Strona główna > felietonik > Lalki bez kutasuf, czyli skandal w Szwecji !!!

Lalki bez kutasuf, czyli skandal w Szwecji !!!

 

W Sztokholmie dzieci mogą chodzić do przedszkola Egalia, w którym płeć nie istnieje, a wszyscy są dla siebie „kolegami” lub „osobami”. Słów: „dziewczynka” i „chłopiec” się nie używa.

Działalność pedagogiczną placówki przenika ideologia gender i równouprawnienia. Według serwisu internetowego Egalii widać ją dosłownie wszędzie: w urządzeniu wnętrz, wyborze zabawek i lektur dla najmłodszych. Dzieci bawią się wózkami do zakupów i lalkami, po których nie widać płci. W przewidzianych dla przedszkolaków lekturach nie występują heteroseksualni rodzice. Zamiast nich dzieci poznają samotnych rodziców i pary tej samej płci. Kierownictwo przedszkola wychodzi z założenia, że rodziny heteroseksualne i tak są obecne wszędzie, a oni muszą stanowić przeciwwagę dla segregowanego ze względu na płeć, konserwatywnego społeczeństwa (…).

Anna Nowacka Isaksson Bezpłciowe przedszkole

Pomysł, że istnieją lalki metroseksualne, po których nie widać płci, wydał mi się strasznym, lewicowym skandalem, aczkolwiek, patrząc, choćby na przytulanki mojego syna, trudno mi orzec, czy te wszystkie jego misie to chłopcy, czy dziewczynki. Zadałem więc sobie minimum trudu i wujek Gugiel wypluł mi taki oto oryginalny tekścik o przedszkolu w Egalii:

”Får alla möjligheter”

De mörkhyade tygdockorna är exakt likadana – förutom en detalj; könsorganen.

– Vi vill inte ta bort det biologiska könet. Det är det sociala könet vi arbetar med, säger Lotta Rajalin.

Och det allra viktigaste är då hur de vuxna förhåller sig till barnen. Forskning visar att könet avgör vilket bemötande ett barn får – redan som gråtande spädbarn.

– Vi tror att vi är fria, men när vi föreslår något så är det nästan alltid något inom könskategorin. Och de flesta fogar sig i könsrollen som läggs på dem. Men det finns de som inte kan det. Och ingen mår dåligt av att få alla möjligheter, säger Gabriella Martinson.  (…)

„Förskola – utan flickor och pojkar” Aftonbladet

Niestety spośród wielu moich wad, nieznajomość szwedzkiego jest jedną z największych, ale szczęśliwie wujek Gugiel podrzucił parę elektronicznych tłumaczy, który rzeczony fragment tłumaczą jako:

“Do all the possibilities”

The dark-skinned rag dolls are exactly alike – except for one detail: the genitals.

– We do not want to remove the biological sex. It is the social sex, we are working with – says Lotta Rajalin.

And the most important thing is how adults relate to children. Research shows that sex determines the standard of conduct a child – even as a crying infant.

– We believe that we are free, but when we suggest something, its almost always something in the gender category. And most of the joints in the gender roles imposed on them. But there are those who can not. And no one feels bad to get all the possibilities – says Gabriella Martinson.

Brutalnie więc mówiąc, wygląda na to, że w szwedzkim przedszkolu Egalia lalki po prostu nie mają cip i kutasów. Co z kolei powinno chyba zmusić każdego z prawicowych rodziców  do wizyty na uroczej al. Jana Pawła II, gdzie, miejmy nadzieję, w miejscowych sexshopach zdołają nabyć z tuzin straponów, by je potem patriotycznie poprzyszywać każdemu jednemu Puchatkowi swojego dziecka.

Reklamy
 1. vHF
  08/02/2011 o 3:29 pm

  Alez tu jest przeciez wiekszy skandal: te lalki wlasnie maja kutasy! Lalki! Dla dzieci! Z kutasami!

  A przeciez jest prosty kompromis: lalki w prawdzie bez cip i kutasow, ale niektore z cyckami a inne bez. Cycki, jak na przestrzeni wiekow lalkarstwa sprawdzono, od cip duzo mniej grozne, a brak cyckow to juz w ogole.

 2. 08/02/2011 o 3:39 pm

  Osz cholera, chyba masz rację. Dlatego po zdaniu „The dark-skinned rag dolls are exactly alike – except for one detail: the genitals” ciągle coś nie pasowało mi „- We do not want to remove the biological sex.” Gdyby nie miały kutasów, to by ten fragment był bez sensu. Czyli wychodzi na to, że Nowacka-Isaksson oburza się, że lalki, nie mają kutasów, a nie wie, że jednak mają.

 3. 08/02/2011 o 3:40 pm

  Heh, a swoja drogą to ładny przykład na przyjęcie prawicowej przesłanki, która potem cię zniszczy.

 4. Ija Ijewna
  08/02/2011 o 4:02 pm

  Może te lalki bez stosownych płciowowyznacznikowych ubranek, i dlatego nie sposób poznać, czy to chłopcy, czy dziewczynki? (Wiem, stary głupi dowcip jest głupi i stary.)

  „Dzieci bawią się wózkami do zakupów i lalkami, po których nie widać płci.”
  Wyuzdani Szwedzi, u nich nawet wózki do zakupów nie mają płci…

 5. 08/02/2011 o 4:47 pm

  Ija Ijewna :

  „Dzieci bawią się wózkami do zakupów i lalkami, po których nie widać płci.”
  Wyuzdani Szwedzi, u nich nawet wózki do zakupów nie mają płci…

  Heh, co na to Zajdel Terlikowski?

 6. zatroskany_o_polske
  08/02/2011 o 5:44 pm

  „Bezpłciowe przedszkole”

  Freud by zwariował.

 7. armatus
  09/02/2011 o 10:27 am

  http://araghorn.wordpress.com/2011/02/09/strzala-i-bariera/

  „Mam wrażenie, że niektórym się wydaje, iż to, że Kubica nie kryje się ze swoją religijnością i daje temu wyraz, np. kaskiem z napisem Jan Paweł II, tłumaczy go z publicznego występowania przeciw V Przykazaniu, a ściganie się w rajdach wedle wszelkich definicji grzechu bez wątpienia grzechem jest. (…) żołnierze niemieccy w czasie II wojny też mieli na klamrach pasków napisane Got mit uns.”

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: