Strona główna > felietonik > Krótki poradnik opozycyjnego protestowania

Krótki poradnik opozycyjnego protestowania

 

Jako samozwańczy Wujek Dobra Rada, obecny także i podczas dzisiejszych protestów,  kilka obserwacji poniższych, które sobie można poczytać, wydrukować i ciągle powtarzać;)

Czego nie należy robić na demonstracji?

Po pierwsze, nie należy zapraszać medialnych autorytetów.

Drodzy panowie Michnik, Celiński, Balcerowicz & friends, ja rozumiem, że to może być dla Was bolesne, ale musicie zejść już ze sceny. Nie, to nawet nie oto chodzi, czy macie rację, czy jej nie macie. Chodzi o to, że, mówiąc Waszym językiem, jesteście już bardzo passe. Macie ogromny elektorat negatywny wśród tych, których należy pozyskać: tj. wyborców centrowych zbrzydzonych IIIR P. A Wy jesteście tą III RP, czy tego chcecie czy nie. Tak, ja wiem, że to pewnie z Waszej perspektywy niesprawiedliwe, ale umówmy się, III RP dała Wam przecież naprawdę wiele, czy dla jej dobra moglibyście iść więc na spacer do, ja wiem, lasu Kabackiego? Bo przecież patrzcie, osiem razy ten wyszydzany przez wszystkich Kaczyński wizerunkowo dawał twarz w kampanii i osiem razy przegrywał. Tłumaczyli mu, panie Jarku, może pan zejdzie oka kamery. Pan Jarek nie schodził i 8 razy przegrał. Aż w końcu 9 raz się schował, razem z panem Antonim, i wygrał. A Wy chyba nie jesteście głupsi od tego niemądrego Kaczyńskigo, prawda?

Po drugie, nie należy obrażać. Nikogo!

Tyczy się to zarówno tych, którzy krzyczą o Kaczorze, jego krótkich nóżkach, czy przynoszą obraźliwe transparenty. Na przykład taki dzisiejszy, że po przetrąceniu kręgosłupa wszyscy będziemy inwalidami. Jako inwalida, który na swój sposób swoje inwalidztwo bardzo sobie ceni, nie byłem tym obrażony. Ale na tym marszu Ubywateli, jak mówią o Nas w reżimowej TVP, byli też ludzie z dziećmi na wózkach. Oni mogli poczuć się obrażeni. Pamiętajcie, o ile rząd nadal stara się działać w ramach prawa, i nie jest PRLem, o tyle TVP to już czysty PRL, coś między Moczarem a Jaruzelskim. PRL, który brzydzi też i umiarkowanych zwolenników PISu, ale jeszcze nikt nie przestał głosować, bo pan Rachoń znowu w TV robi za gumowego członka.

Dlatego oni każde, powtarzam, każde Wasze potknięcie wykorzystają. A jak nie będzie potknięć, to specjalnie wejdą w tłum, żeby Was sprowokować. Jak się przed tym bronić? Uprzejmością i uśmiechem. Spróbowałem dzisiaj wobec tych trzech panów, których obrażali KODziarze i inni uczestnicy marszu. Uśmiechałem się i oni też się uśmiechali. Naprawdę, nie warto krzyczeć na starszych ludzi, zwłaszcza że głosów Wam do tego nie przybędzie.

Po trzecie, należy szanować policjantów

To ich praca, oni też są znudzeni, ba, oni, widząc na co dzień jak nimi pan Błaszczak pomiata, też są wyborcami. I też głosują. Ale jak mają na Was głosować, jak ich wyzywacie od sługusów reżimu. Bądźcie dla nich empatyczni, oni serio woleliby spędzić weekend z rodziną niż rozstawiać barierki.

Po czwarte, nie robić zdjęci z dziećmi trzymającymi transparenty.

Chyba nie chcielibyście, żeby jutro, pojutrze Wasi starzy wciskali Wam niezrozumiałe ulotki i strzelali selfiaki. Wystarczy, że PISowcy fotografują swoje dzieci, dziękując Szydło za 500+. Nie róbcie tego swoim dzieciom, naprawdę.

Co należy robić na demonstracji?

Po pierwsze, na demonstrację należy wyznaczyć odpowiednie miejsce

Odpowiednie miejsce, czyli tak, żeby ludzi było widać. Oczywiście, gdy spodziewacie się tłumów. I wyznaczyć miejsce tak, żeby dobrze kadrowało się małe tłumy. Gdy spodziewacie się małej frekwencji. Dzisiaj frekwencja miała być duża (i była), więc miejsce wybrano słabe.

Po drugie, należy machać flagami.

Można je kupić na miejscu, można mieć własne. Ale jak masz flagą, to nią machaj. Do oporu, dasz radę, chyba masz na tyle siły dla obrony demokracji, prawda;) Pamiętaj, na demosntracji jesteś aktorem zbiorowego przedstawienia. Jak zagrasz słabo, to i film będzie słaby. A to film dla tych niezdecydowanych. Staraj się podbić ich serca.

Po trzecie, można, a nawet należy, strzelić sobie browara.

Polacy są narodem, który śpiewa rzadko, i tylko na weselach, rzadko daje porwać się tłumowi, chyba że na mszy. Dlatego trzeba sobie dodać odwagi. To nic strasznego, tak ja też, podobnie jak Wy, czuję wewnętrzne, estetyczne zażenowanie skandowaniem słusznych haseł. I nic dziwnego, podobnie jak Wy byłem medialne edukowany o wyższości indywidualizmu, a wszelkie działania wspólnotowe to, miał być ten straszny socjalizm. Dziś wszyscy wiemy, że to nieprawda. Dlatego potraktujcie ten browar (jeden, nie czteropak) jako lekarstwo w płynie. Lekarstwo na nieśmiałość.

Na zdrowie!

 

 1. marcin_be
  16/07/2017 o 9:52 pm

  Zapytałem dziś znajomego radnego (mniej więcej nasz rocznik) jak wygląda kwestia zmiany pokoleniowej i wygląda słabo :( i niestety ale chyba jesteśmy skazani na Adama Leszka i ich kolegów jeszcze przez jakiś czas (dłuższy raczej nż krótszy). I niestety ludzie są tak nakręceni negatywnie, że raczej trudno będzie przekonać ich, że jednak śmiechem i uśmiechem są w stanie więcej osiągnąć niż transparentami: kurdupel do Tworek. Smutno mi się trochę zrobiło po dzisiejszej demonstracji :(

 2. 16/07/2017 o 10:06 pm

  No nie wierzę! O poważnych sprawach pół-żartem, bez zadęcia, bez obnoszenia ran i blizn? Nie, to chyba nie jest Polska!

  Jeśli bym próbował coś dopisać do tego poradnika to jakąś uwagę, że jak już kiedyś wygramy, to trzeba będzie współżyć z tymi, którzy mają przegrać. I jakie są zamiary dotyczące ich? Będziemy ich wyzywać od drugiego sortu? Grać im na nosie? Wrzeszczeć TKM? Czy może do tego czasu nauczymy się grzecznie mówić: dziękujemy za przedstawienie waszych racji i cieszymy się, że większość woli jednak nasze?

 3. BonKurei
  16/07/2017 o 10:13 pm

  Scenę widziałem z boku tylko, ale wyglądało to, jakby pan Petru z niej nie schodził. Automatycznie następuje przypisanie demonstracji do pewnych ośrodków politycznych. Flagi widziałem większości partii, a słyszałem tylko PO i N. Zapraszamy wszystkich, a do głosu dochodzą „najgrubsi”, którzy tenże centrowy elektorat do siebie zohydzili.

  I jeszcze jedno: Ludzie, nie palcie papierosów na demonstracjach! To, że to „pod chmurką” nie zmienia faktu, że kilkadziesiąt osób w pobliżu musi to wąchać (pomijam kwestie dzieci). Jakbyście mieli głośne, cuchnące gazy, robilibyście to bez zażenowania? No właśnie. To się niczym nie różni.

 4. 16/07/2017 o 11:42 pm

  Bardzo ważne imo jest otwarcie sceny na wolne głosy. Dobry occupy powinien być otwarty, możliwie spontaniczny. Nawet za cenę tego, że ktoś by nudził, albo gadał głupoty. Protests naturszczykowy, surowy. Każdy kto ma odwagę i chęć powinien móc wejść i powiedzieć swoje story, albo wykrzyczeć coś do ludzi. To zatarłoby barierę między liderami, wciągnęło w protest więcej ludzi, dało szansę na wykreowanie liderów. Pewnie właśnie dlatego scena jest zamknięta, ale #presjamasens

 5. jedenZwielu
  17/07/2017 o 12:11 am

  Byłem na wielu demonstracjach i tych zapamiętanych były trzy. Każda z nich miała dwa najważniejsze składniki – emocje i jeden ważny – jasny przekaz. Dzisiaj przekaz był, ale emocji jak na lekarstwo.

 6. 17/07/2017 o 12:19 am

  @marcin-be – ale ten łańcuch światłą się udał

 7. 17/07/2017 o 12:20 am

  @nadsol – o tym nowa notka, i może jeszcze coś potem

 8. 17/07/2017 o 12:20 am

  BonKurei – true, miałem napisać o tych fajakch, ale zapomniałem

 9. 17/07/2017 o 12:21 am

  jedenZwielu – imho te wszystkie demonstracje były podobne, chociaż te pierwsze dawały większą nadzieję

 10. 17/07/2017 o 12:21 am

  @Lanthky – to myślenie lewicowe, a oni go nie czują, brać Balcerowicza na scenę, i Michnika? Mójboże…

 11. 17/07/2017 o 1:36 am

  andsol, major
  Ja bym dopisał jeszcze, żeby nie szydzić z Kukiza i jego modelu opozycyjności. Szczególnie, że jego klub w głosowaniu nad KRS zachował się „jak trzeba”, a przez trzech pacanów z PO i N, zerwanie kworum nie wyszło. Zasadniczo jednak, na dziś wiadomo, że jeśli PiS nie ukradnie większości, to bez Kukiza Petru ze Schetyną będą mogli sobie odpalić cygara. Podobnie kukizowi wyborcy. Mogliby więc ci oświeceni, wielkomiejscy liderzy pójść po rozum i przestać go publicznie obrażać na każdym kroku. Tym bardziej, że urobku z tego żadnego.

 12. Rubinove Słońce Mazowieckiej Prerii
  17/07/2017 o 6:52 am

  Cała notka to po prostu pretekst do kolektywnej najby bronxami w plenerze ;D

 13. jaja
  17/07/2017 o 8:06 am

  @lanthsky
  ” przez trzech pacanów z PO i N, zerwanie kworum nie wyszło”

  Ty pacanie nawet odejmować nie umiesz. Albo nie wiesz, to to kworum :)
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=45&NrGlosowania=141

 14. jaja
  17/07/2017 o 8:17 am

  @GM
  W kwestii formalnej, jak Michnik może mieć ogromny negatywny jak elektorat nie startował w wyborach od niemal 30 lat (a elektorat to „ogół wyborców”)?

  I to jeszcze z punktu widzenia elektoratu partii Razem, ta to dopiero ma elektorat negatywny (kojarzy się z lewaczkami, co przekłada się na wynik wyborczy, w prawicowej Polsce) i wpuszczać na scenę nie można Zandberga ;)

 15. jaja
  17/07/2017 o 9:07 am

  @andsol
  „Jeśli bym próbował coś dopisać do tego poradnika to jakąś uwagę, że jak już kiedyś wygramy, to trzeba będzie współżyć z tymi, którzy mają przegrać. I jakie są zamiary dotyczące ich? Będziemy ich wyzywać od drugiego sortu? Grać im na nosie? Wrzeszczeć TKM? Czy może do tego czasu nauczymy się grzecznie mówić: dziękujemy za przedstawienie waszych racji i cieszymy się, że większość woli jednak nasze?”

  Tak, trzeba kolejny raz udawać, że „Polacy nic się nie stało”, żeby się znowu pozbierali i znowu po 4-8 latach zrobili z demokracji jesień średniowiecza.

  PS
  Pomijając, ahistoryczne brednie, bo po 2007 nie było żadnego wyzywania, grania na nosie PISowi. Przeciwnie CBA zostało w rękach PIS, podobnie media zostawiono w spokoju na lata i tych wszystkich Macierewiczów/Ziobrów (żadnych Trybunałów Stanu). To PIS wrzeszczał o zdradzie, sfałszowanych wyborach, itp

 16. 17/07/2017 o 9:12 am

  jaja – „Centrowy elektorat zbrzydzony III RP” – dla niego Michnik jest symbolem tego systemu, a Zandberg jest jego krytykiem.

 17. jedenZwielu
  17/07/2017 o 9:58 am

  @jaja – rozliczeń być nie mogło, aby PO-PiS trwał. Jedynie co zrobiono, to wymianę ludzi. Radzę spojrzeć do Wikipedii na daty zmian na urzędach i mediach.

  Wybory samorządowe były sfałszowane. Władze sądownicze nie stanęły na wysokości zadania i nie unieważniły ich z powodu liczby głosów nieważnych. Pierwszy taki przypadek od 1989 roku. Przypominam niedawne wybory prezydenckie w Austrii i tamtejsze zachowanie sądu. Jeśli podobny numer wykręci PiS w 2018 roku, jestem przekonany, że pokrzywdzeni, też będą krzyczeć i to głośniej i z całym szefostwem UE.

 18. jedenZwielu
  17/07/2017 o 10:06 am

  @galopujący major – nie wiem na co ludzie mieli nadzieję, ale dla każdego stojącego z boku, nie mieli szans. Argumentacja obozu władzy była w miarę rozsądna dla ludzi, którzy przed chwilą wybrali PiS. Tym bardziej, że koalicja PO-PSL na koniec poprzedniej kadencji narobiła niesamowicie wiele głupot.

 19. Aristodemos
  17/07/2017 o 10:55 am

  Co do tego, by zaprzestać wyzywania Kukiza, to on sam używa wobec, ujmijmy skrótowo, „obozu III RP”, języka czasem bardziej niewybrednego, niż PiS-owcy. Co jest zresztą zrozumiałą kalkulacją, Kukiz wie, że musi grać na dystans wobec zarówno PiS-u, jak i „obozu III RP”. Ten jeden czy drugi raz, gdy idzie z całą opozycja, tego nie zmienia.
  W uwagach, jak to Michnik czy Balcerowicz są „passés”” (w liczbie mnogiej, więc „passés”), może jest coś na rzeczy, ale mam wrażenie, że, Sz. Autorze, dokonujesz nieuprawnionej ekstrapolacji odczuć swoich, i swoich znajomych. Dla wielu protestujących, czy ich sympatyków obecnych tam duchem, obecność Michnika czy Balcerowicza nie była drażniąca, wręcz przeciwnie. A jeśli nie oni, i nie liderzy partyjni, to kto? Nowy Kijowski, w przeciwieństwie do starego czysty, nie tak łatwo się znajdzie. Argument z Kaczyńskim jest trochę chybiony: Kaczyński to lider polityczny swojego obozu, Michnik i Balcerowicz to tylko swojego obozu „autorytety”; poza tym Kaczyński tylko na okres kampanii wyborczej usunął się (nieco) w cień, a na razie kampanii nie mamy.

 20. Aristodemos
  17/07/2017 o 11:18 am

  „Spróbowałem dzisiaj wobec tych trzech panów, których obrażali KODziarze i inni uczestnicy marszu.”
  A nie byli to panowie z rodzaju tych, którzy w kierunku demonstrantów krzyczą o zdrajcach, komuchach i ubekach? Oczywiście, dobry chrześcijanin powinien się uśmiechnąć, a nawet nadstawić policzek. Ale ludzie, nawet KODiarze, są tylko ludźmi.

 21. 17/07/2017 o 1:38 pm

  @Po drugie, nie należy obrażać. Nikogo!
  Tyle, że grają emocje. Pamiętam kiedyś, na lokalnej demokracji KODu, ktoś przyniósł transparent o kaczkach. O tym, że sezon polowań, albo inne strzelanie. Obsługa/ochrona poprosiła o zwinięcie transparentu. Właściciel był bardzo niezadowolony, choć pokornie wysłuchał polecenia organizatorów.

  Grają emocje. Nie wiem, jaki ich stopień jest słuszny, ale z tym że grają należy się liczyć. Dla jednych zawsze to będzie za dużo, dla innych za mało. Czasem tonowałbym nastroje, ale też redukowanie postulatów (także emocjonalnych) jest niebezpieczne, bo wśród ludzi króluje pradopośrodkizm i to ważony przez siłę krzyku i emocji. Bardziej histeryczny wygrywa.

  @Po trzecie, można, a nawet należy, strzelić sobie browara.
  W sobotę miałem okazję posłuchać Polaków grających i śpiewających. Nie, nie na demonstracji. W każdym razie szło dobrze tylko do browara. Potem już nie.

 22. jaja
  17/07/2017 o 2:56 pm

  @galopujący major

  Srymbolem. Michnik utracił rząd dusz już w 2002 (afera Rywina) – rozlega się donośnie od prawa do lewa (czyli już więcej nie – 15 lat, niż tak – 12 lat). Od tamtego czasu upadło SLD, IV RP, PO-PSL (a wcześniej był Olszewski, AWS)… Ile można jeszcze bredzić to samo? #facepalm

  O Zandbergu pisałem w kontekście elektoratu: facet już 3 lata krytykuje i krytykuje ten system (czyli robi najłatwiejsze, co można) i z 3 proc. wyjść nie może. A systemowe (z III RP) PO/N (Celińskie, Balcerowicze, itp) mają kilkadziesiąt proc, więc kto tu ma większy elektorat negatywny i jest passe? :)

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: