Strona główna > felietonik > Wielki szok na Zachodzie

Wielki szok na Zachodzie

 

Dla widzów na Zachodzie – którzy raczej mają niewielkie pojęcie o sowieckich zbrodniach – „Niepokonani” będą zapewne szokiem. Z filmu jasno wynika bowiem, że obraz II wojny światowej kształtowany od kilkudziesięciu lat przez tamtejszą kulturę masową jest fałszywy. Okazuje się, że w latach 1939 – 1945 nie tylko Niemcy byli szwarccharakterami. A alianci zachodni, aby pokonać diabła, sprzymierzyli się z szatanem.

W krajach Europy Wschodniej – która znajdowała się pod sowieckim jarzmem i doskonale wie, czym były Sowiety – „Niepokonani” odniosą zapewne sukces i staną się filmem kultowym. Zawsze przyjemnie jest się przekonać, że ktoś na świecie pamięta o naszych cierpieniach. A gdy jeszcze w takiej antykomunistycznej opowieści grają gwiazdy tej miary, co Ed Harris czy Colin Farrell, trudno nie odczuwać satysfakcji.

Piotr Zychowicz o filmie Niepokonani (The Way Back)

 

Jest czymś wręcz oczywistym, że przez całe lata 50-te, 60-te, 70-te i 80-te zachodnia kultura masowa nie przedstawiała Rosjan jako szatanów i szwarzccharakterów. Na szczęście, jak zauważył  red. Zychowicz, tę historyczną wyrwę zasypał wreszcie Peter Weir, wzbudzając tym samym wielki szok na Zachodzie:

 

It isn’t as emotionally involving as it should be, but this Peter Weir epic offers sweeping ambition and strong performances to go with its grand visual spectacle.

Big shock in Rotten Tomatoes

 

Weir couldn’t make a boring film if his life depended on it, and for any other director The Way Back would be laudable. It’s good, but from this director we have come to expect great.

Even bigger shock in Empire

 

The Way Back is a robustly made picture, heartfelt, well executed with an exhilarating sense of reach and narrative ambition. Where it falls down is a lack of personal intensity to match the spectacle. There is nothing that interesting to discover about Janusz, and nothing that interesting for him to discover about himself; even the secrets disclosed about the other escapers don’t have much of an impact on the group dynamic. Well, this isn’t an overwhelming problem. Weir has put together a good film – oddly, though, considering its scale, it feels like a rather small one

Fucking great shock in Guardian

 

A wystarczyło kliknąć na anglojęzyczną wiki, gdzie, idąc po linkach, można się przy okazji dowiedzieć, jak to jeden Polak najprawdopodobniej całą tę historię drugiemu ukradł i w 1955 r. opisał jako własną. Więc rzeczywiście, jest się czym chwalić. A nawet szokować.

 

Reklamy
 1. T.
  31/03/2011 o 9:26 am

  Wybacz, że poza tematem.

  Powiedz, czy tego człowieka od ‚walić po osobówkach’ można zaciągnąć przed sąd za podżeganie do zabójstwa:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9351342,Szkolenie_kierowcow_TIR_ow___Walcie_po_osobowce__.html

  Mógłbym to sfinansować.

 2. cegorach
  31/03/2011 o 9:53 am

  Co do euforii u niektórych – racja.

  Co do historii z przywłaszczeniem sobie zasług – tutaj akurat przesadzasz w drugą stronę, takie BBC opisało to bardzo obiektywnie, a do podobnych sytuacji dochodzi i dochodziło już wielokrotnie więc nie ma się czym wstydzić.

  Ogólnie. Większy wpływ na zmieniające się poglądy na temat drugiej wojny miały i mają publikacje takich autorów jak Davies czy (współcześnie) Snyder oraz umacnianie się pozycji naszej części Europy w strukturach UE.

  Niektóre efekty przyjdą po dekadach, raczej niż latach więc osobiście nie rusza mnie ani nowy film Weira ani reakcje na jego premierę.

  Widocznie niektórzy potrzebują wyraźnego symbolu, a wysokobudżetowy film znanego reżysera wpisuje się tą potrzebę i stąd takie a nie inne reakcje.

 3. Gammon No.82
  31/03/2011 o 9:58 am

  T. :
  Powiedz, czy tego człowieka od ‘walić po osobówkach’ można zaciągnąć przed sąd za podżeganie do zabójstwa:

  Po pierwsze trudno uzasadnić, że do zabójstwa. Po drugie, podżeganie musi być kierowane do osoby oznaczonej co do tożsamości i odnosić się do jakiegoś w miarę sprecyzowanego stanu faktycznego.

  Ale coś z tego poniżej prawie na pewno:
  Art. 255 kk.
  §1 Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  §2 Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  §3 Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
  podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

 4. konrad.niklewicz
  31/03/2011 o 12:02 pm

  Major, przepraszam za skandlaliczny OT, ale jak można się z Tobą skontaktować nie zaśmiecając bloga?

 5. 31/03/2011 o 2:47 pm

  cegorach:

  „Co do historii z przywłaszczeniem sobie zasług – tutaj akurat przesadzasz w drugą stronę”

  Nie wiem. Jeśli wystarczy zajrzeć (choćby) do polskiej wiki pod „Sławomir Rawicz”, to nawet (wysoce prawdopodobna) niewystarczająca znajomość języka nie usprawiedliwia takiego nawiedzonego pierdoargumentowania.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Rawicz

 6. cegorach
  31/03/2011 o 5:03 pm

  telemach :
  cegorach:
  „Co do historii z przywłaszczeniem sobie zasług – tutaj akurat przesadzasz w drugą stronę”
  Nie wiem. Jeśli wystarczy zajrzeć (choćby) do polskiej wiki pod „Sławomir Rawicz”, to nawet (wysoce prawdopodobna) niewystarczająca znajomość języka nie usprawiedliwia takiego nawiedzonego pierdoargumentowania.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Rawicz

  Tak? To ja pytam kto z „Zachodu” czyta artykuły Wikipedii po polsku? Jak mówiłem sprawę dobrze opisało BBC, a za nim inni więc nadal nie wiem w czym problem.

  Szoku nie ma, bo film Weira wpisuje się w coraz lepiej przyjmowaną narrację historyczną – ale wstydu sprawa oszustwa Rawicza też nie narobi. Wiadomo o pewnej liczbie przypadków ucieczki z Syberii do ówczesnych Indii, więc można machnąć ręką i tyle.

  No chyba że ktoś (S24?) znowu wszystko bierze do siebie, bo gdzieś w Timbuktu ktoś może coś napisać. Nie pierwszy wypadek chorobliwego polonocentryzmu.

 7. 31/03/2011 o 6:09 pm

  T. :

  Wybacz, że poza tematem.

  Powiedz, czy tego człowieka od ‘walić po osobówkach’ można zaciągnąć przed sąd za podżeganie do zabójstwa:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9351342,Szkolenie_kierowcow_TIR_ow___Walcie_po_osobowce__.html

  Mógłbym to sfinansować.

  Gammon ma rację. W TVN24 mignęło mi info, że prezes tej organizacji, gdzie były wykłady złożył/ma złożyć zawiadomienie do prokuratury. Jeśli chcesz też możesz złożyć, ale lepiej żebyś namówił do tego jakaś organizację społeczną, bo w razie odmowy wszczęcia postępowania taka organizacja może złożyć odwołanie (patrz art 306 i 305 kpk), a ty jako zawiadamiający nie.

 8. 31/03/2011 o 6:11 pm

  Cegorach & telemach – fakt, mówienie o szoku w sytuacji, gdy plagiaty i inne kłamstwa zdarzają się dość często jest z mojej strony nadużyciem. Ostatniego zdania być nie powinno.

 9. 31/03/2011 o 6:11 pm

  konrad.niklewicz :

  Major, przepraszam za skandlaliczny OT, ale jak można się z Tobą skontaktować nie zaśmiecając bloga?

  A co chcesz wziąć udział w konkursie;)

  Pisz na gamaj@onet.eu

 10. 31/03/2011 o 6:57 pm

  Lol, Jarek znowu sobie strzela w kolano:

  http://www.wpolityce.pl/view/9440/Jaroslaw_Kaczynski___Raport_o_stanie_Rzeczypospolitej___Tylko_u_nas_fragmenty_programowej_publikacji_Prezesa_PiS.html#comments

  Odpowiedź na pytanie o stosunek Platformy do Narodu nie jest prosta ze względu na zróżnicowanie postaw wewnątrz PO, ale także ze względu na pewien poziom ambiwalencji, jaki od lat wykazywała grupa decydująca dziś w PO we wszystkich ważnych sprawach. Na tę ambiwalencję wpływa postawa „Gazety Wyborczej”, która polską tradycję czy polskość jako taką opisuje zwykle w kategoriach nacjonalizmu i szowinizmu.

  Jeszcze drastyczniejszym przykładem takiego podejścia jest obecna kampania wokół paszkwilanckiej książki Jana Tomasza Grossa „Złote żniwa”. Istnieje wiele przesłanek, by twierdzić, że kategoria Narodu nie jest podnoszona w programach i zasadniczych wystąpieniach przedstawicieli PO, choć mówi się tam o Polakach czy pozycji Polski. Z drugiej strony, PO w swoim przekazie mocno podkreśla znaczenie regionalizmów, czego szczególnym przykładem jest ostentacyjne akcentowanie przez Donalda Tuska swojej kaszubskości.

  Niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej.

  W PO nie budzą protestu postawy jawnie antypolskie, wręcz obrażające Polaków. Przykładem jest choćby długotrwała obecność w tej partii Kazimierza Kutza, którego publicystyka w wielu wypadkach jest jadowicie antypolska. Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości. Jej szef Jerzy Gorzelik mówi wprost: jestem Ślązakiem, nie Polakiem, Polska nie jest dla mnie najważniejsza. Niezwykle charakterystyczna jest też bardzo agresywna reakcja czołowego polityka PO, szefa klubu Tomasza Tomczykiewicza, na formułowaną w Sejmie krytykę decyzji zawarcia koalicji z RAŚ w samorządzie wojewódzkim, a także stała opcja tej partii na współpracę z Mniejszością Niemiecką na Śląsku Opolskim. I to mimo powtarzających się incydentów wskazujących na to, że przynajmniej niektórzy działacze tej mniejszości ostentacyjnie demonstrują nielojalność wobec państwa polskiego (zdejmowanie polskich flag i godła w gminach rządzonych przez MN).

 11. 31/03/2011 o 7:41 pm

  @Trystero – chyba nawet już nie będziesz musiał

  „Grabarczyk: To podżeganie do przestępstwa

  Po ujawnieniu afery ze szkolenia kierowców Ogólnopolskie Zrzeszenie Pracodawców Transportu Drogowego zapowiedziało, że pracę ma stracić trzech wykładowców, którzy prowadzili skandaliczne szkolenia. Jak podaje TVN24, na razie nie wiadomo, co czeka dyrektora szkoleń. Wiadomo natomiast, że właściwe prokuratury z kilku województw już prosiły stację o nagrane materiały, bo chcą wszcząć postępowania sprawdzające.

  Minister Infrastruktury zapowiedział, że w piątek po powrocie z Brukseli, podejmie w stosunku do winnych „właściwe kroki”. – Ten instruktaż można potraktować, jako podżeganie do przestępstwa – powiedział TVN24 Grabarczyk.”

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9351342,Szkolenie_kierowcow_TIR_ow___Walcie_po_osobowce__.html

 12. cegorach
  31/03/2011 o 7:44 pm

  @Galopujący Major

  Ach, moje ulubione:

  „Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej.”

  Ciekawe stwierdzenie. Z tego co wiem, w niektórych wypadkach osoby deklarujące narodowość niemiecką także uważają się za Ślązaków. Kolejne zdania to rozwinięcie tej myśli więc pozwolę sobie zadać kilka pytań.

  Czy w ich wypadków będzie to przyjmowanie zakamuflowanej opcji polskiej?
  A ponieważ JK z miejsca odrzuca taką możliwość czyżby prezes traktował polską narodowość jako gorszą od niemieckiej? Czy wobec tego Pan Kaczyński nie jest w rzeczywistości reprezentantem niemieckich środowisk rewizjonistycznych maskującym prawdziwe poglądy hałaśliwą narodową retoryką?
  Czy w takim razie, w świetle tych przypuszczeń, wypromowanie poglądów pani Eriki Steinbach przez środowiska dziennikarskie związane z PiS można uznać za celową działalność zmierzającą do osłabienia pozycji Polski w sprzeciwie wobec budowy gazociągu North Stream?

  *sprawdzić powiązania rodziny Kaczyńskich z władzami Rosji, powiązania i kontakty z UB, SB, ze zorganizowanymi grupami przestępczymi mającymi kontakt z mafią rosyjską i FSB, a także prześwietlić wszelkie działania podejmowane przez władze gdy ktokolwiek z rodziny Kaczyńskich pełnił w nich znaczącą funkcję*

  – wysłać blogerom śledczym z S24 –

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: