Strona główna > felietonik > Priwislinskij kraj

Priwislinskij kraj

 

Gdańska prokuratura ponownie umorzyła śledztwo dotyczące internetowego wpisu, w którym gdańska radna PiS Anna Kołakowska napisała o posłance PO Agnieszce Pomaskiej: „Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”. Według śledczych było to „wyłącznie wyrażenie dezaprobaty”, a nie znieważenie czy nawoływanie do fizycznego ataku (http://www.tvn24.pl)

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-umorzenie-w-sprawie-wpisu-kolakowskiej,752769.html

Żydowska szmata”, „ukraińska k…”, takie komentarze internauci w 2015 roku kierowali do pisarki Olgi Tokarczuk. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu umorzyła postępowanie w sprawie. Pełnomocnik pisarki złożył zażalenie.

Prokuratura wzięła pod uwagę 145 wpisów internautów. – Były to groźby karalne, znieważenia, a w 17 przypadkach pomówienia – wyjaśnia Marcin Witkowski, prokurator Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu i dodaje: – W pozostałych to nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, wskazując ukraińskie pochodzenie pisarki. Jednak w oparciu o zeznania pani Olgi Tokarczuk, nie pochodzi ona z Ukrainy.

Decyzją z 22 maja tego roku prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie.

– Głównym powodem jest niewykrycie sprawcy czynu, co oznacza, że w większości przypadków nie udało nam się ustalić po adresie IP, kto pisał nienawistne komentarze – tłumaczy Marcin Witkowski. – Mieliśmy też trudności z ustaleniem lokalizacji komputerów, kiedy po adresie IP okazywało się, że część z nich powinna być np. w Niemczech czy Chinach.

Prokurator Witkowski przyznaje też, że część komputerów została znaleziona w mieszkaniach, w których mieszkały całe rodziny. Po przesłuchaniu wszystkich domowników nikt nie przyznawał się do winy, nie można było postawić więc zarzutu, bo nie istnieje prawna odpowiedzialność zbiorowa.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22010827,umorzono-postepowanie-w-sprawie-zniewazen-i-grozb-karalnych.html

Prokuratura badała, po doniesieniu tygodnika i trzech osób prywatnych, czy Andrzej Duda nie doprowadził Sejmu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem „ poprzez wprowadzenie w błąd urzędników tej Kancelarii co do celu podróży do Poznania, które rozliczone zostały jako związane z wykonywaniem obowiązków poselskich, podczas gdy miały one wiązać się tylko z wykładami prowadzonymi przez ówczesnego posła na prywatnej uczelni”.

Śledczy ustalili, że w latach 2012-2013 poznańskie hotele wystawiły na Andrzeja Dudę faktury o wartości 1860 zł. Informacja z Sejmu wskazywała, że rozliczając noclegi obecny prezydent wskazywał obowiązki poselskie. Z Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu uzyskano informację, że Duda w latach 2012-2014 prowadził zajęcia na wydziale zamiejscowym uczelni w Nowym Tomyślu. Jednakże okazało się, że plany zajęć, jako dokumenty niearchiwalne, zostały zniszczone.

http://www.tvp.info/22687486/nie-ma-dowodow-ze-duda-jako-posel-naciagnal-sejm-prokuratura-odmawia-sledztwa

Prokuratura chciała zbadać finanse SKOK-ów i senatora Biereckiego. Śledztwo toczyło się z impetem, ale pięć dni przed wyborczym zwycięstwem PiS przejął je inny prokurator. Dwa miesiące później sprawę umorzono – ustalił „Newsweek”.

W Prokuraturze Apelacyjnej wątek przejął Cezary Szostak, śledczy oddelegowany z okręgu. Nie przesłuchał ani jednego świadka, nie zlecił opinii biegłym ani nie wystąpił o żaden nowy dokument. Jedynie zapoznał się z aktami i w ciągu dziesięciu tygodni umorzył sprawę SKOK-ów.

http://www.newsweek.pl/polska/prokuratura-umorzyla-sprawe-skok-ow-i-grzegorza-biereckiego,artykuly,379130,1.html

Minister Szyszko w oświadczeniu majątkowym oszacował stodołę w Tucznie na 17 tys. zł, podczas gdy – według ekspertów – warta jest ponad pół miliona złotych. Prokuratura jednak nie wszczęła postępowania w tej sprawie – informuje Super Express.

„Wpisanie wartości w sposób intuicyjny nie może być poczytane jako istotna nieprawidłowość” – pisze prokuratura w uzasadnieniu decyzji, do którego dotarł dziennik.

https://finanse.wp.pl/minister-wycenil-majatek-na-oko-ale-kary-nie-bedzie-6111582043510913a

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie znieważenia szefa Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska. Chodzi o grafikę, przedstawiającą Tuska w mundurze SS, którą zamieściła w mediach społecznościowych konsul honorowa RP w Ohio Maria Szonert-Binienda.

Prokurator stwierdził „brak interesu społecznego do wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego”. Prokuratura wylicza przyczyny, dla których przestępstwo ścigane co do zasady z oskarżenia prywatnego wymaga „ingerencji prokuratora”. Najczęściej – czytamy – powodami takimi „są nieporadność pokrzywdzonego (w szczególności związana z jego wiekiem, chorobą lub kalectwem), niepoprawność sprawcy, czy (…) fakt, że (czyn) bulwersuje opinię publiczną”. W uzasadnieniu wskazano, że „zachowanie, którego dopuścić się miała Maria Szonert-Binienda pozbawione jest większej społecznej doniosłości”. „Haniebny” fotomontaż z Tuskiem. Giertych składa zawiadomienie do prokuratury Pełnomocnik… czytaj dalej » „Sprowadza się ono do zamieszczenia w Internecie fotomontażu przedstawiającego wizerunek Donalda Tuska w mundurze SS. Jakkolwiek wizerunek ten może mieć charakter obraźliwy i budzić negatywne asocjacje ze zbrodniczą działalnością Schutzstaffeln, to jednak nie sposób go uznać za ultraradykalny i drastyczny. Forma prezentacji i przyjęte środki wyrazu są być może niestosowne, ale bynajmniej nie czynią ocenianego wizerunku wulgarnym, ordynarnym, czy obscenicznym” – czytamy w uzasadnieniu. Prokuratura oceniła, że „sposób, w jaki przedstawiony został Donald Tusk nie odbiega negatywnie od sposobu, w jaki prezentowane są mediach setki innych osób”. Prokuratura w uzasadnieniu przyznała – o czym pisał we wniosku pełnomocnik Donalda Tuska, Roman Giertych – że sprawa cieszyła się „w swoim czasie zainteresowaniem mediów”. „Nie wnikając w powody takiego stanu rzeczy (wśród których na pierwszy plan wysuwa się bieżąca walka polityczna), stwierdzić należy, że medialne zainteresowanie nie jest miarą interesu społecznego” – dodaje jednak w uzasadnieniu. „Tusk jest przecież osobą zdrową, doświadczoną i wykształconą” Prokuratura odniosła się następnie do „osoby pokrzywdzonego”. Oceniła, że „jako były Premier Rządu RP, a obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej, jawi się on jako osoba wyjątkowo predysponowana do samodzielnego troszczenia o swe prawa”. (http://www.tvn24.pl)

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/prokuratura-odmowila-postepowania-ws-wpisu-szonert-biniendy,753152.html

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sędzi prowadzącej proces dotyczący śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Jeden z adwokatów komentuje: takie rzeczy nie działy się nawet za komuny. Prokurator chce wyłączenia sędzi z procesu.

Podstawowa opinia biegłych (przygotowana na zlecenie prokuratury w Ostrowcu Świętokrzyskim, na postawie której umorzono śledztwo przeciwko lekarzom) kosztowała 291 tys zł. Ta uzupełniająca, zamówiona u tego samego zespołu biegłych przez sędzię Pilarczyk, była droższa o 81 tys. zł.

Nie jest więc prawdą, że aż tak znacząco przekraczała koszty tej podstawowej opinii. Śledczy powołują się na to, że ta najdroższa ich zdaniem w historii polskiego sądownictwa opina ma zaledwie 23 strony. Jednak to nie liczbą stron mierzy się wartość takiej ekspertyzy, ale wkładem pracy włożonym w jej przygotowanie. Z sądowych akt sprawy, które czytaliśmy, wynika, że do wydania tej uzupełniającej ekspertyzy sędzia Pilarczyk przesłała 15 biegłym: 770 stron akt sądowych, do tego kilka tomów akt prokuratorskich i pudło dowodów rzeczowych (w tym książki raportów dotyczących leków, zakresy obowiązków personelu i regulaminy ze szpitala, w którym był leczony Jerzy Ziobro).

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1693160,1,proces-o-smierc-ojca-ziobry-prokurator-i-rodzina-ziobrow-chca-wylaczenia-sedzi.read

Ta akcja była symbolicznym protestem środowiska przeciw planowanym przez rząd zmianom w ustawie o KRS oraz w ustawie o ustroju sądów powszechnych. Inna forma protestu nie była możliwa – sędziowie nie mają prawa do strajku. Na wczorajszym spotkaniu obecny był także rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Właśnie do niego „sprawę” mieli agenci CBA. – Zapukali do drzwi i weszli „jak do siebie”. Nie wiem, jak to się stało, że dostali się do strefy zamkniętej, niemniej nagle pojawili się na niedostępnym dla osób postronnych spotkaniu – relacjonuje w rozmowie z Onetem sędzia Żurek.

– Pracownicy kilkakrotnie prosili agentów o opuszczenie pomieszczeń. Bez skutku. Weszli, położyli „blachy” na stole i wręczyli mi pismo, informujące o wszczęciu kontroli moich oświadczeń majątkowych. Nie zażądali żadnego pokwitowania jego otrzymania, po prostu wyszli – mówi nam rzecznik KRS.

– Dziwi mnie taka nadgorliwość, tym bardziej że zaledwie dzień wcześniej, we wtorek mój pełnomocnik powiadomił CBA, że czekam na wezwanie i stawię się w siedzibie Biura w każdym wyznaczonym przez nich terminie. Tylko po to, by mogli mnie oficjalnie poinformować o wszczęciu kontroli moich oświadczeń majątkowych, bo bez powiadomienia mnie nie mogą przystąpić do czynności. Uznali jednak, że moja gotowość do stawienia się u nich nie wystarcza. Musieli przyjść na zamknięte spotkanie sędziów i to dzień przed zaplanowaną akcją w sądach. To jest co najmniej symptomatyczne – mówi Żurek

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/agenci-cba-wchodza-jak-do-siebie-przerywaja-spotkanie-wiceszefa-krs/n2956rr

Prokuratura w Warszawie prowadzi śledztwo „w sprawie znieważania prezydenta Andrzeja Dudy na profilu KOD”. Annie po czterech przesłuchaniach postawiono zarzut. Małgorzaty od maja poszukuje policja.

– 31 maja. Pisze do mnie brat, który mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. 69 lat, rencista po wylewie. Przyszła do niego policja i wezwała na przesłuchanie. Policjanci powiedzieli, że poszukuje mnie prokuratura za obraźliwe wpisy na temat prezydenta na Facebooku – opowiada Małgorzata. –

http://wyborcza.pl/7,75398,22010852,prokuratura-sciga-sympatykow-kod-zarzut-zniewazenie-andrzeja.html

 

 

 

 

 

 

 

 1. Piter
  01/07/2017 o 6:02 pm

  Źródła: wyborcza, TVN, polityka, Newsweek, czyli potentaci rynku fakenews. Tyle to warte co nieistniejące 10 sierot z Aleppo w Gdańsku i obrzucona wibratorami muzułmanka.

 2. kikunia
  01/07/2017 o 6:28 pm

  Hm, gdyby Dziadek Olgi Tokarczuk jednak BYŁ Ukraińcem, to wpisy byłyby słuszne?

 3. Anonim
  01/07/2017 o 6:33 pm

  @Piter
  Każde oskarżenie rzucone w prasie mocno utwardza bezczynność procesowa oskarżanych. A w większości z tych spraw wykazanie fejkowości byłoby banalne. Keep trying:)

 4. FF
  01/07/2017 o 7:21 pm

  @Anonim

  Procesować można się z kimś poważnym, czyj głos ma siłę zniesławiającą, a o czym my tu mówimy? O zdychających szmatławcach, które notorycznie kłamią i manipulują.
  Nie ma sensu podnosić im wartości jakąkolwiek polemiką.

 5. 01/07/2017 o 8:12 pm

  Znaczy mechanizm wyparcia u ludu ruskiego jest już tak zaawansowany, że bez kilkania o prawdziwości newsów decyduje nazwa redakcji. Orwell to był jednak świetny lewicowy prorok.

  PS w niektórych linkach są skany decyzji prokuratur.

 6. FF
  01/07/2017 o 8:18 pm

  Coś ci wytłumaczę, grubasku, bo wciąż po lewacku nie łapiesz. Zdanie twoje, Lisa, Michnika, i wszystkich was nie ma już żadnego znaczenia. Kłamaliście tyle razy i na każdy możliwy temat, że wasza wiarygodność jest zerowa.
  Cieszy za to wasza bezradność i bóldupizm, gdy po trochu wasza strona próbuje tego, czym nas karmiliście przez 27 lat. To dopiero początek. I dobrze o tym wiesz, widziałeś przynajmniej fragmenty żenady, którą odstawiła dziś PO. To z czym do ludzi?

 7. 01/07/2017 o 8:57 pm

  Hihi mój ulubiony psychofan znowu o końcu historii ze swoim ukąszeniem tygrysa Krońskiego. Ale lubię, gdy nicponiopodobni przyznają wprost, że są owcami i serio wierzą, że TVNy zmyślają cytaty prokuratorów i podrabiają skany ich pism :)

 8. Hellk
  01/07/2017 o 10:59 pm

  Batshit crazy. Balcerowicz tez lewak?

 9. topcio
  02/07/2017 o 12:48 pm

  Przejęcie prokuratury i jej upolitycznienie stawiam znacznie wyżej w niszczeniu i zawłaszczaniu państwa niż dobicie TK. Kiedy prokuratura była pod Seremetem, to Szydło nie chciała publikować wyroku, ale po ruchach prokuratury jednak opublikowała.
  Prokuratura musi w Polsce być oddzielona od rządu.

 10. FF
  02/07/2017 o 9:58 pm

  Oj, grubasku, grubasku, ty też się zawiesiłeś na Fukuyamie? Co jest z wami, lewusy?
  Lepsze mam! Ta tłusta Martyna R. to wasza, co? Z nożem wyskoczyła na wolontariuszkę pro life.
  No jak nie idzie, to nie idzie.

 11. 02/07/2017 o 10:03 pm

  Ludzie, którzy koniec historii kojarzą z Fukuyamą… lol

 12. 02/07/2017 o 11:11 pm

  Ten FF to lubi być gnojony :) Typowy prawicowy masochista. Jak oni mają zryty łeb. Jeżu słodki :)

 13. Grobler=obrońca polskości
  18/07/2017 o 11:45 pm

  Pan Grobler , prof., z PZPR UJ, napisał zawiadomienie, aby nie dopuszczać brata Prezydenta do grobu.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: