Strona główna > felietonik > Adrian jest najpiękniejszy

Adrian jest najpiękniejszy

 

Z Adrianem Zandbergiem jest ten problem, że jest najbardziej medialnym polskim politykiem. Potrafi w wywiady, potrafi w debaty, nie unosi się, nie kłamie, za to bombarduje soundbajtami i onelinerami lepiej niż niejedne odcinki House of Cardsów. Dokonał też Zandberg rzeczy, zdawało się niemożliwej, to jest dzięki jednej wyborczej debacie przepchnął (bez urazy) partię, medialnych nołnejmów i dobił Leszka Millera. Złośliwi twierdzą, że tym samym dał PIS samodzielną władzę, ale ci sami złośliwi powinni pytać, kto i dlaczego dał władzę komuś tak słabemu jak Ewa Kopacz? I czemu Komorowski przejechał na pasach tuzin zakonnic. Gdyby Nowoczesna miała swojego Zandberga, dziś z PO nie byłoby co zbierać. Gdyby Zandberga miała PO, Tusk dobijałby go łopatą, tak circa w 2012. Gdyby miał go PIS ustami Jarka stałby się Zandberg ruskim agentem tak około 1994 roku.  Ale Zandberga ma lewica.

Problem z medialnością Zandberga jest jednak taki, że ta może się szybko opatrzeć. Tak jak może opatrzeć się np. Tusk witany z kwiatami niczym Wojtyła w Charkowie (czy odwrotnie). Dlatego trzeba Zandberga medialnie oszczędzać. Nie można nim non stop epatować, nie można nim do wróbli strzelać, trzeba sobie ustalić medialną strategię i posyłać go na najtrudniejsze (i najbardziej medialne) fronty niczym Międzynarodowe Brygady do obrony Madrytu. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt pewnej blokady medialnej Razem (Kawa na ławę i inne pyskówki), która pozwala zachować efekt świeżości i uniknąć efektu Zandberga w każdej lodówce.

Dlatego pomysł Zandberga w Superaku uważam za szansę wręcz znakomitą. Szansę – albowiem w tym samym Superaku pisze też ponoć Leszek Miller, ale kto poza jego psem (Waterboar-Dingiem?) w ogóle kojarzy pisanie pana Leszka? Szansę znakomitą – bo, o ile wielkomiejska klasa średnia swym poparciem zapewnia przejście progu, o tyle czytelnicy Superaka zapewniają miejsca w parlamencie. Albowiem powiadam Wam, kto czytał program partii Razem i nie rozumie, że jej docelowym elektoratem są czytelnicy Faktu i Superaka, a nie, dajmy na to, Niezbędnika Inteligenta, ten nic nie rozumie, powinien zostawić politykę i zająć się np. polskim twitterem.

Z punktu widzenia taty Madzi to też pełen sukces. Dostaje naczelny gorące nazwisko, dostaje pluralizm i może teraz powiedzieć, że oto tata Madzi upolował sobie Zandberga, podczas gdy tata Michnik upolował sobie Wojciecha Maziarskiego i Elizę Michalik. Oczywiście kwestią otwartą jest, czy biznesowo się to opłaci, czy może świat mediów zszedł już do tak patologicznej lemingozo-pacjentozy, że tylko przekaz „hurr durr PIS/PO mordercy” się w politycznych mediach sprzedaje.

Na koniec pozostaje oczywiście kwestia pewnej etyki. Po pierwsze Zandberg jest politykiem i jako polityk ma obowiązek korzystać z możliwie najlepszej dystrybucji. Po drugie, o ile tata Madzi i reszta Warzechów tej branży, sprawia konserwatywne wrażenie, jakby swymi czytelnikami z lekka pogardzała, tylko pisała dla nich dla hajsu, o tyle Zandberg programowo chce dla tych czytelników lepiej. Nie widzę więc żadnego problemu, że lewicowy polityk pisze lewicowe treści w tabloidzie czytanym przez docelowy lewicowy elektorat. Kto to widzi, być może powinien szukać sobie innej lewicy, takiej tylko do gejów, Trybunału, księdza Tischnera i NieCzytaszNieSzczamZTobąDoŁóżka. Takiej lewicy, o której marzy PIS i którą non stop straszy, wprowadzając (pod płaszczykiem prawackiej rodziny) najbardziej ambitny socjal po 1989 roku.

Reklamy
 1. Anonim
  21/06/2017 o 3:24 pm

  Razemki uzbierały w wyborach pół miliona głosów, nakład Superaka to niewiele ponad 100 tysięcy z czego felietony polityków czyta pewnie z 10%. To jednak nie jest poziom zasięgu telewizji.

 2. marcin_be
  21/06/2017 o 6:17 pm

  ale zawsze jest to dodatkowy kanał, którym można komunikować się z potencjalnymi wyborcami – akcja na plus :)

 3. 21/06/2017 o 7:13 pm

  Nie miało być tak, że Zandberg wchodzi, Miller wychodzi? Tymczasem będą obydwaj. Czy będą walczyć ze sobą?

 4. ausir
  21/06/2017 o 8:52 pm

  Z tego co wiem to właśnie Zandberg wchodzi na miejsce Millera.

 5. Mariusz Płatek
  22/06/2017 o 6:25 am

  Raczej nie:
  Bezczelny Naczelny pisze:
  Po okresie burzy i naporu stwierdzić należy: w środy w SE @LeszekMiller w soboty @ZandbergRAZEM. Jakże się cieszę!

 6. Mariusz Płatek
  22/06/2017 o 6:25 am

  Raczej nie:
  Bezczelny Naczelny pisze:
  Po okresie burzy i naporu stwierdzić należy: w środy w SE @LeszekMiller w soboty @ZandbergRAZEM. Jakże się cieszę!

 7. Szmonces boy
  22/06/2017 o 7:48 pm

  Kiedy do Adriana dołączył Basia Nowacka (reunion) lewica wróci do gry.

 8. FF
  23/06/2017 o 2:58 pm

  @Szmonces boy

  tej siły już nie powstrzymacie!

  :-)

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: