Strona główna > felietonik > Ten wspaniały Caritas

Ten wspaniały Caritas

Wiele usłyszeliśmy złego na temat działania WOŚP Owsiaka, a jeszcze więcej na temat wysokiej poprzeczki, jaką zatroskane standardami prawicowe społeczeństwo stawia organizacjom chrytatywnym. Poniżej kilka pomocnych uwag dla strażników owych standardów.

1. WOSP na swoją działalność charytatywną dostaje środki z budżetu państwa, Caritas nie dostaje.

Wedle sprawozdania finansowego Caritas Polska za rok 2010  Caritas otrzymał z budżetu państwa na realizację zadań państwa ponad 5 mln zł, zaś łącznie dotacji jakoprzychodu (bez wyszczególnienia od kogo, ale w tym również od budżetu państwa) na 144 mln zł w roku obrotowym 2010.  A są jeszcze Caritasy diecezjalne otrzymujące środki od samorządu. Przykładowo tylko Caritas Poznań w 2012 r. otrzymał od samorządu miasta dofinansowanie w wysokości  1.685.641,14. NFZ dorzucił ponad 600 000.  Oprócz tego Caritas uczestniczy w rozmaitych programach, w tym również tych, gdzie są ogromne środki czyli programach unijnych. Przykładowo w programie PEAD czyli dostarczaniu nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej, Caritas (po wygraniu przetargu organizowanego przez ARR) realizuje 33% programu wartego ponad 102 mln zł. Oznacza to, że Caritas rozdaje żywność o wartości blisko 34 mln zł. I to nie tyle żywność zebraną pracą własnych wolontariuszy, a po prostu przekazaną przez bezbożną UE z publicznych środków.

2. WOSP nie jest transparentny, a Caritas jest.

Zarówno WOSP jak i Caritas Polska udostępniają sprawozdanie finansowe za dany rok na własnych stronach internetowych. Tyle, że ostatnie sprawozdanie finansowe Caritas Polska na ich stronie internetowej jest za rok 2010. Caritasy diecezjalne w dużej mierze w ogóle nie udostępniają sprawozdań finansowych na swoich stronach. A szkoda, patrząc na kazus Caritas Poznań warto by było zestawić wszystkie dotacje dla caritasów diecezjalnych.

3. WOSP ma dodatni wynika finansowy za rok kalendarzowy i obrotowy, a Caritas nie.

W przypadku Caritas Polska dodatni wynik finansowy za rok kalendarzowy 2010 to 1 774 139,64 zł, zaś za rok obrotowy 45 409 466, 08 zł.

4. WOSP wspiera państwo, Caritas nie.

Abstrahując od dotacji finansowych i materialnych, Caritas w ramach  Caritasu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ma na stałe 90 tzw.  Garnizonowych Zespołów Caritas przy Parafiach Wojskowych. Parafie Wojskowe są utrzymywane z budżetu MON.

5. WOSP robi show, Caritas zbiera po cichu.

Cartias organizuje koncerty i stara się przcyiągac uwagę swoją „kręciołą”. Przykładowo Caritas Lublin przy okazji zbiórki koncert Budki Suflera i VOX. Caritas Toruń chwali się, że:

organizuje również koncerty, z których dochód przeznaczany jest na działalność statutową a także na Fundusz dla Janka Muzykanta. Dotychczas wystąpili: Bratanki, Jose Torres, Tomek Kamiński, Antonina Krzysztoń, Zbigniew Wodecki, Mariusz Lubomski, Chór Polskie Słowiki, Eleni, Halina Frąckowiak, Alicja Majewska, K.A.S.A. i Włodzimierz Korcz.

Zainteresowanych odsyłam do wyguglania „Caritas koncerty”. Myślę, że zestawienie razem w jednym dniu wszystkich koncertów razem dałoby nam piekne „Światełko do Nieba”. Być może jest to stały trend, albowiem w skali światowej Caritas zaczyna już wręcz naśladować Owsiaka:

Paris, France (Reuters) – Signed „Francesco” on its tank, the 1,585 cc Harley Davidson Dyna Super Glide that will be auctioned for charity in Paris on February 6 has an unusual owner – Pope Francis.

The pope will sell his Harley Davidson to raise funds for Caritas Roma, a charity working on behalf of the church, auctioneer Bonhams said on Monday.

źródło

 6. WOSP pełny jest przekrętów, Caritas zupełnie odwrotnie.

Zainteresowanym polecam kazus Caritasu w Brodnicy:

 Caritas, podobnie jak wiele innych organizacji pozarządowych, bierze udział w programie „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”. Produkty przekazuje Agencja Rynku Rolnego, która ma również obowiązek kontrolować, czy są wykorzystywane zgodnie z przepisami. Przede wszystkim nie wolno ich w żaden sposób przetwarzać, a zakaz ten nie obejmuje jedynie podmiotów prowadzących bezpłatne jadłodajnie. Mąka, cukier, dżemy, makaron itd. mają trafiać bezpośrednio do potrzebujących. Dyrektor toruńskiego Caritasu postanowił obejść ten zakaz. Produkty, które otrzymywał z ARR, trafiały do piekarni Stan Mar w Czarżach, w gminie Dąbrowa Chełmińska. Tam zamieniały się w różnorodne wypieki.

Czytaj dalej

Tutaj artykuły z NIE: z 2010 i 2011.

Przy okazji, okazuje się, że Caritas w Bieszczadach rozdaje dary tylko katolikom. Caritas Archidiecezcji Warszawskiej dostał dom i odsprzedał.. wiceszefowej.Księżom płockiego Caritasu grozi 10 lat więzienia. Caritas diecezji toruńskiej, gdańskiej i wrocławskiej środki z programu „Powrót bezdomnego do społeczności” przeznaczyła na zakup wózków… widłowych i sprzętu AGD.

A gdy już państwo sobie przeczytali ten wynik 40 minutowego riserczu, to teraz proszę sobie wyobrazić, że WOSP Owsiaka publikuje lub nie swoje sprawozdania finansowe,  dostaje od państwa milionowe dotacje i rozdaje unijną żywność, która bywa, że ląduje w piekarni  kolegów Owsiaka z Woodstocku wożona wózkami widłowymi z kasy na pomoc bezdomnym.

PS w Sprawie zarzutów WOSP polecam to zestawienie nt, prawicowego riserczu

 1. Lanthsky
  14/01/2014 o 1:55 pm

  Notka pachnie dobrym szambem. Pierwszy.

 2. 14/01/2014 o 1:57 pm

  hihi

 3. jaja
  14/01/2014 o 2:07 pm

  Dwa/trzy dni za późno.

 4. 14/01/2014 o 2:38 pm

  No dobra. Ale Owsiak mówi „Róbta co chceta”, a to jest groźne ideowo. Jakby tak każdy robił co chciał, to co drugi biedny człowiek zacząłby układać karty tarota, a wtedy juz tylko kroczek do szatana.

 5. Anonim
  14/01/2014 o 2:50 pm

  To wszystko nie zmienia faktu, że ŻADNA organizacja charytatywna nie może liczyć na takie wsparcie Państwa jak WOŚP. I tu nie chodzi tylko o dotacje, ale o wsparcie ideowe i organizacyjne, bo przecież te tysiące sztabów, zamykanie centrów miast, Piechociński oddający limo na aukcję, nie jest za darmo.
  Do tego dochodzi to piętnowanie – „nie dajesz na WOSP?, o ty ch…”.
  Ja Owsiakowi przeszkadzać nie mam zamiaru, mam wielki szacunek dla jego dzieła, ale cała sytuacja jest IMO groteskowa.

 6. Koniec Polski Prawej
 7. 14/01/2014 o 2:57 pm

  Anonim :

  To wszystko nie zmienia faktu, że ŻADNA organizacja charytatywna nie może liczyć na takie wsparcie Państwa jak WOŚP. I tu nie chodzi tylko o dotacje, ale o wsparcie ideowe i organizacyjne, bo przecież te tysiące sztabów, zamykanie centrów miast, Piechociński oddający limo na aukcję, nie jest za darmo.
  Do tego dochodzi to piętnowanie – “nie dajesz na WOSP?, o ty ch…”.
  Ja Owsiakowi przeszkadzać nie mam zamiaru, mam wielki szacunek dla jego dzieła, ale cała sytuacja jest IMO groteskowa.

  Czyli nie miałbyś nic przeciwko,żeby Owsiak przejął Caritas z obecnym wsparciem i obecnością w placówkach Kościoła katolickiego, a Caritas przejmuje WOSP robi raz w roku zbiórkę?

 8. 14/01/2014 o 3:05 pm

  galopujący major :
  Zarówno WOSP jak i Caritas Polska udostępniają sprawozdanie finansowe za dany rok na własnych stronach internetowych.

  Ty to nazywasz „sprawozdaniem finansowym”?!
  Lepiej od razu przyznaj się, ile Ci płaci Fronda :P

 9. jaja
  14/01/2014 o 3:36 pm

  @galopujacy major

  Jeszcze.
  Jest (w pkt 3):
  „W przypadku Caritas Polska dodatni wynik finansowy za rok kalendarzowy 2010 to 1 774 139,64 zł, zaś za rok obrotowy 45 409 466, 08 zł.”
  Powinno być:
  „W przypadku Caritas Polska dodatni wynik finansowy za rok poprzedni (czyli za 2009) to 1 774 139,64 zł, zaś za rok obrotowy 2010 to 45 409 466, 08 zł.”

 10. 14/01/2014 o 3:41 pm

  Dziwne to opko, ale ogólnie podoba mi się. Sam chciałem się wziąć za napisanie czegoś takiego, ale pomyślałem, ze poczekam i ktoś zrobi to lepiej. Jak zwykle miałem rację.

 11. 14/01/2014 o 4:13 pm

  fernando llort :

  galopujący major :
  Zarówno WOSP jak i Caritas Polska udostępniają sprawozdanie finansowe za dany rok na własnych stronach internetowych.

  Ty to nazywasz “sprawozdaniem finansowym”?!
  Lepiej od razu przyznaj się, ile Ci płaci Fronda :P

  Oni tam maja jakieś idiotyczne umieszczanie na stronie. Sprawozdanie (i tylko za rok 2010 wtf?) jest w zakładce O nas > caritas polska

 12. 14/01/2014 o 5:35 pm

  Wreszcie

 13. 14/01/2014 o 8:13 pm

  Bardzo ładnie, panie redaktorze, acz pewnie przekonasz tylko przekonanych:)
  Moim zdaniem w histerii na temat WOŚP nie chodzi o żadne przekręty WOŚP realne czy domniemane, chodzi zwyczajnie o to że polskie prawactwo jest zbyt małostkowe, by docenić publicznie kogoś, kto się od nich różni choć w najmniejszym stopniu, kto jest politycznie i światopogladowo odmienny, kto wreszcie odniósł sukces.

  Trzeba było wcześniej się z nich naśmiewającego Matki Kurki, by ogóle ten domniemanych przekrętów ruszyć (ze 2 lata temu chyba).

  90% argumentacji prawaków wobec WOŚP to uprzedzenia, hejt i kłamstwa.

  Inna sprawa, że Owsiakowi dawno odpieprzyło i jest megalomanem, a WOŚP powinna być kontrolowana jak inne fundacje (choćby sytuacja z Kid Protect Śpiewaka pokazuje, że medialna prezencja fundacji nie równa sie uczciwości)

 14. cien.wojtka
  14/01/2014 o 10:25 pm

  ho@grześ
  „WOŚP powinna być kontrolowana jak inne fundacje”
  Tak, jak grzebią w papierach Owsiakowi, to chyba nikomu nie grzebią.

  „Trzeba było wcześniej się z nich naśmiewającego Matki Kurki, by ogóle ten domniemanych przekrętów ruszyć (ze 2 lata temu chyba).”
  A Kurka ma zdaje się pełno w gaciach, jak nim owsiakowy papuga podłogę wytarł. A to nie koniec, bo w lutym będzie jeszcze Owsiak w Złotoryi.

  „90% argumentacji prawaków wobec WOŚP to uprzedzenia, hejt i kłamstwa.”
  Pozostałe 10% to pierdolenie bez sensu. Cała reszta to merytoryczne argumenty.

 15. jaja
  15/01/2014 o 12:44 am

  grześ :
  Inna sprawa, że Owsiakowi dawno odpieprzyło i jest megalomanem

  Na resztę dobrze odpowiedział cień.wojtka, więc ja tylko na to. Pewnie gdyby Owsiak udzielał się na blogach to by mu nie odpieprzyło(?) i pewnie, gdybyś ty robił WOŚP, przez 22 lata pod taką presją, to też by ci odpieprzyło(?).

  A nawet jeśli nie, to co ma k.. do rzeczy/tematu?

 16. 15/01/2014 o 1:22 am

  Ja też jestem megalomanem, tyle że anonimowym.

 17. 15/01/2014 o 9:53 am

  No, nic to nie ma do rzeczy, po prostu zauważam, ja nie krytykuję WOŚP, ba, jestem zwolennikiem i WOŚP i Przystanku Woodstock, lubię Owsiaka nawet i cenię, acz nie przeszkadza mi to widzieć jego wad.

  Cien.wojtka, nie no są sensowne argumenty krytyczne i merytoryczne wobec WOŚP, także z lewicowej strony zresztą.

 18. 15/01/2014 o 1:40 pm
 19. Chiron
  15/01/2014 o 6:34 pm

  Ceszę się, że zamiast starać się zrozumieć działalność Owsiaka- usprawiedliwiacie i wybielacie go. Czy ktoś w ogóle rozumie co oznacza, że pałac Owsiaka nie jest jego, tylko Wielkiej Orkiestry? Mój szef ma chyba jakieś mieszkanie- ale jego firma ma ich kilka. A to spółka z o.o.- więc mieszkania nie jego. A że w jednym mieszka córka z zięciem? Idzie w koszt firmy. Ja nie wiem, czy takie rzeczy dzieją się u Owsiaka- jednak po pierwsze- organizacja charytatywna nie powinna w ten sposób gospodarować pieniędzmi- wydając na kłujące w oczy bogactwo. Nie wiem zupełnie na czym się opiera pewność piszących, że Owsiak nie mieszka w tym domu czy też że „grzebią mu w papierach jak nikomu innemu”? To myślenie życzeniowe. Nie chce mi się rozpisywać- ale praktycznie z każdym takim „argumentem” można się spokojnie rozprawić- jak ktoś po prostu szuka prawdy, a nie chce udowodnić, że jego idee i Owsiak są super. Pomyślcie, kto gra na jego koncertach- i za ile? Jednak najgorsze IMO jest to, że jak ktoś zrozumie, na czym polega jego fenomen- wtedy zauważy, że został zmanipulowany. Wielu ludzi może to zniechęcić do działalności charytatywnej. A jeśli chodzi o Woodstock- to kilka lat temu byłem tam. Naćpani młodzi ludzie nie są rzadkością- wielu tam miało inicjację narkotykową. Jeśli ktoś twierdzi, że to margines- to ja mu mówię, że byliśmy na różnych imprezach.

 20. 15/01/2014 o 7:28 pm

  Chironie, ale my tu nie szukamy prawdy, bo i po co, my uważamy, że WOŚP i Owsiak jest suoer,

  A co do Woodtsock, jak ktoś chce ćpać, nie potrzebuje do tego woodstocku, ja na pielgrzymce widziałem pijane do nieprzyomności nastolatki, i co z tego wynika?

 21. otto
  15/01/2014 o 8:07 pm

  @Chiron, to jest ośrodek szkoleniowy, który należy do spółki z o.o. Złoty Melon, a nie organizacji charytatywnej. Jeśli ktoś tam mieszka, to raczej stróż niż Owsiak czy ktoś z jego rodziny. Owsiak mieszka w bloku na Ursynowie, w jakimś wywiadzie opowiadał, jak kiedyś nocą jechał taksówką, taksówkarz go nie poznał po ciemku i wskazał mu jakąś wypasioną willę jako własność Owsiaka.
  A na czym polega jego fenomen? Chciałbym to wiedzieć, bo zawsze dobrze zrozumieć jak się jest manipulowanym.

 22. 15/01/2014 o 8:15 pm

  Ale po co tak mętnie gadać, to domena prawicy i innych złamasów.

 23. 15/01/2014 o 8:34 pm

  Chiron :

  Ceszę się, że zamiast starać się zrozumieć działalność Owsiaka- usprawiedliwiacie i wybielacie go. Czy ktoś w ogóle rozumie co oznacza, że pałac Owsiaka nie jest jego, tylko Wielkiej Orkiestry? Mój szef ma chyba jakieś mieszkanie- ale jego firma ma ich kilka. A to spółka z o.o.- więc mieszkania nie jego. A że w jednym mieszka córka z zięciem? Idzie w koszt firmy.

  Cieszymy się, że odróżniasz osoby prawne od fizycznych i prawie rozumiesz co to jest konflikt interesów i transakcje własne w organizacjach non-profit, tylko czemu nie pokazujesz żadnych kwitów/dowodów tylko snujesz prawicowe scenariusze o szefie i jego żonie?

  Chiron :

  Nie chce mi się rozpisywać- ale praktycznie z każdym takim “argumentem” można się spokojnie rozprawić- jak ktoś po prostu szuka prawdy, a nie chce udowodnić, że jego idee i Owsiak są super.

  Tak, jak ktoś „po prostu szuka prawdy”, to może się „spokojnie rozprawić z każdym argumentem” a nawet „argumentem”. Wnioskowanie widać, podobnie jak dowodzenie, też masz opanowane do perfekcji.

  Chiron :

  . A jeśli chodzi o Woodstock- to kilka lat temu byłem tam. Naćpani młodzi ludzie nie są rzadkością- wielu tam miało inicjację narkotykową. Jeśli ktoś twierdzi, że to margines- to ja mu mówię, że byliśmy na różnych imprezach.

  Ale to przecież akurat na plus.

 24. marcin_be
  15/01/2014 o 8:55 pm

  Nie karmić trolla bo to suaby troll jest!

 25. otto
  15/01/2014 o 9:01 pm

  ale popatrz Majorze jak prawakom się w głowie nie mieści, że na działalności charytatywnej – a już w takiej skali to w ogóle – można nie zbić majątku, najwyraźniej według nich dobroczynność właśnie do nachapania się służy. Oni dopiero by nam pokazali!

 26. marcin_be
  15/01/2014 o 9:28 pm

  @ Otto
  Chwila chwila – a czym bylo np. wrogie przejecie frondy przez Terlika – oni to ciagle robia tylko w mikroskali!

 27. otto
  15/01/2014 o 10:35 pm

  to z Terlika taki rekin? haha,rekin w skórze ichthysa!

 28. 15/01/2014 o 11:15 pm

  http://niezalezna.pl/50681-donatan-nowa-ruska-sciema

  W gruncie rzeczy każde pokolenie polskich patriotów już od powstania styczniowego miało do czynienia z próbą wciśnięcia mu panslawistycznych Donatanów, próbujących zastąpić patriotyzm polski słowiańskim.

  Strategie carskie i sowieckie idealnie dostosowują one do pojawiających się coraz to nowych narzędzi politycznych.

  Mega

 29. 16/01/2014 o 7:08 am
 30. 16/01/2014 o 9:53 am

  Bosze, Bosze, poszedłem za tym linkiem do nieazależnej Gazety Polskiej, to już nawet nie jest teoria spiskowa, to jest tak olbrzymia paranoja, że sprawia wrażenie choroby psychicznej.

 31. vHF
  16/01/2014 o 12:31 pm

  A wiedzą koledzy że akademik Otelbajew rozwiązał problem za milion dolarów? Gdyby nie dział naukowy Gazety Wyborczej to bym nie wiedział.

 32. otto
  16/01/2014 o 1:00 pm

  DoktorNo :
  otto:
  Dla przypomnienia:
  http://blogdebart.pl/2010/05/25/lubu-dubu/

  blog de bart wysiadł :(

 33. hlb
  16/01/2014 o 2:53 pm

  @major

  Wpadłem tylko napisać, że bardzo dobra notka. Przedwczoraj Gazeta – jedyne w Polsce medium z którego można się śmiać na smutno – na jedynce miała o tem srogie dziennikarstwo śledcze. Wszystko pięknie napisane za pomocą dobrze zriserczowanych demotywatorów i solidnych zrzutów ekranowych.

  Przez chwilę myślałem, że to kolega. Ale tytuł był „Użytkownik Wykop.pl obala oskarżenia przeciwko WOŚP”, więc to nie ty, bo ty nie jesteś bloggerem z Blip.pl (obecnie Wykop).

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15277102,Uzytkownik_Wykop_pl_obala_oskarzenia_przeciwko_WOSP_.html

  vHF :
  A wiedzą koledzy że akademik Otelbajew rozwiązał problem za milion dolarów? Gdyby nie dział naukowy Gazety Wyborczej to bym nie wiedział.

  Proszę kolegi, to jeszcze nic.

  Dział naukowy Gazety (nazywany dla kamuflażu Technologie) od wczoraj oczekuje na przebiegunowanie Słońca!!!111oneonejedenjeden

  http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15280689,W_najblizszych_tygodniach_nastapi_przebiegunowanie.html#TRNajCzytSST

  Dramat polega na tym, że przebiegunowanie już było, coś trzy tygodnie temu.

  http://www.independent.co.uk/news/science/video-sun-has-flipped-upside-down-as-new-magnetic-cycle-begins-9029378.html

  Ale gdyby kolega wreszcie powrócił na Twitter, to rozmawialibyśmy o tem wcześniej.

 34. hlb
  16/01/2014 o 2:57 pm

  @vHF

  Pod artykulem o akademiku Otelbajewie dopiero w trzecim komciu pada słowo ‚Antoni’. Młotki #zforum tracą refleks.

 35. vHF
  16/01/2014 o 3:10 pm

  Przecież jeśli przebiegunowanie Słońca było w UK trzy tygodnie temu, to w Umęczonej właśnie akurat za kilka dni. Jak Hobbit. Ale nie ze wszystkim tak jest. Żeby daleko nie szukać, prosty gugiel pokazuje że odkrycie akademika Otelbajewa zaszło już z Kazachstanu do Polski, ale do świata angielskojęzycznego jeszcze nie. Kiedy i czy zajdzie — nie wiadomo.

  Tłomaczyłem już koledze, że na Twitterze jestem już wyłącznie kibolem. A w ogóle to jadę na wakacje więc pocałujcie mnie wszyscy w dupę.

 36. hlb
  16/01/2014 o 3:33 pm

  vHF :
  Tłomaczyłem już koledze, że na Twitterze jestem już wyłącznie kibolem. A w ogóle to jadę na wakacje więc pocałujcie mnie wszyscy w dupę.

  Kolega to jest dokładnie taki akademik jak ten Robin Williams ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Czule pochyla się dla studentów swych i nie przepuści im żadnej okazji poświęcić. :D

 37. 16/01/2014 o 4:20 pm

  O pan kolega docent żyje, bo myśmy sie tu obawiali, o zdrowie

 38. 16/01/2014 o 5:05 pm

  @otto

  BdB już działa. :)

 39. vHF
  16/01/2014 o 5:19 pm

  Wzruszyłem się jak stary siennik. Zdrowy jestem, na ciele przynajmniej. To Szambo wyschło, niestety.

 40. emluby
  16/01/2014 o 6:16 pm

  @VHF to nie obecność docentów VHF i cyncynata sprawiło że szambo nie podlewane zagraniczna swieżością, zagarnięte przez huna HLB zwróciło się ku sprawom krajowym, a te jak wiadomo som suchie

 41. hlb
  16/01/2014 o 7:30 pm

  emluby :
  @VHF to nie obecność docentów VHF i cyncynata sprawiło że szambo nie podlewane zagraniczna swieżością, zagarnięte przez huna HLB zwróciło się ku sprawom krajowym, a te jak wiadomo som suchie

  Ruch w dupie mej, jak na Heathrow Terminal Pięć. Wchodzo, wychodzo. Wchodzo, wychodzo. Major tu napierdala o Prawdę, a nawet o PIękno. Milczmy, paczmy. Zcyberbullyinguję cię na Twitterze.

 42. cien.wojtka
  17/01/2014 o 1:14 am

  Wiem, że to już passe, ale tera bedzie z cyklu „Wojtek przewidział”

  http://wyborcza.pl/1,75478,15287982,Narodowcy_znikneli_z_Facebooka__Profil_Marszu_Niepodleglosci.html
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15288058,Facebook_zamknal_fanpage_Marszu_Niepodleglosci__Dziala.html

  Komcie cudne. Wogle wszystko cudne.Zapasy w kisielu Cukierberga. Smaganie lajkami. Lajkami po jajkach. Jajkami po lajkach. Najpiękniejszy język świata. Dlaczego ja nie lubię popcornu?

 43. ~~~~~~~~~
  17/01/2014 o 3:18 am

  Caritas transparenty? To dlaczego nie ma jednego Caritasu tylko Caritas Polska, Caritasy każdej diecezji osobno, do tego niektóre obiekty są osobnymi Caritasami? Wygląda tak jakby ktoś chciał coś ukryć…

 44. cyncynat
  17/01/2014 o 10:48 am

  100 stron i to po rosyjsku. Z pol roku to kolesiom z Claya zajmnie.

 45. 17/02/2014 o 9:37 pm

  SZCZĘŚC BOŻE MOJI MILI OTO NOWY NUMER KONTA NA OBUDOWE MISYJNE ,DZIĘKIJEMY ZA WSZELKĄ POMOC :

  KAŻDA WPŁATA SIĘ LICZY,OTO NUMER KONTA ,BÓG ZAPŁAC:

  74 2490 0005 0000 4000 9134 7101

 46. 15/04/2014 o 6:15 am

  I like reading a post that will make people think.
  Also, thank you for allowing for me to comment!

 47. asdf
  17/05/2014 o 10:21 am

  Osoba, która pisała ten artykuł troszkę nadużyła wiary w ludzką głupotę. Pojawia się tutaj generalizowanie (pisanie o całym Caritas na podstawie zaledwie kilku diecezji), nieproporcjonalność argumentacji (pisanie o jednym koncercie zorganizowanym przez diecezjalny Caritas i porównywanie tego do ogólnopolskiej szopki w wykonaniu WOŚP), naciąganie faktów (Każda fundacja ma obowiązek podawania swoich SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH za rok kalendarzowy, ale nie jest powiedziane, że muszą się one znaleźć na jej stronie internetowej – nie ma problemu ze znalezieniem ich w innych źródłach), brak zrozumienia tego o czym się pisze (każda fundacja jest dotowana z budżetu państwa, jednak nie są to dotacje na działalność charytatywną a jak sam autor napisał na realizację celów państwa – zupełnie różne pojęcia, podczas gdy WOŚP otrzymuje dodatkową pomoc w postaci darmowego czasu antenowego, ulg podatkowych, dotacje na działalność przez cały rok dla swoich spółek „dzieci” – mimo iż pieniądze zbiera tylko w jednym określonym dniu i tylko poprzez WOŚP – oficjalnie oczywiście). Można by się przyczepić do wielu bredni z i nadużyć w interpretacji faktów ale nie ma to sensu. Autor i tak nie zrozumie, że nieprawidłowości wynikające z działań pojedynczych ludzi to zupełnie co innego niż cała machina stworzona do uprawiania nadużyć.

 48. Sylwia
  27/05/2014 o 11:05 pm

  A jakiś artykuł spoza „NIE”?

 49. Sylwia
  27/05/2014 o 11:11 pm

  Autorze, nie muszę przypominać, że tygodnik/miesięcznik czy co to tam jest „NIE” nie jest ideowo neutralny, a śmiem stwierdzić, iż mooocno zwalczający instytucję, z jaką Caritas jest kojarzone.
  Może by poszukać „źródeł” bardziej miarodajnych do treści?
  Temat niedopracowany, buuuuuuuu.

 50. 11/01/2016 o 7:23 pm

  @asdf- Osoba, która pisała ten artykuł troszkę nadużyła wiary w ludzką głupotę. Pojawia się tutaj generalizowanie (pisanie o całym Caritas na podstawie zaledwie kilku diecezji),

  Jak wynika z treści artykułu post to ledwie 40 minutowa kwerenda w guglu, i nawet po 40 minutach wychodzi (w porównaniu z WOSP) masa naduzyć i skandali. Ale kolega może poszukać głębiej. Podpowiem: żadny z wyżej wymienionych skandali nie miał miesjca w WOSP.

  „nieproporcjonalność argumentacji (pisanie o jednym koncercie zorganizowanym przez diecezjalny Caritas i porównywanie tego do ogólnopolskiej szopki w wykonaniu WOŚP),”

  Dwóch koncertów. Nawet tego nie potrafisz policzyć.

  „naciąganie faktów (Każda fundacja ma obowiązek podawania swoich SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH za rok kalendarzowy, ale nie jest powiedziane, że muszą się one znaleźć na jej stronie internetowej – nie ma problemu ze znalezieniem ich w innych źródłach),”

  Nie, w poście jest o transparentności i publikowaniu sprawozdań na stronie internetowej. Tylko tyle i aż tyle. PS Jak masz te sprawozdania możesz podrzucić linki. Jeżeli nie kumasz co to transparentność, to ci nie pomogę.

  „brak zrozumienia tego o czym się pisze (każda fundacja jest dotowana z budżetu państwa, jednak nie są to dotacje na działalność charytatywną a jak sam autor napisał na realizację celów państwa – zupełnie różne pojęcia,”

  Autor to właśnie napisał. Wystarczy przeczytać.

  „podczas gdy WOŚP otrzymuje dodatkową pomoc w postaci darmowego czasu antenowego, ulg podatkowych, dotacje na działalność przez cały rok dla swoich spółek „dzieci” – mimo iż pieniądze zbiera tylko w jednym określonym dniu i tylko poprzez WOŚP – oficjalnie oczywiście).”

  Zupełnie jak Caritas, apele o zbiórki dla powodzian etc są przesyłane przez media. dodatkowo nagłaśnianie w Kościele etc.

  „Można by się przyczepić do wielu bredni z i nadużyć w interpretacji faktów ale nie ma to sensu.”

  Póki co masz problem, żeby wykazać choć jedną

  „Autor i tak nie zrozumie, że nieprawidłowości wynikające z działań pojedynczych ludzi to zupełnie co innego niż cała machina stworzona do uprawiania nadużyć.’

  W machinie WOSP nadużyć nie ma, w machinie Caritas jest jak widać nadużyć dość sporo. Jakieś wnioski?

 51. Pol
  12/01/2017 o 10:22 pm

  Caritas toZŁODZIEJSKA Instytucja Czarna Mafia .

 52. Ron
  15/01/2017 o 5:48 pm

  2014 Caritas 127 milionów sprawozdanie http://www.caritas.pl
  Wośp 64 miliony sprawozdanie http://www.wosp.org.pl

  2015 Caritas 21,5 milionów sprawozdanie http://www.caritas.pl
  Wośp 60 milionów sprawozdanie http://www.wosp.org.pl

 53. 17/02/2019 o 1:36 pm

  Z Caritasu żyje kler czarny, leniwe darmozjady, dyrektorzy z dużymi pensjami, ich rodziny i sami swoi, kiedy państwo prawa znaczy się PiS-ta zacznie rozliczać kler z dochodów, wydatków i kasy zbieranej wszędzie gdzie się tylko da i za co się da, to sa miliardy nieopodatkowane lub opodatkowane symbolicznie, czyżby czarni byli nad obywatelami w RP., ja się pytam spokojnie, kiedy czarna zaraza pójdzie won z mojego kraju!

 1. 06/01/2015 o 8:51 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: