Strona główna > felietonik > Jak to się robi w Wyborczej

Jak to się robi w Wyborczej

Wojtek Orliński napisał tekst w obronie Sergiusza Kowalskiego, któremu się wczoraj ulało na Krytykę Polityczną.

„Krytyka Polityczna” zarzuca Sergiuszowi Kowalskiemu „przekroczenie granic kłamstwa” i twierdzi, że jego analiza wyborczych postaw publicystów tego pisma składa się z „domysłów, sfałszowanych cytatów i pokrętnej logiki”.

Wojciech Orliński „Obrona Sergiusza Kowalskiego”

A co rzeczywiście zarzuca Krytyka Polityczna Kowalskiemu? Otóż, już w pierwszych zdaniach zarzuca, że (podkreślenia moje):

Sergiusz Kowalski napisał tekst o tym, że popieramy Jarosława Kaczyńskiego, bo nie chcemy poprzeć „mniejszego zła”, czyli Platformy Obywatelskiej. Napisał, że jesteśmykonsekwentni w zwalczaniu PO i oddemonizowywaniu PiS bez względu na konsekwencje”. Jedno i drugie jest nieprawdą, co tłumaczy, dlaczego Kowalski na poparcie swojego ataku nie potrafił znaleźć potwierdzeń w naszych słowach, uciekając się do własnych domysłów, sfałszowanych cytatów i pokrętnej logiki.

Krytyka Polityczna „Krytyka wystraszonego rozumu. W odpowiedzi Sergiuszowi Kowalskiemu”

Wojtek Orliński uważa, że Kowalski ma rację. Bo Strzępka napisała jakiś bełkot o Fotydze i razem z Gdulą wierzą w teorię spiskową o kontrolowanym wyburzeniu WTC. A Jaś Kapela napisał coś o kibolach. I to jest dowód, że Orliński udowodnił swoją (i Kowalskiego tezę), wszak, jak pisze dalej Orliński:

Teksty publicystów „Krytyki Politycznej” często są mętne, nieskładne i bełkotliwe, wyraźnie widać w nich sympatię dla stadionowych bandytów i spiskowych paranoików, a więc także i dla jedynej w tej chwili liczącej się partii politycznej, która bierze ich pod swoje opiekuńcze skrzydła.

I tak Orlińskiego wyraźnie widać sympatię, ma dowodzić Kowalskiego, że Krytyka Polityczna jest konsekwentna w zwalczaniu PO i oddemonizowywaniu PiS bez względu na konsekwencje. I popiera Kaczyńskiego. Ładne, prawda?

Tak to się właśnie robi w Gazecie Wyborczej. Najpierw kierownictwo trzęsie się przed faszyzmem. Potem puszczają nudnego, umoralniającego Michnika & Kurskiego we Wstępniaku. Dalej idą pohukiwania, że kto nie z nami, kto nie widzi faszyzmu, jak można… A na koniec, jak ktoś ważny zrobi jednak „pffff…”, idzie nieśmiertelny passus o zdrowiu psychicznym (sympatyzują ze świrami!). Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie tak bardzo przewidywalne.

I na koniec, co rzeczywiście myślą w Krytyce o Kaczyńskim? Otóż, poza Wyborczą robi się to tak, że się wchodzi na stronę internetową Krytyki, wpisuje w wyszukiwarce „Kaczyński” i potem czyta:

Czy tzw. liderzy opinii w Polsce zorientują się wreszcie, że 30 procent ludzi głosujących na PiS to coś więcej niż esencjalny nacjonalizm i kołtuństwo, trauma wdów, efekt kazań Rydzyków, Natanków i Budzików, względnie kibolski radykalizm? Czy możliwy sukces Palikota – choćby względny, jak wprowadzenie kilku posłów do Sejmu – uświadomi, że coraz większe grupy społeczne, pomimo ekscesów IV RP, obsługiwane są dziś przez populizm (mniej ważne, czy anty- czy klerykalny)?

Michał Sutowski „Znacie? To posłuchajcie”

Wygrana PiS-u i ewentualne „smoleńskie rozliczenia” są mało prawdopodobne. Bardziej boję się konfrontacji marzeń rozbudzanych przez PiS z dzisiejszym kryzysem. Kapitalizm się chwieje, bo stymulował aspiracje, zamiast zaspokajać potrzeby i budować dobry ład społeczny. Gdy nie ma już możliwości życia na koszt przyszłości, marzenia o awansie łatwo mogą się zmienić w bezpardonową walkę o zasoby i dziką redystrybucję.

Maciej Gdula „Awans zamiast sprawiedliwości, czyli mój strach związany z PiS”

PiS próbuje neutralizować swój antyelektorat i rozumie doskonale, że najinteligentniejsze wywody o peryferiach, opodatkowaniu hipermarketów czy cywilizacyjnej roli związków zawodowych w Europie nie pomogą przekonać do siebie „letnich” i niezdecydowanych. Tym bardziej nie zniechęcą rzesz przerażonych widmem Kaczyńskiego u wrót demokracji. Lider może przynajmniej niektórych uspokoić i zdemobilizować – może to nie polityka miłości, ale i nie polityczność z nożem w zębach; bez „kropki nad WSI” w Tusk Vision Network, ZOMO za płotem i opatrznościowego księdza w Pałacu, kuchni i sypialni.

Może dlatego warto przeczytać wywiad z prezesem PiS w „Uważam Rze”? Np. taki fragment: „W Polsce sprawa stosunku do Kościoła nie jest tylko kwestią światopoglądu, ale przyszłości narodu. Nie ma u nas innego systemu wartości, do którego można by się odwołać”. Jakby ktoś miał wątpliwości.

Michał Sutowski „Lider i wątpliwości”

Słowem, wiadomo, bełkot, wiara świrom i kibole. Jestem w stanie zrozumieć Orlińskiego, którego osobisty butthurt do Michalskiego wybija szambo w co drugim komciu na temat Krytyki. Ale Kowalskiego z jego konsekwentni w zwalczaniu PO i oddemonizowywaniu PiS bez względu na konsekwencje nie rozumiem. Przecież to nie lata 90-te, że nikt nie sprawdzi w internetsach.

Reklamy
 1. tamizdat
  07/10/2011 o 2:59 pm

  Bardzo mi się podobał wpis. Więcej takich ;-)

 2. vHF
  07/10/2011 o 3:31 pm

  A ja offtopicznie to tutaj zostawię, jeśli ktoś jest zainteresowany:
  http://www.nybooks.com/articles/archives/2011/oct/27/jewish-writer-america/?pagination=false
  Best&worst of Saul Bellow — pierwszoligowa eryducja, elegancka proza, przenikliwość, a jednocześnie Bellow jako środek wszechświata i tysiące satelitów-antysemitów.

 3. adas
  07/10/2011 o 3:46 pm

  Mam ochotę polecieć po popcorn, ale najlepiej napisanym z tych tekstów jest ten KP. Orliński nieświadomie(?) wciela w życie w teorię podkowy czy innego okręgu. Znaczy się, wali po nerach jak ci, z których się (i słusznie) śmieje.

 4. 07/10/2011 o 4:10 pm

  tamizdat :

  Bardzo mi się podobał wpis. Więcej takich ;-)

  Tak myślałem.

 5. 07/10/2011 o 4:11 pm

  vHF :

  A ja offtopicznie to tutaj zostawię, jeśli ktoś jest zainteresowany:
  http://www.nybooks.com/articles/archives/2011/oct/27/jewish-writer-america/?pagination=false
  Best&worst of Saul Bellow — pierwszoligowa eryducja, elegancka proza, przenikliwość, a jednocześnie Bellow jako środek wszechświata i tysiące satelitów-antysemitów.

  Hmm doszedłem do połowy i widzę wszystko, poza pierwszoligową erudycją:) Ale jak skończę to może się zmieni.

 6. vHF
  07/10/2011 o 4:20 pm

  galopujący major :
  Hmm doszedłem do połowy i widzę wszystko, poza pierwszoligową erudycją:) Ale jak skończę to może się zmieni.

  Nie będę się upierał. Może sprojektowałem z innych produkcji Bellowa, a może chciałem coś miłego powiedzieć.
  Te anty-antysemickie jazdy są wyraźniejsze i czasem najzwyczajniej wredne w „Listach” Bellowa, wydanych kilka lat temu. Najostrzej, i zupełnie niezasłużenie, obrywa Updike. W ogóle raczej podły człowiek wygląda z tych listów.

 7. 07/10/2011 o 4:24 pm

  Ale Pilch na przykład za to uwielbia Bellowa, że taki skurwiel, który uważa się za najlepszego, a na jakimś stypendium, czy coś, jak miał dać wykład o pisaniu literatury, to po prostu wszedł na mównicę i zaczął czytać rękopis najnowszej książki. A potem zszedł i bez słowa wrócił do domu.

 8. vHF
  07/10/2011 o 4:27 pm

  O, tu jest zajebista anegdota:

  „Edward [Shils] had been reading, in manuscript, a portion of James Atlas’s biography of Bellow. He put down Atlas’s pages, and, with his fondess for extended metaphors, said to me [Joseph Epstein]: “You know, Joseph, Mr. Atlas will only grasp the true nature of Saul Bellow when he understands that our friend Saul, had he been allowed to sit for two hours in the lap of the Queen of England, would, when told by the Queen that she must now attend to her official duties, though she much enjoyed their visit, freshly emerge from the Queen’s lap with two observations: first, that the Queen had no understanding whatsoever of the condition of the modern artist, and, second, that she was an anti-Semite.”

 9. 07/10/2011 o 4:41 pm

  Haha bomba.

 10. emluby
  07/10/2011 o 6:23 pm

  To dopiero bedzie skladnica lolkontentu nie moge sie doczekac szybciej szybciej zaczynajcie http://jankepost.salon24.pl/351122,wideoblogi-na-zywo-wspolnie-z-popler-tv

 11. 07/10/2011 o 6:47 pm

  Jak to się robi to każdy widzi, dużo ciekawsze jest dlaczego. Czy naprawdę zanosi się na słaby wynik Platformy czy po prostu chuchają na zimne?

 12. 07/10/2011 o 7:01 pm

  Jestem w stanie zrozumieć Orlińskiego, którego osobisty butthurt do Michalskiego, wybija szambo w, co drugim, komciu na temat Krytyki.

  O trzy przecinki za dużo.

 13. 07/10/2011 o 7:03 pm

  Hehe, dobry tekst, niech się potem WO nie dziwi że się z niego żarty stroi, bo przecież jak nie robić tego, gdy się widzi lewicowca, który na „stare lata” ekscytuje się ajfonami i innymi gadżetami wyprodukowanymi przez wielki koncern, dopinguje budowę autostrad (choć powinien raczej faworyzować transport publiczny i kolej, jako bardziej ekologiczne) i ekscuje się lewicowymi treściami z amerykańskich komiksów… :P

 14. adas
  07/10/2011 o 9:56 pm

  Saul Bellow — pierwszoligowa eryducja, elegancka proza, przenikliwość, a jednocześnie Bellow jako środek wszechświata i tysiące satelitów-antysemitów.

  Ha! Bellow jak żywy. Na artykuł mój lengwidż jest za słaby, ale powieściowi narratorzy – to to!.

 15. 07/10/2011 o 10:22 pm

  kwik :

  Jak to się robi to każdy widzi, dużo ciekawsze jest dlaczego. Czy naprawdę zanosi się na słaby wynik Platformy czy po prostu chuchają na zimne?

  Jezujezu ja właśnie przeczytałem Wyborczą w papierze, a tam Kurski straszy na 1 stronie, potem zaraz wywiad z Pilchem, który się boi Kaczyńskiego, dalej Alfabet IV RP + aneks i na deser wywiad z Mazowieckim plus zajawka jutrzejszego Kondrada straszącego PiSem. Ja pierdolę, ludzie znajcie miarę żeny.

  Co do wyników Imho nikt za bardzo nie wie, bo ludzie na potęgę kłamią w sondażach. Więc lepiej zwołać pospolite ruszenie.

 16. 07/10/2011 o 10:23 pm

  babilas :

  Jestem w stanie zrozumieć Orlińskiego, którego osobisty butthurt do Michalskiego, wybija szambo w, co drugim, komciu na temat Krytyki.

  O trzy przecinki za dużo.

  Hmm…ja je stawiam jak psy kupy na trawnikach.

 17. 07/10/2011 o 10:25 pm

  DoktorNo :

  Hehe, dobry tekst, niech się potem WO nie dziwi że się z niego żarty stroi, bo przecież jak nie robić tego, gdy się widzi lewicowca, który na „stare lata” ekscytuje się ajfonami i innymi gadżetami wyprodukowanymi przez wielki koncern, dopinguje budowę autostrad (choć powinien raczej faworyzować transport publiczny i kolej, jako bardziej ekologiczne) i ekscuje się lewicowymi treściami z amerykańskich komiksów… :P

  Ale on gdzieś się zachwycał reżyserem Cameronem, który nie jest przeciwko Hummerom, tylko przeciwko temu, żeby każdy go miał.

 18. cyncynat
  07/10/2011 o 11:52 pm

  vHF :

  galopujący major :
  Hmm doszedłem do połowy i widzę wszystko, poza pierwszoligową erudycją:) Ale jak skończę to może się zmieni.

  Nie będę się upierał. Może sprojektowałem z innych produkcji Bellowa, a może chciałem coś miłego powiedzieć.
  Te anty-antysemickie jazdy są wyraźniejsze i czasem najzwyczajniej wredne w „Listach” Bellowa, wydanych kilka lat temu. Najostrzej, i zupełnie niezasłużenie, obrywa Updike. W ogóle raczej podły człowiek wygląda z tych listów.

  ethnopsychic novelist

 19. zatroskany_o_polske
  07/10/2011 o 11:57 pm

  galopujący major :
  Jezujezu ja właśnie przeczytałem Wyborczą w papierze, a tam Kurski straszy na 1 stronie, potem zaraz wywiad z Pilchem, który się boi Kaczyńskiego, dalej Alfabet IV RP + aneks i na deser wywiad z Mazowieckim plus zajawka jutrzejszego Kondrada straszącego PiSem. Ja pierdolę, ludzie znajcie miarę żeny.

  Co dla Ciebie jest tu żeną?

  Jarosław Kuski piszący ze nie zagłosuje na PiS? Gdzie tu straszenie i kogo? Chyba nie sądzisz ze PiS się wystraszy bo Kurski na niego nie zagłosuje?

  Pilch – bo nie boi się wyniku wyborów, gdyż „nawet najfatalniejszy rezultat ma jakieś dobre strony, w tym tragicznym wariancie byłby np. zysk zawodowy. Im ostrzejsza prawica przy władzy tym łatwiej się pisze”

  Wywiad z Mazowieckim pod tytułem „Proszę mnie do racjonalności Kaczyńskiego nie przekonywać! ” świetny, moim zdaniem.
  ” Niestety, cześć Polaków uwierzyła w absurdalne teorie o zamachu smoleńskim, od których Kaczyński się nie odciął. Nie wolno grac na resentymentach antyrosyjskich. nam potrzebna jest trzeźwa ocena sytuacji”

  Alfabet IV RP Aneks – przypominający tym 30 procentom Sutowskiego:
  „30 procent ludzi głosujących na PiS to coś więcej niż esencjalny nacjonalizm i kołtuństwo, trauma wdów, efekt kazań Rydzyków, Natanków i Budzików, względnie kibolski radykalizm”
  że 70% głosujacych na PiS to jednak esencjalny nacjonalizm i kołtuństwo, trauma wdów etc …”

  Dla mnie żeną jest to iż nie wspomniałeś iż wyborcza.pl zamieściła odpowiedź Krytyki Politycznej:
  http://wyborcza.pl/1,75515,10427202,Krytyka_wystraszonego_rozumu__Odpowiedz_Sergiuszowi.html

  IMO KP pretensje kieruje do Kowalskiego, nie do Wyborczej en bloc. Stanowisko jednego czy dwóch publicystów, nie przesądza „metodach” Gazety, tak samo myślenie tego czy innego o Kaczyńskim nie wyklucza poparcia dla PiS, co najmniej „miękkiego”.

 20. Lurker
  07/10/2011 o 11:58 pm

  Weekendowa Gazeta Polska Codziennie

 21. 08/10/2011 o 12:07 am

  @zatroskany – jak se będę chciał poczytać biuletyn PO, to se wejdę na strone platformy. Ale widać ustawiamy inną poprzeczkę gazetom, ponoć niezależnym.

 22. 08/10/2011 o 12:08 am

  @Lurker – haha widziałem.

 23. zatroskany_o_polske
  08/10/2011 o 12:37 am

  galopujący major :
  @zatroskany – jak se będę chciał poczytać biuletyn PO, to se wejdę na strone platformy. Ale widać ustawiamy inną poprzeczkę gazetom, ponoć niezależnym.

  Najwyraźniej.
  IMO niezależna gazeta ma prawo pisać również to co mnie się nie podoba, byle było zgodne z prawdą
  (Dlatego też wolałbym abyś mnie zabanował, a nie usuwał bez wyjaśnienia postów które Ci się nie podobają).

 24. 08/10/2011 o 12:45 am

  Raz Ci już tłumaczyłem o prawicowym poczuciu humoru. Więcej nie będe.

 25. zatroskany_o_polske
  08/10/2011 o 1:21 am

  @GM
  „Raz Ci już tłumaczyłem o prawicowym poczuciu humoru. ”
  Chyba nie wytłumaczyłeś precyzyjnie co to znaczy.
  Zakazałeś jedynie pisania dowcipów typu Stalin i Trocki i tego „zapisu” się trzymam.

 26. 08/10/2011 o 9:20 am

  Hmm, jesteś tego pewien? Tylko bez riserchu ziemkiewiczowskiego proszę…

  http://www.wheels.ca/article/792064

  “I drive a Toyota Highlander Hybrid, which is the only seven-seater (hybrid) that I can find because I have five kids, and I put in an order for a Chevy Volt.”

  http://appliedsolarenergy.com/Solar_Case_Study.html <- na samym dole pisze że zainstalował sobie baterie słoneczne w swoim rancho. :P

  http://www.escapistmagazine.com/news/view/106209-Environmental-Warrior-James-Cameron-Gives-Avatar-Cast-Blue-Hybrid-Cars

  galopujący major :

  DoktorNo :
  Hehe, dobry tekst, niech się potem WO nie dziwi że się z niego żarty stroi, bo przecież jak nie robić tego, gdy się widzi lewicowca, który na „stare lata” ekscytuje się ajfonami i innymi gadżetami wyprodukowanymi przez wielki koncern, dopinguje budowę autostrad (choć powinien raczej faworyzować transport publiczny i kolej, jako bardziej ekologiczne) i ekscuje się lewicowymi treściami z amerykańskich komiksów… :P

  Ale on gdzieś się zachwycał reżyserem Cameronem, który nie jest przeciwko Hummerom, tylko przeciwko temu, żeby każdy go miał.

 27. Koniec Polski Prawej
  08/10/2011 o 10:00 am

  „Kobiety nie mogą być kapłankami, podobnie jak nie mogą być nimi chomiki czy kaktusy”, pisze Tomasz P. Terlikowski w tygodniku „Wręcz Przeciwnie”, który miał ochotę być tygodnikiem „Wprost Przeciwnie”. Współczujemy wszystkim paniom bliskim talibowi z Warszawy.
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/chomiki-terlikowskiego

 28. 08/10/2011 o 10:22 am

  Koniec Polski Prawej :
  „Kobiety nie mogą być kapłankami, podobnie jak nie mogą być nimi chomiki czy kaktusy”, pisze Tomasz P. Terlikowski w tygodniku „Wręcz Przeciwnie”, który miał ochotę być tygodnikiem „Wprost Przeciwnie”. Współczujemy wszystkim paniom bliskim talibowi z Warszawy.
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/chomiki-terlikowskiego

  Pewnie zszedłby, w takim razie, na zawał podczas mszy w pierwszym z brzegu kościele – również katolickim – w US, bo tam kobiety mogą rozdawać komunię, podczas, gdy ksiądz sobie leniwie siedzi i czeka na ciąg dalszy mszy.

 29. 08/10/2011 o 10:26 am

  O w mordę. Ale czy powinno to zaskakiwać…?

  Wole nie wiedzieć, co będzie w poniedziałek po wyborach…

  http://gpcodziennie.pl/uploads/imagecache/460s/okladka/2011/10/2011100826.jpg

 30. Krystyna
  08/10/2011 o 6:06 pm

  E.. major to ty jednak pisior jesteś.Ale schiza.

 31. zatroskany_o_polske
  08/10/2011 o 7:47 pm

  Krystyna :
  E.. major to ty jednak pisior jesteś.Ale schiza.

  Historia wskazuje że lewica na wprowadzeniu cenzury zwykle kończy swoje rewolucje bądź reformy.
  Tutejsza, zdaje się od cenzury zaczyna :-)

 32. Quasi
  08/10/2011 o 8:04 pm

  Może ktoś wie: co się stało z tym „ttdkn”? Parę razy widziałem, że pisze się o nim w czasie przeszłym.

 33. cyncynat
  08/10/2011 o 8:17 pm

  Quasi :
  Może ktoś wie: co się stało z tym „ttdkn”? Parę razy widziałem, że pisze się o nim w czasie przeszłym.

  Quasi, daj spokoj. To running joke (ha ha, ale smieszne) od dwoch lat. Z niusow to jest to, ze WO im nastapil na michnika i to kilka razy z rzedu. To wyglada rozwojowo i bedzie smieszne.

 34. barista
  10/10/2011 o 12:24 am

  a co tu taka cisza? wszyscy przed polsatem siedzą?

 35. aksolotl
  10/10/2011 o 12:29 pm

  dlaczego Terlikowski powinien częściej komentować w odruchu serca i dlaczego jest wzorowym katolikiem? Ano na przykład dlatego:

 36. 10/10/2011 o 1:17 pm

  Pora szykować się na ostrą wojnę światopoglądową. Aha, to dotychczas było na łagodnie? Taki sparring tylko?

 37. barista
  10/10/2011 o 4:04 pm

  Mam nadzieję, że TT weźmie sobie do serca sukces Palikota i założy Stronnictwo Nawiedzenia Pańskiego. Dość publicystyki! Od słów do czynów, panie Tomaszu!

 38. shlomo carlebach
  21/09/2012 o 6:43 pm

  Hi, always i used to check website posts here in the early hours in the daylight,
  as i like to learn more and more.

 39. 25/05/2013 o 4:15 pm

  She’s passing out the macaroni and cheese dripping off his lips, pats my hands and says, I love to dip things with crackers. If zen dieting you start to feel the urge to eat some ice cream. Im still here, fatter than ever by doing this and people are not losing the weight and can cause you to renege on your zen dieting. Forever Bee Pollen may assist in maintaining a healthy weight loss diet.

 40. 18/12/2013 o 5:06 am

  Nice blog right here! Additionally your web site so much up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 41. 30/12/2013 o 8:42 am

  I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you develop
  this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create
  my own personal website and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thank you!

 42. 03/02/2014 o 6:31 am

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 43. 07/03/2014 o 4:07 am

  I do not know whether it’s just me or if everybody
  else experiencing problems with your website.
  It looks like some of the written text in your content are running off the screen.
  Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?

  This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: