Strona główna > felietonik > Dekoncentracja za reparacje

Dekoncentracja za reparacje

Dawno, dawno temu, w czasach prehistorycznych, gdy SLD rządziło jeszcze Polską, jeden z prezydentów przedstawił pewne wyliczenia opiewające na ponad 45 miliardów dolarów. Tym prezydentem był Lech Kaczyński, a wyliczenia dotyczyły strat wojennych stolicy. Miała to być odpowiedź na zakusy Powiernictwa Pruskiego diabolicznej Eriki Steinbach.

Dzieje to jednak dawne. Po jakimś czasie o Steinbach się już nie mówiło, być może dlatego, że publicznie popiera AFD – partię tak mentalnie bliskiej obecnej polskiej prawicy. Po pewnym czasie nie mówiło się także o reparacjach wojennych, rachunek Lecha Kaczyńskiego leżał gdzieś w szufladzie zapomniany przez wszystkich, także przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapomniany, albowiem przez lata Jarosław Kaczyński w tej sprawie publicznie milczał. Ktoś powie, że nie samą reparacją człowiek żyje. I będzie miał rację. Tyle tylko, że Jarosław Kaczyński nie podnosił publicznie tej sprawy również wtedy, gdy zachwalał Angelę Merkel jako najlepszą kanclerz dla Polski. Nie podnosił także wtedy, gdy donosił Angeli Merkel na Donalda Tuska. Nie podnosiła tego tematu Beata Szydło podczas briefingów po spotkaniu z premierką Niemiec.

Temat podniesiono dopiero teraz. Dlaczego?

Czytaj dalej na Gazeta.pl

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22202670,dlaczego-teraz-pojawil-sie-temat-reparacji-od-niemiec-chodzi.html#BoxNewsLink&a=66&c=96

Reklamy
 1. krystian
  07/08/2017 o 9:26 pm

  Moim zdaniem nie da się pogodzić dekoncentracji mediow z zasada swobody przeplywu kapitalu w UE. Takie akcje to moze sobie robic Rosja. Przeciez nawet Francuzi sie bronia glownie przez Murdochem i innymi jankesami co chca im dawac pop-papke, a nie kazda zagranica. A pomysl repolonizacji TVN jest smieszny, biorac pod uwage ze TVN byl wlasnie polski i wtedy na niego najwiecej narzekano. Kto go kupić moze w Polsce, skoro Wejcherty doszli do sciany i nawet nie dali rady, wiec poszukali amerykanskiego inwestora. Z kolei kto bedzie ogladal TVN zarzadzany przez dobra zmiane, skoro nikt nie chce ogladac TVP? To brzmi idiotycznie.

  Jesli przyjmiemy ze prawo unijne chroni unijnych inwestorow w ramach UE, czy szerzej Europejskiego Obszaru Gospodarczego co gwarantuje zasada swobody przeplywu kapitalu i przedsiebiorstw to TVN moga spokojnie kupic Francuzi czy Niemcy nawet po dekoncentracji. Wiara w to, ze ustawa „dyskryminujaca” inwestorow z krajow UE moze sie obronic przed ETS to kolejne 27:0

 2. 07/08/2017 o 9:47 pm

  Przecież nie zastosują się do wyroku

 3. Aristodemos
  07/08/2017 o 10:48 pm

  Steinbach to Związek Wypędzonych, nie Powiernictwo Pruskie.
  Ano zobaczymy. Może bardziej chodzi o asekurację (na użytek wewnętrzny, oczywiście) przed głosami, także z Niemiec, by Polsce przyciąć fundusze unijne – jak to, nie chcą dawać, przecież mają moralny obowiązek dawać, niejako zamiast czy wręcz w charakterze reparacji.
  Opozycja nie może tu nic ugrać. Raz, że np. PO nie może wystawiać na szwank swoich stosunków z Niemcami, dwa, że i tak PiS-u nie da się ani przelicytować, ani ośmieszyć. To nie kwestia uchodźców, gdzie na retorykę strachu jest podatna też duża część potencjalnego elektoratu PO, PSL, SLD. Hasło Le boche payera tout trafi tylko do typowego PiS-owskiego elektoratu, a nierzeczywistość tego pomysłu nie jest dla niego oczywista, albo raczej: będzie kolejnym potwierdzeniem słuszności uprzedzeń antyniemieckich i antyunijnych. Jeśli ktoś doszedł do stanu, że odziewa się w tzw. patriotyczne koszulki, to jest stracony.

 4. krystian
  07/08/2017 o 11:04 pm

  Nie kupuje takiego argumentu, bo musimy miec jakas wartosc odniesienia. Wciaz jest to UE, poki nie ma Polexitu.

 5. 07/08/2017 o 11:17 pm

  @Aristodemos – true, zobaczymy

 6. 07/08/2017 o 11:17 pm

  @krystian – Wajrak też nie kupował, a puszczę jak ciel tak tną

 7. Jano
  08/08/2017 o 1:00 pm

  Dla mnie jest oczywiste, że chodzi o dotacje unijne obcięciem ktorych straszą nas Niemcy. Byłoby to takim malym szantażem. Bo możliwe, że Niemcy byliby w stanie coś takiego przeprowadzić a to by Polska odczuła. To niech się teraz Niemcy martwią jak przekonać świat, że Francja, Holandia,Belgia, Izrael mogą dostać odszkodowania Polska nie.

 8. Jano
  08/08/2017 o 1:02 pm

  A do dekoncentracji mediów wystarczy przekopiowac odpowiednie ustawy niemieckie czy francuskie.

 9. mall
  08/08/2017 o 2:09 pm

  @Jano: Sprawa odszkodowań to puszka Pandory. Nagle większe uzasadnienie znalazłyby próby odzyskiwania majątków przez Niemców, albo przez polskich Żydów, którzy uciekli do USA w różnych okresach czasu, albo tacy Ukraińcy za takie działania jak usuwanie cerkwi na terenie Ukrainy w 20-leciu międzywojennym, a jakby dobrze nakręcić naciski dyplomatyczne to nagle i kwestia Gdańska może powrócić. Hej, na miejscu Rosjan z chęcią dolałbym oliwy do ognia odszkodowań w takiej sytuacji (ot- obozy jenieckie w trakcie wojny bolszewickiej z ich niefajną śmiertelnością).

  Jeżeli ktoś miałby kłopot to raczej polska dyplomacja, niż niemiecka (nawet z jej nieogarnianiem Wschodu).

 10. Jano
  08/08/2017 o 6:12 pm

  @mall
  Przy fundamentalnym założeniu, że nasza dyplomacja jest do d… Które to przekonanie wyziera z każdej wypowiedzi tzw. opozycji. Pewnie wiedzą co mówią – przykład Sikorski, Schetyna. Ale coś się może od tego czasu zmieniło. I może warto wyjść na ring i zawalczyć?

 11. Emil
  09/08/2017 o 8:53 am

  It’s badly described

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: