Strona główna > felietonik > Z dziejów tchórzostwa w Polsce

Z dziejów tchórzostwa w Polsce

PZPR nie jest organizacją z natury niereformowalną – jak chcą niektórzy. Jest jednak organizacją bardzo oporną wobec istotnych reform, zawsze bardziej skłonną do zmiany dekoracji, niż treści. Nie wygramy jednak kampanii reform w kraju bez odnowy partii, bez zmiany układu sił wewnątrz tej organizacji. Tym razem nie uda się przywrócić nawet na krótko autorytetu partii za pomocą słów. Bariera społecznej wiarygodności władzy została wysoko podniesiona. Mamy też do czynienia z nową jakością – masy uzyskały swoją organizację. Nie pozwolą narzucić sobie bezkarnie polityki sprzecznej z ich odczuciami. Nie wolno jednak pokładać w nowych niezależnych związkach zawodowych zbyt wiele nadziei. Związki zawodowe, jako organizacja nastawiona ze swej natury do pilnowania interesów pracowniczych bardziej nadają się do korygowania złych rozwiązań, niż do wypracowywania programów. Krajowi i klasie robotniczej potrzebna jest partia robotnicza. (…) Dziś najkrótsza ku temu droga, to odnowa PZPR.” – tak pisał w grudniu 1980 roku (a więc w okresie tzw. karnawału „Solidarności” prof. Andrzej Zybertowicz, dziś pogromca Michnika, demaskator spisku służb specjalnych, twórca „naukowej koncepcji układu”, doradca prezydenta Kaczyńskiego.

źródło

Wypomina innym rodziców współpracujących z komunistami, a sam był członkiem PZPR. Mowa o dr Jerzym Targalskim, współautorze książki „Resortowe dzieci”. Targalski twierdzi jednak, że jego epizod w PZPR to… przykrywka. Przynajmniej tak to opisuje w „Super Expressie”

Dlaczego człowiek, który stara się skompromitować czołowych polskich dziennikarzy wiążąc ich w swojej książce z komuną, o sobie nie wspomina w niej ani słowem? Mimo to, że zarówno on jak i jego ojciec byli związani z PZPR, nie ma sobie nic do zarzucenia. Jerzy Targalski znalazł sposób, aby się usprawiedliwić i wszystko zrzuca na… konspirację.

– Wiem, że to brzmi dziś śmiesznie, ale w 1968 roku miałem 16 lat i chciałem tworzyć konspirację. Ludzie uważali, że Gierek jest wspaniały, a nam grożą Niemcy. Uznałem zatem, że trzeba wejść do struktur oficjalnych – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” Targalski.
Zapytany, dlaczego wystąpił z PZPR dopiero w 1979 roku, stwierdził, że wcześniej nie było sensu. – Wcześniej nie było sensu, bo była to dobra przykrywka do konspiracji – oznajmił.

Autor „Resortowych dzieci” przyznał również, że jego ojciec także działał w PZPR, z którym związany był latami. Choć idealnie pasuje do profilu swojej książki, to nie wspomniał w niej o swojej historii ani słowem. Dlaczego? – My wcale nie zarzucamy im tego, że mieli rodziców i krewnych w PZPR czy służbach. My pokazujemy, że zawdzięczają swoją pozycję właśnie tym rodzicom – przekonywał Targalski.

źródło

– Czy ludzi należy oceniać po poglądach ich rodziców? – pyta pełnomocnik Agory.

Rymkiewicz: – Ludzie nie powinni się tego wstydzić, rodzice to jest los.
Przyznaje, że jego rodzice byli w PZPR. A ojciec nazywał się Szulc. – Ojciec nie był Żydem, tylko Niemcem – wyjaśnia Rymkiewicz.

– Był pan członkiem Związku Młodzieży Polskiej? [młodzieżowa przybudówka PZPR] – pytał pełnomocnik Agory. Odpowiedź: – Tak. (Sala buczy: ”Wszyscy musieli być wtedy”).

”Ponieważ wychowywała mnie szkoła, mogę powiedzieć, że byłem wzorowym dzieckiem systemu” – przyznał Rymkiewicz w rozmowie z Jackiem Trznadlem publikowanej w ”Hańbie domowej” w latach 80. wydanej w nieoficjalnym obiegu. ”Wiedziałem, że Stalin jest nieśmiertelny i jest chorążym pokoju. Myśl, że to jest zbrodniarz, chyba w ogóle nie mogła się pojawić w takiej głowie, jaką wówczas miałem”. W tej rozmowie przyznał też, że biłby wtedy brawo, gdyby Polska została 17. republiką ZSRR.

Na rozprawie potwierdza, że uczestniczył w przemarszach ZMP łódzką ul. Piotrkowską i skandował: ”A bas papa, vivat Stalin” (”Precz z papieżem, niech żyje Stalin”; w sali rozpraw szmer). – Odkąd stałem się dorosłym człowiekiem, bardzo surowo oceniałem swoje dzieciństwo i młodość – tłumaczy sądowi Rymkiewicz.

Ale Rogowski pyta, jak zachował się w 1964 r. – już jako dorosły, wydawany w PRL autor – gdy intelektualiści podpisywali ”list 34” w proteście przeciwko cenzurze. Rymkiewicz przyznaje, że podpisał wtedy tzw. kontrlist ”600” – ”żeby nie szkalować Polski Ludowej”.

źródło

PS Też macie wrażenie, że najgłośniej w sprawie odwagi Wałęsy krzyczą ci, co idąc do rządu, ze strachu kasują swoje twitty?

Reklamy
 1. 21/02/2016 o 12:05 pm

  Najradykalniejsi są ci, którzy na pewnym etapie chcieli na Wałęsie dojść do „realnej” władzy, a Lechu ich wymienił jak kolejny zderzak.

  Ale po Dobrej Stronie Mocy też bywa dziwnie. Dziury w pamięci co do roli Wałęsy już po 89 i o tym jak.”sprawa Bolka” naprawdę wpływała na np. preferencji wyborcze, hihi.

 2. 21/02/2016 o 12:11 pm

  Przeca nie chodzi o Wałese, wszyscy go majo w dupie. BTW Kolega czytał tego Knausgarda, zaczynam od 3 tomu.

 3. 21/02/2016 o 1:21 pm

  Niet. Jak zaczynam czytać, to nie potrafię przerwać, a boję się pchać w siedem tomów. I recenzje mówią raz, że zajebiste, a raz że syf, żenada.

 4. 21/02/2016 o 1:27 pm

  Wałęsy się nie da mieć w dupie. Jednakże. Bo on zawsze wywinie jakiś numer.i się przypomni milionom słuchaczy oraz telewidzów. I serio ma spory wpływ na to jak wygląda okołopolityczna narracja w Odrodzonej.

  Choć oczywiście rozwój wydarzeń systemowo, ekonomicznie i geopolitycznie w PL byłby dokładnie taki sam, gdyby graale prawicy, czyli „prawdziwa lustracja i dekomunizacja” (koncept teoretyczny) się odbyły. Z lewackiego punktu widzenia to, że Kulczykiem byłby Kluska, a Dukaczewskim np. Naimski jest bez znaczenia.

 5. Krystian
  21/02/2016 o 1:38 pm

  Byś czasem Major obok fotek piwa wrzucił na insta aktualną, robiącą wrażenie książeczkę. Bo tak posucha …

 6. 21/02/2016 o 3:27 pm

  @Krystian – oki, ale też ja dużo czytam w kindlu wiec fity bedo takie sobie:)

 7. hlb
  21/02/2016 o 3:38 pm

  Fity Majora.

 8. 21/02/2016 o 6:07 pm

  Fity bedo wieczorem

 9. troll.ruski rezydentny
  26/02/2016 o 8:48 am

  Jakaś notka okolicznościowa na święto bandytyzmu, czy te poprzednie muszą wystarczyć?

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: