Strona główna > felietonik > Wilcze oczy, wilcze doły

Wilcze oczy, wilcze doły

Pomiędzy odmową przyjęcia przez Błaszczaka strażackiego orderu, który sam sobie przyznał, a publicznym przerzucaniem się kośćmi z Łączki, tudzież Smoleńska – zawiało normalnością. Oto Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie o dopuszczalność prezydenckiego prawa łaski przed uprawomocnieniem się orzeczenia. Na moment do głosu doszli fachowcy, nawet wpotylice zaczęło cytować profesorskie głosy, słowem polska dyskurs publiczny przez moment wyglądał, tak jak to ma miejsce w tych „muzułmańskich” krajach zza Odrą, do których tak emigrują ekonomiczni najeźdźcy z katolickiej Polski.

Moment ten trwał jednak krótko, głos już zabrała pani Mazurek, zaraz zabierze Patryk Dżaki, a potem reszta różnych Tarczyńskich. W tzw. normalnym kraju spór dalej toczyłby się na ramach prasy i naukowych periodyków, Polska jest jednak krajem wyjątkowym, więc możliwe jest znacznie więcej. Z dostępnych scenariuszy możliwe wydają się trzy. Po pierwsze PIS uznaje orzeczenie Sądu Najwyższego i czeka stosowanego momentu, by partyjnych kumpli ułaskawić. Po drugie, PIS, owszem orzeczenie uznaje, ale za moment przy pomocy TK i KRS odzyskuje SN wsadzając tam swoich PRLowskich dygnitarzy. Po trzecie – i za to trzymajmy kciuki – PIS idzie na zwarcie i za pomocą TK oznajmia, że pan prezydent ma pełne prawo korzystać z prawa łaski na każdym etapie postępowania.  Ten ostatni scenariusz teoretycznie Dudę umacnia, ale faktycznie prawo łaski potrzebne mu jest dziś jak narty w basenie. Prokuratura dawno już przecież, czy to  wszelkie akty oskarżenia przeciwko kumplom wycofała, czy to wręcz dowody torturowania różnych Stachowiaków do szafy schowała.

To, co jednak jest ciekawego w tym scenariuszu, to przypadek, gdy przy rządzie PIS-Kukiz to ktoś z opozycji zostaje kolejnym prezydentem. Dostaje bowiem wówczas prezydent do rąk średniowieczny wręcz oręż monarszy, którym może dowolnie kształtować politykę karną Ziobrystów. Powie ktoś, że i bez tego wszystkiego owemu prezydentowi przysługiwałoby prawo łaski. Owszem, ale to dopiero po prawomocnym wyroku, a więc dopiero po tymczasowym aresztowaniu wydobywczym klepniętym przez „odzyskanego” sędziego wskazanego przez prezesa sądu wprost z prokuratury. Tymczasem prawo łaski, rozumiane jako możliwość abolicji indywidualnej na każdym etapie postępowania, powoduje, że, dajmy na to, taki Tusk mógłby zwalniać każdego, gdziekolwiek i kiedykolwiek. I na nic cały ten wysiłek z odzyskiwaniem KRS i prezesów sądów, skoro jednym pstryknięciem mógłby nie-pisowski prezydent w każdym wybranym momencie polski wymiar sprawiedliwości od sprawy Kopacz, Kijowskiego czy Piniora uwolnić.

Reklamy
 1. 01/06/2017 o 9:54 am

  Pod warunkiem, że PiS odda władzę [raz zdobytej władzy…]

 2. marcin_be
  01/06/2017 o 11:38 am

  Polska – kraj 38 mln ekspertów od wszystkiego

 3. stanislaw414
  01/06/2017 o 4:36 pm

  Uchwała TK z dn. 31 lutego 2018 r.:

  „Art. 139 Konstytucji jest zgodny z Konstytucją, w zakresie w jakim upoważnia Prezydenta do ułaskawienia osoby fizycznej wówczas, gdy nie toczy się przeciwko niej żadne postępowanie karne. Wystarczającą przesłanką zastosowania prawa łaski jest już bowiem obawa wszczęcia takiego postępowania karnego, z tym zaznaczeniem, że to Prezydent i tylko Prezydent ma prawo oceniać jej zaistnienie w danym stanie faktycznym lub prawnym. Ułaskawienie może być udzielone na czas nieoznaczony i nie musi być indywidualne, Prezydent może objąć aktem łaski dowolną ilość osób fizycznych. Aha! Sądy powszechne i organy ochrony prawnej, stosują się do aktów łaski, zgodnie z wolą Prezedenta, pod rygorem skutków prawnych.”

 4. marcin_be
  01/06/2017 o 7:48 pm

  @ stanislaw41

  pkt.II Uchwały:
  „Taki chuj”

 5. FF
  01/06/2017 o 9:35 pm

  Po co prokuratura miałaby chować dowody ws Stachowiaka? Przecież to nie akcja „Widelec”, ani podpalenie budki pod ruską ambasadą.

 6. Nierdzewieje
  02/06/2017 o 8:41 pm

  Kurwa, jaka słabizna, na kacu chyba pisane? Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz i nikt ich nie ułaskawi jakby coś.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: