Strona główna > felietonik > Jak wprowadzić w Polsce dyktaturę w ciągu 1,5 roku?

Jak wprowadzić w Polsce dyktaturę w ciągu 1,5 roku?

 

 

Krok I paraliż TK

 

Jak podaje dzisiejszy Fakt, pewien starszy, miły pan ma dla Was, i dla Waszych dzieci, wspaniałe rozwiązanie problemu Trybunału Konstytucyjnego

Już we wtorek pod obrady Sejmu posłowie PiS mają wnieść kolejny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To co planują rządzący będzie rewolucją w pracy Trybunału. Jak ustalił dziennik „Fakt” PiS ma gotowe aż trzy podobne projekty.
– Ustawa ma zrobić porządek z trybunałem – lakonicznie zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński (66 l.) już w piątek. Jak ustalił FAKT, na jego zlecenie pozapartyjni prawnicy napisali aż trzy takie ustawy! Na razie światło dzienne ma ujrzeć ta, która zreformuje prace trybunału. Art. 197 konstytucji określa, że organizację prac TK reguluje ustawa. I – jak wynika z naszych rozmów z politykami PiS, którzy znają założenia projektu – PiS wykorzysta ten zapis do cna.
Dziś 15-osobowy TK może orzekać w składzie 5 sędziów lub w pełnym, czyli minimum 9 sędziów. PiS chce, by orzeczenia wydawać mógł tylko w pełnym składzie i to minimum 11 sędziów. Oznacza to, że prezes TK Andrzej Rzepliński (66 l.) albo włączy do orzekania sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę (43 l.), albo Trybunał przestanie orzekać w ogóle. Tym bardziej, że projekt nie ma okresu przejściowego „vacatio legis” – wejdzie w życie z chwilą opublikowania go w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza, że obowiązuje zasada domniemania konstytucyjności przepisów. Nawet więc jeśli ktoś zaskarży ustawę, Trybunał może się nią zająć jedynie na zasadach… zapisanych w tej nowej ustawie!
Druga ważna zmiana dotyczy wydawania przez TK wyroków. Dziś orzeczenie zapada większością głosów. Ustawa PiS wprowadzi „mniejszość blokującą wydanie orzeczenia”. Wówczas żaden wyrok nie zapadnie bez zgody sędziów wybranych przez PiS!
Co jest w projektach ustaw, które trzyma w zanadrzu prezes? Jedna ma dotyczyć odwołania prezesa TK, a druga… wygaszania kadencji sędziów Trybunału. Ci, którzy o nich słyszeli zastanawiają się tylko, jakim cudem mogą one być zgodne z konstytucją

A więc, z racji domniemania konstytucyjności, TK będzie miał do wyboru, albo przyjąć do składu orzekającego któregoś z sędziów uzurpatorów (wersja lajt), albo nie orzekać i dać się całkowicie sparaliżować (wersja hard). Jeśli TK przyjmie, choć jednego uzurpatora, to znaczy, że metodą faktów dokonanych uzna, że nie ma uzurpacji i sędziowie są wybrani prawidłowo, a więc mamy 10 sędziów niezależnych + 5 komisarzy partyjnych. W przypadku wersji hard zysk jest oczywisty już teraz (o czym niżej), w przypadku wersji lajt zysk jest odroczony o półtora roku. W ciągu tego roku demokratura będzie bowiem mogła wymienić jeszcze 3 sędziów, w tym Rzeplińskiego, a więc będzie miała większość 8 do 7 w TK. No i wybierze swojego, niezależnego prezesa. A kogo wybiera PIS do TK widać po ostatnich nominacjach. Nie, to nie prezesi sądów z uznanym dorobkiem (tak wybierała ta białoruska PO), to np. pisowski senator Cioch. Słowem, albo całkowity paraliż TK, albo TK na telefon. Tak jak na telefon jest teraz pałac hehe prezydencki.

Krok drugi domniemanie konstytucyjności

Domniemanie konstytucyjności powoduje, że każda ustawa jest zgodna z konstytucją do momentu orzeczenia niezgodności przez TK. Tymczasem albo TK będzie faktycznie sparaliżowany (wersja hard), albo sparaliżuje się go telefonicznym poleceniem z Nowogrodzkiej (wersja lajt). Można to zrobić metodą na kalendarz (Wie pani, pani prezes Pawłowicz, wpłynęła taka i taka skarga od RPO) lub metodą na kreta (owa mniejszość blokująca). To o wiele łatwiejsza droga do dyktatury niż zmiana konstytucji. Konstytucję zmieniasz jednorazowo, i wszystkiego tam nie wciśniesz. Ale gdy masz w ręku władzę wykonawczą i sądowniczą, to konstytucja staje się niczym nie znaczącym świstkiem (dla prawicowych umysłów: nie, PO nie miała Niesiołowskich-Muszyńskich w TK). Albowiem jak mawiał wujek Soso, nie ważne, jaka jest konstytucja, ważne kto ją interpretuje. Inwigilacja w necie, bo terroryzm? Ograniczenia strajków, bo zamieszki i burdy? Knebel na dziennikarzy, bo kłamią i są z adenauerowskich Niemiec? Ojoj, nie przesadzaj, nie nie przesadzaj! No więc, czy gdyby Wam ktoś pół roku temu powiedział, że można ot tak, pstryknąć placem i nie publikować wyroków Trybunału, to byście uwierzyli, w te straszne straszenie strasznym Pisem? No właśnie. Ktoś powie, że są jeszcze sądy w Warszawie. No dobrze, ale właściwość sądów można przecież wyłączyć jednym zwykłym przepisem ustawy. Że to niekonstytucyjne? A pisz sobie na Berdyczów.

Krok trzeci ordynacja wyborcza

Mając Sejm, Senat, pana hehe prezydenta w Pałacu, i 8 senatorów w TK, można też łatwo zapewnić sobie władzę na bardzo długi, długi czas. Wystarczy mieć stałe poparcie circa 20% wyborców. Nie, nie chodzi o odwołanie wyborów, tak robią amatorzy. Wystarczy podłubać nad ordynacją wyborczą. Tam, gdzie masz wysokie poparcie dajesz wybory większościowe i przydzielasz więcej mandatów. Tam gdzie masz niskie dajesz wybory proporcjonalne z dodatkowymi obostrzeniami. Albo odwrotnie. Generalnie ma być tak, że może se cały Poznań zagłosować w 100% na Petru, a cała Warszafka w 100% na Razem, skoro Poznań i Warszawa będą od dziś brały po jednym mandacie, a Podkarpacie będzie brało na przykład mandatów 15. I kto jest górą? Że to niekonstytucyjne. Ale proszę bardzo, pisz sobie do TK. Zobaczymy co ci odpowie, i kiedy, hehe. Że to niemożliwie, że skandal, że będziemy w proteście skakać z Romanem Giertychem. Hop, hop, hop. No jakby to Wam powiedzieć… czy czasem odpowiedzialność przed TS nie zależy od większości parlamentarnej? No więc jak myślicie, czy PIS pójdzie na rzeź pod TS przy ordynacji obecnej, gdy do postawienia Ziobro zabrakło ledwie 5 głosów? Tak, myślę podobnie.

Tak, oto w trzech krokach, załatwiasz sobie władzę na lata. Jeden facet, jeden telefon, półtora roku. Jak temu zapobiec. W krótszej perspektywie. TK powinien pójść po rozum do głowy i zrozumieć, że walczy z Kempami wyposażonymi w maczety a nie paragrafy. Albo ktoś (RPO, PO, Nowoczesna, PSL) składają wniosek, w którym zahaczają o to, czy można złożyć ślubowanie drogą korespondencyjną bez obowiązku potwierdzenia odbioru. I TK orzeka, że to ok. Albo metodą faktów dokonanych sami listopadowi sędziowie wysyłają przysięgę listem poleconym do TK. I nazajutrz prezes Rzepliński uroczyście ich wita w TK. Jeśli chodzi o wyroki, to rzecz jasna, TK powinien od dziś w każdym wyroku wskazywać dokładną dzienną datę jego obowiązywania.

W perspektywie dłuższej, powiedzmy kilkuletniej, cały powyższy plan może runąć, gdy PIS dostanie w miękkie podbrzusze, a więc straci poparcie ludu. Ale żeby stracił poparcie ludu musi klasa średnia zrozumieć swoje błędy, wyzbyć się tego odstręczającego poczucia pogardy i wyższości, i zacząć z tym ludem rozmawiać. Pamiętajcie taki słynny film Wajdy, z czasów jak Boguś Linda był moralnie zaniepokojony? W 1968 r. robotnicy nie poszli ze studentami, a w 1970 r. studenci nie poparli robotników. Udało się, gdy poszli razem w 1980 r., a potem w 1989t. Nie, ja nie twierdzę, że mamy już rządy Gierka i SB na każdym rogu. Twierdzę, że lada moment wrócą w Polsce lata 30te, i nawet hasło sanacji będzie takie samo. Prawda, szanowny panie doktorze Poboży?

Reklamy
 1. 14/12/2015 o 7:31 pm

  śmiesznie juz było…

 2. taka tam
  14/12/2015 o 7:57 pm

  Wypada się zgodzić

 3. xxx
  14/12/2015 o 8:58 pm

  No ale jakby TK twórczo rozwinął art. 195 ust. 1 Konstytucji i orzekł w sprawie nowej ustawy na podstawie dotychczasowych przepisów (no bo jak sedziowie podlegają TYLKO Konstytucji, to chyba nie muszą stosować przepisów niekonstytucyjnej ustawy;) ), to wtedy byłoby dopiero fajnie….

 4. Anonim
  15/12/2015 o 12:17 am

  Art.188 ust.4 Konstytucji. Demokracja powinna dać w pysk faszyzmowi, zanim faszyzm da w pysk demokracji.

 5. Pinokio
  15/12/2015 o 6:35 am

  Przeczytałem całość i trzymam kciuki za JarKacza.

 6. troll.ruski rezydentny
  15/12/2015 o 9:31 am

  Przysięgę listem poleconym na adres rezydenta, za potwierdzeniem odbioru. Poza tym nie wiem, czemu wniosek o TS dla rezydenta jeszcze nie stanął na obradach sejmu. Gdyby platforma miała jeszcze szczątkowe jaja, to by już to dawno zrobiła razem z Petru. Wiadomo, że wniosek padnie, ale niech nocny notariusz wie, co go kiedyś czeka…

 7. Ula
  15/12/2015 o 10:11 am

  Wam nie chodzi o demokracje tylko o interesy banków i hipermarketów i my Polacy to wiemy, i nie pozwolimy się więcej okradać. To że raz wzięliście na marsz biało-czerwone flagi nie czyni z Was patriotów. Zachowujecie się jak targowiczanie skowycząc o pomoc Angeli jak Szczęsny Potocki o wsparcie Katarzyny. On też mówił o wolności i tolerancji. #gorszysortPolaków Tfu!

 8. 15/12/2015 o 10:30 am

  @Ula

  Kto „skowycze o pomoc Angeli”, wzmożona kretynko? Siemoniak, apelujący do PE, żeby wstrzymali pomysł z dyskutowaniem o sytuacji w Polsce? Tusk, sugerujący to samo?

  Może zwrócisz swoje oburzenie do Ziobry, Rydzyka, Macierewicza z Fotygą, czy w końcu przydupasa Dudy, którzy latali po UE i USA z błaganiem, aby ktoś zaingerował w działania polskiego rządu i polskich instytucji?

  Swoją drogą – Targowiczanie to właśnie były takie Macierewicze, którzy latali do „zaprzyjaźnionego mocarstwa” błagając o ingerencję w decyzje władz Polski, którzy chcieli polski konserwatywnej, katolickiej, o silnej władzy w rękach „prawdziwych Polaków-patriotów”, którym na boku jacyś postępowcy uchwalili lewacką konstytucję z trójpodziałem władzy i prymatem prawa nad „dobrem narodu”. ROTFL, ogólnie.

 9. 15/12/2015 o 10:54 am

  „Konstytucyjność tak wydanych rozporządzeń została zakwestionowana przez wiedeński rząd krajowy — liczono się z możliwością uznania tej skargi przez Trybunał Konstytucyjny.

  W tej sytuacji rząd skłonił trzech sędziów Trybunału – mianowanych na wniosek izb parlamentu — do rezygnacji, a równocześnie wydał rozporządzenie z mocą ustawy (23 V 1933 r.) dopuszczające sędziów mianowanych na wniosek izb parlamentu do udziału w posiedzeniach Trybunału tylko, jeśli wszystkie stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym są obsadzone. W rezultacie dalszych czterech sędziów zostało wykluczonych z prac Trybunału Konstytucyjnego, co spowodowało brak quorum i sparaliżowało jego działalność.”

  http://studioopinii.pl/leszek-garlicki-jak-w-latach-1933-38-likwidowano-austriacki-trybunal-konstytucyjny/

 10. 15/12/2015 o 12:46 pm

  @ Fernando

  Inna sprawa, że Konstytucja 3 Maja licznym z przepięknych polskich idiotyzmów, choć czy w 1791 można to było wiedzieć? Były przesłanki korzystne ( lawirowanie władcy Prus, wojna Rosji z Turcją), nawet cholernej wojny rok później Polska podobno mogła nie przegrać, ale w monarchicznej Europie przerażonej Francją bawić się w rewolucje?

  [Tak, jak ktoś widzi nawiązania do współczesności, to są one celowe. I miejmy nadzieję, przesadne. I tak, jestem coraz większym fanem tego, co Polska po cichu zrobiła w latach 1764-1789]

  Ciekawsze pytanie z coby było gdyby: Polska formalnie istnieje przez cały czas trwania rewolucyjnej zawieruchy, w granicach po I rozbiorze?

  Te pytania powinny szczególnie zainteresować dzisiejszych konserwatywnych patriotów.

 11. 15/12/2015 o 12:47 pm

  Co do notki – mogę tylko dodać „Daliśmy się ograć jak dzieci, panowie”.

  Trza było głosować na PO?

  Kurwa, nie!

 12. Mer
  15/12/2015 o 11:38 pm

  Śpicie? A Starszy pan nie.

  Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, ale brak wersji elektronicznej

  Po 22:00 do Sejmu wpłynął zgłoszony przez PiS poselski projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawicielem wnioskodawców jest Stanisław Piotrowicz. Projekt – który nie jest dostępny w wersji elektronicznej – skierowano do opinii BL i BAS.

  a
  Nowa ustawa o TK autorstwa PiS: 13 sędziów w pełnym składzie, TK poza Warszawą i ślubowanie przed marszałkiem Sejmu. Bardzo mi się podoba ten zapis:

  „jeżeli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie ustawy nie jest prowadzone przez skład sędziów określony w tej ustawie, postępowanie wszczyna się na nowo”.

 13. 16/12/2015 o 1:04 am

  @ Mer
  na TT już spamuję moją przepowiednią:

  Za tydzień Pani Prezes Szydło w Orędziu ogłosi Polakom, że naprawdę chciała zalegalizować wyrok TK z 3 grudnia, ale teraz Konstytucja i ustawa jej nie pozwalają..

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: