczekał”, zupełnie jak w wierszu Konopnickiej. Mamy już XXI wiek, a biedak dalej ma pod górkę. Każda władza robi to samo, chociaż hasła wszyscy mają szczytne, ale po wyborach już mają w głębokim poważaniu biedaków, niech zdychają ci, którzy nie pracują lub pracują za mało. Usługi medyczne mają być reglamentowane, a tylko dla wybrańców NARODU mają być dostępne bez ograniczeń. To widać i słychać, tylko ślepy i głuchy tego nie zauważa.

 22. Anonim
  14/10/2017 o 11:29 pm

  Do roboty nieroby. W dupach sie Wam poprzewracało. Chcecie komunizmu i gwarantowanych zarobków to sie do Korei Polnocnej przeprowadzcie. Kto wam broni szukania lepiej platnej pracy w prywatnych klinikach? Rynek wyceni wasze umiejetnosci i doswiadczenie. Sluzba zdrowia jest dla chorych, a nie dla was. Wy macie sluzbe, a nie biznes! Chcieliscie dobrze zarabiac to trzeba bylo inne studia wybrac.

 23. 15/10/2017 o 12:53 am

  @ Ziutek: ROTFL. Zarabiam na życie pisaniem narzędzi informatycznych. W tym takich, o jakich tu mowa. Żadne narzędzie nie zastąpi 3% PKB wpakowanego w pensje lekarzy. Raporty KPI nie są magiczną różdżką podnoszącą dwukrotnie efektywność poprzez eliminowanie „słabych ogniw”, chociaż na pewno niektórym HRowcom w korpo się tak wydaje. Nie działa to w ten sposób nawet w korpo, a co dopiero w służbie zdrowia, w której nie produkuje się zysku i nie ma jak wyliczyć prostych formułek wydajności.

  A, no i jeszcze, pomijając wszystko, te narzędzia informatyczne ktoś w tych szpitalach musiałby wdrożyć. A wcześniej napisać i zanalizować. W Polsce mamy świetną tradycję masowych wdrożeń informatycznych w budżetówce. Na pewno to będzie super działać.

 24. Począteksłowacki
  15/10/2017 o 12:53 am

  Tylko czekać aż ten poradnik trafi na stronę tvp info jako dowód spisku 3, 2, 1…

 25. malwa
  15/10/2017 o 1:22 am

  a tymczasem tzw. matka kurka, oszczerca i troll pisowski zajadły, nadaje

 26. jaja
  15/10/2017 o 10:41 am

  Wuju Dobra Rada, pomóż zguglać coś („Zaguglajcie nagonkę na matki niepełnosprawnych dzieci sprzed kilku laty”) podobnego do http://wyborcza.pl/7,75398,22513657,narzekaja-na-zarobki-a-jedza-kawior-jak-prorzadowe-trolle.html

  Czy to tylko głupawe symetryzowanie było?

 27. Jano
  15/10/2017 o 12:48 pm

  Super poradnik. A najlepszy pkt 10.

 28. 15/10/2017 o 7:56 pm

  #hejtowałemMajorka zanim to było modne!

 29. 15/10/2017 o 8:38 pm

  Dobra socjotechnika zawsze na propsie. ;) Ale powiedziałeś coś ważnego, w punkcie nr 5. Jesteście spaleni czy też TRĘDOWACI, dla większości Polaków. Do których dotarło już, że to Wy stworzyliście kraj, który jest „grobem dla żywych”. A teraz, jako lewicowo-liberalne know-how gnijecie od środka, i żadne czarne ani sądowe ani białe protesty nie porwą tłumów.

 30. Marcusso
  15/10/2017 o 10:11 pm

  1. Jak tu tępić wolny rynek, kiedy przez ćwierćwiecze się go wychwalało pod niebiosy.
  2. Grajcie ludziom na emocjach. Nie ważne czy to co mówicie jest prawdą czy nie – mają się BAĆ.
  3. Internet nie zapomina i nie wybacza – za późno na ukrywanie swojej własnej samochwały.
  4. Nie ma to jak Ojczyzną wycierają swoją zakłamaną mordę ‚tenkrajowcy’
  5. Politycy i tak was wykorzystają, jesteście tylko piłką którą jedni odbijają drugim i wzajemnie.
  6. Za późno – konkretne propozycje z konkretnymi cyframi już padały z ust rządzących, a i te propozycje budzą nienawiść wśród milionów ludzi zarabiających ułamek proponowanych wam zarobków.
  7. Z samego wyrównania do średniej krajowej ubeckich przywilejów emerytalnych rząd ma już dla was 500mln zł i to próbował zaproponować.
  8. ŻADEN zawodowy dziennikarz nigdy nie przyjdzie porozmawiać i nagrać was charytatywnie lub prywatnie. Taką mają już pracę.
  9. Naśladujcie Kiszczaka – on też nagrywał wszystkich swoich rozmówców bez wyjątku.
  10. Zacofani wsteczniacy zawsze będą bać się tego co nowe, a takich nowinek jak najbardziej demokratyczna wymiana opinii możliwa w Internecie szczególnie.

 31. 15/10/2017 o 10:19 pm

  @Począteksłowacki: prorok jakiś czy co? :>

 32. 15/10/2017 o 10:20 pm

  Nawet w głównym wydaniu Wiadomości było.

 33. malwa
  15/10/2017 o 10:29 pm

  Panie Jarek Kefir, wystarczy się przecież nie szczepić i wkrótce wszyscy będą TRĘDOWACI i zgniją od środka aż po powierzchnię

 34. Huehue
  15/10/2017 o 10:48 pm

  A tymczasem kolejny cios rewolucji zadali Austriacy. Jak żyć?

 35. malwa
  15/10/2017 o 11:07 pm

  Nie martw się, huehue. Może Austriacy zadali cios twojej rewolucji, ale to kawałek drogi stąd, więc się pewnie uchowasz. Na pytanie „jak żyć” św. Augustyn odpowiada: Kochaj i czyń co chcesz, trollu

 36. 16/10/2017 o 12:07 am

  Po Austrii będą kolejne i kolejne kraje. Ten kto zna mechanikę globalnych i narodowych (a więc zbiorowych) procesów wie, o czym mówię. Ile jeszcze będziecie wierzgać przeciwko ościeniowi? Skręt w prawo jest nieuchronny, stąd tyle Waszych działań w panice i tyle błędów w stylu: „nie mają chleba, to niech jedzą ciastka”. Czujecie ten wiatr dziejów i to Was przeraża. Że żadne czarne, puszczowe, białe ani sądowe protesty nic nie są w stanie wskórać. Protest pielęgniarek też nic nie da. Za 10 lat świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nauka, sądy, NGOsy, administracja, urzędy, psychologia itp, w której macie póki co swoje silne bastiony – także będzie wyglądać inaczej. Wspomnicie moje słowa.

 37. 16/10/2017 o 12:56 am

  Tak, tak, widać to po Francji, Niemczech, dzieci, idziecie już mi stąd spać, a rano do lekcji.

 38. 16/10/2017 o 1:05 am

  Jako lewaczka bardzo mnie cieszy wizja wzmocnionej narodowo Polski między wzmocnionymi narodowo Niemcami i Rosją w wietrze dziejów. Kolejne poświecenie Bolandy dla triumfu globalnych procesów i światowej prawicy!

 39. Lejzorek
  18/10/2017 o 10:47 pm

  Jarek Kefir „Nauka, sądy, NGOsy, administracja, urzędy, psychologia itp, w której macie póki co swoje silne bastiony – także będzie wyglądać inaczej. ”

  Czemu nie. Będzie jak z radziecką biologia za Łysenki i Miczurina. Nadchodzą neobolszewicy, tym razem owinięci we flagę narodową i walący zaplutych karłów lewicy krzyżem po .głowie.

 40. Varan
  26/10/2017 o 4:33 am

  Poza nielicznymi glosami wszystkie komentarze tutaj to jakiś obłędny bełkot. Dobiły mnie wpisy jakiejś lewaczki i lejzorka. Tak się zastanawiam, jakim trzeba byc skur…nem żeby – nie mówić, ale myśleć w ten sposób jak większość tutaj. Jakim wręcz zimnym zdrajcą, pozbawionym jakiegokolwiek poczucia już nawet nie patriotyzmu ale zwykłego szacunku dla ojczyzny, aby wogóle w taki sposób podchodzic do spraw Polski i, było nie było, wspólobywateli. Z tych komentarzy wyziera jakiś potwór, który jest wypadkową poglądów pojedynczych osób. Jak wam nie wstyd? Nie, nie przedemną, przed wami samymi? Czytałem juz najróżniesze kretyńskie i całkiem pomylone podszyte nienawiścią rzeczy, ale nawet na Onecie to wszystko nosi znamiona sensu, bo wiadomo kto posiada Onet i jaka narracja jest tam obowiązująca. Ale tu wygląda że mamy dość neutralny teren. Znalazłem tu obrzydliwe bo prawdziwe głosy, świadczące że albo piszą to kompletni idioci i cynicy zarazem, albo jest to przejaw pomieszania głupoty i tak ubogiego umysłu którego trudno przewidywać u człowieka umiejącego posługiwać się czymś taki jak komputer i klawiaturą. Po prostu wyziera tu zupełna pustka umysłowa połączona ze śladowym i ograniczonym rozumieniem otaczającego świata. To jest tak zdumiewające że aż trudno w to uwierzyć. Naprawdę, ludzka głupota robi tu zdumiewające postępy.

 41. 26/10/2017 o 7:32 am

  Nie, po prostu dopiero odkryłeś internet, prawicowy pacanie

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: