Strona główna > felietonik > Ta władza ma nie tylko krew na rękach

Ta władza ma nie tylko krew na rękach

Znowu katastrofa.* A teraz co znowu usłyszymy? Że wypadki, niestety, wszędzie się czasem zdarzają i że przełożeni zdali egzamin, bo sprawnie zorganizowano pomoc dla rodzin i wypłacono odszkodowania? Pochwały dla aktu skruchy i dla przygotowanej naprędce przez piarowców (jak należy się spodziewać) kolejnej specuchwały, kolejnego raportu? Rugane polityków i komentatorów za „granie tragedią”? Co jeszcze musi się zawalić, kto jeszcze powinien wybuchnąć albo spłonąć ze wstydu, żeby wyrwało to władzę z butnego samozadowolenia?

Błędy i zaniechania kosztują ludzkie życie. Tak było w wypadku innych katastrof, kiedy przełożeni nie zadbali o spełnienie elementarnych zasad bezpieczeństwa. Gdyby ktoś poważniej, niż znani w tej sprawie z lekceważącego stosunku do obowiązków, traktował sprawy poważniej, to być może aż takiej katastrofy by nie było.

Owszem, możemy założyć, że bezpośrednią przyczyną owej katastrofy był popełniony przez człowieka błąd. Ale to nie wyjaśnia sprawy do końca. Bo ich zachowanie (hipotetyczne) jest umieszczone w jakimś kontekście. Ten kontekst tworzą m.in. system informowania, nadzorowanie wykonywania obowiązków, warunki pracy i inne czynniki, które zależą od strategicznych decyzji, podejmowanych przez władzę. Znawcy tematu wskazują na dramatyczny poziom moralny kadr, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. To także wynika z politycznych decyzji.

Dlatego mając na uwadze powyższe, patrząc na to, co ostatnio wyczytać o katastrofie, trzeba powiedzieć jasno, że … Jan Paweł II, jako władza w Watykanie, jest nie tylko odpowiedzialny za katastrofalną skalę pedofilii, na rękach ma już nie tylko krew, ale to, co jego podwładni pakowali w ministrantów.

PS Z racji, iż osobista odpowiedzialność kierownicza za działania podwładnego jest jednym z trudniejszych zagadnień prawnych (od kopalni Wujek do pozwów zbiorowych ws. CITY), korzystałem z materiałów prof. Ziemkiewicza, dr Lichockiej oraz mgr Warzechy.

 * link

Reklamy
 1. vHF
  06/03/2012 o 7:52 pm

  Znakomite :-) Szkoda, że Warzecha tylko magister, bo z samych felietoników mógłby już spokojnie poskładać habilitację.

 2. 06/03/2012 o 8:22 pm

  Abstrahując od tematu notki (czytaj: medialnej sraczki), ja osobiście uważam że problemem jest nadmierny podział kolei na spółki, oraz niedofinansowanie.

  …tylko to się działo też za rządów PiS i SLD…

 3. marcin_be
  06/03/2012 o 8:27 pm

  taaaaa mgr rehabilitowany Łukasz Warzecha… przeczytałem kawałek jego wypocin i przypomniałem sobie dlaczego kilku miesięcy nie zaglądam na psychiatryk…

 4. 07/03/2012 o 7:06 am

  Rząd Tuska zawinił. Gdyby zajął się KRUS-em dla rolników z Marszałkowskiej takich jak Ziemkiewicz to byłaby kasa np. na wybudowanie bezkolizyjnego odgałęzienia na Kraków pod Szczekocinami i pociąg nie musiałby jechać 120m pod prąd….

 5. Corvus
  07/03/2012 o 11:36 am

  Kiedyś na puszczenie pociągu lewym torem potrzebna była zgoda CDOKP. Dziś – jak widać – nawet maszynista nie jest informowany. Puścili na lewy, to pojechał. Widać to normalka.
  Frak dobrze leży dopiero w trzecim pokoleniu. Ile trzeba kadencji, żeby w końcu władza dobrze władającym leżała – a nie była zabawą harcerzyków ?

 6. vHF
  07/03/2012 o 12:29 pm

  @corvus

  Ale skąd ten nagły przeskok do władzy?

 7. hlb
  07/03/2012 o 2:02 pm

  Meanwhile na S24…

  Dał już o sobie znać Ruch Autonomii Whateva od Chujeva. W emocjonalnej felienotce pt. „Ta katastrofa nie wydarzyła się na Śląsku” apeluje on jednak:

  „Apeluję jednak, by szanować i Ślązaków i mieszkańców ziem, które przyklejono do województw częściowo górnośląskich. Wszyscy oni mają swoje lokalne tożsamości (szczególnie silną i specyficzną sami Ślązacy). Nie rańmy ich uczuć nagłówkami i wygłaszanymi publicnie zdaniami, które świadczą o ignorancji i braku podstawowej wiedzy o własnym kraju.”

  http://kolejowy.salon24.pl/397231,ta-katastrofa-nie-wydarzyla-sie-na-slasku

  Czuwaj. Idę oczekiwać pierwszej wzmianki o bombie termobarycznej. Albo nowej teorii dwóch tupolewów. Och wait, tam były dwa tupolewy…

 8. hlb
  07/03/2012 o 2:04 pm
 9. marcin_be
  07/03/2012 o 2:18 pm

  @ hlb
  urywa głowę od samych nagłówków…

 10. 07/03/2012 o 2:38 pm

  marcin_be :
  @ hlb
  urywa głowę od samych nagłówków…

  A prasa dostarcza paliwa do agregatów teorii spiskowych. :)

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,132314,title,Politycy-mieli-byc-w-pociagu-ktory-ulegl-katastrofie,wid,14311474,wiadomosc.html

 11. hlb
  07/03/2012 o 3:41 pm

  DoktorNo :

  marcin_be :
  @ hlb
  urywa głowę od samych nagłówków…

  A prasa dostarcza paliwa do agregatów teorii spiskowych. :)
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,132314,title,Politycy-mieli-byc-w-pociagu-ktory-ulegl-katastrofie,wid,14311474,wiadomosc.html

  Byłoby dobre tylko autor się tak jakoś zatrzymał w pół kroku. Tymczasem na GaduGadu (to oni też są portalem??? …i maja swoje faktoidy?) się nie pierdolili z tym jak Lesio z czekoladką, tylko poszli na całość: „Pod Szczekocinami mógł zginąć przyszły prezydent Polski”.

  I takie podejście lubię!

  http://www.gadu-gadu.pl/kurski-pod-szczekocinami-mogl-zginac-przyszly-prezydent-polski

 12. kashmir
 13. cyncynat
  08/03/2012 o 4:16 am

  Ha, ha. Catholic Church as a widely used benchmark of sexual abuse.

 14. cyncynat
  08/03/2012 o 6:19 am

  Czy to kolejny klon kashmira przynosi nowosci nam? Swiat jest dziwny, kto by pomyslal, ze sa osoby chcace udawac kashmira.

 15. Corvus
  08/03/2012 o 9:05 am

  Dlaczego władza ? Bo to Tusk tępym bukfelkiem przecinał kable od zwrotnicy.

  Cały ten nasz bajzel stoi na sygnalizacji zastępczej. Przerabiamy model afrykański – gdy weterani walki z kolonizatorami dorywali się do władzy i okazywało się, że oni tylko strzelać i konspirować potrafią. Nasi kumple ze styropianu widzieli wielką polityką, żmudne zarządzanie ich nie bawiło. Dekomunizacja kulała – to znaczy kuci na cztery nogi cwaniacy i w tym ustroju potrafili się ustawić. Ale w jednym kuratorium dało się naliczyć piętnaście stanowisk politycznych – czyli tych co się je obsadza swoimi! Kolej szczególnym była przytuliskiem dla weteranów walki z komuną. Rozwalono lichy bo lichy, ale pracowicie odbudowywany po czasach kumpli z partyzantki mechanizm zarządzania. A dziś sejm wydaje nieprzemyślaną ustawę, minister głupie przepisy wykonawcze, departament bezsensowne rozporządzenia, a na końcu dyżurny ruchu dostaje ten chłam. Zostaje mu tylko SZ. I on za to wszystko odpowiada.

 16. 08/03/2012 o 10:04 am

  cyncynat :Czy to kolejny klon kashmira przynosi nowosci nam? Swiat jest dziwny, kto by pomyslal, ze sa osoby chcace udawac kashmira.

  Zazdrościsz, bucu? Heh, nie widziałeś mnie bez koszulki!

  A swoją drogą – mam zajebiste ratio bycia idolem w stosunku do swojej aktywności (w sieci, ostatnio). Lepsze ma chyba tylko Pan Bóg.

 17. cyncynat
  08/03/2012 o 10:12 am

  kashmir :

  cyncynat :Czy to kolejny klon kashmira przynosi nowosci nam? Swiat jest dziwny, kto by pomyslal, ze sa osoby chcace udawac kashmira.

  Zazdrościsz, bucu? Heh, nie widziałeś mnie bez koszulki!
  A swoją drogą – mam zajebiste ratio bycia idolem w stosunku do swojej aktywności (w sieci, ostatnio). Lepsze ma chyba tylko Pan Bóg.

  A czyim idolem jestes? Jesli wolno zapytac.

  (btw, kashmir gadajacy jak ttdkn. nie wiem nawet czy to mnie dziwi czy nie)

 18. 08/03/2012 o 10:19 am

  A czyim idolem jestes? Jesli wolno zapytac.

  Twoje „X chcą naśladować Y” chyba upoważnia do sądu, że Y jest idolem X, co nie?

  (btw, kashmir gadajacy jak ttdkn. nie wiem nawet czy to mnie dziwi czy nie)

  No paczpan, nawet nie wiem, że mówię prozą (to chyba efekt obcowania z Quasim, który zdaje się lubi ttdkn parodiować; ja raczej nie czytuję).

 19. 08/03/2012 o 10:20 am

  sorki, nie „naśladować”, a „udawać” było…

 20. cyncynat
  08/03/2012 o 10:22 am

  kashmir :
  sorki, nie “naśladować”, a “udawać” było…

  rotfl. to wszystko wyjasnia

 21. 08/03/2012 o 12:54 pm

  cyncynat :Ha, ha. Catholic Church as a widely used benchmark of sexual abuse.

  Aha, a poza tym chciałem przekazać, że touche! ;)

 22. hlb
  08/03/2012 o 1:57 pm

  cyncynat :
  Czy to kolejny klon kashmira przynosi nowosci nam? Swiat jest dziwny, kto by pomyslal, ze sa osoby chcace udawac kashmira.

  Mam to śmieszne uczucie, że ale tutejszy trolling staje sie tak niszowy, iż brakuje w nim miejsca na więcej niż dwie osoby. Ktoś musi się wyłączyć, żeby włączyć się mógł ktoś.

 23. cyncynat
  08/03/2012 o 10:38 pm

  Jakie szczescie, ze ja tu nikogo nie trolluje.

 24. hlb
  09/03/2012 o 12:46 pm

  A tymczasem coś z cyklu „nie gniewaj się Janek”: Sakiewicz donosi, że reżymowe media zajumały mu loopy.

  http://lubczasopismo.salon24.pl/codziejesiezle/post/397795,cyngle-cytujcie-dokladnie

 25. 01/10/2014 o 9:31 am

  That person coulԀ rent that facility fօr an evening аnd ǥߋ hοme after that,’ Meehan ѕaid.
  One of thе most affordable tools tοo include in your makeup сase
  is thе disposable triangular facial sponge. А lot of professional
  woodworkers аre more than happy tߋ promote their designs online.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: