Strona główna > felietonik > Dmowski do wora

Dmowski do wora

Że Mateusz Kijowski wrzucił zdjęcie Dmowskiego na marsz 11 listopada w sumie dziwić nas nie powinno. Raz, że potrafi KOD mieć zagrywki prosto od soku z buraka. Dwa, że od jakiegoś czasu daje się zaobserwować koncepcję obchodzenia prawicy od patriotycznej strony, czego dowodem pogrzeb Inki od tego dziecięcego boksera Łupaszki. Koncepcji, dodajmy, rażącej swą sztucznością, która wypłukuje resztki tożsamości KODu.

Że jednak gest znalazł tak szerokie mejnsztrimowo-dziennikarskie poparcie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, dziwić powinno.  Bo właściwie czemu Dmowski stawiany jest na równi z Piłsudskim? Znaczy, oczywiście zawodowi historycy mogą tutaj mieć swoje racje, ale mejnsztrim?

Oficjalna mejnsztrimowa wersja brzmi: po pierwsze, bo stworzył polski naród. Tyle że to jednak automatycznie niepodległości nie zapewnia. Po drugie, bo załatwił niepodległość w Wersalu. Popularna wersja tej historii brzmi, że oto Dmowski na konferencji mówił bite 5 godzin (i to w obcych językach), i tak przekonywał, że aż przekonał. Ta wersja pasuje idealnie do umysłu prawicowego Polaka, który chce wiedzieć, że oto zachodnie chamy klękają przed polskim panem. I jego intelektem. Tylko jeśli ktoś wierzy, że o politycznych losach decydują romantyczne przemowy, i to przemowy jednego człowieka, to chyba powinien zmienić dyscyplinkę. Alina Cała i Adam Ostolski sugerują nawet, że Dmowski poprzez swoją fobię antysemicką bardziej przeszkadzał niż pomógł, bo zniechęcał wpływowych Żydów. Czy tak było, nie wiem.

Wiem natomiast, że oto mamy do czynienia z klasycznym Dmowski wielkim Polakiem był. Co zabawne, i dosyć znamienne, tego oficjalnego Dmowskiego najbardziej bronią dziennikarze liberalni. Zabawne, bo  chyba nadal nie rozumieją paradoksu tolerancji (nie możesz tolerować nietolerancji). Znamienne, bo na tym właśnie polega historia wg III RP: bronimy historycznego symbolu nawet jeśli ów symbol jest dla nas kompletnie pusty. Ale gdyby tylko o bronienie chodziło. Sęk w tym, że wypuszczanie trupa Romana z butelki, wciskanie w brzuch oficjalnego szacunku do Dmowskiego, bez względu na to, co rzeczywiście zrobił, jest wpuszczaniem wyziewów, jakie zwykle za truposzczakami się wleką. Skoro bowiem Dmowski bohater, to i jego endecja bohaterska, a skoro jego endecja bohaterska, to czemu nie endecja współczesna?

Potrafiła PRL i IIIRP trzymać się od Dmowskiego na dystans, dawać tyle dyskretnego szacunku, żeby tkwił Dmowski pod gruzowiskiem pamięci. Teraz biorąc podobizny Dmowskiego na sztandary, rozpoczynając o Dmowskim rozmowy, otwiera się na oścież drzwi dla Winnickich i Bosaków, by potem się zdziwić, że dyskurs skręca na prawo. Bo przecież współczesnym, prawicowym fanom Dmowskiego nie idzie o dodruki Myśli nowoczesnego Polaka, idzie im o legitymizację. Kiedyś łączenie Kościoła z nacjonalizmem miało być dlań obraźliwe, dziś już nie tyle Młodzież Wszechpolska co ONRowcy od zdjeć SSmanów, zapraszani są na msze święte. Miała Polska pecha do wspólnotowości, raz przez kompromitację czasów PRLu, dwa przez bożka indywidualizmu czasów Balcerowicza. I teraz, gdy ci biedni chłopcy z blokowisk, co (słusznie) nie za bardzo już wierzą, że jak się mocno postarają, to odniosą wolnorynkowy sukces, mają dostać na tacy Dmowskiego. Już nie jako postać, może z jakimiś tam zasługami, ale jednak skompromitowaną, a jako oficjalny, równoprawny wzorzec z liberalną bumagą.

A przecież nie tylko wśród liberałów, ale i na niepodległościowej lewicy jest masa bohaterów dziś wzgardzonych i zapomnianych. Czy zamiast wlec za sobą truchło Dmowskiego, nie lepiej wspomnieć tych, co niekoniecznie resztę polskich Żydów w gettach by najchętniej widziało.

Reklamy
 1. AG
  09/11/2016 o 1:24 pm

  Ale Ty nie widzisz, że jakaś liberalna bumaga na nikim nie robi wrażenia i ta próba wchłonięcia Dmowskiego to chwytanie się brzytwy?

  Dmowski jest skompromitowany tylko w oczach osób należących do środowisk będących w wielkim odwrocie. A zasługi ma obiektywne. Nie tylko Wersal, ale może przede wszystkim unarodowienie ludu i cała jego myśl za tym stojąca. Tobie może się nie podobać, bo nic Ci nie daje, wręcz przeciwnie, ale dla osób uznających naród za wartość musi być czymś wzbudzającym szacunek. Dzisiejsza prawicowa publicystyka to autystyczna komedia przy przenikliwości i języku w jakiej ją wyrażał Dmowski.

  A i kwestia żydowska jest głownie polityczną próbą zdezawuowania jego postaci. Przykładanie dzisiejszych miar do innej epoki to bieda umysłowa, chcesz to sobie unaocznić to zobacz choćby co pisał o Żydach przed wojną Giedroyc.

 2. mall
  09/11/2016 o 2:13 pm

  Takie 3 grosze: mam poważne wątpliwości co do zasług w zakresie „unaradawiania ludu”: na początku XX wieku większość mieszkała na wsi gdzie analfabetyzm sięgał i 80%. Jeżeli Dmowski unaradawiał lud, to najwyraźniej ktoś rozumie lud jako osoby wykształcone i zdolne do rozumienia bardziej zaawansowanych publikacji i rozciąga tą swoją definicję na wszystkich.

 3. 09/11/2016 o 8:44 pm

  Dmowski nadal jest skompromitowany, to (jeszcze) nie żołnierz wyklęty.

 4. AG
  10/11/2016 o 1:03 pm

  Mall,
  idea wyszła od niego i jego kręgu (Popławski etc.) i „spłynęła” w dół. Niepiśmienny unaradawiany lud nie musiał osobiście czytać dzieł, aby uznać, że zmienił się pod wpływem myśli Dmowskiego.

 5. mall
  14/11/2016 o 10:13 am

  @AG: wybacz dosadność, ale z twojego opisu wygląda na to, że nastąpiło niepokalane poczęcie poczucia narodowości w niepiśmiennych masach.

 6. 15/11/2016 o 3:54 am

  Se configura como una diligencia que se estampa en el pasaporte del extranjero en la
  que se indica el día que como máximo puede permanecer en España. http://Www.blogigo.com/aboardpushover292/M-s-cincuenta-ocho-seiscientos-Espa-oles-Nacidos/4/

 1. 26/12/2016 o 8:20 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: