Strona główna > felietonik > Jak przyjmować uchodźców w Polsce?

Jak przyjmować uchodźców w Polsce?

 

Rozstrzygniecie, czy – grillowany zewsząd Grzegorz Schetyna za swoja woltę w sprawie uchodźców  – ma polityczną rację, zależy nie od naszych ocen moralnych, a od prostego faktu, czy elektorat PO, Nowoczesnej to naczynia połączone. Jeśli tak, to owszem Nowoczesnej powinno wzrosnąć kosztem odpływu PO, ale suma summarum razem powinni mieć mniej więcej tyle, co teraz. Jeśli nie, to albo PO wzrośnie i Schetyna dobrze skalkulował, że pora sięgnąć po centrowy, wystraszony i rasizujący elektorat, albo PO poparcie spadnie, najpewniej kosztem lewicy. Z tego ostatniego względu, to co zrobił Schetyna, jest więc dla lewicy szansą, jeśli nie poszerzenia poparcia, to przynajmniej zbadania na żywca, na ile temat emigracyjny potrafi być game changerem.

W mojej ocenie, o ile Schetyna nie ma racji, że skręt w prawo się PO opłaci (żołnierze wyklęci, olewanie LGBT – patrz klęska Komorowskiego), o tyle proemigracyjna polityka PO jako partii, która walczyć ma o całą pulę jest najzwyczajniej w świecie błędna. Polska jest bowiem krajem nie tyle do emigrantów nastawionym negatywnie, co nastawionym skrajnie negatywnie. Ba, w mojej ocenie paradoksalnie Polska niemal całkowicie pozbawiona islamskich emigrantów jest do nich bardziej nastawiona negatywnie, niż kraje, w których owi emigranci przebywają w stosunkowo dużej ilości i siłą statystyki muszą powodować różne problemy (podobnie jak powodują je Polacy w UK). Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do obywateli krajów Zachodu, Polacy na co dzień nie doświadczają bezpośrednich interakcji z muzułmańskimi sąsiadami. To nie są ich koledzy z pracy, z podwórka, szefowie, lekarze, hydraulicy, taksówkarze i sprzedawcy. Dla Polaków muzułmański emigrant nie jest Muhammedem z trzeciego piętra, z którym bawią się nasze dzieci, a jedynie człekopodobną zjawą, która jest pokazywana w terrorystycznym kontekście na przemian przez popkulturę, wiadomości i znów popkulturę. Inaczej w przypadku Ukraińców, z którymi Polacy mają coraz więcej kontaktów, więc antyukraińskie apele polskich faszystów z Ruchu tfu Narodowego traktują pukaniem się w głowę. Słowem, tresowani w strachu Polacy są „islamem”wreszcie panicznie wystraszeni. A dla zachowania bezpieczeństwa człowiek w panice potrafi zdobyć się na największe świństwa. W końcu tak właśnie powstał faszyzm.

Oczywiście przyjmowanie uchodźców to postulat moralny, a polityka jest właśnie po to, by postulaty moralne leżące przecież u źródeł każdej ideologii, skutecznie realizować w praktyce. Oczywiście sprzeciw PO nie jest tym samym, co sprzeciw PIS. W przypadku PIS nie chodzi tylko bowiem o samo nieprzyjmowanie uchodźców. Chodzi o wystawianie Czeczenów służbom specjalnym Kadyrowa, chodzi o odmowę dostępu do pomocy prawnej, chodzi o nielegalne deportacje i o pomysły budowy obozów za drutem kolczastym dla ludzi uciekających przed proputinowską gangsterką. Chodzi wreszcie o mentalność różnych Kaczyńskich, którzy o chorobach tropikalnych uchodźców opowiadają jak o syfilizmie przedwojennych Żydów. Czy o takich jak prof. Morawskich, który jako sędzia TK (hihji) w imieniu rządu zapewnił, że Polska jest ok, bo przecież znienawidzonych homoseksualistów nie ściga. Powtórzę: Polska jest ok, bo przecież nie jest krajem NSDAP i różowych trójkątów. Zaiste, iście to prawicowa poprzeczka, podpowiem: Polska nie pali też gejami w piecach, panie profesorze!

I wreszcie oczywiście fakt, że sprzeciw PO nie jest tym samym co sprzeciw PIS, nie oznacza, że sprzeciw PO nie jest obrzydliwy. I nie oznacza, że PO nagle przestała być partią toczoną robactwem lenistwa połączonego z cynizmem i chęcią rządzenia dla samego rządzenia. Ale znaczy jednocześnie, że PO nie ma żadnego zdania na temat uchodźców, i w tej sprawie ruszy tam, gdzie wiatr zawieje. Trzeba więc ten wiatr wytworzyć, nie tyle nawet dla samej PO, co dla tych, którzy uchodźców przyjmować chcą do kraju, który ich nienawidzi. Takie rozważania są przecież klasyką realpolitik. O to chyba właśnie chodziło w dość nieporadnej próbie dyskusji o lewicowych mitach przez Ziemowita Szczerka na fejsie. O to chodziło Sroczyńskiemu, który pisał, żeby nie ściemniać w sprawie uchodźców. Mam też wrażenie, że ci, którzy teraz głośno wyszydzają samą próbę racjonalizowania Schetyny, to ci sami, co krzyczeli, żeby lewica zostawiała aborcję, a czarny marsz, bo to głupota polityczna i samobójstwo.

Jak więc (skutecznie) przyjmować uchodźców w Polsce?

Otóż retorykę przyjmowania uchodźców należy ograniczyć jedynie do kobiet i dzieci. Przede wszystkim dzieci. Tylko tak jesteśmy w stanie odbić się od wielomiesięcznej zbitki uchodźca-terrorysta, którą prawicowa publicystyka straszy niczym ich poprzednicy straszyli Żydami w III Rzeszy. Tylko tak, idąc za Lakoffem, jesteśmy w stanie zbudować metafory, które będą w stanie, może nie porwać tłumy, ale przynajmniej je uspokoić. Czym innym jest bowiem dyskusja o 20 letnich terrorystach, a czym innym o ciężarnych, gwałconych kobietach, czy też kilkuletnich sierotach wyławianych przez państwa, które to państwa nauki (również Jezusa) traktują nieco poważniej niż nawóz pod budowę kolejnej świątyni.

Oczywiście to zabrzmi brutalnie, bo to jest brutalnie. I będzie to pewna selekcja, ale w mojej ocenie, na ten moment, powinno się oportunistycznie próbować ratować: co się da i kogo się da. Pomysł pomocy na miejscu jest pomysłem być może utopijnym i na pewno wymagającym długich przygotowań. Pomysł przyjmowania sierot wojennych jest prosty, stosunkowo łatwy do przeprowadzenia i przede wszystkim strawny dla przepojonej strachem i rasizmem opinii publicznej. Warto go rozważyć na serio, ale to mogą zrobić tylko ci, którzy unijne wartości mają w sercach i głowach, a nie jedynie na antypisowskich transparentach.

 

 

 

Reklamy
 1. q
  13/05/2017 o 4:23 pm

  W islamie i krajach muzeumanskich ciezko mowic o sierotach w europejskim rozumieniu tego slowa. Koran i Mahomet wypowiadaja sie bardzo cieplo i nakazuja otoczenie opieka przez cala wspolnote muzeumanska. Stad mozna prowokacyjnie powiedziec, ze w islamie nie ma sierot – zawsze bedzie jakas dalsza rodzina, ktora „sierote” przygarnie. Adopcja tez wyglada inaczej. Nazywa sie kafala i np. nie ma w niej dziedziczenia, a po osiagnieciu dojrzałosci plciowej dziecko moze wziac slub z osoba adoptujaca.

  Stad te kilka sierot, ktore planowalo sprowadzic swego czasu jakies polskie miasto (Gdansk?, nie pamietam), mialy przyjechac nie same, ale wraz z cala dalsza rodzina, ktora mialaby sie nimi w Polsce zajmowac. A to juz rzut kamieniem do twoich „20 letnich terrorystow” i bledne kolo sie zamyka.

 2. MM
  13/05/2017 o 5:03 pm

  Mamy więc dobry, postępowy faszyzm PO i zły faszyzm PiS.
  Nic to nie da Platformie, bo do końca kadencji większość z nich będzie siedzieć. Obstawiam, że pierwszy będzie Sławek Neuman za te 50k wziątki.

 3. 13/05/2017 o 11:34 pm

  Przyjmowanie uchodźców w obecnym klimacie społecznym bez żadnych ‚ale’ to tak, jakby dziś w Polsce zalegalizować adopcje dzieci dla par homoseksualnych. Niby słuszne z progresywnego punktu widzenia, ale w praktyce skazuje te dzieci na piekło.

  Tak, jak od początku byłem za, tak obecnie ciężko jest nawet o tym normalnie rozmawiać i przekonywać rodaków, bo weszliśmy na poziom myślenia magicznego i trudno jest przekonywać, że to człowiek, nie zombie.

 4. hellk
  14/05/2017 o 8:20 pm

  Strach przed terrorystą to jedno, a strach przed tym, że g..niane polskie ‚państwo’ i nędzny kapitał społeczny i legendarna dobroduszność jego mieszkańców uniemożliwi integrację nawet najcierpliwszych przyjezdnych, to drugie.

 5. MM
  17/05/2017 o 7:31 pm

  Tusk właśnie pogroził Polsce uchodźcami. Jest gotowiec na kampanię. Pierwszy w serii.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: