Strona główna > felietonik > Neurony i facebookisting

Neurony i facebookisting

Lata temu Kinga Dunin ujęła całą lewicowość w jedno kluczowe zdanie: lewica to jest empatia. Gdybym miał, a contrario określić istotę polskiej prawicy, to jest nim smutna teza, że owej empatii prawica w dużej mierze jest pozbawiona. Popularne rozumienie terminu empatia sprowadza się do współczucia, i tej, rzecz jasna, prawicy brakuje w stopniu wybitnym. Ale empatia rozumiana powinna być także, a może przede wszystkim, jako zdolność wczuwania się w sytuację innych. I ta jest tutaj kluczowa.

Płacze, żale, histeria i tak popularne na prawicy mazgajenie się, gdy Fejsbuk zaczął blokować im konta i wrzutki o corocznej kibolskiej demolce, zwanej dla niepoznaki marszem niepodległości, jest tyleż zabawna, co smutna. Zabawna, bo jeszcze kilka dni temu prawica była wręcz zachwycona, że oto gejowi odmówiono drukowania gejowskich ulotek. Bo przecież wolność gospodarcza! Zabawna, bo oto Krzysztof Bosak tłumaczy, że owszem gejom odmówić można zanim dojdzie do druku, ale prawakom konta na fejsie już nie, bo konto już założone. Co poniekąd oznacza, że wedle tej logiki, aby być w porządku, fejsbuk powinien prewencyjnie zakazać wstępu prawakom wszystkim. Zabawna, bo Ziemkiewicz, posługując się lewackimi elementami Reaganomiki (o ile czegoś nie pokręcił),  woła na pomoc lewackie sądy monopolowe i ironicznie krzyczy sam se załóż bank, nie wiedząc nawet, jak bardzo powtarza klasyczne lewicowe argumenty o rynku regulowanym (Keynesa anegdota się kłania). I argumenty o ułudzie fetyszu konkurencji de facto niemożliwej poprzez rzeczywiste bariery wejścia na rynek. Zabawne wreszcie dlatego, że pokazuje jak w łatwy sposób cała ta gadka o wolnym rynku, wolności gospodarczej (głupia sprawa Facebook to przedsiębiorstwo dla ZYSKU) sypie się jak domek z kart, gdy wolny rynek robi fisting akurat na prawackim anusie. A przecież mówimy o korporacji, która świadczy nie tyle mieszkania, bez których zimą możesz zmarznąć, nie tyle jedzenie bez którego po prostu umrzesz, nie tyle pracę, która pozwoli ci funkcjonować. Mówimy o DARMOWYM koncie na kanale społecznościowym. I nie brak tudzież nierówność świadczenia mieszkań, jedzenia, czy pracy ma być grandą, ale brak, tudzież nierówność świadczenia DARMOWYCH kont.

Ale te płacze, żale, histeria są też smutne. Smutne, bo pokazują pewien mentalny defekt na polskiej prawicy, która choć gloryfikuje fisting wolnego rynku na pielęgniarkach, ochroniarzach, nauczycielach etc. za nic w świecie nie jest w stanie wyobrazić siebie samego w sytuacji tegoż fistingowanego. Jakby ewolucja im zrobiła psikusa i obcięła neurony lustrzane, o ile, rzecz jasna, z tymi neuronami w nauce to prawda. Potrafił Warzecha wyśmiewać samobójstwo (!) kredytobiorcy, ale nie zapaliła się mu lampka, że sam ma kredyt frankowy, i może być w jego miejscu. Teraz pisze już o banksterach i łka do ustawodawcy. Potrafiły całe tabuny wyśmiewać „roszczeniowców” związkowych, ale gdy zaczął zwalniać ich Hajdarowicz, pisali list jako żywo przypominający wystąpienia rad pracowniczych. Potrafili lżyć emigrantów, od ekonomicznych najeźdźców ich wyzywać, nie rozumiejąc, że ich ukochani Polacy przedmiotem takiego języka się znajdą w Anglii. I będą zbierać nomen omen RAZy prosto w husarską mordę.

Smutne jednak przede wszystkim dlatego, że, patrząc na rewolucję dobrej zmiany, ci sami ludzie, co teraz kibicują Kaczyńskiemu, nie kumają, że sami kładą głowę pod topór. Zakładając bowiem, że PIS nie będzie autorytarny (a oni to zakładają) cały demontaż mechanizmów bezpieczeństwa w państwie jest prezentem dla Tuska czy innego Kijowskiego, Petru. Kukiza. Zandberga, który nastąpi po Jarku. Nie potrafią sobie prawacy wyobrazić, że ta nieograniczona władza prokuratorska będzie też władzą dla ludzi oskarżających np. Macierewicza. Nie potrafią się domyśleć, że dziś Beata nie publikuje wyroków Trybunału, ale jutro z wyrokiem może to zrobić np. Barbara Nowacka. Przecież zakaz aborcji z powodów społecznych chroniony jest orzeczeniem Trybunału za czasów Zolla – nieco bzdurnie argumentuje Terlikowski z Markiem Jurkiem. Tylko, że każde orzeczenie de facto może być opinią kolesi, zwłaszcza że Zoll orzekał na podstawie poprzedniej konstytucji. To samo, rzecz jasna z mediami publicznymi, NGOsami, puszczą Białowieską i mistralami. Przez lata próbowano udowodnić, że państwowe nie musi być upośledzone w stosunku do prywatnego, a Balcerowicz się myli. Teraz nawet centrolewaki dwa razy się zastanowią, nad argumentem, czy spółki skarbu państwa w ogóle dobrze potrafi być zarządzana. I przyjdą kolejne wolnorynkowe facebooki z siedzibą w USA, które prawem kaduka będą se kasować,blokować i znikać nie tylko konta.

Lubuje się prawica w piętrowych analizach, rozczytuje w historycznym masowaniu patriotycznych członków, a nie potrafi zadać sobie prostego pytania: a co się do jasnej cholery stanie, kiedy to my, będziemy na tych drugich miejscu?

Reklamy
 1. NotYet
  01/11/2016 o 8:55 pm

  Link do Kierownika Jeziora nie działa. #korektaobywatelska

 2. 02/11/2016 o 7:23 am

  Kol. nie zauważył, że na tym właśnie polega siła polskiej prawicy.

  Kol. może sobie argumentować, przekonywać, dowodzić, mieć racje, ale oni i tak będą wiedzieć, że 2+2= tyle im się podoba. I kol. nic im nie zrobi

 3. 07/11/2016 o 12:59 pm

  „[Prawica] (…) nie potrafi zadać sobie prostego pytania: a co się do jasnej cholery stanie, kiedy to my, będziemy na tych drugich miejscu?”

  Nie należy, obawiam się, zakładać, że PiS (a JarKacz w szczególności) nie ma w planach tryzmania tej władzy w rękach przez kolejne wybory i kadencje (o samych wyborach zresztą lub ich odwołaniu moga sobie sami zdecydować, najwyżej zrobi się nową ustawę, nocą, na kolanie i da podpisywaczkowi).

  PiS gra na przejęcie pełni władzy i jej utrzymanie, za wszelką cenę, właśnie m.in. dlatego, żeby to wahadło nie miało szansy się odwinąć.

  A jak się ludzi urobi i uwałkuje im nowe paradygmaty w głowach, to po 12 latach nie będzie się miało co odwijać, bo #nikogo.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: