Strona główna > felietonik > Fatalnie dla partii, znakomicie dla społeczeństwa

Fatalnie dla partii, znakomicie dla społeczeństwa

 

Nie wiem, czy na pasku TVP prezydent okaże się teraz obrońcą pedofilów, synem Ubeka, pijanym spacerowiczem, astoturferem, czy finansistą od Sorosa. Wiem jedno, ci którzy jeszcze tydzień temu kpili z propozycji grania na prezydenta i wciąć obrażali „Adriana” chyba teraz powinni jednak użyć zakazanego słowa na „p”. Jeśli bowiem wciąż krzyczano, że mamy moment historyczny, to dzisiejsza decyzja Dudy z automatu musi być traktowana jako decyzja na miarę męża stanu. Tak wiem, niektórym trudno to przełknąć, ale bądźmy wobec siebie uczciwi. Inaczej nigdy nie ulepszymy tego kraju.

Weto prezydenta jest oczywiście fatalną wiadomością dla obozu rządzącego. Nie tylko powstaje autonomiczny wobec PISu ośrodek decyzyjny, ale przede wszystkim zagrożony jest dalszy marsz przez kolejne instytucje (uniwersytety, media, ordynacja). To znakomita wiadomość dla społeczeństwa. Że poprzez opór potrafi zatrzymać pisowski Blitzkrieg. PiS ma dziś swój Stalingrad. Wystarczyły świeczki i tłumy, tłumy, tłumy obywateli.

Weto prezydent jest też w pewnym sensie fatalną wiadomości dla opozycji. Owszem dziś można jeszcze świętować, owszem wreszcie pokazaliśmy, jak jesteśmy skuteczni, ale zaraz ten gwiezdny czas się skończy. Zaraz żar młodych wygaśnie. I teraz stoi opozycja przed gigantycznym problemem, jak tę energię tysięcy Polaków wykorzystać. To bardzo trudne, trudniejsze niż protestowanie, maszerowanie i dawanie świadectwa. Ale to też znakomita wiadomość dla społeczeństwa. Oto ono samo na moment stało się podmiotem politycznym. Pokazało swoją siłę. Partie opozycyjne muszą się tym liczyć.

Powtarzałem i będę powtarzał, że kluczem do odzyskania zaufania jest zwrócenie się do obywateli. Wcześniej obywatele byli rozproszeni i w stosunku do opozycji nieufni. Dodatkowo złamani aferą Kijowskiego. Teraz są skupieni, mają określony cel. Wystarczy więc się do nich zwrócić. Wystarczy zorganizować konsultacje społeczne, objechać kraj, rozmawiać i zaprezentować obywatelski, bądź obywatelsko-prezydencki projekt zmian ustawy. To ogromny wysiłek, ale chyba warto. Drugiej szansy może już nie być.

Reklamy
 1. 24/07/2017 o 12:55 pm

  Żeby zyskać poparcie, partie muszą rozmawiać ze społeczeństwem? Sączysz tutaj jakieś rewolucyjne idee.

 2. 24/07/2017 o 1:18 pm

  I nie zapominać o małych ośrodkach, gdzie ludzie też protestowali, dając dowód dużej odwagi.

 3. stanislaw414
  24/07/2017 o 1:26 pm

  Dla pełnego obrazu, brakuje mi tutaj jednak tych dwóch ostatnich zdań z poprzedniego Twojego wpisu, więc je przytoczę:

  „najbardziej niebezpieczna na co dzień jest ustawa, wedle której Ziobrowski prezes sądu może w odwecie zdegradować zwykłego, szarego sędziego do innego Wydziału albo obciąć mu dodatek do pensji. Ty bym straszył, to ciągle powtarzał”

  (to ta ustawa, która nie została zawetowana i w szerszym zakresie odsyłam do mojego komentarza pod Twoim poprzednim wpisem).

  Gdy chodzi o Prezydenta więc, to – w powyższym kontekście – jego ruch z politycznego punktu widzenia jest inteligentny i Andrzej Duda postanowił w dogodnej dla siebie chwili zagrać na niezależność od PIS, co jest wiadomością dobrą

  (przy okazji podjął obiektywnie dobrą decyzję w odniesieniu do ustaw o KRS i SN i obiektywnie złą w odniesieniu do ustawy o sądach powszechnych).

  Jednak fakt niezawetowania trzeciej ustawy pozwala wysnuć wniosek, iż rządzący i tak zrobili duży krok w kierunku upolitycznienia i uzależnienia od siebie sądów, co jest wiadomoscią bardzo złą,

  tyb bardziej, że dzieje się to już trochę po cichu – w burzy oklasków i podziękowań dla Prezydenta.

 4. 24/07/2017 o 1:37 pm

  Trzecia ustawa pozwala wymienić prezesów sądów, ale do odwołania ich potrzeba zgody KRS. Czyli mają gwarancję niezależności, aczkolwiek Ziobro powoła oczywiście swoich. Tylu że aż tak wielu nie znajdzie imho, chyba że wsadzi samych swoich prokuratorów.

 5. Duuda
  24/07/2017 o 2:23 pm

  Byłem przekonany, że pierwsze zdanie wpisu będzie brzmiało: „Ssi…su…punditowi”:DD

 6. stanislaw414
  24/07/2017 o 2:38 pm

  @galopujący major

  Słuszne uzupełnienie, dodajmy może jeszcze, że sędzia TK Przyłębska jako sędzia TK jest jeszcze bardziej niesuwalna niż sędziowie sądów powszechnych.

  Dodajmy również, iż Prezydent (jak wynikało z jego noweli i poprzedniego oświadczenia), nie był przeciwko wygaszeniu kadancji aktualnych członków KRS,

  czyli zmienie jawnie niekonstytucyjnej.

  Żyjemy w ciekawych czasach.

  Serdecznie pozdrawiam i gratuluję publikacji w gazecie.pl (jakoś wcześniej nie zdążyłem),

  414

 7. M
  24/07/2017 o 2:47 pm

  Jako jedna z osób zdecydowanie niezgadzających się z ostatnimi notkami autora i tutaj chyba wywołana do tablicy, odpowiadam: za co mamy mu dziękować? Czego mamy mu gratulować? W jaki sposób decyzja o wecie czyni go „mężem stanu”?

  Przecież te ustawy były w oczywisty sposób szkodliwe, antyspołeczne i niekonstytucyjne, a ostatnio okazało się jeszcze, że wewnętrznie sprzeczne (3 i 5 sędziów) oraz uchwalone w sposób nielegalny (różne wersje Sejmu i Senatu). To był psi obowiązek Dudy, żeby takie buble zawetować. Jeśli zaczniemy fetować taką „odwagę”, to następnym razem powinniśmy na kolanach dziękować chirurgowi, że nas nie zabił, kucharzowi, że nas nie zatruł, i policjantowi, że nie zastrzelił.

  Nie dajmy się zwieść i pamiętajmy o wszystkich antydemokratycznych regulacjach PiS-u, które „prezydent” podpisał bez wahnięcia: o deformie edukacji, o Trybunale Konstytucyjnym (i zaprzysiężonych dublerach), o upolitycznieniu prokuratury, o skoku na służbę cywilną i TVP, która jeszcze kilka dni temu przeciwników pseudoreformy sądownictwa nazywała „zorganizowanymi obrońcami pedofilów”… Ciekawe, czy i Dudę teraz tak nazwie.

  „Prezydent” obudził się dopiero wtedy, gdy na ulice wyszyły dziesiątki tysięcy ludzi, a społeczeństwo w sondażach jasno pokazało, że ma dość takiego zachowania partii rządzącej. Duda zagrał pod siebie, bo niewątpliwie tym posunięciem zapewnił sobie wiele dobrego PR-u wśród centrystów, którzy zapomnieli o jego haniebnym braku sprzeciwu wobec kwestii wymienionych wyżej. Niedobrze będzie, jeśli „symetryści” i inni „rozsądni i obiektywni” pożyteczni idioci pokroju autora (przepraszam, ale w świetle ostatnich notek tak to trzeba nazwać) pozwolą, żeby to wszystko poszło w niepamięć, bo dzielny Adrianek wreszcie zatrzymał się w swoim obłąkańczym pędzie i nie zafundował nam państwa autorytarnego. Niech jeszcze teraz naprawi zniszczony Trybunał, TVP rodem z PRL i państwowe spółki i urzędy obsadzone samymi swoimi, to może zasłuży na to, żeby go przed Trybunałem Stanu jednak nie postawić. I tylko tyle.

 8. 24/07/2017 o 3:41 pm

  @stanislaw414 – dzięki:)

 9. 24/07/2017 o 3:42 pm

  @M – gratulowač pójścia pod prąd własnego środowiska

 10. M.
  24/07/2017 o 4:32 pm

  Tymczasem na Nowogrodzkiej policja wyniosła protestujących i zabrała im sprzęt.

 11. Aristodemos
  24/07/2017 o 5:49 pm

  W takim razie Komorowski jest mężem stanu do kwadratu, skoro 4 razy wetował PO-wskie ustawy.
  „Po owocach ich poznacie”. Zobaczymy co się z tego wypichci, jakie to pomysły na KRS i SN ma Duda, i wtedy może będziemy przepraszać i odszczekiwać.

 12. jedenZwielu
  24/07/2017 o 7:20 pm

  Jak dla mnie nie ma zaskoczenia. Wiadomo było, że ustawy o SN w tym kształcie nie podpisze. Przy KRS też dał głos, że nie podpisze. PiS przelicytował, chciał zrolować prezydenta, źle na tym wyszedł i dobrze. Wymaga od opozycji szacunku dla instytucji prezydenta, a sam go nie szanuje.

  Szkoda, że opozycja nie potrafi zdobyć się na dobre słowo dla prezydenta Dudy. Ale to już jest ich problem. Na ludzi agresywnych ludzie z partii „nie wiem” nie zagłosuję.

 13. jaja
  24/07/2017 o 7:31 pm

  I żaden krzyk Majora nie przekona, ze białe jest białe a czarne – czarne, a jak fakty sprzeczne, to tym gorzej dla faktów.
  ——————————————————

  „Wiem jedno, ci którzy jeszcze tydzień temu kpili z propozycji grania na prezydenta”

  To ja przypomnę, że proponowałeś, co proponowałeś:
  -List przepraszajacy opozycji do Adriana – NIE BYŁO i
  -list prof/autorytetów prawa ws współpracy – NIE BYŁO (poza jednym w UW, nie różniącym się od innych, wcześniejszych.

  Więc z łaski swojek nie p.. że miałeś rację, było dokładnie odwrotnie: Merkel skręciła mu wora (i po 3 godzinach zapowiedział weto), do tego doszło wymyszanie demonstracjami (odróżniasz przepraszajace listy od WYMYSZANIA DEMONSTRACJAMI). Nie żadne wydumane liściki.

  PS
  A teraz, już po wszystkim wciskasz:
  – „poprzez opór potrafi zatrzymać pisowski Blitzkrieg” – to listy z przeprosinami czy OPÓR?
  -„Powtarzałem i będę powtarzał, że kluczem do odzyskania zaufania jest zwrócenie się do obywateli.” – nie, tydzień temu bredziłeś o listach przepraszających do Adriana.

  LOL, LOL, LOL i #facepalm

 14. jaja
  24/07/2017 o 7:38 pm

  PPS
  Czy jeszcze inaczej: pies z kulawą nogą nie zastosował twoich porad (o listach przepraszających). Przciwnie, to nacisk i opór przyniósł rezultaty

  Lepiej doradzaj żonie, co zrobić na obiad ;)

 15. MTG
  24/07/2017 o 8:01 pm

  Andrzej Duda to zły prezydent ktory przyłożył rękę do zniszczenia TK, edukacji i teraz sądownictwa.
  Ale stawiając się kaczorowi przynajmniej przestał być długopisem Adrianem Dupą

 16. 24/07/2017 o 10:06 pm

  @jaja – wróć jednak do wklejania na TT fotek o listach prof. Gersdorf do prezydenta, które pokazywałeś jeszcze kilka dni temu jakoby dowód na to, że pomysł grania na Dudę nie działa. I do fotek prezydenta na pomoście odbierającego telefon od Jarka. pozdrawiam

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: