Strona główna > felietonik > Kraj z mgły, mułu i paproci

Kraj z mgły, mułu i paproci

 

Claudiu Crulica miał 33 lata. To ponoć dobry wiek. Wiek Chrystusowy (w tym kraju to chyba ważne). Claudiu Crulica był Rumunem (to jeszcze ważniejsze). W 2008 r. został oskarżony o kradzież portfela pewnej ważnej osoby. Oskarżony i aresztowany. Crulica twierdził, że w momencie kradzieży był w Mediolanie. Nikt tego nie sprawdził. Nikt nie porozmawiał z pilotką autokaru, która doskonale go pamiętała. Nikt nie weryfikował jego alibi nawet wtedy, gdy 33 letni Claudiu Crulica podjął głodówkę. Claudiu Curlica zmarł w szpitalnym więzieniu. Na ostatnich zdjęciach wyglądał jakby właśnie opuścił Treblinkę.

O sprawie pisał Tygodnik Powszechny. W wielu numerach pisał. Ale prawdę mówiąc, wszyscy mieli to w dupie. Tak jak w dupie mieli 1000 stronnicowy raport dyrektora okręgowego Służby Więziennej. Ciągano po sądach kilku lekarzy, reszcie dano spokój. Reszta ma czyste sumienie.

Maxwell Itoyia w momencie śmierci był 3 lata starszy. Maxwell Itoyia był Polakiem nigeryjskiego pochodzenia (tak, to kluczowe). W 2010 r. na stadionie-bazarze warszawskim wdał się szarpaninę z policją. Zastrzelono go na miejscu. Protestowała garstka lewaków, głównie anarchistów. Reszta, rzecz jasna, też miała to w dupie.

Wydawałoby się, że po ujawnieniu nagrania z katowaniem Igora Stachowiaka, jego bliscy będą mieli ciut więcej szczęścia. W końcu to biały Polak. Że dowiedzą się czemu przez rok nagrań torturowania nie raczyła obejrzeć policja, prokuratura, a jak obejrzeć raczyła, to czemu ci zwyrodnialcy nie mają jeszcze zarzutów? Czemu byli odwieszani, a ich przełożeni dostawali awanse? I to nawet nie chodzi o to, czemu Błaszczak z Zielińskim przez rok nie potrafili przeprowadzić rzetelnej kontroli, by za chwilę się okazało jednak, że przez 3 dni można wszystko wyjaśnić. Nie, nie chodzi o to, żeby tak jak prawicowi intelektualiści chcą ścigać Tuska za Smoleńsk, tak teraz ścigać Błaszczaka za śmierć i tortury.

Chodzi tylko o to, żeby Polacy się tym k… ciut bardziej zainteresowali. Tym zgonem w 2008, tym w 2010, czy tym w 2016. W innych krajach po takich nagraniach jak w przypadku Stachowiaka na ulicach płoną samochody, w parlamentach prowadzone są niezależne (od rządzących!) komisje śledcze, powstają grube, analizowane przez media raporty.

Tymczasem w Polsce od tygodnia cały naród przeżywa medialnie, czy Zenek Martyniuk zagra w Opolu, czy jednaka Rosiewicz z innym paździerzem w Kielcach. Koniec festiwalu w Opolu jako Armagedon, który ten naród z mgły i paproci doprowadza na skraj rozpaczy.  Jak w takich discopolowych warunkach można w ogóle prowadzi debatę? Czy to uchodźcach, czy o socjalu, czy o czymkolwiek innym niż tylko jadą chłopcy radarowcy?

Polski dyskurs polityczny jest jednym wielki nowotworem karmionym przez te wszystkie gazety.pl, natematy i inne rzekome strony z contentem, które najpierw polską politykę sprowadzają na dno,  a potem się dziwią, że w tym błotku wygrywa populizm.

Reklamy
 1. Jaana
  24/05/2017 o 11:43 am

  Ci co mówią o jakimś narodzie polskim – kłamią.

 2. krystian
  24/05/2017 o 12:02 pm

  Przyznam,że o sprawie tego Rumuna nic nigdy nie słyszałem.

 3. 24/05/2017 o 1:30 pm

  Tak, publiczne przyzwolenie na tortury czy nawet na mordowanie (a za nim w publicznych dyskursach politycy sekundują zbirom, a zbiry – politykom) to jedna ze stron dramatu. Ale jest i druga, niemniej ważna: dobór i kształcenie fachowców. Taser to wyśmienita zabawka dla przerośniętych chłopców, czyniąca z nich po krótkim opisie obsługi ulicznych supermanów, ale czy ktoś powtarza im systematycznie tę mantrę, że nie tylko podejrzany, ale i kryminalista to człowiek, że tortury są zabronione w Polsce, że w Polsce nie ma kary śmierci?

 4. stanislaw414
  24/05/2017 o 4:43 pm

  Brawo!

 5. MM
  24/05/2017 o 8:03 pm

  Widzę, że faza 4. W sumie szybko poszło.
  Następna będzie akceptacja.

 6. 28/05/2017 o 10:56 pm

  O Crulicu powstał film, ciekawy bardzo – dokument animowany, „Droga na drugą stronę”, w 2011.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: