Strona główna > felietonik > Dwa rodzaje Polaków według dr Lombroso

Dwa rodzaje Polaków według dr Lombroso

Od kilku dni mamy kolejny festiwal łajdackich wyzwisk pewnego sędziwego pana, tyle że po raz pierwszy, to my wszyscy mamy ponoć owego sympatycznego pana przepraszać. Zacznijmy więc od początku, poniżej zapis rozmowy Hejke – Kaczyński

– A proszę powiedzieć czy te dzisiejsze ataki na większość parlamentarną, na rząd, na prezydenta, czy one są powrotem do metod z lat 2005-2007?
– To powrót do metod 2005-2007, a także z czasów rządu Jana Olszewskiego – też naszych, to był też rząd PC. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicą. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków.

A więc w wywiadzie telewizyjnym, były premier, obecnie szef rządzącej partii, nazywa ludzi, którzy mają czelność krytykować zagranicą większość parlamentarną, rząd, prezydenta (bo tego dotyczyło pytanie), zdrajcami narodowymi. Pal licho, że na Polskę zagranicą skarżyli się połowie PiS czy skarżył się prezydent Duda. Nie wiem, czy ich też Kaczyński ma zdrajców, czy może za szmalcowników albo po prostu za zwykłych morderców? Wiem natomiast, że Jarosław Kaczyński nazywając kogoś zdrajcą pomawia o najgorszą zbrodnię, jakiej dokonać może polityk. On i jego środowisko robią to zresztą bezkarnie od lat, o agenturalność pomawiali Wrzodaka, pomawiali Leppera. Dziś jednak okazuje się, że należy Kaczyńskiego jeszcze za to przepraszać. Ale to nie wszystko, otóż owi krytycy, są nie tylko zdrajcami, ale mają ową zdradę narodową w genach. To już wyższa szkoła jazdy, albowiem to znaczy, że musieli ją odziedziczyć po swoich przodkach. A więc jeszcze raz: ludzie, którzy mają czelność krytykować zagranicą większość parlamentarną, rząd, prezydenta (bo tego dotyczyło pytanie) mają matkę, ojca, dziadka, babkę też zdrajcę narodowego. Póki co nie wiemy, jaka to była zdrada, ale rozwiązanie tuż tuż.

-Proszę spojrzeć wojna, komunizm, transformacja, właśnie ten typ ludzi promowała, temu typowi ludzi dawała szanse.

A więc już wiadomo. Otóż, ludzie, którzy mają czelność zagranicą krytykować większość parlamentarną, rząd, prezydenta (bo tego dotyczyło pytanie) mają genetyczną skazę i pochodzą z rodzin szmalcowników, ubeckich moderców, złodziei i aferzystów. Bo to był właśnie ów najgorszy sort Polaków, promowany podczas wojny i komunizmu. Zdaniem tego sympatycznego, starszego pana, nie jesteście już, drodzy krytycy, zdrajcami narodowymi, jesteście do tego genetycznie skazanymi potomkami szmalcowników i donosicieli. Ktoś powie, że za grubo? Ależ proszę, wczorajsza wypowiedź.

-Czy przeprosi pan za słowa o gorszym sorcie?!
-Panie redaktorze, niech pan będzie poważny – czy wg pana współpracownicy Gestapo i AK-owcy to ten sam sort ludzi? Dla mnie nie

I już. Ludzie, którzy mają czelność zagranicą krytykować większość parlamentarną, rząd, prezydenta (bo tego dotyczyło pytanie) są z rodzin szmalcowników, i są tego samego sortu, co współpracownicy Gestapo. Przypomnijmy, współpracownicy Gestapo za pieniądze donosili do nazistów, a ci mordowali Żydów, Polaków, Romów, homoseksualistów. Krytykując zamach na TK jesteś więc potomkiem mordercy. I pamiętaj, za te obelgi masz teraz Kaczyńskiego jeszcze przepraszać.

Wróćmy jednak na chwile do wywiadu. Czego się boją ludzie najgorszego sortu?

-Ten najgorszy sort Polaków jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. On dziś boi się, że te czasy się zmienią, że przyjdzie czas, że tak jak to być powinno – inny typ ludzi, mających motywacje wyższe, patriotyczne będzie wysunięty na czoło i to będzie dotyczyło wszystkich dziedzin życia społecznego, także ze strony gospodarczej. Tu jest ten wielki strach o to, jaki rodzaj Polaków będzie miał te największe szanse. Czy ci, dla których wszelkie sprawy związane z czymś szerszym, niż własny interes, narodem, godnością narodową, są ważne. Czy ci, dla których to nie ma żadnego znaczenia, a cała filozofia sprowadza się do takiego powiedzenia >nie ma takich grabi, które by od siebie grabiły<”.

Mówiąc w skrócie (gestapowski) najgorszy sort Polaków się boi, że przyjdzie inny (inny niż najgorszy sort) typ ludzi (tzw. typ patriotyczny). A więc mamy dwa typy ludzi: najgorszy sort i typ patriotyczny. Dalej jest tego potwierdzenie: Tu jest ten wielki strach o to, jaki rodzaj Polaków będzie miał te największe szanse. A więc dwa rodzaje Polaków. Typ pierwszy czyli ci, dla których wszelkie sprawy związane z czymś szerszym, niż własny interes, narodem, godnością narodową, są ważne. I typ drugi, czyli ci, dla których to nie ma żadnego znaczenia, a cała filozofia sprowadza się do takiego powiedzenia >nie ma takich grabi, które by od siebie grabiły”. I w tym właśnie momencie podział, naszego, starszego pana się zamyka. Są TYLKO dwa rodzaje Polaków: patrioci i gestapowcy. Jak myślisz, gdy krytykujesz rząd Jarka, to do którego rodzaju Polaków według naszego dr Lombroso  należysz?

Reklamy
 1. Janusz Alfa
  16/12/2015 o 10:41 am

  Pierwszy. Dobre.

 2. 16/12/2015 o 10:44 am

  1. Doceniłbyś lewaku, że poważny polityk polski przyznał publicznie (no dobrze, pośrednio), że Polacy współpracowali z gestapo. Jak Magierowski będzie teraz pisał listy zagranicę?

  2.Dobra notka, ale wskazuje jak daliśmy się zagonić w róg przez… no, nawet niekoniecznie przez 3 tysiące Szefernakera, a przez Stanowskich tego świata. Piszesz trilion słów, by wyjaśnić dlaczego Kaczyński jest obrzydliwy, musisz rozkminić każde słowo z osobna. A to powinno być niepodważalne po użyciu taki sformułowań.

  A to klasyczny Kaczyński przecież jest. Można bronić semantycznie, że tak miał na myśli „kilku” ludzików (i dopiero po chwili człowiek sobie zdaje sprawę, ze nawet jeśli szło o Michnika czy Jaruzelskiego, to i tak słowa są szokujące w gębie poważnego, demokratycznego polityka europejskiego), ale jest jeszcze choćby intonacja i cały charakterystyczny proces myślowy. Tak, lemingu, też miałeś prawo czuć się urażony, nawet jeśli Stanowski uważa się za głupca.

  3. Ogólnie dość specyficzne i charakterystyczne, ze obecnie prawym guardem Pana Prezesa w sejmie jest Terlecki (hi hi hi).

  Choć ważniejsze jest coś innego. W 05 w retoryce Kaczyńskiego było 80% cynizmu i 20% wiary w te wszystkie ukłądy, sieci itepe. Teraz jest na odwrót. Spuścizna 10 kwietnia.

 3. 16/12/2015 o 11:01 am

  @aadas

  Insynuacje i niedomówienia to stara taktyka pokurcza. Nie wskaże cię konkretnie („wyborco partii nie-PiS”), tylko da ci „szansę” zaliczyć siebie do tej dobrej kategorii, wystarczy że zrozumiesz teraz, słuchając mądrości Prezesa, jak ten podział naprawdę idzie. Prezes zwyczajnie obdarowuje cię łaską uświęcającą swojej mądrości, daje ci taki test jak na HIV czy ciążę – obsikujesz papierek i widzisz, czy masz ten gen zdrady w sobie, czy nie.

  Spuścizna 10 kwietnia.

  Nie tylko. Jako naturalny talent w domorosłej psychologii identyfikuję takie zjawisko, że jak na jakieś potrzeby przyjmujesz jakąś wyrachowaną postawę, niekoniecznie zgodną z twoimi faktycznymi przekonaniami, to jest jak z tą Otchłanią Nietschego – po latach już nawet zapominasz, że to miał być cynizm/trolling, tylko coraz głębiej zanurzasz się w swojego demona.

  (żeby się nie obrażał mi tu nikt – zaimki osobowe piszę z małej, bo nie są one kierowane personalnie do Ciebie, tylko to taka forma ustawiania podmiotu wywodu, jak „one” w angielskim).

 4. 16/12/2015 o 11:29 am

  Ogólnie mnie bawi jak daliśmy sobie wmówić, że drążenie psychiki polityków jest niegodne, niezachodnie, już nie wspominając, że niepoważne, bo jakie masz papiery, głupku. Żółte.

  Teraz naprawdę uważam, że Jarosław miał zawsze poczucie, że jest najmądrzejszy z całej tej posolidarnościowej zgrai. I pomyślcie, co dla niego musiało znaczyć, że „ogrywają” go nie tylko Wałęsa z Michnikiem, ale i Pawlak z Krzaklewskim. Tu rzeczywiście wygodnie było sobie zacząć tworzyć narrację, ze są jacyś Oni, którzy blokują naturalne talenty Jarosławowe (i przyznajmy, że trochę prawdy w tej logice było. Polska transformacyjne to było zwyczajne państwo transformacyjne, a nie byt anielski).

  Ale wydaje mi się, że jeszcze w 2005 było w tym dużo więcej cynizmu niż takiej rzeczywistej wiary. Zaczęło to się zmieniać w 07, a Smoleńsk… No cóż, jeśli nie było zamachu (ja daję jakieś 2% irracjonalne że był. 1% bo to się zdarza, 1% bo Ruskie), to w grę wchodzi bajzel państwa polskiego, obustronny. I ci wszyscy Gosiewscy interpelujący w sejmie o honorze polskich pilotów.

  No więc pierwsza linia obrony psychicznej, ale też politycznej – bo cena katastrofy podważałaby retorykę wojny, kumulacji napięć – jest zamach. A jeśli nie zamach, to spisek Judasza Tuska przeciw Jezusowi i jego matce, a nawet ziemskiemu ojcu (tylko któremu?). Ha! Przed tym jak PiS przejął władzę tego listopada, nie bawiłbym się w takie teologiczno-psychonalityczne rozważania, ale teraz…

  No chyba, że Kaczyński jest rzeczywiście tak twardy jak czasem go opisują.

 5. 16/12/2015 o 11:34 am

  @aadas

  Teraz naprawdę uważam, że Jarosław miał zawsze poczucie, że jest najmądrzejszy z całej tej posolidarnościowej zgrai.

  Do tego nie potrzeba psychologa, wystarczy poczytać wywiad Torańskiej z „My”. On tam w każdym zdaniu to mówi niemalże wprost.

 6. 16/12/2015 o 12:00 pm

  Zwróc uwagę na pewną subtelność. JK odpowiada na pytanie, które nie padło i nie odpowiada na pytanie, które mu zadano.

 7. 16/12/2015 o 12:11 pm

  I to jest kolejna rzecz, z którą w kontaktach z Panem Prezesem wszyscy się pogodzili (bo taki jest Prezes, bo Smoleńsk, bo…), Starosto.

  Ale i tak pół Polski twierdzi, ze to Tusk psuł debatę publiczną. I był chamem.

 8. troll.ruski rezydentny
  16/12/2015 o 1:41 pm

  Fajnie się czyta, jak prezes polskezbaw dekompensuje jak pierwszy lepszy bloger z Psychiatryka. I też przychylam się do opinii, że o ile za pierwszej PiSdy 2005-7 było to cyniczne granie pod swój oszołomiony elektorat, o tyle teraz zwyczajnie i po prostu yebie mu na dekiel.

 9. Byczy Kwik
  18/12/2015 o 9:37 am

  Wszystko to cacy, ale co z tym zrobić? Jakiś pomysł? Byle sprawdzony

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: