Strona główna > felietonik > 20 minut w guglu dla #prawicowapublicystyka

20 minut w guglu dla #prawicowapublicystyka

Gdy o słuszność dalszego, prawicowego trwania w „drugim obiegu”, na łamach najpoczytniejszego dziennika, spierają się publicznie:  komentator  najpoczytniejszego brukowca z felietonistą najlepiej sprzedającego się tygodnika opinii, to wiedz, że dyskusję prowadzi #prawicowapublicystyka.  Jednakże debunkowanie, czemu rzuceni na wolny rynek (hehe) prawicowi publicyści nie są Bośniakami ze Srebrenicy tudzież Żydami w kraju Hitlera mija się z celem, albowiem owej analogii nie kupują już nawet wyjątkowo oporni pacjenci. Ciekawsze wydało się coś innego. Otóż przeczytałem właśnie pewną prośbę:

Proszę mi pokazać „normalne, europejskie państwo”, w którym rutynowa zmiana listy leków refundowanych zmienia się w kataklizm, a minister od kolei gania z termosem po dworcach, „własnoręcznie dopatrując” wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

Rafał Ziemkiewicz 

Proszę bardzo.
Co prawda państwo nieeuropejskie, ale Australię da się chyba zakwalifikować jako „normalne państwo”:

ELEVEN major drug companies have threatened to stop bringing new medicines to Australia and halt clinical trials over the Gillard government’s decision to let cabinet choose which drugs get subsidised on the pharmaceutical benefits scheme.

The companies have been joined in their outcry by consumer groups, academics and doctors, who have condemned the process and warned that cabinet’s new role in approving every new edicine subsidy risks a situation where drugs may be funded only if they will win votes.

More than 50 consumer, medical and pharmaceutical groups have raised a storm of protest at the new policy in submissions to a Senate inquiry. They warn that the lack of formal criteria to guide decisions will leave cabinet open to claims it is „unfair or biased”.

www.theaustralian.com.au

„Normalne państwo” – Irlandia:

MINISTER SARGENT ON THE REOPENING OF THE VIADUCT RAIL LINE
Full timetable of northern commuter services and the Belfast Enterprise resumes today, following repair work. Minister for Food and Horticulture Trevor Sargent TD travelled by train to Malahide today to take advantage of the full restoration of the northern commuter service. The Minister said, ‘The resumption of the train service is an excellent testament to the resolve of Iarnród Éireann to repair the collapsed viaduct ahead of schedule. I met many passengers this morning who were delighted that, in the midst of difficult economic times, they could be heartened that Iarnród Éireann was at least ensuring one aspect of their life was dependable and could be regarded as getting back to normal.

trevorsargent.ie

Być może jako wynarodowiony lewicowiec powinienem zakładać, że, choć Polaczki nic nie potrafią, to gdzieś indziej, poza Bolandą, opiekuńczo-omnipotentne państwo działa. Jednak w przeciwieństwie do wolnorynkowców, którzy idee skutecznego państwa wyśmiewają, by zaraz rzucać przykładem potęg państw cywilizacji Zachodu, jestem całkowicie świadomy ryzyka zawodności każdej organizacji. Gra idzie o stopień tej zawodności i utylitarny rachunek skuteczności organizacji alternatywnych. Jednocześnie warto przypomnieć, że obecny stosunek do dobra wspólnego, jakość owego dobra i absolutna polityczna bezkarność kolejnych ministrów, którzy sobie z zarządzaniem nim nie radzą, jest po części pochodną systematycznego obrzydzania idei usług publicznych przez wszystkich tych wolnorynkowych mędrków od Gadomskiego do Ziemkiewicza. Dlatego praca w sektorze publicznym, ani nie jest misją, ani chociażby racjonalnym celem zawodowym, tylko jednym wielkim dymaniem, najczęściej w poczekalni do „realizowania się” w sektorze prywatnym. Bo w dymaniu sektora publicznego najpierw wytresowali się Polaczki w komunie, a potem wytresowano ich podczas pędu transformacji. A jak się kogoś ciągle dyma, to niby czemu ten ktoś w pewnym momencie miałby nie wydymać ciebie?

PS  Całkiem normalna IVRP mierzy temperaturę w autobusie

Reklamy
 1. vHF
  04/01/2012 o 1:30 pm

  Dedukowanie, debugowanie czy debunkowanie?

 2. 04/01/2012 o 1:38 pm

  Debunkowanie, oczywiście. Już poprawiłem.

 3. panek
  04/01/2012 o 2:02 pm

  nie wiem czy to dotyczy akurat RAZ’a ale tu trzeba język znać. to po pierwsze.

  a cala reszta to typowy mit (lub tzw kłamstwo………….(wstawić co potrzeba) który jest powtarzany bez refleksji, wiedzy i zastanowienia.
  Ktoś kiedyś jako pierwszy powiedział: w normalnym kraju…………., jak się zorientowali ze pod to można wszystko podsunąć bo nikt tego nie weryfikuje to powielają to jak papugi.

 4. 04/01/2012 o 3:05 pm

  U niego to chyba jednak risercz. Mnie natomiast bawi udowadnianie, że Polska to państwo nienormalne, bo nie działa, w przeciwieństwie do normalnych, co działają, z jednoczesnym potępianiem działalności państwowej w ogóle jako słabej, nieefektywnej itd.

 5. sickofitall
  04/01/2012 o 3:20 pm

  Co się dziwić, przecież to klasyczny „ziemkiewiczowski research”, jeszcze tego brakowało, żeby się solidnie do pisania przygotował.

  Swoją drogą cała ta „drugoobiegowo-podziemna” farsa obnaża po raz kolejny poziom intelektualny prawicowej publicystyki. A na dokładkę ich bohater Orban ma coraz większe kłopoty.

 6. axolotl
  04/01/2012 o 5:07 pm

  Orban imho powinien dostać order uśmiechu za penalizację bezdomności. Chociaż nie wiem, czy się komuś sprawokretynienie posunęło już do tego poziomu, żeby Węgry uznawać za wyznacznik tzw. normalności. Państwo nienormalne to dla Ziemkiewicza takie, które odzwierciedla w praktyce ziemkiewiczowskie poglądy, a że ziemkiewiczowskie poglądy są konstruowane jako zaprzeczenie opiniom wygłaszanym przez ludzi niebędących Ziemkiewiczem, to też sytuacja, w które państwo będzie realizowało w pełni poglądy Ziemkiewicza, a zatem będzie normalne, nie ma szans nigdy nastąpić. A to już daje antymainstreamowy chleb na lata.

 7. axolotl
  04/01/2012 o 5:08 pm

  Miało być ofkoz „Państwo normalne to dla Ziemkiewicza…”

 8. 04/01/2012 o 5:12 pm

  RAZ miał problemy z riserczem jeszcze przed Googlem….

  http://www.wsp.krakow.pl/papers/fantast.html

  A co do zamieszania z refundacją, to czy czytaliście to?

  http://globalnysmietnik.wordpress.com/2012/01/02/zamieszanie-z-receptami-proba-analizy-i-rozwiazania-problemu/

 9. Koniec Polski Prawej
  04/01/2012 o 9:32 pm

  A Jan Wróbel tak się zachwycał w ToKFm tekstem Ziemkiewicza a Ty tu takie rzeczy piszesz Majorze.

 10. armatus
  04/01/2012 o 11:11 pm

  Ale ROTFL się zrobił :)))

  Sakiewicz przyznał Cameronowi nagrodę klubów GP.

  Kluby GP nic o tym nie wiedziały i część się wkurwiła, bo Cameron jest „prorosyjskim liberałem”. Cytując „gdy kluby się dowiedziały, kogo wybrały zrobiła się rozróba” :)))

  Sakiewicz grozi im teraz odebraniem prawa do loga GP :))))))))))

 11. 05/01/2012 o 7:00 am

  @axolotl

  „Orban imho powinien dostać order uśmiechu za penalizację bezdomności.”

  Dla mnie Orban to dowód na to, że neoliberałowie są podszyci autorytaryzmem.

  Chyba niedługo spenalizuje bezrobocie, bo jak wiadomo bezrobocie wynika z lenistwa. :P

 12. panek
  05/01/2012 o 9:41 am

  ta „drugoobiegowo-podziemna” farsa to jest ich jakis sposob na zycie, jest w tym cos romantycznego, to tęsknota za podziemiem, za uciskiem.

  ten ich bon-mot: „tygodnik autorów niepokornych” – to wyraz postawy – zawsze anty.

  szkoda że czasem anty rozum :-)

 13. armatus
  05/01/2012 o 10:25 am

  A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

 14. Koniec Polski Prawej
  05/01/2012 o 4:25 pm

  armatus :A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

  Jak to co? Po N w alfabecie jest O

 15. Quasi
  05/01/2012 o 6:19 pm

  armatus :
  A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

  Inaczej: co ma w sobie Orban, że polska prawica tak bardzo go kocha(ła)? A przypisywała mu nawet nie neoliberalizm, a dosłownie korwinizm [patrz choćby co pisał jeden z najradykalniejszych korwinistów, jakich w życiu spotkałem (do tego zawzięty rasista) – niejaki Prenumer/maraton34: np. tu i tu; ciekawe co by powiedział teraz w obliczu tego, co się dzieje na Węgrzech? pewnie że to przez „lewackie wtyki…].

 16. sickofitall
  05/01/2012 o 9:47 pm

  Jak komu potrzeba rozrywki to właśnie w psychiatryku trwa owsiakowa sraczka, którą dodatkowo Sadurski zręcznie podkręcił. Na wyścigi próbują dać mu odpór. Duży LOL.

 17. Opos
  05/01/2012 o 10:23 pm

  sickofitall :
  Jak komu potrzeba rozrywki to właśnie w psychiatryku trwa owsiakowa sraczka, którą dodatkowo Sadurski zręcznie podkręcił. Na wyścigi próbują dać mu odpór. Duży LOL.

  „Już jeden z tego towarzystwa odezwał się w S24 – a mianowicie Witold “Piękny Umysł” Gadowski, koncentrując się na sylwetce Owsiaka i prześwietlając nawet jego tatusia – ale wszystko wskazuje na to, że już lada chwila odezwą się też ci z trochę wyższej półki.” — to zdanie made my day.

 18. marcin_be
  05/01/2012 o 10:53 pm

  Quasi :

  armatus :
  A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

  Inaczej: co ma w sobie Orban, że polska prawica tak bardzo go kocha(ła)? A przypisywała mu nawet nie neoliberalizm, a dosłownie korwinizm [patrz choćby co pisał jeden z najradykalniejszych korwinistów, jakich w życiu spotkałem (do tego zawzięty rasista) – niejaki Prenumer/maraton34: np. tu i tu; ciekawe co by powiedział teraz w obliczu tego, co się dzieje na Węgrzech? pewnie że to przez „lewackie wtyki…].

  jak to za co? wziął całe (no prawie całe) towarzystwo za twarz, zmienił konstytucję, wymienił część węgierskiego TK, pokazał środkowy palec UE i MFW, jak takiego nie kochać?

 19. marcin_be
  05/01/2012 o 10:54 pm

  sickofitall :
  Jak komu potrzeba rozrywki to właśnie w psychiatryku trwa owsiakowa sraczka, którą dodatkowo Sadurski zręcznie podkręcił. Na wyścigi próbują dać mu odpór. Duży LOL.

  od ponad miesiąca nie odwiedzam psychiatryka – odwyk i nie będę podbijał oglądalności Jankemu…

 20. 06/01/2012 o 12:22 am

  sickofitall :

  Co się dziwić, przecież to klasyczny „ziemkiewiczowski research”, jeszcze tego brakowało, żeby się solidnie do pisania przygotował.

  Swoją drogą cała ta „drugoobiegowo-podziemna” farsa obnaża po raz kolejny poziom intelektualny prawicowej publicystyki. A na dokładkę ich bohater Orban ma coraz większe kłopoty.

  Super z tym drugim obiegiem, mnóstwo śmiechu również dla kompletnie niepolitycznych lemingów.

 21. 06/01/2012 o 12:22 am

  Koniec Polski Prawej :

  A Jan Wróbel tak się zachwycał w ToKFm tekstem Ziemkiewicza a Ty tu takie rzeczy piszesz Majorze.

  Jan Wróbel haha

 22. 06/01/2012 o 12:24 am

  Quasi :

  armatus :
  A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

  Inaczej: co ma w sobie Orban, że polska prawica tak bardzo go kocha(ła)? A przypisywała mu nawet nie neoliberalizm, a dosłownie korwinizm [patrz choćby co pisał jeden z najradykalniejszych korwinistów, jakich w życiu spotkałem (do tego zawzięty rasista) – niejaki Prenumer/maraton34: np. tu i tu; ciekawe co by powiedział teraz w obliczu tego, co się dzieje na Węgrzech? pewnie że to przez „lewackie wtyki…].

  Orban to dla psychiatryka taki skuteczny Kaczyński. On po prostu generalnie robi to, co Kaczyński obiecuje.

 23. 06/01/2012 o 11:03 am

  POLECAM AKCJĘ:

  http://filmyprawdy.wordpress.com/

  Pozdrawiam

  Redakcja „Filmy Prawdy”

 24. 06/01/2012 o 12:42 pm

  @filmyprawdy

  O właśnie zawitał tu „drugi obieg” :)

 25. armatus
  06/01/2012 o 4:15 pm

  Szykuje się obóz szkoleniowy dla polskich Breivików:

  http://rebelya.pl/forum/watek/42154/

 26. 09/01/2012 o 8:46 am

  Quasi :

  armatus :A co ma Orban wspólnego z neoliberalizmem?

  Inaczej: co ma w sobie Orban, że polska prawica tak bardzo go kocha(ła)? A przypisywała mu nawet nie neoliberalizm, a dosłownie korwinizm [patrz choćby co pisał jeden z najradykalniejszych korwinistów, jakich w życiu spotkałem (do tego zawzięty rasista) – niejaki Prenumer/maraton34: np. tu i tu; ciekawe co by powiedział teraz w obliczu tego, co się dzieje na Węgrzech? pewnie że to przez „lewackie wtyki…].

  Tak jak pisze major z grubsza – Orban jest zamordystą-etatystą, a taka jest ta nasza polska „prawica”. Dlatego ja, jako przeciwnik lewicy, czuję się taki wyalienowany, chlip chlip (disclaimer – nie, nie jestem korwinistą sensu sticte, choć dla celów poznawczych ta łatka jakośtam pasuje).
  Orban ma też przede wszystkim SIŁĘ – „pogonił lewaków”, zresztą trochę bardziej spektakularnie skompromitowanych, niż nasz Miller w 2005 r. Fidesz Orbana robi więc wrażenie powtórki sukcesu PiSu z 2005 roku, tyle że bardziej i bardziej teraz.

  Poza tym Orban zmienił konstytucję, wpisał tam, że Węgrzy są Węgrami i wierzą w Bozię, Orban tez uważa się za kaganek moralności i dobra, który trzeba nieść swojemu Narodowi, Orban nacjonalizuje, kopie dupy bankierom, egzekwuje „silną władzę”, która, jako mająca boskie nadanie, stara się kontrolować wszelkimi sposobami, aby obywatele zachowywali się w sposób prawy i sprawiedliwy. Stąd ograniczanie wolności słowa, niezależności instytucji dotąd oddzielonych od polityki itp. Krótko mówiąc – wdraża u siebie mokre sny Jarka.

 27. 11/07/2013 o 4:18 pm

  Its like you read my mind! You seem to know
  so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: